PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή βήματος



Κωνσταντίνος
03-06-10, 21:22
Εστω ότι θέλω να αλλάξω το βήμα διαφορικού. Το αυτοκίνητο είναι Ε36 318is (M42).
Π.χ από 3.45 που έχω να το "μακρύνω" λιγάκι.
Το 3.38 που φόραγαν τα Ε36 με Μ44 κινητήρα καλό μου ακούγεται.
Τι πρέπει να αλλαχτεί ;; Κορώνα-Πηνίο ; Διαφορικό ; Και τα δύο ;
Βαρέθηκα να ανακατεύω όλη την ώρα την φασολάδα...

Vasilis
03-06-10, 21:37
Εστω ότι θέλω να αλλάξω το βήμα διαφορικού. Το αυτοκίνητο είναι Ε36 318is (M42).
Π.χ από 3.45 που έχω να το "μακρύνω" λιγάκι.
Το 3.38 που φόραγαν τα Ε36 με Μ44 κινητήρα καλό μου ακούγεται.
Τι πρέπει να αλλαχτεί ;; Κορώνα-Πηνίο ; Διαφορικό ; Και τα δύο ;
Βαρέθηκα να ανακατεύω όλη την ώρα την φασολάδα...

χωρις να ξερω τα πολλα.....

παντα απο οτι ακουω...αλλαξε ολο το διαφορικο...δεν αξιζει να μπαινεις σε ταλαιπωριες κ εξοδα αλλιως....!

kplc16
03-06-10, 21:46
ολο το διαφορικο αλλα θα χασεις αισθητα σε επιταχυνση.θα κερδισεις σε τελικες και απειροελαχιστα σε καταναλωση.

Stunt Mike
04-06-10, 00:59
Εσενα φοραει κορονα 38-πινιον 11 ενω το 316 44-13.Δεν ταιριαζουν ωστε ν'αλλαξεις μονο κορονα οποτε πας αναγκαστικα σε ολοκληρο διαφορικο.Η ψαχνεις απο αλλο μοντελο καποιο βημα που να σου πηγαινει με πινιον 11....

katsaraios
04-06-10, 01:30
τι τελικη εχεις τωρα?

m-power_01
04-06-10, 03:02
Εστω ότι θέλω να αλλάξω το βήμα διαφορικού. Το αυτοκίνητο είναι Ε36 318is (M42).
Π.χ από 3.45 που έχω να το "μακρύνω" λιγάκι.
Το 3.38 που φόραγαν τα Ε36 με Μ44 κινητήρα καλό μου ακούγεται.
Τι πρέπει να αλλαχτεί ;; Κορώνα-Πηνίο ; Διαφορικό ; Και τα δύο ;
Βαρέθηκα να ανακατεύω όλη την ώρα την φασολάδα...

Δεν θα βρεις κωρονοπηνιο σκετο...Αν βρεις θα κανει οσο 3 ολοκληρα διαφορικα...γιατι θα ειναι φτιαχτο και κατα πασα πιθανοτητα καινουριο!
Μεταχειρισμενο αν βρεις μονο κορωνοπηνιο 99% θα ειναι ταλαιπωρημενο...αφου ειναι ο νουμερο ενα υπευθυνος για το βουισμα του διαφορικου! Να παρεις ενα ολοκληρο μτχ διαφορικο! Υπαρχουν αρκετα και φτηνα πλεον...ασε που με τραμπα το δικο σου θα σου βγει φτηνοτερα! (αν και θα προτεινα να το κρατησεις)

Σε περιπτωση που αλλαξεις κορωνοπηνιο μονο , αφου θα μπεις σε αυτην την διαδικασια να ξερεις οτι υπαρχουν ροδελες-αποστατες ωστε να καλιμπραρεις την μεταξυ τους θεση! Επειδη θα εχουν καποια φθορα, ετσι φερνεις τις ανοχες στα αρχικα επιπεδα!

υ.γ ολα αυτα στα λεω για να μου φτιαξεις το psp!:th_Laie_67-1:

m-power_01
04-06-10, 03:18
τι τελικη εχεις τωρα?

Γιωργο, τωρα λογικα στον κοφτη (6500) πρεπει να βλεπει 225 χλμ/ω
με 3.38 θα δει 230χλμ/ω

Δεν αξιζει η αλλαγη! Θα κερδισει 2χλμ στον κοφτη της 2ας ,3 χλμ στον κοφτη της 3ης , 4 στης 4ης κλπ...

Ασε που στις χαμηλομεσαιες μιλαμε για διαφορα 1-2 χλμ!
Τσαμπα η διαδικασια! κατα την αποψη μου!

Κωνσταντίνος
04-06-10, 09:00
Τελική δεν ξέρω. Αλλά αποκλείεται να είναι 230 που λέει ο Σπύρος. Νομίζω επίσημα δίνεται 217 για τα is. Εκτός και αν εννοείς κοντερίσια.
Αλλά θα μείνει ως έχει με αυτά που διαβάζω. Η σχέση κόστους-κερδών είναι πολύ δυσανάλογη.

m-power_01
04-06-10, 11:48
Τελική δεν ξέρω. Αλλά αποκλείεται να είναι 230 που λέει ο Σπύρος. Νομίζω επίσημα δίνεται 217 για τα is. Εκτός και αν εννοείς κοντερίσια.
Αλλά θα μείνει ως έχει με αυτά που διαβάζω. Η σχέση κόστους-κερδών είναι πολύ δυσανάλογη.

Εγω λεω για την τελικη που μπορει θεωρητικα να επιτυχει εξαντλωντας το βημα σου! Δηλαδη αν καταφερεις να χτυπησεις κοφτη με την 5η! Στην κατηφορα στην περιμετρικη ας πουμε...