PDA

Επιστροφή στο Forum : μαυριλα στις ζαντες



GEORGE316
03-06-10, 10:36
αυτες οι ατιμες οι ζαντες...που η μαυριλα απο τα τακκακι παει και καθεται πανω και μας τις κανει χαλια...
εχω παρατηρησει το εξης παραξενο φαινομενο.
εχω προμηθευτει βουρτσακι γαι ζαντες καθαριστικα(πολλων και διαφορων εταιριων)ομως ....καποιες μαυριλες επιμενουν.
σε σοβαρο πλυντηριο αυτοκινητων η μαυριλα φευγει.εδω και κανενα διμηνο ομως εχει κολλησει μια περιεργη μαυριλα...τι μπορω να κανω?
τριψιμο βαψιμο μονο?

atha
03-06-10, 10:38
emena basika m aresoun lpio poly oi zantes mou ligo maurismenens apo to takaki,deixnei pio maximo to aytokinito kai ligotero tis plateias .

Konstantinos E60
03-06-10, 10:49
Λιγο διαλυτικό νίτρου ή πολυουρεθανης (καλυτερα πολυουρεθανης) σε ένα βρεγμένο πανι....!!!
Παντως δεν ειναι οτι καλύτερο και μην το κανεις συχνά !!

PANOS-E60
03-06-10, 11:45
Εγώ παιδιά τις περνάω με αλοιφή color restorer (που δεν είναι γιά ζάντες κανονικά ...) και αστράφτουν ! Αυτό το κάνω αν μετά το πλύσιμο με σαπουνάδα δεν ικανοποιηθώ και βλέπω ακόμα στίγματα από σκόνη τακακιών.

Monsta
03-06-10, 11:51
Λιγο διαλυτικό νίτρου ή πολυουρεθανης (καλυτερα πολυουρεθανης) σε ένα βρεγμένο πανι....!!!
Παντως δεν ειναι οτι καλύτερο και μην το κανεις συχνά !!


Εγώ παιδιά τις περνάω με αλοιφή color restorer (που δεν είναι γιά ζάντες κανονικά ...) και αστράφτουν ! Αυτό το κάνω αν μετά το πλύσιμο με σαπουνάδα δεν ικανοποιηθώ και βλέπω ακόμα στίγματα από σκόνη τακακιών.

Σωστές οι παραπάνω οδηγίες.

Αν θες να μη μένει μαυρίλα πάνω, η λύση είναι να πλένεται πιο συχνά το αυτοκίνητο.

Αν όμως οι ζάντες σου είναι ήδη ταλαιπωρημένες από ισχυρά χημικά και τρίψιμο, ίσως το καλύτερο θα ήταν να τις πήγαινες για ένα φρεσκάρισμα (βάψιμο) και μετά πέρασμα με ένα καλό κερί ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Christos 330
03-06-10, 11:54
emena basika m aresoun lpio poly oi zantes mou ligo maurismenens apo to takaki,deixnei pio maximo to aytokinito kai ligotero tis plateias .

Καλα που στο επλενα εγω και καθαριζα τις ζαντες σου οπως ηθελα . . .

Τωρα φανταζωμαι πως ειναι παλι . . .

Tsakirakos
03-06-10, 12:09
ραδα..που να δεις πως ειναι οι δικες μου...με καλεμι πρεπει να τις καθαρισω! για το μερσεντεζ δε το συζητω.ειδικα οι πισω που ειναι 245...που να καθαρισουν! μπιχλα!

Christos 330
03-06-10, 13:10
ραδα..που να δεις πως ειναι οι δικες μου...με καλεμι πρεπει να τις καθαρισω! για το μερσεντεζ δε το συζητω.ειδικα οι πισω που ειναι 245...που να καθαρισουν! μπιχλα!

Τωρα να στο ξαναπω ; ; ;

Οχι αστο δεν το λεω . . .

Tsakirakos
03-06-10, 13:24
Τωρα να στο ξαναπω ; ; ;

Οχι αστο δεν το λεω . . .

Α Π Α Λ Ε Υ Τ Ο Σ:hystericalbs1:

Vasilis
03-06-10, 13:46
στις δυσκολες βρωμιες-μαυριλες...δοκιμαστε κ αιθερα...(τον εχω αναφερει κ αλλου) κανει θαυματα!

GEORGE316
03-06-10, 14:15
αιθερα ομως που βρισκουμε??

///M Arios
03-06-10, 14:19
emena basika m aresoun lpio poly oi zantes mou ligo maurismenens apo to takaki,deixnei pio maximo to aytokinito kai ligotero tis plateias .
Φιλε μου η ιστορια των BMW στην Ελλαδα απο τιν Ε30 μεχρι και τιν Ε92 προερχετε απο πλατειες.... ;) ;) ;) ;):rally:

koukos e36 coupe
03-06-10, 14:29
ευτιχως που εχω μαυροι ζαντα και δεν εχω τετοια θεματα χχααχαχχα

Driver M
03-06-10, 14:31
Για το προϊόν που έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια όσον αφορά στον καθαρισμό των ζαντών, είναι το wheel brightener της meguiars. Είναι όμως αρκετά δυνατό, Η εταιρεία το προτείνει με αραίωση από 1:1 έως 1:4, αλλά οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν από 1:4 έως 1:8 με άριστα αποτελέσματα. Συνεπώς, το προϊόν αυτό το χρησιμοποιούμε όταν οι ζάντες μας είναι πολύ βρώμικες ώστε να καθαρίσουν καλά και μετά χρησιμοποιούμε πολύ πιο ήπια καθαριστικά ή ακόμα και σαμπουάν αυτοκινήτου για να τις διατηρούμε. Μια ζάντα που πλένεται σχετικά συχνά άλλωστε, δεν αποκτά μαυρίλες που δεν βγαίνουν. Ακόμα και οι δικές μου που είναι από τις πλέον δύσκολες ζάντες, μια φορά το μήνα περίπου που καθαρίζονται (ανα 2-3 φορές εξωτερικού πλυσίματος) με ήπιο καθαριστικό, δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Απλά δεν πρέπει να αφήνουμε για πολύ καιρό βρώμικες τις ζάντες, γιατί με τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται αλλά και την σκόνη από τα τακάκια που δεν είναι ό,τι καλύτερο, δημιουργούνται πολλές φορές ανεπανόρθωτες ζημιές με αποτέλεσμα η ζάντα να χρειάζεται μετά βάψιμο.

///M Arios
03-06-10, 14:46
ευτιχως που εχω μαυροι ζαντα και δεν εχω τετοια θεματα χχααχαχχα
xa0ax00xa0ax0ax0:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

atha
03-06-10, 15:29
Φιλε μου η ιστορια των BMW στην Ελλαδα απο τιν Ε30 μεχρι και τιν Ε92 προερχετε απο πλατειες.... ;) ;) ;) ;):rally:


nai alla kanontas mpantes gyro apo aytes kai oxi poulontas gabriliki!!!!:original:

kplc16
03-06-10, 20:38
Για το προϊόν που έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια όσον αφορά στον καθαρισμό των ζαντών, είναι το wheel brightener της meguiars. Είναι όμως αρκετά δυνατό, Η εταιρεία το προτείνει με αραίωση από 1:1 έως 1:4, αλλά οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν από 1:4 έως 1:8 με άριστα αποτελέσματα. Συνεπώς, το προϊόν αυτό το χρησιμοποιούμε όταν οι ζάντες μας είναι πολύ βρώμικες ώστε να καθαρίσουν καλά και μετά χρησιμοποιούμε πολύ πιο ήπια καθαριστικά ή ακόμα και σαμπουάν αυτοκινήτου για να τις διατηρούμε. Μια ζάντα που πλένεται σχετικά συχνά άλλωστε, δεν αποκτά μαυρίλες που δεν βγαίνουν. Ακόμα και οι δικές μου που είναι από τις πλέον δύσκολες ζάντες, μια φορά το μήνα περίπου που καθαρίζονται (ανα 2-3 φορές εξωτερικού πλυσίματος) με ήπιο καθαριστικό, δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Απλά δεν πρέπει να αφήνουμε για πολύ καιρό βρώμικες τις ζάντες, γιατί με τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται αλλά και την σκόνη από τα τακάκια που δεν είναι ό,τι καλύτερο, δημιουργούνται πολλές φορές ανεπανόρθωτες ζημιές με αποτέλεσμα η ζάντα να χρειάζεται μετά βάψιμο.

μια μεζουρα νερο 4 απορυπαντικο;

Driver M
03-06-10, 20:55
μια μεζουρα νερο 4 απορυπαντικο;

Όχι! Το αντίθετο. Και αν δεν είναι πολύ βρώμικες οι ζάντες και 1/6-8, είναι μια χαρά...

E60_Arkadia
03-06-10, 23:50
Η μαυριλα στο εσωτερικο μερος της ζαντας που εχει γινει σαν κρουστα,πως φευγει? Παντως οι χειροτερες ζαντες για πλυσιμο ειναι οι τυπου αραχνης! Τις φοραω στο Ε28 και για να λαμψουν σου βγαινει η πιστη.Πολυ δυσκολες στην καθαριοτητα λογω σχεδιου

Monsta
04-06-10, 07:22
Η μαυριλα στο εσωτερικο μερος της ζαντας που εχει γινει σαν κρουστα,πως φευγει? Παντως οι χειροτερες ζαντες για πλυσιμο ειναι οι τυπου αραχνης! Τις φοραω στο Ε28 και για να λαμψουν σου βγαινει η πιστη.Πολυ δυσκολες στην καθαριοτητα λογω σχεδιου

Δεν φεύγει αν δε κάνεις ζημιά. Οπότε τις πας για ένα βαψιματάκι.

Για πλύσιμο σε ζάντα στυλ πυκνής αράχνης, δοκίμασε ένα πινέλο με μακριά τρίχα και βέβαια τακτικό πλύσιμο (πριν προλάβει να ξεραθεί η μαυρίλα πάνω).

GEORGE316
25-06-10, 09:47
σε συνεχεια γαι οτι αφορα τις ζαντες μας,ακουστε αυτο...
ακουσα οτι οι ζαντες καθαριζονται περιφημα αν ριξεις πανω ...το γνωστο μας κεζαπι!!
το αφηνεις ενα λεπτο,το πετας μια πιεση απο πανω και η ζαντα καθαριζει.
θεωρητικα πρεπει να ισχυει γιατι το κεζαπι ειαι στην ουσια αριαωμενο υδροχλωρικο οξυ.
και αν καποιος αναλογιστει οτι ενα καλο καθαριστικο ζαντας κοστιζει 10 με 15 ευρω και το κεζαπι 30 λεπτα....υπαρχει θεμα...
εχει ακουσει κανενας κατι??

gyiama
25-06-10, 09:49
ναι η ζαντα καθαριζει αλλα καθαριζει εντελως λεμε!!!δλδ μενει μονο αλουμηνιο εχουν φυγει μαυριλες μουτζουρες βερνικι χρωμα ασταρι εχει μεινει μονο μεταλο!!!!!μην το δοκιμασεις καν φιλε μου ουτε κατα διανια!!!!οποιος στο ειπε ας το κανει σε δικη του ζαντα πρωτα να δεις αποτελεσμα!!!!!

Vasilis
25-06-10, 11:48
Πάρτε έναν αιθερα κ ένα καθαρο πανί(αιθερα από μαγαζί λιπαντικων 3-4 ευρώ η φιαλη) κ ελάτε να μου πείτε αποτελέσματα!
Ρίχνουμε αιθερα κ αμέσως γιατί εξατμιζεται σκουπιζουμε με πανακι !!!

Ptboul
25-06-10, 12:41
Πάρτε έναν αιθερα

Ήμουν σίγουρος :hystericalbs1::hystericalbs1: