PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW E30 6cyl turbo



zaharias
15-01-19, 19:30
Εδω και καιρο με τρωει να ξεκινησω ενα τετοιο project..
Εχει βρεθει καθαρο σασι απο φιλο που μπορει να αγορασω και εκει πανω να παιξω.. :hyper:
Το θεμα ειναι τι θα χρειαστει και για τι κοστος περιπου να υπολογιζω για να γινει Μ50/Μ52 (μιας και ειναι 4κυλ σενταν το αμαξι) τουρμπο?
Μιλαμε για ενα project βεβαια που θα ολοκληρωθει σε βαθος χρονου (αν το προχωρησω τελικα), οχι αμεσα..
Στο μυαλο μου εχω να βγαλει οσο γινεται περισσοτερα αλογα με στοκ μοτερ (μονο βιδες - φλαντζες ενισχυμενες).
Ποση πιεση αντεχουν αυτα?
Με εγκεφαλο τι γινεται? Ο μαμα παιζει ή θελει οπωσδηποτε παραλληλο?

A8hnaios
15-01-19, 19:41
Βρε δε κάθεσαι στο αυγά σου..!!! :whistle:

S8N
15-01-19, 20:42
Γιατί δεν βάζεις Ν54 απευθείας βρε Ζαχο;

Panos 316T
15-01-19, 21:02
Αν εχεις τεχνογνωσια , εργαλεια ,υπομονη και πολυ πολυ χρονο για ψαξιμο κλπ το κοστολογω μεχρι 5
χιλιαρο max μεχρι 300 αλογα (230 δε βγαζουν τα μοτερ αυτα; ).
Αν οχι... υπολογισε το διπλασιο.

S8N
15-01-19, 21:09
192 βγάζουν τα Μ52Β28

DaywalkeR
15-01-19, 21:22
https://mywikimotors.com/m50b25/

Καλό διάβασμα

BILL007
15-01-19, 23:19
Γιατί δεν βάζεις Ν54 απευθείας βρε Ζαχο;

:+1: :original:

nik200
16-01-19, 22:30
Το n54 να ξερετε παει πολλα...μη νομιζετε οτι δεν ειχα ρωτησει...ή ωρες ωρες δεν σκεφτηκα να βγαλω απο το 135....υπολογιστε γυρω στα 5κ..αλλα..το μεγαλο προβλημα ειναι τα ηλεκτρολογικα...θες γατο μαστορα..
Παντως πιστευω οτι ανετα ενα τετοιο project μονο μοτερικα φτανει ευκολα τα 10κ...

Και μετα αρχιζει το μεγαλο ερωτηματικο...αξιζει η καροτσα για τοσα αλογα??θελει τρομακτικες αλλαγες για να γινει σωστο..και να μην κανεις μια αχρηστη σπινιαριστρα ακυβερνητη!!!

nik200
17-01-19, 11:32
επιτρεψτε μ και κατι τελευταιο..

σαν κατοχος ε30 τα τελευταια 8 χρονια θα σας πω οτι τα πραγματα δεν ειναι καθολου οπως φαινονται...ναι πλακα εχουν τα βιντεακια στο youtube με τα 30αρια με τα 500hp...και τα 1000hp..αλλα πιστεψτε με..δεν εχουν σχεση με το project που θα φτιαξουμε εμεις στον "τακη"...εδω μιλαμε για πολλα λεφτα...της ταξης του 50αρικου προκειμενου το αμαξι να μην κοπει στα δυο για αρχη παρεα με τα τοσα αλογατα...μη κοιτατε που υπαρχουν απειρα συνεργεια που εχουν κανει demo car τους ενα ε30 και πραγματι το αμαξι ειναι υπεροχο...το ποση κουραση χρημα και σιχτιρι εχουν ριξει δεν φαινεται...μην κοιτατε λοιπον μονο το αποτελεσμα...επισης ενα αμαξι που τρωει ξυλο εχει και απειρη φθορα...και εχουμε να κανουμε με ενα πολυ παλιο αμαξι...ναι σκυλια ειναι τα ε30 αλλα...ολο και κατι θα ζητησουν...αμα τα "πινεις"...

προσοχη δεν λεω στο φιλο ζαχαρια να μην ασχοληθει ισα ισα..εχει παρα πολλα να μαθει απο αυτο...αλλα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για πολλα..προσωπικα σαν νικος δεν μετανιωνω που εφτιαξα ενα ε30...ειναι μια πολυ ωραια ασχολια...αλλα αν νομιζει καποιος οτι δεν θα ασχοληθει και δεν θα ματωσει οικονομικα..μαλλον σε αλλο κοσμο ζουμε..go zaxarias go!!!

τελος να προειδοποιησω οτι το ε30 δεν ειναι ενα ευκολο αμαξι με βαση τα σημερινα δεδομενα...θελει πραγματι κοπο να το μαθεις καλα...ειναι ενα αμαξι που μπορει να σε πουλησει αν δεν εισαι καλος..ιδιως πισω...και στα χιλιομετρα...απο την αλλη βεβαια..εχει να σου διδαξει πολλα η γριουλα...

stefm5
20-01-19, 19:04
μοτερικά μιλώντας, Μ50/Μ52 κλειστά φτάνουν μέχρι 500+ άλογα. προυπόθεση να υπάρχει boost controller και σωστό αβάνς.
με μαμά εγκέφαλο γίνονται τα πάντα, ιδιαίτερα αν είναι obd2 (ms42/43).

dark knight
28-01-19, 17:03
συγνωμη για το σεντονι που θα ακολουθησει. Ζαχο εμεις τα εχουμε πει ηδη.

τιτλος- Γιατι δεν πρεπει να ασχοληθείς ποτε με ε30!

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
ΦΑΝΑΡΤΖΗΣ

εκτος αν εχεις χρονο, χωρο, καταλληλα εργαλεία, γνωσεις και πολύ.... παρα πολύ χρημα!!

εχει τυχει και σε εμενα να βλεπω βιντεακια στο ιντερνετ με αγγλους και αμερικανους που κανουν <θαυματα> σε μικρα γκαραζ, με ε30. εχω θαυμασει πολλους σε όλα αυτά τα βιντεο που εχουν φτιαξει track day Car η ημιαγωνιστικο(δεν μιλαμε επαγγελματιες). ας ξεκινήσουμε τα βασικα για το ε30. καταρχήν δεν εχει καμια σχεση με το Μ3 ε30. οι ομοιότητες τους σταματουν στις πορτες, το εμπρος καπω και την οροφη.

είναι όλα ρημαγμενα εκτος αν καποιος το το εχει πληρωσει χρυσο πριν(δηλαδή εχει ριξει τρελλα χρηματα, εν μερει το εχω κανει και εγω). Δεν φανταζεσαι τι μπορει να σου βγαλει. Δεν φανταζεσαι τι θελει για να γινει αυτοκινητο.

Υδραυλικη κρεμ απο ε36. Δεν θα της κανεις ανακατασκευή (παλια ανταλλακτικα); παμε στα 300 ευρω

Πισω αντιστρεπτικη. δεν ειχαν απο το εργοστασιο316-318. 100 ευρω

Μπλοκε διαφορικο για να μην μεινει ορφανο το παιδι σου. Δεν θα του κανεις ενα rebuild?? Ειναι αρχαιο οπως και το ε30. Υπολογιζε κανενα 700.

Θες και πισω δισκοφρενα. Γιατι εχει ταμπουρα η ντροπη της μπεμβε. Μαζι με νεα αναλωσιμα βαλε 200 ευρω.

Ζαντες θα βαλεις τουλαχιστον 15 αρες. Αν αναζητησεις γνησιες. Οι πωλητες που εμπορευονται ανταλλακτικα. Θα στις πουλησουν σε τιμες ανθρακονηματινων. Τουλαχιστον. 350 ευρω.

Αναρτηση δεν θα βαλεις;;; δεν μιλαμε για σπορ αισθηση. Μιλαμε για το δικαιωμα σου να ζεις. Η μαμα του ε30 ειναι επιεικως για τα μπαζα. Ενα καλο σετ επωνυμων αμορτισέρ-ελατηριων. 500-600 ευρω. Μονο μην βαλεις πολυ σκληρη. Ανοιγουν οι θολοι. Μου εχει συμβει.

Αν το χαμηλωσεις πανω απο 2 ποντους, θες σχαρα καρτερ. 100 ευρω. Ειναι συλλεκτικο ανταλκακτικο. Εισαι στη κατηγορια χομπιστας τωρα.

Αφου τελειωσεις με ολα αυτα. Θα ελεγξεις σασι. Ω ρε γλεντια!!!!!!

Γατα να το εχει κατουρησει. Σαπιζει. Απο εξω μπορει να μην φαινεται τιποτα. Υποπτα μερη;;;; ολο το αμαξωμα. Τα zero του δευτερου παγκοσμιου στον πατο του Ειρηνικου ωχριουν μπροστα στην κρυμμενη σαπιλα του ε30.

Παμε τωρα στα μηχανικα. Εχεις Μ40.

Εργαλειο, δεν καταλαβαινει τιποτα, ποιοτητα μπεμβε.

Κοκορακια και εκκεντροφορος φθειρονται καπου στα 160-180 χιλ χλμ. Καινουργια ανταλλακτικα καπου στα 400 ευρω.

Ραουλο για τον πεο. Δεν θυμαμαι ποσο κανει. Ειχες συνηθισει σε direct αναφλεξη;;; λυπαμαι πολυ. Εδω αγοραζεις ιστορια. Πληρωνε.

Αισθητηρας θερμοκρασιας νερου στο καντραν. Μολις καψεις την πρωτη φλαντζα θα καταλαβεις ενα απο τα πολλα χαρισματα του ε30 και την εμφυτη αγαπη του προς το συνεργειο.

Ωωωω μα ναι, υπαρχει και το περιφημο κομπλερ υδραργυρικου. Που διαμαρτυρεται πιο συχνα και απο τους συνδικαλιστες του ΠΑΜΕ.

Να μην ξεχασω να αναφερω την τρομπα φρενων. Τρεις εχω αλλαξει σε 30 χρονια. Καμια στο ε46 σε διαστημα 17 ετων.

Να βαλουμε και λιγο απο συστημα ψυξης;;; ψυγειο, ξε-κολλαρα κτλ

Να μην ξεχασω και τον ωραιοττατο ιμαντα χρονισμου. Ενα 50ρικο ανα 50.000 χλμ.

Το ac ειναι αποδοτικο σαν σε φυσαει το αερακι απο την πυρκαγια στο Ματι. Οταν το βαζεις σε λειτουργια, το μοτερ μπαινει σε λειτουργια safe mode= -30 αλογα

Εχω πολλα να γραψω ακομα. οι πληγες του φαραω.

Αφου εχεις δωσει κανα 2 χιλιαρο για να το μαζεψεις μαζι με τα εργατικα. Χωρια ΑΝ εχεις μπλεξει με σασι. Αν μπλεξεις. Πανε τα 4.000.Βαλε και φρενα εμπρος απο 325. Για πεταμα ειναι. Αλλα στο ε30 μετραει η ψυχολογια και η γνωση οτι οδηγεις κατι ξεχωριστο. Οχι το αν θα σταματησεις. Μην ξεχασεις το rebuild. Ειπαμε ειναι απο την εποχη του Ξενοφων Ζολωτα. 150 ευρω.

Ξεκινας λοιπον να ψαχνεις τι μοτερ να βαλεις;;;; Μ50, Μ52 η να τουρμπισω τον μαλακοσαυρο Μ40. Ο Μ40 δεν εχει μπεκ που να ψεκαζουν λαδι κατω απο τα πιστονια. Οποτε το ξεχνας.

Ας παρουμε το Μ50-Μ52. Ειναι 26-30 χρονων μοτερ. Αποκλειεται να μην θελουν ανοιγμα. Ενα σετ μεταλλα, ωστηρια, ελατηρια εμβολων, τσιμουχακια. Μαζι με κοστος κτησης και τοποθετησης. Εφυγε το 2.500 ευρω.

Ο μαστορας που θα το αναλαβει θα σε δει ως χομπιστα και μεροκαματο. Μπορει το δικο του ε30 demo car. Να ειναι απαιχτο. Για εσενα και εμενα θα πει. Αλλος ενας που μας ηρθε, που το παιζει οδηγος αγωνων.(μην παρεξηγηθώ δεν το λεω γιατι καποιος δεν πρεπει να ασχοληθεί, λεω την αποψη του μαστορα) Ξερω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις ατομων με ε30 που ταλαιπωρουνται απο τις βασεις μοτερ. Λογω σεξουαλικα αυτοαπασχολουμενου μηχανικου.

Αφου ξεπερασεις και αυτο τον σκοπελο μαζι με τα xanax, που θα παιρνεις εως τοτε.

Θα ερθει η καρτερικα προσδοκωμενη ημερα να το οδηγησεις.

Αληθεια εχεις οδηγησει ε30 μαμα;;;

επικη εμπειρια. Ζεις για εκεινη την στιγμη, που ξαφνικα αλλαζει η ποιοτητα του οδοστρωματος και με την υποψια πρωινης δροσιας, αγκαλιαζεις εκεινο τον αγερωχο πλατανο, σαν γνησιος φυσιολατρης. Ενω γυριζεις το τιμονι ματαια για να αλλαξει πορεια, σαν το καπετανιο του Τιτανικου οταν ειδε το παγοβουνο. Εχεις ηδη αγκαλιασει τον πλατανο και συνομιλεις με τον Αγιο Πετρο.Παμε στην περιπτωση που εχεις ξεφραγκιαστει. Το γρανιτενιο πλαισιο του ε30 τυπου τσιχλας παρεα με την απαρχαιωμενη διαταξη ημιυστερουντων βραχιονων θα σε ανταμειψει με αναπαντεχα ξεκολληματα ουρας. Εχεις μαθει σε ε46;;;;;


Εδω μιλαμε για ζωωδη ενατικτα. Καμια σχεση. Η ουρα δεν ακουμπαει κατω. Παλευεις για να το οδηγησεις. Αυτο δεν ειναι μοτορσπορτ.Θα χεστεις και θα παρεις αποφαση οτι θα σε περνανε πιο αργες κασες απο αυτη που εχεις.

Τελικα θα συνειδητοποιησεις οτι τα 6-8 χιλιαρικα που εδωσες. Ειναι μονο για κανενα βιντεο στο youtube.

εχω οδηγησει 528 ε28 γνησιο Ελληνικο του 87, και το αμαξι ηταν αλλου σε πατημα και αισθηση. χαος σε σχεση με το ε30.

εχω ε30 316 φειλιφτ, από τον Αυγουστο του 1996. μου εχει φαει τον αμπακο και συνεχιζει να μου τρωει πολλα χρηματα. τα οποια δεν αξιζε ουτε αξιζει. θα πει καποιος μα τι περιμενες από ένα αμαξι 30 ετων?

περιμενα από ένα αμαξι 30 ετων που το μοναδικο ηλεκτρονικο εξαρτημα είναι ο εγκέφαλος να μην βγαζει προβλήματα, από τα οποια τα σοβαρα, δεν ξεκινησαν τωρα αλλα σχεδόν 10 χρονια πριν. θα περιμενα ο προφυλακτήρας ο μπροστινος. μιλαμε στην ουσια για ένα πλαστικο φιλετο , να μην κοστιζει μεταχειρισμένος 180 ευρω. όταν το ιδιο το αυτοκινητο δεν κοστολογείται πανω από 1.000. δεν είναι συλλεκτικο αυτοκινητο και ουτε θα γινει ποτε. κανενα ε30, εκτος Μ3, ξεχωρισε στην εποχη του. ποσο μαλλον σημερα.

γνωμη μου είναι ότι το ε30 είναι οικονομικη καταστροφή ειτε για καθημερινο ειτε για πιστα.

PetrosD
28-01-19, 17:45
Έλα βρε Γιάννη, είσαι λίγο υπερβολικός. Πρώτα απ' όλα, βρίσκεις ένα και το παίρνεις με τα περισσότερα ήδη φορτωμένα πάνω του. Επίσης, πρέπει να ξέρεις να κάνεις πράγματα και μόνος σου, γιατί δεν γίνεται να τα σκας κάθε λίγο στο μάστορα.
Έλα να σε πάω βολτούλα με το δικό μου να ισιώσεις.

nik200
28-01-19, 18:12
Δεν εχω λογια!!!!
Μπραβοοοοο
Ο dark knight ειναι ο ανθρωπος που προσπαθησε να κανει το ε30 αμαξι..και πραγματι δεν γινεται...γιαυτο και μονο για πλακα πρεπει να το παρεις..5 βασικα πραγματα και ο θεος βοηθος...αλλιως θα χασεις ευκολα..ενα καινουργιο αμαξακι των 15 χιλιαδων ευρω..

dark knight
28-01-19, 18:39
Νικ δυστυχως ετσι ειναι. Θυμηθηκα και την συζητηση με που ειχαμε εκεινο το βραδυ στους θρακομακεδωνες σχετικα με τις βασεις μοτερ.

nik200
28-01-19, 18:46
Νικ δυστυχως ετσι ειναι. Θυμηθηκα και την συζητηση με που ειχαμε εκεινο το βραδυ στους θρακομακεδωνες σχετικα με τις βασεις μοτερ.

Αφου δεν εφυγε το μοτερ εκεινο το βραδυ..στο φρεναρισμα πανικου καπου στο χολαργο..και δεν γιναμε διασημοι εγκληματιες.....

Ναι μετα αλλαξα τις βασεις!!!!

S8N
28-01-19, 19:17
Λοιπόν, για να είμαι απολύτως ειλικρινής, και αυτή είναι απλώς η προσωπική μου γνώμη χωρίς να θέλω να προσβάλω οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη, από τη δική μου οπτική γωνία και βλέποντας το θέμα αυτό από διαφορετικό πρίσμα χωρίς να καταδικάζω τα πιστεύω των άλλων ή να προσπαθώ να κάνω την άποψή τους να μοιάζει υποκειμενική, με σεβασμό στην εμπειρία του καθενός και στα αυτοκινητιστικά του βιώματα, πιστεύω ακράδαντα πως ξέχασα εντελώς αυτό που ήθελα να γράψω.

Ευχαριστώ που με ακούσατε.

S8N
28-01-19, 19:21
Γιάννη,βρήκα και κάτι καλό για το Ε30: Δεν έχει ποτηροθήκες.

Γιατί αν είχε και ήταν σαν του Ε39, θα στηνόσουν κάθε βδομάδα έχω από τον Βαμβακά να αγοράσεις καινούργια. Κι εκείνος θα σε κοίταζε στο παντελόνι που θα ήταν μνί καπέλο από τον φρέντο εσπρέσσο ο οποίος χύθηκε πάνω σου.

Να τα λέμε αυτά.

dark knight
28-01-19, 19:26
Αρη θες να νιωσεις την χαρα να πληρωσεις τον προφυλακτηρα του ε30, πλαστικο φιλετο στην ουσια, ουτε καν Μ-πακ στην προνομιακη τιμη των 180 ευρω. Τιμη προφ csl

dark knight
28-01-19, 19:30
Για να ειμαι απολυτως ειλικρινης με αυτα που εχω πληρωσει και εχω εισπραξει απο το αυτοκινητο. Μου ερχεται να ντυθω με μαυρο κοστουμι, να παρω καρελια σπεσιαλ και να του βαλω φωτια υπο τους ηχους του καζαντζιδη σαν τον συγχωρεμενο τον κουρκουλο

S8N
28-01-19, 19:38
Κορίτσα, ο Κούρκουλος...

PetrosD
28-01-19, 20:50
Όταν οδηγείς το E30, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ποτηροθήκες...

wheelman
28-01-19, 21:26
Γιατι ρε παιδια δεν έχει ποτηροθηκες ?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Μια χαρά χωραγε το σέϊκερ μεταξύ καθίσματος και κονσολας [emoji16][emoji16][emoji16]

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

S8N
28-01-19, 21:34
Όταν οδηγείς το E30, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ποτηροθήκες...

Και το WD40 που το στηρίζεις;

:whistle:

PetrosD
28-01-19, 21:42
Τί να το κάνω; Ειδικά μέσα στο αμάξι. Εσύ τόσο καιρό μου την έχεις γλυτώσει τη βόλτα... Για να κανονίσουμε.

pilot
28-01-19, 22:51
Γιατί ρε παιδιά δεν τα ξεφορτώνεστε τα ρημάδια αφού σαν μαυρίζουν την ψυχή?? Του Daywalker πάντως τόσα χρόνια, πέρα απο ένα θέμα με τα καλοριφέρ, μόνο την τυπική συντήρηση έχει, και στο βουνό πρωταγωνιστής και στην πίστα μια χαρά και όλα μέχρι και δομαστικά για το ράλλυ πήγαμε και δεν με τρόμαξε καθόλου!

dark knight
29-01-19, 01:44
Εχω στην κατοχη μου το ε30 απο το καλοκαιρι Αυγουστο του 1996. Το πηρα με 80.000 χλμ και εχω διανυσει 400.000 χλμ, μεσα σε 23 χρονια. Εχω οδηγησει με ολες τις καιρικες συνθηκες σε ολων των ειδων τους δρομους. Εθνικο οδικο δικτυο, αστικο και επαρχιακο. Το πηρα σχεδον γυμνο και εχω ματωσει οικονομικα για να του βαλω καποια αξεσουαρ και εξαρτηματα που θα το πιο ανερο και ταυτοχρονα θα εξαλειφαν σε αρκετα μεγαλο βαθμο τις κατασκευαστικες του αδυναμιες. Απο κινητηρα μεχρι τακτικη συντηρηση.

Συνεπως δεν χρειαζομαι υποδειξεις απο καποιον κατοχο ε30, ποσω μαλλον απο καποιον που δεν εχει ε30 και ποσταρει για δημιουργια εντυπωσεων. Ολοι οι κατοχοι ε30 εχουν ματωσει οικονομικα για να τα εχουν σε αξιοπρεπη κατασταση. Απλα υπαρχουν αυτοι που το παραδεχονται και αυτοι που δεν θα το παραδεχτουν. Οπως υπαρχουν ανθρωποι που θα αναγνωρισουν ενα πολυ καλο μοντελο της μπεμβε και ανθρωποι που τα βλεπουν ολα καλα.
Η ε30 στα απλα μοντελα, δεν ηταν το καλυτερο μοντελο της μπεμβε στους τομεις που προανεφερα.

Και επειδη στο φορουμ μπαινουν και ατομα νεαρα σε ηλικια και διαβαζουν, που δεν γνωριζουν τι σημαινει ε30 σε οικονομικο και πρακτικο επιπεδο, καλο ειναι να προσεχουμε τη γραφουμε. Γιατι η καραμελα περι ανοθευτης καθαροαιμης οδηγησης του ε30, σερβιρεται καλα. Πολλοι οδηγουνται στην αγορα του κλασικου εργαλειου ε30 με 800-1500 ευρω και μετα τρεχουν να μαζεψουν τα ασυμαζευτα. Μην γνωριζοντας τα ποσα που απαιτουνται για να γινει ενα ε30 μηχανικα αρτιο και οδηγησιμο. Καταληγοντας θυματα των μηχανικων και των ανταλακτικατζηδων.

Και αυτη ειναι η σχετικα ηπια< καταληξη>. Γιατι ο μυθος της ανοθευτης οδηγησης μπορει να οδηγησει και σε κανενα δεντρο γιατι μπορει να νομιζει οτι το ειχα σε καποια στροφη η σε καποια ανοιχτη παρατεταμενη στροφη της εθνικης οδου που μπορει να μπηκε με 10 χλμ παραπανω και ξεκολλησε αποτομα η ουρα....

Οσον αφορα το τι θα κανει ο καθενας το ε30 του. Αστον να αποφασισει και οταν ερθει η ωρα αν θελει θα σε ενημερωσαι.

pilot
29-01-19, 06:32
Με συγχωρείς φίλε, δεν θα ξαναγράψω την γνώμη μου..Μην μπαίνεις και σε διαδικασία να γράφεις και δακρύβρεχτα σεντόνια όχι τίποτα άλλο...

Δημιουργία εντυπώσεων....Πφφφ.. χ@στηκα για το 30ρι και ποιος και άμα θα το πάρει..την άποψη μου είπα από αυτά που βλέπω από κάποιον που επίσης το έχει χρόνια.

S8N
29-01-19, 09:13
Τι αρπαζεστε μωρέ...

Αυτά που λέτε για το 30αρι μπορεί κανείς να τα πει για κάθε μπεμβε δεκαετίας 90-2000. Σάμπως για το 46αρι δεν ισχύουν; Η ακόμα χειρότερα για το 36 και το 39; Κυκλωμα ψύξης, αντλίες, βανος, μέταλλα, πατώματα, ηλεκτρικά...

Γιάννη, θυμήσου ο Τάσος πόσα έχει σκασει για το 46αρι.

Αυτά είναι μες στο πρόγραμμα για παλιά αυτοκίνητα που χρησιμοποιούνται καθημερινα. Εάν μάλιστα το οδηγεί πάνω από ένα χερι, τότε κλαψ' τα Χαραλαμπε.

nik200
29-01-19, 09:17
Εχω στην κατοχη μου το ε30 απο το καλοκαιρι Αυγουστο του 1996. Το πηρα με 80.000 χλμ και εχω διανυσει 400.000 χλμ, μεσα σε 23 χρονια. Εχω οδηγησει με ολες τις καιρικες συνθηκες σε ολων των ειδων τους δρομους. Εθνικο οδικο δικτυο, αστικο και επαρχιακο. Το πηρα σχεδον γυμνο και εχω ματωσει οικονομικα για να του βαλω καποια αξεσουαρ και εξαρτηματα που θα το πιο ανερο και ταυτοχρονα θα εξαλειφαν σε αρκετα μεγαλο βαθμο τις κατασκευαστικες του αδυναμιες. Απο κινητηρα μεχρι τακτικη συντηρηση.

Συνεπως δεν χρειαζομαι υποδειξεις απο καποιον κατοχο ε30, ποσω μαλλον απο καποιον που δεν εχει ε30 και ποσταρει για δημιουργια εντυπωσεων. Ολοι οι κατοχοι ε30 εχουν ματωσει οικονομικα για να τα εχουν σε αξιοπρεπη κατασταση. Απλα υπαρχουν αυτοι που το παραδεχονται και αυτοι που δεν θα το παραδεχτουν. Οπως υπαρχουν ανθρωποι που θα αναγνωρισουν ενα πολυ καλο μοντελο της μπεμβε και ανθρωποι που τα βλεπουν ολα καλα.
Η ε30 στα απλα μοντελα, δεν ηταν το καλυτερο μοντελο της μπεμβε στους τομεις που προανεφερα.

Και επειδη στο φορουμ μπαινουν και ατομα νεαρα σε ηλικια και διαβαζουν, που δεν γνωριζουν τι σημαινει ε30 σε οικονομικο και πρακτικο επιπεδο, καλο ειναι να προσεχουμε τη γραφουμε. Γιατι η καραμελα περι ανοθευτης καθαροαιμης οδηγησης του ε30, σερβιρεται καλα. Πολλοι οδηγουνται στην αγορα του κλασικου εργαλειου ε30 με 800-1500 ευρω και μετα τρεχουν να μαζεψουν τα ασυμαζευτα. Μην γνωριζοντας τα ποσα που απαιτουνται για να γινει ενα ε30 μηχανικα αρτιο και οδηγησιμο. Καταληγοντας θυματα των μηχανικων και των ανταλακτικατζηδων.

Και αυτη ειναι η σχετικα ηπια< καταληξη>. Γιατι ο μυθος της ανοθευτης οδηγησης μπορει να οδηγησει και σε κανενα δεντρο γιατι μπορει να νομιζει οτι το ειχα σε καποια στροφη η σε καποια ανοιχτη παρατεταμενη στροφη της εθνικης οδου που μπορει να μπηκε με 10 χλμ παραπανω και ξεκολλησε αποτομα η ουρα....

Οσον αφορα το τι θα κανει ο καθενας το ε30 του. Αστον να αποφασισει και οταν ερθει η ωρα αν θελει θα σε ενημερωσαι.

Σκληρος αλλα δικαιος...ο μονος τροπος να μη ματωσεις..ειναι να το δεις σαν παιχνιδι θεωρω..

Υγ..φιλος προσφατα πηρε ε30 διπορτακι του 85..κανα 2χιλιαρο...το μοτερ ειναι στα τελευταια τ..η καροτσα εχει σαπια..εβαλε ηδη bc racing...αλλο ενα χιλιαρικο..με αυτα που σας λεω ευκολα θα φτασουμε τα 6-7-8χιλ..αξιζει?φυσικα και οχι..

Υγ2..αξια ανεκτιμητη οταν τον πηγα βολτα στη βροχή...το αμαξι αν δεν εισαι "σοβαρος" οδηγος ευκολα το βγαζαμε αχρηστο...ο φιλος μ ομως σιγουρα εκτιμησε το αλλο το αμαξι, ενα ε46 2.2 που εχει!!!

nik200
29-01-19, 10:22
ατακες που πανε μαζι με το ε30...

-οποιος μπορει να παει ε30..μπορει να παει τα παντα
-αυτο το bmw το στρογγυλοφαναρο ειναι κακο αμαξι, πεταει κωλους..ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΕΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ (μεγαλοι χεραδες..) ΤΟ ΛΕΝΕ
-γεμισε ο καρεας ε30 και crx (τρακαρισμενα τη δεκαετια του 80-90...))
-βροχη και ε30 ΔΕΝ πανε μαζι...

βεβαια..αμα σκεφτειτε οτι ουτε οι αλβανοι δεν το παιρνουν πλεον (εχουν ηδη επσιλοτριανταεξι)..εχει πλακα να ξεχωριζεις!!!

nik200
29-01-19, 10:25
Γιατί ρε παιδιά δεν τα ξεφορτώνεστε τα ρημάδια αφού σαν μαυρίζουν την ψυχή?? Του Daywalker πάντως τόσα χρόνια, πέρα απο ένα θέμα με τα καλοριφέρ, μόνο την τυπική συντήρηση έχει, και στο βουνό πρωταγωνιστής και στην πίστα μια χαρά και όλα μέχρι και δομαστικά για το ράλλυ πήγαμε και δεν με τρόμαξε καθόλου!

συμπερασμα...ο daywalker ειναι καλος οδηγος...αμα δεν ηταν..θα λεγαμε αλλα!!:th_Laie_67-1::shok::hystericalbs1:
ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΜΠΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΚΟ ΟΔΗΓΟ ΜΕ ΕΠΣΙΛΟΤΡΙΑΝΤΑ...ΜΕΓΑΛΟΣ ΛΑΘΟΣ (το χω κανει!@@@)

savvas bmwdakias
29-01-19, 10:30
Επειδή με εχει απασχολησει και μενα αυτό το θεμα σε πιο ηπιο βαθμο, του τυπου εχω ένα κλασικο αυτοκινητο σε καλη κατασταση το βγαζω μια Κυριακη με λιακαδα και κανω και κανα μπαντιλικι, η γνωμη μου είναι ότι αυτά τα αυτοκινητα αν δεις την πραγματικη τους εικονα είναι ένα ματσο παλιοσίδερα. Από κει και περα όταν κανεις ένα γουστο που ευχαριστει την ψυχη σου, αυτό το πραγμα δεν εχει αξια ουτε πληρωνεται, όπως λεω και στο ξαδερφο μου, που είναι με ένα κομπουτερακι στο χερι και λεει ολη την ωρα "ακριβο" "δεν αξιζει" "πολλα λεφτα". Αν ξεκινάς με αυτό το σκεπτικο και το θεμα των χρηματων γινεται στεναχωρια αστο καλυτερα μην ασχολησαι καθολου. Σιγουρα ένα αμαξι 25-30 χρονων δεν κανει για καθημερινη χρηση από πολλες αποψεις, ειτε από θεμα αξιοπιστίας, είτε από θεμα ασφαλειας, ειτε από θεμα καταναλωσης κτλ. Οποτε το ερωτημα αν αξιζει είναι υποκειμενικο για τον καθενα. Εγω από προσωπικη εμπειρια το μονο που μπορω να πω είναι ότι θειος μου ειχε Ε30 318 τελείως απλο από καινουριο το κρατησε 20 χρονια περιπου δεν ειχε κανενα θεμα ουτε εφυγε ποτε από το δρομο,πολυ ανωτερο από το kaddet που ειχε ο πατερας μου και το ρενο 19 είναι λιγο αδικο να το συγκρινουμε με τα σημερινα αυτοκινητα.

dark knight
29-01-19, 10:53
Με συγχωρείς φίλε, δεν θα ξαναγράψω την γνώμη μου..Μην μπαίνεις και σε διαδικασία να γράφεις και δακρύβρεχτα σεντόνια όχι τίποτα άλλο...

Δημιουργία εντυπώσεων....Πφφφ.. χ@στηκα για το 30ρι και ποιος και άμα θα το πάρει..την άποψη μου είπα από αυτά που βλέπω από κάποιον που επίσης το έχει χρόνια.


Ομολογω οτι το δευτερο σου ποστ, με εντυπωσιασε περισσοτερο απο το πρωτο. Οι λεξεις κλειδια: δακρυβρεχτο σεντονι και το χεστηκα. Με αποστομωσες.

Προφανως το μονο σεντονι που γνωριζεις ειναι αυτο που σκεπαζεσαι. Οσον αφορα το χεστηκα, φανταζομαι οτι ειναι μια ομολογια εκτακτης βιολογικης αναγκης, η οποια στερει την δυνατοτητα καθαρης σκεψης. Βεβαια ολα αλλαζουν με το καζανακι και λιγο χαρτι υγειας!

pilot
29-01-19, 10:57
Πω πω πω πίκρα και καημός....

nik200
29-01-19, 11:08
βρε παιδια....

pilot
29-01-19, 11:25
Τι αρπαζεστε μωρέ...

Αυτά που λέτε για το 30αρι μπορεί κανείς να τα πει για κάθε μπεμβε δεκαετίας 90-2000. Σάμπως για το 46αρι δεν ισχύουν; Η ακόμα χειρότερα για το 36 και το 39; Κυκλωμα ψύξης, αντλίες, βανος, μέταλλα, πατώματα, ηλεκτρικά...

Γιάννη, θυμήσου ο Τάσος πόσα έχει σκασει για το 46αρι.

Αυτά είναι μες στο πρόγραμμα για παλιά αυτοκίνητα που χρησιμοποιούνται καθημερινα. Εάν μάλιστα το οδηγεί πάνω από ένα χερι, τότε κλαψ' τα Χαραλαμπε.

Οκ ρε Άρη, εγώ έχω Μ3 και 9 χρόνια το χρησιμοποιώ όσο περισσότερο μπορώ, δουλειά, πίστα, βουνό, βόλτα κλπ και δεν με έχει αφήσει ποτέ, δεν μου έχει κοστίσει ο κούκος αηδόνι ούτε τίποτα, τι να κάνουμε δηλαδή? Δημόσιο φόρουμ ήμαστε, ο καθένας λέει την άποψη του, και ο Θοδωρής με το 30ρι τα ίδια, η εμπειρία του Σάββα τα ίδια, υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Επίσης όλα αυτά τα χρόνια είτε από αυτά που διαβάζουμε είτε από συζητήσεις, στην Αθήνα ως επί το πλείστον χρεώνουν πολύ πολύ περισσότερα στα συνεργεία και είναι δυσκολότερο να βρεις "σωστό" μάστορα

wheelman
29-01-19, 11:50
43862
Προφανώς υπάρχουν και θα πρέπει να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις,
δεν είναι δυνατόν καταρχάς να έχουμε όλοι τα ίδια βιώματα.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα πρέπει να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση.

Θα παρακαλούσα λοιπόν να ρίξετε λίγο τους τόνους.

:thanks::thanks::thanks:

zaharias
29-01-19, 12:06
Παιδιά ηρεμία. Κουβέντα γίνεται, δεν υπάρχει λόγος να αρπαζομαστε.
Καθένας έχει την άποψη του.

PetrosD
29-01-19, 12:19
Για αυτό κι εγώ όταν διάλεξα το 30 μου πριν 10 χρόνια, το πήρα όσο πιο πλήρες μπορούσα. Υδραυλική κρεμαγιέρα, αντιστρεπτικές και δισκόφρενα μπρος πίσω, μπλοκέ διαφορικό, δερμάτινα καθίσματα, αναρτήσεις-ελατήρια και ηλεκτρικά καλούδια.
Όλα αυτά τα χρόνια, σε θέμα βελτίωσης έχω αλλάξει μόνο κρεμαγιέρα, έβαλα πιο κοντή από E36 η οποία μου κόστισε 30 ευρώ αγορά και 45 ευρώ το σετ ανακατασκευής με όλα τα τσιμουχάκια.
Βλάβες, η πιο συχνή είναι αντλία βενζίνης, που έχω αλλάξει 2 φορές, μια με μεταχειρισμένη που έβγαλε 1 χρόνο και μια καινούρια κινέζικη που 4 χρόνια τώρα λειτουργεί μια χαρά.
Και όσο με ξέρουν, ξέρουν ότι το οδηγώ δυναμικά. Επίσης, λόγω μπλοκέ, πάντα φεύγει γλυκά και προβλεπόμενα αλλά και σε αναμενόμενες καταστάσεις. Δεν με έχει ξαφνιάσει ποτέ. Επίσης όταν φύγει, με άφημα γκαζιού επανέρχεται με τελείως προβλεπόμενο τρόπο.
Το σασμάν μόνο που έσπασα με μάτωσε, αλλά έφταιγα εγώ, όχι το αμάξι.
Μοτερικά είμαι ευτυχώς μια χαρά, μόνο συντήρηση σε αναλώσιμα (λάδι, φίλτρο, υγρά).
Γενικά, κάθε μέρα που το οδηγώ μου δίνει απόλαυση και χαμόγελο στα χείλη και νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά που θέλει. (το δικό μου τουλάχιστον).

S8N
29-01-19, 12:28
Προσωπικά δεν γνωρίζω τίποτα από Ε30.

Είχαμε παλιά ένα Ε21 και ήταν 'ο Χάρος βγήκε παγανιά'. Εντούτοις, ο αδερφός μου κι εγώ νιώθαμε σπουδαία όταν μας πήγαινε ο πατέρας μας βόλτα με αυτό, κι ας ήταν 15+ ετών!

Άλλοι αντιμετωπίζουν τα αυτοκίνητα με τη λογική και άλλοι με συναίσθημα. Και πολλές φορές ο ίδιος άνθρωπος αντιμετωπίζει το ένα έτσι και το άλλο διαφορετικά. Επειδή γνωρίζω τον Γιάννη και είναι εξαιρετικό παιδί και καλός φίλος, βλέπω πως συγχωρεί αρκετά στο Ε46 και ελάχιστα στο Ε30. Το ίδιο κάνουμε όλοι λίγο πολύ: Τις προάλλες έδωσα ένα χιλιάρικο για να αλλάξω bilstein στη γκρανκάσα χωρίς να το σκεφτώ. Και μου φάνηκε πολύ άσχημο που έδωσα 280 για αμορτισέρ στο Τέριος της γυναίκας μου, που δεν έχει ζητήσει ποτέ κάτι το φουκαριάρικο αλλά είναι κρυόμπλαστρο όπως και να το κάνουμε.

Ψυχραιμία, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε. Είμαστε 100 μαλάκες που γουστάρουμε τα αυτοκίνητα και ειδικά τα μπεμβέ. That's all.

PetrosD
29-01-19, 13:21
Τώρα που το σκέφτομαι, το Ε30 του Γιάννη άρχισε να αποσυντίθεται από τότε που το οδήγησα. Είναι έτσι; Θυμάμαι καλά;

DaywalkeR
29-01-19, 13:29
Δεν περιμένω από κανέναν να εκτιμίσει και να δει τα Ε30 μέσα από τα δικά μου μάτια, αλλά εδω τα ισοπεδωσαμε όλα.
Τα πράγματα είναι απλά, Ε30 παίρνεις γιατί γουστάρεις το Ε30, όχι γιατί είναι καλύτερο ή χειρότερο από κάποιο άλλο
Το Ε30 δεν χρειάζεται πολλά άλογα για να σου χαρίσει χαμόγελα και να παίξεις
Το Ε30 χρειάζεται να έχεις μυαλό μέσα στο κεφάλι σου και να το οδηγείς με σύνεση και ανάλογα με της συνθήκες.
Το Ε30 δεν είναι για κάποιον που νομίζει πως πηρε το Ε30 και έγινε αυτόματα ντριφτάς.
Το Ε30 όπως και τα περίσσοτερα αυτοκίνητα της γενιάς του (δεν υπάρχουν και πολλά ακόμα που συνεχίζουν να κυκλοφορούν στους δρόμους) έχει τα κουσούρια των αυτοκινήτων της γενιάς του (οπως αντιστοιχα και τα Ε36, Ε46 κ.ο.κ)
Τα Ε30 με περισσότερα από 250 άλογα δεν θα έπρεπε να κυκλοφορούν στους δρόμους γιατί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα καλά, ουτε βόλτα ούτε στρίψιμο ούτε κόντρες. Όπως έγραψα και πιο πάνω μπορεί να σου προσφέρει χαρές και συγκινήσεις με πολύ λιγότερα αρκεί να έχεις μυαλό στο πανω κεφάλι και όχι στο κάτω.
Το Ε30 με την σωστή συντήρηση δεν ζητάει τίποτα περισσότερο από τις φυσιολογικές φθορες που έχουν όλα τα αυτοκίνητα με παρόμοια χιλιόμετρα.
Τα κόστη στα Ε30 έχουν ανέβει από τότε που ακούσανε όλοι για ντρίφτ και ντριφτάμαξο και το αγόρασαν χωρίς να αγοράσουν τα χέρια και την σύνεση που χρειάζεται για να το οδηγήσουν και εξαφάνισαν όλα τα ανταλλακτικά από την αγορά αγοράζοντας ταυτόχρονα πολλά αγροτεμάχια και οικόπεδα.

Επειδή λοιπόν κάποιοι μπερδεύετε την βούρτσα με την μπατανόβουρτσα, κανέις δεν είπε οτι ένα καλοφτιαγμένο Ε30 είναι πιο αποτελεσματικό σε απόλυτους χρόνους απο ένα καλό Ε46 ή ακόμα και ένα Ε36 ( :facepalm: ) αλλά μπορεί να είναι εξίσου ευχάριστο και παιχνιδιάρικο στο δρόμο με λιγότερα από τα μισά άλογα.

Έχω το δικό μου 13 χρόνια, έχω πάει παντού (ταξίδια, πίστα, βουνό) και με όλους τους τύπους καιρού χωρίς να με προβληματίσει πουθενά.
Η μόνη σοβαρή βλάβη που συνάντησα ήταν όταν έσκασε το ψυγείο του καλοριφέρ μου με κόστος ανταλλακτικων και εργασίας 350 ευρώ.
Ανάρτηση φοράω την μαμά m-technik 51mm με κόστος 250 ευρώ με τοποθέτηση. (την θεωρώ ιδανική για καθημερινό αυτοκίνητο και για όλες τις χρήσεις)

PetrosD
29-01-19, 14:17
Η μόνη σοβαρή βλάβη που συνάντησα ήταν όταν έσκασε το ψυγείο του καλοριφέρ μου με κόστος ανταλλακτικων και εργασίας 350 ευρώ.


Κι εγώ το έπαθα αυτό! Το άλλαξα μόνος μου με 20 ευρώ μεταχειρισμένο +15 το κόστος του αντιψυκτικού. Με την ευκαιρία άλλαξα προληπτικά αντλία νερού, θερμοστάτη και ρουλεμάν τεντωτήρα.

DaywalkeR
29-01-19, 14:27
Κι εγώ το έπαθα αυτό! Το άλλαξα μόνος μου με 20 ευρώ μεταχειρισμένο +15 το κόστος του αντιψυκτικού. Με την ευκαιρία άλλαξα προληπτικά αντλία νερού, θερμοστάτη και ρουλεμάν τεντωτήρα.

Δεν ηθελα να βάλω μεταχειρισμένο για να είμαι σιγουρος, επίσης στο is έπρεπε να βγει το σαμάρι λόγω χωροταξίας, το ακριβότερο ήταν η ηλεκτροβάνα που άλλαξα επίσης προληπτικα μαζί με το ψυγειο, μιας και εβγαλα σαμαρι η οποια κοστιζε 160ευρω

BILL007
29-01-19, 15:06
Τα κόστη στα Ε30 έχουν ανέβει από τότε που ακούσανε όλοι για ντρίφτ και ντριφτάμαξο και το αγόρασαν χωρίς να αγοράσουν τα χέρια και την σύνεση που χρειάζεται για να το οδηγήσουν και εξαφάνισαν όλα τα ανταλλακτικά από την αγορά αγοράζοντας ταυτόχρονα πολλά αγροτεμάχια και οικόπεδα.



TRUEEE!!! :th_Laie_67-1:

nik200
29-01-19, 17:06
βρηκα τυχαια ενα video...αμεσως οι παλιογιαπωνεζοι (σιγουρα αυτοι το χουν βγαλει....:th_Laie_67-1:) να βγαλουν κακη φημη στο επσιλοτριαντα...


https://www.youtube.com/watch?v=Unote-qH144

costask2
29-01-19, 19:17
Ζάχο έχει ένας συνάδερφος μου εδώ στη Σουηδία ένα 318ι Τουρινκ με μ50β25 τουρμπο. Στοκ μοτέρ το πέταξε πάνω ένα Τούρμπο κ ιντερκουλερ κ το έχει 450 άλογα, το οδηγάει καθημερινά, τέρμα γκάζια κ πάντα διπλωμένος Χαχαχα το μόνο που το αλλάζει είναι τα ημιαξόνια τρεις την ώρα :whistle:. Το αμάξι από ανάρτηση έχει μόνο ελατήρια χαμιλοματος κ φρένα 325, το σύνολο του βγήκε κανένα 3χιλιαρο από ότι μου ειπαι. Αλλά budget φάση, τώρα αν θες καλά πράγματα, ανάρτηση coilpvers αντιστρεπτικές Hr, 4pπιστόνια φρένα 18 ζάντες κτλ θα σου στιχησει ανάλογα
Αν θες θα τον ρωτήσω τη φοράει από σασμάν κ διαφορικό κτλ
Η διαφορά είναι ότι όλα τα έχει φτιάξει μόνος στο γκαράζ του :thumbsup: άρα πιστεύω με 5-6000 θα μπορέσεις να φτάσεις αρκετά μακριά σε ένα τέτοιο πρότζεκτ, αλλά πάντα θα θέλει κάτι παραπάνω όταν μπαίνεις σε αυτό το δρόμο με τα παλιά αυτοκίνητα, πάρε παράδειγμα το δικό μου το ε21, το έβαλα το σ14 κ είχα τρελαθεί λέω μια χαρά είναι, εεεεεεε μετά μπήκε στο μυαλό μου να φτιάξω καμία σκουριά να αλλάξω το χρωμα να του βάλω μπακετ κτλ κτλ κ κατέληξα να το κάνω όλο ανακατασκευή χαχαχαχαχα εκεί ξέφυγα λιγάκι
Εμένα το τέλειο ε30 κατά άποψη μου είναι να το φορέσεις ένα σ52 μοτέρ σασμάν μια καλεί ανάρτηση κ μια 17αρα azev κ τίποτα άλλο

Xrhstos Adams
03-02-19, 19:08
Σύμφωνο με αυτά Π λες αλλά τ αυτοκίνητο είναι ακριβός όπος τ Θέλω κόκκινα δερμάτινα σποιλερ alpina αεροτομες έχω ρίξει αρκετά χρηματα

costask2
14-02-19, 19:37
Ζάχο όλη με μ50β25 κάτω από το καπό εδώ χαχαχαχαχα

Αυτό δεν κόστισε κ πολλά εκατοσταρικα να το κάνει να δουλέψει :th_Laie_67-1:


43935