PDA

Επιστροφή στο Forum : Supercharger Z4 e85 3.0i



TOMIS
02-04-20, 16:31
Καλησπερα στην παρεα!

Μιας και ολοι σπιτια μας και οι κουκλες μας(τουλαχιστον η δικια μου) παραμενει ακινητη και κουκουλωμενη στο γκαραζ ειπα να ξεκινησω ενα θεμα για κατι που σκεφτομαι απο οταν αγορασα αλλα μοιαζει πιο κοντινο απο ποτε τωρα!

Μιας και καθομαι σπιτι και τα λεφτα τα κανω μασουρι, μαζευονται επικινδυνα ωστε να φτασουν το οριο που εχω θεσει στον εαυτο μου για εγκατασταση κομπρεσορα στο αμαξι μου.

Να ξεκαθαρισω οτι σκεφτομαι σιγα σιγα να τα μαζεψω ολα με ποσο εκκινησης 2000-3000 ευρω και δε χρειαζομαι τιποτα παραπανω απο 350 αλογα ωστε να μη χρειαστει να ανοιχτει μοτερ και να μαι οσο το δυνατον πιο safe.

Kοιταξα καποια παλια ποστ αλλα αναφερονται παρα πολλες μηχανολογικες λεπτομερειες τις οποιες δεν κατεχω, οποτε θελω απλα να ρωτησω αν καποιος εχει η ξερει καποιον που να πουλαει καποιο μεταχειρισμενο κιτακι.

Δε θελω βαβουρες και κοψε ραψε γι αυτο ψαχνω κατι δοκιμασμενο που εφαρμοζει στο αμαξι μου χωρις πολλα πολλα.

Ψαχνω μερες να βρω, εχω βρει ενα κιτακι στο ιντερνετ της ΕΑΤΟΝ αλλα ο μηχανικος μου λεει οτι δεν αξιζει για το αμαξι μου το οποιο παραθετω παρακατω.

https://www.facebook.com/marketplace/item/496000481044190/

Να τονισω οτι δε μπορω να διαθεσω πανω απο 2000 αντε 3000 ευρω μονομιας, οπτοε δεν ξερω αν μπορω καν με αυτα τα λεφτα να κανω κατι ουσιωδες , οποτε θα ηθελα και εδω τα φωτα σας!

Θα ηθελα οποιος το χει επιχειρησει η εχει ψαχτει να μου δωσει τις πολυτιμες γνωσεις του για να μην πεταξω τα λεφτα μου σε κατι που τελικα θα με απογοητευσει.

deepBLUE
02-04-20, 16:33
Υπάρχουν αρκετές αναφορές στο φόρουμ μας σχετικά με την αναβάθμιση με κομπρέσορα σε αυτό τον κινητήρα .
Με ένα ψάξιμο θα βρεις αναφορές (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=81).
Τα χρήματα που διαθέτεις είναι λίγα .

m_power_lunatic
02-04-20, 16:39
Για να γίνει σωστό και ολοκληρωμένο και να δεις αξιόλογη διάφορα θα πρέπει να δώσεις περισσότερα όπως σου είπε και ο Admin πιο πάνω.Θεωρω ότι θα πλησιάσεις κοντά στην απόκτηση ///Μ μεταχειρισμένο για να είναι ολοκληρωμενο και σχετικα αξιοπιστο για κάποια χλμ.Μηπως να το πουλαγες για κάτι γρηγορότερο?Εκτός και εάν σου αρέσει αισθητικά η Ζ4 σε σχέση οτιδήποτε άλλο.

TOMIS
02-04-20, 18:25
Σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας!

Τη Ζ4 αισθητικα δεν την αλαλζω με τιποτα προς το παρον , οποτε ο.τι γινει θα γινει πανω σε αυτο το αμαξι.

Βλεπω πολλοι απο BIMMERFORUM να συζητανε οτι βαζουν ΕΑΤΟΝ και οτι τους καθονται πολυ καλα και δεν ακουμπανε καθολου σε κοστος ΕSS και λοιπες εταιριες που ξεκινας απο 6000.

Δεν ειχα τα λεφτα και δεν προλαβα να παρω ενος γνωστου μου τον κομπρεσορα ολο το κιτ 3000 ευρω τον εδινε που ηταν πανω σε 330(μαρκα δε γνωριζω).Οποτε αναρωτιεμαι αν κανει ολο το κιτ 3000 ποσο παραπανω μπορει να κοστισουν ολα τα υπολοιπα που μου λετε οτι θα πρεπει να δωσω 6-7 χιλιαρικα?

Ρωταω απο ασχετοσυνη και περιεργεια, γιατι ενας ΕΑΤΟΝ η καποιος οχι τοσο επωνυμος να κανει 2000-3000 και κατι ESS,ROTREX που κοιταω να γραφοθν 8000-9000?Για 100 αλογα παραπανω μιλαω δε θελω 500 αλογα στο αυτοκινητο.

Υ.Γ:Η λυση μεταχειρισμενου κιτ δεν με χαλαει καθολου, αρκει να γινει ελεγχος και ολα τα σχετικα.Επισης το αμαξι εχει ηδη ολα τα περιφερειακα απο εξατμισεις, εισαγωγες , χταποδια κτλ οποτε δε θα χρειαστουν πολλα για τα τριγυρω.(παντα συμφωνα με γνωμη μηχανικου και οχι τη δικη μου)

deepBLUE
02-04-20, 22:17
Ούτε εμείς μιλάμε για 500 άλογο έτσι και αλλιώς .
Όμως το καλό αλλά και αξιόπιστο κοστίζει .
Ένα άλλο πολύ σοβαρό θέμα είναι ποιος θα στο ρυθμίσει και που θα βγάλεις άκρη όταν και άμα χρειαστείς .
Όλα αυτά είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος να ανέβεις οικονομικά .
Για τους ESS έχω άποψη περί επιδόσεων,αξιοπιστίας , αποτελεσμάτων.
Χωρίς να θέλω να κατηγορήσω άλλες λύσεις και ως παρατηρητής και μόνο οι περισσότεροι από αυτούς που γνωρίζω η έχω ακούσει οποιαδήποτε αλλά προσπάθεια έχουν κάνει ,άλλοι το παράτησαν και άλλη τα πούλησαν .
Σύμπτωση ?
Μπορεί .

merbeind
03-04-20, 10:31
Είχα βρεθεί στη θέση σου με ίδιο αμάξι ίδιο μοτέρ.
Μετά από αρκετό ψάξιμο το πούλησα και πήρα 335. Μην μπλέξεις και αν θες να το κανείς σκέψου ότι θες σχεδόν το κόστος του αυτοκινήτου για κάτι περίπου αξιόπιστο. Προσωπικά αποφάσισα να μην μπλέξω.

TOMIS
03-04-20, 21:01
Σας ευχαριστω για τισ συμβουλες σας αν και με απογοητευουν , αλλα θελω την αληθεια γι αυτο ανοιξα το θεμα.

Δυστηχως για να βρω αυτα τα 100 παραπανω αλογα για να απω πχ σε ενα 335 η το επομενο Ζ4 χρειαζομαι πανω απο 10000 ευρω και λιγα λεω.

Οποτε αν ειναι να δωσω 5-6 χιλιαρικα για να ανεβασω το δικο μου ισως δεν αξιζει τελικα...

TOMIS
04-04-20, 21:46
Επειδη το μικροβιο δε φευγει και γω συνεχιζω να το ψαχνω..

Βρηκα αυτο εδω που μου εμαθα οτι ισως κανει για το αμαξι μου , γιατι μου παν οτι θα χω θεμα με ιντερκουλερ στο Ζ4 λογω χωρου..

https://gailauto.com/product/ess-tuning-m54b30-ts1-supercharger-bmw-z4-e85-3-0i-m54-03-05/

Υπαρχει καποιο catch καπου να υποθεσω?

deepBLUE
05-04-20, 12:10
Επειδη το μικροβιο δε φευγει και γω συνεχιζω να το ψαχνω..

Βρηκα αυτο εδω που μου εμαθα οτι ισως κανει για το αμαξι μου , γιατι μου παν οτι θα χω θεμα με ιντερκουλερ στο Ζ4 λογω χωρου..

https://gailauto.com/product/ess-tuning-m54b30-ts1-supercharger-bmw-z4-e85-3-0i-m54-03-05/

Υπαρχει καποιο catch καπου να υποθεσω?

Δε νομίζω πως θα περίμενε κανείς να τα παρατούσες ,κάθε άλλο.;)
Αυτό είναι μια αξιόπιστη λύση ,αλλά είναι πρώτο στάδιο και πάνω από 60-70 ίππους δε θα πάρεις .
Σαν λύση βέβαια είναι η πλέον αξιόπιστη γι αυτό τον κινητήρα .
Αν ο μηχανικός είναι καλός θα βρεί να το βάλει αν και νομίζω πως το πρώτο στάδιο ίσως να μην θέλει ιντερκουλερ,όμως και να μην θέλει καλό θα είναι να βάλεις .
Ακόμη να σου πως πως ο ESS έχει αλλάξει τον τύπο του κομπρέσορα και πλέον δεν είναι Twin Screw αλλά σαλιγκάρι .

Αν θες τη γνώμη μου για 1000€ παραπάνω πήγαινε σε αυτή (https://gailauto.com/product/ess-tuning-m54b30-ts2-supercharger-bmw-330i-e46-02-05/) τη λύση.
Αμερική είναι αυτό το site ?
Πως θα έρθει χωρίς να χρειαστεί να πληρώσεις τελωνείο ?

deepBLUE
05-04-20, 12:34
Υπολόγισε και φρένα στο συνολικό κόστος που σίγουρα θα χρειαστείς + έξοδα τοποθέτησης κομπρέσορα + αγορά + τοποθέτηση φρενών .....να το το 335 ;)

merbeind
05-04-20, 13:24
Και σκέψου με το 335 μόνο με προγραμμα δλδ 1000ρικο ανεβαίνεις 100αλογα που στον κινητήρα σου θέλεις ένα σωρό λεφτά.
Επειδή όμως τα έχω περάσει πριν 5 χρόνια να ξέρεις και το άλλο. Το πλαίσιο του Ζ4 δεν θα μπορέσει να διαχειριστεί σωστά τα 350 άλογα και κάπου 44 κιλά ροπή του κομπρεσορα. Έχοντας αυτά τα άλογα στην καρότσα του e92 μπορώ να πω ότι είναι οριακά ενώ στο e85 το αμάξι δεν θα πατούσε και δεν θα το χαιρόσουν. Εκτός αν είσαι βέβαια της ευθείας
Προσωπική μου απόψη πάντα βάλε ένα διαφορικό μπλοκε (της quaife έβγαινε κοντά στο 1000ρικο ) και τέλος.
Αυτό το μοτέρ είναι διαμάντι γραμμικό όπως είναι.
Αν ψάχνεις δύναμη αλλάζεις αμάξι.

VanVIC
05-04-20, 15:20
Καλησπερα στην παρεα!
... δε χρειαζομαι τιποτα παραπανω απο 350 αλογα ωστε να μη χρειαστει να ανοιχτει μοτερ και να μαι οσο το δυνατον πιο safe.
...

Καλησπέρα, καλώς ήρθες σ'αυτή την "κολασμένη" παρέα !
Απ'ότι βλέπω σ'εχει προσβάλει ο ιός... του supercharging :)
Καλό είναι να ξέρεις οτι το αντίδοτο ακόμα δεν έχει βρεθεί οπότε, επειδή είμαι "παθών" δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω να μην το κάνεις.

Ο κινητήρας Μ54Β30 είναι ένας εξαιρετικός κινητήρας απο κατασκευής του και σηκώνει και αναβάθμιση.
Υποθέτω οτι τα περιφερειακά που γράφεις (δεν ξέρω αν έχει και πιο ελευθερους καταλύτες) τα βρήκες πάνω στο αμάξι απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και το γράφω αυτό γιατί απο μόνα τους αυτά (αν είναι επώνυμα πχ. Supersprint) κοστίζουν όσο ένα καλό kompressot kit.
Εχεις λποιπόν μια καλή βάση. Ψάξε και για ένα καλό kompressot kit και προχώρα.
Αν επιλέξεις ESS twinscrew -το συνιστώ ανεπιφύλακτα- σε 2ο στάδιο θα έχεις 340-360 ίππους (ανάλογα με το τί περιφερειακά θα συνδυαστεί) με πλούσια ροπή σε ευρύτατο φάσμα στροφών, και θα το ευχαριστηθείς πολύ.
Συμπληρωματικά βρές και βάλε ένα μλποκέ και μαζί και με ένα kit απο καλύτερα φρένα (ειδικά εμπρός) θα έχεις κάτι πολύ ολοκληρωμένο.

Για τα ανωτέρω, μαζί με εργασία τοποθέτησης μην υπλογίζεις λιγότερο απο 7-8 Κ ευρώ.
Δεν είναι λίγα, ξέρω, πίστεψέ με για να τα κάνω εγώ αυτά (και άλλα) με καινούργια εξαρτήματα (εκτός του μπλοκέ που πήρα όλο την πίσω άξονα απο Μ αλλά για Ζ3) πλήρωσα πολλά περισσότερα, αλλά αν δεν το έκανα δεν θα ησύχαζα. Σου το έγραψα πρίν, δεν έχει ίαση αυτή η αρρώστια...
Μην με ρωτήσεις αν άξιζε, δεν έχει ουσία συζήτησης, ειδικά σε τέτοιους καιρούς.

Μια τελευταία συμβουλή...
Αν δεν αποφασίσεις να το κάνεις ολοκληρωμένο, μισές δουλειές μην κάνεις.

TOMIS
05-04-20, 16:33
Deep Blue

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Το σαιτ ειναι Καναδα , το τελεωνειο το σκεφτηκα μετα...

Επίσης εχω ενα φιλο που πουλαει 2500-3000 (asa tm15 ) ολο το κιτ το δικο του που χει στο 330 και του βγαζει κοντα στα 400 αλογα αν δεν κανω λαθος.Αλλα φοβαμαι λογω ιτνερκουλερ οτι δε θα μπαινει στο Ζ γιατι εχει πολυ λιγοτερο χωρο.

Ξερεις εσυ αν γινεται (ολα γινονται αλλα το θεμα ειναι να μην αρχισουμε τις πατεντες).

MixalhsGp
05-04-20, 16:43
https://www.car.gr/24781540-bmw-z4-3-0-si-m-pack

Ενα τηλ θα ηταν οτι έπρεπε... αν εχει διάθεση θα σου δώσει πολλές απαντήσεις σε αυτα που σκέφτεσαι !

deepBLUE
05-04-20, 16:50
Deep Blue

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Το σαιτ ειναι Καναδα , το τελεωνειο το σκεφτηκα μετα...

Επίσης εχω ενα φιλο που πουλαει 2500-3000 (asa tm15 ) ολο το κιτ το δικο του που χει στο 330 και του βγαζει κοντα στα 400 αλογα αν δεν κανω λαθος.Αλλα φοβαμαι λογω ιτνερκουλερ οτι δε θα μπαινει στο Ζ γιατι εχει πολυ λιγοτερο χωρο.

Ξερεις εσυ αν γινεται (ολα γινονται αλλα το θεμα ειναι να μην αρχισουμε τις πατεντες).

Χωρίς πατέντα δε γίνεται αλλά ούτε είναι τραγικό να βάλει σε κάποιο σημείο ιντερκουλερ ,μην τρελαίνεσαι .

TOMIS
05-04-20, 16:51
https://www.car.gr/24781540-bmw-z4-3-0-si-m-pack

Ενα τηλ θα ηταν οτι έπρεπε... αν εχει διάθεση θα σου δώσει πολλές απαντήσεις σε αυτα που σκέφτεσαι !

Ειναι απο δω μεσα το παλικαρι τον ξερουμε?

TOMIS
06-04-20, 11:20
Υπολόγισε και φρένα στο συνολικό κόστος που σίγουρα θα χρειαστείς + έξοδα τοποθέτησης κομπρέσορα + αγορά + τοποθέτηση φρενών .....να το το 335 ;)

Πες και κατι ελπιδοφορο τετοιες εποχες που ζουμε :th_Laie_67-1:

Τα 335 τα δινουν κατι 15000 συν οτι δεν μπορω να τα δικαιολογισω στην εφορια..Επισης δε θελω να μπλεξω με τουρμπο, απο μικρος το χα αυτο το χουι :P

Ενας φιλος μου πουλαει το δικο του απο 330 (asa tm15) αλλα δεν ξερω αν μου κανει εμενα αν μπαινει κτλ.Γυρω στα 2500-3000 αν δεν κανω λαθος.Δεν ξερω μηπως ειναι καλη επιλογη αυτη..

Υ.Γ: Ευχαριστω για την ειλικρινεια αυτο ειναι που χρειαζομαι τωρα και οχι να μου χαιδευουν τα αυτια.

deepBLUE
06-04-20, 12:14
Και το 335 είναι τα ίδια κυβικά με το Z4,άρα το πρόβλημα προκύπτει στην αγορά ?
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά όπως βλέπεις όλοι οι δρόμοι στα Τούρμπο μας οδηγούν,δες BMW .
Δεν μπορώ να σου πω τι θα πάρεις και τι θα κάνεις και ποσό αξιόπιστη είναι η λύση που σκέφτεσαι .
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως,ότι και αν κάνεις καλό θα είναι,να κοιτάξεις να είναι αξιόπιστο,κυρίως χρηστικό και να μην μπεις σε μπελάδες .
Άραγε γιατί βλέπεις δεξιά αριστερά να πωλούνται ότι άλλο εκτός από ESS έχεις αναρωτηθεί ?
Θα σου πει την αλήθεια αυτός ,ο όποιος πουλάει τον όποιο κομπρέσορα,για ποιό λόγο το δίνει ?
Ξέρεις συνήθως όλοι μας ότι κάνουμε θεωρούμε πως είναι το καλύτερο ,το πιο αξιόπιστο ,έχουμε τους καλύτερους μηχανικούς ...κλπ ,αλλά όταν έρθει η ώρα να δικαιολογήσουμε κάποια πράγματα ,απαντήσεις αληθινές σπάνια λαμβάνονται .
Ότι και να πάρεις δες την αξιοπιστία και την χρηστικότητα και μετά προχώρα.
Αν πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω για να μην το πληρώσεις μετά χ2 κάντο .
Το θέμα είναι το αμάξι να είναι στο δρόμο και να γουστάρεις και όχι συνεργείο το μισό μήνα με το χέρι στην τσέπη και την ψυχολογία σου στο πάτωμα .

