PDA

Επιστροφή στο Forum : E90 320d PPK Edition 197HP + Remap



topmar
03-02-19, 21:21
Καλησπέρα,

μιας και το παντρεύομαι το όχημα μου λοιπόν και μετά από 11 έτη "εργοστασιακής" χρήσης, σκέφτομαι ότι ίσως ήρθε η ώρα για το επόμενο στάδιο βελτίωσης, το λεγόμενο Stage 1, να το χαρώ λίγο ακόμα.

Η απόφαση πάρθηκε μετά από έλεγχο σε διαγνωστικό, όπου έδειξε λίγο (προς το παρόν) βουλωμένο DPF, ταυτόχρονα με κάποιες βλάβες στο ρελε προθερμαντηρα (παραγγελία νέου προς 125€). Κουβέντα στην κουβέντα λοιπόν, μου προτάθηκαν οι παρακάτω αλλαγές:

1) Άνοιγμα DPF, καθάρισμα και επανατοποθετηση. Κόστος 150€

2) Αφαίρεση DPF (Downpipe), κατάργηση EGR και Remap (άνω των 220HP λόγω ήδη κιτ Performance). Κόστος 600€ (το Downpipe είναι δωρεά φίλου σχεδόν καινούργιο!).

3) Ότι και στο (2) + κατάργηση Swirl Flaps. Κόστος 950€.

Έχω ήδη συζητήσει με 2 κατόχους E60 520d που έχουν κάνει την 1η και 2η αλλαγή, με πολύ θετικές κριτικές.

Την 3η αλλαγή την θεωρώ πιο ολοκληρωμένη, αλλά επειδή έχω ήδη βγάλει και καθαρίσει την πολλαπλή εισαγωγής πριν από λίγα χιλιόμετρα, την θεωρώ υπερβολή (και σε κόστος).

Για πείτε μου απόψεις επί του θέματος....

ΥΓ: Εάν τελικά το αποφασίσω, ίσως ξεχάσω τις χαμηλές καταναλώσεις μου και... σας στενοχωρήσω [emoji12]

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/02/b8d8dbab0f99cef1ae700289be5320fe-1.jpg

BILLYS
03-02-19, 21:29
Δεν γίνεται να έχεις παραπάνω δύναμη με λιγότερη κατανάλωση...χιούμορ :original:
Προχωρά και θα νοιώσεις ότι έχεις καινούργιο αυτοκίνητο:thumbsup:

topmar
03-02-19, 21:35
Αυτό μου είπαν ακριβώς, ότι νιώθεις σε άλλο αυτοκίνητο, υπερβολικά (σχετικά με τον τύπο του πάντα) μεγάλη διαφορά θα δεις... Είπαν...

Με προβληματίζει όμως το περιβαλλοντικο κομμάτι της βελτίωσης, αν και ο καταλύτης δεν βγαίνει φυσικά....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

andreas-d
03-02-19, 23:26
Η αφαίρεση του φίλτρου dpf απορώ αν ειναι ποινικό αδίκημα?

A8hnaios
04-02-19, 14:41
Η αφαίρεση του φίλτρου dpf απορώ αν ειναι ποινικό αδίκημα?

Στη Γερμανία Ανδρέα ( ; )
:hystericalbs1:
:hystericalbs1:

andreas-d
04-02-19, 18:04
Στη Γερμανία Ανδρέα ( ; )
:hystericalbs1:
:hystericalbs1:

Πιστεύω πως ειναι παράνομο χωρίς να ειμαι εκατό τα εκατό σίγουρος, αλλα για να απαγορεύουν τα euro5 ποσό μάλλον να σε πιάσουν χωρίς το φίλτρο άσε που ποιο συνεργείο το αναλαμβάνει.
Πάντως Ελλάδα συγγενής μου ταξιτζής του το κατάργησαν στη μερσεντές :drive:

loizos
04-02-19, 18:06
Αυτό μου είπαν ακριβώς, ότι νιώθεις σε άλλο αυτοκίνητο, υπερβολικά (σχετικά με τον τύπο του πάντα) μεγάλη διαφορά θα δεις... Είπαν...

Με προβληματίζει όμως το περιβαλλοντικο κομμάτι της βελτίωσης, αν και ο καταλύτης δεν βγαίνει φυσικά....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μάριε νομίζω το δικό σου δεν έχει Swirl Flaps.
Όσο για το περιβαλλοντικό κομμάτι εμένα δεν έχει DPF από το εργοστάσιο και 1 χρόνο διαφορά έχουν τα αυτοκίνητα μας.
Α και μην ξεχάσεις να βάλεις και φίλτρο πρίν το Remap

topmar
04-02-19, 18:43
Μάριε νομίζω το δικό σου δεν έχει Swirl Flaps.
Όσο για το περιβαλλοντικό κομμάτι εμένα δεν έχει DPF από το εργοστάσιο και 1 χρόνο διαφορά έχουν τα αυτοκίνητα μας.
Α και μην ξεχάσεις να βάλεις και φίλτρο πρίν το RemapΌχι φίλε μου, έχει κανονικά, το είδα όταν έβγαλα την πολλαπλή εισαγωγής για καθαρισμό πρόπερσι.

Εάν είναι Μ47 το μοτέρ σου, με 163ΗΡ, ναι, δεν έχει DPF και ξεχωρίζει από την απόληξη της εξάτμισης η οποία δεν είναι χρωμίου και είναι γυριστή προς το έδαφος.

Φίλτρο δεν έχω σκοπό να βάλω, γιατί το λες αυτό;

ΥΓ: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα εάν προχωρήσω στο project ή όχι....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

loizos
04-02-19, 19:10
Όχι φίλε μου, έχει κανονικά, το είδα όταν έβγαλα την πολλαπλή εισαγωγής για καθαρισμό πρόπερσι.

Εάν είναι Μ47 το μοτέρ σου, με 163ΗΡ, ναι, δεν έχει DPF και ξεχωρίζει από την απόληξη της εξάτμισης η οποία δεν είναι χρωμίου και είναι γυριστή προς το έδαφος.

Φίλτρο δεν έχω σκοπό να βάλω, γιατί το λες αυτό;

ΥΓ: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα εάν προχωρήσω στο project ή όχι....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάποτε ναι έτσι ήταν η εξάτμιση μου .
Όσο για το φίλτρο εγώ έχω K&n και ιδικά με την 6 ταχύτητα είναι αισθητή η διαφορά.

NICK_M3
05-02-19, 18:02
Καντα ολα !

Dpf
Egr
Swirl

Οξω

Και μετα ενα σωστοτατο προγραμα. Ελλαδα μερια.

Υπαρχουν καποιοι καταλυτες για το diesel αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται ( εχω κ ενα 118d ολα ξυλωμενα με προγραμα, δεν μυριζει πολυ )

Και φυσικα θα δεις καλυτερη καταναλωση σε νορμαλ οδηγηση

topmar
05-02-19, 20:42
Καλησπέρα,

η επιχείρηση Stage 1 ολοκληρώθηκε πριν από λίγο.

Θεωρητικές τιμές Κιτ: 220ΗΡ - 440ΝΜ

Νεότερες εντυπώσεις στο μέλλον....

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/02/b920b4cd4ea8a943f7019155e8453eab-1.jpghttps://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/02/214f8378723d3ef3fe6a95c6ae2e6638-1.jpghttps://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/02/dfe0e593057273ae0c6262cc9339f702-1.jpghttps://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/02/b8d8dbab0f99cef1ae700289be5320fe-1.jpghttps://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/02/ca3e7619004894326edcc892c20898cf-1.jpghttps://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/02/821bfb8dca798221476c101c7276f34d-1.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BILLYS
05-02-19, 21:57
Καλορίζικο.
Πώς το βλέπεις στο δρόμο;

topmar
05-02-19, 22:01
Ευχαριστώ, η πρώτη βόλτα με εντυπωσίασε, όχι πάρα πολύ αλλά φάνηκε διαφορά αρκετά.

Δεν ξέρω σε απόλυτες τιμές πόσο είναι, ούτε και με νοιάζει, αλλά σίγουρα πηγαίνει πιο γρήγορα από πριν....

Μην ξεχνάμε ότι εάν ήταν σε εργοστασιακή μορφή (με 177ΗΡ), θα φαινόταν πολύ μεγάλη διαφορά (+45ΗΡ)....ενώ στο δικό μου φάνηκε διαφορά αλλά όχι τρομακτική (+23ΗΡ).

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

A8hnaios
05-02-19, 22:14
ΥΓ: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα εάν προχωρήσω στο project ή όχι....


Τελικά σε ένα 24άωρο όχι μόνο το αποφάσισες,αλλά καί το έκανες..!! :cheers: :cheers:
Μπράβο Μάριε να το χαρείς οσο μπορείς...
Καλορίζικο + καλούς δρόμους να έχεις..

:mpaks:. :mpaks:

topmar
06-02-19, 09:25
Ναι, η απόφαση πάρθηκε στο τσακ μπαμ, μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει μια ώρα νωρίτερα. [emoji3]

Ευχαριστώ, θα δω πως θα πάει τώρα.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BILL007
06-02-19, 09:35
Καλές βόλτες!! :thumbsup:

topmar
09-02-19, 14:25
Καλημέρα, σήμερα ήταν η ημέρα δοκιμής.....

Ότι και να πω είναι λίγο... Άλλο αυτοκίνητο.... Ελαφρώς πιο μπάσος ήχος.... Ελαφρύ σφύριγμα τούρμπο στην εξάτμιση, σε σημείο να κατεβάζεις χειμωνιάτικα το παράθυρο για να το ακούς.... Δυνατό τράβηγμα από χαμηλές στροφές και κράτημα στροφών από αλλαγή σε αλλαγή ταχύτητας, σε σχέση με πριν....πήρε δύναμη αρκετή, είναι εμφανές.....

Μένει η δοκιμή αφαίρεσης κόφτη (επόμενο μήνα μετά την τοποθέτηση των νέων καλοκαιρινών ελαστικών RFT) και το ρολαρισμα με φίλο με ολόιδιο αμάξι μόνο Remap όμως (εκτιμάται γύρω στα 205ΗΡ εκείνο).

Πάντως, σίγουρα χαίρεσαι να το οδηγείς περισσότερο τώρα.... [emoji7]

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mark e92
09-02-19, 18:12
Ελλαδαρα αθάνατη!!!



https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Anoigei-o-askos-toy-aioloy-gia-ta-filtra-DPF_161187.asp

topmar
09-02-19, 19:12
Ελλαδαρα αθάνατη!!!



https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Anoigei-o-askos-toy-aioloy-gia-ta-filtra-DPF_161187.aspΝαι ρε φίλε, όντως, πολύ πίκρα με τα ΤΑΞΊ....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mark e92
09-02-19, 22:55
Τα taxi σε πείραξαν;
Εσύ τι κάνεις για τα παιδιά σου; Α ξέχασα έβγαλε 20 άλογα παραπάνω...

PetrosD
09-02-19, 23:20
Αφαιρέθηκε το φίλτρο dpf από το αυτοκίνητό σου στη διαδικασία αυτής της βελτίωσης;

S8N
10-02-19, 21:59
+23 ίπποι είναι το StgII σύμφωνα με το αρχικό post, όποτε αφαιρέθηκε. Αφού έχει φωτογραφία και το downpipe με το flex.

Απλώς να τονίσουμε ότι όταν αφαιρούμε το DPF δεν παίζουμε με αέρια που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Μιλάμε για καρκινογόνα μικροσωματίδια.

Το δε κράτος καλό θα ήταν να φροντίσει να αντικατασταθεί όλος αυτός ο στόλος των παλαιών taxi, φορτηγών και πούλμαν των οποίων οι ιδιοκτητες επικαλούνται την κρίση και μας έχουν πεθάνει στην κυριολεξία με τα καυσαέρια. Ειδικά αυτά τα κωλοσκοντα και τα κωλοαβενσις ταξί καίνε μαζούτ. Ναπάλμ στα μπουρδέλα.

BILL007
11-02-19, 10:58
. Ειδικά αυτά τα κωλοσκοντα και τα κωλοαβενσις ταξί καίνε μαζούτ. Ναπάλμ στα μπουρδέλα.

ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ!!!!

Είναι απαράδεκτη αυτή η κατάσταση ειδικά με αυτά που θα έπρεπε να έχουν ηδη αποσυρθεί! :ranting2:

Αν θυμάμαι καλά πριν κάποια χρόνια έγινε επέκταση :shok:του ορίου κυκλοφορίας τους!?!?!?! :ranting2: :ranting2: :facepalm:

mark e92
11-02-19, 16:24
+23 ίπποι είναι το StgII σύμφωνα με το αρχικό post, όποτε αφαιρέθηκε. Αφού έχει φωτογραφία και το downpipe με το flex.

Απλώς να τονίσουμε ότι όταν αφαιρούμε το DPF δεν παίζουμε με αέρια που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Μιλάμε για καρκινογόνα μικροσωματίδια.

Το δε κράτος καλό θα ήταν να φροντίσει να αντικατασταθεί όλος αυτός ο στόλος των παλαιών taxi, φορτηγών και πούλμαν των οποίων οι ιδιοκτητες επικαλούνται την κρίση και μας έχουν πεθάνει στην κυριολεξία με τα καυσαέρια. Ειδικά αυτά τα κωλοσκοντα και τα κωλοαβενσις ταξί καίνε μαζούτ. Ναπάλμ στα μπουρδέλα.
Επειδή κυκλοφορούν αυτά δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι με πιο καινούρια θα κάνουμε το ίδιο.
Άλλο βάζω πρόγραμμα και άλλο αφαιρώ καταλύτες κλπ κλπ.
Γνωρίζω ότι είναι ακριβή η αντικατάσταση αλλά είναι κάτι που γνωρίζεις πριν το αγοράσεις.
Μετά από 150000 +φυσικό είναι να αλλάξεις και ένα φίλτρο.

S8N
11-02-19, 17:56
Επειδή κυκλοφορούν αυτά δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι με πιο καινούρια θα κάνουμε το ίδιο.
Άλλο βάζω πρόγραμμα και άλλο αφαιρώ καταλύτες κλπ κλπ.
Γνωρίζω ότι είναι ακριβή η αντικατάσταση αλλά είναι κάτι που γνωρίζεις πριν το αγοράσεις.
Μετά από 150000 +φυσικό είναι να αλλάξεις και ένα φίλτρο.

Συμφωνώ απολύτως.

BILL007
11-02-19, 20:15
Αν θυμάμαι καλά πριν κάποια χρόνια έγινε επέκταση :shok:του ορίου κυκλοφορίας τους!?!?!?! :ranting2: :ranting2: :facepalm:

https://www.athensvoice.gr/sport/motorsport/371335_ta-ypergira-taxi

Lefterisk
11-02-19, 20:53
Μετά από τόσες έρευνες και studies που έγιναν εκτεταμένα τα τελευταία έτη από σοβαρά κράτη και σοβαρά πανεπιστήμια, μετά από τους ίδιους τους κατασκευαστές που σταματούν την εξέλιξη των μικρών ντήζελ λόγω των άκρως επικίνδυνων μικροσωματιδιων για τον άνθρωπο, δυστυχώς υπάρχουν ακόμα ασυνείδητοι ανεγκεφαλοι κουτοπόνηροι μηχανικοί που προσφέρουν την φτηνή λύση της αφαίρεσης του dpf σε κάθε μη γνώστη (ή και γνώστη της κατάστασης) με σκοπό να γλυτώσει ένα Χ ποσό και να συνεχίσει να οδηγεί το σχετικά ακριβο όχημα του.
Το λυπηρό της όλης κατάστασης είναι να χάνουν την ζωή τους κάθε χρόνο ένα αρκετά μεγάλο μέρος ανθρώπων (στο Ηνωμένο Βασίλειο κάθε χρόνο πεθαίνουν 40.000 άνθρωποι και αυτό δεν το λέω εγω, όποιος θέλει ψάχνει και διαβάζει στο νετ, υπάρχουν εκατοντάδες μελέτες).
Εδώ Αγγλία πριν τρία περίπου χρόνια γέμισαν το κεντρικο Λονδίνο με αφίσες μικρών παιδιών που φοιτούν σε "καλά" σχολεία της περιοχής και παράλληλα ρουφάνε ότι μπιχλα και καπναερια βγάζει ο κάθε ανεγκεφαλος.
Όποιος αφαιρεί το φίλτρο κατακράτησης μικροσωματιδιων είναι το λιγότερο εγκληματίας. Αλήθεια έχει σκεφτεί το παιδάκι του όταν θα βρεθεί στο πίσω μέρος του οικογενειακού αυτοκινήτου τους; Μάλλον όχι...

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για αυτό το ποστ. Το αναφέρω εδώ μιας και το θρεντ ίσως έχει ατομα που σκέφτονται μια τέτοια λύση.
Ελπίζω και εύχομαι ότι ο Μάριος δεν θα έχει προβεί σε μια τέτοια κίνηση...

Dimimav
11-02-19, 21:13
Στο παρόν θρεντ μιλάμε για βελτίωση ενός συγκέκριμενου αυτοκίνητου.
Δεν είμαστε για να καταδικάζουμε κανέναν δεν είναι ο σκοπός αυτός.
Ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του και σίγουρα το 99% γνωρίζουν τις συνέπειες.
Τα τελευταία ποστ είναι άκυρα με το παρόν θέμα.
Και οι μισοί παραβιάζετε τους κανόνες του φόρουμ και είστε και παλιά μέλη δεν έχω να πω κάτι το καταλαβαίνετε.
Από δω και πέρα άκυρα ποστ θα διαγράφονται και τα ήδη άκυρα θα μεταφερθούν αύριο σε άλλη ενότητα εφόσον υπάρχει τέτοια.

topmar
16-03-19, 22:35
Καλησπέρα, η ώρα της αλήθειας λοιπόν σήμερα, σε γνωστό δυναμόμετρο της Θεσσαλονίκης (Theodoridis Tuning).

Το δυναμόμετρο (Mustang) έδειξε λοιπόν τα παρακάτω.....

Στρόφαλος: Ιπποδύναμη 217 ΗΡ (4100rpm) - Ροπή 451ΝΜ (2470rpm)

Τροχός: Ιπποδύναμη 181 ΗΡ - Ροπή 376ΝΜ

Σημείωση1: Από 2150rpm έως 3750rpm, η ροπή είναι σε τιμές διαρκώς πάνω από 400ΝΜ.

Σημείωση2: Από 3150rpm έως 4300rpm, η ισχύς είναι σε τιμές διαρκώς πάνω από 200ΗΡ.

Σημείωση3: Εργοστασιακες τιμές: Ισχύς 197ΗΡ - Ροπή 390ΝΜ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk