PDA

Επιστροφή στο Forum : "τρέμουλο" Χ3 2000cc , Ε83 (2006)



john_l
15-06-20, 10:15
Εδω και αρκετό καιρό παρατηρω ένα τρέμουλο-συντονισμό σε συγκεκριμενες ταχύτητες μεταξυ 80 και 120χλμ./ωρα. Στην αρχή άλλαξα τους σταυρούς του άξονα με αποτέλεσμα να μειωθει λίγο το τρέμουλο, στην συνέχεια και αφου δεν διορθώθηκε το πρόβλημα έκανα ζυγοστάθμιση χωρις αποτέλεσμα. Την προηγούμεν εβδομάδα άλλαξα ελαστικά και έκανα ευθυγράμμιση με αποτελεσμα να μειωθεί λίγο ακόμη χωρις ωστόσο να εξαλειφθεί το πρόβλημα.
Ο τεχνικός στα ελαστικά υποστηριζει ότι κάποιο πρόβλημα έχει ο πίσω άξονας, στο συνεργείο που πηγαίνω έπειτα απο 4-5 επισκέψης για το θέμα έχουν σηκώσει τα χέρια...
Εχει αντιμετωπίση κάποιος άλλος το ενλόγω πρόβλημα?

tasos.kamv
15-06-20, 12:18
Checkare δισκόπλακες μην έχουν στραβώσει & δαγκάνες μήπως κολλάνε και δεν επανέρχεται πλήρως το έμβολο. Παίζει πολύ έντονα αυτό που σου γράφω.

john_l
15-06-20, 13:21
Checkare δισκόπλακες μην έχουν στραβώσει & δαγκάνες μήπως κολλάνε και δεν επανέρχεται πλήρως το έμβολο. Παίζει πολύ έντονα αυτό που σου γράφω.

Σε ευχαριστώ, θα πάω να τα ελέγξω...

john_l
16-07-20, 15:30
Τo πρόβλημα ήταν στο σερβομοτέρ της τετρακίνησης!

BILL007
21-07-20, 20:23
Τo πρόβλημα ήταν στο σερβομοτέρ της τετρακίνησης!

Κόστος επισκευής? :think:

john_l
22-07-20, 09:44
Κόστος επισκευής? :think:

Δυστηχως το πρόβλημα παραμένει, μιας και στην ΕΟ που το έβγαλα το σκ διαπίστωσα ότι δεν είχε διορθωθει.....
μάλλον πρέπει να πάρω "σβάρν¨τα συνεργεία και να ρωτάω για πιθανή λύση......

BILLYS
22-07-20, 12:33
Τσέκαρε ζάντες μηπως εχουν παρει στα κέντρα η έχουν στραβώσει από χτύπημα σε λακκούβα.

john_l
22-07-20, 14:40
Τσέκαρε ζάντες μηπως εχουν παρει στα κέντρα η έχουν στραβώσει από χτύπημα σε λακκούβα.

έχω κανει ζυγοστάθμιση, ευθυγράμμιση και έχω αλλάξει και ελαστικά, ειχα μιλήσει και με τον βουλκανιζετερα για το πρόβλημα, και απέκλεισε και το ενδεχόμενο να φταινε οι αναρτήσεις...

Ptboul
23-07-20, 11:54
Σε ευχαριστώ, θα πάω να τα ελέγξω...

Τελικά τις δισκόπλακες τις τσέκαρες;

john_l
23-07-20, 11:59
Τελικά τις δισκόπλακες τις τσέκαρες;
το ανέφερα στο συνεργείο αλλα το απέκλεισε αμέσως λέγοντας οτι το πρόβλημα το κάνει και χωρις να παταω φρένο..

tasos.kamv
23-07-20, 12:03
το ανέφερα στο συνεργείο αλλα το απέκλεισε αμέσως λέγοντας οτι το πρόβλημα το κάνει και χωρις να παταω φρένο..

Δεν έχει σχέση. Στο 46 που είχα το έκανε χωρίς να πατάω φρένο. Όταν άλλαξα δισκόπλακες (λόγω φθοράς) τότε μετά εκπλήξεως εξαφανίστηκε και το τρέμουλο..

john_l
23-07-20, 12:17
Δεν έχει σχέση. Στο 46 που είχα το έκανε χωρίς να πατάω φρένο. Όταν άλλαξα δισκόπλακες (λόγω φθοράς) τότε μετά εκπλήξεως εξαφανίστηκε και το τρέμουλο..

Θα του το ξαναπώ, αν και έχω σκοπό να πάω και μία επίσκεψη στο συνεργειο στα Λιοσια, ειλικρινά με έχει κουράσει ή όλη ταλαιπωρια 1 1/2 χρόνου.

tasos.kamv
23-07-20, 12:20
Χρόνια το έψαχνα στο 46.. είχα αλλάξει ελαστικά, σινεμπλόκ, ψαλίδια και ένα σωρό άλλα.. και όταν λόγω φθοράς άλλαξα δισκόπλακες.. εξαφανίστηκε το τρέμουλο! Σε καταλαβαίνω, είχα ταλαιπωρηθεί και εγώ πολύ καιρό πετώντας πολλά χρήματα αριστερά-δεξιά..

Ptboul
24-07-20, 09:45
Θα του το ξαναπώ, αν και έχω σκοπό να πάω και μία επίσκεψη στο συνεργειο στα Λιοσια, ειλικρινά με έχει κουράσει ή όλη ταλαιπωρια 1 1/2 χρόνου.

Μου κάνει εντύπωση το πως το συνεργείο απέκλεισε αυτή την εκδοχή έτσι αβασάνιστα και μάλιστα την απορρίπτουν με το αιτιολογικό πως πρέπει να πατάς φρένο.

Έχω ένα clio το οποίο (χωρίς να πατάς φρένο) το πάω πχ. Αττική Οδό (καλός δρόμος) με 100+ και το νοιώθεις το τρέμουλο.

Ξέρω ότι είναι από τους δίσκους το πρόβλημα (απλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα).

Για εμένα πρέπει να ελεγχθούν.

doukas1973
07-02-21, 09:55
τσεκαρε βασεις μηχανης τρανσφερ και πισω διαφορικου. Μπορει να μην ειναι κομμενες αλλα να εχουν κατσει υπερβολικα. το ιδιο προβλημα μεταξυ 40 και 60χλμ ειχα