PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ MAF ΣΕ 318i



j-alexop
01-06-10, 14:28
καλημέρα σε όλους,
Σήμερα είναι η πρώτη φορά που γράφομε σε ένα forum, συγχωρέστε μου τυχόν λάθη συμπεριφοράς και διατύπωσης.
Έχω ένα E46 318i του 2001 sedan και τον τελευταίο καιρο παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:
Όταν κάνω κάποιο ταξείδι, μετά απο καμμία 250 χλμ άναβει το κίτρινο φωτάκι του κινητήρα. Το φωτάκι σβήνει μέτα απο 50-60 χλμ μέσα σε πόλη (άρα μεγαλύτερη κατανάλωση) και πάλι το ίδιο οταν πάω ταξείδι.
Στο συνεργείο που κάνω συντήρηση, αναφέρθηκαν σε πρόβλημα χαμηλού μείγματος και μου είπαν οτι χρειάζεται αντικατάσταση του ερμα φλοου μετερ(το γράφω έτσι γιατί έτσι μου το είπαν), κόστος 260 € + εργασία. Ψάχνοντας στο internet για κάτι φθηνότερο διάβασα οτι αν καθαρισθέι καλά με σπρεύ καθαρισμού (οχι ηλεκτρονικών επαφών) θα λυθεί το προβλημα.
Παρακαλώ για την βοήθεια σας για:
1. επιβεβαίωση ή οχι αυτού που διάβασα για το καθάρισμα
2. ξέρετε κάνενα site για πιο οικονομικά (ίσως και Κύπρο)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Kostas_1
01-06-10, 14:32
Kατ αρχη καλως ηρθες.

Για πες εχεις αλλα συμπτωματα εκτος απο το φωτακι? Αυτο αναβει για χιλιουςδυο λογους εκτος απο το MAF (Mass air flow)....

Και γραψε και δυο λογια στο "ας γνωριστουμε" για τις συστασεις και τα καλοσωρισματα

Kostas_1
01-06-10, 14:40
Διαβασε και αυτο:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2684

και εδω για καλες τιμες:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1863

kplc16
01-06-10, 14:58
δες αυτο
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2684&page=2

m-power_01
01-06-10, 15:20
Η BMW χρησιμοποιει MAF θερμου φιλμ.Το θερμο αυτο φιλμ-συρμα ψυχεται απο την ροη του εισερχομενου αερα, προκειμενου να διατηρηθει σταθερη η θερμοκρασια του, του προσδιδεται επιπλεον ηλεκτρικο φορτιο, μετρωντας αυτο το επιπλεον ηλεκτρικο φορτιο υπολογιζουμε την μαζα του εισερχομενου αερα.

Κατα 99% δεν θα πετύχει ο καθαρισμός! Μια αλλη συμβουλή ειναι ,να μην παρεις αλλη μαρκα περα απο siemens-bosch! Εχω δει αγορες no-name απο ebay καινουρια να μην δουλεύουν σωστα! Φροντισε βεβαια να σιγουρέψεις οτι ειναι αυτή η βλαβη σου!

kplc16
01-06-10, 15:25
Η BMW χρησιμοποιει MAF θερμου φιλμ.Το θερμο αυτο φιλμ-συρμα ψυχεται απο την ροη του εισερχομενου αερα, προκειμενου να διατηρηθει σταθερη η θερμοκρασια του, του προσδιδεται επιπλεον ηλεκτρικο φορτιο, μετρωντας αυτο το επιπλεον ηλεκτρικο φορτιο υπολογιζουμε την μαζα του εισερχομενου αερα.

Κατα 99% δεν θα πετύχει ο καθαρισμός! Μια αλλη συμβουλή ειναι ,να μην παρεις αλλη μαρκα περα απο siemens-bosch! Εχω δει αγορες no-name απο ebay καινουρια να μην δουλεύουν σωστα! Φροντισε βεβαια να σιγουρέψεις οτι ειναι αυτή η βλαβη σου!

μονο siemens bosch.Εβαλα το link για να σχηματισει εικονα ο φιλος.
Αγοραζει κανεις maf μονο αν ειναι σιγουρος οτι ειναι χαλασμενος. Ειναι κι ακριβος ειδικα αυτος που απευθυνεται σε τριλιτρο

j-alexop
02-06-10, 07:00
Καλημέρα σε όλους,
Συγνώμη για την διπλη υποβολή του θέματος. Παρακαλώ να διαγραφεί.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Η διάγνωση οτι είναι πρόβλημα "χαμηλού μείγματος καυσίμου" έγινε, αφού το αυτοκίνητο συνδέθηκε μέσω μιας φίσας με ένα Η/Υ και οτι πρέπει να αντικατασταθεί το MAF. Αυτή η διαδικασία στο συνεργείο έγινε δυο-τρεις φορές μέσα σε ένα χρόνο. Στην αρχή μου είπαν θα μου βρούν ένα για επιβεβαίωση (αλλά δεν βρήκαν), μετά μου είπαν οτι σίγουρα είναι το MAF. Σκέφτομαι να πάω και σε άλλο συνεργείο για διαγνωσή.
Να επισημάνω οτι γενικά στα ταξείδια δεν τρέχω 130-140 και στο board computer η μέση κατανάλωση είναι 7,5 l/Km.

PANOS-E60
02-06-10, 08:59
Καλημέρα φίλε μου και καλωσόρισες !

Το αυτοκίνητό σου το είχα και εγώ μέχρι πριν από λίγο καιρό, σε κουπέ. Οσες είναι οι πιθανότητες να σου ανάβει το check engine από MAF άλλες τόσες και ίσως περισσότερες είναι να σου ανάβει από τον λάμδα, μιάς και η διάγνωση δείχνει φτωχό μίγμα. Μιλάμε γιά τον Μ43 κινητήρα. Σωστά ?

Kostas_1
02-06-10, 09:05
Πανο αυτο ηταν και το νοημα του ποστ μου. Ο λ προκαλει τα ιδια συμπτωματα οπως ειπες.

Βεβαια, οπως εγραψε μετα ο φιλος μας το εχουν τσεκαρει με διαγνωση 2-3 φορες και παντα τους εβγαζε MAF.

Σε καθε περιπτωση καλο ειναι και ενα ακομη τσεκ σε αλλο συνεργειο.
Αν τελικα καταληξει σε MAF τοτε λαβε σοβαρα υποψη σου την επιλογη οπως σου ειπωθηκε παραπανω, ενω ψαχνοντας για φθηνο ανταλλακτικο μπορεις να ρωτησεις εκει που σου έδωσα το λινκ στο 3 ποστ πιο πανω.

PANOS-E60
02-06-10, 09:22
Πανο αυτο ηταν και το νοημα του ποστ μου. Ο λ προκαλει τα ιδια συμπτωματα οπως ειπες.

Βεβαια, οπως εγραψε μετα ο φιλος μας το εχουν τσεκαρει με διαγνωση 2-3 φορες και παντα τους εβγαζε MAF.

Σε καθε περιπτωση καλο ειναι και ενα ακομη τσεκ σε αλλο συνεργειο.
Αν τελικα καταληξει σε MAF τοτε λαβε σοβαρα υποψη σου την επιλογη οπως σου ειπωθηκε παραπανω, ενω ψαχνοντας για φθηνο ανταλλακτικο μπορεις να ρωτησεις εκει που σου έδωσα το λινκ στο 3 ποστ πιο πανω.

Κώστα, αν δεν με απατάει η μνήμη μου από τον καιρό που την είχα και εγώ τη βλάβη αυτή, η διάγνωση στο Ε46 δεν ξεκαθαρίζει από ποιόν αισθητήρα προέρχεται το φτωχό μίγμα σαν αποτέλεσμα. Ο μηχανικός βλέπει μόνο την ένδειξη φτωχού μίγματος και μετά πάει ψάχνοντας ... Το ΜAF που λέει το συνεργείο του δεν είναι βεβαιότητα,αλλά εικασία. Ισως να κάνω και λάθος,

Kazakos Garage
02-06-10, 10:28
σε αναβει λαμπακι φιλε και σε περιπτωση που εχει κομμενο κολαρο αναθυμιασεων η βαλβιδα αναθυμιασεων σπασμενη, το μοτερ σε αυτη την περιπτωση εχει αριθμιες.δες το λιγο αυτο.αλλιως το μαφ καινουριο σε bosch 170 e περασμενο τελειωμενο με προσαρμογη τιμων για να δουλεψει αμεσως.μη το καθαριζεις,ειναι προσωρινο.ευχαριστω.

j-alexop
02-06-10, 11:46
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το αυτοκίνητο ειναι Μ43 Ε46 318i 118 PS
Έχω βρει στο Ιντερνετ (www.maf-shop.com/product_info.php/info ) το Bosch MAF με 190¤ + μεταφορικά 10¤.

Μπορείς να μου πεις τι σημαίνει προσαρμογή τιμών.
Τελικά μόλις αναψει ξανά θα πάω και σε άλλο συνεργείο, για επιβεβαίωση

Kazakos Garage
02-06-10, 19:22
μετα την αλλαγη του μαφ ο κινητηρας δε θα εχει την αποδοση που πρεπει παρολο που το λαμπακι θα ειναι σβησμενο.θελει να γινει μετα την αλλαγη του διαγραφη προσαρμογων μιγματος για να ειναι οκ.

E46 POWER
03-06-10, 20:32
το ειχα και εγω αυτο το προβλημα σε ιδιο μοντελο..δες στην ακα πισω απο την λεωφορο καβαλας..νομιζω οδος χαλκιδικης.... απλα αν βρεις ενα αλλο για να το δοκιμασεις θα ειναι οτι καλυτερο... το λαμπακι εμενα μου εσβησε παντως μετα απο 40 περιπου χιλιομετρα αν θυμαμαι καλα και το αμαξι απο την πρωτη κιολας γκαζια ειχε διαφορα..τωρα αν θελει και καποια ιδιαιτερη ρυθμιση για βελτιστη αποδοση καλο ειναι να την κανεις.

j-alexop
04-06-10, 10:46
Τι είναι η ΑΚΑ; συνεργείο;
Με προβληματίζει οτι το λαμπάκι μετά απο 50-60χλμ σβήνει και οτι ξανανάβει μόνο μετά απο ταξείδι και μετά ξανά το ίδιο χωρίς να χρειάζετε να πάω στο συνεργείο για μηδενισμό.
Μήπως αν πάρω κανένα σπρεύ να μην απαιτείται αντικατάσταση;
Στο ιντερνετ διάβασα επίσης οτι πολλές εταιρίες πωλούν ανακατασκευασμένα MAF (με εγγύηση) και είναι στην μισή τιμή. Αυτό ισχύει για την BMW στν Ελλάδα;
Τώρα θυμήθηκα οτι το πρόβλημα το παρουσιάζει με 100 βενζίνη, παίζει και αυτό το ρόλο του;

tampi
08-09-10, 07:42
φιλοι μου γεια σας κ απο μενα.εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα με το ιδιο αυτοκινητο.εχει αναψει τσεκ εδω και καιρο και παρουσιαζει το εξης.μολις παταω το γκαζι κομπιαζει και δεν αρπαζει με την μια .πηγα σε ενα συνεργειο το βαλαμε σε διαγνωστικο και εγραφε βραχυκυκλωμα L.τον αλλαξαμε.τιποτα παλι ομως!μου εχει σπασει τα νευρα.μου λενε φταει ο maf.οποτε και εγω τον αποσυνδεσα τελειως και τωρα πεταει.χιχι .ομως επειδη φοβαμαι οτι μπορει να προκαλεσω κατι αλλο ετσι θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας...για το τι μπορει να φταιει...ρωταω γιατι πολλοι μου ειπαν οτι ολα τα αμαξια πετανε οταν βγαλεις τον maf οποτε μπορει να μην ειναι και αυτο..ΑΑΑ εκανα και καθαρισμο μπεκ και σερβις.και φιλτρο αλλαξα.....

NickE60
08-09-10, 08:00
φιλοι μου γεια σας κ απο μενα.εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα με το ιδιο αυτοκινητο.εχει αναψει τσεκ εδω και καιρο και παρουσιαζει το εξης.μολις παταω το γκαζι κομπιαζει και δεν αρπαζει με την μια .πηγα σε ενα συνεργειο το βαλαμε σε διαγνωστικο και εγραφε βραχυκυκλωμα L.τον αλλαξαμε.τιποτα παλι ομως!μου εχει σπασει τα νευρα.μου λενε φταει ο maf.οποτε και εγω τον αποσυνδεσα τελειως και τωρα πεταει.χιχι .ομως επειδη φοβαμαι οτι μπορει να προκαλεσω κατι αλλο ετσι θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας...για το τι μπορει να φταιει...ρωταω γιατι πολλοι μου ειπαν οτι ολα τα αμαξια πετανε οταν βγαλεις τον maf οποτε μπορει να μην ειναι και αυτο..ΑΑΑ εκανα και καθαρισμο μπεκ και σερβις.και φιλτρο αλλαξα.....

Απλά τώρα καις πολύ περισσότερη βενζίνη, δεν μπορείς να το αφήσεις για πάντα έτσι, κάποια στιγμή άλλαξέ τον, ή προσπάθησε να τον καθαρίσεις..

tampi
08-09-10, 10:01
το καθαρισε ο μαστορας αλλα παλι τα ιδια κανει.κ λεμε ειναι καμενος η δεν ειναι?250 ε ειναι αυτα.τι αλλο μπορει να ειναι?μπορει να παιρνει αερα απο καπου?μπορει να φταιει κατι αλλο κ παρουσιαζει τετοια συμπτωματα?κανενα συνεργειο εγγυημενο να παω να το φτιαξω??

Kostas_1
08-09-10, 10:25
Για κοιτα και τα προηγουμενα ποστ για καλυτερες τιμες....

Ναι μπορει να ειναι κομμενος ο σωληνας αναθυμιασεων. Για ψαξε τριγυρω τις σωληνωσεις μηπως δεις κανενα με ρωγμες (και απο την κατω μερια κοιτα ;) )

m-power_01
08-09-10, 11:47
Αν πιανουν τα χερια σου ψαξε να δεις αν εχεις κανενα σκισμενο κολαρο. Παιξε λιγο ,ζουλιξε τα ,ψαξε! Ενας εξυπνος τροπος ειναι ,ενω δουλευει η μηχανη να ψεκαζεις τους σωληνες με σπρει καρμπυρατερ...αν υπαρχει καποια σχισμη και εισχωρησει θα κανει αρυθμια!
Το οτι ο λ σου εβγαλε σφαλμα (το βραχυκυκλωμα δεν καταλαβαινω πως το εβγαλε... μαλλον δεν ξερει τι ειναι ''βραχυκυκλωμα'') δεν σημαινει οτι εχει σφαλμα ο λ!!! Μπορει να εβγαλε σφαλμα γιατι κατι τον ''εστειλε'' εκτος προκαθορισμενων τιμων! βλεπε ΜαΦ... Αν ηταν ολα τοσο ευκολα θα γινομασταν ολοι μαστορες

PANOS-E60
08-09-10, 16:43
Αν πιανουν τα χερια σου ψαξε να δεις αν εχεις κανενα σκισμενο κολαρο. Παιξε λιγο ,ζουλιξε τα ,ψαξε! Ενας εξυπνος τροπος ειναι ,ενω δουλευει η μηχανη να ψεκαζεις τους σωληνες με σπρει καρμπυρατερ...αν υπαρχει καποια σχισμη και εισχωρησει θα κανει αρυθμια!
Το οτι ο λ σου εβγαλε σφαλμα (το βραχυκυκλωμα δεν καταλαβαινω πως το εβγαλε... μαλλον δεν ξερει τι ειναι ''βραχυκυκλωμα'') δεν σημαινει οτι εχει σφαλμα ο λ!!! Μπορει να εβγαλε σφαλμα γιατι κατι τον ''εστειλε'' εκτος προκαθορισμενων τιμων! βλεπε ΜαΦ... Αν ηταν ολα τοσο ευκολα θα γινομασταν ολοι μαστορες

Πάρα πολύ σωστά. Και επειδή αν δεν πληρώσεις, δεν μαθαίνεις, λέει μιά παροιμία, στο 318ci, πρώτα πλήρωσα καινούργιο λ και μετά έμαθα πως είχα τρύπιο σωλήνα αναθυμιάσεων ... thumb

tampi
10-09-10, 11:39
Πάρα πολύ σωστά. Και επειδή αν δεν πληρώσεις, δεν μαθαίνεις, λέει μιά παροιμία, στο 318ci, πρώτα πλήρωσα καινούργιο λ και μετά έμαθα πως είχα τρύπιο σωλήνα αναθυμιάσεων ... thumb

αρα το site εσυ φιλε το βγαζεις αχρηστο!πρεπει να παω να σκασω 250 για να μαθω?αν το ειχε κανει σε σενα καποιος δεν θα πληρωνες......ειμαστε για γελια ......αν δεν ρωτας δεν μαθαινεις ποτε.δεν ειναι αναγκη να βαλεις το χερι στη φωτια να καεις για να μαθεις οτι η φωτια κανει τζιζζζ!!!:thnx:

fanisk
10-09-10, 15:33
αρα το site εσυ φιλε το βγαζεις αχρηστο!πρεπει να παω να σκασω 250 για να μαθω?αν το ειχε κανει σε σενα καποιος δεν θα πληρωνες......ειμαστε για γελια ......αν δεν ρωτας δεν μαθαινεις ποτε.δεν ειναι αναγκη να βαλεις το χερι στη φωτια να καεις για να μαθεις οτι η φωτια κανει τζιζζζ!!!:thnx:

Δεν ειπε αυτο ο Πανος tampi, εννοουσε πως και αυτος την πατησε και πληρωσε το λαμδα, ενω εφταιγε το τρυπιο σωληνακι. Λαθος το καταλαβες γιατι ο γραπτος λογος παρεξηγειται.

thumb

m-power_01
10-09-10, 16:32
αρα το site εσυ φιλε το βγαζεις αχρηστο!πρεπει να παω να σκασω 250 για να μαθω?αν το ειχε κανει σε σενα καποιος δεν θα πληρωνες......ειμαστε για γελια ......αν δεν ρωτας δεν μαθαινεις ποτε.δεν ειναι αναγκη να βαλεις το χερι στη φωτια να καεις για να μαθεις οτι η φωτια κανει τζιζζζ!!!:thnx:

Φιλαρακο μου μην αρπαζεσαι από το τρίτο κιόλας ποστ σου... Ξαναδιαβασε τι είπε ο φίλος πιο πάνω, και μετά ξαναμιλαμε !
Χαλαρά...με το πληκτρολόγιο

PANOS-E60
10-09-10, 16:50
Από τη μία παίνουμε τις απαντήσεις που θέλουμε αμέσως, από την άλλη δεν μπαίνουμε στον κόπο να τις διαβάσουμε ... τι να πω άλλο με μερικούς ...

ghost-rider
10-09-10, 16:57
Αν δεν παθεις δε θα μαθεις λεγανε οι παλιοι.. Οταν εχεις αυτοκινητο και παθαινεις, πληρωνεις. Και αυτο δεν το γλιτωνεις. Μεχρι καποια στιγμη να εχεις σχηματισει μια εικονα για το ζητημα και να ξερεις τουλαχιστον τι να κρατησεις και τι οχι απο αυτα που σου ακους. Αν δε θες να ανακατευτεις και εισαι πελατης αντιπροσωπειας δεν πληρωνεις απλα.. Σε κλεβουν μεχρι αηδιας. Συνηθως ομως το αμαξι δουλευει σωστα.
Τωρα πανω στο ΜΑF. Μου λεγανε απο 2 διαφορερικα συνεργεια στην Πατρα, καποια στιγμη οτι εχω προβλημα σ αυτο. Μου αναβε κ μενα ποτε ποτε το τσεκ. Ενας μαλιστα επεμενε να μου αλλαξει λ. Το τονιζω, 2 συνεργεια στην Πατρα. Στην Αρτα, ενα ζουδι το οποιο εμπιστευομουνα, ομοιως. ΜΑF μου ελεγε. Μεχρι που καποια στιγμη ενα τσακαλι στην Αθηνα ασχοληθηκε με το κυκλωμα αναθυμιασεων μου. Και το αυτοκινητο δουλευει ρολοι απο τοτε κ επειτα...

PANOS-E60
10-09-10, 17:06
Αν δεν παθεις δε θα μαθεις λεγανε οι παλιοι.. Οταν εχεις αυτοκινητο και παθαινεις, πληρωνεις. Και αυτο δεν το γλιτωνεις. Μεχρι καποια στιγμη να εχεις σχηματισει μια εικονα για το ζητημα και να ξερεις τουλαχιστον τι να κρατησεις και τι οχι απο αυτα που σου ακους. Αν δε θες να ανακατευτεις και εισαι πελατης αντιπροσωπειας δεν πληρωνεις απλα.. Σε κλεβουν μεχρι αηδιας. Συνηθως ομως το αμαξι δουλευει σωστα.
Τωρα πανω στο ΜΑF. Μου λεγανε απο 2 διαφορερικα συνεργεια στην Πατρα, καποια στιγμη οτι εχω προβλημα σ αυτο. Μου αναβε κ μενα ποτε ποτε το τσεκ. Ενας μαλιστα επεμενε να μου αλλαξει λ. Το τονιζω, 2 συνεργεια στην Πατρα. Στην Αρτα, ενα ζουδι το οποιο εμπιστευομουνα, ομοιως. ΜΑF μου ελεγε. Μεχρι που καποια στιγμη ενα τσακαλι στην Αθηνα ασχοληθηκε με το κυκλωμα αναθυμιασεων μου. Και το αυτοκινητο δουλευει ρολοι απο τοτε κ επειτα...

Σωστός ! Ο Μ43 δυο - τρεις χαζές βλάβες έχει ... η μία είναι αυτή που περιγράψαμε όλοι με το λ, που συνήθως δεν είναι λ ... κατά τα άλλα το μοτέρ αυτό είναι τέρας αντοχής. Απόδειξη το project του panos 316t και πολλά άλλα παραπλήσια.

tampi
14-09-10, 11:10
ok ok μην βαρατε ολοι μαζι!μπορει να τον παρεξηγησα τον ανθρωπο αλλα εχω πληρωσει τοσα τον τελευταιο καιρο που το πηρα λιγο στραβα.ειμαι ανιδεος απο μηχανικα και πιαστηκα πολλες φορες μακακας απο ενα λαμογιο μηχανικο.δεν αντεχει η τσεπη αλλα λαμογια...και επειδη σιγουρα πολλοι θα την εχουν πατησει σαν και μενα,θα με καταλαβουν δεν εχω κακες διαθεσεις με κανεναν....


παντα φιλικα πανος....

PANOS-E60
14-09-10, 11:13
ok ok μην βαρατε ολοι μαζι!μπορει να τον παρεξηγησα τον ανθρωπο αλλα εχω πληρωσει τοσα τον τελευταιο καιρο που το πηρα λιγο στραβα.ειμαι ανιδεος απο μηχανικα και πιαστηκα πολλες φορες μακακας απο ενα λαμογιο μηχανικο.δεν αντεχει η τσεπη αλλα λαμογια...και επειδη σιγουρα πολλοι θα την εχουν πατησει σαν και μενα,θα με καταλαβουν δεν εχω κακες διαθεσεις με κανεναν....


παντα φιλικα πανος....

Γράψε μας σε ποιά περιοχή είσαι και όλο και κάποιο σοβαρό συνεργείο θα σου συστήσουμε (με π.μ.)

tampi
14-09-10, 11:36
απο ελευσινα ειμαι παιδια.

ziaba
14-09-10, 13:48
Στο συνεργείο που πηγαίνεις ζήτησε να σου βάλουν ένα μαφ καλό για δοκιμή κ εαν φταίει εκείνος αγόρασε το αλλιώς ψάξε άλλου μπορεί να ναι 1002 απο ένα ρελεδακι μέχρι τον αίσθετηρας στροφαλου.Μπορείς να βρεις κ έναν μτχ μετρητή αέρα φτηνά απο κάποιον αντάλακτικατζη

shadowman14
31-03-15, 11:39
βρήκα την συζήτηση στην αναζήτηση για δικό μου θέμα, μάρκα VDO για maf αξίζει? μου την συστήνουν για κορυφή. υπάρχει και καλύτερη?

wheelman
31-03-15, 16:19
το oem είναι bosch

shadowman14
31-03-15, 16:51
ναι αλλα bosch δεν βρίσκω. η vdo (που απ οτι καταλαβα ειναι μαζι με τη siemens) τι λέει? από τιμή κ μόνο η vdo είναι το πιο κοντινό στο oem, γιατί έχει κ φτηνιάρικα τα οποία δεν τα θέλω πάνω στην μπέμπα. αυτό που έχει τώρα το αμάξι δεν γράφει ούτε κωδικό ούτε μάρκα και ανησυχώ. έτσι είναι τα οεμ ή μήπως είναι ήδη αλλαγμένο στο παρελθον;

Γιωργος 250
31-03-15, 20:36
Αλλαξα εγω σε e46 n45 κινητηρα.τον παλιο τον εχω.

Γιωργος 250
31-03-15, 20:37
Μονο bosh μη διανοηθεις να βαλεις κατι αλλο.110 με τα μεταφορικα μου στοιχισε.

tasos.kamv
01-04-15, 09:15
Φίλε Shadowman τί κινητήρα έχεις?? τα Ν40/42/45/46 φοράνε bosch... o M54 φοράει vdo... Εσύ λογικά έχεις Valvetronic N42B20, σωστά? Αν ναι, τότε κάνε ότι σου λέει πιο πάνω ο φίλτατος Γιώργος (Γιώργος 250)!

wheelman
01-04-15, 10:56
Νομιζω Μ54 2,5 φοράει Τάσσο

shadowman14
01-04-15, 11:20
μ54 έχω. και δεν βρίσκω πουθενα bosch αναζητώντας τον κωδικό μου (από etk) μιας κ οπως ειπα πανω στο ανταλλακτικο μου δεν γράφει τιποτα

shadowman14
01-04-15, 11:29
Part number:
13627566984

bmw x3 e83 του 2004 2.5i 141kw
πλαίσιο: WB64150

και βρίσκω vdo 260eura και vemo 235ε. μετά έχει διάφορα από ebay αλλά όπως είπα θέλω οσο το δυνατόν καλύτερη μάρκα