PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπες H11 led



kostasxan
03-06-10, 17:41
Γεια σε όλους .
Θα ήθελα να αλλάξω τις λάμπες στα προβολακια H11 12v 55w με κάτι αντίστοιχο σε LED?
Θα μου βγάζει ένδειξη καμένης λαμπάς ?
Και αν ναι υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτό ?
Ή αν υπάρχουν έτοιμες με can bus?

E46 POWER
03-06-10, 18:37
Αν βαλεις 55w νομιζω πως δεν θα βγαζει σφαλμα.

m-power_01
03-06-10, 19:00
Στα προβολακια δεν εχεις θεμα με canbus! Θα εχεις θεμα στην ομιχλη και στα ακραια καιρικα φαινομενα!

apovas
03-06-10, 19:09
Ε ναι. Led και πρακτικοτητα δε συμβαδιζουν παντα

kostasxan
03-06-10, 19:45
Δοκίμασα και έβγαλα το βύσμα από την λάμπα και μου έβγαλε καμένη λάμπα

Moufas E46
03-06-10, 20:01
Γεια σε όλους .
Θα ήθελα να αλλάξω τις λάμπες στα προβολακια H11 12v 55w με κάτι αντίστοιχο σε LED?
Θα μου βγάζει ένδειξη καμένης λαμπάς ?
Και αν ναι υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτό ?
Ή αν υπάρχουν έτοιμες με can bus?

φιλε αν τις βαλεις να ξερεις πως στην ουσια καταργεις τα προβολακια. τις εβαλα εγω στο grand vitara 15 led η λαμπα αν θυμαμαι καλα και τις εβγαλα μετα απο 1 μηνα. βγαζει ωραιο φως αλλα ειναι μονο να το βλεπουν οι αλλοι δεν εχει καμια αλλη χρησιμοτητα. το φως που πεφτει στο δρομο ειναι αμελητεο

kostasxan
04-06-10, 08:40
φιλε αν τις βαλεις να ξερεις πως στην ουσια καταργεις τα προβολακια. τις εβαλα εγω στο grand vitara 15 led η λαμπα αν θυμαμαι καλα και τις εβγαλα μετα απο 1 μηνα. βγαζει ωραιο φως αλλα ειναι μονο να το βλεπουν οι αλλοι δεν εχει καμια αλλη χρησιμοτητα. το φως που πεφτει στο δρομο ειναι αμελητεο

Πάντως με τα χενον που έχει τόσο καλό φωτισμό σε περιπτώσεις που χρειάστηκε να ανάψω τα προβολακια δεν είδα και καμιά διαφορά. Ενώ στο παλιό μου αμάξι όταν τα άναβα την διαφορά την κατάλαβες .
Βασικά θέλω να τα κάνω φωτά μέρας γιΆ αυτό και ψάχνομε.!

kostasxan
04-06-10, 08:42
Αν βαλεις 55w νομιζω πως δεν θα βγαζει σφαλμα.

Σκοπός είναι να κατεβάσουμε την κατανάλωση!

gyiama
04-06-10, 09:15
δεν θα σου βγαζει σφαλμα αλλα κρατα αυτο: τα αυτοκινητα με xenon φωτα σε περιπτωση ομιχλης ειναι πολυ πιο αναγκαιο να εχουν προβολακια απ τα κανονικα φωτα,αυτο οφειλεται στο χρωμα που εχουν τα xenon το οποιο εχει χαμηλοτερη διαπερατοτητα απ τις απλες λαμπες πυρακτωσεως!!στην ουσια τα καταργεις και τα εχεις μονο για εφε αν κανεις αυτο που λες!!καλυετρα βρες και παρε τις diamond vision της philips h blue vision και να κανεις την δουλεια σου !!!!!

kostasxan
04-06-10, 09:31
δεν θα σου βγαζει σφαλμα αλλα κρατα αυτο: τα αυτοκινητα με xenon φωτα σε περιπτωση ομιχλης ειναι πολυ πιο αναγκαιο να εχουν προβολακια απ τα κανονικα φωτα,αυτο οφειλεται στο χρωμα που εχουν τα xenon το οποιο εχει χαμηλοτερη διαπερατοτητα απ τις απλες λαμπες πυρακτωσεως!!στην ουσια τα καταργεις και τα εχεις μονο για εφε αν κανεις αυτο που λες!!καλυετρα βρες και παρε τις diamond vision της philips h blue vision και να κανεις την δουλεια σου !!!!!

Επειδή όπως είπα και πιο πάνω όταν έβγαλα το φις από την λάμπα μου έβγαλε ένδειξη καμένης λαμπάς , θες να πεις ότι σΆ αυτή την περίπτωση εάν κουμπώσω μια led θα σταματήσει να βγάζει error ?

gyiama
04-06-10, 09:46
το πιο πιθανο ειναι ναι !!!περιεργο ειναι αυτο που λες για καμμενη λαμπα!!!

kostasxan
04-06-10, 09:52
το πιο πιθανο ειναι ναι !!!περιεργο ειναι αυτο που λες για καμμενη λαμπα!!!



Γιατί είναι περίεργο ! την ένδειξη για καμένη λάμπα όταν δεν κλείνει το κύκλωμα .
Με τις κανονικές τις λάμπες όταν καεί η λάμπα κόβετε το κύκλωμα και γι΄αυτό έχουμε error .

kostasxan
04-06-10, 10:15
Γιατί είναι περίεργο ! την ένδειξη για καμένη λάμπα την βγαζει όταν δεν κλείνει το κύκλωμα .
Με τις κανονικές τις λάμπες όταν καεί η λάμπα κόβετε το κύκλωμα και γι΄αυτό έχουμε error .
............

gyiama
04-06-10, 10:18
βασικα μολις ειδα οτι εχεις Χ3 που μαλλον εχει ελεγχο και στα προβολακια οποτε σου βγαζει καμμενη!!ναι αν βαλεις λεντ μαλλον τηα σου βγαζει καμμενη λαμπα λογο πολυ μικροτερης καταναλωσης!! νομιζα οτι εχεις Ε46 στα οποια δεν εχει ελεγχο στα προβολακια!!

kostasxan
04-06-10, 10:33
βασικα μολις ειδα οτι εχεις Χ3 που μαλλον εχει ελεγχο και στα προβολακια οποτε σου βγαζει καμμενη!!ναι αν βαλεις λεντ μαλλον τηα σου βγαζει καμμενη λαμπα λογο πολυ μικροτερης καταναλωσης!! νομιζα οτι εχεις Ε46 στα οποια δεν εχει ελεγχο στα προβολακια!!

Σε ευχαριστώ παντος για της απαντησεις !!

βρηκα αυτο https://www.eco-led.gr/Content.php?PageId=417&Language=el

λες να κανει?

gyiama
04-06-10, 10:41
και θα δωσεις 100+ε για λεντ λαμπακια????πηγαινε παρε ενα κιτακι xenon και βαλε να τελειωνεις τουλαχιστον θα μπορεις να τα χρησημοποιησεις εστω και λιγο ενω τα λεντ μονο γι αμοστρα θα ειναι!!!και πολυ πιο φθηνα θα σου βγει!!!

kostasxan
04-06-10, 11:12
Θέλω να τα δώσω ρεύμα απευθείας μόλις ανοίγω τον διακόπτη αλλά λόγω watt ζεστενωντε τα διοδακια που βάζω για να μην έχω επιστροφές.

gyiama
04-06-10, 11:21
επιστροφες γιατι να εχεις?λογικο ειναι να ζεσταινονται αλλα δεν νομιζω να ανεβαζουν και τρελη θερμοκρασια!!! εχε το νου σου πντως και για τα γραψιματα για τα προβολακια!!αν τα κανεις ετσι σημαινει τοι δεν μπορεις να τα εχεις σβηστα το βραδυ!!!

m-power_01
04-06-10, 11:29
Βαλε ρελε!

kostasxan
04-06-10, 11:54
Έβαλα ρελε το ποιο όταν ανάβουν το βραδύ τα πορείας σβήνει τα προβολακια.

Τα διάκια ζεστενοντε αρκετά και τα έβαλα για να ανάβω παράλληλα από τον διακόπτη τα προβολέα όταν χρειαστεί το βραδύ .