PDA

Επιστροφή στο Forum : Aγορά ΒΜW X3 2.0d F25 από Γερμανία.



trueno
06-09-19, 20:24
Kαλησπέρα στο φορουμ.
Από καιρό με ετρωγε να πουλήσω την Ε83 Χ3 μου , και ξαφνικά φέτος τον Αυγουστο την έδωσα χωρις να προλάβω καλά καλα να το συνειδητοποιήσω.
Μιλάμε για αυτοκινητο σε υπεράριστη κατάσταση , σε κλειστό γκαράζ πάντα με τα σερβις του και τα όλα του. Οπως είπε ενας μηχανικός που την είδε "το περίμενα ότι θα ήταν καλό φίλε μου αλλά οχι ΤΟΣΟ καλό".
17.000 ένα .....17.000 δυο.....17.000 τρία ...και στις 17 Αυγούστου η μαύρη κούκλα από την αθήνα κατακυρώνεται στον Νικήτα από την Καλαμάτα.

Αλλαγή σελίδας λοιπόν και μεσα σε 5 μέρες αφου ξεσκόνισα ολο το mobile.de για να βρω - τι άλλο?- μεταχειρισμένο Χ3 , κατέληξα σε δυο αυτοκίνητα στην ιδια περιοχή της Γερμανίας, επάνω από την Στουτγαρδη. Η μια σε μαύρο χρώμα στο Heilbron, και η άλλη σε άσπρο χρώμα στο Kaiserslautern. Τα κριτήριά μου ηταν τα εξής : Accident-free , ενας προηγούμενος ιδιοκτήτης, μοντέλο του 2016 και νεότερο, αγορά από αντιπρόσωπο της ΒΜW, ασπρο ή μαύρο, δερμα μέσα και έκδοση X-line.

Βγάζω εισιτήρια με Aegean για Στουτγαρδη μαζί με τη γυναίκα μου, και ειμαι ετοιμος για αναχώρηση στο άγνωστο......ωσπου μαθαίνω την ημέρα που θα ταξιδεύαμε (λάθος μου μεγάλο που δεν το τσέκαρα πριν) , ότι "τι λέτε κυριε , εχουμε capital control, ασφαλώς και δεν μπορείτε να μεταφέρετε με εμβασμα τόσα χρήματα!!"
Μένει λοιπόν η γυναίκα μου πίσω για να κανει τις διαδικασίες (αίτηση για έγκριση στην Τράπεζα της Ελλάδος κλπ) και φευγω μόνος μου για Γερμανία. Η μαυρη δεν μου γεμισε το μάτι, η άσπρη με ενθουσίασε. Υστερα λοιπόν από πολλες περιπέτειες και αγχος (η εγκριση δεν ηρθε ποτέ), βρέθηκε ακρη μεσω φίλου που δουλεύει στην Στουτγάρδη, και το αυτοκίνητο αγοράστηκε τελικά μετά από ταλαιπωρία μιας εβδομάδας . Τωρα που κοιτάζω τα μαλλιά μου μου φαινεται οι άσπρες τρίχες ειναι περισσότερες,,,,,,,
Μοντέλο 5/2016, 110.000 km, 2.0d 190PS. Να πώ οτι όσο περίμενα σε αναμμένα κάρβουνα βρήκα ευκαιρία για βόλτες στο Χοκενχάιμ όπου έπεσα σε Track Day, στο Μουσειο της Πόρσε , και σε factory Tour στο εργοστάσιο της Μερσεντές.:facepalm:

Ανεβαίνει και η γυναίκα μου επάνω και επιστρεφουμε οδικώς σε ενα υπέροχο ταξίδι 2500 χιλιομέτρων μεσω Χαιδελβέργης, Rothenburg ob der Tauber, Villach στην Αυστρία (διανυκτερευση), Λίμνη Bled στη Σλοβενία, Κροατία , Σερβία(διανυκτέρευση Βελιγράδι) , Σκόπια και τέλος Ελλαδίτσα.Από Βελιγράδι το εκανα σερί το ταξίδι. 1100 χιλιόμετρα...έλεγα να διανυκτερεύσω Θεσσαλονίκη αλλά μόλις μπήκα Ελλάδα δεν κρατιόμουν.