ΥΓ. Να είσαι βέβαιος πως το αμάξι θα πρέπει να έχει φρένα,ανάρτηση σωστά ,αλλιώς θα έχεις οδηγικά προβλήματα .

TOMIS
07-04-20, 13:01
Λοιπον σας ευχαριστω παρα πολυ για ακομη μια φορα, εμαθα πραγματα τα οποια δεν ηξερα και σιγουρα αυτο θα βοηθησει στο να μην πεταξω λεφτα.

VANVIC ναι τα βρηκα ετοιμα πανω στο αμαξι ολα, χταποδια,προγραμμα,εξατμισ η,και 200ρηδες καταλυτες οποτε ευτυχως αυτα δεν τα πληρωσα εγω.

Deepblue, πρεπει να σου εξομολογηθω κατι..Το μικροβιο για κομπρεσορα μπηκε μεσα μου εξαιτιας σου απο την πρωτη συναντηση που ειχα μαζι σας πριν απο καποια χρονια στην παραλιακη καποτε εκει στο Σαββα.

Βλεπεις φταιει εκεινο το τρελο 4κινητο(αν δεν κανω λαθος) γαλαζιο Ζ3 που αν δεν κανω λαθος δικος σου ηταν.

Αν και απογοητευομαι που μαλλον το ονειρο μου η θα αργησει η δε θα γινει ποτε οφειλω να σας ευχαριστησω ξανα για τις συμβουλες σας.

Οταν πηρα το αμαξι ειπα εδω ειμαι δε θελω παραπανω δυναμη , ειναι ολοκληρωμενο.Ωραιο ηχο, δυναμη, ομορφια κτλ κτλ. Πραγματικα δεν ξερω τι με πιανει και θελω ολο και παραπανω.

Επειδη σκεφτομαι και κατι αλλο, μη με κραξετε....Αν ειχατε να διαλεξετε μεταξυ κομπρεσσορα η την περιπτωση αλλαγη μοτερ σε Μ (αφου πουλησω τα δικα μου) τι θα διαλεγατε?

Ρωταω γιατι στο Ε36 που ειχα ειχα παει απο 316 σε 325 και κοντα 20 χρονια μετα το αμαξι παραμενει το ιδιο αξιοπιστο και μπορω να πω ηταν η καλυτερη αναβαθμιση που θα μπορουσε να γινει τοτε.

Kostas Maras
07-04-20, 13:44
Φίλε μου εαν θέλεις την γνώμη μου, άφησε το όπως είναι......εκτός αν θέλεις μετά ένα βυτιοφόρο βενζίνης απο πίσω σου. Η κατανάλωση πάει στα ύψη.....εκτός κι αν δεν έχει οικονομικό προβλημα. Εντελώς φιλικά αυτά που σου έγραψα.

deepBLUE
07-04-20, 13:55
Λοιπον σας ευχαριστω παρα πολυ για ακομη μια φορα, εμαθα πραγματα τα οποια δεν ηξερα και σιγουρα αυτο θα βοηθησει στο να μην πεταξω λεφτα.

VANVIC ναι τα βρηκα ετοιμα πανω στο αμαξι ολα, χταποδια,προγραμμα,εξατμισ η,και 200ρηδες καταλυτες οποτε ευτυχως αυτα δεν τα πληρωσα εγω.

Deepblue, πρεπει να σου εξομολογηθω κατι..Το μικροβιο για κομπρεσορα μπηκε μεσα μου εξαιτιας σου απο την πρωτη συναντηση που ειχα μαζι σας πριν απο καποια χρονια στην παραλιακη καποτε εκει στο Σαββα.

Βλεπεις φταιει εκεινο το τρελο 4κινητο(αν δεν κανω λαθος) γαλαζιο Ζ3 που αν δεν κανω λαθος δικος σου ηταν.

Αν και απογοητευομαι που μαλλον το ονειρο μου η θα αργησει η δε θα γινει ποτε οφειλω να σας ευχαριστησω ξανα για τις συμβουλες σας.

Οταν πηρα το αμαξι ειπα εδω ειμαι δε θελω παραπανω δυναμη , ειναι ολοκληρωμενο.Ωραιο ηχο, δυναμη, ομορφια κτλ κτλ. Πραγματικα δεν ξερω τι με πιανει και θελω ολο και παραπανω.

Επειδη σκεφτομαι και κατι αλλο, μη με κραξετε....Αν ειχατε να διαλεξετε μεταξυ κομπρεσσορα η την περιπτωση αλλαγη μοτερ σε Μ (αφου πουλησω τα δικα μου) τι θα διαλεγατε?

Ρωταω γιατι στο Ε36 που ειχα ειχα παει απο 316 σε 325 και κοντα 20 χρονια μετα το αμαξι παραμενει το ιδιο αξιοπιστο και μπορω να πω ηταν η καλυτερη αναβαθμιση που θα μπορουσε να γινει τοτε.

Τετρακίνητο z3 δεν υπάρχει και μάλλον αυτό που είδες ήταν του VanVIC.
Δε θυμάμαι ποια περίοδο λες και σε ποιο Σαββα .
Η μετατροπή είναι μια λύση αλλά εκεί πλέον δε νομίζω να σου κάνουν εξατμίσεις,θα πρέπει να βρεις ολοκληρωμένο πακέτο μετατροπής όπου δε θεωρώ πως είναι εύκολο,άσε που το κόστος λογικά θα πάει και πιο ψηλά + έξοδα δηλώσης αλλαγής μοτέρ (αν το προβλέπει ο νόμος ).
Από πρώτο στάδιο βελτίωσης με κομπρέσορα θα είσαι πιο αργός με το Ζ4 με το δεύτερο στάδιο θα είσαι πιο γρήγορος από το Μ
Αν φοράς τα πράγματα που λες ήδη επάνω έχεις ένα σημαντικό προβάδισμα για να βάλεις κομπρέσορα .
Αλήθεια έχεις πάει να δυναμομετρήσεις ,τι ιπποδύναμη έχει τώρα το αμάξι ?

deepBLUE
07-04-20, 13:57
Όταν μιλάς για βελτιώσεις ,δε μπορείς να μιλάς για οικονομία καυσίμου σε καμμία περίπτωση .
Βέβαια μην φανταστείς πως η κατανάλωση με την προσθήκη κομπρέσορα είναι ποοολυ μεγαλύτερη .
Η κάψα πληρώνετε,κοστίζει σε όλα τα επίπεδα

TOMIS
08-04-20, 19:45
Τετρακίνητο z3 δεν υπάρχει και μάλλον αυτό που είδες ήταν του VanVIC.
Δε θυμάμαι ποια περίοδο λες και σε ποιο Σαββα .
Η μετατροπή είναι μια λύση αλλά εκεί πλέον δε νομίζω να σου κάνουν εξατμίσεις,θα πρέπει να βρεις ολοκληρωμένο πακέτο μετατροπής όπου δε θεωρώ πως είναι εύκολο,άσε που το κόστος λογικά θα πάει και πιο ψηλά + έξοδα δηλώσης αλλαγής μοτέρ (αν το προβλέπει ο νόμος ).
Από πρώτο στάδιο βελτίωσης με κομπρέσορα θα είσαι πιο αργός με το Ζ4 με το δεύτερο στάδιο θα είσαι πιο γρήγορος από το Μ
Αν φοράς τα πράγματα που λες ήδη επάνω έχεις ένα σημαντικό προβάδισμα για να βάλεις κομπρέσορα .
Αλήθεια έχεις πάει να δυναμομετρήσεις ,τι ιπποδύναμη έχει τώρα το αμάξι ?

Ναι εχω παει και τα αποτελεσματ ηταν απογοητευτικα κατ'εμε. Ροπη εβγαλε λιγοτερη απο το εργοστασικο, βεβαια ολοι μου λεγανε οτι ειναι το πιο αυστηρο δυναμομετρο κτλ κτλ αλλα δε μου λεει κατι αυτο..

Να και η φωτογραφια της δυναμομετρησης.

44786[/ATTACH
][ATTACH=CONFIG]44787

Το δυναμομετρο ηταν ΜΑΗΑ και δε βγαζει δυναμη στον τροχο μου ειπαν να μην το κοιταω καν.

Kostas Maras
08-04-20, 20:47
Όπως διάβασα φοράς πολλαπλή εξαγωγής (χταπόδι, καταλύτες), αυτά για να δουλέψουν σωστά χρειάζεται να έχεις εκκεντροφόρους και οπωσδήποτε προγραμμα. Τα εχω κάνει και ξέρω τι σου γράφω και φυσικά η διαφορα είναι αισθητή και πολύ ασφαλής!

deepBLUE
08-04-20, 21:04
Όπως διάβασα φοράς πολλαπλή εξαγωγής (χταπόδι, καταλύτες), αυτά για να δουλέψουν σωστά χρειάζεται να έχεις εκκεντροφόρους και οπωσδήποτε προγραμμα. Τα εχω κάνει και ξέρω τι σου γράφω και φυσικά η διαφορα είναι αισθητή και πολύ ασφαλής!

Ακριβώς όπως τα λες με όλες αυτές τις προσθήκες λογικά θα είναι κάπου στα 250-55 άλογα

Kostas Maras
08-04-20, 21:10
Ακριβώς όπως τα λες με όλες αυτές τις προσθήκες λογικά θα είναι κάπου στα 250-55 άλογα

Αν είναι καλο το προγραμμα και με μερικά τρικ.....πάει και λίγο παραπάνω......

