PDA

Επιστροφή στο Forum : Z3 Επισκευή Κεντρικής κονσόλας



Teoz3
21-03-20, 12:40
Καλήμερα στην παρέα.

Αποφάσισα να επιδιορθώσω από γρατζουνιες και χτυπήματα την κεντρική πλαστική κονσόλα από εμπρός μέχρι πίσω (από καλοριφέρ μέχρι χειρόφρενο). Παρατήρησα ότι τα πλαστικά έχουν επίστρωση βαφής βινύλιου. Η ερώτηση μου είναι είναι στην z3 έτσι είναι η το είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης; Υπάρχει βαφή να τα ξύσω και να τα φρεσκάρω; Η μεμβράνη δεν κάνει καθώς υπάρχουν καμπύλες που δεν μπορεί να καλύψει.

LEONIDASKAL
21-03-20, 12:47
έτσι είναι , έχει μια ελαφρά επίστρωση ,τι σκέφτεσαι να κάνεις ???
επειδή και εγώ την έφτιαξα καλό είναι να την βγάλεις (αρκετά δύσκολο ) και να σου την βάψει επαγγελματίας που θα κάνει και την σωστή προεργασία για να μην ξεφλουδίσει μετά από λίγο καιρό.

Teoz3
21-03-20, 12:50
την έχω βγάλει ήδη αυτό είναι το εύκολο :) μου αρέσουν αυτά. Μπορώ να κάνω μια δοκιμή μόνος μου εάν υπάρχει κάτι σε σπρέι να περάσω ασταρι και μετά βινύλιο ακόμα και με πιστόλι έχω. Άμα δεν βγει καλό τότε να απευθυνθώ σε επαγγελματία. Εσύ που το έβαζες; Πόσο σου κόστισε;

LEONIDASKAL
21-03-20, 13:59
κανα 50ρικο και τα δυο κομμάτια της κονσόλας

Teoz3
21-03-20, 14:19
όλο μαζι από εμπρός έως πίσω περίπου κάνα 100αρικο υπολογίζω. Αν θέλεις στείλε μου Pm το μαγαζί που τα πήγες

LEONIDASKAL
22-03-20, 07:39
μένω Βόλο ..............

Teoz3
22-03-20, 17:33
κατάλαβα δεν πειράζει ευχαριστώ πολύ . Σήμερα εξυσα τα πλαστικά με 200αρι και μετά με 1000αρι νερού τα εχω περάσει και ασταρι και περιμένω αύριο να μου έρθει το σπρέι του βινυλίου. Θα τα περάσω και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα

BILLYS
22-03-20, 17:48
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...
Η εξωτερική πλευρά της κονσόλας στο Ε90 μου ,και από τις δύο πλευρές εκεί που βρίσκεται χειρόφρενο,έχει μια κολλωδη υφή.
Το έχω περάσει με βρεγμένο πανί στο πλυντήριο που το πάω, τίποτα....τα ίδια.
Παίζει να είναι ίδια φάση όπως λέτε οι παραπανω;

mark e92
01-04-20, 17:01
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...
Η εξωτερική πλευρά της κονσόλας στο Ε90 μου ,και από τις δύο πλευρές εκεί που βρίσκεται χειρόφρενο,έχει μια κολλωδη υφή.
Το έχω περάσει με βρεγμένο πανί στο πλυντήριο που το πάω, τίποτα....τα ίδια.
Παίζει να είναι ίδια φάση όπως λέτε οι παραπανω;

Ναι ετσι είναι πρέπει να το βγάλεις απο το αυτοκίνητο και να το αφαιρέσεις όλο ... να ρωτήσω κάτι με Plasti dip έχει δοκιμάσει κανένας να τα περάσει ?

dreamer
02-04-20, 15:49
εχει ενα στυλο με χρωμα που τα βαφει σαν καινουρια,απλα πρεπει να ταιριαξει το χρωμα.ειχε παλια για πνεβε αλλα τωρα κυκλοφορουν μερκ.εχει ομως στο μπει και γενικα χρωματα με στυλο.προσοχη ποιο θα διαλεξετε,σαν ποιοτητα εννοω.ξεκαθαριζω δεν ειναι για ολο το ταμπλω αλλα για μικρες επιφανειες οπως εκει στην κονσολα στο χειροφρενο που συνηθως υπαρχει θεμα.

Teoz3
14-04-20, 21:31
Καλησπέρα παιδιά,

Σήμερα ολοκλήρωσα την βαφή και ομολογώ ότι τελικά ήταν αρκετά δύσκολο και πολύ τρίψιμο. Χρειάστηκα γυαλόχαρτα 200αρια 500αρια και 1000αρια επίσης 4 σπρέι βινυλίου και 2 σπρέι βερνίκι ματ. Για ερασιτεχνική δουλειά είναι αρκετά καλό.

44800

44801

44802

44803

Teoz3
14-04-20, 21:38
Να συμπληρώσω χρειάστηκε και ένα σπρέι ασταρι.

Georgebm
14-04-20, 21:45
Καλησπέρα παιδιά,

Σήμερα ολοκλήρωσα την βαφή και ομολογώ ότι τελικά ήταν αρκετά δύσκολο και πολύ τρίψιμο. Χρειάστηκα γυαλόχαρτα 200αρια 500αρια και 1000αρια επίσης 4 σπρέι βινυλίου και 2 σπρέι βερνίκι ματ. Για ερασιτεχνική δουλειά είναι αρκετά καλό.

44800

44801

44802

44803

Προσωπικα θεωρώ ότι έκανες πολύ καλή δουλειά!!

Teoz3
14-04-20, 21:51
Προσωπικα θεωρώ ότι έκανες πολύ καλή δουλειά!!

Ευχαριστώ πολύ. Απλά χρειάστηκε πολύ τρίψιμο έχει από την μάνα του πολύ σκληρή βαφή. Την πρώτη φορά δεν έδωσα σημασία και δεν το ετριψα καλά για να φύγει εντελώς με αποτέλεσμα να φουσκώσει το παλιό χρώμα από κάτω και άντε ξανά τρίψιμο . Θέλει πολύ καλό τρίψιμο μέχρι να φανεί το πλαστικό μετά ασταρι. Το βινύλιο παρατήρησα ότι δεν είναι δύσκολο χρόνο απλώνεται ωραία απλά το βερνίκι το ματ μόνο ματ δίνει το τελικό αποτέλεσμα .

Αυτό που μένει τώρα είναι να δούμε πόσο θα αντέξει στο χρόνο !!!!

LEONIDASKAL
16-04-20, 11:56
ωραιο το αποτελεσμα μπραβο