PDA

Επιστροφή στο Forum : αρκετα προβληματα....



chris z3
05-06-10, 00:32
λοιπον εχουμε και λεμε μετα απο καιρο αποφασισα να παω να φτιαξω το αμαξι (z3 facelift) που εδω και 4-5 μηνες ειναι λιγο χαλια.....

εχω
1 αισθητηρα στροφαλου
2 αιρθητηρα maf
3 αισθητηρα αεροσακου
4 ψυγειο aircodition και μια βαλβιδα(εισαγωγης φρεον)



το θεμα ειναι για να μην παω σαν το σκυλι στ αμπελι ηθελα τις συμβουλες σας και πως να ενεργησω....

για τα 2 πρωτα εχω παρει προσφορα 315ε και μου φανηκαν καλα....

το 3ο μου ειπε ο μαστορας οτι θα κανει μια πατεντα με τα καλωδια και θα συνελθει

το 4ο τωρα...

ειχα διαρροη και εβαλα αυτο το υγρο που φωσφοριζει και μας εδειξε διαρροη στο ψυγειο και την βαλβιδα τι κοστος μπορει να εχουν περιπου??

:thanks:

m-power_01
05-06-10, 01:12
Τα πρωτα δυο καλα ακουγονται!
Το 3 το φοβαμαι λιγο...και εξηγω! Αν πατεντα εννοει να καθαρισει τις επαφες στην φυσα κατω απο το καθισμα καλως...μπορει και να φτιαξει!
Το πιο πιθανο ομως ειναι να μην φτιαξει.Αν λοιπον πατεντα εννοει κατι μπλιμπλικια που βραχυκυκλωνουν τα καλωδια και ''ξεγελουν'' το συστημα ,ξεχνα το! Μπορει να γλυτωσει 150 ευρω, αλλα σε ενδεχομενο (ακομα και μικρο) ατυχημα θα κλαις ους αεροσακους που θα ανοιξουν...χωρις να χρειαζονται!

4 η διαρροη στο ψυγειο πιθανοτα θα γινει μια κολληση.Κοστος μηδαμινο... Για την βαλβιδα δεν γνωριζω!

chris z3
05-06-10, 10:47
το 3ο ακριβως αυτο μου ειχε πει....
θα καθαρισει τις καλωδιωσεις κατω απο το καθισμα......

ωραια....ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!

δευτερα θα εχω νεοτερα!

deepBLUE
05-06-10, 12:38
Αυτο που κανει ειναι να βγαζει το καθισμα και να κολαει καποια καλωδια με κολλητηρι αν δε κανω λαθος.
Πραγματικα εχω ηρεμησει σχετικα με πριν.
Τωρα αναβει πολυ πιο σπανια.

ghost-rider
05-06-10, 18:09
Οχι παιδια αυτο με τον αεροσακο προς θεου. Ειχα δει ενα ε46 Μ3 που ειχε κανει κατι αντιστοιχο κ σε ενα πολυ μικρο τρακο(ελαφρως χτυπημενο εμπρος δεξι φτερο) ειχαν ανοιξει ολοι οι αεροσακοι της δεξιας πλευρας.

GiannisRob
05-06-10, 18:13
Λες για εκεινο το μαυρο καμπριο στη γειτονια μας?

ghost-rider
05-06-10, 18:53
Δε θελω να γινω πιο συγκεκριμενος. Προσωπικα δε συνιστω τη συγκεκριμενη μοντα. Το λαμπακι των αεροσακων δεν πρεπει να αναβει για κανενα λογο. Οταν αναψει πρεπει να αντιμετωπιστει σοβαρα και δραστικα το θεμα. Οι αεροσακοι ειναι πανακριβοι και οταν ανοιγουν καταστρεφουν κυριολεκτικα το μισο εσωτερικο.

oldcarskickass
05-06-10, 19:16
λοιπον εχουμε και λεμε μετα απο καιρο αποφασισα να παω να φτιαξω το αμαξι (z3 facelift) που εδω και 4-5 μηνες ειναι λιγο χαλια.....

εχω
1 αισθητηρα στροφαλου
2 αιρθητηρα maf
3 αισθητηρα αεροσακου
4 ψυγειο aircodition και μια βαλβιδα(εισαγωγης φρεον)



το θεμα ειναι για να μην παω σαν το σκυλι στ αμπελι ηθελα τις συμβουλες σας και πως να ενεργησω....

για τα 2 πρωτα εχω παρει προσφορα 315ε και μου φανηκαν καλα....

το 3ο μου ειπε ο μαστορας οτι θα κανει μια πατεντα με τα καλωδια και θα συνελθει

το 4ο τωρα...

ειχα διαρροη και εβαλα αυτο το υγρο που φωσφοριζει και μας εδειξε διαρροη στο ψυγειο και την βαλβιδα τι κοστος μπορει να εχουν περιπου??

:thanks:

Όταν λες βαλβίδα εισαγωγής εννοείς την βαλβίδα στραγγαλισμού;

Καλό θα είναι μαζί με αυτή την βαλβίδα να αλλάξεις και το drying container / αφυγραντήρα.

Δώσει δεν δώσει σημάδια. Γιατί κάποια στιγμή θα στομώσει θα βουλώσει το κύκλωμα θα ανεβάσει πίεση (όχι δε θα πάρεις άλογα) και κάποιο σωληνάκι θα σκάσει.(συνήθως το χοντρό, της υψηλής πίεσης)

Inferno
05-06-10, 20:58
λοιπον εχουμε και λεμε μετα απο καιρο αποφασισα να παω να φτιαξω το αμαξι (z3 facelift) που εδω και 4-5 μηνες ειναι λιγο χαλια.....

εχω
1 αισθητηρα στροφαλου
2 αιρθητηρα maf
3 αισθητηρα αεροσακου
4 ψυγειο aircodition και μια βαλβιδα(εισαγωγης φρεον)



το θεμα ειναι για να μην παω σαν το σκυλι στ αμπελι ηθελα τις συμβουλες σας και πως να ενεργησω....

για τα 2 πρωτα εχω παρει προσφορα 315ε και μου φανηκαν καλα....

το 3ο μου ειπε ο μαστορας οτι θα κανει μια πατεντα με τα καλωδια και θα συνελθει

το 4ο τωρα...

ειχα διαρροη και εβαλα αυτο το υγρο που φωσφοριζει και μας εδειξε διαρροη στο ψυγειο και την βαλβιδα τι κοστος μπορει να εχουν περιπου??

:thanks:

Σου έχω πει ότι έχω αλλάξει το καλωδιάκι που ευθύνεται γι αυτό το πρόβλημα εδώ και 3 χρόνια με κόστος 50€ περίπου, σου έχω πει και που να πας. Για το aircondition έχουμε το ίδιο πρόβλημα, κι αυτό στο έχω πει και σου είχα πει όταν αποφασίσεις τι θα κάνεις να με πάρεις τηλ. Εμένα έχει σπάσει σε σημείο που δεν κολλάει οπότε θέλει αλλαγή. Έχω παραγγείλει τα πράγματα, το κόστος είναι γελοίο για καινούργια κομμάτια. Θα χρειαστείς και τον αφυγραντήρα. Πρέπει να τον αλλάξεις για τον λόγο που σου είπε το παιδί πιο πάνω. Για την βαλβίδα που λές ΑΝ είναι η πρεσσοστατική κοστίζει 68€ από την BMW. Τεσπα πάρε με τηλ. όταν μπορέσεις να σου πω τι θα κάνεις.

Καινούργια τα πράγματα από Eλλάδα έχουν:
Ψυγείο Behr-Hella από BMW~ 420€
Ψυγείο Behr-Hella από την Behr~ 320€
Πρεσσοστατική βαλβίδα (ΑΝ λέμε το ίδιο ανταλλακτικό) απο την BMW~ 68€
Αφυγραντήρας από την BMW~ 160€
Καλωδίωση αερόσακου~ 50€

kplc16
05-06-10, 21:26
λοιπον εχουμε και λεμε μετα απο καιρο αποφασισα να παω να φτιαξω το αμαξι (z3 facelift) που εδω και 4-5 μηνες ειναι λιγο χαλια.....

εχω
1 αισθητηρα στροφαλου
2 αιρθητηρα maf
3 αισθητηρα αεροσακου
4 ψυγειο aircodition και μια βαλβιδα(εισαγωγης φρεον)



το θεμα ειναι για να μην παω σαν το σκυλι στ αμπελι ηθελα τις συμβουλες σας και πως να ενεργησω....

για τα 2 πρωτα εχω παρει προσφορα 315ε και μου φανηκαν καλα....

το 3ο μου ειπε ο μαστορας οτι θα κανει μια πατεντα με τα καλωδια και θα συνελθει

το 4ο τωρα...

ειχα διαρροη και εβαλα αυτο το υγρο που φωσφοριζει και μας εδειξε διαρροη στο ψυγειο και την βαλβιδα τι κοστος μπορει να εχουν περιπου??

:thanks:

αισθητηρα στροφαλου γιατι θα αλλαξεις;τι συμπτωματα εχεις;

chris z3
06-06-10, 00:04
αισθητηρας στροφαλου 68 αναφορες βλαβης......

παιδια....δεν θα κανω πατεντα στον αεροσακο....

καλυτερα να μεινει αναμενο....inferno στειλε μου με πμ το τηλ σου γιατι δνε εχω κινητο=δνε εχω τηλεφωνα!!!

η βαλβιδα που λεω ειναι αυτη που συνδεεται το μηχανημα για να βαλει φρεον.....το μπλε....

το ψυγειο εδειχνε διαρροη στους κουρμπαριστους σωληνες που εχει στα πλαγια...νομιζω οτι εκει δεν μπαλωνεται ε???

ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

E46 POWER
06-06-10, 04:55
αισθητηρα στροφαλου γιατι θα αλλαξεις;τι συμπτωματα εχεις;

Ο αισθητηρας στροφαλου κατα 80 % το βγαζει λογω μαφ.. ετσι ηταν και στο παλιο 318ci που ειχα...

chris z3
06-06-10, 14:34
δηλαδη προτεινεις να μην το αλλαξω?

chris z3
07-06-10, 14:04
ετοιμο το αυτοκινητο!!!!

σε καταπληκτικη τιμη και φτιαχτηκαν ολα....
σας ευχαριστω για την βοηθεια!

BILL007
07-06-10, 14:08
σε καταπληκτικη τιμη και φτιαχτηκαν ολα....


Μπορείς να μας πεις κιόλας, αν θες, που τα έφτιαξες με την καταπληκτική τιμή???thumb

Y.Γ Η διαφήμιση επαγγελματία μέσα απο εμπειρία μέλους σε αυτόν εδώ τον χώρο επιτρέπεται...;)

chris z3
07-06-10, 14:15
οκ....αφου επιτρεπεται!!!

αισθητηρας εκκεντροφορου
αισθητηρας Maf
ψυγειο aircodition-φρεον
δορθωση καλωδιοσεων αεροσακου
και εργασια 550ε!!!

φλασκης στην θησεως!
ειμαι πολυ ευχαριστημενος 2-3 φορες που εχω παει!

BILL007
08-06-10, 13:31
:thnx::thnx::thnx::thnx: :rally:

patriNOS
08-06-10, 13:49
3 αισθητηρα αεροσακου
4 ψυγειο aircodition και μια βαλβιδα(εισαγωγης φρεον)



για κανέναν λόγο μην τον αφήσεις να σου βραχυκυκλώσει το σύστημα του αερόσακου για να μην το διαβαζει σαν λάθος.. μπορει να σου ανοιξει ο αερόσακος απο το πουθενα στην εθνική με 150 και να κλαις... επισης με το που θα σε ακουμπησει κάποιος μπορει να κανεις παρέα στα μπαλόνια του αερόσακου και να θες μετα όχι μονο τον αισθητήρα αλλα ολόκληρο το σύστημα.
στο ψυγείο γίνεται κόλληση με κόστος γύρω στα 15 ευρώ.. 5 πάνω 5 κάτω.βαλβίδα μπορεις να βρεις εκτός bmw αντιπροσωπίας την οποία θα την πάρεις αρκετά φθηνότερα

vaspap
24-07-10, 11:17
Να πας στον Καρρα στο Αργος!!!! μονο εκει!!!

deepBLUE
24-07-10, 11:26
Να πας στον Καρρα στο Αργος!!!! μονο εκει!!!

Τι σχεση εχει ο καρρας με το συγκεκριμενο θεμα?
Η απλως ειπες να πεις κατι ?
Δε θελει να βαλει τουρμπο ο ανθρωπος.

vaspap
24-07-10, 11:28
Τι σχεση εχει ο καρρας με το συγκεκριμενο θεμα?
Η απλως ειπες να πεις κατι ?
Δε θελει να βαλει τουρμπο ο ανθρωπος.
Ειναι αξιοπιστο συνεργειο, δεν βαζει μονο τουρμπο.
Δεν γδερνει δηλαδη.