Πάμε στα ΣΥΝ
α) Το idrive απίθανο και πανεύκολο στη χρήση
β) το Αdaptive cruise control κάνει παπάδες στο ταξίδι, βάζεις την ταχύτητα που θες και δεν ασχολείσαι, το αμάξι επιταχύνει και φρενάρει μόνο του αν το ραντάρ εντοπίσει άλλο αμάξι μπροστά σε κοντινή απόσταση, και επιταχύνει πάλι μόνο του οταν βρει ελεύθερο δρόμο.
γ) Το αυτόματο 8-τάχυτο πολύ ξεκούραστο αλλά εχει και τα μείον του (παρακάτω)
δ) Εχει ενσωματωμένο σκληρό δίσκο που αποθηκευεις αν θες τη μουσική σου από USB ή Εξωτερικο σκληρό .
ε) ο κινητήρας δυνατός και ροπάτος , κατανάλωση 6.0 εως 7.5 λιτ/100κμ, ηχομόνωση τέλεια , ουτε καταλαβαίνεις ότι ειναι ντιζελ.
στ) ωραία τα Βi-Xenon τη νύχτα.
ζ) Τα σπόρ δερμάτινα καθίσματα φανταστικά.
η) Το ιδιο στιβαρή με την προηγούμενη , ισως και περισσότερο, και απόλαυση στις γρηγορες στροφες.
θ) ο Ηλεκτρικός κοτσαδόρος!!! Χαρμα οφθαλμών να τον βλέπεις να "ξεδιπλώνεται"

τα ΠΛΗΝ τώρα
α) Το κυριότερο πλήν είναι το ελαφρύ τιμόνι στις χαμηλές ταχύτητες. Παρόλο που στα πολλά χιλιόμετρα ειναι βαρύ και στιβαρό , στην κινηση ειναι για εμενα υπερβολικά ελαφρύ. Το τιμόνι της προηγούμενης Χ3 θα το θυμαμαι με νοσταλγία....η αίσθησή του ήταν υπέροχη.
ξέρει κανείς αν γίνεται να μειωθεί η υποβοήθηση του servotronic μέσω coding?
β) Το αυτόματο κιβώτιο....καλό δε λέω αλλά εγω είμαι οπαδός του χειροκίνητου...και της προηγούμενης Χ3 είχε απίθανη αίσθηση.
γ) Τα Run - Flat κοπανάνε στις κακοτεχνίες. Πάνε για αλλαγή άμεσα με συμβατικά.


Αυτά....και για όσους ενδαιφέρονται βρηκα ενα εκπληκτικό Ρωσικο site κατόχων Χ3, με παρουσιάσεις , μετατροπές κλπ. : https://www.drive2.com/cars/bmw/x3/g3400/

Θα τα λέμε πάλι απο εδω.
Υ.Γ. Τιμή που αγοράστηκε η Χ3 , 25.300. Τελωνείο ήταν 12.000 (το γλίτωσα λόγω τριτεκνικού).

Οποιος θέλει να προβεί σε παρόμοια αγορά ή θέλει άλλες πληροφορίες , με χαρά μου να βοηθήσω.

trueno
06-09-19, 20:30
44407444084440944410

trueno
06-09-19, 20:34
444114441244413444144441544416

S8N
06-09-19, 20:42
Καλοτάξιδη να είναι!

Πολύ όμορφο αυτοκίνητο και με εξαιρετικό spec! Το ιδιο ακριβώς έχει και ο αδερφός μου.

Με το bimmercode μπορείς να κάνεις διάφορα. Θα ρωτήσω τον αδερφό που το έχει εάν μπορείς να ρυθμίσεις την υποβοήθηση του τιμονιού και θα επανέλθω. Αλλά ίσως να θες να ενεργοποιήσεις κι άλλα features. Θα σου στείλω pm.

trueno
06-09-19, 20:59
Καλοτάξιδη να είναι!

Πολύ όμορφο αυτοκίνητο και με εξαιρετικό spec! Το ιδιο ακριβώς έχει και ο αδερφός μου.

