PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Βοήθεια για αγορα Μ3



Apostolos
30-12-09, 13:55
Καλημέρα.


Οπως ανέφερα στα καλωσορισαμτα και όντας νεος στο φόρουμ,
Σκεφτομαι να προβω σε αγορά ενος απλου Bmw σειρας 3 (ισως συντομα).

Ανοιξα αυτο το θέμα για να βοηθηθώ στο τι πρεπει να προσεξω εγω, αλλά κ όποιος βρεθεί αντίστοιχα στην θέση μου.

Συγκεκριμενα με ενδιαφερει ενα απλό Μ3, Ε46 :whistle:
Χρονολογιας 2001-2003, / manual.

Μιας και η βοηθεια που ελαβα απο το μελος Απόστολος, ήταν του τύπου:
''Αν τα λαστιχα εχουν αέρα,:morningcoffee: ειναι καλο - παρτο''
:shok::shok:
Ειπα να απευθυνθω σε ποιο σοβαρο κοινο και, να ζητησω βοήθεια απο εσας.


Καποιες απορειες που εχω ειναι οι εξης:
- Η ανακληση κινητηρων ποια μοντελα αφορα?
- Ανακληση σε Μ3 εισαγωγης, πως βλεπουμε αν εχει γινει ή χρηζη αλλαγης
κατι στο μοτερ της?
- Πιστοποιουνται ή αναγνωριζονται απο Ελληνικη αντιπροσωπεια?
- Που υποφερουν / Αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα?

Inferno
30-12-09, 14:00
νομίζω η ανάκληση αφορά ακριβώς τις χρονολογίες που κοιτάς!! 2001-2003

BILL007
30-12-09, 14:15
Φίλε μου πάμε ένα-ένα...

Απο το 2003 και μετά νομίζω δεν έπρεπε να κάνουν ανάκληση τα M3...
Πιο πριν πρέπει οποσδήποτε να έχει χαρτιά που να δείχνει ότι έχουν κάνει την ανάκληση...

Για εμένα το manual είναι φάουλ μιας και το smg σε Μ3 είναι MUST (παρέα με τα προβληματάκια του βέβαια->βλέπε υδραυλικές αντλίες κτλπ)...
Θα στο πουν και κάτοχοι...Το μόνο καλό κίνητρο για να πάρεις manual είναι να το βρεις 4-5 χιλιάρικα πιο κάτω απο smg...

Oσο για το που υποφέρουν τα Μ3?

Θα σου κάνω μια μικρή λίστα παρακάτω...

-Πάτωμα εκεί που είναι οι βάσεις του διαφορικού
-Βάσεις σασμάν
-Φίλτρο Vanos
-Πρόβλημα με καμμένα ζουάν στο τελικό
-Τσέκαρε την "ανησυχία" κυλίνδρων
-αντλία νερού
-Έλεγχος στο σωληνάκι προ-πίεσης (πάει απο το block στο vanos)-τα παλία έχουν συνήθως απο ένα πιαστράκι το οποίο το ζορίζει και κάποια στιγμή κόβεται.Ετσι αρχίζει να δακρύζει λάδι και θα απορείς απο που χάνει.Ευτυχώς έχει βγεί νέος κωδικός και ανταλλακτικό με διπλό πιαστράκι
-αλλαγή στα υγρά του σασμάν κάθε χρόνο με τα ΟΕΜ...LIFETIME=H ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΤΗ!Μην πω χειρότερα...
-τσεκάρισμα οι πίσω θόλοι μέσα απο την ανάρτηση
-σε περιπτωση που βάλεις aftermarket μεσαίο, ετοιμάσου να κόβεις συνεχώς τις βάσεις του

Αυτά τα λίγα...Ελπίζω να μην σου έκανα την καρδιά περιβόλι...
Τα Μ3 είναι ειδικά αυτοκίνητα και θέλουν πολύ παραπάνω να τα στάζεις και να τα φροντίζεις (και αμα τα πιέζεις ακόμα περισσότερο) απ'ότι οποιοδήποτε άλλο "απλό" αμάξι...
Ψάξε με προσοχή και προς θεού μην πάρεις κανένα που να μην έχει αποδεδειγμένα κάνει ανάκληση...Το παίρνεις όπως είναι και το πας για έλεγχο σε επίσημη BMW όπου απαιτείς να μάθεις αν έχει κάνει ανάκληση...

Φιλικά Βασίλης

gnx
30-12-09, 14:39
Καλημέρα.


Οπως ανέφερα στα καλωσορισαμτα και όντας νεος στο φόρουμ,
Σκεφτομαι να προβω σε αγορά ενος απλου Bmw σειρας 3 (ισως συντομα).

Ανοιξα αυτο το θέμα για να βοηθηθώ στο τι πρεπει να προσεξω εγω, αλλά κ όποιος βρεθεί αντίστοιχα στην θέση μου.

Συγκεκριμενα με ενδιαφερει ενα απλό Μ3, Ε46 :whistle:
Χρονολογιας 2001-2003, / manual.

Μιας και η βοηθεια που ελαβα απο το μελος Απόστολος, ήταν του τύπου:
''Αν τα λαστιχα εχουν αέρα,:morningcoffee: ειναι καλο - παρτο''
:shok::shok:
Ειπα να απευθυνθω σε ποιο σοβαρο κοινο και, να ζητησω βοήθεια απο εσας.


Καποιες απορειες που εχω ειναι οι εξης:
- Η ανακληση κινητηρων ποια μοντελα αφορα?
- Ανακληση σε Μ3 εισαγωγης, πως βλεπουμε αν εχει γινει ή χρηζη αλλαγης
κατι στο μοτερ της?
- Πιστοποιουνται ή αναγνωριζονται απο Ελληνικη αντιπροσωπεια?
- Που υποφερουν / Αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα?

