PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νέο μου Bimmer X1 F48



EVERGET
08-07-19, 14:58
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους μετά από αρκετό καιρό απουσίας από την ενεργό δράση του φόρουμ....

‘Ηρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου να προσθέσω ένα νέο αυτοκίνητο στο γκαράζ μου, σε αντικατάσταση του Passat, για καθημερινή χρήση / ταξίδια. Μετά από αρκετό ψάξιμο στην πολύ πρακτική κατηγορία των subcompact SUVs/crossovers κατέληξα (προφανώς) σε μοντέλο της BMW, και πιο συγκεκριμένα σε ένα Mineral White X1 Sdrive18i xline αυτόματο που αγοράστηκε καινούργιο. Το αμάξι είναι παραγωγή 05/19, ένα από τα τελευταία μοντέλα πριν αρχίσει η παραγωγή του LCI και όσο υπάρχουν ακόμη καλές εκπτώσεις και επιδότηση εξοπλισμού. Το Χ1 προτιμήθηκε σε σχέση με το παρόμοιο Χ2, για λόγους πρακτικότητας (χώροι και headroom) αλλά και λόγω εμφάνισης αφού το χαμηλό ύψος του Χ2 μου θυμίζει περισσότερο υπερυψωμένο άσσο. Έτερες επιλογές που απορρίφθηκαν το νέο ούγγρικο Q3 και το σχεδιασμένο από Κινέζους XC40 της Volvo (ε…όχι και Volvo, είπαμε…:whistle:). Και τα δύο σε παρόμοιες τιμές με το Χ1 αλλά με φτωχότερο εξοπλισμό (τόσο αισθητικής φύσεως όσο και ουσιαστικής) ώστε να μην ξεφεύγουν από το όριο των 25.000 προ φόρων. Γενικά το Χ1 ήταν η ενδεδειγμένη επιλογή τόσο με τεχνικοοικονομικά κριτήρια όσο και με το συναίσθημα αφού πολύ δύσκολα φεύγεις από την έλικα όταν είσαι εξοικειωμένος και δεμένος μαζί της από παιδί…

Πρώτες εντυπώσεις λοιπόν έχοντας διανύσει μόλις 230χλμ με το αυτοκίνητο: Το αμάξι είναι υπέροχα δεμένο και στιβαρό, πράγμα που του χαρίζει πάρα πολύ καλή ποιότητα κύλισης αλλά και αμεσότητα παρά το ύψος του. Το μοτέρ, παρότι φοράμε το θρυλικό πλέον τρικύλινδρο του i8 :thumbsup:, δεν περνάει δονήσεις ή ενοχλητικό ήχο στην καμπίνα, πράγμα που οφείλεται στην εξαιρετική μόνωση του αυτοκινήτου. Οι επιδόσεις είναι σίγουρα ανώτερες από το 0-100 σε 9.3’’ που ανακοινώνει η BMW και (χωρίς να έχω μετρήσει μιας και το πάω φυλαγμένα τώρα στην αρχή μέχρι τα 2000χλμ) δεν έχω λόγω να αμφιβάλω για το 8,5’’ που έχουν μετρήσει ιδιοκτήτες στα φόρουμς, πράγμα που ενισχύεται και από την εξαιρετική λειτουργία του διπλοσύμπλεκτου σασμάν. Ούτος ή αλλιώς για να καταλάβεις το νεύρο του αυτοκινήτου πρέπει να μπει σε sport mode το μοτέρ, στο comfort και στο eco pro τα πράγματα είναι πολύ χλιαρά με αρκετό lag. Στο sport mode και ειδικά εάν μπει και το σασμάν στο sport το αμάξι μεταμορφώνεται και αρχίζει να θυμίζει καλό BMW. Kατά τα άλλα, η ποιότητα των υλικών και η συναρμογή είναι πολύ υψηλού επιπέδου, ενώ από πουθενά και σε κανένα οδόστρωμα δεν ακούγονται τριγμοί στην καμπίνα. Τέλος, οι χώροι και η πρακτικότητα του αυτοκινήτου πιστεύω πως είναι σημείο αναφοράς στην κατηγορία.

