PDA

Επιστροφή στο Forum : ηχος κινητηρα



GEORGE316
04-06-10, 07:42
εκει λοιπον που περιμενα (σχεδον τρια χρονια πριν)απο γνωστο μου μηχανικο να μου περασει τα πισω δισκοφρενα και περιμεναμε να μας φερουν τις καινουριες σιαγονες για το χειροφρενο,μου λεει ο πασχαλης...βολτα με το Μ3 σε εχω παει?
-οχι!!!και θελω!!!
προκειται για Ε36 Μ3 με τα 281 αλογα...
βγηκαμε λοιπον και το πρωτο πραγμα που ενοιωσα αμεσως ηταν οηχος του κινητηρα....σαν να γρυλιζει αγριογατα....
παρολο που μπηκα σε αλλα δυο ομοια Μ3 αυτο τον ηχο δεν τον ακουσα.ηταν πιο ηπιος.
ερχομαι ομως και ρωταω...σε εξακυλινδρο μοντελο υπαρχει η περιπτωση να ακουστει ετσι?
ειναι θεμα εξατμισης,φιλτρου κλπ κλπ,?ομως νομιζω οτι η εξατμιση στον ηχο δεν επαιζε ρολο γιατι ξαναλεω ακουγα το ουρλιαχτο του κινητηρα.

Makman
04-06-10, 08:00
Τα 6κύλινδρα, βγάζουν εύκολα τέτοιο ήχο.Είναι θέμα φίλτρου, περισσότερο.
Και έβγαζε 286 αλόγατα thumb

GEORGE316
04-06-10, 08:19
!!!!!!!!ελα μωρε....5 πανω,5 κατω!!!!!
μαλλον εχεις δικιο!!

GEORGE316
04-06-10, 10:09
και δηληαδη με ενα φιλτρακι καθαρισα????

Makman
04-06-10, 10:42
και δηληαδη με ενα φιλτρακι καθαρισα????

Εξαρτάται για τι μοτέρ μιλάμε......

GEORGE316
04-06-10, 12:02
μιλαμε ας πουμε για ενα εξαλυκινδρο μοτερ

Thomelef
04-06-10, 12:54
ένα απλό εξακύλινδρο δε μπορεί με τπτ να βγάλει τον ήχο
των εξακύλινδρων ///Μ. θες απο συμπίεση??? θές απο εξάτμιση???
θές απο οτιδήποτε??? δεν παίζει... αυτό το μεταλικό θόρυβο τον
βγάζουν μόνο τα ///Μ.

M_Dolce
04-06-10, 12:57
Eiναι κυριως θεμα εισαγωγης!! Απλα...

Libanner
04-06-10, 13:08
ένα απλό εξακύλινδρο δε μπορεί με τπτ να βγάλει τον ήχο
των εξακύλινδρων ///Μ. θες απο συμπίεση??? θές απο εξάτμιση???
θές απο οτιδήποτε??? δεν παίζει... αυτό το μεταλικό θόρυβο τον
βγάζουν μόνο τα ///Μ.

Θες απο 6πετάλουδο...


Eiναι κυριως θεμα εισαγωγης!! Απλα...


Ακριβώς!

GEORGE316
04-06-10, 13:32
ωραια.......δηλαδη για να ακουμε ετσι ωραια και δυνατα θελουμε κανενα 500 ρικο...
καλυτερα η γκομενομουρμουρα.....καλυτε α...

Makman
04-06-10, 13:40
Η "εξακυλινδρίλα" με μια πεταλούδα, ακούγεται μόνο απο εξάτμιση.
Με ΕΞΙ πεταλούδες....με πρόλαβαν οι "απο πάνω".Αυτός ο ήχος ΔΕΝ μπορεί να αντιγραφεί-αναπαραχθεί, απο κανένα φίλτρο.:whistle:

yodas
04-06-10, 14:00
ωραια.......δηλαδη για να ακουμε ετσι ωραια και δυνατα θελουμε κανενα 500 ρικο...
καλυτερα η γκομενομουρμουρα.....καλυτε α...


:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

m_sak
04-06-10, 16:26
ωραια.......δηλαδη για να ακουμε ετσι ωραια και δυνατα θελουμε κανενα 500 ρικο...
καλυτερα η γκομενομουρμουρα.....καλυτε α...

Καταρχάς μιας και είσαι μαμά 16αρης θες εξακύλινδρο πρώτα...:th_Laie_67-1:

Ξέρεις εσύ φίλε μου γιώργη γιατί μιλάω...

Μετά θες λίγα φραγκάκια και κάτι νομίζω θα πετύχεις...

Άποψη μου...κοίτα να το χαρείς τώρα και άστα για αργότερα αυτά

ghost-rider
04-06-10, 18:31
Αν δεν εχεις εξακυλινδρο μοτερ κ θες τωρα να βαλλεις εχε υποψιν σου οτι καπου ειδα στο car.gr ε36 μ3 με 321 αλογα, μοντ 97, 110.000 χλμ, ολοκληρο 3.000 ευρω. Απ οτι ειδα εχει εκτελωνιστει για ανταλλακτικα. Δεν ξερω αν βγαζει πινακιδες. Αλλα για μια μετρατροπουλα... αδηλωτο θα ναι κιολας...
https://www.car.gr/parts/view/749111/

Fad3In
06-06-10, 23:57
εκει λοιπον που περιμενα (σχεδον τρια χρονια πριν)απο γνωστο μου μηχανικο να μου περασει τα πισω δισκοφρενα και περιμεναμε να μας φερουν τις καινουριες σιαγονες για το χειροφρενο,μου λεει ο πασχαλης...βολτα με το Μ3 σε εχω παει?
-οχι!!!και θελω!!!
προκειται για Ε36 Μ3 με τα 281 αλογα...
βγηκαμε λοιπον και το πρωτο πραγμα που ενοιωσα αμεσως ηταν οηχος του κινητηρα....σαν να γρυλιζει αγριογατα....
παρολο που μπηκα σε αλλα δυο ομοια Μ3 αυτο τον ηχο δεν τον ακουσα.ηταν πιο ηπιος.
ερχομαι ομως και ρωταω...σε εξακυλινδρο μοντελο υπαρχει η περιπτωση να ακουστει ετσι?
ειναι θεμα εξατμισης,φιλτρου κλπ κλπ,?ομως νομιζω οτι η εξατμιση στον ηχο δεν επαιζε ρολο γιατι ξαναλεω ακουγα το ουρλιαχτο του κινητηρα.


Γιατι δε βαζεις μια σφυριχτρα turbo που μπαινει στην εξατμιση φιλε Γιωργο;
Ετσι Θα χεις περισσοτερα "ηχητικα" αλογα για καθε σου ¤! Χαχαχα...
Ειναι ο μονος τροπος και να ακουγεσαι πιο γρηγορος οπως θες
και να ξοδεψεις λιγοτερα απο 50¤ οπως επισης ζητας! :ΡΡΡ :DDD ;)))
Ν.

///M Arios
07-06-10, 03:13
εκει λοιπον που περιμενα (σχεδον τρια χρονια πριν)απο γνωστο μου μηχανικο να μου περασει τα πισω δισκοφρενα και περιμεναμε να μας φερουν τις καινουριες σιαγονες για το χειροφρενο,μου λεει ο πασχαλης...βολτα με το Μ3 σε εχω παει?
-οχι!!!και θελω!!!
προκειται για Ε36 Μ3 με τα 281 αλογα...
βγηκαμε λοιπον και το πρωτο πραγμα που ενοιωσα αμεσως ηταν οηχος του κινητηρα....σαν να γρυλιζει αγριογατα....
παρολο που μπηκα σε αλλα δυο ομοια Μ3 αυτο τον ηχο δεν τον ακουσα.ηταν πιο ηπιος.
ερχομαι ομως και ρωταω...σε εξακυλινδρο μοντελο υπαρχει η περιπτωση να ακουστει ετσι?
ειναι θεμα εξατμισης,φιλτρου κλπ κλπ,?ομως νομιζω οτι η εξατμιση στον ηχο δεν επαιζε ρολο γιατι ξαναλεω ακουγα το ουρλιαχτο του κινητηρα.

Φιλε μου αρχικα ηταν το 5ταχυο με τα 286 αλογα. επισης υπειρχε και το 6 ταχυτο με 321 αλογα και πορτες αλουμινιου!! αλλα αυτα τα μοτερ βγαζουν αυτο τον ηχο διοτι ειναι 6πεταλουδα και οχι απλα 6κιλινδρα. Οποτε δν νομιζω να κσεμπερδεψεις με ενα απλο φιλτρο γιατι το εχω δοκιμασει στο δικο μου φοραω φιλτρο ΚΝ και εξατμιση απο μπροστα και παλι δν ακουγετε ετσι...

///M Arios
07-06-10, 03:15
Αν δεν εχεις εξακυλινδρο μοτερ κ θες τωρα να βαλλεις εχε υποψιν σου οτι καπου ειδα στο car.gr ε36 μ3 με 321 αλογα, μοντ 97, 110.000 χλμ, ολοκληρο 3.000 ευρω. Απ οτι ειδα εχει εκτελωνιστει για ανταλλακτικα. Δεν ξερω αν βγαζει πινακιδες. Αλλα για μια μετρατροπουλα... αδηλωτο θα ναι κιολας...
https://www.car.gr/parts/view/749111/
ευχαριστω Λιακο.....:thumbsdown:

GEORGE316
07-06-10, 07:26
fad, το προβλημα μου δεν ειναι να "δειξω" οτι εχω αλογα(αλλωστε εχω...)αλλα να ακουω εκεινο το ουρλιαχτο γατας......(αχ...)
ειπα μπας και ηταν θεμα φιλτρου η εξατμισης,αλλα αφου θελει εξαπεταλουδο..θα το εκανα Μ3

Fad3In
07-06-10, 12:26
fad, το προβλημα μου δεν ειναι να "δειξω" οτι εχω αλογα(αλλωστε εχω...)αλλα να ακουω εκεινο το ουρλιαχτο γατας......(αχ...)
ειπα μπας και ηταν θεμα φιλτρου η εξατμισης,αλλα αφου θελει εξαπεταλουδο..θα το εκανα Μ3

Οπως καταλαβες,καποια μοτερ ακουγονται ετσι και δουλευουν ετσι για συγκεκριμενους λογους.Δεν ειναι τυχαιο! Θελει ¤¤¤ το θεμα!
Απο αυτοκινητο τι οδηγεις; Μοντελο και ετος;
Ν.

GEORGE316
07-06-10, 13:49
97 ρι 328 κουπεδια

Fad3In
07-06-10, 22:11
97 ρι 328 κουπεδια
ΧΑχαχα,316 με 2.8 μηχανη;:th_Laie_67-1:Κλεβεις Γιωργο!!!:hystericalbs1:
Στο θεμα μας παντως,εννοουσα βασικα οτι θελει λεφτα ο ηχος που θες.
Ν.

GEORGE316
08-06-10, 07:17
μαλιστα....αρα ας το αφησουμε το θεμα....δεν ειναι καιροι για πειραματοσπαταλες...

Fad3In
08-06-10, 15:15
μαλιστα....αρα ας το αφησουμε το θεμα....δεν ειναι καιροι για πειραματοσπαταλες...

Ασχετο:Χταποδι εχεις; :original:
Ν.

GEORGE316
09-06-10, 10:56
ενα ωραιοτατο εκανα τις προελλες η μανα μου...μουρλια..
μπα..το αμαξι ειναι καραμαμα

Fad3In
11-06-10, 12:54
ενα ωραιοτατο εκανα τις προελλες η μανα μου...μουρλια..
μπα..το αμαξι ειναι καραμαμα

LOL Ε ξεκινα απο κανα καλο χταδοδι και θα χεις ΚΑΙ ηχο καλυτερο! thumb
Ν.