PDA

Επιστροφή στο Forum : N.4495/2017 ρυθμιση αυθαιρετων....



aristent
05-12-17, 22:28
Αν καποιος γνωριζει,θα ηθελα την γνωμη του για θεμα που προεκυψε στον χωρο του παρκιγκ της πολυκατοικιας που διαμενω.

Το διαμερισμα το αγορασα τον 12ο του 2005 και εννοητε οτι το παρκιγκ που χρησιμοποιω απο τοτε, φαινεται και αυτο στα συμβολαια αγορας!!!.....ομως μετα απο δικαστικη διαμαχη (για πολλα και διαφορα....) της αντιπαρουχου με τον εργολαβο,αποκαλυφθηκε οτι οι θεσεις παρκιγκ ηταν δηλωμενες 32 ενω εχουν διαγραμμιση και κατανεμηθει 47!!!....τουλαχιστον 5 απο αυτες τις θεσεις "ανηκουν" στον εργολαβο,(οπως και δυο γκαρσονιερες) οι οποιες επινοικιαζονται κανονικα εδω και χρονια!!!......

Το θεμα μου ειναι οτι:
ο εργολαβος ζηταει να "τακτοποιησει" πολεοδομικα σε μονιμη βαση(?) καποια "αυθαιρετα" (?) :shok: παρκιγκ (το δικο μου και αλλων 5-6 συνιδιοκτητων μου εδω στην πολυκατοικια) με κοστος 30 ευρω,χωρις να χρεωσει δικα του εξοδα (γιατι αραγε?...).....

εννοητε οτι τα 30 ευρω δεν ειναι θεμα ,αλλα κρυβεται κατι που δεν το βλεπω???....διαβασα λιγο τον νομο στο νετ,αλλα η κατανοηση του με τις νομικες ορολογιες και αναφορες σε "παραθυρακια", παραγραφους κλπ. ειναι αρκετα δυσκολο....

οπως λοιπον προειπα,ανα καποιος μπορει να φερει αποψη,θα ειμαι ευγνωμων.
:thnx:

aristent
05-12-17, 22:35
να συμπληρωσω οτι αυτο που "ζηταει" ο εργολαβος,ειναι να υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση,που λεει:
1ον,οτι τον εξουσιοδοτω να προβει στις "απαραιτητες" ενεργειες για την ρυθμιση αυθαιρετων χωρων κλπ....

και 2ον,οτι η οριζοντια ιδιοκτησια μου εχει επεκταθει-καταλαβει κοινοχρηστο χωρο του υπογειου (οπου βρισκονται ολα τα παρκιγκ) απο τον χρονο ανεγερσης της ολης οικοδομης!!!!

PetrosD
05-12-17, 23:31
Αν μπορούσα να διαβάσω τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας της πολυκατοικίας σου και το συμβόλαιο αγοράς θα μπορούσα να πω μια γνώμη.

BILL007
06-12-17, 08:20
Lykouras thumb

Lykouras
06-12-17, 09:20
Προφανως,βασει αλλων σχεδιων βγηκε η οικοδομικη αδεια και βασει αλλων εγινε η συσταση οριζ ιδιοκτησιας και κατ επεκταση η αγοραπωλησίες.Γνωστο και παλιο τρικ των εργολαβων.
Προφανως ο εργολαβος το παει για αλλαγη χρησης απο υπογειο (βοηθητικό χώρο) σε θεση σταθμευσης.
Τα 30 ευρω δεν ξερω απο που προκυπτουν,η δε υδ που σου ζηταει ειναι για την αποδειξη της παλαιοτητας της αυθαιρετης χρησης.
Γνωμη μου,εφοσον δεν σου ζηταει χρηματα για τακτοποιηση (κοινως παραβολο και προστιμο),προχωρα το.

wheelman
06-12-17, 13:16
Παιδιά μισό λεπτό, εξυγειστε μου κάτι που δεν κατάλαβαινω.

