PDA

Επιστροφή στο Forum : εκκινηση με σουζα....



chief
04-06-10, 22:07
Το Μ3 μου από σήμερα πρέπει να γράφει 0-100 κάτω από 5 sec. ανετα.
Και σίγουρα πρέπει να κάνει την και την πιο τέλεια επαναλαμβανόμενη εκκίνηση απ όλα τα 2wd αμάξια που είχα και έχω οδηγήσει.
Και ειμαι σιγουρος οτι θα ειμαι ο πιο γρηγορος απ ολους σε ανοιγμα απο σταση με διαφορά:1:
Το πιο γλυκό, το πιο ελεγχόμενο και το πιο σωστό σπινιαρισμα που χρειάζεται το Μ3 για να ξεκινά σούζα.

Και όλα αυτά έγιναν με τις γνώσεις και την προσπάθεια του βελτιωτή μου Δημήτρη Σκανδάλη τον οποίο και υπέρ-ευχαριστώ που καταφερε να κατεβασει κατω τις στροφες του μοτερ οταν γινετε χρηση launch control .:v:
Ευτυχως που υπαρχουν και βελτιωτες σαν και τον Σκανδαλη που φτιαχνουν τα λαθη των Γερμανων..

Να ευχαριστησω και τον φιλο μου τον turbodog που εκτελουσε χρεη ¨πειραματόζωου¨για να γινει η επιθυμια μου πραξη, αφου δεν μπορουσα να στειλω το αμαξι και εστειλα μονο το εγκεφαλακι του smg

Σίγουρα Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ που έχω κάνει στο αμάξι μου την οποία και συνιστώ χωρίς καμία επιφύλαξη

Vasilis
04-06-10, 22:09
να πω κ εις ανωτερα?


εχει αλλο?

Stathis
04-06-10, 22:16
μπραβο χριστοφορε, και μπραβο και στους δημητρηδες!

τελικα ολα ειναι προμελετημενα...

χριστοφορος =11
turbodog =8
δημητρης =8
βελτιωση =8

αρα 11888

τυχαιο? δε νομιζω...

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

NickE60
04-06-10, 22:34
Ωραία πράγματα! Αυτό σημαίνει συνεργασία!!!

Έλα ρε συ? Μόνο απο ρύθμιση είδες τέτοια διαφορά??

Δημήτρη (σκανδάλης) το CSL θα κερδίσει κάτι από αυτό??

chief
04-06-10, 22:45
Ωραία πράγματα! Αυτό σημαίνει συνεργασία!!!

Έλα ρε συ? Μόνο απο ρύθμιση είδες τέτοια διαφορά??

Δημήτρη (σκανδάλης) το CSL θα κερδίσει κάτι από αυτό??

Νικο, στις στροφες που ειναι το launch control στο Μ3 (3700 rpm) μονο για να ζεστανεις λαστιχο κανει και το αμαξι δεν ξεκινα με τιποτα.
Με την ρυθμιση ο Σκανδαλης το κατεβασε στις 1800 στροφες . Το αμαξι εκτος οτι δεν τρωει την κλοτσια και την καταπονηση που τραβα ενα Μ3 κανει και εκκινηση για σεμιναριο.

NickE60
04-06-10, 22:55
Νικο, στις στροφες που ειναι το launch control στο Μ3 (3700 rpm) μονο για να ζεστανεις λαστιχο κανει και το αμαξι δεν ξεκινα με τιποτα.
Με την ρυθμιση ο Σκανδαλης το κατεβασε στις 1800 στροφες . Το αμαξι εκτος οτι δεν τρωει την κλοτσια και την καταπονηση που τραβα ενα Μ3 κανει και εκκινηση για σεμιναριο.

thumb + τη καταπόνηση/φθορά του δίσκου που γλυτώνεις! άρα περισσότερα launch... απο άσφαλτο τι λέει εκεί? Τα ίδια σκ@τα με εδώ?

Σηκώνει το csl όμως τέτοιο πείραγμα? (για ένα φίλο ρωτάω) ..γιατι το csl έχει διαφορετική ηλ. μονάδα SMG από το Μ3.. :think:

chief
04-06-10, 22:59
thumb + τη καταπόνηση/φθορά του δίσκου που γλυτώνεις! άρα περισσότερα launch... απο άσφαλτο τι λέει εκεί? Τα ίδια σκ@τα με εδώ?

Σηκώνει το csl όμως τέτοιο πείραγμα? (για ένα φίλο ρωτάω) ..γιατι το csl έχει διαφορετική ηλ. μονάδα SMG από το Μ3.. :think:

Η ασφαλτος εδω δεν εχει σχεση με την ασφαλτο στην Ελλαδα. Ειναι πολυ καλυτερη και αυτο σημαινει οτι η αναγκη να κατεβει το launch control σε Μ3 που κυκλοφορουν στην Ελλαδα πρεπει να ειναι η πρωτη βελτιωση που πρεπει να κανει ο κατοχος ενος Μ3 SMG.
Την ιδια μοναδα smg πρεπει να εχει και το csl με το Μ3

NickE60
04-06-10, 23:01
Η ασφαλτος εδω δεν εχει σχεση με την ασφαλτο στην Ελλαδα. Ειναι πολυ καλυτερη και αυτο σημαινει οτι η αναγκη να κατεβει το launch control σε Μ3 που κυκλοφορουν στην Ελλαδα πρεπει να ειναι η πρωτη βελτιωση που πρεπει να κανει ο κατοχος ενος Μ3 SMG.

Ακριβώς. γι αυτό σε ρώτησα...

skandalis447
04-06-10, 23:38
Ευχαριστω το φιλο Χριστοφορο για τα καλα του λογια...Μπορουμε να κανουμε δουλεια στο csl αρκει να εχω το αμαξι και οχι μονο τον εγκεφαλο,ωστε να δουμε στην πραξη πως ακουει το csl τη διαφοροποιηση στο χαρτη του launch control...Οποιος εχει csl και ενδιαφερεται,ας σπευσει...
Οι μοναδες απλου Μ3 και csl ειναι ιδιες σαν hardware αλλα διαφερουν εντελως στην χαρτογραφηση...αρα και στην λειτουργια τους...

manos///3
05-06-10, 00:10
Toν Δημητρη ολοι μας τον εχουμε υποψην!
Χριστοφορε ετοιμασου....:rally:

Σε εμενα το lc ξεκινα απο τις 5.000 στροφες..κατι δε παει καλα..επισης δε δουλευουν τα 2 mode εκκινησεων .Μονο ενα και αυτο λαθος.
Δημητρη απο Δευτερα επικοινωνουμε!

stratos
05-06-10, 00:49
Μπράβο ρε Χριστόφορε. Αντε ετοιμάσου, έρχομαι να σε ράψω χαχαχαχα

manos///3
05-06-10, 00:56
Μπράβο ρε Χριστόφορε. Αντε ετοιμάσου, έρχομαι να σε ράψω χαχαχαχα

οφφ τοπικ.
Εσυ ψαχνε για 92αρια Μ....ασε εμας τους 46αριδες ησυχους :whistle:...παλιοδικαστη..

gant
05-06-10, 01:13
Χαίρομαι Χριστόφορε που στο ρύθμισε ο Δημήτρης για να το απολαμβάνεις όπως θες και ένα ακόμη μπράβο στον Δημήτρη για τις γνώσεις του. :thumbsup:

skandalis447
05-06-10, 09:39
Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια...Μανο οποτε θες στη διαθεση σου...

Nino
05-06-10, 10:49
καλογκαζωτο!! μπραβο και στον Σκανδαλη!!!


https://www.youtube.com/watch?v=gNJJbrlRqi8"]https://www.youtube.com/watch?v=gNJJbrlRqi8

στο χ3 μπορουμε να κανουμε κατι τετοιο :th_Laie_67-1:

turbodog
08-06-10, 11:13
Οπως ειχαμε συζητησει και παλιοτερα με τον Δημητρη, αν υπηρχε δυνατοτητα να κατεβει το LC θα μπορουσε να γινει πραγματι χρησιμο καθως οι αρχικες στροφες που ειναι ρυθμισμενο ειναι μονο για dragster με κολλα και Hoosier ξεφουσκωτα. Στην μεση Ελληνικη ασφαλτο το μονο που καταφερνει ειναι να χειροτερεψει τους χρονους απο σταση και να καταπονει το πισω υποπλαισιο ασκοπα. Ετσι μετα απο δικη του προσπαθεια αποφασισαμε να δοκιμασουμε το LC upgrade πανω στο δικο μου αυτοκινητο, το οποιο δουλεψε αψογα απο την πρωτη στιγμη της τοποθετησης με εντυπωσιακα αποτελεσματα. Οι χρονοι που μπορουν να επιτευχθουν απο σταση ειναι πλεον καλυτεροι και το σημαντικοτερο αρκετα σταθεροι. Οσοι εχουν SMG καλο ειναι να προχωρησουν σε SMG & LC update. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αξιζει.

Stathis
08-06-10, 12:58
Ετσι μετα απο δικη του προσπαθεια αποφασισαμε να δοκιμασουμε το LC upgrade πανω στο δικο μου αυτοκινητο, το οποιο δουλεψε αψογα απο την πρωτη στιγμη της τοποθετησης με εντυπωσιακα αποτελεσματα. Οι χρονοι που μπορουν να επιτευχθουν απο σταση ειναι πλεον καλυτεροι και το σημαντικοτερο αρκετα σταθεροι. Οσοι εχουν SMG καλο ειναι να προχωρησουν σε SMG & LC update. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αξιζει.

ακομα δεν ξεκινησαμε τα πατηματα και αρχισες τις κλεψιες... :whistle:
θα το βαλω κι εγω αυτο το LC update, μη νομισεις οτι θα μας πιασεις κοροϊδο...:th_Laie_67-1:

turbodog
08-06-10, 13:57
ακομα δεν ξεκινησαμε τα πατηματα και αρχισες τις κλεψιες... :whistle:
θα το βαλω κι εγω αυτο το LC update, μη νομισεις οτι θα μας πιασεις κοροϊδο...:th_Laie_67-1:

ακομα δεν ξεκινησαμε τα πατηματα και αρχισες τις δικαιολογιες...:whistle:
Ασε τα σφυριγματα, εμεις θα παμε ρολλ ειπαμε :whistle:
Ποτε θα το δουμε vboxαρισμενο (κατα προτιμηση δικαβαλο) να δουμε τι ψαρια πιανει?

Stathis
08-06-10, 14:24
ακομα δεν ξεκινησαμε τα πατηματα και αρχισες τις δικαιολογιες...:whistle:
Ασε τα σφυριγματα, εμεις θα παμε ρολλ ειπαμε :whistle:
Ποτε θα το δουμε vboxαρισμενο (κατα προτιμηση δικαβαλο) να δουμε τι ψαρια πιανει?

τα αποτελεματα του vbox θα τα δεις μετα το πατημα...
ετσι για να εχεις λιγο αγωνια... χεχεχε

skandalis447
08-06-10, 17:04
Εν το μεταξυ το Vbox μου αγνοειται...ο Στρατος δεν απανταει στα μηνυματα...και υποψιαζομαι υποπτες δυναμεις να συνομοτουν εναντιον του turbodog ωστε να μετρηθει καποιο τυχαιο Μ6 (που περναγε τυχαια βρε αδερφε το δρομο)χωρις να γνωριζουμε χρονους...Που φτασαμε...:th_Laie_67-1:

turbodog
08-06-10, 17:15
Εν το μεταξυ το Vbox μου αγνοειται...ο Στρατος δεν απανταει στα μηνυματα...και υποψιαζομαι υποπτες δυναμεις να συνομοτουν εναντιον του turbodog ωστε να μετρηθει καποιο τυχαιο Μ6 (που περναγε τυχαια βρε αδερφε το δρομο)χωρις να γνωριζουμε χρονους...Που φτασαμε...:th_Laie_67-1:

Λες?.... Μεχρι και τις δαγκανες του εβαψε σε AMG σουγιαδι χρωμα μηπως και αυτο τον βοηθησει να κανει καλυτερους χρονους. :D:D:D

Stathis
08-06-10, 18:44
Λες?.... Μεχρι και τις δαγκανες του εβαψε σε AMG σουγιαδι χρωμα μηπως και αυτο τον βοηθησει να κανει καλυτερους χρονους. :D:D:D

σου εβαλα και τον κωδικο ραλ αν δεν το προσεξες, να παρεις κι εσυ κανενα αλλογακι... :D

mo328i
03-11-10, 21:06
φιλε δημητρη θελω να το κανω και εγω το lc μου ετσι μπορεις και να μου ανβαθμισεις και το smg προγραμματακι με το τελευταιο upgrade??στειλε μου σε παρακαλω πμ που βρισκεσαι και τι μπορουμε να κανουμε!!!

Gregory_///M
03-11-10, 21:49
Ωραία πράγματα...αυτό θα πει βοήθεια!!! Άντε καλές κόντρες τώρα!thumb

mo328i
06-11-10, 01:36
παιδες θα βοηθησετε τελικα?καποια πληροφορια ???που μπορουμε να το κανουμε αυτο γτ ο φιλος δεν απανταει στα πμ

Thomelef
06-11-10, 08:34
δεν μπαίνει και πολύ συχνά ο δημήτρης, αλλά μόλις το δεί θα σου απαντήσει...
μην αγχώνεσαι!!!

mo328i
06-11-10, 13:41
μου απαντησε,οκ!

Thomelef
30-04-11, 17:29
τελικά ώντος με σούζα ξεκινάει στις 1900 στροφές. είρθε ο δημήτρης σήμερα θεσσαλονίκη,
και περάσαμε το προγραμματάκι. πέραν το κατεβασμα των στροφών για το λοντς κοντρόλ,
το αμάξι δουλεύει ελαφρώς πιο γρήγορα στις αλλαγές, και πιο στρωτά. ούτε θόρυβοι στα
φανάρια όταν σταματάω και κατεβάζει απο τετάρτη δευτέρα, ούτε τπτ. δίνει και το μύτη
τακούνι χωρίς να πατάω γκάζι πλέον. γενικά είναι μια αναβάθμιση που θα συνιστούσα σε
όποιον έχει smg...πραγματικά πολύ ωραίο...