PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ταπετσαριας οροφής Και πλαινων σε ε46 κουπε



alexke46
11-07-18, 06:59
Καλημέρα,επειδή αρχίζουν να ξεκολλάει το ύφασμα από τα κολωνάκια στο 46 κουπέ μου,ένεκα της ηλικίας,ήθελα να ρωτήσω κάτι.Πήγα καταρχήν σε 2 ταπετσερηδες και μου είπαν ότι για τα μπροστινά πλαινα,που έχουν τους αερόσακους,τα αλλάζουν αλλά θα φαίνεται μια βίδα.Ξέρει κανείς τι ισχύει,πώς θα είναι αυτή η βίδα και αν είναι μονόδρομος το να φαίνεται.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

gant
11-07-18, 07:41
Καλημέρα,επειδή αρχίζουν να ξεκολλάει το ύφασμα από τα κολωνάκια στο 46 κουπέ μου,ένεκα της ηλικίας,ήθελα να ρωτήσω κάτι.Πήγα καταρχήν σε 2 ταπετσερηδες και μου είπαν ότι για τα μπροστινά πλαινα,που έχουν τους αερόσακους,τα αλλάζουν αλλά θα φαίνεται μια βίδα.Ξέρει κανείς τι ισχύει,πώς θα είναι αυτή η βίδα και αν είναι μονόδρομος το να φαίνεται.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πρόβλημα όλων των Ε46. Πέρσι έβαλα καινούργιο στην πλευρά του συνοδηγού, αφού με τα μαστορέματα, 2 φορές το πάλεψα προσεκτικά, και πάλι "φούσκωνε" μετά από λίγο.
Ο ταπετσέρης μου, ένας κατά γενική ομολογία απ τους καλύτερους στην Θεσσαλονίκη, μου είχε πει, πως είναι το λεπτό και θερμοκολλημένο το ύφασμα, που ότι και να βάλω θ το "ξεράσει" προς τα έξω και θα λεκιάσει. Αν σου βάλω, λίγο χοντρύτερο, δεν θα κουμπώνει το φιλέτο του airbag.
Ριξε αν θες μια ματια εδώ στο DIY (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=24829) που είχα ανεβάσει.

alexke46
11-07-18, 07:53
Ταπετσερη,ποιον έχεις,αυτόν στην τούμπα?Η βίδα που λένε,είναι αν σπάσουν τα κλιπσακια?

Dimimav
11-07-18, 09:31
Πρόβλημα όλων των Ε46. Πέρσι έβαλα καινούργιο στην πλευρά του συνοδηγού, αφού με τα μαστορέματα, 2 φορές το πάλεψα προσεκτικά, και πάλι "φούσκωνε" μετά από λίγο.
Ο ταπετσέρης μου, ένας κατά γενική ομολογία απ τους καλύτερους στην Θεσσαλονίκη, μου είχε πει, πως είναι το λεπτό και θερμοκολλημένο το ύφασμα, που ότι και να βάλω θ το "ξεράσει" προς τα έξω και θα λεκιάσει. Αν σου βάλω, λίγο χοντρύτερο, δεν θα κουμπώνει το φιλέτο του airbag.
Ριξε αν θες μια ματια εδώ στο DIY (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=24829) που είχα ανεβάσει.

Κ.Γιωργο για κλασσικό πρόβλημα μιλάμε όταν στην πενταετία σου κρεμανε όλα και τρέχεις.
Όταν αυτά όμως παρουσιάζονται στα 15-17 χρόνια , δεν το λες και κλασσικό πρόβλημα .

gant
11-07-18, 22:53
Ταπετσερη,ποιον έχεις,αυτόν στην τούμπα?Η βίδα που λένε,είναι αν σπάσουν τα κλιπσακια?
Ακριβως, τον Σοφοκλη.

gant
11-07-18, 22:56
Κ.Γιωργο για κλασσικό πρόβλημα μιλάμε όταν στην πενταετία σου κρεμανε όλα και τρέχεις.
Όταν αυτά όμως παρουσιάζονται στα 15-17 χρόνια , δεν το λες και κλασσικό πρόβλημα .

Μπα Δημητρη του γιου μου, που ηταν αρκετες ωρες σε ηλιο, ειχαν ξεκολλησει ολα τα κολονακια, αμαξι τοτε 5ετιας.

alexke46
15-07-18, 10:14
Για να επανέλθω στο θέμα.Εχει κανείς αλλάξει το ύφασμα στα μπροστινά κολονακια σε Ε46?χρειάστηκε να φαίνεται κάποια βίδα?

BILL007
15-07-18, 14:11
Για να επανέλθω στο θέμα.Εχει κανείς αλλάξει το ύφασμα στα μπροστινά κολονακια σε Ε46?χρειάστηκε να φαίνεται κάποια βίδα?

Όπως είπε παραπάνω ο Γιώργος το ύφασμα είναι απίστευτα λεπτό και έτσι μπορεί και χωράει το φιλετάκι που γράφει airbag.
Αν αλλαχτεί με άλλο ύφασμα τότε η "φωλιά" αποκτά κάποια χιλιοστά παραπάνω και έτσι δεν μπαίνει τη θέση του το φιλετάκι, με συνέπεια να φαίνεται η βίδα που είναι απο κάτω.

Χρίστος
15-07-18, 16:34
Ειδα μπροστα μου πριν χρονια να αλλαζεται το κολωνακι σε 46 με ποιο παχυ και με εγγυηση τοτε του μαστορα οτι δε θα εχει "συντομα" θεμα.
Στη περιοχη του πλαστικου κλιπ εκοψε το υφασμα και το "χτυπησε" περιμετρικα με ενα εργαλιο σαν να θελει να το λεπτυνει. Το κλιψακι μπηκε κανονικα, κλικαρε και νομιζω το αμαξι μετα απο τουλαχιστον 5-6 χρονια δεν εχει κανενα προβλημα με ξεκοληματα κλπ.

...Δε μπορω να θυμηθω λεπτομεριες. Αν τον πετυχω θα ρωτησω το κυριο (γειτονας, οχι φιλος) και θα επαλελθω.

alexke46
15-07-18, 17:14
Υπάρχει κάποια φωτογραφία με την βίδα?

isou
16-07-18, 14:15
43153

Ντυμένο με πιο χοντρό ύφασμα και χωρίς να κοπεί για να μπει το φιλετάκι.

alexke46
16-07-18, 15:17
Ευχαριστώ για τη φωτογραφία.Για να μην φαίνονται οι βίδες μπορεί να γίνει κάτι άλλο?Οσον αφορά στην καθημερινή συνύπαρξη με τις βίδες, χτυπάει άσχημα στο μάτι?

isou
16-07-18, 16:04
Για να καλυφτούν οι βίδες πρέπει να μπει το φιλετάκι από πάνω.Θέλει δουλειά για να πετύχει.'Η να βρεθεί τρόπος να τις καλύψεις χωρίς να φαίνεται έτσι.Τώρα για καθημερινά που λες,όπως το βλέπει ο καθένας.Σαφώς αφού από το εργοστάσιο δεν βγήκε έτσι,είναι κάτι διαφορετικό.

mark e92
16-07-18, 16:08
43153

Ντυμένο με πιο χοντρό ύφασμα και χωρίς να κοπεί για να μπει το φιλετάκι.

Η τάπα του αερόσακου ήταν μόνο στο πάνω μέρος αν θυμάμαι καλά, στην μέση και κάτω γιατί έβαλε βίδα μήπως έσπασαν τα κλιπς; ή είχε τρεις τάπες

mark e92
16-07-18, 16:10
Δεν υπάρχει τρόπος να μπει ύφασμα χωρίς αφρολέξ που το κάνει πιο χοντρό;
Η έστω να γίνει με δερματίνη

isou
16-07-18, 18:31
Στο δικό μου E46, 4πορτο ,δεν είχε τάπα,ήταν ένα φιλετάκι μακρόστενο (περιγράφεται αχνά γύρω από τις βίδες με 2 γραμμές) που έγραφε airbag και κούμπωνε από πάνω και κάλυπτε το κενό.Στη φωτό έχει μπει μέσα λόγω πίεσης από τις βίδες και φαίνονται σαν ξεχωριστές .Για ύφασμα χωρίς αφρολέξ ή δερματίνη δεν ξέρω.ίσως και να γίνεται.δυστυχώς με διάφορα που συμβαίνουν το τελευταιο διαστημα δεν προλαβαίνω να κάνω οτιδήποτε.

alexke46
16-07-18, 20:59
Κάποιος που να πήγε σε ταπετσερη και να μην του άφησε βίδα υπάρχει?

DK
16-07-18, 23:06
Αγαπητέ φίλε, όταν ο ταπετσιέρης είναι επαγγελματίας δεν φαίνεται σχεδόν τπτ. Κ το εννοω. Αφαιρεί το αφρολεξάκι από το ύφασμα, κ αφού παιδευτεί 2 ώρες μόνο με τα φιλετάκια που κουμπώνουν το αποτέλεσμα είναι 99% εργοστασιακό. Στο δικό μου έγιναν προ 7 ετίας όλος ο ουρανός, κολωνάκια από γκρι μαύρα [ειχα βρει μαυρα σκιάδια,χειρολαβές απλά]. Όλα τα υπόλοιπα ντύθηκαν με ύφασμα τύπου αλκαντάρα σχεδόν ολόιδιο με των mpack,m3. Όπως παρατηρείς ούτε οπτική διαφορά υπάρχει, ούτε βιδες, ούτε φουσκώματα[ATTACH=CONFIG]43154

DK
16-07-18, 23:09
43157

DK
16-07-18, 23:09
43159

gant
18-07-18, 08:32
Στην προτελευταία φώτο, το κολωνάκι, δεν το λες το αποτέλεσμα, σαν εργοστασιακό.

alexke46
18-07-18, 09:49
Τώρα που το λες,πέρα από το φαίνεται πιο φουσκωμένο από το μαμά,έχει και ένα πλαστικό στη βάση,μάλλον για να το κρατάει.από την άλλη Ο ταπετσερης στην άλλη περίπτωση που άφησε τρεις βίδες,τουλάχιστον δεν άφησε αυτό το πλαστικό.πάντως η αντιπροσωπεία που ρώτησα θέλει 72ευρώ για κάθε κολονακι,σαν ανταλλακτικό.

gant
18-07-18, 18:15
Τώρα που το λες,πέρα από το φαίνεται πιο φουσκωμένο από το μαμά,έχει και ένα πλαστικό στη βάση,μάλλον για να το κρατάει.από την άλλη Ο ταπετσερης στην άλλη περίπτωση που άφησε τρεις βίδες,τουλάχιστον δεν άφησε αυτό το πλαστικό.πάντως η αντιπροσωπεία που ρώτησα θέλει 72ευρώ για κάθε κολονακι,σαν ανταλλακτικό.

Στα 65ε το είχα αγοράσει πέρσι τέτοια εποχή ακριβώς. Όλα τους πρός τα πάνω συνεχώς ρε γμτ. μου

isou
18-07-18, 19:31
Το δικό μου με τις βιδες δεν είναι δουλειά ταπετσέρη.Δουλειά ερασιτεχνική μεταξύ μας είναι,να δούμε πως θα βγει σαν αποτέλεσμα.Αγοράστηκε το ύφασμα,ντύθηκε και οι βίδες είναι δική μου επιλογή,'ετσι όπως είναι.Γι'αυτό έγραψα δεν έχω χρόνο να κάνω κάτι άλλο.Ίσως καποια στιγμή κάνω κάτι διαφορετικό.

DK
19-07-18, 00:11
Τα καπάκια λόγω 10ετιας(τότε)σε όλα τα Ε46 έχουν ψιλό στρεβλώσει!Για αυτό το λόγο φαίνεται μετά το ντύσιμο αυτό το μικρού τύπου «rafles»!Δεν είναι ότι δεν έγινε καλή δουλειά η ότι δεν είναι σαν το εργοστασιακό! Μη σου πω ότι σαν αξιοπιστια( κ διπλώματος του υφάσματος προς τα μεσα) είναι κ καλύτερο από το εργοστασιακό!Εκτος αν εννοείς ότι δεν μοιάζει με εργοστασιακό επειδή δεν φαίνεται το airbag.....

DK
19-07-18, 00:13
Ρε φίλε το πλαστικό που λες είναι η κεραια του gps.....

alexke46
19-07-18, 12:58
ok...