Με το bimmercode μπορείς να κάνεις διάφορα. Θα ρωτήσω τον αδερφό που το έχει εάν μπορείς να ρυθμίσεις την υποβοήθηση του τιμονιού και θα επανέλθω. Αλλά ίσως να θες να ενεργοποιήσεις κι άλλα features. Θα σου στείλω pm.

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Αφου εχει το ιδιο η εμπειρία του θα είναι πολύτιμη!!

BILL007
06-09-19, 21:28
Καλορίζικο και καλοτάξιδο!!! :thumbsup: :rockz:

trueno
06-09-19, 21:57
Καλορίζικο και καλοτάξιδο!!! :thumbsup: :rockz:

Ευχαριστω!!

wheelman
06-09-19, 22:01
Καλορίζικο και καλοτάξιδο, με πολλά και ασφαλή χλμ !!!



Ευκαιρία για νέα μπαξιματα (καντραν 6wb κτλπ) [emoji16][emoji16][emoji16]

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

spyrosK
06-09-19, 22:28
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φιλε Στάθη
Πιστεύω ότι θα την ευχαριστηθείς πιο πολύ από τη προηγούμενη !


Sent from my iPhone using Tapatalk

trueno
06-09-19, 23:00
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φιλε Στάθη
Πιστεύω ότι θα την ευχαριστηθείς πιο πολύ από τη προηγούμενη !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστω Σπύρο!! Ετσι λέω κι εγω...

trueno
06-09-19, 23:02
Καλορίζικο και καλοτάξιδο, με πολλά και ασφαλή χλμ !!!



Ευκαιρία για νέα μπαξιματα (καντραν 6wb κτλπ) [emoji16][emoji16][emoji16]

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Ευχαριστω!! Χαχα πολύ νωρίς ακόμα!!

topmar
07-09-19, 05:30
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι....

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

gerry
07-09-19, 06:26
πολλη καλη επιλογη καλοριζικο

trueno
07-09-19, 06:34
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι....

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Ευχαριστω!!

trueno
07-09-19, 06:35
πολλη καλη επιλογη καλοριζικο

Ευχαριστω! Να είστε καλά παιδια

mark e92
08-09-19, 15:29
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι!

trueno
08-09-19, 20:16
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι!

Να εισαι καλά!! Ευχαριστω!

trueno
10-09-19, 18:34
Σήμερα άλλαξα τα λάστιχα που είχε επάνω το αμάξι (Falken Azeris runflat), με Pirelli Cinturato P7, 245/50r18, οχι run flat . Το αμάξι μεταμορφώθηκε. Δεν ειχα την ευκαιρία να το στρίψω με πολλα χιλιόμετρα, στο θέμα της άνεσης όμως και των κραδασμών που περνούν στην καμπίνα είναι άλλο αυτοκίνητο.


Sent from my iPad using Tapatalk

topmar
10-09-19, 18:50
Falken Azenis είναι η μάρκα.... Δεν σου άρεσε κάτι στα εργοστασιακά αυτά ελαστικά;

Κάτι άλλο που είδα, είναι ότι είναι αρκετά φαρδιά, στο δικό μου έχει περίπου ίδιο πλάτος αλλά με πολύ χαμηλότερο προφίλ και μεγαλύτερη διάμετρο, είναι 255/40/R20.

Επίσης, έβγαλες τα Runflat και έβαλες συμβατικά, οπότε αναμενόμενη η βελτίωση στην άνεση.... Όμως, υπάρχει το θέμα σκάσιμο ελαστικού πλέον....

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

trueno
10-09-19, 19:03
Falken Azenis είναι η μάρκα.... Δεν σου άρεσε κάτι στα εργοστασιακά αυτά ελαστικά;

Κάτι άλλο που είδα, είναι ότι είναι αρκετά φαρδιά, στο δικό μου έχει περίπου ίδιο πλάτος αλλά με πολύ χαμηλότερο προφίλ και μεγαλύτερη διάμετρο, είναι 255/40/R20.

Επίσης, έβγαλες τα Runflat και έβαλες συμβατικά, οπότε αναμενόμενη η βελτίωση στην άνεση.... Όμως, υπάρχει το θέμα σκάσιμο ελαστικού πλέον....

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Εχεις δίκιο Azenis έγραψα αλλά ο κορέκτορας το έκανε Αzeris.
Στο ταξίδι δεν ειχα κανένα θέμα και μάλιστα από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα το πίεσα αρκετά το αμάξι . Ήταν ομως πολυ σκληρά και το ένιωθες έντονα σε μεγάλες ανωμαλίες. Με τα μη run flat έγινε πάλι ΒΜW, πριν μου θύμιζε ένα Polo 16v που ειχα παλια και είχε λάστιχα 195/45/15. Τωρα η ανάρτηση είναι όπως μου αρέσει. Σφιχτή μεν αλλά χωρίς να κοπανάει στις λακούβες.
Όσο για το σκάσιμο δεν με απασχολεί. Ας είναι καλα το bmw mobile service. Off road δεν πηγαίνω άλλωστε.


Sent from my iPad using Tapatalk

wheelman
10-09-19, 21:16
Εχεις δίκιο Azenis έγραψα αλλά ο κορέκτορας το έκανε Αzeris.
Στο ταξίδι δεν ειχα κανένα θέμα και μάλιστα από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα το πίεσα αρκετά το αμάξι . Ήταν ομως πολυ σκληρά και το ένιωθες έντονα σε μεγάλες ανωμαλίες. Με τα μη run flat έγινε πάλι ΒΜW, πριν μου θύμιζε ένα Polo 16v που ειχα παλια και είχε λάστιχα 195/45/15. Τωρα η ανάρτηση είναι όπως μου αρέσει. Σφιχτή μεν αλλά χωρίς να κοπανάει στις λακούβες.
Όσο για το σκάσιμο δεν με απασχολεί. Ας είναι καλα το bmw mobile service. Off road δεν πηγαίνω άλλωστε.


Sent from my iPad using Tapatalk"Χτυπά ξύλο", σε καλύπτει όμως αν έχεις βγάλει τα rft?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

trueno
10-09-19, 21:48
Αυτο δεν το ξερω....θα το ρωτήσω κσι αν δεν με καλύπτει θα κανω και μια Οδικη Βοήθεια αλλου...το κόστος πια ειναι μηδαμινό

A8hnaios
11-09-19, 20:12
Καλορίζικο και καλοτάξιδο το νέο όχημα.
Ευχαριστούμε για την αναλυτική περιγραφή!
Να το χαρείς με ασφαλή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα

trueno
11-09-19, 21:12
Καλορίζικο και καλοτάξιδο το νέο όχημα.
Ευχαριστούμε για την αναλυτική περιγραφή!
Να το χαρείς με ασφαλή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα

Σε ευχαριστω πολυ!!

trueno
23-09-19, 22:34
Ύστερα από αρκετή οδήγηση μέσα στην πόλη , το Servotronic με ενοχλεί πολυ....υπερβολικά ελαφρύ στις χαμηλές ταχύτητες. Το αμάξι έγινε Audi....μονο το Variable sport steering θα έσωζε την κατάσταση αλλά δεν το παρήγγειλε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σαν έξτρα παρόλο που είχε παραγγείλει την sport ανάρτηση. Η μονη λύση που βλέπω είναι να το απενεργοποιήςω εντελώς . Εχω διαβάσει σχετικά ποστ σε ξένα φόρουμ όπου αποσυνδέουν την φίσα του servotronic και το τιμόνι βαραίνει μεν αλλά αποκτά την αίσθηση που του λείπει.


Sent from my iPad using Tapatalk

BILL007
29-09-19, 17:30
Ύστερα από αρκετή οδήγηση μέσα στην πόλη , το Servotronic με ενοχλεί πολυ....υπερβολικά ελαφρύ στις χαμηλές ταχύτητες. Το αμάξι έγινε Audi....μονο το Variable sport steering θα έσωζε την κατάσταση αλλά δεν το παρήγγειλε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σαν έξτρα παρόλο που είχε παραγγείλει την sport ανάρτηση. Η μονη λύση που βλέπω είναι να το απενεργοποιήςω εντελώς . Εχω διαβάσει σχετικά ποστ σε ξένα φόρουμ όπου αποσυνδέουν την φίσα του servotronic και το τιμόνι βαραίνει μεν αλλά αποκτά την αίσθηση που του λείπει.


Sent from my iPad using Tapatalk

:shok:

Luxurius
17-10-19, 03:09
....Όσο για το σκάσιμο δεν με απασχολεί. Ας είναι καλα το bmw mobile service. Off road δεν πηγαίνω άλλωστε.


Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε μου.

Tο θεμα με τα ρανφλατ λαστιχα δεν ειναι η αλλαγη. Aλλα η ασφαλεια που παρεχουν.

Δες το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβεις τι εννοώ.


https://youtu.be/9zQ-CaxarlI

υγ: χτυπά ξύλο, αλλά φαντάσου να σου τύχει αυτό με 100χλμ (δε λεω πολλά) σε εθνική, με οικογένεια μέσα στο αμάξι!

trueno
17-10-19, 10:18
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε μου.

Tο θεμα με τα ρανφλατ λαστιχα δεν ειναι η αλλαγη. Aλλα η ασφαλεια που παρεχουν.

Δες το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβεις τι εννοώ.


https://youtu.be/9zQ-CaxarlI

υγ: χτυπά ξύλο, αλλά φαντάσου να σου τύχει αυτό με 100χλμ (δε λεω πολλά) σε εθνική, με οικογένεια μέσα στο αμάξι!

Eυχαριστω πολυ! Αναμφισβήτητα προσφέρουν ασφάλεια, δεν ξερω ισως και να ειμαι τυχερός αλλά δεν ειχα ποτε λάστιχο 33 χρονια που οδηγω...το παραπάνω βίντεο το θεωρω ακραίο παράδειγμα , δεν φευγουν ετσι τα λάστιχα ακομα και αν τρυπήσουν από κατι. Σε αυτη ην περίπτωση όμως ναι , μπορουν να σε σώσουν!

Luxurius
18-10-19, 01:52
Δε διαφωνώ φίλε μου. Kαι εγω στα 25 χρονια που οδηγω, χτυπα ξυλο, δε μου εχει σκασει ποτε λαστιχο.

Aλλα ακριβως για αυτη τη μια φορα που θα σου τυχει, πιστευω θα ευχαριστεις τον εαυτο σου που δεν εβαλες συμβατικα λαστιχα.

Πιστεύω ότι συμβαδίζει με την ίδια λογική της αγοράς ενός τέτοιου αυτοκινήτου.

Πέρα ότι μας αρέσει σαν αυτοκίνητο (για αυτό είμαστε μαζεμένοι εδώ) πιστεύω όλοι μας βάλαμε κάτω το μεγάλο ατού της bmw, που ειναι η παθητικη ασφαλεια του αυτοκινητου.

Oποτε προσωπικα το βρισκω λιγο οξυμορο να βαλω αλλα λαστιχα απο αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης!

O καθενας βεβαια κανει οτι γουσταρει με το αυτοκινητο του.

Aπλως τροφη για σκεψη... :original:

ORPHEUS
18-10-19, 11:51
στην Ζ4 ε85 οι απλές έρχονται με runflat και στην Μ ερχόταν με συμβατικά , δεν νομίζω η bmw να ήθελε να βάλει την ζωή των καλύτερων πελατών της σε κίνδυνο , μάλλον οικονομικό είναι το θέμα γιατί στην Ζ4 δεν υπάρχει ρεζέρβα ούτε τίποτα άλλο . Η διαφορά η μεγάλη είναι ότι με runflat και να κλατάρει το λάστιχο μπορείς να συνεχίσεις το ταξίδι σου για 80 χλμ νομίζω , ενώ στην αντίθετη περίπτωση σταματάς και περιμένεις την οδική , εγώ χρόνια τώρα έχω επιλέξει συμβατικά γιατί είναι πιο άνετα και δεν καταπονείτε το αυτοκίνητο και επειδή είναι roadster θα είχε γίνει κουδουνίστρα , και φυσικά λιγότερο μη αναρτώμενο βάρος , μόνο καλό είναι αυτό

trueno
19-10-19, 00:33
Για κάθε περιπτωση θα παραγγειλω και αυτο :https://www.leebmann24.de/mobility-set.html

80 Eυρω στη Γερμανία, 150 σε αντιπροσωπεία που ρωτησα.....έλεος