Φιλε μαυρογιαννε,
Η ανακληση αφορα ολα τα αυτοκινητα με ημερομηνια παραγωγης μεχρι 22 Μαιου του 2003. Οποτε οταν με το καλο το παρεις, την κανεις προληπτικα και καθαριζεις.

Εαν σου πουν οτι εχει κανει και δεν εχεις τιμολογια και εργασια, για να το πιστοποιησεις πρεπει να ανοιξεις μοτερ, οποτε θεωρησε οτι δεν εχει κανει.

Το καλο με το manual δεν ειναι μονο οτι αποφευγεις το κοστος της αντλιας/πλακετας κλπ του SMG. Ειναι οτι τα SMG με τα launch control ειναι πολυ πιο επηρρεπη στο να σκιζουν τα αυτια που κρατανε το διαφορικο πισω.

καλο κυνηγι...

Inferno
30-12-09, 14:42
Το καλο με το manual δεν ειναι μονο οτι αποφευγεις το κοστος της αντλιας/πλακετας κλπ του SMG. Ειναι οτι τα SMG με τα launch control ειναι πολυ πιο επηρρεπη στο να σκιζουν τα αυτια που κρατανε το διαφορικο πισω.

καλο κυνηγι...

Πάνω σ'αυτό έμαθα πρόσφατα ότι η BMW δίνει συγκεκριμένο αριθμό εκκινήσεων με launch control, 15 εκκινήσεις συγκεκριμένα τις οποίες και καταγράφει ο εγκέφαλος, στην 16η παύει να ισχύει η εγγύηση

Apostolos
30-12-09, 14:53
Γεια σου Κωτσο, ειδες τελικα ποσο δικιο ειχα. Με μια απλη ερωτηση ποσα πραγματα εμαθες. Σε περιμενω 4:30 σπιτι μου οπως ειπαμε να παμε να δουμε εκεινο το M3. Χεχεχε :) :) Ευχαριστουμε ολους για τις πολυτιμοτατες συμβουλες σας, μαλλον για mαnυαl μας βλεπω, λογω ποιο οικονομικου αυτοκινητου :) :) Τα γνησια Μ3 με τι γραμματα ξεκιναει ο αριθμος πλαισιου τους?

Apostolos
30-12-09, 15:02
Μιας και η βοηθεια που ελαβα απο το μελος Απόστολος, ήταν του τύπου:
''Αν τα λαστιχα εχουν αέρα,:morningcoffee: ειναι καλο - παρτο''
:shok::shok:
Ειπα να απευθυνθω σε ποιο σοβαρο κοινο και, να ζητησω βοήθεια απο εσας.
-
Βρε παλιοπαιδο γιατι με εκθετεις ετσι :) χαχαχαχαχαχα

stefm5
30-12-09, 15:16
Γεια σου Κωτσο, ειδες τελικα ποσο δικιο ειχα. Με μια απλη ερωτηση ποσα πραγματα εμαθες. Σε περιμενω 4:30 σπιτι μου οπως ειπαμε να παμε να δουμε εκεινο το M3. Χεχεχε :) :) Ευχαριστουμε ολους για τις πολυτιμοτατες συμβουλες σας, μαλλον για mαnυαl μας βλεπω, λογω ποιο οικονομικου αυτοκινητου :) :) Τα γνησια Μ3 με τι γραμματα ξεκιναει ο αριθμος πλαισιου τους?

σε όλα τα Μ ξεκινά από WBS....

fanisk
30-12-09, 15:16
Γεια σου Κωτσο, ειδες τελικα ποσο δικιο ειχα. Με μια απλη ερωτηση ποσα πραγματα εμαθες. Σε περιμενω 4:30 σπιτι μου οπως ειπαμε να παμε να δουμε εκεινο το M3. Χεχεχε :) :) Ευχαριστουμε ολους για τις πολυτιμοτατες συμβουλες σας, μαλλον για mαnυαl μας βλεπω, λογω ποιο οικονομικου αυτοκινητου :) :) Τα γνησια Μ3 με τι γραμματα ξεκιναει ο αριθμος πλαισιου τους?

WBS νομιζω.

mpempas
30-12-09, 16:55
αμα πας για SMG βαλτο εγκεφαλο και διαβασε προβληματα.Επειδης πες του να σου πει ποσα launch εχουν γινει.Απο εκει θα καταλαβεις ποσα εχουν γινει και τι σκισιμο εχει δεχτει απο σταση που ειναι και οτι χειροτερο για τα Μ.
Τα υπολοιπα οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω.Πολυ προσοχη στο πισω πατωμα!!!!!!

fanisk
30-12-09, 16:57
Πάνω σ'αυτό έμαθα πρόσφατα ότι η BMW δίνει συγκεκριμένο αριθμό εκκινήσεων με launch control, 15 εκκινήσεις συγκεκριμένα τις οποίες και καταγράφει ο εγκέφαλος, στην 16η παύει να ισχύει η εγγύηση

Μονο 15? Πολυ λιγες δεν ειναι?
Γρηγορη που το εμαθες? Ειπωθηκε σε καποια κουβεντα ή υπαρχει καπου γραπτο?

mpempas
30-12-09, 17:08
Εγω του το ειπα!

Υπαρχει ανακοινωση της BMW αλλα οχι μονο της μαρκας μας αλλα και σε αλλες οπως Ferrari Nissan Porsche.και μπορω να πω οτι η BMW δινει αρκετα περισσοτερες απο καποιες αλλες.
Γνωριζατε οτι τα GTR τα καινουργια εγιναν ανακληση για να ρυθμισουν τα launch σε χαμηλοτερες στροφες επειδη κοβανε πραματα???

fanisk
30-12-09, 17:14
Μπεμπα, υπαρχει καπου γραπτη αυτη η ανακοινωση σε επισημο site?

Christos 330
30-12-09, 17:23
Φιλε μου μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις ; ; ;

Εχω 2-3 στο μυαλο μου . . .

manosm3
30-12-09, 19:12
Φίλε μου πάμε ένα-ένα...

Απο το 2003 και μετά νομίζω δεν έπρεπε να κάνουν ανάκληση τα M3...
Πιο πριν πρέπει οποσδήποτε να έχει χαρτιά που να δείχνει ότι έχουν κάνει την ανάκληση...

Για εμένα το manual είναι φάουλ μιας και το smg σε Μ3 είναι MUST (παρέα με τα προβληματάκια του βέβαια->βλέπε υδραυλικές αντλίες κτλπ)...
Θα στο πουν και κάτοχοι...Το μόνο καλό κίνητρο για να πάρεις manual είναι να το βρεις 4-5 χιλιάρικα πιο κάτω απο smg...




Oσο για το που υποφέρουν τα Μ3?

Θα σου κάνω μια μικρή λίστα παρακάτω...

-Πάτωμα εκεί που είναι οι βάσεις του διαφορικού
-Βάσεις σασμάν
-Φίλτρο Vanos
-Πρόβλημα με καμμένα ζουάν στο τελικό
-Τσέκαρε την "ανησυχία" κυλίνδρων
-αντλία νερού
-Έλεγχος στο σωληνάκι προ-πίεσης (πάει απο το block στο vanos)-τα παλία έχουν συνήθως απο ένα πιαστράκι το οποίο το ζορίζει και κάποια στιγμή κόβεται.Ετσι αρχίζει να δακρύζει λάδι και θα απορείς απο που χάνει.Ευτυχώς έχει βγεί νέος κωδικός και ανταλλακτικό με διπλό πιαστράκι
-αλλαγή στα υγρά του σασμάν κάθε χρόνο με τα ΟΕΜ...LIFETIME=H ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΤΗ!Μην πω χειρότερα...
-τσεκάρισμα οι πίσω θόλοι μέσα απο την ανάρτηση
-σε περιπτωση που βάλεις aftermarket μεσαίο, ετοιμάσου να κόβεις συνεχώς τις βάσεις του

Φιλικά Βασίλης

Bασιλη δεν τα εγραψες ολα... Ξεχασες actuator, βασεις σασμαν, αντλια τιμονιου κλπ :whistle:

bomer
30-12-09, 19:19
ολη του η ιστορια φαινεται μεσω του αριθ πλαισιου αφου ρωτησεις την bmw-hellas.
υπαρχουν πολλα παλια Μ3 που δεν εχουν κανει την αλλαγη κινητηρα ακομη, παρ ολο που η εταιρεια το κανει δωρεαν.
ολα τα βοηθητικα στοιχεια που σου δοθηκαν παραπανω νομιζω ειναι σωστα.
Μονο να ξερεις οτι το smg ειναι απλο μηχανικο σανζμαν και οχι αυτοματο, οπως πολλοι νομιζουν.
Το μονο που εχει ειναι μια ηλεκτρουδραυλικη πλακεττα πανω του, που κανει τις αλλαγες αντι του λεβιε και του χεριου σου.
Ειναι καλιτερο-γρηγοροτερο, απο το manual αν το χειριζεσαι σωστα.
Και παντιλικια κανει, κι οτι θες.
Και ειναι και must οπως ειπωθηκε παραπανω.
Το θεμα ομως του μοτερ να το κοιταξεις πολυ καλα, και να ξερεις και κατι αλλο!
Ποτε δεν θα δεις τα 343 αλογα ουτε την αναλογη ροπη!
Χανει παρα πολυ αυτο το πραμα!
Με το ζορι 330ΝΜ ροπη.
Και μετα θελει πολλη τεχνη κ χρημα, για να παρει την ροπη που του λειπει!
Υπ οπ οψιν η ροπη σπρωχνει, και οχι η ιπποδυναμη....
Aλλα σαν αυτοκινητο για τα λεφτα του ειναι ωραιο!
-Μ- ειναι! (του π......η! να μην ειναι ωραιο?)

ΦΑΝΗΣ
30-12-09, 19:25
Πρόσφατα κάποιος μου είπε για ένα Μ3 μετατροπή με καλή τιμή και πολύ προσεγμένο,στο car.gr,αλλά εγώ δεν μπορώ να το πάρω για πολλούς λόγους,αν σε ενδιαφέρει είναι αυτό εδώ...https://www.car.gr/classifieds/cars/view/353579/

Christos 330
30-12-09, 19:33
Πρόσφατα κάποιος μου είπε για ένα Μ3 μετατροπή με καλή τιμή και πολύ προσεγμένο,στο car.gr,αλλά εγώ δεν μπορώ να το πάρω για πολλούς λόγους,αν σε ενδιαφέρει είναι αυτό εδώ...https://www.car.gr/classifieds/cars/view/353579/

Ρε Φανη αυτο που πηγες και το βρηκες ; ; ;

Αυτο σιγα μην πουληθει 200 το εψαξαν και 210 δεν το πηραν . . .

Υπαρχουν γνησια με ποιο λιγα λεφτα απο 26 χιλιαρικα . . .

Αν ηταν να παρω Μ3δν θα επαιρνα τροπετ και ειδικα με 26 χιλιαρικα θα

εκανα ενα κουραγιο και θα επαιρνα του Nik Hamman 04 μοντ γνησιο Μ3 και

facelift με μονο 30 χιλιαρικα . . .

ΦΑΝΗΣ
30-12-09, 19:41
Γειά σου ρε Χρηστάρα!!!ξέρω ότι μπορείς να βρείς καλύτερα κομμάτια,αλλά το συγκεκριμένο μου προτάθηκε πρόσφατα από κάποιον φίλο που ήταν στην Αθήνα για αυτοκίνητο,και μου είπε ότι ήταν πολύ προσεγμένο και μάλιστα πρότεινε και ανταλλαγή με Ε90 και σε καλή τιμή,αλλά προσωπικά δεν ήθελα να πάω σε Μ3,τέλος πάντον με καλό ψάξιμο μπορεί να βρεί καλό κομμάτι,ευκαιρίες πλέον υπάρχουν πολλές....

Christos 330
30-12-09, 19:46
Γειά σου ρε Χρηστάρα!!!ξέρω ότι μπορείς να βρείς καλύτερα κομμάτια,αλλά το συγκεκριμένο μου προτάθηκε πρόσφατα από κάποιον φίλο που ήταν στην Αθήνα για αυτοκίνητο,και μου είπε ότι ήταν πολύ προσεγμένο και μάλιστα πρότεινε και ανταλλαγή με Ε90 και σε καλή τιμή,αλλά προσωπικά δεν ήθελα να πάω σε Μ3,τέλος πάντον με καλό ψάξιμο μπορεί να βρεί καλό κομμάτι,ευκαιρίες πλέον υπάρχουν πολλές....

Πλακα κανεις ; ; ;

Για κατσε στα αβγα σου σε παρακαλω . . .

Hδη πουλιεται 2 χρονια και θα εξακολουθει να πουλιεται αλλα τοσα . . .

Apostolos
30-12-09, 19:55
:shok:
Αμαν μου ψιλοκοπηκαν τα φτερα με αυτα που διαβαζω.


Θα αποκλησω με τη σειρα μου και εγω τις μετατροπες.

Καθως επισης κ το SMG!
Δυστυχως δεν θα προτιμησω και για τις προκειμενες βλαβες που ισως βγαλει και ξαναβγαλει - και για τα σερβις του - και για την χαμηλωτερη αγορα αυτοκινητου - και για την κατασταση του πισω υποπλαισιου, κτλ κτλ...

Τα μοντελα που ανεφερα οτι προτιμω (2001-03) ειναι λογο της τιμης που κυμαινονται.


:thnx:

bmw
30-12-09, 19:58
τα Μ εχουν τοσα προβληματα ρε παιδια ? παλι καλα που τα ξερετε και τα λετε σε φορουμ bmw , τι ειναι η ανυσηχια κυλινδρων φιλε ?

fanisk
30-12-09, 20:01
Πολυ καλο ποστ, τα Μ εχουν τοσα προβληματα ρε παιδια ? παλι καλα που τα ξερετε και τα λετε σε φορουμ bmw , τι ειναι η ανυσηχια κυλινδρων φιλε ?

Με τη μετρηση αυτη βλεπεις ποση ειναι η συμπιεση στους θαλαμους.

bmw
30-12-09, 20:03
Με τη μετρηση αυτη βλεπεις ποση ειναι η συμπιεση στους θαλαμους.

ειναι αλλο απο τη μετρηση συμπιεσης δηλαδη ?

Stathis
05-01-10, 15:46
χθες το βραδι τραβηξα το θεμα εξω απο το φορουμ διοτι διαπιστωσα πως καποιοι μεταξυ μας ισως λεγαμε πραγματα που δεν τα εννοουμε και ισως τα μετανιωναμε μετα...
σημερα λοιπον το απογευμα που ευκαίρησα να δω τι εχει γινει (και συγγνωμη που δεν μπορεσα πιο πριν και ετσι κρατησα καποιους σε αγωνια) κατεληξα στα ακολουθα...
εχουμε ενα θεμα που δημιουργειται απο εναν χρηστη με σκοπο να παρει καποιες πληροφοριες.
Καποιοι απαντουν σε αυτο το θεμα και προσπαθουν να βοηθησουν με οποιο τροπο γνωριζουν τον δημιουργο του θεματος και καποιοι αλλοι αναλώνονται απλα και μονο στη δημιουργια εντυπωσεων.

Να υπενθυμισω εδω πως οταν θελουμε να αναφερουμε καποιο ποστ ως αντιθετο με τους κανονισμους υπαρχει το κουμπι του report πανω αριστερα.
Οταν το κανουμε αυτο ειδοποιουνται αμεσα οι υπευθυνοι και φροντιζουν για τη διευθετηση του θεματος.
Η απ ευθειας αναφορα με ποστ δεν δημιουργει τιποτα περισσοτερο απο «φασαρια» και εκατερωθεν αντεκλησεις πραγματα που δεν ειναι τα ζητουμενα σε αυτον εδω το χωρο.
Επι της διαδικασιας λοιπον τα ποστ των γιαννη, μανου κλπ αφαιρεθηκαν διοτι δεν απαντουσαν στο θεμα το οποιο ειναι ειναι βοηθεια για αγορα Μ3.

Επι της ουσιας και οσον αφορα το ποστ του βασιλη εχετε καποιο "δικιο".
Δικιο με την έννοια οτι αναφερονται μεσα τα παρομοια πραγματα που εχει γραψει αλλος χρηστης αλλού οπως παρεθεσε ο γιαννης και πιθανον και αλλοι πολλοι σε διαφορους ιστοχωρους.
Ετσι πραγματι ειναι κοινες οι λεξεις σανζμαν (γραμμενη λαθος ορθογραφικα και απο τους δυο), βανος, φιλτρο, ζουαν, ανησυχια, σωληνακι, πιαστρακι, μεσαιο, νερο, τελικο, αντλια, πατωμα και αρκετα αλλα...

η ελληνικη γλωσσα μας δινει τη δυνατοτητα να εκφραστουμε και να επικοινωνουμε. Για να γινει αυτο χρησιμοποιουμε τις ιδιες λεξεις τοποθετωντας τις σε διαφορετικη σειρα...
Αν καποιος διεκδικει την πατροτητα των παραπανω λεξεων, τι να πω, απολογουμαι.

Αν η γνωση αυτη και οι συμβουλες που παρεθεσε ο αλλος χρηστης αποτελουν προσωπικη και αποκλειστικα δικη του εμπειρια συμφωνω οτι οποιοδηποτε μεταγενεστερο αναλογο γραφομενο σε οποιοδηποτε χωρο ειναι αντιδεοντολογικο.

Αν ομως προκειται για καποια κοινη εμπειρια εκατονταδων χιλιαδων ιδιοκτητων του συγκεκριμενου μοντελου, δηλαδη δεν λεει το ποστ που προηγηθηκε χρονικα για προβληματα του ιδιου του συγγραφεα, αλλα γενικα (οπως νομιζω οτι αναφερεται) προβληματα Μ3, τα οποια και αυτος πολλα απο αυτα απο καπου ακουσε, διαβασε, μετεφερε, τοτε ειναι αδικη η αναφορα και το μονο σκοπο που βλεπω εγω ειναι η δημιουργια λανθασμενης εντυπωσης.
Πραγμα το οποιο κινειται επισης εκτος κανονισμων.


Θα παρακαλεσω οτι συζητηση συνεχιστει να ειναι επι του θεματος το οποιο ειναι βοηθεια για αγορα Μ3...
Τα “αλλου ειδους” προβληματα δεν αφορουν κανεναν και τα οποια ποστ γινουν πανω σε αυτη τη λογικη θα εχουν την ιδια τυχη με τα προηγουμενα.

Ευχαριστω.

Apostolos
06-01-10, 02:37
Καλησπερα.

Προφανως εγινε κατι, που δεν το ειδα, μιας κ εχω μερες να μπω στο φόρουμ...
Το τελευταιο ποστ που ειχα δει ηταν του φιλου bmw, το της μέτρησης συμπιεσης! :confused::confused:

Οπως κ να εχει θα συμφωνησω με τα γραφωμενα του sm6!



Στο θεμα μας,

Τελικα ειδαμε ενα Μ3 του 02' χειροκινητο.
Αλλα δεν τα βρηκαμε εξ αρχης στην τιμη και κατ'επεκταση & στην κατασταση.

Δεν εμβαθυναμε, μιας κ ηταν και 3ο ή 4ο χερι - και ειχε 100.000 χιλ. - κ εμφανως ταλαιπωρημενο εσωτερικο (σκησμενο πλαινο καθσιματος, κομενο λαστιχο πορτας οδηγου, παραγυαλισμενα δερματα + πλαστικα) - και εισαγωγης - και αγνωστο για ανακλυση.

Apostolos
06-01-10, 02:51
Ξεχασα, συν οτι το προαναφερθεν Μ ειχε προικα η οποια αφαιρεθηκε για να πουληθει (πραγμα που δε μ'αρεσε), αλλα και βαμενα: φτερο, 2 προφυλακτηρες, πορτα και ισως αλλα!

Τωρα εν αναμωνη, για ενα Μ του 04'' με smg που βαλαμε στο ματι!




Να πω πως, εχω ηδη ενα αυτοκινητο στην κατοχη μου και θελω να το δωσω.
Προσπαθω να καταφυγω σην λυση της ανταλαγης - με αυτοκινητα που το αναγραφουν στην αγγελια τους, μιας κ δεν ειναι ευκολη η αγορα του μεταχ. σημερα...

Για αυτο κ ο λογος που ανοιξα το θεμα, μιας και τωρα βρεθηκαν 2 Μ3 που ζητουν ανταλαγη, ωστε να μην παω ξυπολητος στα αγκαθια .


και παλι :thanks:

m-power_01
06-01-10, 04:50
Εγω με την σειρα μου να σου πω το εξης...Σε οποιο αυτοκινητο καταληξεις ,πριν το παρεις πηγαινε το σε ενα μαστορα γνωστη του ειδους Μ να το κοιταξει οχι μονο αν εχει κατι, αλλα να σου πει και τι ''ψωμι'' εχουν καποια μερη του ...Γιατι ναι μεν μπορει να ειναι καλη η τιμη του και να ειναι εμφανισιακα προσεγμενο, αλλα καποια πραγματα στοιχιζουν!
Για παραδειγμα τι νοημα εχει να παρεις ενα αμαξι σε ''καλη'' τιμη αν θελει 2 ψαλιδια μπροστινα, 2 σινεμπλοκ μπροστινα ,2 πισινα, και δισκους-τακακια μπρος πισω...
Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω...Να σου δωσουν εναν πουσουλα που πρεπει να βαδισεις μετα την αγορα.Οχι να το παρεις και μετα να σου πουν ωραια...τωρα θελεις 2000 και γινεται αστερι!
Καλο ψαξιμο ...

bmw
06-01-10, 09:04
δεν καταλαβα ουτε τα μισα απο τα προβληματα που λετε ζουαν ανυσηχια το πιαστρακι που ζοριζει και ολα αυτα αλλα πολλα θεματα ρε παιδια το μ3

sokinm3
06-01-10, 09:20
εγω εχω παρει Μ3 με smg 1/04 παραγωγη

το πηρα πριν 1.5 με 85000 χλμ

εχει φτασει 132000 χλμ κανοντας ανελεητες κοντρες,εκδρομες,ψωνια στο Σκλαβενιτη και συνεχεια ριχνω με αυτο το τζετ σκι

παραλληλα με το κομπρεσερ εχει κανει ηδη 10000 χλμ

το αμξι δεν εχει κανει κιχ δεν μου εχει βγαλει καμια ζημια

τα μονα που εχω αλλαξει ειναι συνεμπλοκ τακακια μπουζι και πολλαπλασιαστες

θεωρω οτι το Μ3 ειναι πραγματικα αυτοκινητο με σκυλισιο χαρακτηρα

δεν σπαει δεν χαλαει

τωρα οσοι λενε οτι βγαζουν ζημιες η οτι καιει κανει ρανει θεωρω οτι ειναι ασχετοι με το θεμα Μ3

οποιος φοβαται να μην το παρει και να παρει κατι αλλο

bmw
06-01-10, 09:27
δηλαδή ειναι λαθοσ αυτα που λεει στο αλλο ποστ ρε φιλε ?

sokinm3
06-01-10, 09:36
δηλαδή ειναι λαθοσ αυτα που λεει στο αλλο ποστ ρε φιλε ?

για μενα ναι και σου λεω

στο Μ3 μου κανω τα χειροτερα δεν εχει παθει τιποτα και ουτε θα παθει

τα υπολοιπα που λενε οι ποιο πανω φιλοι ειναι απλα κουβεβτα να κανουμε

sokinm3
06-01-10, 09:38
παντως και εγω υπερ της μετατροπης δεν ειμαι

bmw
06-01-10, 09:45
η μετατροπη που εσκασε οχ ομως τους εραψε κανονικα νομιζω

sokinm3
06-01-10, 09:46
Εγω του το ειπα!

Υπαρχει ανακοινωση της BMW αλλα οχι μονο της μαρκας μας αλλα και σε αλλες οπως Ferrari Nissan Porsche.και μπορω να πω οτι η BMW δινει αρκετα περισσοτερες απο καποιες αλλες.
Γνωριζατε οτι τα GTR τα καινουργια εγιναν ανακληση για να ρυθμισουν τα launch σε χαμηλοτερες στροφες επειδη κοβανε πραματα???

αυτα ειναι νισσαν και οχι ΒΜW

Kostas_1
06-01-10, 09:51
η μετατροπη που εσκασε οχ ομως τους εραψε κανονικα νομιζω

Παρακαλω εντος θεματος.

sokinm3
06-01-10, 09:54
η μετατροπη που εσκασε οχ ομως τους εραψε κανονικα νομιζω

λογικο μια και ηταν ενα απλο 316 και ειχε βαλει μονο το μοτερ και ειχαν 100 κιλα λιγοτερα

Kostas_1
06-01-10, 09:56
η μετατροπη που εσκασε οχ ομως τους εραψε κανονικα νομιζω


λογικο μια και ηταν ενα απλο 316 και ειχε βαλει μονο το μοτερ και ειχαν 100 κιλα λιγοτερα

.........................

Παρακαλω εντος θεματος.

sokinm3
06-01-10, 10:01
ο φιλος που ενδιαφερεται θα παρει τα 7 τελευταια ψηφια του πλαισιου

τα γνησια κουπε ξεκινουν με jp και τα υπολοιπα ειναι νουμερα

για παραδειγμα το JP88324 ειναι 1/04 παραγωγη και το επιβεββαιωνεις απο το παρακατω σαιτ

www.realoem.com

καλο ειναι να προτιμησει απο τον 7/03 μιας και φοραει τα σωστα μεταλλα

απο εκει και περα κοιταζει αν ειναι ατρακαριστο κοιταζει το υποπλαισιο και επιλεγει

Apostolos
06-01-10, 10:06
Παρακαλω εντος θεματος.

Όπως πολύ σωστά έγραψε ο Φίλος KONAS παρακαλώ πολύ να μείνουμε εντός θέματος


η μετατροπη που εσκασε οχ ομως τους εραψε κανονικα νομιζω

Το θέμα αυτό ανοίχτηκε για να διευκολύνουμε ένα φίλο του φόρουμ που επιθυμεί να αγοράσει μεταχειρισμένο Μ3. Τέτοιου είδους σχόλια όπως το παραπάνω στο thread αυτό νομίζω δεν έχουν θέση. Με την σειρά μου να ευχαριστήσω όλα τα παιδια του φόρουμ για τις πολυτιμότατες πληροφορίες τους περί Μ3.

VanVIC
06-01-10, 11:33
Αν θυμάμαι καλά, ο Κώστας (MONSTA) προσφάτως έψαχνε και αγόρασε ένα Μ3Ε46 μεταχ.
Αν δεί το μύνημα αυτό, αν θέλει ας μοιραστεί μαζί μας τα κριτήρια που είχε θέσει για την επιλογή, τί είδε στην αγορά και πως κατέληξε (και μετά απο πόσο ψάξιμο)

Monsta
06-01-10, 11:54
Κοίτα αν ψάχνεις για αυτοκίνητο 6-9 ετών λογικό είναι να έχει κάποιες φθορές. Δηλαδή αν τα δέρματα έχουν κάνει τις γνωστές ραγάδες με το καιρό είναι οκ και κάτι που οικονομικά διορθώνεται. Τα πλαστικά του όπως ταμπλω λογικά δεν θα πρεπε να χουν κάτι μιας και αντέχουν στο χρόνο.

Όσο για βαμμένα κομμάτια, πάλι λογικό θα είναι να έχει σε αυτή τη ηλικία. Το θέμα είναι να είναι βαμμένο σωστά, να μην έχει ενοχλητικές διχρωμίες και να μην είναι τρακαρισμένο. Δεν τρέχει δηλαδή απολύτως τίποτα αν έχει βάψει πόρτα επειδή του κάνανε μια γρατζουνια από τη μία άκρη ως την άλλη, αλλά άλλο αν έχει γίνει τροπέτ από στούκα. Πράγμα το οποίο ένα γάτος φανοποιός το βλέπει μέσα σε 15 λεπτάκια ολόκληρο ρο αμάξι και με λεπτομέρεια. Εννοείται ότι οι προφυλακτήρες από μόνοι τους είναι ένα μεγάλο + να τους έχει βάψει ο προηγούμενος, αφού αυτό και μόνο σου γλυτώνει ένα σημαντικό κόστος!

Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο να βρεις ένα αμάξι που ο προηγούμενος το είχε περιποιημένο, άρα έφτιαχνε την όποια ζημιά, αντί να το έχει αφήσει να ρημάξει να να σου πει στο τέλος ότι είναι άβαφο.

Όσο από μηχανικής πλευρά να σιγουρευτείς ότι έχει κάνει τη ανάκληση. Υπάρχουν και άλλα θέματα όμως σε ένα φορτωμένο με χλμ αμάξι. Ας πούμε στο δικό μου όταν το πήρα του άλλαξα πολλά πράγματα, άλλα προληπτικά και άλλα επειδή ήταν ανάγκη να γίνουν άμμεσα. Για παράδειγμα:

Εκτός βέβαια από τα επιβεβλημένα, λάδια, φίλτρα (παντού), μπουζί, βαλβολίνες διαφορικού & σασμάν)......εγώ άλλαξα:
Βάσεις μηχανής
Αντλία τιμονιού
Διαφορικό (είχε τζόγους)
Καταλύτες
Ανάρτηση καινούρια
Τσιμούχα οδηγού (κλασσικά)
(2) γρύλους εμπρός παραθύρων (όχι επιβεβλημένο αλλά έκαναν θόρυβο)
Δίσκοι + τακάκια (από csl)

Μπορεί να φαίνονται πολλά (έχω κάνει κι άλλα πολλά) εντελώς προληπτικά διότί α) πήρα το αμάξι ευκαιρία και β) είπα αφού το πήρα φθηνά να ρήξω μερικά λεφτά να το κάνω άψογο. Ναι ήταν ατρακάριστο (μόνο βαμμένο φτερό & καπώ) και εσωτερικά σε άριστη κατάσταση. Να θυμάσαι επίσης ότι τα nappa δέρματα που φοράνε τα Μ3 αντέχουν στο χρόνο!

Γι αυτό σου προτείνω:

Ο καθένας μπορεί να σου ζητάει ότι θέλει από πλευράς χρημάτων. Απορρίπτεις αυτούς που ζητούν χρήματα εκτός πραγματικότητας. Για παράδειγμα μοντέλα του 01-03 είναι πλεόν κάτω από 30 χιλιάρικα. Απ ότι κατάλαβα σε αυτή τη κατηγορία είσαι. Βρες λοιπόν μερικά και πες τους ότι θέλεις να τα ελέγξεις σε μηχανικό & φανοποιό και να δεις τι χρειάζονται. Τότε ξεκινάς το παζάρι. Αν είναι λογικοί θα μοιραστείτε (τουλάχιστον) τα έξοδα επισκευής & συντήρησης για να το φέρεις σε μια Α κατάσταση.

Πάντως αν χρειαστείς βοήθεια για έλεγχο σε συνεργεία, λόγω επαγγέλματος, έχω άκρες που μπορώ να σε στείλω (Αττική), άνευ κάποιας οικονομικής επιβάρυνσης εννοείται.

Good luck, είναι πολύ όμορφη η περίοδος ψαξίματος του αγαπημένου σου αυτοκινήτου και πόσο μάλιστα ενός ///Μ3!!!


ΥΓ: Βαγγέλη είσαι στο μυαλό μου???

VanVIC
06-01-10, 12:02
Κοίτα αν ψάχνεις για αυτοκίνητο 6-9 ετών ...
...
Good luck, είναι πολύ όμορφη η περίοδος ψαξίματος του αγαπημένου σου αυτοκινήτου και πόσο μάλιστα ενός ///Μ3!!!
...

Κώστα ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Τέλειος συγχρονισμός !


...
ΥΓ: Βαγγέλη είσαι στο μυαλό μου???
χεχε

Monsta
06-01-10, 12:06
Και μην ακούς κουταμάρες του τύπου πάρε αμάξι μετά την ανάκληση (2004) λες και τα ///Μ3 πριν το 04 ήταν σκάρτα. Στη χειρότερη και αν δε μπορείς να ελέγξεις αν την έχει κάνει, η συγκεκριμένη εργασία κοστίζει λιγότερο από 2.000 μαζί με ρύθμιση βαλβίδων, μπουζί, λάδια, ξύδια και τα παρελκόμενα....

Άρα αν έχεις βρει το αμάξι που σ αρεσει το βάλουνε στο συνεργείο στα lazer να δουν ότι είναι ίσιο, ότι είναι ατρακάριστο, σου αρέσει οπτικά και το εσωτερικό του είναι σε καλή κατάσταση, μη κολλάς στα μέταλλα...

Επίσης να ξέρεις ότι πλέον οι τιμές στα ανταλλακτικά ///Μ3 (46) έχουν πέσει πάρα πολύ (σε σχέση με λίγα χρόνια πριν).

gregE36
06-01-10, 14:12
ριξε μια ματια σε αυτο ειναι φιλου μου και ειναι αστεριhttps://mpatascar.car.gr/cars/photos/407622/ στην τιμη θα τα βρειτε

Stathis
06-01-10, 14:16
οντως φαινεται πολυ προσεγμενο.

sokinm3
06-01-10, 14:23
σαν πρωτη ματια φαινεται απιστευτα καλο

εισαι σιγουρα face lift αν δεις οτι δεν εχει το Αβς στην θεση που εχουν αλλες απλες 3αρες την μπαταρια

το φιλετο του ποτρπαγκαζ ειναι το μεγαλο

απο αξεσουαρ ειναι γεματο αν δεις τα κουμπακια κατω απο το κλιματισμο

ποσο το ζηταει ?

gregE36
06-01-10, 14:24
ειναι οντως και αν το δεις και απο κοντα ειναι ακομα καλυτερο στην φωτογραφια χανει.εννοειται πως μου λες και σου στελνω το τηλ του με pm για να συνεννοηθειτε να το δεις απο κοντα και να το ελεγξεις

sokinm3
06-01-10, 14:28
αν ειναι και η τιμη τεζα θεωρω οτι πρεπει να το παρεις εσυ:thumbsup:

gregE36
06-01-10, 14:33
μακαρι να μπορουσα να το παρω φιλε μου αλλα δεν....

Apostolos
06-01-10, 16:40
Φιλε Μόνστα ευχαριστω παρα πολυ!!
Συμφωνω απολυτα μαζι σου, μια περιπτωση σα του δικου Μ ψαχνω, οπου στην σημερινη αγορα, οπως και εσυ ειπες βρισκεις ευκαιριες!

Βοηθησες και εσυ και οι υπολοιποι να σχηματισω την αντικειμενικη εικονα που θα πρεπει να εχω, για την επιλογη του αυτοκινητου, αλλα κ των σημειων που πρεπει να προσεξω.


Οσο για τα δερματα, λογικες οι ζαρες/ρογμες, αλλα τα σκισηματα...:thumbsdown:
Και οσο για το βαψιμο, καλα να εχει ενα προφυλακτηρα ή μια πορτα.
Αλλα αν εχει πισω προφυλακτηρα, πισω φτερο, πορτα,εμπρος προφυλακτηρα και πιθανοτατα καπο οπως ειδα κατι μπιμπικακια, ειναι too much για μενα!
Και ολα αυτα χωρις να παμε σε συνεργειο.


Το συγκεκριμενο:

ριξε μια ματια σε αυτο ειναι φιλου μου και ειναι αστεριhttps://mpatascar.car.gr/cars/photos/407622/ στην τιμη θα τα βρειτε
Ειναι αρκετα ακριβο.
Σε αυτο το ποσο παμε σε αλλη κατηγορια οχηματων!
Αλλα πρεπει οντως να ειναι χαρτι.


Ξαναλεω πως δυστυχως, πρεπει πρωτα να δωσω το δικο μου.
Αλλιως ενα Μ τωρα θα ηταν πραγματικοτητα:rally:

Monsta
06-01-10, 17:45
ριξε μια ματια σε αυτο ειναι φιλου μου και ειναι αστεριhttps://mpatascar.car.gr/cars/photos/407622/ στην τιμη θα τα βρειτε

πράγματι φαίνεται διαμάντι από τις φωτό τουλάχιστον.




Οσο για τα δερματα, λογικες οι ζαρες/ρογμες, αλλα τα σκισηματα...:thumbsdown:

Και οσο για το βαψιμο, καλα να εχει ενα προφυλακτηρα ή μια πορτα.
Αλλα αν εχει πισω προφυλακτηρα, πισω φτερο, πορτα,εμπρος προφυλακτηρα και πιθανοτατα καπο οπως ειδα κατι μπιμπικακια, ειναι too much για μενα!
Και ολα αυτα χωρις να παμε σε συνεργειο.




Ακόμα και τα σκησίματα στα δέρματα διορθώνονται εύκολα και οικονομικά, μην ανυσηχείς.

Οι προφυλακτήτες είναι ΑΠΙΘΑΝΟ να είναι άβαφτοι, εκτός και αν ο / οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες το είχαν κλεισμένο σε ειδική.....κάψουλα. Στην Ελλάδα ζούμε και τα μικρο-ακουμπήματα είναι καθημερινό φαινόμενο. Σου λέω ξανά, οι προφυλακτήρες είναι + να είναι φρεσκοβαμμένοι, γλυτώνεις 500-600 ευρουλάκια που μπορείς να τα δώσεις στη συντήρηση ας πούμε.

Τώρα αν έχει και κάνα φτερό ή καμιά πόρτα, εφόσον το αμάξι δεν είχε καμιά στενή επαφή με κάνα δέντρο ή κολώνα της ΔΕΗ και είναι ΚΑΛΟ-βαμμένο, μη το αποκλείσεις. Δες όμως το αμάξι από το πλάι, από γωνίες, σκύψε και κοίτα το ώστε οι πόρτες (που είναι αλουμινένιες) να μη κάνουν 'νερά' από στόκους και τέτοιες αηδίες. Αυτό είναι το λεγόμενο σκ@το-βάψιμο και σκ@το προεργασία που τα περισσότερα άρπα-κόλλα φαναρτζίδικα παραδίδουν και που πρέπει να αποφύγεις.

Αααα και τα μπιμπικάκια (όχι οι κρατήρες) διορθώνονται με ένα καλό και λεπτομερές detailing job....

gregE36
06-01-10, 21:36
Φιλε Μόνστα ευχαριστω παρα πολυ!!
Συμφωνω απολυτα μαζι σου, μια περιπτωση σα του δικου Μ ψαχνω, οπου στην σημερινη αγορα, οπως και εσυ ειπες βρισκεις ευκαιριες!

Βοηθησες και εσυ και οι υπολοιποι να σχηματισω την αντικειμενικη εικονα που θα πρεπει να εχω, για την επιλογη του αυτοκινητου, αλλα κ των σημειων που πρεπει να προσεξω.


Οσο για τα δερματα, λογικες οι ζαρες/ρογμες, αλλα τα σκισηματα...:thumbsdown:
Και οσο για το βαψιμο, καλα να εχει ενα προφυλακτηρα ή μια πορτα.
Αλλα αν εχει πισω προφυλακτηρα, πισω φτερο, πορτα,εμπρος προφυλακτηρα και πιθανοτατα καπο οπως ειδα κατι μπιμπικακια, ειναι too much για μενα!
Και ολα αυτα χωρις να παμε σε συνεργειο.


Το συγκεκριμενο:

Ειναι αρκετα ακριβο.
Σε αυτο το ποσο παμε σε αλλη κατηγορια οχηματων!
Αλλα πρεπει οντως να ειναι χαρτι.


Ξαναλεω πως δυστυχως, πρεπει πρωτα να δωσω το δικο μου.
Αλλιως ενα Μ τωρα θα ηταν πραγματικοτητα:rally:

ΜΙλα με το παιδι που το εχει και θα συζητησετε για την τιμη οσο για το παλιο σου αμαξι μπορεις να το δωσεις στην μαντρα που το εχει ανταλαγη σκεψου το και πες μου να σου στειλω το τηλ του

gregE36
10-01-10, 19:31
τι εγινε βρηκες τιποτα καλο??