PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαφη εργοστασιακων ζαντων



Karizma Z4
04-06-10, 16:43
Καλησπερα σε ολους και καλο καλοκαιρι.Οπως αναφερω και στο τιτλο του Thread σκεφτομαι να προχωρησω στην βαφη των εργοστασιακων ζαντων που φοραει η "Ζετουλα" μου(αυθεντικες 19αρες BMW με ακτινες V σχεδιο 296).Το θεμα ειναι ομως οτι δεν θελω οποιοδηποτε χρωμα,αλλα το συγκεκριμενο διακριτικο ανθρακι που ειναι βαμμενες οι εργοστασιακες 18αρες που φοραει το Ε92 M3(συγχωρεστε με αλλα δεν μπορω να βρω τον κωδικο πουθενα,ειναι παντως σαν και αυτες που φοραγε το Ε92 Μ3 του συμφορουμιτη M3EST,πιστευω να σας εδωσα να καταλαβετε).Μηπως η επιλογη μου να αλλαξω το χρωμα των ζαντων θα "καγκουρεψει" το αυτοκινητο ;Και αν τελικα αποφασισω να τις βαψω λετε να υπαρχει original χρωμα απο την BMW ειδικα γι αυτον τον σκοπο ; Γνωριζει κανεις τιποτα περι του θεματος ; Επειτα,η βαφη μου προτεινετε να γινει σε εξουσιοδοτημενο dealer της BMW ή σε καποιο εξωτερικο συνεργειο το οποιο ειδικευται σε τετοιου ειδους δουλειες ; Αν υπαρχει οντως αυτο το χρωμα ευχαριστως να το προμηθευτω(και ας πληρωσω λιγο παραπανω,αρκει να ειναι γνησιο) και να αναλαβει την εργασια ο εξουσιοδοτημενος dealer της BMW,αν ομως δεν υπαρχει,δεν θα ηθελα να μου πουλησουν κουρελουδες για μεταξωτο υφασμα...Δεν εχω κανει ακομα τα τηλεφωνα μου για να ρωτησω,σε καποιους BMW dealers,ωστοσο θα λαβετε ενημερωση συντομα.Ευχομαι καλα χιλιομετρα σε ολους και φυσικα...καλα μπανια!!!!Δημητρης

Υ.Γ :Αν καποιος βρει οποιοδηποτε link ή photo με τις 18αρες ανθρακι του E92 M3 που ανεφερα,για να δουμε το χρωμα θα με βοηθουσε παρα πολυ...ευχαριστω

Z4///M
04-06-10, 16:49
και εγω σκεφτομαι μπας και τις βαψω...σε shadow chrome..αν γνωριζεις καποιο μαγαζι...

S8N
04-06-10, 17:00
Δεν είμαι fan των μαύρων ζαντών, ούτε καν των gunmetal. Κατά τη γνώμη μου η ζάντα σου θα φαίνεται μικρότερης διαμέτρου και η αντίθεση με το λευκό χρώμα του Z θα φέρνει στο μυαλό καγκουρεμένα αυτοκίνητα ανατολίτικης κυρίως προέλευσης.

Εν πάσει περιπτώσει, οι ζάντες ελαφρού κράμματος βάφονται μόνο με ηλεκτροστατική βαφή. Για τις δουλειές αυτές θα πας είτε στον Στέργιο (Stergios group), είτε στον Πέττα στη Λ. Αθηνών. Χρωματολόγιο έχουν και οι ίδιοι.

S8N
04-06-10, 17:04
Ορίστε και οι διευθύνσεις:

Stergios group

Λ. Αθηνών 261, Αιγάλεω (περίπου στης συμβολή της με την Λ. Θηβών)
Τηλ. 210-5900621. Fax 210-5900381

www.stergiosgroup.gr

Πέττας

https://www.pavlospettas.gr/

gnx
04-06-10, 17:05
Δημήτρη κοιτα αυτό

gnx
04-06-10, 17:10
Σε black chrome

Z4///M
04-06-10, 17:11
Δημήτρη κοιτα αυτό

ετσι ακριβως....αυτος εισαι...ξερεις κανεναν να μου τις κανει ετσι ????? :thanks:

gnx
04-06-10, 17:15
Οπως σου ειπε ο Σατανας αυτοι οι δύο ειναι στην Αθηνα. Το πρόβλημα είναι το εαν ειναι διατεθειμενοι να ασχοληθούν και να φτιαξουν ακριβως το χρωμα που θες. Εγω για το ΜΙΝΙ ειχα ζητησει γραφιτη και οπως βλεπεις αυτο που μου έδωσε ΔΕΝ ειναι γραφιτης!

Z4///M
04-06-10, 17:24
Οπως σου ειπε ο Σατανας αυτοι οι δύο ειναι στην Αθηνα. Το πρόβλημα είναι το εαν ειναι διατεθειμενοι να ασχοληθούν και να φτιαξουν ακριβως το χρωμα που θες. Εγω για το ΜΙΝΙ ειχα ζητησει γραφιτη και οπως βλεπεις αυτο που μου έδωσε ΔΕΝ ειναι γραφιτης!

θα παρω τηλ. να ρωτησω..αλλα πως το ζητανε αυτο στα ελληνικα ? shadow chrome ?
κανουνε και επιδιορθωσεις? γιατι εχω μερικα χτυπηματακια..
ποσο περιπου γνωριζεις? πχ απο τις δικες σου..

σορρυ για το off topic Karisma :)

S8N
04-06-10, 17:24
Το χρώμιο είναι μάλλον δουλειά του Στέργιου παρά του Πέττα.

S8N
04-06-10, 17:27
θα παρω τηλ. να ρωτησω..αλλα πως το ζητανε αυτο στα ελληνικα ? shadow chrome ?
κανουνε και επιδιορθωσεις? γιατι εχω μερικα χτυπηματακια..
ποσο περιπου γνωριζεις? πχ απο τις δικες σου..

σορρυ για το off topic Karisma :)

Φυσικά και κάνουν επιδιορθώσεις.

Υπολόγιζε από 40-60 ευρώ τη ζάντα, αναλόγως με το τι θα ζητήσεις.

Τώρα όσον αφορά τη συνεννόηση... άστα χέστα. Εγώ του έλεγα gunmetal κι ο τύπος στον Πέττα με κοίταζε σα να μιλούσα σουαχίλι.

ghost-rider
04-06-10, 17:35
Εαν θες να τις βαψεις καν το. Και αν το μετανιωσεις υπαρχει επιστροφη. Πηγαινε σε ενα καταστημα απο αυτα που φτιαχνουν χρωματα για αυτοκινητα θα εχουν δειγματολογιο για οτι χρωμα θες. Ποιο dealer? Ενα καλο βαφεα θες. Δεν διαφερουν τα χρωματα με αυτα των αμαξωματων. Ηλεκτροστατικη βαφη? Με επιφυλαξη το λεω, αλλα μηπως ειναι μυθος?? Μηπως μια καλη προεργασια παρερμηνευεται?? Εχετε δει να φορτιζουν το χρωμα με στατικο ηλεκτρισμο πριν το ριξουν πανω? Πως το κανουν? Τα εργοστασια εχουν κοτζαμ εγκαταστασεις γι αυτη τη δουλεια. Κ αν δεν κανω λαθος, αφορα μονο το ασταρι. Το αυτοκινητο κανει κυριολεκτικα βουτια μεσα στην ηλεκτροστατικη βαφη. Δεν περνιεται υπο μορφη ψεκασμου. Το χρωμα και το βερνικι, ειναι απλες βαφες. Παντως για μενα, συννενοησαι πρωτα με το βαφεα σου. Σου λεει κοστος εργασιας, και σε στελνει καπου να σου φτιαξουν το χρωμα που θες. πρωτου τις βαψεις, την ωρα που θα κοιτας για το καινουριο χρωμα πες τους να σου δωσουν και τον κωδικο απο το δικο σου, ωστε αν καποια στιγμη σου τη βαρεσει να γυρισεις στο παλιο, να μην ψαχνεις!! Δεν ξερω αν καποιοι το παιζουν ειδικοι, αν ειναι, και τι χρεωνουν. Εγω στο μυαλο μου εχω 20 με 40 το πολυ ευρω για την καθε ζαντα. Αναλογα αν ειναι μονο βαψιμο, η αν ειναι κ η στεφανη ασηκωτη. Εχω δει και αποτελεσματα. Μια χαρα μου φανηκαν.

gnx
04-06-10, 17:45
Δημητρη, γρατζουνιες απο οτι θυμαμαι δεν χρεώνονται σαν επιδιόρθωση. Εγω ειχα πληρωσει για το ΜΙΝΙ καλοκαιρι του 08 180 ευρω, και ειχα γρατζουνιές, γι'αυτό και τις ειχα βάψει.

Η συννενόηση είναι οντως αστα να πανε. Εγω όταν ειχα παει με φωτογραφία με ειχε στείλει πάνω στο βαφέα να δώ ζάντες που είχαν βαψει και να διαλέξω χρώμα. Και ενω ειχα διαλέξει ενα γραφίτη, εχοντας στο μυαλο μου το gunmetal, παρελαβα ζαντες σε black chrome.

Eπίσης καλό ειναι να τις πας ξεμοντάριστες και να σου περασει λαστιχα πανω λαστιχάς.
Α, και ζητα του οταν στις εχει βαμμενες προς παραδοση να μην τις εχει χυμα κατω face up, για να μην εχουν γρατζουνιες απο μεσα. Κριμα ειναι.

Karizma Z4
04-06-10, 19:27
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.Ακουσα και απο καπου μια γνωμη για εναν κυριο με μια MB AMG(μοντελο δεν ξερω) ο οποιος πηγε στον κυριο Πεττα για επιδιορθωση τις ζαντες του και ζητησε να επιδιορθωθουν και να ξαναβαφτουν στο original χρωμα(αποχρωση) της AMG.Επειδη το ακριβες χρωμα δεν υπηρχε(οπως ηταν αναμενομενο) στην λιστα χρωματων του μαγαζιου,ο κυριος Πεττας παρηγγειλε το χρωμα μεσα απο την MB.Εφοσον λοιπον εξασφαλισουμε οτι το χρωμα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ αυτο που ζηταμε και δεν θα μας βγει κατι αλλο απο αυτο που ζητησαμε το ζητουμενο ειναι να γινει σωστη και ποιοτικη δουλεια,χωρις τσαπατσουλιες και προχειροτητες.Θεωρω παντως οτι το συγκεκριμενο χρωμα δεν ειναι τοσο "καγκουριστικο" ,αφου δεν ειναι κατι παρα πολυ χτυπητο,οπως το gunmetal,ή το chromeblack,ή το polished black ή ακομα χειροτερα κατι σε matte black(η συγκεκριμενη αποχρωση θα ηταν ομορφη μονο σε aftermarket ζαντα).Δεν ειναι τυχαιο ο,τι με αυτη την αποχρωση η BMW εξοπλιζει τις ζαντες ενος απο τα κορυφαια μοντελα της(Ε92 Μ3).Τυχαιο ; Δεν νομιζω......:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Karizma Z4
04-06-10, 19:31
Eπίσης καλό ειναι να τις πας ξεμοντάριστες και να σου περασει λαστιχα πανω λαστιχάς.
Α, και ζητα του οταν στις εχει βαμμενες προς παραδοση να μην τις εχει χυμα κατω face up, για να μην εχουν γρατζουνιες απο μεσα. Κριμα ειναι.

Εννοειται πως θα γινει αυτο...εχω θειο λαστιχα ο οποιος με συμβουλεψε να το κανω ακριβως οπως ειπες...μαλιστα θα με προμηθευσει και με κουτες για να μπει η καθε ζαντα μεσα ξεχωριστα για ασφαλη μεταφορα

gyiama
04-06-10, 19:40
Χρώματα γνήσια για ζάντες δεν υπάρχουν και ο εν λόγω επισκευαστής που αναφέρατε δεν υπάρχει περίπτωση να πηρέ χρώμα από την ΜΒ!! Ζάντες δεν φτιάχνει καμιά αυτοκινητοβιομηχανία όλες είναι από εξωτερικά εργοστάσια απλά στα σχέδια που θέλει η εταιρεία!! Οι ζάντες κανονικά είναι ηλεκτροστατικά βαμμένες όπου η διαδικασία βαψίματος είναι: μπαίνουν σε θάλαμο ηλεκτροστατικής φορτίζονται με ηλεκτρισμό ψεκάζονται με χρώμα σε μορφή σκόνης το οποίο λόγω ηλεκτροστατικής φόρτισης κολλάει πάνω στη ζάντα και ψήνονται σε φούρνο όπου το χρώμα λιώνει και κολλάει πάνω στην ζάντα έπειτα βερνικώνονται για προστασία του χρώματος !!!!!!! Επίσημος αντιπρόσωπος δεν βάφει ζάντες και δεν επισκευάζει ζάντες!! Οι ζάντες έξω βάφονται η κανονικά με πιστόλι και βερνίκι η ηλεκτροστατικά. Στον 2ο τρόπο όμως υπάρχει περιορισμός στη γκάμα των χρωμάτων λόγω ότι η ηλεκτροστατική μπογιά δεν βγαίνει και σε άπειρα χρώματα!! Οπότε αν θες δικό σου χρώμα βάφονται με πιστόλι κανονικά!!!

Karizma Z4
04-06-10, 20:10
Χρώματα γνήσια για ζάντες δεν υπάρχουν και ο εν λόγω επισκευαστής που αναφέρατε δεν υπάρχει περίπτωση να πηρέ χρώμα από την ΜΒ!! Ζάντες δεν φτιάχνει καμιά αυτοκινητοβιομηχανία όλες είναι από εξωτερικά εργοστάσια απλά στα σχέδια που θέλει η εταιρεία!! Οι ζάντες κανονικά είναι ηλεκτροστατικά βαμμένες όπου η διαδικασία βαψίματος είναι: μπαίνουν σε θάλαμο ηλεκτροστατικής φορτίζονται με ηλεκτρισμό ψεκάζονται με χρώμα σε μορφή σκόνης το οποίο λόγω ηλεκτροστατικής φόρτισης κολλάει πάνω στη ζάντα και ψήνονται σε φούρνο όπου το χρώμα λιώνει και κολλάει πάνω στην ζάντα έπειτα βερνικώνονται για προστασία του χρώματος !!!!!!! Επίσημος αντιπρόσωπος δεν βάφει ζάντες και δεν επισκευάζει ζάντες!! Οι ζάντες έξω βάφονται η κανονικά με πιστόλι και βερνίκι η ηλεκτροστατικά. Στον 2ο τρόπο όμως υπάρχει περιορισμός στη γκάμα των χρωμάτων λόγω ότι η ηλεκτροστατική μπογιά δεν βγαίνει και σε άπειρα χρώματα!! Οπότε αν θες δικό σου χρώμα βάφονται με πιστόλι κανονικά!!!

Δηλαδη αποκλειεις το γεγονος να προμηθευτω το χρωμα στην αποχρωση που θελω μεσα απο την αντιπροσωπεια της BMW,σαν ανταλλακτικο πχ. σε ενα μπουκαλακι...αν γδαρθει δηλαδη μια ζαντα σε ενα Μ3 με την εν λογω αποχρωση πως την επισκευαζει ο αντιπροσωπος της BMW και με ποιο χρωμα την βαφει ;

gyiama
04-06-10, 20:31
εγω εψαξα για τις δικες μου και δεν βρηκα τπτ η BMW δινει 2 σπρει υποτιθεται για τις ζαντες που ειναι σε χρωμα ινοχ και αλουμηνιο τα οποια στην ουσια δεν ειναι δικα της απλα ταιριαζουν λιγο τα χρωματα!!καμια αντιπροσωπεια τουλαχιστον εδω ελλαδα δεν επισκευαζει βαφει κλπ ζαντες ειτε ειναι 116 ειτε Μ6 Μ7 Μ10!!αν γδαρεις ζαντα η την αφηνεις οπως ειναι η την πας σε καποιον οπως οι παραπανω που αναφερθηκαν!!! ειδικα κατι χρωματα πχ Μ3 οι ανθρακι ΜINI κατι μαυρες ανθρακι που εχει απλα δεν παιζει να εχει χρωμα η αντιπροσωπεια στην καμια!!! καποια στιγμη που εψαχνα δεν θυμαμαι αν μου ειχαν πει για ενα μπουκαλακι χρωμα επιδιορθωσης αλλα δεν θυμαμαι αν μου το ειπαν σε αντιπροσωπεια η αλλου!!!

Monsta
04-06-10, 20:59
Όπως τα λέει ο gyiama είναι, οι αντιπροσωπείες δεν επισκευάζουν ούτε βάφουν ζάντες.

Πέττας & Στέργιος μονόδρομος για ηλεκτροστατική, αν καίγεσαι, είναι οι μοναδικοί στην Αθήνα που έχουν, αν και δεν το θεωρώ απαραίτητο. Διαλέγεις ένα χρώμα που αρέσει σε σένα από χρωματολόγιο και ο βαφέας σου αναλαμβάνει το βαψιματάκι στο φούρνο. Του ζητάς να κάνει και διπλο-βερνικάρισμα για περισσότερη αντοχή και είσαι έτοιμος!

Όσο για το black-chrome στο MINI σου Γιώργο, τα χουμε πει, καλύτερα να μη σχολιάσω δημόσια τις 'επιπολαιότητες' μερικών 'επαγγελματιών'. Οι ζάντες από LEXUS προς επισκευή βλέπεις είναι πολλές και το black chrome σε .....αφθονία. Σιγά μη καθότανε να καθάριζε τα μπεκ για πάρτυ σου.....

sierra
06-06-10, 08:37
Δεν είμαι fan των μαύρων ζαντών, ούτε καν των gunmetal. Κατά τη γνώμη μου η ζάντα σου θα φαίνεται μικρότερης διαμέτρου και η αντίθεση με το λευκό χρώμα του Z θα φέρνει στο μυαλό καγκουρεμένα αυτοκίνητα ανατολίτικης κυρίως προέλευσης.

Εν πάσει περιπτώσει, οι ζάντες ελαφρού κράμματος βάφονται μόνο με ηλεκτροστατική βαφή. Για τις δουλειές αυτές θα πας είτε στον Στέργιο (Stergios group), είτε στον Πέττα στη Λ. Αθηνών. Χρωματολόγιο έχουν και οι ίδιοι.

Τον Πέττα δεν τον συνηστώ γιατί έχει μαζέψει όλους τους αλλοδαπούς σαν εργάτες και γίνεται χαμός. Αυτός μάλλον δεν ασχολείται ο ίδιος. Και το λέω γιατί πήγε ο γιός μου τις ζάντες της μηχανής (636 ninja) και άστε που δεν τις ίσιωσε καλά τις τορνίρισε κιόλας (αδιανόητο για μηχανή) ούτε τις έβαψε το χρώμα που συμφώνησαν ακριβώς. Οταν δε ο γιός μου του το είπε δεν το παραδεχόταν. Για τον Στέργιο έχω ακούση καλήτερα λόγια...thumb

gnx
06-06-10, 09:51
Παιδια εαν καποιος συννενοηθει σωστα με το Στεργιο, ας δωσει feedback να το ξερουμε.

HULK
06-06-10, 11:22
Διαβαζοντας και σε αλλο φορουμ το θεμα βαψιμο-επισκευη ζαντα θα ποσταρω το σχολιο του fairytale πριν αρκετα χρονια.


ερωτηση... ΠΕΤΑΣ ή ΣΤΕΡΓΙΟΣ????????????
Η "πιάτσα" θέλει τον πρώτο καλύτερο βαφέα και τον δεύτερο καλύτερο επισκευαστή, ζαντών.
C U out there

Γενικα σχολιαστηκε το γεγονος οτι ο Πετας τις τορναρει για να τις επισκευασει δεν νομιζω βεβαια κατι που θεωρω απαραδεκτο γιατι η ζαντα αδυνατιζει και σπαει μετα.Εαν καποιος εχει και αλλη εμπειρια απο τους συγκεκριμενους και για το θεμα επισκευη να ποσταρει.

vaspap
23-07-10, 21:02
Μπορεις πιο απλα να πας και σε καποιο βαφειο-φανοποιειο να στις βαψει.
Εκει θα διαλεξεις και το χρωμα που θελεις.
Θα σου κοστισει πιο φθηνα!!!
και το βασικο.... θα ειναι ετοιμες σε μια με δυο μερες,
στον Πετα και στον Στεργιο θελεις μια εβδομαδα σιγουρα!!

manos
23-07-10, 21:14
Μπορεις πιο απλα να πας και σε καποιο βαφειο-φανοποιειο να στις βαψει.
Εκει θα διαλεξεις και το χρωμα που θελεις.
Θα σου κοστισει πιο φθηνα!!!
και το βασικο.... θα ειναι ετοιμες σε μια με δυο μερες,
στον Πετα και στον Στεργιο θελεις μια εβδομαδα σιγουρα!!

απο προσωπικη εμπειρια στον πεττα,το πρωι τις πηγα για βαψιμο και το απογευμα τις ειχα...thumb

Thomelef
23-07-10, 21:33
επειδή έχει τύχει 3 φορές να βάψω τις δικές μου, να πώ και εγώ την γνώμη μου.
η ηλεκτροστατική βαφή είναι η φτηνή λύση, και απλά αναγκάζονται οι καλοί βαφείς
να την προσφέρουν λόγο ανταγωνιτηκότητας. υπάρχει πιο καλή βαφή απλά δε θυμάμαι
την ονομασία που μου είπαν την τελευταία φορά που τις έβαψα.
με ηλεκτροστατική βαφή το κόστος είναι περίπου στα 40 ευρώ... με τον άλλο τρόπο
κοστίζει 75 ευρώ η ζάντα.
επίσεις διάλεξε ματ απόχρωση, γιατί το βερνίκι που βάζουν στις γυαλιστερές βαφές πέφτει
στο τέλος μετά το χρώμα και πιάνει σα κρούστα η οποία και σπάει ευκολα και ξεφλουδίζει
για πλάκα.
αντιθέτως η ματ απόχρωση δεν θέλει γυαλιστικό βερνίκι που ξεφλουδίζει, και είναι και πιο
όμορφη.
όσοι είδαν το αμάξι μου τώρα τελευταία μπορούν να πούν για τη διαφορά γυαλιστερού με
ματ.
μιλάω πάντα για μαύρο χρώμα...

paganis
23-07-10, 22:03
Τον Πέττα δεν τον συνηστώ γιατί έχει μαζέψει όλους τους αλλοδαπούς σαν εργάτες και γίνεται χαμός. Αυτός μάλλον δεν ασχολείται ο ίδιος. Και το λέω γιατί πήγε ο γιός μου τις ζάντες της μηχανής (636 ninja) και άστε που δεν τις ίσιωσε καλά τις τορνίρισε κιόλας (αδιανόητο για μηχανή) ούτε τις έβαψε το χρώμα που συμφώνησαν ακριβώς. Οταν δε ο γιός μου του το είπε δεν το παραδεχόταν. Για τον Στέργιο έχω ακούση καλήτερα λόγια...thumb

συμφωνω...και επαυξανω...η συννενοηση και ο επαγγελματισμος εκει μεσα..λεξεις αγνωστες!!!

kplc16
23-07-10, 22:03
επειδή έχει τύχει 3 φορές να βάψω τις δικές μου, να πώ και εγώ την γνώμη μου.
η ηλεκτροστατική βαφή είναι η φτηνή λύση, και απλά αναγκάζονται οι καλοί βαφείς
να την προσφέρουν λόγο ανταγωνιτηκότητας. υπάρχει πιο καλή βαφή απλά δε θυμάμαι
την ονομασία που μου είπαν την τελευταία φορά που τις έβαψα.
με ηλεκτροστατική βαφή το κόστος είναι περίπου στα 40 ευρώ... με τον άλλο τρόπο
κοστίζει 75 ευρώ η ζάντα.
επίσεις διάλεξε ματ απόχρωση, γιατί το βερνίκι που βάζουν στις γυαλιστερές βαφές πέφτει
στο τέλος μετά το χρώμα και πιάνει σα κρούστα η οποία και σπάει ευκολα και ξεφλουδίζει
για πλάκα.
αντιθέτως η ματ απόχρωση δεν θέλει γυαλιστικό βερνίκι που ξεφλουδίζει, και είναι και πιο
όμορφη.
όσοι είδαν το αμάξι μου τώρα τελευταία μπορούν να πούν για τη διαφορά γυαλιστερού με
ματ.
μιλάω πάντα για μαύρο χρώμα...

θωμα στειλε pm με τα στοιχεια του Μαστορα.Το συνολο ποσο εδωσες τη τελευταια φορα ;

EVERGET
24-07-10, 01:07
Πρόσφατα έβαψα τις 18άρες oem του m3 στον Πέττα. Ήθελα ακριβώς το εργοστασιακό chrome shadow το οποίο βρήκα πως το κατασκευάζει μια ιταλική εταιρεία, η Color-Dec. O Πέττας μου΄είπε πως χρησιμοποιεί χρώματα Sikkens (θυγατρική της Akzo-Nobel) και υποσχέθηκε πως το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς όμοιο με το εργοστασιακό.

Όντως οι ζάντες έγιναν ακριβώς στη ζητούμενη απόχρωση και η ποιότητα βαφής ήταν αρκετά καλή εκτός από ένα γρομπαλάκι που φαίνεται σε μία από τις ζάντες. Ο ίδιος ο ΄Πέττας δεν είναι καθόλου συνεννοήσιμος και προσπαθεί να σε ξεπετάξει. Η ήλεκτροστατική θέλει 2 μέρες και κάνει 180 χωρίς φπα. Το χειρότερο είναι όλοι αυτοί οι άσχετοι αλλοδαποί που έχει μαζέψει και δεν ξέρουν ούτε να φουσκώνουν λάστιχα. Έφυγα από το μαγαζί του και κάθε λάστιχο είχε και διαφορετική πίεση. Μέτρησα μετά σε βενζινάδικο ας πούμε το ένα λάστιχο 25 και το άλλο 45 (!!!), έλεος δηλαδή λίγο παραπάνω προσοχή στον πελάτη δε βλάπτει!!!!

nikos1400
24-07-10, 01:58
Καλησπερα σε ολους και καλο καλοκαιρι.Οπως αναφερω και στο τιτλο του Thread σκεφτομαι να προχωρησω στην βαφη των εργοστασιακων ζαντων που φοραει η "Ζετουλα" μου(αυθεντικες 19αρες BMW με ακτινες V σχεδιο 296).Το θεμα ειναι ομως οτι δεν θελω οποιοδηποτε χρωμα,αλλα το συγκεκριμενο διακριτικο ανθρακι που ειναι βαμμενες οι εργοστασιακες 18αρες που φοραει το Ε92 M3(συγχωρεστε με αλλα δεν μπορω να βρω τον κωδικο πουθενα,ειναι παντως σαν και αυτες που φοραγε το Ε92 Μ3 του συμφορουμιτη M3EST,πιστευω να σας εδωσα να καταλαβετε).Μηπως η επιλογη μου να αλλαξω το χρωμα των ζαντων θα "καγκουρεψει" το αυτοκινητο ;Και αν τελικα αποφασισω να τις βαψω λετε να υπαρχει original χρωμα απο την BMW ειδικα γι αυτον τον σκοπο ; Γνωριζει κανεις τιποτα περι του θεματος ; Επειτα,η βαφη μου προτεινετε να γινει σε εξουσιοδοτημενο dealer της BMW ή σε καποιο εξωτερικο συνεργειο το οποιο ειδικευται σε τετοιου ειδους δουλειες ; Αν υπαρχει οντως αυτο το χρωμα ευχαριστως να το προμηθευτω(και ας πληρωσω λιγο παραπανω,αρκει να ειναι γνησιο) και να αναλαβει την εργασια ο εξουσιοδοτημενος dealer της BMW,αν ομως δεν υπαρχει,δεν θα ηθελα να μου πουλησουν κουρελουδες για μεταξωτο υφασμα...Δεν εχω κανει ακομα τα τηλεφωνα μου για να ρωτησω,σε καποιους BMW dealers,ωστοσο θα λαβετε ενημερωση συντομα.Ευχομαι καλα χιλιομετρα σε ολους και φυσικα...καλα μπανια!!!!Δημητρης

Υ.Γ :Αν καποιος βρει οποιοδηποτε link ή photo με τις 18αρες ανθρακι του E92 M3 που ανεφερα,για να δουμε το χρωμα θα με βοηθουσε παρα πολυ...ευχαριστω

Προσωπικα, νομιζω οτι δεν ταιριαζει στην περιπτωση σου σκουρες αυτες οι ζαντες. Θα χαθουν (οπτικα).



Στο αλλο θεμα τωρα:

Η ηλεκτροστατικη που λεμε παιδια, δεν ειναι το powdercoating που λενε εξω??
Υποτιθεται ειναι καλη ποιοτικα, ειχα διαβασει καποτε τη διαδικασια στα γρηγορα...

Απ'οτι εχω δει φωτο απο τετοια σε ξενα φορουμ για μηχανακια, πρεπει να βγαινει το "προϊον" τζαμι. Ουτε γρομπαλακια, ουτε ξεφλουδισματα...
Σαν να βγηκανε απο Εργοστασιο.


Αμα ειναι να βγουνε ετσι "στο περιπου", τις παω σε ενα παιδι που ξερω και μου κανει την τετραδα με 100 ευρω το πολυ...
Σωστα ??

manos
24-07-10, 02:40
Πρόσφατα έβαψα τις 18άρες oem του m3 στον Πέττα. Ήθελα ακριβώς το εργοστασιακό chrome shadow το οποίο βρήκα πως το κατασκευάζει μια ιταλική εταιρεία, η Color-Dec. O Πέττας μου΄είπε πως χρησιμοποιεί χρώματα Sikkens (θυγατρική της Akzo-Nobel) και υποσχέθηκε πως το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς όμοιο με το εργοστασιακό.

Όντως οι ζάντες έγιναν ακριβώς στη ζητούμενη απόχρωση και η ποιότητα βαφής ήταν αρκετά καλή εκτός από ένα γρομπαλάκι που φαίνεται σε μία από τις ζάντες. Ο ίδιος ο ΄Πέττας δεν είναι καθόλου συνεννοήσιμος και προσπαθεί να σε ξεπετάξει. Η ήλεκτροστατική θέλει 2 μέρες και κάνει 180 χωρίς φπα. Το χειρότερο είναι όλοι αυτοί οι άσχετοι αλλοδαποί που έχει μαζέψει και δεν ξέρουν ούτε να φουσκώνουν λάστιχα. Έφυγα από το μαγαζί του και κάθε λάστιχο είχε και διαφορετική πίεση. Μέτρησα μετά σε βενζινάδικο ας πούμε το ένα λάστιχο 25 και το άλλο 45 (!!!), έλεος δηλαδή λίγο παραπάνω προσοχή στον πελάτη δε βλάπτει!!!!



+10000


επισης στην ''προσωπικη μου εμπειρια'' να αναφερω οτι την αλλη μερα που κοιταγα τις ζαντες μου ανακαλυψα οτι στους 2 πισω τροχους ελειπε απο ενα μπουλονι :ranting2: ....ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ

στο μαγαζι γινοταν ενας χαμος..ειχε πολυ δουλεια,αυτο ομως δεν σημαινει οτι γραφουμε στα π@π@ρι@ μας τον πελατη και αφηνουμε τον καθε ανιδεο να μονταρει τα ζαντολαστιχα πανω στο αυτοκινητο :ranting2:

vaspap
24-07-10, 10:38
απο προσωπικη εμπειρια στον πεττα,το πρωι τις πηγα για βαψιμο και το απογευμα τις ειχα...thumb
εισαι απο τους τυχερους
Εγω αντιθετα τις πηρα μετα απο μια εβδομαδα

vaspap
24-07-10, 11:00
επειδή έχει τύχει 3 φορές να βάψω τις δικές μου, να πώ και εγώ την γνώμη μου.
η ηλεκτροστατική βαφή είναι η φτηνή λύση, και απλά αναγκάζονται οι καλοί βαφείς
να την προσφέρουν λόγο ανταγωνιτηκότητας. υπάρχει πιο καλή βαφή απλά δε θυμάμαι
την ονομασία που μου είπαν την τελευταία φορά που τις έβαψα.
με ηλεκτροστατική βαφή το κόστος είναι περίπου στα 40 ευρώ... με τον άλλο τρόπο
κοστίζει 75 ευρώ η ζάντα.
επίσεις διάλεξε ματ απόχρωση, γιατί το βερνίκι που βάζουν στις γυαλιστερές βαφές πέφτει
στο τέλος μετά το χρώμα και πιάνει σα κρούστα η οποία και σπάει ευκολα και ξεφλουδίζει
για πλάκα.
αντιθέτως η ματ απόχρωση δεν θέλει γυαλιστικό βερνίκι που ξεφλουδίζει, και είναι και πιο
όμορφη.
όσοι είδαν το αμάξι μου τώρα τελευταία μπορούν να πούν για τη διαφορά γυαλιστερού με
ματ.
μιλάω πάντα για μαύρο χρώμα...

Υπαρχει και ματ ή σατινε βερνικι αυτοκινητου.
Ειναι πολυ καλο να υπαρχει βερνικι γιατι προστατευει το χρωμα.
Επειδη την εχω κανει αυτην την δουλεια και την κανω ακομα για προσωπικη μου χρηση, ασχετα αν εφαγα κι εγω τα μουτρα μου σε διαφορους.
Το σωστο ειναι
πρωτα τριψιμο με γιαλοχαρτο νερου 400 μετα στοκαρισμα με ασταρι γεμισματος αν εχει γραντζουνιες μετα παλι τριψιμο με γυαλοχαρτο νερου 800
Βαψιμο 2 με 3 χερια, μετα οταν στεγνωση περναμε βερνικι αυτοκινητου 2 χερια. σε καθε χερι περιμενουμε περιπου 15 λεπτα.
Το βερνικι ειναι απαραιτητο να εχει μεσα σκληριντικο και διαλυτικο.
ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ και δεν θα ξεφλουδιση τιποτα, οπως βαφετε η λαμαρινα αυτοκινητου.

ΦΑΝΗΣ
28-07-10, 12:08
Υπαρχει και ματ ή σατινε βερνικι αυτοκινητου.
Ειναι πολυ καλο να υπαρχει βερνικι γιατι προστατευει το χρωμα.
Επειδη την εχω κανει αυτην την δουλεια και την κανω ακομα για προσωπικη μου χρηση, ασχετα αν εφαγα κι εγω τα μουτρα μου σε διαφορους.
Το σωστο ειναι
πρωτα τριψιμο με γιαλοχαρτο νερου 400 μετα στοκαρισμα με ασταρι γεμισματος αν εχει γραντζουνιες μετα παλι τριψιμο με γυαλοχαρτο νερου 800
Βαψιμο 2 με 3 χερια, μετα οταν στεγνωση περναμε βερνικι αυτοκινητου 2 χερια. σε καθε χερι περιμενουμε περιπου 15 λεπτα.
Το βερνικι ειναι απαραιτητο να εχει μεσα σκληριντικο και διαλυτικο.
ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ και δεν θα ξεφλουδιση τιποτα, οπως βαφετε η λαμαρινα αυτοκινητου.

Ωραίος ο Vaspap και εψαχνα να βρώ κάποιες λεπτομέρειες για να βάψω και εγώ τις δικές μου μαύρες μάτ,αλλά φοβόμουν για το αποτέλεσμα,μήπως αρχίζει και ξεφλουδίζει με τον καιρό με τις υψηλές θερμοκρασίες που δημιουργούνται από τα φρένα ή έστω από την υψηλή πίεση του νερού στο καθάρισμα,και σαν χρώμα λέω να χρησιμοποιήσω την Sikkens!υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω για ένα καλύτερο αποτέλεσμα?για να μην έχουμε τίποτα παρατράγουδα μετά?:thanks: :thnx:

vaspap
28-07-10, 12:29
Αν δεν εχουν χτυπηματα η ζαντες και θελεις να βαψεις απευθειας.
Χρησιμοποιησε 600 γυαλοχαρτο νερου (τριβεις βουτοντας το στο νερο συνεχεια) και μετα αφου πλυθουν και στεγνωσουν καλα, ξεκινησε βαψιμο, προσεξε να μην βαφεις πολυ κοντα,
καλυτερα να περασεις περισσοτερα χερια παρα να βιαστεις και να σου τρεξει το χρωμα.
καθε χερι θελει περιπου 10 λεπτα υπομονη.
Στο τελος οταν περασεις βερνικι θελει περισσοτερο χρονο υπομονης στο καθε χερι.
Αν το βερνικι ειναι περασμενο με πιστολι και εχει μεσα σκληριντη και διαλυτικο τοτε η ποιοτητα βαφης ειναι καλη και δεν θα ξεφλουδισουν.

ΦΑΝΗΣ
28-07-10, 13:04
Οι ζάντες που θέλω να βάψω είναι Koya απομίμηση της Breyton,και θα βαφούν μέσα μαύρες ματ,το χείλος θα μείνει ως έχει,γρατσουνιές δεν έχουν,κάτι ψιλοπράγματα,το πρόβλημα είναι στην πατούρα που είναι και χτυπημένες και γρατσουνισμένες από τα κράσπεδα,δεν ξέρω ίσως αλλάζουν αυτά!αλλά πρέπει να έχουν μεγάλο κόστος!....Thank's για τις πληροφορίες...thumb

Driver M
28-07-10, 14:22
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Με τις βαφές αυτές επηρεάζεται η αντοχή των ζαντών?

gyiama
28-07-10, 16:24
με την απλη βαφη ???οχι ουτε καν!!δεν ειναι τπτ χρωμα και βερνικι ειναι!! δεν επηρεαζει σε τπτ την ζαντα!!!!

Thomelef
28-07-10, 16:54
επίσεις ένα τιπ...για να κρατήσει οποιαδήποτε βαφή, μακρυά απο τα γυαλιστικά που
βάζουν στα βενζινάδικα...

vaspap
28-07-10, 18:51
Οι ζάντες που θέλω να βάψω είναι Koya απομίμηση της Breyton,και θα βαφούν μέσα μαύρες ματ,το χείλος θα μείνει ως έχει,γρατσουνιές δεν έχουν,κάτι ψιλοπράγματα,το πρόβλημα είναι στην πατούρα που είναι και χτυπημένες και γρατσουνισμένες από τα κράσπεδα,δεν ξέρω ίσως αλλάζουν αυτά!αλλά πρέπει να έχουν μεγάλο κόστος!....Thank's για τις πληροφορίες...thumb

καλα κοιτα συμπτωση!
τις ιδιες ζαντες τις εχω βαψει, μαυρες γυαλιστερο.
Ειχα ξεβιδωση τα βιδακια τα οποια ειναι διακοσμητικα, ειχα μονωση με χαρτωταινια την χρωμιο πατουρα και τις ειχα βαψει.

LERNEAIDRA
24-01-14, 22:40
εγω σας προτεινω ενα βαφειο με ηλεκτροστατικη βαφη στον βοτανικο ειναι για μια τετραδα ζαντες παιρνει 80 ευρω.Τις δικες μου τις εκανε πενα. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=673021012742615&set=a.673020069409376.1073741826.248844098493644&type=1&theater

alex1
02-02-14, 13:23
Παιδιά καλησπέρα Καταρχάς πρέπει να πάω μόνο ζάντες ???? Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βάλω το αμάξι σε τάκους ας πούμε μέχρι να μου τις φτιάξουν ???? η πάω το αμάξι εκει και τις ξεμοντάρουν και τις μοντάρουν μόνοι τους καθώς επίσης και αντοχή του βαψίματος Αξίζει ??? η μετά απο λίγο καιρό θα ξεβάψουν.

Thanks !!!

Χρίστος
02-02-14, 23:35
Aναλογα το μαγαζι αν και στα περισσοτερα μενει το αμαξι εκει σηκωμενο μεχρι να το τελειωσουν.

stef
03-02-14, 00:14
Εαν είσαι Αθήνα , ένας μόνο αξίζει να πας, απλά θα πρέπει να του πας μόνο ζάντες και τίποτα άλλο...

Νίκος Τζόκας

Θεοφιλοπούλου 11, Νέος Κόσμος

210-9249364

Nick bmwlover
03-02-14, 02:18
Εαν είσαι Αθήνα , ένας μόνο αξίζει να πας, απλά θα πρέπει να του πας μόνο ζάντες και τίποτα άλλο...

Νίκος Τζόκας

Θεοφιλοπούλου 11, Νέος Κόσμος

210-9249364

Κοντα στη Βουλιαγμενης;