PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκριτικό μπλοκέ διαφορικών



S8N
23-12-18, 23:42
Πιστεύω πως αξίζει να διαβάσετε και τις 11 σελίδες αυτού του thread που πέτυχα πριν καιρό στο m3post.com

https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=788992&page=15

O Βαγγέλης (vagmag) που είναι μεγάλο ψαχτήρι το έχει ανακαλύψει και μάλιστα μπήκε στο νόημα, όπως φαίνεται από τις ερωτήσεις του!

Ο τύπος λοιπόν είναι γερμανός έμπορος/βελτιωτής και δοκιμάζει στην Ε92 Μ3 του 6 διαφορικά (συμπεριλαμβανομένου του εργοστασιακού). Θα εκπλαγείτε με τις διαπιστώσεις του...

Στο site του έχει και όλα τα κιτ τροποποίησης που περιγράφει.

Καλό διάβασμα και καλά projects (εγώ ήδη έχω στα σκαριά το δικό μου).

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2018/12/SDC10811-1.jpg

gant
24-12-18, 11:34
Ωχ ρε Άρη, εορτιάτικα μας βάζεις να μελετήσουμε? :th_Laie_67-1:

BILL007
24-12-18, 15:32
:fountwtis::fountwtis::fountwtis:

S8N
28-12-18, 19:45
Επανέρχομαι γιατί ένας φίλος μου πρότεινε αυτή την εναλλακτική ως οικονομικότερη:

https://www.racingdiffs.com/bmw/

Μπορείτε να googlάρετε τη φράση 'progressive LSD conversion kits'.

Είναι ανατολικοευρωπαϊκή πατέντα μετατροπής του ελεύθερου διαφορικού σε μπλοκέ. Δυστυχώς, δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα lunchbox locker. Εδώ δεν υπάρχουν δισκάκια και pressure plates, απλώς ασκείται δύναμη πάνω στα γρανάζια μέσω δυο πλακών με friction plates. H προφόρτιση γίνεται με τα ελατήρια ανάμεσα στις πλάκες.

Λένε ότι είναι 2-way διαφορικό, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι στο φρενάρισμα και στο ρολλάρισμα δεν είναι ελεύθερο. Αυτό επηρεάζει αρκετά τη συμπεριφορά και φαντάζομαι πως ενδείκνυται περισσότερο για drift παρά για spirited driving. Εμένα πιο πολύ μου κάνει να συμπεριφέρεται σαν κολλημένο διαφορικό παρά σαν 2-way.

Μεγάλο ερωτηματικό οι φθορές και η θερμότητα που αναπτύσσεται.

Γι' άλλη μια φορά φαίνεται πως υπάρχουν δυο δρόμοι: Η εύκολη λύση και η σωστή λύση.

JiMk86
28-12-18, 20:56
Επανέρχομαι γιατί ένας φίλος μου πρότεινε αυτή την εναλλακτική ως οικονομικότερη:

https://www.racingdiffs.com/bmw/

Μπορείτε να googlάρετε τη φράση 'progressive LSD conversion kits'.

Είναι ανατολικοευρωπαϊκή πατέντα μετατροπής του ελεύθερου διαφορικού σε μπλοκέ. Δυστυχώς, δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα lunchbox locker. Εδώ δεν υπάρχουν δισκάκια και pressure plates, απλώς ασκείται δύναμη πάνω στα γρανάζια μέσω δυο πλακών με friction plates. H προφόρτιση γίνεται με τα ελατήρια ανάμεσα στις πλάκες.

Λένε ότι είναι 2-way διαφορικό, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι στο φρενάρισμα και στο ρολλάρισμα δεν είναι ελεύθερο. Αυτό επηρεάζει αρκετά τη συμπεριφορά και φαντάζομαι πως ενδείκνυται περισσότερο για drift παρά για spirited driving. Εμένα πιο πολύ μου κάνει να συμπεριφέρεται σαν κολλημένο διαφορικό παρά σαν 2-way.

Μεγάλο ερωτηματικό οι φθορές και η θερμότητα που αναπτύσσεται.

Γι' άλλη μια φορά φαίνεται πως υπάρχουν δυο δρόμοι: Η εύκολη λύση και η σωστή λύση.

Ο συγκεκρινένος πουλάει και χειροποίητα κατα παραγγελία διαφορικά δισκάτα τύπου ZF... (Τύπου Μ3 Ε36)

Θα ήθελα τη γνώμη σου γιατι βλέπω ασχολήσε...

Έχω σοβαρό ενδιαφέρον για 4clutch type 50% / 30%

Απ ότι μου εξήγησε έχουν ramp angles 30/45

Δηλαδή σε φουλ φορτίο κλειδώνει έως 50% και σε επιβράδυνση έως 30% τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ... ερώτηση μήπως γνωρίζεις τι συμπεριφορά έχει οταν βρίσκεσαι σε σταθερή πορεία, ή αν βγάλεις νεκρά τελείως χωρις ταχύτητα, συμπεριφέρονται σαν ελεύθερα;


Το συγκεκριμένο είναι 1.5way 4 δισκο...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντησή σου....


Sent from my iPhone using Tapatalk

S8N
28-12-18, 21:21
Δημήτρη, ψάχνομαι αλλά δεν έχω καθόλου εμπειρία από δισκατα. Η μόνη εμπειρία μου είναι από το viscodrive της Ε46 Μ3.

Σε αυτό το θέμα θα μπορέσουν να μας βοηθήσουν πολύ οι ντριφταδες του φόρουμ.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως το 1.5way ΔΕΝ είναι ελεύθερο σε ρολάρισμα ή φρενάρισμα. Αυτό δεν είναι κακό, απλώς φαντάζομαι πως θα πρέπει να προσαρμόσεις την οδήγησή σου αναλόγως.

Θεωρητικά, το 1.5way και το 2way θα αυξήσουν την υποστροφή εάν μπεις στη στροφή φρεναριστος ή χωρίς γκάζι. Επίσης, θα βελτιώσουν τη σταθερότητα κατά το φρενάρισμα.

Προσωπικά θα προτιμούσα ένα 1.5 σε πισωκίνητο, γνωρίζοντας όμως ότι σε συνθήκες χαμηλής πρόσφυσης θα πρέπει να είμαι πιο alert. Τα 1way είναι για τα προσθιοκινητα.

Όσον αφορά το 4δισκο, αυτό βλέπω πως προτιμούν ολοι με 328/330.

nik200
28-12-18, 23:12
Χωρις να διαβασω ιδιαιτερα..απλα θα πω το εξης..1-1.5 way μεταφραζονται ως 25 , 50 %...τα οποια ειναι υπεραρκετα για χρηση δρομου...σκεφτειτε οτι το m3 e36 ειχε 25%...και ηταν μια χαρα...δηλαδη σχεδον το 50 % ειναι οριακα πολυ..θελει δηλαδη λιγο συνεση σε βρεγμενο..απο κει και πανω ειναι μονο για πιστα..και δη drift..

JiMk86
28-12-18, 23:17
Χωρις να διαβασω ιδιαιτερα..απλα θα πω το εξης..1-1.5 way μεταφραζονται ως 25 , 50 %...τα οποια ειναι υπεραρκετα για χρηση δρομου...σκεφτειτε οτι το m3 e36 ειχε 25%...και ηταν μια χαρα...δηλαδη σχεδον το 50 % ειναι οριακα πολυ..θελει δηλαδη λιγο συνεση σε βρεγμενο..απο κει και πανω ειναι μονο για πιστα..και δη drift..

Του Ε36 ήταν 1way η 2way?


Προφανως ενοείς τα 75% για drift κλπ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

nik200
28-12-18, 23:31
Του Ε36 ήταν 1way η 2way?


Προφανως ενοείς τα 75% για drift κλπ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

1 way θεωρειται του m3 e36..λογω 25% εμπλοκης...50% = 1.5 way και 75% = 2 way

Για να μην μπερδευτειτε παιδια μην τα συγκρινεται με τα oem m3 e46-92 που ειναι μεταβαλομενα και μπορουν να φτασουν εως και 100%...αυτα ειναι πολυ γλυκα διαφορικα...και οχι τοσο αποτομα οσο ενα 50%πχ...γιατι το 50% το παιρνεις απευθειας το ποσοστο...οχι λιγο λιγο...!!!

S8N
28-12-18, 23:37
Δυστυχώς το μπλοκέ του 3.0 Μ3 Ε36 (188mm, 3.15 βήμα) δεν μπαίνει στα δικά μας 188αρια καβουκια (46, 39 κλπ). Από το 46 και μετά άλλαξαν αρκετά πραγματα.

S8N
28-12-18, 23:38
Κρίμα γιατί αυτά τα παλιά ZF ήταν ωραία μπλοκέ.

nik200
28-12-18, 23:43
Oem m3 e46 γέφυρα..γυρω στο 1000ρικο πρεπει να βγαινει...και φυσικα ανοιγεις και οτι βρεις...

Υγ...μακρυα απο quaife..δεν κανει για παντες...αν θες να στριψεις οτι καλυτερο...

S8N
28-12-18, 23:47
Καμιά φορά μάλιστα τη βρίσκεις και μαζί με κομμάτι του πίσω πατώματος στην ίδια τιμή.

nik200
28-12-18, 23:50
Καμιά φορά μάλιστα τη βρίσκεις και μαζί με κομμάτι του πίσω πατώματος στην ίδια τιμή.

Καμια φορα, με λιγα παραπανω, βρισκεις και ολοκληρο αμαξι!!!!!:th_Laie_67-1::shok:

S8N
29-12-18, 00:00
Καμια φορα, με λιγα παραπανω, βρισκεις και ολοκληρο αμαξι!!!!!:th_Laie_67-1::shok:

Ναι, από το Ζεφυρι, με δεντράκι στον καθρέπτη για να μη μυρίζει μπάφος και δώρο νύφη για τον μπαλαμό αγοραστή μας.

Μιλάμε πάντα για τρίτο αμαξι βόλτας, ατρακαριστο άβαφο από πρωην πλοίαρχο του ΕΝ και χωρίς βιβλίο σέρβις γιατί απλούστατα δεν έφτασε τα κμ ούτε της πρώτης αλλαγής λαδιων.

BILL007
29-12-18, 15:39
Ναι, από το Ζεφυρι, με δεντράκι στον καθρέπτη για να μη μυρίζει μπάφος και δώρο νύφη για τον μπαλαμό αγοραστή μας.

Μιλάμε πάντα για τρίτο αμαξι βόλτας, ατρακαριστο άβαφο από πρωην πλοίαρχο του ΕΝ και χωρίς βιβλίο σέρβις γιατί απλούστατα δεν έφτασε τα κμ ούτε της πρώτης αλλαγής λαδιων.

:th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

dark knight
29-12-18, 17:26
ας υποθεσουμε ότι καποιος θελει ένα διαφορικο για καλυτερο ελεγχο του αυτοκινητου σε συνθηκες δρομου, παντα. όχι για drift, πιστα kai καφρίλες. το quaife είναι η καλυτερη επιλογή? γιατι ρωταω.

αν το quaife μολις χασει την επαφη με τη ασφαλτο ο ενας τροχος, λειτουργει ως ελευθερο. είναι ευκολο σε μια γρηγορη αναβαση στο Πηλιο, στηριζόμενος στο μπλοκε, να παρασύρθεις και σε μια κλειστη ανηφορικη να χασειι ο ενας τροχος επαφη και να φας την σφαλιαρα. αν κανω λαθος διορθωστε με

nik200
29-12-18, 17:41
ας υποθεσουμε ότι καποιος θελει ένα διαφορικο για καλυτερο ελεγχο του αυτοκινητου σε συνθηκες δρομου, παντα. όχι για drift, πιστα kai καφρίλες. το quaife είναι η καλυτερη επιλογή? γιατι ρωταω.

αν το quaife μολις χασει την επαφη με τη ασφαλτο ο ενας τροχος, λειτουργει ως ελευθερο. είναι ευκολο σε μια γρηγορη αναβαση στο Πηλιο, στηριζόμενος στο μπλοκε, να παρασύρθεις και σε μια κλειστη ανηφορικη να χασειι ο ενας τροχος επαφη και να φας την σφαλιαρα. αν κανω λαθος διορθωστε με

Ειναι πολυ καλη η ερωτηση!και τωρα θα παμε στον παραγοντα ανθρωπο...που απευθυνεται λοιπον η "μαμα" εταιρια???αν παρουμε για παραδειγμα την δικη μας m..ο άνθρωπος που θα το παρει πρεπει να ξερει να οδηγαει σχετικα καλα αλλα και οχι απαραιτητα..οποτε παρτε ενα μπλοκε πολυ προοδευτικο (με την μεταβολη τ συνεχεια) και καντε παντες ολη μερα..αν στην θεση τ εμπαινε ενα quaife οι περισσοτεροι θα τσακιζονταν με το που εκλειναν το γκαζι καθως το αμαξι επανερχοταν πολυ ατσαλα...γιαυτο και οι εταιρίες δεν εβαλαν ποτε quaife σε πισωκινητο...ειναι ενα διαφορικο που πρεπει να κλεινεις γλυκα το γκαζι...ή να μη το αφηνεις ποτε αφορτιστο...κοινως παντα να το χεις πατημενο εστω κ ελαφρα!δηλαδη αν παμε σερρες πολυ πιο ευκολα θα γραψεις χρονο με το quaife σε πισωκινητο παρα με ενα oem m3 μπλοκε...γιατι το oem συνεχεια θα κανει μικροδιορθωσεις τη στιγμη που το quaife θα μπαινεις με ενα γκαζι παντου..δηλαδη σε οριακη οδηγηση ναι ειναι πιο safe το quaife...θελει ομως εμπειρια-ενα λαθος δεν θα εχει γυρισμο...το oem παλι θα κανει τα χαζα τ..αλλα δυσκολα θα σε βγαλει εξω..παρα μονο αν δεν εχεις στοιχειωδη αντιληψη αισθησης...

Σοφες αποφασεις των μαμα εταιριων..και προσοχη υπαρχουν πολλα αμαξια με quaife μπροστα...αλλη ιστορια αυτο..αυτο βαζει μουρη μεσα και ειναι αρκετα safe...γιατι αμα αφησεις το πολυ πολυ να πας με τα ματια...οταν θα αφησεις στο πισωκινητο με το quaife θα μετρησεις πολλες σβουρες...

alexm
29-12-18, 17:47
Ειναι πολυ καλη η ερωτηση!και τωρα θα παμε στον παραγοντα ανθρωπο...που απευθυνεται λοιπον η "μαμα" εταιρια???αν παρουμε για παραδειγμα την δικη μας m..ο άνθρωπος που θα το παρει πρεπει να ξερει να οδηγαει σχετικα καλα αλλα και οχι απαραιτητα..οποτε παρτε ενα μπλοκε πολυ προοδευτικο (με την μεταβολη τ συνεχεια) και καντε παντες ολη μερα..αν στην θεση τ εμπαινε ενα quaife οι περισσοτεροι θα τσακιζονταν με το που εκλειναν το γκαζι καθως το αμαξι επανερχοταν πολυ ατσαλα...γιαυτο και οι εταιρίες δεν εβαλαν ποτε quaife σε πισωκινητο...ειναι ενα διαφορικο που πρεπει να κλεινεις γλυκα το γκαζι...ή να μη το αφηνεις ποτε αφορτιστο...κοινως παντα να το χεις πατημενο εστω κ ελαφρα!δηλαδη αν παμε σερρες πολυ πιο ευκολα θα γραψεις χρονο με το quaife σε πισωκινητο παρα με ενα oem m3 μπλοκε...γιατι το oem συνεχεια θα κανει μικροδιορθωσεις τη στιγμη που το quaife θα μπαινεις με ενα γκαζι παντου..δηλαδη σε οριακη οδηγηση ναι ειναι πιο safe το quaife...θελει ομως εμπειρια-ενα λαθος δεν θα εχει γυρισμο...το oem παλι θα κανει τα χαζα τ..αλλα δυσκολα θα σε βγαλει εξω..παρα μονο αν δεν εχεις στοιχειωδη αντιληψη αισθησης...

Σοφες αποφασεις των μαμα εταιριων..και προσοχη υπαρχουν πολλα αμαξια με quaife μπροστα...αλλη ιστορια αυτο..αυτο βαζει μουρη μεσα και ειναι αρκετα safe...γιατι αμα αφησεις το πολυ πολυ να πας με τα ματια...οταν θα αφησεις στο πισωκινητο με το quaife θα μετρησεις πολλες σβουρες...

απλά Νίκος, κατατοπιστικότατος όπως πάντα...:thumbsup:

dark knight
29-12-18, 17:52
Νικ ευχαριστω για την απαντηση. συνεπως ποιο διαφορικο θα πρότεινες για ε46, εκτος από του Μ3 ε46 για την χρηση που περιγραφω πιο πανω?

nik200
29-12-18, 18:01
Νικ ευχαριστω για την απαντηση. συνεπως ποιο διαφορικο θα πρότεινες για ε46, εκτος από του Μ3 ε46 για την χρηση που περιγραφω πιο πανω?

Κοιτα...οτιδηποτε επωνυμο os qiken, cusco κτλ κτλ με εμπλοκη εως 40-50 % πιστευω οτι θα ειναι τελειο..η quaife εχει μεινει στον κοσμο γιατι ειναι πραγματικα αθανατα..επισης καποιο πιο χαλαρο απο το quaife atb θα ειναι και αυτο μια χαρα...

Θελει ψαξιμο το πραγμα..δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο για να σ πω με σιγουρια..προσωπικα πριν αγορασω θα ηθελα να οδηγησω γιατι το διαφορικο γενικα ειναι λιγο περιεργη υποθεση..αν θα ταιριαξει στο στυλ οδηγησης του καθενος..τι λεω τωρα ομως...ψιλα γραμματα..

JiMk86
29-12-18, 23:21
Κοιτα...οτιδηποτε επωνυμο os qiken, cusco κτλ κτλ με εμπλοκη εως 40-50 % πιστευω οτι θα ειναι τελειο..η quaife εχει μεινει στον κοσμο γιατι ειναι πραγματικα αθανατα..επισης καποιο πιο χαλαρο απο το quaife atb θα ειναι και αυτο μια χαρα...

Θελει ψαξιμο το πραγμα..δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο για να σ πω με σιγουρια..προσωπικα πριν αγορασω θα ηθελα να οδηγησω γιατι το διαφορικο γενικα ειναι λιγο περιεργη υποθεση..αν θα ταιριαξει στο στυλ οδηγησης του καθενος..τι λεω τωρα ομως...ψιλα γραμματα..

Προσωπικά έχω καταλήξει σε ZF 4 clutch 50% / 30% 1.5 way με ράμπες 45/60

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2018/12/f5ec650e4e8a89c1a720850120c0b493-1.jpg


https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2018/12/a87087877094c4889ac7f694ab92a6b8-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2018/12/cbc941eae6d5c7337fb1b610a61302f3-1.jpg

Απ ότι κατάλαβα με τα λεγόμενα του Racing Diff σε πλήρη φορτίο ειναι έως 50% η εμπλοκή, σε επιβράδυνση πως είναι 30%; Ξέρει κάποιος να μας εξηγήσει;;

Αυτο που υποθέτω είναι στο κατέβασμα ταχύτητας όταν φρενάρει ο κινητήρας πχ σε μια κατάβαση ειναι 30%;


Sent from my iPhone using Tapatalk

S8N
30-12-18, 21:31
Σωστά τα γράφεις. Για αυτοκίνητο δρόμου μην πας πάνω από 50% εκτός αν είσαι ντριφτας. Το 30% στο κατέβασμα είναι οκ φαντάζομαι, σίγουρα θα κάνει το στρίψιμο λίγο πιο δύσκολο από ένα 1way προκαλώντας τάσεις υποστροφής στην είσοδο και υπερστροφης στην έξοδο αλλά έχεις βαρύ και δυνατό αυτοκινητο. Στο βρεγμένο θα το διαπιστώσεις περισσότερο.

Κι εγώ τέτοια επιλογή θα έκανα.

nik200
30-12-18, 22:18
Φαινεται σωστο...σε ολα τα specs του!να πω καλοριζικο???? Καλοπαντιαστο και καλοκαφτο!!!!

stefm5
31-12-18, 17:38
εγώ έχω βάλει wavetrac μιας και δεν με ενδιέφεραν οι πάντες ή το ντριφτ.