Άντε και υπάγεται στον νομό περί αυθετετων. όταν θα τελεσιδικησει η αγωγή του οικοπεδουχου για τα χαμένα χιλιοστά ποιον θα κυνηγήσει μετά και τι θα γίνουν οι θεσεις?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

aristent
06-12-17, 18:20
Προφανως,βασει αλλων σχεδιων βγηκε η οικοδομικη αδεια και βασει αλλων εγινε η συσταση οριζ ιδιοκτησιας και κατ επεκταση η αγοραπωλησίες.Γνωστο και παλιο τρικ των εργολαβων.
Προφανως ο εργολαβος το παει για αλλαγη χρησης απο υπογειο (βοηθητικό χώρο) σε θεση σταθμευσης.
Τα 30 ευρω δεν ξερω απο που προκυπτουν,η δε υδ που σου ζηταει ειναι για την αποδειξη της παλαιοτητας της αυθαιρετης χρησης.
Γνωμη μου,εφοσον δεν σου ζηταει χρηματα για τακτοποιηση (κοινως παραβολο και προστιμο),προχωρα το.

Ξεχασα να αναφερω οτι ο εργολαβος ειναι και πολιτικος μηχανικος,οποτε ουσιαστικα εκεινος θα κανει ολη την διαδικασια...και φυσικα εκεινος εκανε και ολες τις "παρατυπιες"....
οσο για το "τρικ των εργολαβων" με εξοργιζει αφανταστα που πρεπει να παραδεχτω με υπευθυνη δηλωση την.... "αυθαιρεσια" μου!!!:ranting2:

τι στο καλο? δεν με καλυπτει ο νομος???...αγορασα με νομιμα χαρτια συμβολαια,παραβολα κλπ. και αμεση πληρωμη και οχι με χτυπηματα στην πλατη διαμερισμα,αποθηκη και παρκιγκ!!!.....σε λιγο θα πρεπει να τα ξαναγορασω....αν δεν κανω οτι μου λενε οι απατεωνες!!!:ranting2:

τα 30 ευρω δεν εχουν εξηγηση....αλλωστε δεν θα παραλαβω καποια αποδειξη γι'αυτα....



Παιδιά μισό λεπτό, εξηγειστε μου κάτι που δεν κατάλαβαινω.

Άντε και υπάγεται στον νομό περί αυθετετων. όταν θα τελεσιδικησει η αγωγή του οικοπεδουχου για τα χαμένα χιλιοστά ποιον θα κυνηγήσει μετά και τι θα γίνουν οι θεσεις?

αυτη ειναι και η δικη μου απορια....και το εκανα θεμα εδω!!!

αν τελικα παραδεχτω με υπευθυνη δηλωση "αυθαιρεσια" ποιος μου λεει εμενα οτι στο μελλον θα τρεξει κατι αλλο που θα με ακυρωνει και θα χασω αυτο που ουσιαστικα αγορασα και χρησιμοποιω εδω και 13χρονια!!!

Lykouras
06-12-17, 18:34
Αρη,παει να στο περασει στα ψηλα,ωστε να μην δυσανασχετησεις και το ψαξεις παρακατω κλπ γιατι θα βρει το μπελα του.Προφανως και ειναι παρανομο αυτο που εκανε και εκαναν ολοι οι εργολαβοι -μηχανικοι τοτε.Αλλες εποχες...
Μπορεις να τον κυνηγησεις,εννοειται,αν εχεις λεφτα για δικηγορους κλπ.
Οσο για τον οικοπεδουχο,αν εχει παρει αυτα που προβλεπονταν στα σχεδια της πολεοδομιας,δεν μπορει να χει καμια απαιτηση απο τον εργολαβο.
Ο εργολαβος απλα ξεχειλωσε μετα απο αυτο την οικοδομη για να βγαλει απ τη μυγα ξυγγι και καταπατησε ο,τι κοινοχρηστο χωρο και μη,πουλωντας σας διαμερισματα,αποθηκες και παρκινγκ βασει νεων τροποποιημενων κατα το δοκουν σχεδιων και οχι των νομιμων που εχουν κατατεθει στην πολεοδομια.

Lykouras
06-12-17, 18:36
Επισης,οπως αντιλαμβανομαι,θα επομιστει κι ολο το κοστος τακτοποιησης των αυθαιρεσιων του.Κατι ειναι κο αυτο.Μην το πεις ουτε του παππα.

aristent
06-12-17, 19:06
Οσο για τον οικοπεδουχο,αν εχει παρει αυτα που προβλεπονταν στα σχεδια της πολεοδομιας,δεν μπορει να χει καμια απαιτηση απο τον εργολαβο....

ΑΝ η οικοπεδουχος τα ειχε παρει, ΔΕΝ θα ηταν "πυρ και μανια" κατα του εργολαβου!!!...φυσικα τον κυνηγαει δικαστικα και για κακοτεχνιες κλπ.

αυτο ομως ειναι ενα προβλημα που αφορα κυριως αυτους,εμας μας αφορα το οτι θα μας παρουν τα "σκαγια" και θα πρεπει να λαβουμε την σωστη....."θεση".

Για να εχεις μια "εικονα" της οικοδομης,προκειτε για συγκροτημα τριων 5οροφων πολυκατοικιων και 6 μεζονετων,εκ των οποιων η μια ανηκει στην αντιπαρουχο.

Ολο αυτο το συγκροτημα εχει 47 υπογεια παρκιγκ,με μια εισοδο με γκαραζοπορτα και οι μεζονετες εχουν παρκιγκ ακριβως απο κατω τους, με εισοδο στο σπιτι και απο το υπογειο.

Οι αποθηκες,πιθανον "συρρικνωθηκαν" για να βγουν αυτες οι θεσεις παρκιγκ,η δικη μου πχ.ειναι μονο 2μ Χ 2μ για διαμερισμα 108τμ.!!!

τελος παντων,θα δω λιγο τα συμβολαια και θα επανελθω....

aristent
06-12-17, 19:08
Επισης,οπως αντιλαμβανομαι,θα επομιστει κι ολο το κοστος τακτοποιησης των αυθαιρεσιων του.Κατι ειναι κο αυτο.Μην το πεις ουτε του παππα.

δηλαδη πιστευεις οτι θα πληρωσει την εφ απαξ τακτοποιηση???.....ή θα κανει αυτην που πληρωνεις διατηρηση αυθαιρετου επ'αοριστον???

wheelman
06-12-17, 20:55
Ξεχασα να αναφερω οτι ο εργολαβος ειναι και πολιτικος μηχανικος,οποτε ουσιαστικα εκεινος θα κανει ολη την διαδικασια...και φυσικα εκεινος εκανε και ολες τις "παρατυπιες"....
οσο για το "τρικ των εργολαβων" με εξοργιζει αφανταστα που πρεπει να παραδεχτω με υπευθυνη δηλωση την.... "αυθαιρεσια" μου!!!:ranting2:

τι στο καλο? δεν με καλυπτει ο νομος???...αγορασα με νομιμα χαρτια συμβολαια,παραβολα κλπ. και αμεση πληρωμη και οχι με χτυπηματα στην πλατη διαμερισμα,αποθηκη και παρκιγκ!!!.....σε λιγο θα πρεπει να τα ξαναγορασω....αν δεν κανω οτι μου λενε οι απατεωνες!!!:ranting2:

τα 30 ευρω δεν εχουν εξηγηση....αλλωστε δεν θα παραλαβω καποια αποδειξη γι'αυτα....




αυτη ειναι και η δικη μου απορια....και το εκανα θεμα εδω!!!

αν τελικα παραδεχτω με υπευθυνη δηλωση "αυθαιρεσια" ποιος μου λεει εμενα οτι στο μελλον θα τρεξει κατι αλλο που θα με ακυρωνει και θα χασω αυτο που ουσιαστικα αγορασα και χρησιμοποιω εδω και 13χρονια!!!Άρη αντιμετωπίζω σαν οικοπεδούχος παρόμοια προβλήματα με τον δικό σας .

Ειμαι σίγουρος πως απλά ποντάρει στο ότι μεν δύσκολα θα μπλέξει κάποιος στον δικαστικό κυκεώνα, αφετερου, ότι όταν θα βγει η απόφαση θα έχουν να κάνουν πλέον με τα εγγόνια του...

Όσο για τα 30€ προφανώς είναι απλά ο κόπος του για την χαρτουρα και το τρέξιμο.

Αν και δεν είμαι δικηγόρος θα έλεγα να μιλησετε με έναν οι αμεσα ενδιαφερομενοι, μήπως του κάνετε μια ομαδικη αγωγή για να είστε και εσείς καλυμμένοι.

Στο κάτω κατω τα πληρώσατε, δεν σας τα χαρίσε.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

wheelman
06-12-17, 21:03
Αρη,παει να στο περασει στα ψηλα,ωστε να μην δυσανασχετησεις και το ψαξεις παρακατω κλπ γιατι θα βρει το μπελα του.Προφανως και ειναι παρανομο αυτο που εκανε και εκαναν ολοι οι εργολαβοι -μηχανικοι τοτε.Αλλες εποχες...
Μπορεις να τον κυνηγησεις,εννοειται,αν εχεις λεφτα για δικηγορους κλπ.
Οσο για τον οικοπεδουχο,αν εχει παρει αυτα που προβλεπονταν στα σχεδια της πολεοδομιας,δεν μπορει να χει καμια απαιτηση απο τον εργολαβο.
Ο εργολαβος απλα ξεχειλωσε μετα απο αυτο την οικοδομη για να βγαλει απ τη μυγα ξυγγι και καταπατησε ο,τι κοινοχρηστο χωρο και μη,πουλωντας σας διαμερισματα,αποθηκες και παρκινγκ βασει νεων τροποποιημενων κατα το δοκουν σχεδιων και οχι των νομιμων που εχουν κατατεθει στην πολεοδομια.Ναι ρε φίλε, έτσι κάνουν όλοι.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει πάρει ότι πρεπει.
Από την στιγμή που μεταβάλλονται τα χιλιοστα,
Ότι παραπάνω βγάλει χρωστάει και το ανάλογο ποσοστό σύμφωνα με το εργολαβικο.

Χωρίς να επεκταθούμε στην μλκ με τους ημιυπαιθριους και τα συναφή.

Και στην τελική αν οι πίνακες των χιλιοστών που είναι κατατεθημενοι στην πολεοδομία δεν περιλαμβάνουν τις γκαρσονιέρες που λέει ο Άρης τότε αυτοί τι διάολο κοινοχρηστα πληρώνουν.

Αντί για 40τμ πχ της γκαρσονιέρας θα πληρώνει με 3χιλιοστα σαν θέση σταθμευσης?

Για σκέψου λίγο ποιος επομιζεται μια τέτοια διαφορά στην θέρμανση πχ, ο Άρης και όλοι οι υπόλοιποι.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

mark e92
11-12-17, 20:15
Άρη το συμβόλαιο σου αναφαιρει την θέση στάθμευσης που πήρες; μαζί με την αποθήκη σου;

aristent
13-12-17, 09:06
Άρη το συμβόλαιο σου αναφαιρει την θέση στάθμευσης που πήρες; μαζί με την αποθήκη σου;

Eννοητε,αλλα το "παιχνιδι" ηταν η "μη επικοινωνια" πολεοδομιας και υποθηκοφυλακιου......οποτε αλλα χαρτια οριζοντιας ιδιοκτησιας ηταν στην μια,αλλα στην αλλη.....ο κακος χαμος της εποχης εκεινης που οι οικοδομες φυτρωναν σαν τα μανιταρια....κανενας ελεγχος πουθενα!!!

mark e92
14-12-17, 17:20
Η πατάτα είναι του εργολάβου, στο υποθηκοφυλακειο υπάρχει ίδιο αντίγραφο με το δικό σου.
Εσύ κανονικά δεν πρέπει να του δώσεις τίποτα.



Υπόψιν ακόμα δεν υπάρχει διασταύρωση μεταξύ πολεοδομίας και υπό...

Tsakirakos
25-12-17, 17:54
Προσεχε τι θα υπογραψεις. Αν γινει η τακτοποιηση και στο ονομα σου, θα βγει το προστιμο στο ονομα σου, εσυ θα πρεπει να το πληρωσεις.