PDA

Επιστροφή στο Forum : Dinoc σε X-Box 360



stratos
01-06-10, 19:17
Το X-Box είναι ένα απο τα τελευταία μπαξίματα που έκανα (ευχαριστώ Libanner) οότε δεν γλύτωσε με τίποτα απο τον δαίνμονα του tuning που υπάρχει μέσα μου.

Το πρώτο μπάξιμο είναι ντύσημο της πρόσοψης με dinoc μεμβράνη. Ολοι την ξέρεται αλλά για την ιστορία είναι μεμβράνη με υφή ανθρακονήματος τρισδιάστατη απο την εταιρία 3Μ. Το πάχος της είναι 0.4 mm και είναι αυτή που ντήνει ο Monsta τα αυτοκίνητα. Είναι απόλυτα εύκαμπτη και με λίγο ζέσταμα με το πιστολάκι των μαλλιών γίνεται ακόμα πιο εύκαμπτη και αυξάνεται η κολλητική της ικανότητα.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό και δεν μπορώ οτι είναι τέλειο αλλά είναι ένα καλό μπαξιματάκι. Επίσης επέλεξα να μην κόψω το port για το δεύτερο χειριστήριο και επίσης ψιλοβαρέθηκα να ντήσω τα πορτάκια των USB και του πρώτου χειριστηρίου, όπως επίσης και το dvd drive:

https://img571.imageshack.us/img571/8687/dsc00955x.jpg (https://img571.imageshack.us/i/dsc00955x.jpg/)

https://img532.imageshack.us/img532/6841/dsc00956c.jpg (https://img532.imageshack.us/i/dsc00956c.jpg/)

Χρίστος
01-06-10, 19:24
με γειες!!!!

Να υποθεσω θα υπαρξει και συνεχεια......?

stratos
01-06-10, 19:26
με γειες!!!!

Να υποθεσω θα υπαρξει και συνεχεια......?

Τη ξέρεις την συνέχεια. Τζαμάκια με λάμπες μέσα και σεν συμαζεύεται. Ρε μην με μπριζώνεις άλλο :hystericalbs1:

tmilatos
01-06-10, 19:31
Στρατη μου, σ'αγαπαω, σ'εκτιμαω, αλλα το καλυτερο μπαξιμο που μπορεις να κανεις στο συγκεκριμενο μηχανημα ειναι να το ντυσεις PS3 και σιγα σιγα να βαλεις και τα σωθικα του PS3....:thumbsup:



-Θεοφιλος-

Driver M
01-06-10, 19:31
Και πίστευα ότι το'χα χάσει επειδή ψέκαζα το ps3 με αντιστατικό γαλάκτωμα που είναι για την προστασία του ταμπλό του αυτοκινήτου...:th_Laie_67-1:

stratos
01-06-10, 19:34
Εχω και Ps3... λές να το ντήσω και αυτό? Μου αρέσει το μαύρο γιαλιστερό και ας σκονίζεται

Χρίστος
01-06-10, 19:36
δηλωνω ενοχος.

Εγω φταιωωωω.

Τον εχω παρασυρει!!!!!

get ready....
https://www.gaminggenerations.com/store/images/chrome_xb360.jpg

Monsta
01-06-10, 20:00
και είναι αυτή που ντήνει ο Monsta τα αυτοκίνητα.

-Δεν ξέρω τον κύριο πιο πάνω,
-Δεν τον έχω δει ποτέ στη ζωή μου,
-Δεν έχω ιδέα what the hell he's talking about,

Θα μου εξηγήσει κάποιος επιτέλους τι είναι αυτό το 3Μ Dinoc??? :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Κωνσταντίνος
01-06-10, 20:04
Mη κάνεις στην κονσόλα updates αν θέλεις να κάνεις πιο "ουσιώδη" mods
thumb

stratos
01-06-10, 23:54
-Δεν ξέρω τον κύριο πιο πάνω,
-Δεν τον έχω δει ποτέ στη ζωή μου,
-Δεν έχω ιδέα what the hell he's talking about,

Θα μου εξηγήσει κάποιος επιτέλους τι είναι αυτό το 3Μ Dinoc??? :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ενας σουβλατζής με κεραμικές κότες είναι, δεν τον ξέρεις :whistle:


Mη κάνεις στην κονσόλα updates αν θέλεις να κάνεις πιο "ουσιώδη" mods
thumb

Updates δεν πρόκειται να βάλω. Για την ακρίβεια, είναι μαμά η κονσόλα. Ψάχνω για σπαστήρι αλλά χάθηκα εντελώς με τα versions. Αλλά όπως και να έχει, πάλι μόνος θα το κάνω :original:

Libanner
02-06-10, 00:55
χαχαχα Μπάξιμο μέχρι και στο X-box αυτός είναι ο ορισμός του μπαξμαν!
Χαίρομαι που το πήρες εσύ και είσαι ευχαριστημένος,γιατί όπως σου είπα εδώ στο κουτάκι του καθόταν!

stratos
02-06-10, 01:24
χαχαχα Μπάξιμο μέχρι και στο X-box αυτός είναι ο ορισμός του μπαξμαν!
Χαίρομαι που το πήρες εσύ και είσαι ευχαριστημένος,γιατί όπως σου είπα εδώ στο κουτάκι του καθόταν!

Η αγγελίς κλειδώθηκε και δεν ήταν δυνατόν να γράψω κάποια πράγματα. Πραγματικά το μηχάνημα είναι αστέρι και ο Θοδωρής μου το έδωσε μέσα στις ζελατίνες του. Μπορεί να μην έχει HDMI αλλά το component καλώδιο φτάνει στο 85-90 % την ποιότητα του HDMI. Το μηχάνημα δουλεύει άψογα αν και το ευχαριστήθηκα μόνο 1 ώρα. Αν κολλήσω με το το gears of war θα σηκωθώ απο την πολυθρόνα οταν το τερματίσω. Πραγματικά άψογο thumb

yodas
02-06-10, 08:40
να μπει το σπαστιρι....θα αλλαξει η διαθεση σου

Κωνσταντίνος
02-06-10, 09:33
Updates δεν πρόκειται να βάλω. Για την ακρίβεια, είναι μαμά η κονσόλα. Ψάχνω για σπαστήρι αλλά χάθηκα εντελώς με τα versions. Αλλά όπως και να έχει, πάλι μόνος θα το κάνω :original:

Κατέβασε και μελέτησε :
https://www.sendspace.com/file/5bv33j


Η κονσόλα είναι με ημερομηνία κατασκευής 2006 απ΄ότι είδα. Αυτό έχει τα καλά του.
1ον. Θα μπορείς να της βάλεις hack-αρισμένο firmware (στο dvd-rom,) μόνος σου. Αν ήταν απο τα τελευταία μοντέλα ήταν πάρα πολύ δύσκολο να το κάνεις μόνος σου.
2ον. Οι κονσόλες με τα παλιά dashboards είχαν "παραθυράκια" ασφαλείας ανοιχτά για να περάσεις homebrew. Τα οποία παραθυράκια κλείνουν με τα updates της Microsoft. Updates περιλαμβάνονται τόσο σε παιχνίδια, όσο και στο όταν την συνδέεις στο internet.

Bασικά υπάρχουν 3 mods που μπορείς να κάνεις στην κονσόλα.
1. Custom firmware. Ξεκλειδώνει το dvd rom ώστε να μπορεί να διαβάσει "ότι δισκάκι θέλεις". Το να περάσεις το firmware δεν είναι πολύ δύσκολο, αρκεί να έχεις τον σωστό sata controller στο PC σου.
2. Να βάλεις μεγαλύτερο σκληρό. Π.χ 250 Gb ή 320. Και μεγαλύτερο παίρνει αλλά ζορίζεται λιγάκι και αργεί.
3. Το extreme mod. Πλήρης ξεκλείδωμα με το κύκλωμα cygnos. Απο εκεί και πέρα κάνεις ότι θέλεις στην κονσόλα. Περνάς παιχνίδι στον σκληρό και παίζει απο εκεί χωρίς να χρειάζεται να υπάρχει το dvd μέσα. Παίζεις παιχνίδια του Xbox 1. Φορτώνεις media player. Παίζεις mame 32 roms. Φορτώνεις διάφορα apps που έχουν βγεί, όπως να παρακολουθείς θερμοκρασίες κ.α

Απαραίτητη προυπόθεση για το Νο.3 είναι να μην έχει αναβαθμιστεί το dashboard σε έκδοση 73.71 και πάνω (Το βλέπεις στο system information αυτό).

Τα μείον
Η γενιά αυτή πάσχει πολύ απο υπερθέρμανση. Σχεδόν όλες έχουν βγάλει το περίφημο RROD (Red Ring Of Death), δηλαδή τρία κόκκινα λαμπάκια και η κονσόλα δεν ανάβει.
Για μένα ψάξου για λύσεις ώστε να μειώσεις τις θερμοκρασίες. Για να καταλάβεις, στην δικιά μου πριν την "ψύξω" είχε σε idle, θερμοκρασία GPU (κύκλωμα γραφικών) 80 βαθμούς και CPU 75 !!! Φαντάσου όταν έπαιζε παιχνίδι.
Τώρα την έχω ρίξει στους 43 (GPU) και 52 (CPU). Βέβαια πάσχει απο αισθητικής πλευράς, γιατί πέρα απο όλα τα άλλα, το καπάκι έχει τρυπηθεί και πάνω στην κονσόλα δεσπόζει ένας 12ρης ανεμιστήρας.
Aν δεν κάνεις τίποτα γιαυτό, είναι παραπάνω απο σίγουρο ότι θα "γεννήσει" αργά ή γρήγορα.

Το πιο έγκυρο site για οτιδήποτε θέλεις να κάνεις στην κονσόλα. Ξεκίνα διάβασμα :
https://www.xboxscene.com/

Και υπάρχουν και οι harcore που είναι αυτοί : https://www.xboxhacker.org/ ,
αλλά θα δυσκολευτείς να τους παρακουλουθήσεις. Οι άνθρωποι είναι αλλού

Οτι θέλεις να ρωτήσεις, εδώ είμαι

yodas
02-06-10, 13:19
Κωσταντίνε αυτό με το cygnos με ενδιαφέρει...δεν υποφέρει από μεταγενέστερες αναβαθμίσεις; το να ειναι μη bannarismeno δεν με ενδιαφερει γιατι εχω 2 οποτε στο 1 μπορω να κανω πειραματα

Ξέρεις κάποιον να το περνάει Θεσσαλονίκη;

Κωνσταντίνος
02-06-10, 14:31
Κωσταντίνε αυτό με το cygnos με ενδιαφέρει...δεν υποφέρει από μεταγενέστερες αναβαθμίσεις; το να ειναι μη bannarismeno δεν με ενδιαφερει γιατι εχω 2 οποτε στο 1 μπορω να κανω πειραματα

Ξέρεις κάποιον να το περνάει Θεσσαλονίκη;

Πας στο System Information της κονσόλας σου και κοιτάς το Dasboard Version. Θα λέει κάτι σας "2.0.ΧΧΧΧ"
Οπου ΧΧΧΧ αν είναι νούμερο μικρότερο απο 73.71 μπορεί να ξεκλειδωθεί με cygnos. Αν είναι απο 73.71 και πάνω το ξεχνάς.
Οχι Θεσσαλονίκη δεν ξέρω κάποιον. Αν πάντως γίνεται, κάπως θα κανονιστεί.
Κοίτα το νούμερο και βλέπουμε

Χρίστος
02-06-10, 15:05
ελα yoda....

peace of cake!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=RVhcBjDDMPI&feature=player_embedded#!

κατα τα λεγομενα τους η V2 του cygnos κανει για ολα τα 360.
Δουλεια απλη σχετικα.Χρειαζεται καλο κολητηρι και χερι.

Στρατοοοοο, ψησουυυυ:warriorsmiley:

yodas
02-06-10, 15:34
επειδη ουτε κολητηρι εχω ουτε χερι για τετοια βαζω....θα με τακτοποιησεις;

Χρίστος
02-06-10, 15:46
κανας βορειος ρε παιδια για το yoda μας???

Εμενα με το καλο οταν κουμπωσει στο σπιτι το 360 θα γινει facelift, μετα θα βελτιωσω εισαγωγη με ιντερκουλερ και αλλα, και μετα ισως πειραξω τον εγκεφαλο να διαβαζει πιο καλα.Τελος αν μεινει τιποτα στο κουπαρα....κατι θα βρω να κανω!!!!!

yoda αν δε βρεις να το φτιαξεις παρε το Χρεπ1 σου και ελα εκδρομουλα.Μεχρι τοτε θα εχουμε του Στρατου ετοιμο!!!

yodas
02-06-10, 15:58
κατι θα κανω....αλλιως στο στελνω και με ενα courier σωστα;

Χρίστος
02-06-10, 16:52
κατσε με το καλο να φτιαξουμε του Στρατου και μολις δουμε τι δυσκολιες-προβληματα υπαρχουν, μιλαμε.
2 εχεις.
Παιζε με το αλλο!!!!

stratos
02-06-10, 17:04
Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Respect man.

Κανέναν Vishnu δεν παίρνει το εργαλείο που το ξέρω και καλά? Νομίζω θα επιστρατεύσω το κολλητίρι που έχω.

Στην Κύπρο "σπάσαμε" με έναν φίλο περσινή κονσόλα. Την ανοίγεις, βάζεις μια ακίδα κάπου στο dvd-rom και διαβάζει κωδικούς. Τους στέλενεις με μια πλακετούλα στο Pc και την ξεκλειδώνεις, αλλά καμιά φορά χρειάζεται και boot cd.

Ρε ένα dinoc έβαλα και με ξεσηκώσατε.

gyiama
02-06-10, 17:24
πρωτα ρωτας γυρω σου κυριος γιοντας και μετα αρχιζεις και επεκτεινεσαι σε αλλες πολεις της Ελλαδος!!!!!χαχαχαχ εγω παντως και χερι εχω και κολλητιρι εχω...............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

yodas
02-06-10, 17:39
εγω νομιζα ασχολεισαι μονο με πλυσιμο...δεν ηξερα οτι περασες και στο κολημα...αυριο απο κοντα λοιπον...

gyiama
02-06-10, 17:50
χαχαχαχαχαχ καλαααααααααααααααααααααα α!!!!!!!! δεν θα ερθει το καινουργιο το αμαξι?θα με ρωτας αλλα δεν θα σου λεω πως να το καθαρισεις!!!!!!

yodas
02-06-10, 18:07
θα το περασω κοτα ρε τσιγγουνη....χαχαχα

Χρίστος
02-06-10, 18:12
Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Respect man.

+1111:thnx:



Ρε ένα dinoc έβαλα και με ξεσηκώσατε.

Δε θελεις και πολυ εσυ.Παιρνεις αμεσως!!!!


θα το περασω κοτα ρε τσιγγουνη....χαχαχα
και το xbox?????:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Κωνσταντίνος
02-06-10, 18:20
Στην Κύπρο "σπάσαμε" με έναν φίλο περσινή κονσόλα. Την ανοίγεις, βάζεις μια ακίδα κάπου στο dvd-rom και διαβάζει κωδικούς. Τους στέλενεις με μια πλακετούλα στο Pc και την ξεκλειδώνεις, αλλά καμιά φορά χρειάζεται και boot cd.


Αχά, εσύ δεν είσαι πρωτάρης. Αφού χρησιμοποίησησες το spear.
Μετά αλλάξανε πάλι τα dvd rom (περίπου Αύγουστο-Σεπτέμβρη 2009). Γιαυτά χρείαζεται πολύ δουλειά. Κόβεις χαλκοδιαδρόμους, επανακολλάς, βάζεις αντιστάσεις κ.τ.λ