Kostas Maras
08-04-20, 21:19
Παράδειγμα η supersprint με ολόσωμη εξάτμιση μιλάει για 12 άλογα με προγραμμα και χωρις εκκεντροφόρους. Αν βάλεις και αυτούς τοτε κάνε την πρόσθεση και θα καταλάβεις τι βγαίνει απο όλο αυτο συν τα περιφερειακά που ανακαλύπτεις στην πορεία για να πάρεις το maximum στην απόδοση. Το προγραμμα που έβαλα βελτιώθηκε 3 φορές και το αποτέλεσμα με δικαίωσε....260 plus hp.

TOMIS
08-04-20, 21:46
Προγραμμα φοραει το αυτοκινητο απλα δεν ξερω απο που. Γενικα εχει, φιλτρο προγραμμα εξατμιση χταποδια καταλυτες.

Πολλοι εχουν απογοητευτει απο αυτο το δυναμομετρο, φιλος μου με S3 πρωτο σταδιο του βγαλε 315 με προγραμμα εξατμισεις κτλ κτλ φουλ πρωτο σταδιο

Πηγε σε αλλα 2 μετα και του βγαλανε με +- 10 αποκλιση 350-360.

Παντως εχω ανοιξει με ιδιο σαν το δικο μου ενος γνωστου τελειως μαμα και η διαφορα ηταν αρκετα αισθητη σε φαση που ξαφνιαστηκαμε και οι 2.Και με ενα 3.0 Si σε γνωστο στεκι και πηγαιναμε προφυλακτηρα προφυλακτηρα και φοραω 255/35/18 πισω.

Ξερω οτι δεν εχω αμαξι για να το σπαω σε κοντρες και οτι το μεσο ορο των VAG εκει εξω παει στην χειροτερη οπως και γω και ουτε το κανω συχνα, κυριως στις αρχες εκανα καποia ανοιγματα για να μετρησω το δικο μου , αλλα ξερετε πως ειναι...Παντα θες λιγο ακομα και οταν το φτασεις θελεις ακομα λιγο ακομα κτλ κτλ..

Εξαπεταλουδα, εκκεντροφοροyς κτλ δεν το σκεφτομαι τα θεωρω παρα πολλα λεφτα για αυτα που κερδιζεις.Σεχεδον με τα ιδια βαζεις εναν κομπρεσορα και ξεμπερδευεις,μεχρι να σε πιασει παλι...

Αντε βρε παιδια πουληστε καποιος τον δικο του να τον παρω :whistle:

deepBLUE
08-04-20, 22:31
Αν είναι καλο το προγραμμα και με μερικά τρικ.....πάει και λίγο παραπάνω......

Ποια είναι αυτά τα τρικ ?
Η supersprint μπορεί ν λέει ότι θέλει και βέβαια αυτά τα 12 για να τα δεις ,αν τα δεις θα πρέπει να έχεις όλες τις τέλειες προϋποθέσεις .

nik200
10-04-20, 11:09
χωρις να ξεφευγω απο το θεμα...

πες οτι τα εβαλες ολα αυτα φιλε μ..και πας πραγματι στα 350-400 αλογα...πως θα τα διαχειριστει αυτη η καροτσα...με πιλστειν και ειμπαχ(τυπικο)?οποτε θες set up z4m απο κατω σε ολα....αρα ξεκιναμε ηδη απο μ3 46 διαφορικο...και προχωραμε σε ολα τα απο κατω απο z4 m..αν θες να λες οτι εχει ενα πολυ καλο μαμα set up...που προσεξε...δεν εχει και τις ροπες που θα εχεις εσυ....αλλα τεσπα....τι προσπαθω να πω...στο κοστολογιο..βαλε λοιπον και 2-3 χιλιαρικα (ψαλιδια, μπαλακια, διαφορικο, αμορτισερ, ελατηρια ή coilover κτλ κτλ) ακομα για να μπορεις να χαιρεσαι και παντου το αμαξι σου και οχι μονο στην κοντρα...πρωτα η ασφαλεια λοιπον και μετα τα αλογα...

υγ..και φυσικα φρενακια....δεν ξεχασα...απλα τα θεωρω ηδη must για τα αυτοκινητα της bmw της περιοδου...

stefm5
10-04-20, 11:38
τα χρήματα που διαθέτεις είναι κάπως λίγα.
βρες ένα schnitzer κομπρέσσορα από αυτούς που έχουν κυκλοφορήσει στην ελλάδα και βάλε του ψεκασμό νερού αντί ιντερκούλερ.
απόδοση γύρω στα 300 άλογα.

TOMIS
10-04-20, 12:02
Καταλαβα...Θα μεινω οπως εχω οπως το βλεπω εκτος αν κερδισω κανα τζοκερακι:th_Laie_67-1:

Τουλαχιστον βγηκαν 3 θετικα απο ολο αυτο.

1. Καταλαβα οτι αν θες βελτιωση με χαμηλο κοστος παρε απλα ενα τουρμπο και ξεμπερδεψες...

2.Μπηκα στο τρυπακι να μετρησω συμπιεση να δω σε τι κατασταση ειναι το μοτερ πριν προχωρησω σε οτιδηποτε..Επρεπε να το ειχα κανει απο οταν το αγορασα αλλα ποτε δεν ειναι αργα..

3.Δε χρειαζεται να αμφιαλαντευομαι μεσα μου αν θα δωσω λεφτα για βελτιωση η θα δωσω τα 1200 για να φτιαξω την μπουκαλα της κουκουλας που ψοφησε thumb

deepBLUE
10-04-20, 15:44
Κοίτα,όλο το ταξίδι αξίζει .
Έχει προσδοκίες αγωνία κυρίως σπατάλη χρημάτων και τέλος το αποτέλεσμα που ακολουθείται από ενθουσιασμό απογοήτευση η μια ντεμί κατάσταση όπου την μεταφράζω ως αρνητική με ότι αυτό σημαίνει .
Η καρότσα αν στηθεί σωστά (όπως αναφέρει σε προηγούμενο ποστ και ο nik200 )είναι μια χαρά .
Και είναι προϋποθέσεις για να είσαι ασφαλής πάνω απ όλα .
Πιθανότατα τα χρήματα να είναι και παραπάνω από το να βρεις κάποια άλλη λύση διαφορετικού μοντέλου που θα έχεις και περισσότερες δυνατότητες αναβάθμισης ακόμα και με λιγότερα χρήματα .
Γιατί όπου υπάρχει μηχανική βελτίωση σίγουρα θα χρειάζεται και περιφερειακή .
Δεν είμαι βέβαιος πως σε έχουμε πείσει και δε θα μπεις σε κάποια διαδικασία αλλά οκ .
Όπως και να έχει είμαστε δίπλα σου για να συζητάμε ότι θέλεις και ότι τελικά αποφασίσεις να κάνεις :)

TOMIS
10-04-20, 17:23
Κοίτα,όλο το ταξίδι αξίζει .
Έχει προσδοκίες αγωνία κυρίως σπατάλη χρημάτων και τέλος το αποτέλεσμα που ακολουθείται από ενθουσιασμό απογοήτευση η μια ντεμί κατάσταση όπου την μεταφράζω ως αρνητική με ότι αυτό σημαίνει .
Η καρότσα αν στηθεί σωστά (όπως αναφέρει σε προηγούμενο ποστ και ο nik200 )είναι μια χαρά .
Και είναι προϋποθέσεις για να είσαι ασφαλής πάνω απ όλα .
Πιθανότατα τα χρήματα να είναι και παραπάνω από το να βρεις κάποια άλλη λύση διαφορετικού μοντέλου που θα έχεις και περισσότερες δυνατότητες αναβάθμισης ακόμα και με λιγότερα χρήματα .
Γιατί όπου υπάρχει μηχανική βελτίωση σίγουρα θα χρειάζεται και περιφερειακή .
Δεν είμαι βέβαιος πως σε έχουμε πείσει και δε θα μπεις σε κάποια διαδικασία αλλά οκ .
Όπως και να έχει είμαστε δίπλα σου για να συζητάμε ότι θέλεις και ότι τελικά αποφασίσεις να κάνεις :)

Xαχα δεν εχω πειστει ακομα οντως αλλα οσο υπαρχουν τετοιες αμφιβολιες μου βαζουν φρενο.

Βεβαια και πριν παρω το αμαξι ελεγα δε θα το παρω και μια μερα, κυριολεκτικα μια μερα πηρα τον προηγουμενο κατοχο τηλεφωνο πηγα το ειδα το πηρα...

Σας ευχαριστω που οντως ειστε διπλα μου και οχι μονο σε μενα, σε καθε μελος και βοηθατε.Ειναι πολυ σημαντικο για καποιους απο μας που δεν εχουμε την εμπειρια ουτε τη γνωση για πολλα πραγματα..

nik200
13-04-20, 07:47
Και παμε και στον ελαφαντα in the room...που αποθαρυνει και το 90% απο το να κανει μια μετατροπη...και οχι δεν ειναι αυτο που νομιζεις...δηλαδη το κοστος...υπολογισε οτι αυτο με ολα τα παραπανω θα σου φαει περι τα 10χιλιαρικα....