Γενικά, μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος από την επιλογή του Χ1. Πιστεύω είναι το πιο value for money μοντέλο αυτή τη στιγμή της BMW και αποτελεί μία πολύ ολοκληρωμένη επιλογή με καλές επιδόσεις σε όλους τους τομείς. Παρακάτω παραθέτω κάποιες φώτος του Χ1, και μία μαζί με την μεγάλη του αδερφή...:original:

:mpaks: :thnx:

S8N
08-07-19, 15:22
Καλοτάξιδο να είναι, Νάσο μου! Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

Πολύ ωραίο spec βλέπω. Χαίρομαι που κράτησες τη //Μεγάλη αδερφή.

alexm
08-07-19, 16:42
Καλορίζικο καλοτάξιδο, το Χ1 είναι πολύ καλή επιλογή + την μυρωδιά καινούριου!

merbeind
08-07-19, 17:16
Καλοτάξιδο καλορίζικο.
Προσωπικά μετά από 3χρονια και 60.000χλμ με το συγκεκριμένο αμάξι είναι απόλυτα ευχαριστημένος με την επιλογή μου.
Μόλις περάσεις τα χλμ στρώσιματος κάνε test drive σε στριφτερο κομμάτι όπου θα εκπλαγείς ευχάριστα με το στήσιμο του αυτοκινήτου. Βουτάει μούτρα σαν καθαρόαιμο Bmw.

atha
08-07-19, 18:08
kalorizoko kai kala xiliometra , emeis exoume to 2,0 diesel 4x4 , enamisi xrono twra kai 15000 km den exe ibgalei tpota kai to pira kai metaxeirismeno me 45000 km . nomizw exei poly kali poiotita , na prosexeis ligo tous isxyrous plagious anemous opou thelei ligo prosoxi idiaitera an trexeis

BILL007
08-07-19, 21:41
Καλορίζικο!!! Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!!! :thumbsup::thumbsup: :rockz:

topmar
08-07-19, 21:49
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι!

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mark e92
08-07-19, 22:24
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι!!!
Τι λέει από κατανάλωση ο 1,5?

dreamer
09-07-19, 07:30
καλοταξιδο με πολλα ασφαλη χιλιομετρα! το Χ1 ειναι μπεστ σελλερ και οχι αδικα,ειναι απο τις καλυτερες ανακαλυψεις της αυτοκινητησης σαυτη την κατηγορια,πρακτικοτατο με χαρακτηρα bmw και απολαυση στην οδηγηση!

Dimimav
09-07-19, 07:38
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να το χαρείς οπως αγαπας !

EVERGET
09-07-19, 07:48
Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις ευχές! Είναι όντως ένα πολύ ολοκληρωμένο πακέτο. Ακόμη δεν έχω βρει κάποιο ελάττωμα, ακόμη και το κάπως "dated" εσωτερικό για το οποίο σχολιάζουν αρνητικά κάποιοι σε σύγκριση με Q3 ας πούμε, αν δουν στην ίδια τιμή πόσο βασικό είναι το εσωτερικό του ενός και πόσο προσεγμένο του άλλου θα αλλάξουν γνώμη...κρίνουν βάση φωτογραφιών σε brochures...



Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι!!!
Τι λέει από κατανάλωση ο 1,5?

Παίζει κάπου στο 9,5 μικτή.

platanos
09-07-19, 07:53
Καλορίζικο!
Δίνουν εγγύηση 3 χρόνια μηχανικά σε αυτό;
Ρωτάω για έναν φίλο που αγόρασε το ίδιο στην Γερμανία.

EVERGET
09-07-19, 07:57
Καλορίζικο!
Δίνουν εγγύηση 3 χρόνια μηχανικά σε αυτό;
Ρωτάω για έναν φίλο που αγόρασε το ίδιο στην Γερμανία.

Ευχαριστώ!

Δύο χρόνια η εγγύηση, και με έξτρα χρέωση παίρνει άλλα 3 χρόνια επέκταση (μέσω Allianz).

PetrosD
09-07-19, 12:24
Καλοτάξιδο να είναι! Λίγο υψηλή η κατανάλωση για τις επιδόσεις του 3κύλινδρου μου φάνηκε κι εμένα όταν το είχα για 3 μέρες (σε σειρά 1 όμως).

merbeind
09-07-19, 14:38
Είναι νωρίς ακόμα θέλει να στρώσει το μοτέρ. Θα κυμανθεί πιστεύω κοντά στο 8.

dreamer
09-07-19, 15:08
το Q3 σχεδιαστικα δεν ειναι τιποτα σπουδαιο σε σχεση ας πουμε με το το e-tron αλλα για το volvo θα διαφωνησω.δεν ξερω ποιοι το σχεδιασαν αν και νομιζω οτι ειναι σουηδικο νταιζαιν, αλλα ειναι πολυ ομορφα τα σουβ τους,οκ το μικροτερο ειναι ασχημο πισω αλλα τα μεγαλυτερα ειναι ωραια και ισως απο τα πιο αυστηρα ''ανδρικα'' σχεδια σε αυτοκινητα.συν οτι εχουν βγει δευτερα σε αξιοπιστια,πρωτα σε ασφαλεια ...οσο γαι την καταναλωση αποτι ξερεις και εσυ σχεδον ποτε δεν κατεβαινει ,μαλλον ανεβαινει μετα:original:

doctore
09-07-19, 19:04
Καλοτάξιδο Νάσο !!!

