PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυάλισμα (αλοιφή) στο αμάξι!!!



komet1
03-06-10, 21:54
kserei kaneis merxi poses fores mporeis na kaneis gualizma(aloifh) sto amaksi otan to xrwma den einai metalliko?::think:

bill_m3
03-06-10, 21:58
kserei kaneis merxi poses fores mporeis na kaneis gualizma(aloifh) sto amaksi otan to xrwma den einai metalliko?::think:

Καλώς ήρθες φίλε, γράφε σε παρακαλώ με Ελληνικά, είναι κανόνας του φόρουμ και αν θες γράψε κάτι για εσένα στην ενότητα ¨ας γνωριστούμε ¨

Θα σου απατήσουν οι ειδικοί σύντομα :thumbsup: :thumbsup:

Driver M
03-06-10, 22:01
Aν το χρώμα είναι διπλής επίστρωσης, είτε μεταλλικό είτε μη είναι το ίδιο. Τα περισσότερα αυτοκίνητα εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια (κυρίως τα ευρωπαϊκά) είναι διπλής, οπότε δεν έχεις πρόβλημα με το γυάλισμα...

kplc16
03-06-10, 22:08
Aν το χρώμα είναι διπλής επίστρωσης, είτε μεταλλικό είτε μη είναι το ίδιο. Τα περισσότερα αυτοκίνητα εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια (κυρίως τα ευρωπαϊκά) είναι διπλής, οπότε δεν έχεις πρόβλημα με το γυάλισμα...

αρη τι σημαινει αυτο;
2 3 η περισσοτερες φορες;
Εστω οτι το αυτοκινητο ξαναβαφει ολοκληρο τι παιζεται στη συνεχεια με το γυαλισμα;

Driver M
03-06-10, 22:25
αρη τι σημαινει αυτο;
2 3 η περισσοτερες φορες;
Εστω οτι το αυτοκινητο ξαναβαφει ολοκληρο τι παιζεται στη συνεχεια με το γυαλισμα;

Νίκο είναι ανάλογα το πόσο επιθετικό είναι το γυάλισμα, δηλαδή τι αλοιφή χρησιμοποιείς, τι pad, πόσες στροφές και πόσο επιμένεις με τον αλοιφαδόρο κοκ. Επίσης παίζει ρόλο και πόσο σκληρό είναι το βερνίκι. Ευτυχώς στις μπέμπες μας είναι αρκετά σκληρό.

Έτσι κι αλλιώς γυάλισμα, τουλάχιστον έντονο, δεν χρειάζεται να γίνεται συχνά αν το αμάξι πλένεται και στεγνώνεται σωστά και κερώνεται τακτικά. Ελαφρύ γυάλισμα (μεσαία αλοιφή-polishing pad) μπορεί να γίνεται ανά 5-6 μήνες και τουλάχιστον για μια δεκαετία το χρώμα θα είναι οκ. Τώρα cutting pad με χοντρή αλοιφή καλό είναι να χρησιμοποιείται ανά 2-3 χρόνια, όχι συχνότερα...

komet1
04-06-10, 14:59
Ευχαριστω για τις συμβουλες.το θεμα ειναι οτι ο τυπος που αγορασα το αμαξι εχει ηδη κανει 3 φορες γυαλισμα και εχει μειωσει το βερνικι .πηγα σε 2 καλους φανοποιους ο ενας μου ειπε να κανω παλι καλο γυαλισμα ενω ο αλλος που βαφει και φεραρικα μου ειπε οτι θελει τριψιμο και περασμα βερνικι ολο! Απιστευτο..

patriNOS
04-06-10, 16:19
αρη τι σημαινει αυτο;
2 3 η περισσοτερες φορες;
Εστω οτι το αυτοκινητο ξαναβαφει ολοκληρο τι παιζεται στη συνεχεια με το γυαλισμα;

το διπλης δεν εχει να κανει με το ποσα χερια ειναι περασμενο το χρωμα. οταν λεμε διπλης εννοουμε οτι το το αμαξι βαφετε και μετα λουστραρεται. το μονης σημαινει οτι δεν χρειαζεται λουστρο(και δεν μπορεις να βαλεις κι ολας γιατι φουσκωνει το χρωμα αν πας να περασεις βερνικι πανω απο χρωμα μονης). το μονης εχει γυαλαδα χωρις λουστραρισμα. το ποσες φορες μπορεις να περασεις αλοιφη εχει να κανει με το ποσο χοντρη θα χρησιμοποιησεις και επισης με το ποσα χερια βερνικι εχει περαστει αλλα και το μελωμα που λεμε που ειχε το βερνικι οταν το περνουσαν. το μελωμα ειναι το ποσο πυκτο ή οχι ειναι το βερνικι και εξασφαλιζει την γυαλαδα. οσο καλυτερο μελωμα τοσο περισσοτερη γυαλαδα

patriNOS
04-06-10, 16:23
Ευχαριστω για τις συμβουλες.το θεμα ειναι οτι ο τυπος που αγορασα το αμαξι εχει ηδη κανει 3 φορες γυαλισμα και εχει μειωσει το βερνικι .πηγα σε 2 καλους φανοποιους ο ενας μου ειπε να κανω παλι καλο γυαλισμα ενω ο αλλος που βαφει και φεραρικα μου ειπε οτι θελει τριψιμο και περασμα βερνικι ολο! Απιστευτο..

τριψιμο και περασμα βερνικι ειναι οτι καλυτερο.με ψιλο τουκοχαρτο το τριβουν και καθεται μια χαρα ο λοστρος και εχει και καλυτερη γυαλαδα απο φρεσκοβαμμενο

komet1
04-06-10, 20:18
αυτο καταλαβα και γω οτι ειναι το καλυτερο αλλα και το χιλιαρικο κοντα, και αυτο καλο ειναι

Monsta
04-06-10, 20:40
το μονης σημαινει οτι δεν χρειαζεται λουστρο(και δεν μπορεις να βαλεις κι ολας γιατι φουσκωνει το χρωμα αν πας να περασεις βερνικι πανω απο χρωμα μονης). το μονης εχει γυαλαδα χωρις λουστραρισμα.



Να βοηθήσω λιγάκι εδώ....

Το μονής ΔΕΝ σημαίνει ότι ΔΕΝ χρειάζεται βερνίκι.

Το μονής έχει χρώμα & βερνίκι μαζί και περνιέται σε ένα στάδιο παρεούλα.

Έτσι και το σχόλιο 'το μονης εχει γυαλαδα χωρις λουστραρισμα' δεν στέκει τεχνικά για τον παραπάνω λόγο.



....... αλλα και το μελωμα που λεμε που ειχε το βερνικι οταν το περνουσαν. το μελωμα ειναι το ποσο πυκτο ή οχι ειναι το βερνικι και εξασφαλιζει την γυαλαδα. οσο καλυτερο μελωμα τοσο περισσοτερη γυαλαδα



Εδώ τα έμπλεξες λίγο.

Το μέλωμα δεν έχει να κάνει με πόσο αραιό ή όχι είναι το βερνίκι. Το μέλωμα έχει να κάνει

α) με την ΠΟΙΟΤΗΤΑ του βερνικιού και φυσικά
β) με το χέρι του μάστορα

Φυσικά εάν διπλό-βερνικάρουμε (τρίψιμο με 2000 αφού στεγνώσει το πρώτο χέρι και ξανά βερνίκι) τότε σαφώς και το μέλωμα θα είναι καλύτερο, η γυαλάδα πλούσια και 'βαθιά', ενώ το 'πορτοκάλι' της επιφάνειας θα είναι σαφώς λιγότερο.

Προσέξτε για παράδειγμα τη ποιότητα βερνικιού bmw vs porsche. Η μέρα με τη νύχτα....

Monsta
04-06-10, 23:41
Μπορεί παρακαλώ το παρόν θρεντ να μεταφερθεί στη κατάλληλη ενότητα 'Car Care' ?

Ευχαριστώ!

patriNOS
05-06-10, 11:15
Να βοηθήσω λιγάκι εδώ....

Το μονής ΔΕΝ σημαίνει ότι ΔΕΝ χρειάζεται βερνίκι.

Το μονής έχει χρώμα & βερνίκι μαζί και περνιέται σε ένα στάδιο παρεούλα.

Έτσι και το σχόλιο 'το μονης εχει γυαλαδα χωρις λουστραρισμα' δεν στέκει τεχνικά για τον παραπάνω λόγο.


αυτο εννοουσα αλλα το ειπα προφανως με λαθος τροπο..εννοουσα οτι δεν βερνικώνεις μετα πανω απο το χρωμα. αν το δοκιμασεις να το κανεις θα φουσκωσει το χρωμα..




Εδώ τα έμπλεξες λίγο.

Το μέλωμα δεν έχει να κάνει με πόσο αραιό ή όχι είναι το βερνίκι. Το μέλωμα έχει να κάνει

α) με την ΠΟΙΟΤΗΤΑ του βερνικιού και φυσικά
β) με το χέρι του μάστορα

Φυσικά εάν διπλό-βερνικάρουμε (τρίψιμο με 2000 αφού στεγνώσει το πρώτο χέρι και ξανά βερνίκι) τότε σαφώς και το μέλωμα θα είναι καλύτερο, η γυαλάδα πλούσια και 'βαθιά', ενώ το 'πορτοκάλι' της επιφάνειας θα είναι σαφώς λιγότερο.

Προσέξτε για παράδειγμα τη ποιότητα βερνικιού bmw vs porsche. Η μέρα με τη νύχτα....

για αυτο εισαι εσυ εδω monsta για να μας ξεμπλεξεις.. ειπαμε ξερουμε πολλα πραγματα αλλα δεν τα ξερουμε ολα.αν τα ηξερα ολα και περι βαφης, εγω θα είχα το μαγαζι σου και εσυ το γυμναστηριο... χαχαχαχα

Monsta
05-06-10, 11:58
αυτο εννοουσα αλλα το ειπα προφανως με λαθος τροπο..



για αυτο εισαι εσυ εδω monsta για να μας ξεμπλεξεις.. ειπαμε ξερουμε πολλα πραγματα αλλα δεν τα ξερουμε ολα.αν τα ηξερα ολα και περι βαφης, εγω θα είχα το μαγαζι σου και εσυ το γυμναστηριο... χαχαχαχα

To φαντάστηκα ότι κάπως έτσι ήθελες να το πεις.... :thumbsup::thumbsup:

gant
05-06-10, 12:25
Κώστα το alpine γνωρίζεις αν είναι μονής στρώσης, δηλαδή χρώμα και βερνίκι μαζί η διπλής;
Ο δικός μου κωδικός είναι 300. Υπάρχει διαφορά του alpine μεταξύ φτηνών και ακριβών μοντέλων. Δηλαδή ένα 316 και ένα Μ5 η το 335ι του Στράτου, π.χ. έχουν τον ίδιο τρόπο βαφής σε alpine;

z3 2.2
05-06-10, 18:04
Προσέξτε για παράδειγμα τη ποιότητα βερνικιού bmw vs porsche. Η μέρα με τη νύχτα....

Ναι???Λες???
Κατσε ρε Κωστα βαζω σαγιοναρα και παω στο γκαραζ να τα δω..τα εχω και διπλα-διπλα θα φανει αμεσως!!!:th_Laie_67-1:

Monsta
05-06-10, 21:38
Κώστα το alpine γνωρίζεις αν είναι μονής στρώσης, δηλαδή χρώμα και βερνίκι μαζί η διπλής;
Ο δικός μου κωδικός είναι 300. Υπάρχει διαφορά του alpine μεταξύ φτηνών και ακριβών μοντέλων. Δηλαδή ένα 316 και ένα Μ5 η το 335ι του Στράτου, π.χ. έχουν τον ίδιο τρόπο βαφής σε alpine;

Το alpine είναι διπλής στα bmw από την εποχή του Ε30 Μ3. Καμία διαφορά δεν παίζει από 316 σε Μ3 κ.ο.κ., όσο αφορά τον τρόπο βαφής.

Monsta
05-06-10, 21:42
Ναι???Λες???
Κατσε ρε Κωστα βαζω σαγιοναρα και παω στο γκαραζ να τα δω..τα εχω και διπλα-διπλα θα φανει αμεσως!!!:th_Laie_67-1:

Δημήτρη λάθος το γραψα.

Μέρα είναι τα Πόρκι και νύχτα τα bmw, side to side comparison. Καλούτσικα τα δικά μας, αλλά εκείνα είναι 'αλλού'. Βέβαια αντίστοιχα καλύτερα είναι τα bmw σε σχέση με πολλές άλλες εταιρείες.