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!το προβλημα ειναι ποιος θα αναλαβει το αμαξι....????εδω χρειαζεσαι λοιπον τη βοηθεια μας...το αμαξι σου ΠΡΕΠΕΙ και το τονιζω...να το αναλαβει ενας μαστορας...οχι ο φρενας, οχι ο προγραμματιστης, οχι το ρεκτιφιε κτλ κτλ...το αμαξι θα παει σε αυτους που ξερει και εμπιστευεται ο μαστορας σου!!!!γιατι?? Γιατι μονο ετσι, θα εχεις ελεγχο, ποιος αναλαμβανει την ευθυνη, αν κατι παει στραβα, πραγμα τυπικο στις μετατροπες...ξερεις ποσες φορες εσπασε το μοτερ και εφταιγε το ρεκτιφιε???απειρες...ποσες φορες το set up ειναι μαπα και το αμαξι δεν παει??απειρες..ποσες φορες το αμαξι δε στριβει??αλλες τοσες απειρες...

ΟΠΟΤΕ σου εφιστω την προσοχη απο την αρχη...χιλιες φορες να δωσεις 1000 ευρω παραπανω και το αμαξι να θυμιζει εργοστασιο και να δουλευει καθε μερα...παρα να γλιτωσεις αυτα τα λεφτα πηγαινοντας γυρω γυρω και καθε τριτη να σαι μαστορα...

Υγ...προσωπικα ειναι ο μονος τροπος να "μπλεξεις"...με μετατροπη...γιατι παρα πολλα αμαξια μειναν στη μεση..και τα περισσοτερα απλα δε δουλεψαν ή δουλεψαν με προβληματα συνεχομενα γιατι παντα καποιος αλλος εφταιγε!!!

deepBLUE
13-04-20, 13:01
Νίκο τέτοιες μετατροπές έχουν γίνει άπειρες ,δεν είναι κάτι το δύσκολο .

nik200
13-04-20, 17:55
Νίκο τέτοιες μετατροπές έχουν γίνει άπειρες ,δεν είναι κάτι το δύσκολο .

Δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο, ειπα οτι ειναι πολυ ευκολο να μπλεξεις...

VanVIC
14-04-20, 11:51
Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Ίσως είναι περιττό αλλά ας το γράψω,
Είναι άλλο πράγμα να έχεις ένα π.χ. Ε36 318i και να πηγαίνεις να ζητάς μια πλήρη μετατροπή σε Ε36 Μ3 και άλλο να βελτιώνεις το 318i σε επίπεδα που διαφοροποιούνται ουσιαστικά (κυρίως σε απόδοση) απο "εργοστασιακές" εκδόσεις.
Σ'αυτό το σημείο έιναι πολύ ουσιώδες αυτό που έγραψε ο nik200 για το "ποιός" θα αναλάβει όλο το project.

Στην προκειμένη περίπτωση, το Ζ3 θα ήταν σχετικά ευκολο να πάει σε έναν "σοβαρό επαγγελματία" και να γίνει Ζ3Μ, πλήρης μετατροπή.
Μια τέτοια αναβάθμιση τουλάχιστον θα έδινε ένα αποτέλεσμα με "εργοστασική" ισορροπία σε όλες τις παραμέτρους του οχήματος.

Δεν ξέρω τώρα τί χρήματα θα ζητούσαν στις μέρες μας για κάτι τέτοιο, αλλά τον καιρό που έκανα εγώ τη δική μου μετατροπή σε 3-λιτρο, αν το έκανα full Ζ3Μ με κινητήρα S54 αντί για Ζ3 3.0, στον συγκεκκριμένο επαγγελματία στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης, θα έπρεπε να πληρώσω περίπου 12Κ (και να κρατήσει τα πράγματα του Ζ3 1.9)
Στον συγκεκριμένο είμαι σίγουρος οτι θα γινόταν σωστή, επαγγελματική δουλειά με ότι κι αν σημαίνει αυτό. Βέβαια εκείνη την εποχή, με τα χρήματα που έδωσα στον συγκεκριμένο για να κάνει το δικό μου Ζ3 3.0, άλλοι "μάστορες" έλεγαν οτι θα το έκαναν Ζ3Μ.
Εγώ όμως έιχα άλλα στο μυαλό μου για τη συνέχεια και τελικά -όσο και αν δεν το φανταζόμουν τότε- το δικό μου project στοίχησε πολλά...

Οταν ξεφευγεις απο αναβαθμίσεις σε επίπεδα εργοστασιακών μοντέλων, χρειάζεται πολύ χρόνο, ψάξιμο, χρήμα, δοκιμές και υπομονή-επιμονή για να καταλήξεις σε κάτι που να "δείχνει" ολοκληρωμένο και ισορρποπημένο, γιατί για το αν τελικά θα είναι, αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.

Γνώμη μου είναι οτι η αναβάθμιση της απόδοσης του κινητήρα Μ54Β30 σε επίπεδα εως 15-20% είναι ΟΚ για να κρατηθούν όλα τα υπόλοιπα ως έχουν απο το εργοστάσιο, όμως απο 'κεί και πέρα είναι must κι η αναβάθμιση των περιφερειακών συστημάτων-υποδομών.
Η λύση της προσθήκης κομπρέσσορα ακούγεται και φαντάζει πολύ ωραία (ξέρω καλά...) αλλά οδηγεί σε μονοπάτια ακριβά και "χαρτογραφημένα" εως ενός σημείου.
Για τέτοια "ταξίδια" χρειάζεσαι "πλοηγό" που να ξέρει και να έχει χρόνια στο χώρο των βελτιώσεων. Δεν είναι απαραίτητο αυτός να είναι ο μηχανικός που θα αναλάβει τη μετατροπή, υπάρχουν και άλλοι επαγγελματίες στο χώρο που έχουν τις σωστές άκρες τόσο στην τροφοδοσία των υλικών όσο και στα συνεργεία. Να θυμόμαστε πάντως οτι η καλή και υπέυθυνη δουλειά ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ !
Πράγματι μέσα απο τα forum μπορούν αν αντληθούν πολλές χρήσιμες πληροφορίες και κυρίως να πολύτιμη γνώση που σε άλλες συνθήκες θα έπρεπε να πληρώσεις, να πάθεις για να μάθεις (με αυτή ακριβώς τη σειρά) γιατί κάποια μέλη (που έχουν διάθεση να μοιραστούν δημοσίως τις εμπειρίες τους) έχουν προηγηθεί σε τέτοια "ταξίδια"

Καλό Πάσχα νά'χουμε, με Υγεία !

Υ.Γ.: με τον όρο "σοβαρό επαγγελματία" δεν επιθιυμώ να δημιουργήσω κάποια παρεξήγηση με "περίεργες" εντυπώσεις, εννοώ επαγγελματία με χρόνια στο χώρο, με εμπειρία και κύρίως που να μην είναι εξαφανισμένος στα όποια προβλήματα ή "στραβές" μπορεί να προκύψουν.

nik200
17-04-20, 11:44
θα σταθω στο υπευθυνη δουλεια πληρωνεται...οπως ειπε πολυ σωστα vanvic....

παμε ομως επιγραμματικα και μονο να δουμε τι συνανταει οποιος κανει μετατροπη και δη μια οχι πολυ συνηθισμενη...

1)χωροταξια μηχανοστασιου..που θα μπει τι..στο z4 επειδη εχει χωρο μπροστα δεν πρεπει να ναι κατι το δυσκολο..απλα να χει χωρο σε σενα να κατσει ο κομπρεσορας μακρυα απο το ψυγειο...αν θυμαμαι καλα εχει...
2)ηλεκτρολογικα..καλωδια παρακαλωδια..και γενικα το μαλλι της γριας...η μιση μετατροπη ειναι τα ηλεκτρολογικα να ξερεις....κακος ηλεκτρολογος καθε τριτη μαστορα λεει η παροιμια....οχι παρατημενα-εκτεθειμενα καλωδια μεσα στο μηχανοστασιο...εχει παρει φωτια κοσμος....
3)επωνυμα και δοκιμασμενα πραγματα...δεν αγοραζουμε μουφες...καθως εδω και αν ισχυει οτι πληρωσεις παιρνεις...ξεχαστε φτηνιαρικα πραγματα που θα τα αγορασεις 10 φορες για να δουλεψουν λιγο...το καλο ειναι ακριβο γιατι δουλευει...τελος!!πως γινεται παντα και τα aftermarket ονομαστα πραγματα ειναι πιο ακριβα απο τα oem???εχει πεσει εξελιξη και πολυ know how....για να μη ρισκαρει η καθε εταιρια το ονομα της....και παλι πολλες φορες ακομα και αυτα..δεν δουλευουν οπως τα μαμα....
4)εγκεφαλος...ξεχαστε τους παραλληλους, τις τριχες κατσαρες του παρελθοντος και τα εξτρα μπεκακια κτλ κτλ...εχουμε 2020 και υπαρχουν σοβαροι ανθρωποι που μπορουν να κανουν το μοτερ σας να δουλεψει απροβληματιστα με εναν αγραφο καλο εγκεφαλο για πολλα πολλα χρονια...
5)θερμοκρασιες....αποφευγουμ ε τα bar οπως και το πολυ πυρομετρο....η ζωη του μοτερ βασικα απο αυτο εξαρταται...δεν πιστευω να χρειαζετε να εξηγησω το γιατι..
6)ψυγειο-συστημα ψυξης...δεν βαζουμε θερμοστατες των 80 βαθμων κελσιου γιατι το μοτερ μας βραζει...υπαρχουν πολλα ψυγεια ονομαστα που κανουν υπεροχα τη δουλεια τους...αλλα κοστιζουν οσο ανεβαζουμε αλογα ...ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ με αυτο αλλιως ολη η επενδυση μας θα παει στα σκουπιδια στην πρωτη καλη βολτα....πολυ προσοχη...
7)διαφορικα σασμαν...ενισχυουμε οσο μπορουμε...αν και στα bmw τα m...ειναι τρελλα σκυλια...και ας μην ειναι τα πιο γρηγορα...οποτε υπαρχει ετοιμη λυση απο το εργοστασιο...δεν αξιζει να ρισκαρεις θεωρω..