Με τρόμαξες μέχρι να διαβάσω το "σε αντικατάσταση του Passat", μετά όμως είδα και τη διπλή φωτό και φτιάχτηκα.

Πολύ ωραίο χρώμα Νάσο, μπράβο για την επιλογή σου.

EVERGET
10-07-19, 08:16
To XC40 είναι όντως ένα πολύ όμορφο αυτοκίνητο και καλοσχεδιασμένο. Μόνες παραφωνίες που είχα εντοπίσει το υπερβολικό ύψος που κάνει δύσκολη τη φορτωση στο χώρο αποσκευών, οι μικρές πίσω πόρτες και τα μικρά πίσω παράθυρα. Ανέφερα "σχεδιασμένο από του Κινέζους" εννοώντας τον τεχνικό σχεδιασμό του μοντέλου, μιας και βασίζεται σε πλατφόρμα της μητρικής Κινέζικης Geely η οποία για λόγους μείωσης κόστους έχει βγει υπερβολικά για την κατηγορία βαριά με αποτέλεσμα κακές επιδόσεις σε διάφορους τομείς που επηρεάζονται από το βάρος….

Στο παρακάτω Link το «κράξιμο» του συμπαθούς autotriti (από τότε που πήγε ο Πατέλος) για το XC40…
https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Na-giati-to-neo-Volvo-XC40-einai-to-xeirotero-sthn-apofygh-kindynoy_161175.asp

A8hnaios
10-07-19, 11:25
Καλορίζικο Νάσο το νέο απόκτημα..

Καλά και ασφαλή χλμ να έχεις να το χαρείς όπως θες..

S8N
10-07-19, 15:19
Εγώ να ξέρεις χάρηκα διπλά. Μια γιατί πήρες το Χ1 και μια γιατί έφυγε το ΣΙΧΑΜΕΝΟ Passat.

ΣΙΧΑΜΕΝΑ αυτοκίνητα αυτό και το Avensis.

S8N
10-07-19, 15:20
Μόλις πήρε το μάτι μου κάτι για Q3 και ξέρασα λίγο στο στόμα μου.

nik200
10-07-19, 17:32
1)Παταω με το 20vT κου-vag του πατερα...roll για να κανουμε vagitikes κοντρες :th_Laie_67-1::ranting2::facepalm:
2)Περα απο τις αηδιες...φιλαρακο ειναι πολυ ομορφο, καινουργιο αμαξι που δυστυχως δεν εχω οδηγησει..αλλα εχω εμπιστοσυνη στη κριση σου μετα απο χρονια συζητησεων!!!!
3)Ειναι μια καλη επιλογη στις μερες μας τα suv οσο και αν δεν τα συμπαθω...τα κανουν ολα..και παραμενουν ανετα και με τεραστιους χωρους..win win...που θα παει καποια στιγμη μπορει να γινω και εγω ανθρωπος!!!
4) Να το χαρεις καθε μερα..καλοταξιδο και ασπαστο!!!

EVERGET
10-07-19, 18:00
Εγώ να ξέρεις χάρηκα διπλά. Μια γιατί πήρες το Χ1 και μια γιατί έφυγε το ΣΙΧΑΜΕΝΟ Passat.

ΣΙΧΑΜΕΝΑ αυτοκίνητα αυτό και το Avensis.

:hystericalbs1: Εντάξει τίμιος και ποιοτικός ανθρωπομεταφορέας το Passat δεν είχα κάποιο παράπονο. Μην εισαι τόσο κακουλης με τις παλιές σου αγάπες...εσυ κάποτε ήσουν πρόεδρος σε όλες τις λέσχες Vag...:th_Laie_67-1:Για το avensis και για όλα τα Τουοτα συμφωνώ απόλυτα...εμετικά όλα :th_Laie_67-1:


1)Παταω με το 20vT κου-vag του πατερα...roll για να κανουμε vagitikes κοντρες :th_Laie_67-1::ranting2::facepalm:
2)Περα απο τις αηδιες...φιλαρακο ειναι πολυ ομορφο, καινουργιο αμαξι που δυστυχως δεν εχω οδηγησει..αλλα εχω εμπιστοσυνη στη κριση σου μετα απο χρονια συζητησεων!!!!
3)Ειναι μια καλη επιλογη στις μερες μας τα suv οσο και αν δεν τα συμπαθω...τα κανουν ολα..και παραμενουν ανετα και με τεραστιους χωρους..win win...που θα παει καποια στιγμη μπορει να γινω και εγω ανθρωπος!!!
4) Να το χαρεις καθε μερα..καλοταξιδο και ασπαστο!!!

Θενξ Νίκο μου, και γω ξέρεις πάντα ήμουν της hard core σχολής αλλά τα αμάξια αυτής της κατηγορίας σου λύνουν τα χέρια απο άποψη πρακτικότητας. Επίσης οι premium επιλογές της κατηγορίας ειναι τόσο καλα αμάξια που σου φτιάχνουν την καθημερινότητα! Θα πάμε βόλτα για να σε πείσω! thumb:original:

vagmag
17-07-19, 04:54
Καλοτάξιδο κ καλά χιλιόμετρα

NickM3CS
24-07-19, 10:08
καλημερα Νασο καλοριζικο και καλοταξιδο !! :thumbsup:thumb Ουτε και εγω συμπαθω τα SUV αλλα αν ποτε αποφασιζα να παρω θα επαιρνα και εγω το Χ1 !!!! πολυ καλη η επιλογη του χρωματος ..τονιζει τα ομορφα χαρακτηριστικα του αυτοκινητου !! :-) χαιρομαι που εχεις ακομα το οπλο !!! :original:

EVERGET
26-07-19, 13:13
καλημερα Νασο καλοριζικο και καλοταξιδο !! :thumbsup:thumb Ουτε και εγω συμπαθω τα SUV αλλα αν ποτε αποφασιζα να παρω θα επαιρνα και εγω το Χ1 !!!! πολυ καλη η επιλογη του χρωματος ..τονιζει τα ομορφα χαρακτηριστικα του αυτοκινητου !! :-) χαιρομαι που εχεις ακομα το οπλο !!! :original:

Γεια σου Νίκο! Λογικό να μην τα συμπαθείς, αλλά βολεύουν τα άτιμα...από τότε που το έχω ξεσυνήθισα κιόλας να "χώνομαι" σε χαμηλό αυτοκίνητο. Είναι όντως η ιδανική αγορά στην premium κατηγορία των compact SUV και κάθε μέρα που περνάει χαίρομαι που δεν κατέληξα σε κάποιον ανταγωνιστή του. Εσύ το Μ3 το έχεις?

NickM3CS
29-07-19, 11:56
καλησπερα καλη εβδομαδα ... θεωρω πως ειναι το το πιο ομορφο SUV και best value for your money !!!!
Ναι το εχω ακομα ... δεν κανω πολλα χλμ (λογω εταιρικου) αλλα το απολαμβανω οποτε εχω την ευκαιρια !!! :thumbsup: :original:

trueno
06-09-19, 20:37
Καλορίζικο το Χ1! Ωραιες ζάντες!!

Eleni
30-09-19, 00:27
Καλοταξιδο Νασο!
Ομορφο! Σου ευχομαι να το χαρεις!

Georgebm
30-09-19, 13:35
Καλοταξιδο να ειναι!!ειναι όντως πολύ ωραίο αυτοκίνητο!!!

EVERGET
01-10-19, 13:00
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Ήδη έχω κάνει 2600 χλμ με το αυτοκίνητο και καθημερινά διαπιστώνω το πόσο ποιοτικά κατασκευασμένο είναι, άκαμπτο, με ποιοτική κύλιση, ακριβή οδική συμπεριφορά και πληροφόρηση για την κατηγορία του. Σαν λιγότερο θετικά στοιχεία θα μπορούσα να αναφέρω τη θέση οδήγησης που θα μπορούσε να είναι καλύτερη και την τσιμπημένη κατανάλωση. Γενικά από εμένα το μοντέλο είναι highly recommended, ειδικά τώρα που οι αντιπροσωπείες κάνουν πολύ γεναία έκπτωση στα pre LCI μοντέλα που είναι ετοιμοπαράδοτα.