PDA

Επιστροφή στο Forum : Bmw 2002 m5 engine?



Nikostii
06-09-19, 22:56
Καλησπέρα στην παρέα.. Σκοπεύω να υλοποιήσω ένα project και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας και που θα δυσκολευτώ.. Έχω ένα bmw 2002ti(καρμπυρατέρ) και θα γίνει πλήρης ανακατασκευή, με βασανίζει το θέμα μοτέρ.. Από την μία σκέφτομαι να κάνω rebuild τον υπάρχον m10 αλλά διστάζω γιατί η χαμηλή απόδοση του είναι ένα θέμα.. Κάπου εδώ έρχεται ο σατανας δίπλα από το αυτί μου και μου είπε για μοτέρ m5 s38 3.8l με κατάργηση του injection και να λειτουργεί με μια 6αδα fcr για να αποφύγω μεγάλο μπέρδεμα με το injection.. Για ρίξτε φως στην υπόθεση:hyper::facepalm:

S8N
06-09-19, 23:03
Στο άλλο θρεντ που άνοιξες ήθελα να σου γράψω να βάλεις S38B38 αλλά κρατηθηκα.

Θα χαλάσει η κατανομή και θα δυσκολευτείς με τα κιβώτια, τους άξονες, τα διαφορικά.

Αλλά....

Εγώ θα το έκανα. No guts no glory.

PetrosD
06-09-19, 23:08
Αν το κάνεις, κράτα το 6πετάλουδο που έχει το μοτέρ και το injection.

Nikostii
06-09-19, 23:10
Φίλε s8n σκεφτόμουν να κρατήσω το 4αρι σασμάν πάνω.. Φίλε Πέτρο τι εννοείς?

PetrosD
06-09-19, 23:19
Εννοώ ότι το μοτέρ S38 έχει εξαπετάλουδο από τη μάνα του. Μη κάνεις καμιά βλακεία και το βγάλεις. Επίσης, το injection είναι μεγάλη εφεύρεση. Τί εννοείς να μπλέξεις με το injection;

Nikostii
06-09-19, 23:22
Ναι το ξέρω φίλε μου 6πεταλουδο σύστημα injection με λουφτ και ιστορίες.. Θέλω να αποφύγω το injection γιατί θα χρειαστω εγκεφάλους και τρόμπες και ρεζερβουάρ από το 2002tii ενώ το fcr το ρυθμίζεις μια φορά και έχεις ωμή δύναμη χωρίς πολλά πολλά ηλεκτρονικά. Έχεις οδηγήσει αυτοκίνητο με fcr??

PetrosD
06-09-19, 23:44
Δεν ξέρω καν τί είναι.

Nikostii
06-09-19, 23:48
44421

andrease30
08-09-19, 23:01
Δεν νομιζω οτι τα fcr θα κανουν κατι σε 3.800 κυβικα.Κρατα μαμα το μοτερ οπως ειναι,αφου θα μπλεξεις που θα μπλεξεις τι σε πειραζει το ντεποζιτο και ο εγκεφαλος?Το 4αρι σασμαν αμα το κρατησεις θα σπασει με σιγουρα,θα βρεις να βαλεις το σασμαν του μ5.

Nikostii
08-09-19, 23:07
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό.. Θα τα βαλω όλα κάτω και θα δω στην πορεία πως θα κινηθώ με το θέμα μοτέρ.. Γιατί όπως είπα θέλω να αποφύγω τις πολλές μετατροπές

Stunt Mike
13-09-19, 16:06
Αμα ειναι να βαλεις Μ5 μοτερ με καρμπυρατερ,τοτε μην το κανεις καθολου.....Υπαρχουν ενα καρο παναρχαια μοτερ να βαλεις....Πως γινεται να μην θες να μπλεξεις με μετατροπες και να σκεφτεσαι S38 σε 2002???Εισαι μηχανικος ή απλα τα σκεφτεσαι μονος σου αυτα??Δεν κολλανε αυτα που λες φιλε μου...

Nikostii
13-09-19, 16:22
Άμα ήμουν μηχανικός δεν θα καθόμουν να ρώταγα φίλε.. Και ναι τα έχω δει στην Σλοβακία αυτές τις μετατροπες.. Και η ταυτότητα του αυτοκινήτου είναι καρμπυρατέρ και καρμπυρατέρ θα το κρατήσω κολλάει δεν κολλάει στο κεφάλι σου

Nikostii
13-09-19, 16:26
Άμα ήμουν μηχανικός δεν θα καθόμουν να ρώταγα φίλε.. Και ναι τα έχω δει στην Σλοβακία αυτές τις μετατροπες.. Και η ταυτότητα του αυτοκινήτου είναι καρμπυρατέρ και καρμπυρατέρ θα το κρατήσω κολλάει δεν κολλάει στο κεφάλι σου

Και ήταν απλά μια ιδέα δεν είπα θα το κάνω

nik200
13-09-19, 17:54
τι χρειαζεσαι με πρωτες σκεψεις....

1)γδυσιμο καροτσας και ενισχυση σε καιρια σημεια....καποιοι φανοποιοι σιγουρα θα τα ξερουν τα 2002..
2)μοτερ s38b38..το 3.6lt παντως ηταν πολυ πιο αξιοπιστο να ξερεις....σασμαν...οτι χωραει..αλλα απο m3 ε30 θα επελεγα (getrag με πρωτη κατω)
3)κρεμαγιερα εγω απο ζ3 θα εβαζα....καταργωντας τον ατερμονα
4)μετακινηση μπαταριας πισω..επειγοντως
5)μισο cage για να εισαι και νομιμος και ασφαλης-οπωσδηποτε περασμα στους θολους μπροστα και κατω το cage....για ευνοητους λογους..και φυσικα ζυγισμα το αμαξι και παλι για να δεις ποσο κοντα ή μακρυα εισαι στο 50-50 (λεμε τωρα)..και να μετακομισεις οτι μπορεις πισω απο κει και περα (ρεζερβουαρ-ψυγεια κτλ κτλ)
6)ακρα μαλλον απο 5αρα (5μπουλωνα) να φαρδυνει το αμαξι
7)μια coilover αναρτηση οπωσδηποτε (αληθεια βγαζει για 2002???)
8)φτιαχτος κεντρικος (axotechniki....και μονο)
9)διαφορικο οτι χωραει....εγω m3 θα εβαζα μπας και αντεξει....οτιδηποτε αλλο....δεν...

δεν ξερω αν ξεχναω κατι..αλλα τα παραπανω ειναι απαραιτητα για να χεις μια στοιχειωδη ασφαλεια και αξιοπιστια....

Stunt Mike
13-09-19, 19:24
Άμα ήμουν μηχανικός δεν θα καθόμουν να ρώταγα φίλε.. Και ναι τα έχω δει στην Σλοβακία αυτές τις μετατροπες.. Και η ταυτότητα του αυτοκινήτου είναι καρμπυρατέρ και καρμπυρατέρ θα το κρατήσω κολλάει δεν κολλάει στο κεφάλι σου

Με αλλα λογια ν’αγαπιομαστε δλδ...κουβεντες της καφετεριας...Μολις σου πουν το κοστος αυτων που σκεφτεσαι,θα κολλησει το δικο σου κεφαλι μετα!!!Καληνυχτα!!

Nikostii
13-09-19, 23:50
Σε ευχαριστώ πολύ nik για τις πληροφορίες! Για τον Mike εχω να πω μάλλον έφαγε πονηροπιτακια βραδιάτικα.. δεν με ξέρεις και από χθες για να βγάλεις συμπέρασμα.. Ούτε καν την ηλικία μου δεν ξέρεις και τι δουλειά κάνω.. Άραξε στην καφετέρια σου κάνε κουβεντούλες της κλάσης σου και άσε τα κομπλεξικα

Nikostii
13-09-19, 23:53
Και μάλλον θα την αποφύγω όλη αυτή την βαβούρα γιατί μου είπαν ότι θα καταστρέψω το αυτοκίνητο.. Θα στείλω τον m10 στον Απέργη να το φτάσει όρια

Stunt Mike
14-09-19, 10:41
Και μάλλον θα την αποφύγω όλη αυτή την βαβούρα γιατί μου είπαν ότι θα καταστρέψω το αυτοκίνητο.. Θα στείλω τον m10 στον Απέργη να το φτάσει όρια

Απο S14 σε S38 και τελικα σε Μ10 τεντωμενο....Γιατι δεν βαζεις κανα S85 με 10πλό καρμπυρατερ και κανα κασονι νιτρα,ετσι για το καλο!!Ποσώς μ’ενδιαφερει ποσο χρονων εισαι ή τι δουλεια κανεις,δεν ειχα σκοπο να σε περασω audition χρυση μου!!Αλλα προσωπικα προτιμω τα πονηροπιτακια απο το κουτοχορτο!!Επομενο....

wheelman
14-09-19, 11:41
Αμφότεροι
Μήπως να ρίξουμε λίγο τους τόνους,λέω εγώ τώρα...

Προσωπική μου άποψη πως μιλάμε για δουλεμενα χρήματα, συνεπώς ας βάλει και 2jz.

Καθείς μπορεί να δώσει ότι πληροφορία θέλει για το πώς φαντάζεται ένα τέτοιο πρότζεκτ και εκείνος θα το υλοποιήσει κατά τη δοκούν.

Ευελπιστώ λοιπόν να το δούμε σύντομα τελειωμένο [emoji4]

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

PetrosD
14-09-19, 11:43
Ναι, αλλά μη λέμε ότι θα πάρουμε S38 και θα του βγάλουμε το 6πετάλουδο. Ιεροσυλία.

wheelman
14-09-19, 12:03
Ναι, αλλά μη λέμε ότι θα πάρουμε S38 και θα του βγάλουμε το 6πετάλουδο. Ιεροσυλία.Πετράν,
Όπως είπα κ πριν ας βάλει κ 2jz...


Εάν θέλουμε να λέμε ότι εχει στοιχεία της εποχής σίγουρα θα πρέπει να μείνει με carb. Και δεν έχει καμία δουλειά πάνω του ο s38.

Aν πούμε ότι δεν μας ενδιαφέρει να είναι restoration προφανώς και μπορεί να βάλει ότι θεωρεί καλύτερο,/βρει τελικά κτλπ.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Stunt Mike
14-09-19, 12:20
Αμφότεροι
Μήπως να ρίξουμε λίγο τους τόνους,λέω εγώ τώρα...

Προσωπική μου άποψη πως μιλάμε για δουλεμενα χρήματα, συνεπώς ας βάλει και 2jz.

Καθείς μπορεί να δώσει ότι πληροφορία θέλει για το πώς φαντάζεται ένα τέτοιο πρότζεκτ και εκείνος θα το υλοποιήσει κατά τη δοκούν.

Ευελπιστώ λοιπόν να το δούμε σύντομα τελειωμένο [emoji4]

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Δεν μπορει να δουλεψει το 2JZ με καρμπυρατερ ρε συ,αλλιως θα το ειχε κανει ηδη!!!χαχαχαχαχαχα!!Τετοια προτζεκτ δεν τελειωνουν ποτε να ξερεις...Συνηθως ουτε καν ξεκινανε,ακομα κι αν ο ιδιοκτητης εχει εκατομμυρια για πεταμα....Ειναι θεμα νοοτροπιας καθαρα κι εδω μιλαμε για συζητησεις 15χρονων στο καπνιστηρι του σχολειου!!!

Stunt Mike
14-09-19, 12:45
Και για να εχουμε και σοβαρη συνεχεια στο θεμα,ας μας πει λοιπον ο ιδιοκτητης,ποσα χρηματα εχει σκοπο να ξοδεψει στο προτζεκτ,για τα μηχανικα μερη και μονο του 2002....Γιατι μεχρι στιγμης ολα αυτα που σκεφτεται δεν ειναι ευκαταφρονητα...Και μολις κατασταλαξει,θα του φτιαξω εγω τα ιδια με τη μιση εργασια!Και τα ανταλλακτικα τα φερνει αυτος...Γιατι οταν δεν εισαι μηχανικος ή εστω σχετικος με το αντικειμενο,λες πολλα που δεν στεκουν,λειτουργικα παντα...πχ το 4αρι σασμαν στο Μ5!!Που θα χωρεσει το δισκοπλατο-βολαν του Μ5 στη χελωνα του Μ10?Και ποσο θ’αντεξει αυτο το κακομοιρο το πριζ ντιρεκτ στα 340hp??Θα γεμισει ο δρομος μεταλλο στο πρωτο πατημα...Ο ανθρωπος εχει ανοιξει μια κουβεντα καφετεριας,βασισμενη σε φωτογραφιες απο τη Σλοβακια...Ουτε κοστος εχει αναφερει,ουτε αντοχες,ουτε χρηση ουτε τιποτα...Και κατα τ’αλλα τρωμε εμεις πονηροπιτακια....Κανενας σοβαρος μηχανικος δεν θα βαλει S38 μοτερ,καταργωντας το 6πεταλουδο και βαζοντας καρμπυρατερ!Ουτε και θα ασχοληθει να στο ρυθμισει κανεις επισης...

wheelman
14-09-19, 12:59
Και για να εχουμε και σοβαρη συνεχεια στο θεμα,ας μας πει λοιπον ο ιδιοκτητης,ποσα χρηματα εχει σκοπο να ξοδεψει στο προτζεκτ,για τα μηχανικα μερη και μονο του 2002....Γιατι μεχρι στιγμης ολα αυτα που σκεφτεται δεν ειναι ευκαταφρονητα...Και μολις κατασταλαξει,θα του φτιαξω εγω τα ιδια με τη μιση εργασια!Και τα ανταλλακτικα τα φερνει αυτος...Γιατι οταν δεν εισαι μηχανικος ή εστω σχετικος με το αντικειμενο,λες πολλα που δεν στεκουν,λειτουργικα παντα...πχ το 4αρι σασμαν στο Μ5!!Που θα χωρεσει το δισκοπλατο-βολαν του Μ5 στη χελωνα του Μ10?Και ποσο θ’αντεξει αυτο το κακομοιρο το πριζ ντιρεκτ στα 340hp??Θα γεμισει ο δρομος μεταλλο στο πρωτο πατημα...Ο ανθρωπος εχει ανοιξει μια κουβεντα καφετεριας,βασισμενη σε φωτογραφιες απο τη Σλοβακια...Ουτε κοστος εχει αναφερει,ουτε αντοχες,ουτε χρηση ουτε τιποτα...Και κατα τ’αλλα τρωμε εμεις πονηροπιτακια....Κανενας σοβαρος μηχανικος δεν θα βαλει S38 μοτερ,καταργωντας το 6πεταλουδο και βαζοντας καρμπυρατερ!Ουτε και θα ασχοληθει να στο ρυθμισει κανεις επισης...Καλά αμφιβάλω αν έχει ξεμείνει και κανένας που να μπορεί να ρυθμίσει.

Τελευταία φορά (πριν 15χρονια [emoji23])που χρειάστηκε να ρυθμίσουμε κάτι 42αρια ντελόρτο
Κοντεψαμε να αλλάξουμε νομό

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Χρίστος
14-09-19, 23:13
Ναι, αλλά μη λέμε ότι θα πάρουμε S38 και θα του βγάλουμε το 6πετάλουδο. Ιεροσυλία.
Εδω εχουμε δει ε30 Μ3, ιντεγραλε, 3000cs, mustang shelby και αλλους ιερους δεινοσαυρους να γινονται καρναβαλια κατα καιρους σε λαθος χερια....

nik200
15-09-19, 09:49
Μ10 2lt, χωνια, weberia 48αρια, συμπιεση θεο (αντεχει το ρημαδι...5 bar ετρωγε καποτε μην ξεχναμε!!!)...και καμια 170-180 ps για τον κουρκουλο...αναβασης παρνηθας προαιρετική...αλλα θα ναι φανταστικα...

Υγ...οχι με τον ατερμονα το ξεκαθαριζω...γιατι απο παλια καλη ελληνικη ταινια 60-70s θα παιζει το "βλεπω το θανατο σου" :th_Laie_67-1::shok::shok::drive:

ΔημήτρηςΜ3
17-09-19, 10:35
Εγώ αυτό θα έκανα !!!

https://youtu.be/6J74Qkuk1l4

costask2
26-11-19, 09:26
Καλημέρα φίλε, ωραία η σκέψη του μ5 αλλά ξεκινάς μεγάλο πρότζεκτ που θα χρειαστεί πολλή χρόνο κ χρήμα. Οπός αναφέρανε πιο πάνω για να γίνει καλή δουλειά κ όχι μόνο, κ λειτουργικό το αμάξι θα πρέπει να κόψεις σασί να φέρεις τι μηχανή πιο πίσω στο αμάξωμα λόγο βάρους, να κόψεις το τούνελ για να χορεσι το σασμάν, άλλη γέφυρα πίσω να μπορείς να βάλεις ένα δυνατό διαφορικό να αντέξει τη ροπή κ τα άλογα που βγάζει το σ38 κτλ
Δικιά μου άποψη αν μπορείς βρες ένα σ14 αν κ έχουν ξεφύγει η τιμές σε αυτά τα μοτέρ αλλιώς ένα μ40 1,8 ις με IBTV φασι, δλδ βγάζεις φιλτροκουτο κ το έχεις με ανοιχτές χοάνες κ ένα εγκέφαλο αφτερμαρκετ κ θα είσαι τζαμι

costask2
26-11-19, 09:31
Για να το κανείς ιντζεκτιον δεν χρειάζεται να αλλάξεις ντεπόζιτο, περνάς μια εξωτερική αντλία βενζίνης κ θα έχεις τη πιέσει που χρειάζεται ένας ιντζεκτιον κινητήρας, εξάλλου πολλά αυτοκίνητα τα εχουν έτσι