ΟΛΑ ΑΥΤΑ με πολυ λιγα λογια ειναι τα προβληματα που θα τραβηξεις απλα και μονο με την προσθηκη ενος κομπρεσσορα στο υπαρχον μοτερ σου...μη αμελησεις τιποτε απο αυτα, και μερικα αλλα που τωρα ξεχναω, γιατι θα τα βρεις σιγουρα καποια στιγμη μπροστα σου...

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ θα πρεπει ο μαστορας να χει την εμπειρια να λυσει...για αυτο επεμεινα με το ποστ μ παραπανω..

υγ..εγω μεχρι και σημερα...λυνω καποια απο τα προβληματα της δικης μ μετατροπης ...που σημειωτεον δεν εσπασε, δεν εκαψε λαδια, δεν πατιναρε κτλ κτλ...αλλα ολα τα γυρω γυρω με αφησαν πολλες φορες στο δρομο....

BILLYS
17-04-20, 11:55
Πολύ σωστός!!!!!

TOMIS
17-04-20, 18:38
Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας, που η αληθεια ειναι οτι δεν τις βρισκεις ευκολα μαζεμενες και με ειλικρινια.

Ειναι παρα πολυ σημαντικο αυτο που γινεται εδω μεσα και ελπιζω να συνεχισει να γινεται!!!

Οσο για το προτζεκτ , πλεον η ζυγαρια γερνει στο να μην προχωρησει, τουλαχιστον για την ωρα..

Panos 316T
18-04-20, 09:42
Γεια σας και απο μενα , μετα απο πολυ καιρο!

Διαβαζοντας το θεμα με επιασε ενα σκιρτιμα γιατι θυμηθηκα τα δικα μας μπαξιματα και απο την αλλη διαπιστωσα οτι εμεις οι μπαξιματιες με ολιγη απο κανιβαλισμο, παραθετουμε πλεον την εμπειρια και τη γνωση μας σε καθε επιδοξο αναβαθμιστη που του φαινεται ενας τεραστιος σκοπελος και τελικα εγκαταλειπει. Ειναι αξιο να το δειτε και στατιστικα στα τοσα θρεντ που ανοιχτηκαν απο νεα μελη και ποσα θαφτηκαν! Σαφως και παιζουν ρολο τα οικονομικα αλλα εγω εστιαζω στο μικροβιο που μολυνθηκαμε (για να ειμαι επικαιρος) και καναμε οτι καναμε!
Ενας σκοπελος, που για μας τοτε, μας φαινοταν ενα μικρο εμποδιο και το προσπερασαμε για να πραγματοποιησουμε τον ποθο μας!

χρονια πολλα με υγεια...

TOMIS
18-04-20, 22:49
Γεια σας και απο μενα , μετα απο πολυ καιρο!

Διαβαζοντας το θεμα με επιασε ενα σκιρτιμα γιατι θυμηθηκα τα δικα μας μπαξιματα και απο την αλλη διαπιστωσα οτι εμεις οι μπαξιματιες με ολιγη απο κανιβαλισμο, παραθετουμε πλεον την εμπειρια και τη γνωση μας σε καθε επιδοξο αναβαθμιστη που του φαινεται ενας τεραστιος σκοπελος και τελικα εγκαταλειπει. Ειναι αξιο να το δειτε και στατιστικα στα τοσα θρεντ που ανοιχτηκαν απο νεα μελη και ποσα θαφτηκαν! Σαφως και παιζουν ρολο τα οικονομικα αλλα εγω εστιαζω στο μικροβιο που μολυνθηκαμε (για να ειμαι επικαιρος) και καναμε οτι καναμε!
Ενας σκοπελος, που για μας τοτε, μας φαινοταν ενα μικρο εμποδιο και το προσπερασαμε για να πραγματοποιησουμε τον ποθο μας!

χρονια πολλα με υγεια...

Καλησπερα και καλη Ανασταση σε ολους!!

Σχετικα με αυτο που γραφεις δεν κερω αν συμφωνω πως ειναι θεμα "μικροβιου"¨...

Οι εποχες αλλαξανε και η οικονομια δεν ειναι οπως ηταν πριν 10+ χρονια αλλα βεβαια δεν γνωριζω ποτε κανατε οι περισσοτεροι τις μετατροπες σας εδω μεσα.

Οσων αφορα τα θρεντ που κλεισανε και πολλους που κανανε πισω σαν εμενα , θα σου πω οτι υπαρχει μια διαφορα που τοτε δεν ειχατε εσεις.

Η διαφορα ειστε εσεις οι ιδιοι που υπαρχετε και συμβουλευετε ανθρωπους σαν εμενα.Εσεις τα περασατε ισως μονοι σας και δεν ειχατε καποιον οπως εχω εγω εδω μεσα να μου πει ολη την αληθεια πριν το ξεκινησω.

Σκεψου εγω ξεκινησα θεωρωντας οτι 3000-4000 ευρω μου αρκουν και εδω μου ειπαν οτι θα παιξει γυρω στα 10.000 που εκτος της διαφορας του ποσου, πολλοι συμφωνησαν οτι και τα 10.000 να δωσεις αν ο μηχανικος δεν ειναι εμπειρος μπορει να μη γινει καν η δουλεια.

Και αν γινει μπορει αν δε γινει κατι σωστα να τρεχεις να δινεις συνεχεια για να διορθωσεις αυτα που δε γινανε απο την αρχη σωστα.

Ξαναλεω δεν γνωριζω αν οι υπολοιποι τα γνωριζαν αυτα οταν κανανε τις μετατροπες τους, αλλα για μενα που δεν τα γνωριζα ομολογω οτι με αποτρεψατε απο το να προχωρησω.Προφανως και δεν το κανατε επι τουτου δεν εννοω αυτο.Εννοω οτι κανατε αυτο ακριβως που ηθελα να κανετε.Να μου πειτε την αληθεια μεσα απο τα δικα σας ματια, τις δικες σας εμπειριες και σας ξανα ευχαριστω πολυ ολους γι αυτο.

Υ.Γ : Η αληθεια ειναι αν 10.000 μου περισσευαν θα το ρισκαρα και θα προχωραγα για την μετατροπη γιατι το χω το μικροβιο.Αλλα οταν ξεκιναω χωρις να εχω καν 10.000 απλα γκρεμιζονται τα ονειρα μου :sad:

merbeind
19-04-20, 09:11
Νομίζω πως με 10χιλ και το Ζ4 που έχεις να μπορεί να πουληθεί αλλά τόσα, πας σε πιο στημένο αμάξι όπως ένα M3 e46 η αν ζητάς περισσότερο δύναμη για ευθείες ένα 335. Το Ζ4 προσωπικά το θεωρώ το πιο όμορφο αμάξι που πέρασε από τα χέρια μου ο χαρακτήρας του όμως δεν είναι για δύναμη και πολλά άλογα. Βολτουλες χαλαρές κατεβασμένη οροφή και τον 6κυλινδρο να γουργουρίζει. Κοιτά αυτό να χαρείς και μην αναλώνεσαι στο ψάξιμο των αλόγων με αυτό το αμάξι και σε καμία περίπτωση μην τσιμπάς από vag και opel που με τα μισά σου κυβικά και ένα προγραμμα νομίζουν ότι βρήκαν το νόημα της αυτοκίνησης.

TOMIS
19-04-20, 15:13
Νομίζω πως με 10χιλ και το Ζ4 που έχεις να μπορεί να πουληθεί αλλά τόσα, πας σε πιο στημένο αμάξι όπως ένα M3 e46 η αν ζητάς περισσότερο δύναμη για ευθείες ένα 335. Το Ζ4 προσωπικά το θεωρώ το πιο όμορφο αμάξι που πέρασε από τα χέρια μου ο χαρακτήρας του όμως δεν είναι για δύναμη και πολλά άλογα. Βολτουλες χαλαρές κατεβασμένη οροφή και τον 6κυλινδρο να γουργουρίζει. Κοιτά αυτό να χαρείς και μην αναλώνεσαι στο ψάξιμο των αλόγων με αυτό το αμάξι και σε καμία περίπτωση μην τσιμπάς από vag και opel που με τα μισά σου κυβικά και ένα προγραμμα νομίζουν ότι βρήκαν το νόημα της αυτοκίνησης.

Εχεις δικιο σε αυτο που λες.Ειναι πολλα που μου προσφερει το αμαξι αυτο και σιγουρα κανενας vagitis δεν μπορει να το καταλαβει γιατι ποτε δεν το ενιωσε.

Εχω νιωσει το να εχω πολυ δυναμη με vag και να εχω το Ζ4 και θα προτιμουσα καθε φορα που οδηγαω να χω το Ζ4.

Τωρα τα αλογα τα θελω για μενα οχι για να κοντραρω αλλους.Ειναι φορες που λεω ειναι οσο γρηγορο χρειαζεται και αλλες που νιωθω οτι ειναι νεκρο δεν μπορω να το εξηγησω αυτο.

Τωρα οσον αφορα τι αλλο θα παιρνα, μεχρι να κανω παιδια θα παραμεινω σε Ζ4 ουτε Μ3 ουτε 335.Ενα Ζ4 35ι θα ηταν το ονειρικο σεναριο..

VanVIC
21-04-20, 12:49
Γεια σας και απο μενα , μετα απο πολυ καιρο!

Διαβαζοντας το θεμα με επιασε ενα σκιρτιμα γιατι θυμηθηκα τα δικα μας μπαξιματα και απο την αλλη διαπιστωσα οτι εμεις οι μπαξιματιες με ολιγη απο κανιβαλισμο...
...
αλλα εγω εστιαζω στο μικροβιο που μολυνθηκαμε (για να ειμαι επικαιρος) και καναμε οτι καναμε!
...


O tempora o mores !
Χάρηκα που σε ξαναδιάβασα Πάνο.

stefm5
21-04-20, 13:54
Καλησπερα και καλη Ανασταση σε ολους!!

Σχετικα με αυτο που γραφεις δεν κερω αν συμφωνω πως ειναι θεμα "μικροβιου"¨...

Οι εποχες αλλαξανε και η οικονομια δεν ειναι οπως ηταν πριν 10+ χρονια αλλα βεβαια δεν γνωριζω ποτε κανατε οι περισσοτεροι τις μετατροπες σας εδω μεσα.

Οσων αφορα τα θρεντ που κλεισανε και πολλους που κανανε πισω σαν εμενα , θα σου πω οτι υπαρχει μια διαφορα που τοτε δεν ειχατε εσεις.

Η διαφορα ειστε εσεις οι ιδιοι που υπαρχετε και συμβουλευετε ανθρωπους σαν εμενα.Εσεις τα περασατε ισως μονοι σας και δεν ειχατε καποιον οπως εχω εγω εδω μεσα να μου πει ολη την αληθεια πριν το ξεκινησω.

Σκεψου εγω ξεκινησα θεωρωντας οτι 3000-4000 ευρω μου αρκουν και εδω μου ειπαν οτι θα παιξει γυρω στα 10.000 που εκτος της διαφορας του ποσου, πολλοι συμφωνησαν οτι και τα 10.000 να δωσεις αν ο μηχανικος δεν ειναι εμπειρος μπορει να μη γινει καν η δουλεια.

Και αν γινει μπορει αν δε γινει κατι σωστα να τρεχεις να δινεις συνεχεια για να διορθωσεις αυτα που δε γινανε απο την αρχη σωστα.

Ξαναλεω δεν γνωριζω αν οι υπολοιποι τα γνωριζαν αυτα οταν κανανε τις μετατροπες τους, αλλα για μενα που δεν τα γνωριζα ομολογω οτι με αποτρεψατε απο το να προχωρησω.Προφανως και δεν το κανατε επι τουτου δεν εννοω αυτο.Εννοω οτι κανατε αυτο ακριβως που ηθελα να κανετε.Να μου πειτε την αληθεια μεσα απο τα δικα σας ματια, τις δικες σας εμπειριες και σας ξανα ευχαριστω πολυ ολους γι αυτο.

Υ.Γ : Η αληθεια ειναι αν 10.000 μου περισσευαν θα το ρισκαρα και θα προχωραγα για την μετατροπη γιατι το χω το μικροβιο.Αλλα οταν ξεκιναω χωρις να εχω καν 10.000 απλα γκρεμιζονται τα ονειρα μου :sad:

τα 10.000 είναι υπερβολή.
όμως και τα 2000 που είχες αναφέρει είναι λίγα.
με 3500 έως 5000 αναλόγως τις επιλογές σου κάνεις δουλειά. πχ έχω φίλο από ολλανδία που πουλάει καινούρια κιτ rotrex c38-92 για Ε46 με 4000 αν θυμαμαι καλά.

TOMIS
21-04-20, 14:03
τα 10.000 είναι υπερβολή.
όμως και τα 2000 που είχες αναφέρει είναι λίγα.
με 3500 έως 5000 αναλόγως τις επιλογές σου κάνεις δουλειά. πχ έχω φίλο από ολλανδία που πουλάει καινούρια κιτ rotrex c38-92 για Ε46 με 4000 αν θυμαμαι καλά.

Καλησπερα!

Ξερεις κατι?Οκ 4000 +εργατικα αλλα ο ενας μου λεει βαλτο καντο 350 αλογα και δε χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα.

Μετα ερχεται αλλος και μου λεει αν το κανεις 350 αλογα πρεπει να αλλαξεις φρενα,αναρτησεις,αμορτισερ κτλ.Αλλος μου λεει αλλαξε και διαφορικο και δισκοπλατο και ισως και τρομπα βενζινης.

Αν τα βαλεις ολα κατω βγαινουν πολλα παραπανω απο 4000.Εκει καπου εχω χαθει..Και οταν λεω ο ενας και ο αλλος εννοοω εδω μεσα,φιλοι μου που χουν κανει μετατροπες και μηχανικοι.3 διαφορετικα συνεργεια μου ειπαν 3 διαφορετικα πραγματα....

Οποτε αν δεν εχω καν κατι σαν μπουσουλα να ξεκινησω να ξερω τι θα μου βγει που να παρω την αποφαση.Κομπρεσορας σε αμαξι σαν το δικο μου θεωρω μηχανολογικα ειναι κατι που πλεον ειναι πολυ απλο μιας και το χουν κανει απειροι.

stefm5
21-04-20, 14:13
Καλησπερα!

Ξερεις κατι?Οκ 4000 +εργατικα αλλα ο ενας μου λεει βαλτο καντο 350 αλογα και δε χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα.

Μετα ερχεται αλλος και μου λεει αν το κανεις 350 αλογα πρεπει να αλλαξεις φρενα,αναρτησεις,αμορτισερ κτλ.Αλλος μου λεει αλλαξε και διαφορικο και δισκοπλατο και ισως και τρομπα βενζινης.

Αν τα βαλεις ολα κατω βγαινουν πολλα παραπανω απο 4000.Εκει καπου εχω χαθει..Και οταν λεω ο ενας και ο αλλος εννοοω εδω μεσα,φιλοι μου που χουν κανει μετατροπες και μηχανικοι.3 διαφορετικα συνεργεια μου ειπαν 3 διαφορετικα πραγματα....

Οποτε αν δεν εχω καν κατι σαν μπουσουλα να ξεκινησω να ξερω τι θα μου βγει που να παρω την αποφαση.Κομπρεσορας σε αμαξι σαν το δικο μου θεωρω μηχανολογικα ειναι κατι που πλεον ειναι πολυ απλο μιας και το χουν κανει απειροι.


λοιπόν, εγώ είχα κομπρεσσοράτο χρόνια και τώρα γίνεται τούρμπο απλά καθυστερεί λόγω κορωνομπυροιού. επίσης έχω προγραμματίσει πάρα πολλά παρόμοια αυτοκίνητα.
αν θέλεις 350 αλογα και το αυτοκινητό σου δεν είναι κάποιο παρτάλι, αλλά συντηρημένο, δεν χρειάζεσαι τρελές αναβαθμίσεις. ούτε διαφορικό, ούτε δισκόπλατο. η τρόμπα βενζινης έχει 100 ευρώ.
να μην τρομάζεις. όλοι ξεκινήσαμε από κάπου και όταν μπορούσαμε κάναμε αναβαθμίσεις. υπομονή και σωστές επιλογές.

deepBLUE
21-04-20, 14:59
Καλησπερα!

Ξερεις κατι?Οκ 4000 +εργατικα αλλα ο ενας μου λεει βαλτο καντο 350 αλογα και δε χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα.

Μετα ερχεται αλλος και μου λεει αν το κανεις 350 αλογα πρεπει να αλλαξεις φρενα,αναρτησεις,αμορτισερ κτλ.Αλλος μου λεει αλλαξε και διαφορικο και δισκοπλατο και ισως και τρομπα βενζινης.

Αν τα βαλεις ολα κατω βγαινουν πολλα παραπανω απο 4000.Εκει καπου εχω χαθει..Και οταν λεω ο ενας και ο αλλος εννοοω εδω μεσα,φιλοι μου που χουν κανει μετατροπες και μηχανικοι.3 διαφορετικα συνεργεια μου ειπαν 3 διαφορετικα πραγματα....

Οποτε αν δεν εχω καν κατι σαν μπουσουλα να ξεκινησω να ξερω τι θα μου βγει που να παρω την αποφαση.Κομπρεσορας σε αμαξι σαν το δικο μου θεωρω μηχανολογικα ειναι κατι που πλεον ειναι πολυ απλο μιας και το χουν κανει απειροι.

Αν τα πράγματα τα πάρεις από την αρχή θα δεις πως με λογική σειρά και εξέλιξη δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα .
Άλλαξες μοτέρ και από 231 πήγες στα 350 .
Θες να μου πεις πως θα σταματήσεις την ώρα της επιτάχυνσης η στη δύσκολη στιγμή που θα χρειαστείς πάνω από ένα πάτημα του πεντάλ του φρένου ?
Εγώ πάλι σε σχέση με τον Stefm5 λέω πως ο δίσκος πλατό είναι απαραίτητα γιατί αλλιώς κάθε 4-5 μήνες ανάλογα με τη χρήση θα θες αλλαγή δίσκου .
Μιλώ εκ πείρας .
Αν πάλι έχεις ένα κομπρεσορατο αμάξι για τη βόλτα σου και θα το βγάζεις έξω μια στο τόσο ..τότε οκ δεν αλλάζεις .
Το αμάξι με αυτή τη δύναμη δε θα θέλει καλύτερο στήσιμο ?
Θα πηγαίνεις να μπεις στη στροφή και θα βγαίνεις στα πεζοδρόμια η εκτός δρόμου ?
Άρα για εμένα φρένα ανάρτηση για αρχή είναι απαραίτητα .
Η τρόμπα για τη δύναμη που θες να βγάλεις σε υποστηρίζει μια χαρά ,εκτός και αν δεν είναι σε καλή κατάσταση αυτή που ήδη φοράει το αμάξι επάνω .
Το διαφορικό μπορεί να περιμένει σε δεύτερο χρόνο να μπει .
Όπως σου είπα το κόστος για αγορά κομπρέσερ είναι ανάλογο με το τι θες να βάλεις στο αμάξι σου και τι αξιοπιστία θα έχει .
Αφού λοιπόν το θεωρείς απλό αφού τόσοι το έχουν κάνει ..προχώρα,γιατί όσα ξέρει ο νοικοκύρης δε τα ξέρει ο κόσμος όλος .

stefm5
21-04-20, 16:28
Αν τα πράγματα τα πάρεις από την αρχή θα δεις πως με λογική σειρά και εξέλιξη δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα .
Άλλαξες μοτέρ και από 231 πήγες στα 350 .
Θες να μου πεις πως θα σταματήσεις την ώρα της επιτάχυνσης η στη δύσκολη στιγμή που θα χρειαστείς πάνω από ένα πάτημα του πεντάλ του φρένου ?
Εγώ πάλι σε σχέση με τον Stefm5 λέω πως ο δίσκος πλατό είναι απαραίτητα γιατί αλλιώς κάθε 4-5 μήνες ανάλογα με τη χρήση θα θες αλλαγή δίσκου .
Μιλώ εκ πείρας .
Αν πάλι έχεις ένα κομπρεσορατο αμάξι για τη βόλτα σου και θα το βγάζεις έξω μια στο τόσο ..τότε οκ δεν αλλάζεις .
Το αμάξι με αυτή τη δύναμη δε θα θέλει καλύτερο στήσιμο ?
Θα πηγαίνεις να μπεις στη στροφή και θα βγαίνεις στα πεζοδρόμια η εκτός δρόμου ?
Άρα για εμένα φρένα ανάρτηση για αρχή είναι απαραίτητα .
Η τρόμπα για τη δύναμη που θες να βγάλεις σε υποστηρίζει μια χαρά ,εκτός και αν δεν είναι σε καλή κατάσταση αυτή που ήδη φοράει το αμάξι επάνω .
Το διαφορικό μπορεί να περιμένει σε δεύτερο χρόνο να μπει .
Όπως σου είπα το κόστος για αγορά κομπρέσερ είναι ανάλογο με το τι θες να βάλεις στο αμάξι σου και τι αξιοπιστία θα έχει .
Αφού λοιπόν το θεωρείς απλό αφού τόσοι το έχουν κάνει ..προχώρα,γιατί όσα ξέρει ο νοικοκύρης δε τα ξέρει ο κόσμος όλος .

επειδή κι εγώ είμαι "νοικοκύρης" έχω να πω ότι υπάρχουν νοικοκυριά που ζουν με 10000 το χρόνο και νοικοκυριά που ζουν με 100000. όλοι ζουν γιατί κάνουν διαφορετικές επιλογές.
πχ αν πάει κάποιος να τα σκάσει στην ess, active σαφώς δεν τον φτάνουν τα χρήματα. αν ψαχτεί διαφορετικά μπορεί να τον φτάνουν.
επίσης άλλοι μπορεί να έχουν τη δυνατότητα να τα αποκτούν όλα άμεσα, κι άλλοι σταδιακά.
επιπλέον οι αναβαθμίσεις έχουν να κάνουν και με τον τρόπο που λειτουργεί η υπερτροφοδότηση. ο ess χρειάζεται δισκόπλατο γιατί έχει ροπή από πολύ χαμηλά. ένας περιστροφικός κομπρέσσορας δεν έχει τέτοιο θέμα στα άλογα που μιλάμε.
όλες οι απόψεις έχουν αλήθεια από την οπτική τους. στο τέλος κάποιος αποφασίζει ανάλογα τις δυνατοτητές του και το πόσο το θέλει.
για μένα η βελτίωση είναι ένα ταξίδι (κυρίως γνώσης)

TOMIS
21-04-20, 21:25
Deep Blue οταν λεω απλη εννοω οτι δεν παω να σε ενα 1600 να καρφωσω ενα Μ5 που ναι ειναι ενα προτζεκτ πολυ διαφορετικο απο την περπατημενη.

Σε ενα μαστορα που στην καριερα του εχει βαλει 20-30 φορες εναν κομπρεσορα σε ενα bmw, θεωρω απο τα ελαχιστα που γνωριζω , οτι δε βαδιζει σε αγνωστα μονοπατια και θα ξερει τι να κανει και πως να το κανει θα χει αντιμετωπισει αναποδιες και θα ξερει πως να κινηθει γενικοτερα.

Οσο για τη χρηση, το αμαξι βγαινει ενα ΣΚ για καμια βολτα μεσα στην Αττικη και σπανια κανα ταξιδακι λιγο πιο εξω.Πατηματα γινονται ελαχιστα και στροφες δεν το πιεζω οπως και κανενα αυτοκινητο μου.

Σε ενα δρομο που γνωριζω μονο, αναβαση και καταβαση στο βουνο του Πορτο Γερμενο αν το ξερει κανεις τις στροφες τις ξερω και ειτε εχω 150 αλογα ειτε 550 με το ιδιο θα μπω και γιατι δεν σε παιρνει παραπανω γιατι ειμαι λιγο χεστης λογω ατυχηματος που ειχα παλαιοτερα και ως γνωστον αν φοβασαι να στριψεις η να πιασεις τιμονι καλυτερα να μην το κανεις ,οποτε δεν το κανω πλεον.

VanVIC
22-04-20, 10:02
λοιπόν, εγώ είχα κομπρεσσοράτο χρόνια και τώρα γίνεται τούρμπο ...

Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό.
Θα μας βάλεις "στο παιχνίδι" ή είναι νωρίς ακόμα ;
Πάντως και να το κρατήσεις "in private" σεβαστό είναι.
Σε κάθε περίπτωση σου ευχομαι επιτυχία στο project και χαρές !

stefm5
22-04-20, 10:18
Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό.
Θα μας βάλεις "στο παιχνίδι" ή είναι νωρίς ακόμα ;
Πάντως και να το κρατήσεις "in private" σεβαστό είναι.
Σε κάθε περίπτωση σου ευχομαι επιτυχία στο project και χαρές !

ό,τι θέλετε να μάθετε είμαι ανοιχτός. δεν υπάρχει κάποιο μυστικό.
ή μάλλον το μυστικό σε όλες αυτές τις αναβαθμίσεις είναι η χαρτογράφηση του εγκεφάλου. επιμένω να το λέω γιατί είναι δεκάδες τα κομπρεσσοράτα και τουρμπάτα που δεν μπορούσαν να δουλέψουν αξιοπρεπώς όλα αυτά τα χρόνια και οι ιδιοκτήτες τα ξήλωναν ή πήγαιναν σε άγραφο χάνοντας διάφορες λειτουργίες του αυτοκινήτου.

όσον αφορά το hardware, η τουρμπίνα είναι BORGWARNER EFR8374 twinscroll, σφυρήλατα έμβολα, μπιέλες, 90αρι downpipe και πολλά άλλα που ήταν προίκα από τον κομπρέσσορα.
map sensor, launch control, boost control από τον εργοστασιακό siemens MS43.
στόχος αναλόγως την πίεση είναι 600-700 άλογα.

VanVIC
22-04-20, 11:04
...
όσον αφορά το hardware, η τουρμπίνα είναι BORGWARNER EFR8374 twinscroll, σφυρήλατα έμβολα, μπιέλες, 90αρι downpipe και πολλά άλλα που ήταν προίκα από τον κομπρέσσορα.
map sensor, launch control, boost control από τον εργοστασιακό siemens MS43.
στόχος αναλόγως την πίεση είναι 600-700 άλογα.

Στο 39άρι αυτά;
:shok:

stefm5
22-04-20, 11:06
Στο 39άρι αυτά;
:shok:

μα φυσικά! πού αλλού βαγγέλη;

VanVIC
22-04-20, 11:17
...
όσον αφορά το hardware, η τουρμπίνα είναι BORGWARNER EFR8374 twinscroll, σφυρήλατα έμβολα, μπιέλες, 90αρι downpipe και πολλά άλλα που ήταν προίκα από τον κομπρέσσορα.
map sensor, launch control, boost control από τον εργοστασιακό siemens MS43.
στόχος αναλόγως την πίεση είναι 600-700 άλογα.


Στο 39άρι αυτά;
:shok:


μα φυσικά! πού αλλού βαγγέλη;

...πυξίδα έχεις προβλέψει υποθέτω :original:
Με τόση δύναμη πίσω, δεν θά'ναι κι ευκολο να προσανατολιστείς και να ακολουθήσεις ευθεία πορεία :hyper:

:fountwtis:

stefm5
22-04-20, 11:45
σπάμε τη μονοτονία της ευθείας
:drive: