PDA

Επιστροφή στο Forum : vishnu 335i fine tuning



chief
05-06-10, 20:15
Το κυπριακό 335 αφού είχε ήδη επάνω την εξάτμιση και τα φίλτρα ήθελε και πρόγραμμα.
Ο φίλος και ιδιοκτήτης του αποφάσισε να προχωρήσει στην αγορά του παράλληλου ecu της vishnu και αφου ηρθε απο Αμερική προγραμματισμένος έγινε η σχετικά εύκολη τοποθέτηση.
Τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά σε σύγκριση με πριν και το αμάξι είχε γίνει πολύ γρήγορο αφού δούλευε περίπου 15psi αλλά μετά τις 5500 στροφές η πίεση επεφτε στα 8-9psi. Όταν επικοινώνησα με τον αμερικανο μου είπε ότι έτσι στέλνουν το πρόγραμμα να δουλεύει και ότι το αμάξι δουλεύει μια χαρά.
Ο φίλος δεν ήταν ικανοποιημένος από αυτό και η λύση σχετικά με το πρόγραμμα ήταν μόνο ο Στράτος.
Σήμερα το πρωί ήρθε το παιδί στην Κύπρο για χάρη μου και αφιλοκερδός και τον ευχαριστώ πάρα πολύ γι αυτή την ενέργεια και μέσα σε μια ώρα αφού σύνδεσε το κομπιούτερ του το αμάξι έγινε τερατακι.
Δεν ξέρω τι έκανε και τι άλλαζε την ώρα που μου έλεγε "πατα" και "ξαναπατα" αφού εγώ οδηγούσα και αυτός έπαιζε με το lap top αλλά το μπαρομετρο στο αμάξι έδειξε τελικα 1.3 οβερ και 1.1-1.2 σταθερό.
Αυτή η ρύθμιση έχει μεταμορφώσει το αμάξι και δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα που έρχεται με τον vishnu.
Τέλος, αντί να τον κεράσω, κέρασε αυτός το Μ3 μου σχεδόν μια κολώνα στο τετρακοσαρι απο σταση και έκανε τον ιδιοκτήτη να κανει τούμπες από την χαρά του.
Στρατο είσαι καθηγητής τουλάχιστον σε ότι αφορά τον vishnu και σε ευχαριστώ.
Κάτι ακόμη με ενοχλεί όταν κάθομαι και δεν μπορώ να ποστάρω άλλο...:D
Τέλος

yodas
05-06-10, 20:30
αρχισαμε και τις ρυθμισεις στο εξωτερικο τωρα κυριε στρατο; αντε και εις ανωτερα....

Stathis
05-06-10, 20:33
μπραβο στο στρατο για τις γνωσεις και τη διαθεση του!

Χρίστος
05-06-10, 22:05
Ηρεμια δεν ειχε αυτο το παιδι.
Μπραβο στο αμαξι, μπραβο στον ιδιοκτητη για τις σωστε επιλογες και πανω απο ολα μπραβο στο Στρατο, οχι μονο για τη ρυθμιση αλλα και για για το χαρακτηρα του.
Και εις ανοτερα στο φιλο σου chief

chief
05-06-10, 22:39
Πρεπει να του αρεσε του Στρατου αυτο το αμαξι πιο πολυ απ το δικο του. Καπου στην Λεμεσο θα κανει κοντρες τετοια ωρα.
Για να χασει και πτηση στις 9:45 το βραδυ, δεν υπαρχει αλλη εξηγηση...

Monsta
05-06-10, 22:56
Τέλος, αντί να τον κεράσω, κέρασε αυτός το Μ3 μου σχεδόν μια κολώνα στο τετρακοσαρι απο σταση και έκανε τον ιδιοκτήτη να κανει τούμπες από την χαρά του.
................................
Κάτι ακόμη με ενοχλεί όταν κάθομαι και δεν μπορώ να ποστάρω άλλο...:D
Τέλος

Chris, θα πάρω εκδίκηση για σένα τη Τετάρτη που θα δω το Στράτο στη συνάντηση....


.....ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα....

gant
06-06-10, 00:52
Μπράβο στον Στράτο.
Τον συγχάρηκα και στον Βόλο που πρωτογνωριστήκαμε, για τις γνώσεις του παρά το νεαρό της ηλικίας του, άσχετα με τις σπουδές του, όπως και για το πάθος που δείχνει να μαθαίνει νέα πράγματα, αλλά και το θάρρος του να πειραματίζεται.

stratos
06-06-10, 01:15
Μόλις επέστρεψα στο σπίτι του φίλου μου εδώ στην Λεμεσό και δεν έχω κουράγιο να γράψω τίποτα. Μια πολύ γεμάτη μέρα δυστηχώς έφτασε στο τέλος της. Αύριο με το καλό (και αν δεν ξαναχάσω το αεροπλάνο) θα έχετε λεπτομέρειες και βιντεάκια :)

Καλημέρες σε όλους

Dim135
06-06-10, 13:02
μπραβο ρε στρατο που βοηθησες το παληκαρι.
να ρωτησω κατι αλλο ο chief αναφερει για πιεση 1.3-1.1 δεν ειναι υπερβολικη πιεση για στοκ τουρμπο? εχετε δοκιμασει αν αποδιδει καλυτερα η χειροτερα?
το μοτερ αντεχει δεν καταλαβαινει τιποτα αλλα το θεμα μας ειναι τα τουρμπο

chief
06-06-10, 13:54
Dim, ο γιατρος δεν περνει χαμπαρι απο ζημίες. Εχει παθει ανοσια σε αυτα εδω και πολλα χρονια.
Προσπαθουσε ο Στρατος να κοιταξει τις θεσεις των λαμδα απο κατω και αυτος τον ρωτουσε που να βρει τουρπο πιο μεγαλα πριν καν κοιταξει αν ειναι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα της ρυθμισης.
Αυτα παθενεις οταν το προηγουμενο αμαξι ειναι ενα τσοφλι EVO 3 με 1100-1200 κιλα και 450 αλογα...:original:

stratos
06-06-10, 20:25
Το ταξιδάκι ξεκίνησε νωρίς το πρωί του Σαββάτου. Με παρέλαβε ο Μαρτίνος με το τερατάκι του απο τον αερολιμένα και βούρ για Λεμεσό.

Το πρόβλημα είχε ξεκινήσει με την εγκατάσταση του εγκεφάλου της Active autowerke που δεν δούλεψε ποτέ πάνω απο 0.6 bar και βγάζοντας συνεχώς limp modes στο αυτοκίνητο. Υστερα απο παρότρινση μου αγοράστηκε και τοποθετήθηκε το Procede εγκεφαλάκι της Vishnu tuning.

Ούτε αυτό δούλευε σωστά αλλά ήθελε τον γιατρό του. Στην διαδρομή για Λεμεσό σήκωνe 1 bar και το έριχνε στο 0.6 εμφανίζοντας συχνά πυκνά limp modes.

Επειδή έχουν καταργηθεί οι προκαταλήτες και με τον προηγούμενο εγκέφαλο έβγαζε προβλήματα, οι αισθητήρες λ είχαν μεταφερθεί πίσω απο κύριους καταλήτες. Φυσικά έπρεπε να επιστραφούν στην θέση του οπότε ο μηχανικός Μάριος άνοιξε το μαγαζί του για να γίνει η μεταφορά. Πολύ καλό παιδί, άψογος στην δουλεία του και πάρα πολύ γρήγορος. Ηξερε την δουλειά του τέλεια και αυτό φαίνεται απο τα αυτοκίνητα που είχε μέσα.

Γρήγορη σύνδεση του υπολογιστή και έγιναν οι πρώτες ρυθμίσεις. Εξοδος στον εθνικό δρόμο με τον Χριστόφορο (chief) να έχει το τιμόνι και εγώ να κάνω τις καταγραφές μου. Μετά απο 3-4 ανοίγματα το πρόγραμμα πάτησε σωστά και το αυτοκίνητο έγινε αεροπλάνο. Μας έβγαζε κάποια προβλήματα η κολώνα του τιμονιού αλλά παραδόξως όταν μπήκε το πρόγραμμα σταμάτησε. Ευτυχώς είχαμε και το διαγνωστικό της Autologic του Μάριου.

Ακολούθησαν μετρήσεις και στα δύο αυτοκίνητα με το 335 με τις θεόβαρες 19άρες να κατεβάζει τα χρονόμετρα συνεχώς.

Βολτούλα για φαγητό, καφέ και πιο μετά δοκιμές. Η ώρα της κρίσης έφτασε. Ο Χριστόφορος βρισκόταν σταθερά 2-3 αυτοκίνητα μπροστά στο 400άρι αλλά τα πράγματα άλλαξαν. Η διαφορά στο 400άρι ήταν 4-5 αυτοκίνητα υπέρ του 335 και τον Μαρτίνο να έχει κατουρηθεί απο την χαρά του και τον Χριστόφορο να χαίρεται ακόμα πιο πολύ που δούλεψε το αυτοκίνητο του φίλου μας.

Μερικές μετρήσεις με v-box, γρήγορος καφές και επιστροφή στο αεροδρόμιο. Μας έπιασε η κίνηση με αποτέλεσμα να χάσω το αεροπλάνο αλλά είχε και αυτό το καλό του. Επιστροφή Λεμεσό, το μικρό παραλιακό Las Vegas όπου έγινε και το απαραίτητο βολτάκι. Αφού ποτάραμε, πήρα το 335 και κατέβηκα μόνος στον παραλιακό δρόμο ψάχνοντας για κανένα "δικαστήριο" και να πιέσω λίγο το αυτοκίνητο μήπως αν και απίθανο εμφανίσει κάτι. Αλλά που να γίνει διακαστήριο, ευτυχώς είχε κίνηση ο δρόμος. Απειρα Supra που παίζουν σε τρελά νούμερα δύναμης, Skyline αρκετά, πολλά 200 SX και Evo γδυμένα εντελώς, μέχρι Corvette Z06, Bugatti Veyron και Carrera GT. Τι να κάνει το άμοιρο το BMWδάκι εκεί... Επιστροφή σπίτι του Μαρτίνου που με φιλοξένησε και επιστροφή για αεροδρόμιο το πρωί. Ευτυχώς που πρόλαβα οριακά το αεροπλάνο πάλι χαχαχαχαχαχαχαχα.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Μαρτίνο και τον Χριστόφορο για αυτή την καταπληκτική μέρα που μου προσέφεραν.

Το Μ3 του Χριστόφορου κάνει σούζες με τον προγραμματισμό του SMG του Σκανδάλη.

Το 335 φοράει intercooler, quick shift και σκάστρα της Active Autowerke, aFe φίλτρα, ολόσομη supersprint, Wald 19άρες με 275 λάστιχο, KW variant 2 ανάρτηση και Brembo φρενάρες.

Και τώρα τα ωραία:


https://www.youtube.com/watch?v=FsLJ0QAhyA8

Χεχε σαν να δυναμώσαμε λίγο Χριστόφορε?

Ακολουθούν φωτογραφίες σύντομα και άλλα βιντεάκια και φυσικά μετρήσεις.

gant
06-06-10, 23:00
Τα περιμένουμε με ενδιαφέρον Στράτο. :warriorsmiley:

chief
06-06-10, 23:15
Χεχε σαν να δυναμώσαμε λίγο Χριστόφορε?



θα σου πω την Τριτη το βραδυ οταν τελειωσει το ραντεβου μου με τα εβακια...
θα εχω και κερκιδα τον Μαρτινο:th_Laie_67-1:

gant
06-06-10, 23:16
Μιά ερώτηση
Quick shift - Short shift. Υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους?

stratos
07-06-10, 02:29
Μιά ερώτηση
Quick shift - Short shift. Υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους?

Ακριβώς το ίδιο πράμα είναι thumb

Και κάνει και απίστευτη δουλειά

KOSTADAS
07-06-10, 07:00
μπραβο Στρατο για τις γνωσεις σου και την εμειρια σου που την προσφερες απλοχερα στο 335 πραγματικα εχεις γινει καθηγητης των proced!

yodas
07-06-10, 08:14
Στράτο δεν είδα στις σημειώσεις σου κάτι για OC...με τις θερμοκρασίες της Κύπρου αλλά και με τέτοιον οδηγό νομίζω είναι απαραίτητο...

bill_m3
07-06-10, 08:32
Μπράβο ρε Στράτο για τις γνώσεις σου!!!!!!


Να φτιάξεις όλα τα 335 της Αθήνας να σε ράβουν :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

gant
07-06-10, 09:04
Ακριβώς το ίδιο πράμα είναι thumb

Και κάνει και απίστευτη δουλειά

Το φόρεσα στο δικό μου, πριν κανένα μήνα, οι διαδρομές κόντυναν, περισσότερο 1η & 2η, αλλά είναι κάπως σκηρό στην χρήση προς το παρόν, αλλά η εγώ το συνηθίζω η μαλακώνει σιγά σιγά.
Φυσικά είναι το ΟΕΜ performance, αυτό που πρότεινε για τα 46άρια ο NickE60.

Monsta
07-06-10, 09:08
Άντε Στράτο, να αλλάξουμε και το τίτλο σου σε .....'Εξειδικευμένος Twin Turbo Επαγγελματίας'. :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: