PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] ΠΡΟΒΛΗΜΑ DIESEL



E46 POWER
02-06-10, 16:24
Οπως ξερετε εχω ενα 320cd Μ47. Καθως πηγαινα το πρωι πορεια χαλαρη με 100-120 εκανα ενα ανοιγμα καλο σχεδον μεχρι κοφτη την τεταρτη..εκει στα ψηλα λοιπον κανει ενα ρεταρισμα και ερχεται στο μυαλο μου το πετρελαιο....μετα σκεφτομαι καλυτερα και λεω μπα τοσο καιρο βαζω δεν νομιζω να αρχισε την νοθεια τωρα....

να μην τα πολυλεω και σας ζαλιζω σταματαω δεξια και ακουω να χτυπαει κατι απο το μοτερ σαν να εχει χτυπησει μπιελα αλλα οχι τοσο δυνατα...το τακ τακ τακ ακουγεται οσο ανεβαζω στροφες και πιο πολυ...

μια πρωτη γνωμη απο τον μηχανικο που ασχολειται με πετρελαια (τυχαια τον βρηκα) ειναι οτι θελει βαλβιδα εισαγωγης και πιθανον και ωστηρια...

κανεις καμια γνωμη?

πως θα την βρω αυτη αν χρειαστει και τα ωστηρια επισης? σαν inlet valve?
στο realoem δεν καταφερα να βρω κατι.


τα μπεκ δουλευουν κανονικα!
Να προσθεσω επισης οτι το αμαξι ψιλορεταρει και και οτι το διαγνωστικο δεν εδειξε καμια απολυτως βλαβη και ουτε κανενα λαμπακι μεσα μου αναψε.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα μυριζομαι οτι πρεπει να σκασω κανενα 1700αρι και αν ειναι ετσι τα πραγματα βλεπω να μενει το αμαξι για κανενα μηνα ακινητο...

m-power_01
02-06-10, 16:31
Πολυ πιθανο να ειναι καποιο ωστήριο... Πόσα χιλιόμετρα εχουν τα λάδια σου?
Βαλβίδες συνήθως την ακούνε οι εξαγωγής λόγω των μεγάλων θερμοκρασιών που αναπτυσονται..είναι πιο επίφοβες!
Οι βαλβίδες πηγαίνουν γυρω στο 40αρι η μία!
Τα ωστήρια παραπάνω!

E46 POWER
02-06-10, 16:37
8000..km ενταξει συνηθως στα 7000 τα αλλαζω αλλα θα τα αλλαζα την παρασκευη μαζι με τα τακακια...

κανεναν καλο μηχανικο για diesel ξερει κανεις? (Αθηνα)

Kazakos Garage
02-06-10, 18:31
τα ε46 τα πετρελεα φιλε εχουν κατι πεταλουδεσ στιν ισαγογι ι οπιεσ δοθλεβουν με ιποπιεσι,φανταζομε οτι μπορι να καταπιε καμια,χορισ να σε φοβιζο ομοσ,μοθ εχι τιχι 4-5 φορεσ να το σιναντισο αφτο το προβλιμα.

Stefanos_Cool
02-06-10, 18:48
μια πρωτη γνωμη απο τον μηχανικο που ασχολειται με πετρελαια (τυχαια τον βρηκα) ειναι οτι θελει βαλβιδα εισαγωγης και πιθανον και ωστηρια...

κανεις καμια γνωμη?



Βαλβίδα εισαγωγής με τίποτα.

Ωστήριο ίσως, αλλά πως έκανε διάγνωση έτσι χωρίς να το ψάξει?

Έτσι όπως το περιγράφεις περισσότερο για κατούρημα μπεκ μου κάνει παρά ωστήριο.

Τεσπα, αν θες μηχανικό και είσαι Αθήνα πες μου να σε στείλω σε δικό μου.thumb

oldcarskickass
02-06-10, 20:54
Η τροχαλία του στροφάλου ΠΡΕΠΕΙ να έχει λαστιχένιο κέντρο, δες αν την άκουσε αυτό πρώτα και μετά πήγαινε στα υπόλοιπα.

Δεν είναι δλδ όλη από αλουμίνιο μαντέμι τι στο διάκο είναι αλλά είναι από πλαστικό για απορρόφηση κραδασμών.


Δες αν έχει φθαρεί αυτό πρώτα.
Για μπιέλα δύσκολο το βλέπω αν και όχι απίθανο.

E46 POWER
02-06-10, 21:29
Ο μηχανικός έκανε μινι διάγνωση..πιό πολύ με το αυτί. το θέμα είναι οτι π΄ρεπει να ανοιχτεί το καπάκι και γι αυτό ρωταω αν καποιος ξέρει καποιον που να εχει εμπειρια στα ντιζελ..
Βαλβίδα εισαγωγής γιατί με τίποτα?
κατούρημα μπεκ τι εννοεις? παντως στο διαγνωστικο οι πιεσεις δειχναν και στα 4 το ιδιο δηλαδη οκ!
Δεν ξερω εχω αρχισει ηδη να μαζευω χρήματα....

Kazakos Garage
02-06-10, 22:07
δε παθενουν ευκολα αφτα τα μοτερ φιλε.δεσ τα περιτριγιρο του προτα.που βρισκεσε?

strof
02-06-10, 22:12
ένας τέτοιος ήχος στο δικό μου e90 diesel ήταν ο ένας τεντωτήρας του ιμάντα που την είχε ακούσει. Μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις αν προέρχεται από κάτι περιφερειακό αφαιρόντας τον ιμάντα και βάζοντας το μπροστά για λίγο (Προσοχή δουλευει χωρίς τρόμπα νερού) να δεις αν σταμάτησε ο ήχος. κόστος 50 ευρώ.

E46 POWER
02-06-10, 22:14
δε παθενουν ευκολα αφτα τα μοτερ φιλε.δεσ τα περιτριγιρο του προτα.που βρισκεσε?

αθηνα βρισκομαι ηλιουπολη..

E46 POWER
02-06-10, 22:15
ένας τέτοιος ήχος στο δικό μου e90 diesel ήταν ο ένας τεντωτήρας του ιμάντα που την είχε ακούσει. Μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις αν προέρχεται από κάτι περιφερειακό αφαιρόντας τον ιμάντα και βάζοντας το μπροστά για λίγο (Προσοχή δουλευει χωρίς τρόμπα νερού) να δεις αν σταμάτησε ο ήχος. κόστος 50 ευρώ.

θα το τσεκαρω αυριο..μακαρι να ειναι κατι τετοιο...

Kazakos Garage
02-06-10, 22:21
αν ισουν θεσσαλονικι θα σε βοιθουσα περισοτερο φιλε.παντοσ βγαλε τιν ισαγογι και δεσ τισ πεταλουδεσ που ιπα πριν.εχο φτιαξι πολα με τετιο προβλιμα.τιν ρουφαι και τιν βαζι στο χορο καφσισ και καταλαβενισ.δεστο λιγο.

E46 POWER
02-06-10, 23:18
Θα το τσεκαρω αυριο η μεθαυριο γιατι λογω δοθλειας δεν εχω και πολυ χρονο..γι αυτο μαζευω αποψεις να παω να τα τσεκαρω ολα μαζι! ευχαριστω για τον χρονο ολους σας!

Stefanos_Cool
03-06-10, 08:57
Ο μηχανικός έκανε μινι διάγνωση..πιό πολύ με το αυτί. το θέμα είναι οτι π΄ρεπει να ανοιχτεί το καπάκι και γι αυτό ρωταω αν καποιος ξέρει καποιον που να εχει εμπειρια στα ντιζελ..
Βαλβίδα εισαγωγής γιατί με τίποτα?
κατούρημα μπεκ τι εννοεις? παντως στο διαγνωστικο οι πιεσεις δειχναν και στα 4 το ιδιο δηλαδη οκ!
Δεν ξερω εχω αρχισει ηδη να μαζευω χρήματα....

οι βαλβίδες εισαγωγής δουλεύουν σε πολύ μικρότερες θερμοκρασίες από τις εξαγωγής, όταν καίγεται μια έδρα βαλβίδας με αποτέλεσμα να μην κλείνει σωστά άρα και να μην κρατάει συμπίεση στο θάλαμο καύσης συνήθως είναι εξαγωγής.

κατούρημα μπεκ σημαίνει κόλλημα ακροφυσίου και αντί να ψεκάζει να κατουράει με αποτέλεσμα την κακή καύση έως και μηδενική (=> απώλεια ισχύος, χτύπημα)

Που μέτρησε πιέσεις στα ακροφύσια ή στους θαλάμους καύσης?


Δεν χάνεις τίποτα να πας και στον δικό μου μηχανικό να κάνει μια διάγνωση. Είναι στον Άγιο Στέφανο, Δημήτρης και Γιάννης Τσούτρας τηλ. 210 6215012

E46 POWER
03-06-10, 10:13
ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΣΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ..14.7 ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΑ 4... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ...

oldcarskickass
03-06-10, 10:47
ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΣΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ..14.7 ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΑ 4... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ...

Τι είναι 14.7;

Stefanos_Cool
03-06-10, 11:09
ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΣΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ..14.7 ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΑ 4... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ...

δεν ισχύει αυτό το νούμερο που είδες, ούτε στους θαλάμους ούτε στα μπεκ, μάλλον άλλο πράγμα είδες.

Πήγαινέ το καλύτερα με οδική βοήθεια και σε άλλο να πας πιο κοντά πάλι με οδική να το πας για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει ζημιά.

Τσέκαρε αν βγάζει καπνό και τι χρώμα.

E46 POWER
03-06-10, 12:55
καπνο βγαζει αυξημενο μολις γυρισω σπιτι θα τσεκαρω το χρωμα... μακαρι να ειναι κανενα μπεκ... οδικη δεν εχω αλλα μαλλον θα βαλω.......

E46 POWER
04-06-10, 01:08
https://www.youtube.com/watch?v=gALwAFFoGHk&feature=related

αυτο το θορυβο κανει...

Stefanos_Cool
04-06-10, 08:09
σορρυ αλλά αυτό δεν είναι μπεκ :(

Μην το δουλεύεις καθόλου τ αμάξι, φόρτωσέ το και πήγαινε εκεί που σου είπα.

Dimi
04-06-10, 09:47
Καλημέρα στο Φίλο με το E46
Κατά την ταπεινή μου άποψη θα πρέπει να είναι η πολλαπλή εξαγωγής
Γνωρίζω ότι ραγίζουν και σπάνε στα πετρελαιοκίνητα Μοτέρ

Dimi
04-06-10, 09:54
Καλο θα έκανες να "δεις" και τα μπεκ αν κάποιο δακρύζει

Stefanos_Cool
04-06-10, 09:58
Καλημέρα στο Φίλο με το E46
Κατά την ταπεινή μου άποψη θα πρέπει να είναι η πολλαπλή εξαγωγής
Γνωρίζω ότι ραγίζουν και σπάνε στα πετρελαιοκίνητα Μοτέρ


Καλο θα έκανες να "δεις" και τα μπεκ αν κάποιο δακρύζει

καλώς ήρθες στην παρέα μας (https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23) :)

E46 POWER
04-06-10, 15:50
Καλο θα έκανες να "δεις" και τα μπεκ αν κάποιο δακρύζει

το ειδα ΣΗΜΕΡΑ.. ξεβιδωσα το πλαστικο καπακι και εχει διαρροη το δευτερο μπεκ..επισης με την αισθηση της αφης ακους και το κροταλισμα.. δευτερα παω για ξεβουλωμα μπεκ και καθαρισμο ολων.. απο οσο ρωτησα τον μαστορα αν δεν χρειαστουν ανταλλακτικα 250 ευρω εργατικα+ ξεβουλωμα και καθαρισμος ολων.

ghost-rider
04-06-10, 18:18
Ντιζελιζει λιγο εντονα? Υδραυλικα ωστηρια εχουν αυτα? Τα λαδια ποσα χιλιομετρα ειναι μεσα? Αν ειναι πανω απο 10.000 κανε μια αλλαγη.