PDA

Επιστροφή στο Forum : m3 286 vs 325i turbo



Killertzis
29-12-18, 18:12
Καλησπερα κι απο μενα στην bmw-δο-παρεα!
Όντας κάτοχος ενός 316i μετατροπή σε 325i,μόνο κινητήρα m50b25 μονό-vanos,μου εχουν μπει δαιμονες στο κεφαλι για το πως θα κερδισω λιγα πονυ παραπανω :hyper:
Πρωτα θελω να το στησω λιγο λιγο περισσοτερο το αμαξι,αλλα στα μακρινο μελλον υπαρχει η εκδοχη να τουρμπισω το μοτερ stock,μονο με φλαντζα για την συμπιεση και μικρη πιεση για καμια 300-320 αλογα που εχω ακουσει οτι ειναι ασφαλη στον εν λογω κινητηρα.
Η ερωτηση μου σε εσας είναι,τι αξιζει περισσοτερο απο τα δυο μοτερ?πιστευω στο κοστος ειναι το ιδιο πανω κατω,η μετατροπη σε μ3 286 η' τουρμπισμα στο ηδη υπαρχον μοτερ.
Λογικα θα τα πουμε και στο track day απο κοντα thumb

PetrosD
29-12-18, 19:04
Καλησπερα κι απο μενα στην bmw-δο-παρεα!
Όντας κάτοχος ενός 316i μετατροπή σε 325i,μόνο κινητήρα m50b25 μονό-vanos,μου εχουν μπει δαιμονες στο κεφαλι για το πως θα κερδισω λιγα πονυ παραπανω :hyper:

Κι εγώ μια από τα ίδια. Αυτή την περίοδο πειραματίζομαι με χρονισμό εκκεντροφόρου εισαγωγής. Τον καθυστέρησα 5 μοίρες αλλά κέρδισα ροπή χαμηλά. Κάποια μέρα από τις επόμενες θα του δώσω 6-7 μοίρες προπορεία μπας και ανέβει η καμπύλη πιο ψηλά.

Panos 316T
29-12-18, 20:14
Το πρωτο παρανομο και το δευτερο βαρελι απατο.
Διαλεγεις ...

Killertzis
30-12-18, 10:10
Εχει κανεις καποια εμπειρια?

zaharias
30-12-18, 10:34
325 τουρμπο, πιο σκυλι για τετοια, πιο φτηνα ανταλλακτικα..

BILL007
30-12-18, 15:50
325 τουρμπο, πιο σκυλι για τετοια, πιο φτηνα ανταλλακτικα..

:+1: αν είναι να επιλέξεις ανάμεσα σε αυτές τις λύσεις.

MixalhsGp
30-12-18, 16:05
Τούρμπο αλλα με μετρο

Βασιλης
30-12-18, 19:03
Εγω θα του εβαζα το μι τρειο .ΤΟ S50 B30 Tον δαιμονα δεν τον εχεις εσυ..
ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ. Τον εβαζαν οι γερμανοι οταν εφτιαχναν τους Μ κινητηρες.
Τι ωραια που ουρλιαζουν τα ατιμα.

HLIAS - E36
01-01-19, 13:38
Συμφωνώ με τον Βασίλη, μόνο ///Μ φίλε...!! Άσε τα σαλιγκάρια στην άκρη, δεν είναι για αυτές τις καροτσες!

Για αρχή το Μ είναι θρύλος, είναι μύθος, είναι θρησκεία! Όλα τα άλλα είναι απλά δημιουργήματα από τα μαστόρια... Τεχνολογία και πρόκληση για μία εταιρεία δεν είναι να βγάλει άλογα με σαλιγκάρια, τεχνολογία είναι να φτιάχνεις ατμοσφαιρικά έργα τέχνης!

Μπορεί να είμαι λίγο απόλυτος και αισθηματιας ως λάτρης του κλασσικού, όπως δηλαδή έβγαινε από το εργοστάσιο αλλά με το τούρμπο όσα άλογα και να βγάλεις θα έχεις πάλι ένα 2.5 6κυλινδρο μοτέρ, δεν θα δεις σε κανένα πρόσωπο τον ενθουσιασμό ενός Μ...

Και από οικονομικής πλευράς αν μπλέξεις με συνεργεία τότε καλή δύναμη! Ευτυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία, βλέπω όμως 4 πολύ κοντινούς μου φίλους τι περνάνε, κανονικοί αιμοδότες!!!

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις και εύχομαι να το πετύχεις σύντομα! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

dark knight
01-01-19, 14:39
Εχουμε πλεον 2019. Το s50b30 εχει κλεισει πανω απο 22 χρονια ευδοκιμης υπηρεσιας, στα χερια οδηγων που το απεκτησαν 5ο χερι και εχουν βγαλει τα απωθυμενα τους ενω ταυτοχρονα τους εβαζαν λαδι για αλυσιοπριονα. Θα το χρυσοπληρωσεις και αν δεν το παρεις στο χερι στον πρωτο χρονο, απο τα προβληματα θα πηγαινεις λιγο καλυτερα απο 328. Αναγκαστικα θα πρεπει να το ανοιξεις και να κανεις ανακατασκευη. Κατι που θα διπλασιασει το κοστος.

Με τα ιδια χρηματα που κοστιζει η μετατροπη κανεις ενα light turbo στο Μ50 και σκοτωνει το μοτερ. Μ// μοτερ δεν θα ειναι ποτε σε τιποτα. Αλλα ειναι η μονη λυση που δεν θα σε καταστρεψει οικονομικα και θα εχεις παραπλησια η πολλαπλασια δυναμη απο Μ// μοτερ

Killertzis
01-01-19, 15:55
αυτην ακριβως την σκεψη ειχα κι εγω dark knight,ενα light turbo γυρω στα 320 αλογα.Δεν εχω ανεβει ποτε ουτε σε μ3 ουτε σε τουρμπο εξακυλινδρο για να πω διαφορες,γι αυτο ρωταω και εσας εδω.Γενικα ειμαι καινουργιος οδηγος και το εργαλειο μου το εχω 1 χρονο.
Ηλια,οι φιλοι σου με τα προβληματα μηπως το εχουν φουσσκωσει αρκετα?Γιατι βλεπω σε ξενα φορουμ κυριως οτι με χαμηλη πιεση και κλειστο μοτερ,τους παει αρκετα καλα...
Επισης ν σημειωσω οτι η μηχαν μου ειναι απο ανακατασκευη κεφαλης επειδη ειχα χτυπησει βαλβιδα.

Καλη Χρονια σε ολους!

BILLYS
01-01-19, 16:41
Τι ακριβώς σκέφτεσαι για τουρμπισμα;
Υπάρχει έτοιμο επώνυμο και δοκιμασμένο Κιτ;

Killertzis
01-01-19, 19:03
μολις ερθει η ωρα θα το μαθουμε αυτο φιλε μου,αν και θα αργησει πολυ εαν το αποφασισω δηλαδη :thumbsup: Ετοιμο και δοκιμασμενο κιτ ομως θα ξεφευγει λογικα εαν υπαρχει :whistle:

PetrosD
01-01-19, 19:13
Άντε, τελείωνε εσύ να παίρνουμε σειρά.:fountwtis:

zaharias
01-01-19, 20:13
Σίγουρα το σκύλιασμα του S50 δεν συγκρίνεται με το Μ50. Αλλά τα ανταλλακτικά δεν έχουν καμία επαφή σε τιμή μεταξύ των 2 μοτέρ.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το προγραμμα.
Εγώ αν το μοτέρ (Μ50) δεν έκαιγε λάδια και είχε καλή συμπίεση θα το εκανα φλάντζα βίδες και Τούρμπο.

BILL007
03-01-19, 08:56
Καλή ανάγνωση!! :original:

https://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?521046-Tried-and-Tested-Forced-Induction-Every-BMW-FI-Setup-experience-in-one-thead-!!!

https://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?2371226-Another-M50-Turbo-build-E30-Chassis

nik200
03-01-19, 11:34
Λοιπον....

Το m3 ειναι m3..οτι και να λεμε ειναι oem και δουλευει σωστα στην καροτσα αυτη..ακομα και το 286 ειναι ενα υπεροχο αμαξι..απλα ναι το μοτερ ειναι παλιο και πραγματι πρεπει να το ανοιξεις για να δεις...τι παιζει...και συνηθως κατα 95% θα θελει πολλα...ειναι ενα project του 5χιλιαρου..αν το θες σωστο!!!

Απο κει και περα ξεφεύγουμε σε αλογα αλλα και σε εξοδα..και μη μ πειτε οτι θα σηκωσω 0.5 και ολα καλα...γιατι καποιος μλκας θα βρεθει στο δρομο και θα τη σηκωσεις την "τσακα"...και μετα ρυζι!!!
Με 2.5 λοιπον θες τουλαχιστον 3071-3076 τουρμπο...αν θες να αποδιδει στοκ σωθικα παιρνεις θροσατη και οχι ρουλεμαν που θελει 1+ bar για να βρεθει εντος χαρτη (τουρμπινας)!!!μονο ετσι μπορεις να σταθεις με στοκ σωθικα...αμα σφυρι..παμε αλλου!!!

Killertzis
03-01-19, 13:41
καλα σφυρι δεν το σκεφτομαι καν γιατι με τα λεφτα που θα εβγαινε καλυτερα μ3.Σιγουρα ειναι μια σκεψη,αλλα θελει πολυ μελετη απο σωστα ατομα,για ν προχωρησω,δεν θα εκανα κατι παρατολμο.

Killertzis
03-01-19, 13:51
Καλή ανάγνωση!! :original:

https://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?521046-Tried-and-Tested-Forced-Induction-Every-BMW-FI-Setup-experience-in-one-thead-!!!

https://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?2371226-Another-M50-Turbo-build-E30-Chassis

Το δευτερο post απιστευτο,ολα τα δειχνει με εικονες και ειναι περιπου στο ιδιο project με εμενα!Ευχαριστω πολυ

BILLYS
03-01-19, 14:33
Όλη η μαγκιά είναι η χταποδοπολλαπλη και το πρόγραμμα.
Τα υπόλοιπα απλά κουμπωνουν.

Killertzis
03-01-19, 14:53
πιστευω με αγραφο εγκεφαλο ν παιξει κανεις ειναι καλυτερα.Και μια πιο λεπτη φλαντζα.

BILL007
03-01-19, 18:13
Το δευτερο post απιστευτο,ολα τα δειχνει με εικονες και ειναι περιπου στο ιδιο project με εμενα!Ευχαριστω πολυ

Με το καλό να το αρχίσεις και να το τελειώσεις και θα περιμένουμε παρουσίαση! :thumbsup:

nik200
05-01-19, 02:28
φιλε killertzi ενω καταλαβαινω την αναγκη σ το αμαξι να γινει λιγο πιο γρηγορο απο τι αλλη δεν καταλαβαινω για τι σκοπο θελεις αυτα τα αλογα?

θελεις ενα αμαξι για πιστα? ενα αμαξι για δρομο? για κοντρες ?να τα κανει ολα και απο λιγο? τι ακριβως θελεις να κανει?

αν θελεις να τα συνδυασεις ολα σαφεστατα και η επιλογη m3 ειναι μονοδρομος..γιατι?πολυ απλα εχουμε μια παλια καροτσα που "βγηκε" για καποια αλογα πχ..μεχρι 321...κοινως ενα stock m3 set up αναρτηση-μοτερ-διαφορικο θα εισαι υπερευχαριστημενος...στο δρομο το αμαξι θα ειναι τελειο και θα μπαινει και πιστα οπου θα μπορεις να ευχαριστηθεις πολυ..

αν τωρα το αμαξι γινει τουρμπο σαφεστατα και χανει οδηγησιμοτητα στην πιστα...μη περιμενεις το δυσμοιρο 36αρι να μπορεσει να βαλει κατω τα 40 τουρμπο κιλα ροπης (ακομα και στο 0.5 bar που αναφερεις)...εκτος αμα πας σε καμια σοβαρη kw (2-3)...επισης σε κανα quaife διαφορικο..καθως το m3 διαφορικο θα ειναι τερμα παιχνιδιαρικο..αλλα σε χρονο θα χανεις...οποτε καλυτερα πας σε εφαρμογες drag-drift......οποτε

και στις δυο περιπτωσεις θα πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη και να αποφασισεις τι θες ακριβως για να γινει και σωστα...αλλιως θα εχεις ενα ημιμετρο..κοινως ενα αμαξι που δεν θα τα κανει ολα...επιλεγεις και παιρνεις φιλε μ!!!

υγ...η τουρμπο επιλογη ειναι πραγματικα κουβας χωρις πατο..αν θες τη γνωμη μ...και γενικα να προσπαθεις να κανεις μια παλια καροτσα να κανει πραγματα που it wasnt supposed to do..ειναι αλλο τεραστιο λαθος που κανουμε σε αυτη τη χωρα...και ναι στο λεει ανθρωπος που θα κανει v8 το ε30!!!

Killertzis
05-01-19, 09:21
φιλε killertzi ενω καταλαβαινω την αναγκη σ το αμαξι να γινει λιγο πιο γρηγορο απο τι αλλη δεν καταλαβαινω για τι σκοπο θελεις αυτα τα αλογα?

θελεις ενα αμαξι για πιστα? ενα αμαξι για δρομο? για κοντρες ?να τα κανει ολα και απο λιγο? τι ακριβως θελεις να κανει?

αν θελεις να τα συνδυασεις ολα σαφεστατα και η επιλογη m3 ειναι μονοδρομος..γιατι?πολυ απλα εχουμε μια παλια καροτσα που "βγηκε" για καποια αλογα πχ..μεχρι 321...κοινως ενα stock m3 set up αναρτηση-μοτερ-διαφορικο θα εισαι υπερευχαριστημενος...στο δρομο το αμαξι θα ειναι τελειο και θα μπαινει και πιστα οπου θα μπορεις να ευχαριστηθεις πολυ..

αν τωρα το αμαξι γινει τουρμπο σαφεστατα και χανει οδηγησιμοτητα στην πιστα...μη περιμενεις το δυσμοιρο 36αρι να μπορεσει να βαλει κατω τα 40 τουρμπο κιλα ροπης (ακομα και στο 0.5 bar που αναφερεις)...εκτος αμα πας σε καμια σοβαρη kw (2-3)...επισης σε κανα quaife διαφορικο..καθως το m3 διαφορικο θα ειναι τερμα παιχνιδιαρικο..αλλα σε χρονο θα χανεις...οποτε καλυτερα πας σε εφαρμογες drag-drift......οποτε

και στις δυο περιπτωσεις θα πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη και να αποφασισεις τι θες ακριβως για να γινει και σωστα...αλλιως θα εχεις ενα ημιμετρο..κοινως ενα αμαξι που δεν θα τα κανει ολα...επιλεγεις και παιρνεις φιλε μ!!!

υγ...η τουρμπο επιλογη ειναι πραγματικα κουβας χωρις πατο..αν θες τη γνωμη μ...και γενικα να προσπαθεις να κανεις μια παλια καροτσα να κανει πραγματα που it wasnt supposed to do..ειναι αλλο τεραστιο λαθος που κανουμε σε αυτη τη χωρα...και ναι στο λεει ανθρωπος που θα κανει v8 το ε30!!!

Ναι εχεις δικιο πιστευω,γι αυτο δεν εχω δει ακομα βιντεο με turbo εξακυλινδρο σε track με καλους χρονους,παρα μονο drift και drag.

pilot
05-01-19, 09:49
Σε ενδιαφέρει όντως να ασχοληθείς με την πίστα και να προσπαθήσεις? Αν ναι και εγώ είμαι της άποψης να επενδύσεις σε S μοτέρ.

Για την ιστορία ο Καζακος έχει φτιάξει Μ50Β25, άβανο όμως, μόνο φλάντζα και μπουζόνια, εντελώς στοκ μοτέρ και στο 1.4 πέρασε Polo 20VT big turbo μετρημένο στα 550 άλογα! Τώρα φυσάει 1.8!! Αλλα το αυτοκίνητο είναι μόνο για κόντρα, πολύ δύναμη.

Killertzis
05-01-19, 12:25
Ναι ξέρω,με είχε δείξει και βιντεάκι που περνάει και evo στα ίδια άλογα κοντά ,κι από εκεί πήρα το μικρόβιο .Τώρα σχετικά με πιστα Θέλω να πηγαίνω μια δυο φορές τον χρόνο ας πούμε.το Drift δεν με τρελαίνει αν και κανω που και που.κόντρες βάζω αρκετά συχνά ακόμα κι έτσι πρώτο στάδιο που είναι.Αλλα δεν γίνεται να τα έχεις όλα σε ένα αμάξι σίγουρα το καταλαβαίνω.
Να ρωτήσω,για πιστα Γιατί είναι τόσο ακατάλληλο?Γιατί θα πετάει πολύ κωλο στις στροφές λόγω μη γραμμικής καμπύλης του turbo?

tsapi
05-01-19, 15:30
Να ρωτήσω,για πιστα Γιατί είναι τόσο ακατάλληλο?Γιατί θα πετάει πολύ κωλο στις στροφές λόγω μη γραμμικής καμπύλης του turbo?
Ο συνδυασμός turbo lag και πολύ μεγάλης ροπής από πολύ χαμηλά και μέτριας γραμμικότητας κοστίζουν χρόνο και στις εξόδους των στροφών και στις παρατεταμένες καμπές.

Με ένα τέτοιο κτηνάκι, για καλούς χρόνους σε πίστα θα χρειαστείς πολύ καλό μπλοκέ διαφορικό, πολύ καλή ανάρτηση και λάστιχα. Και για να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς τη δύναμη στις ευθείες, θα χρειαστείς φρένα ταψιά.

Καλη χρονιά.

Βασίλης

Killertzis
05-01-19, 17:01
χμμ καταλαβα,θελει το ενα θελει το αλλο,και θα φτασει μετα σε κοστος μιας μετατροπης s54 σε e36 :th_Laie_67-1:
Μηπως να σκεφτομουν και την επιλογη του ροτορα?Απλα δεν μου αρεσει καθολου ο ηχος αυτος του ροτορα!

Killertzis
05-01-19, 17:40
Του κομπρεσορα εννοω,πως μου ηρθε ο ροτορας! :th_Laie_67-1:

Panos 316T
05-01-19, 22:23
Φιλε μου ,να σου πω, πως θα ευχαριστηθεις το αυτοκινητο σου;

Πρωτα απο ολα το συντηρεις αψογα, του κανεις μια δυναμομετρηση για να δεις τις καμπυλες σου και μετα τα νουμερα ,του μαζευεις τα κλασικα προβληματα της καροτσας σου (αν δε το χεις κανει) βαζεις μπλοκε και αναρτησεις ,μια 4αδα καλα λαστιχα και πιστεψε με εισαι ετοιμος,δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

Και πατηματα θα βρεις στα μετρα σου , και στροφοδιαδρομη θα κανεις και πιστα θα μπαινεις και σουπερμαρκετ θα πηγαινεις και στο συνεργειο θα πηγαινεις για τα προβλεπομενα μονο!

Και για να δεις ποιος στα λεει , δες το προφιλ μου.