PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαρα θολων σε Ε46



mitsos_chania
31-05-10, 12:58
Παιδια οπως ξερουν μερικοι εχω ενα Ε46 2,2 cabrio και νομιζω οτι εφτασε ο καιρος να μπει μια μπαρα θολων μπροστα( ηδη εχει αργησει πολυ ).
Θα ηθελα λοιπον οσα παιδια εχουν κατι να προτεινουν ας μου το που εδω.Εχω παρει μια τιμη για την μπαρα του Μ3 και η τιμη ειναι λιγο πανω απο τα 300¤.Δεν ξερω ομως αν αξιζει να δωσω τοσα(θα εχει καμια διαφορα δλδ).
Ολες οι γνωμες δεκτες(και λινκ)
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/05/frontupperstrutbarforbmw3seriese46318199-1.jpg
:thnx::thnx:

georggge46
31-05-10, 13:01
Παιδια οπως ξερουν μερικοι εχω ενα Ε46 2,2 cabrio και νομιζω οτι εφτασε ο καιρος να μπει μια μπαρα θολων μπροστα( ηδη εχει αργησει πολυ ).
Θα ηθελα λοιπον οσα παιδια εχουν κατι να προτεινουν ας μου το που εδω.Εχω παρει μια τιμη για την μπαρα του Μ3 και η τιμη ειναι λιγο πανω απο τα 300¤.Δεν ξερω ομως αν αξιζει να δωσω τοσα(θα εχει καμια διαφορα δλδ).
Ολες οι γνωμες δεκτες(και λινκ)

:thnx::thnx:

https://www.racing24.de/shop/index.php?cat=c1210_Domstreben.html

tassos
31-05-10, 13:03
https://www.wiechers-sport.de/index.php?option=com_content&view=article&id=18&Itemid=119

Αυτην εχω, αλουμινιο, ελαφρια και ομορφη! Και οπως βλεπεις η τιμη δεν ειναι ασχημη..!

mitsos_chania
31-05-10, 13:05
Γιωργο εχεις ψωνισει απο το μαγαζι αυτο?Απ'οτι ειδα εχει καρμπον(αν ειναι)με 239 ευρω

georggge46
31-05-10, 13:07
Γιωργο εχεις ψωνισει απο το μαγαζι αυτο?Απ'οτι ειδα εχει καρμπον(αν ειναι)με 239 ευρω

Ναι, εχω ψωνισει 2 φορες !! Πολυ αξιοπιστο !! :thumbsup:

mitsos_chania
31-05-10, 13:08
Τασσο ωραια η weichers.Μου ειχε πει ο Bill007 καποτε για αυτη τη μαρκα,και πολυ καλη τιμη απο ελλαδα

big-mac
31-05-10, 13:08
Παιδια οπως ξερουν μερικοι εχω ενα Ε46 2,2 cabrio και νομιζω οτι εφτασε ο καιρος να μπει μια μπαρα θολων μπροστα( ηδη εχει αργησει πολυ ).
Θα ηθελα λοιπον οσα παιδια εχουν κατι να προτεινουν ας μου το που εδω.Εχω παρει μια τιμη για την μπαρα του Μ3 και η τιμη ειναι λιγο πανω απο τα 300¤.Δεν ξερω ομως αν αξιζει να δωσω τοσα(θα εχει καμια διαφορα δλδ).
Ολες οι γνωμες δεκτες(και λινκ)

:thnx::thnx:

καλησπερα συντεκνε μητσο, εγω εχω βαλει στο δικο μου ε46 2.2 coupe ρυθμιζομενη (δε ξερω αν μπορω να πω μαρκα) 160 ευρω πριν 2 χρονια

mitsos_chania
31-05-10, 13:09
καλησπερα συντεκνε μητσο, εγω εχω βαλει στο δικο μου ε46 2.2 coupe ρυθμιζομενη (δε ξερω αν μπορω να πω μαρκα) 160 ευρω πριν 2 χρονια

Νομιζω μπορεις να πεις μαρκα αν θες γιατι δεν κανεις δυσφημιση.Η ρυθμιζομενη τι διαφορα εχει?

big-mac
31-05-10, 13:15
Νομιζω μπορεις να πεις μαρκα αν θες γιατι δεν κανεις δυσφημιση.Η ρυθμιζομενη τι διαφορα εχει?

ειναι sparco και αν θυμαμαι καλα ειναι σιδερενια

Apostolos
31-05-10, 13:24
Δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο, πάντως από άποψη αισθητικής όλο και κάτι προσδίδει στο μάτι κάθε φορά που ανοίγεις το καπό της μηχανής:original::original::original:

https://img96.imageshack.us/img96/6817/26042010227.th.jpg (https://img96.imageshack.us/i/26042010227.jpg/)

georggge46
31-05-10, 13:32
Προσφερει !! Εγω οταν την ειχα βαλει ειδα αρκετη διαφορα στην αισθηση του αυτοκινητου [ δεσιμο , τιμονι κ.λ.π.]. Εχω μια OMP αλουμινιου ρυθμιζομενη . thumb

Kostas_1
31-05-10, 13:48
Σαφως και προσφερει στο δεσιμο του αυτοκινητου.
Ειναι ομως προβλημα ακομη και σε μετριο τρακαρισμα πλαγιο-εμπρος (μακρυα απο μας), λογω επιδρασης και στους 2 θολους

georggge46
31-05-10, 13:52
Σαφως και προσφερει στο δεσιμο του αυτοκινητου.
Ειναι ομως προβλημα ακομη και σε μετριο τρακαρισμα πλαγιο-εμπρος (μακρυα απο μας), λογω επιδρασης και στους 2 θολους

Σωστα ! Μερικες αλουμινιου ομως ειναι ετσι φτιαγμενες ωστε σε περιπτωση τρακαρισματος να σπανε !

Kostas_1
31-05-10, 13:58
Σωστα ! Μερικες αλουμινιου ομως ειναι ετσι φτιαγμενες ωστε σε περιπτωση τρακαρισματος να σπανε !

Μαλιστα. Αρα να ενα καλο κριτηριο thumb

GEORGE316
31-05-10, 14:04
θεωρητικα παντα....
η μπαρα αλουμινιου,ειναι ελαφρια(πολυ )ομως εχει την ιδιοτητα να σπαει.δηλαδη σ επεριπτωση ατυχηματος,η μπαρα θα σπασει..ειναι ιδιοτητα του υλικου αυτη.
σε αντιθεση με τις σιδερενιες που εχουν πολυ στοιβαροτερη δομικη μορφη υλικου(ειναι και πιο βαριες).η ιδιοτητα του σιδηρου ομως..ειναι να λυγιζει!!!.αρα καταλαβαινεται οτι σε ατυχημα δε θα σπασει,αλλα θα παραμορφωθει (λυγισει δηλαδη!!!),μεταφεροντας ετσι την ενεργεια και στον αλλο θολο....ολα αυτα θεωρητικα..

manos///3
31-05-10, 14:10
Δημητρη πουλαω τη δικια μου..αν σε ενδιαφερει στειλε πμ.

kplc16
31-05-10, 14:59
Μαλιστα. Αρα να ενα καλο κριτηριο thumb
σαφεστατα για το συγκεκριμενο λογο θα πρεπει να προτιμισεις carbon

Kazakos Garage
31-05-10, 20:23
εγο θα ελεγα omp τιν εχο βαλι σε πολλα ε46,εχει καλο δεσιμο επανο στους θολουσ .ειναι αλουμινιο και ενισχιμενι εκι που πρεπι .και ριθμιζομενι.πιστευο ι καλιτερι μακραν...

kplc16
31-05-10, 20:26
εγο θα ελεγα omp τιν εχο βαλι σε πολλα ε46,εχει καλο δεσιμο επανο στους θολουσ .ειναι αλουμινιο και ενισχιμενι εκι που πρεπι .και ριθμιζομενι.πιστευο ι καλιτερι μακραν...
αμα στουκαρεις τι γινεται ; Σπαει η ριμαζεις ολη τη μουρη;

Kazakos Garage
31-05-10, 21:30
ενοιτε.δεν υπαρχι τετιο θεμα.κραται φοβερα και πανο απ ολλα δε φουσκονουν οι θολι σου σαν αυγα.

Christos 330
31-05-10, 21:32
Προσφερει !! Εγω οταν την ειχα βαλει ειδα αρκετη διαφορα στην αισθηση του αυτοκινητου [ δεσιμο , τιμονι κ.λ.π.]. Εχω μια OMP αλουμινιου ρυθμιζομενη . thumb

Καπου πρεπει να εχω μια τετοια . . .

Πρεπει να ψαξω στα τροπετα να δω . . .

dark knight
31-05-10, 21:32
εβαλα μια αλουμινιου απο εμπει.ρυθμιζομενη και σε περιπτωση τρακαρισματος αποσπωμενη.ποιοτητα πολυ καλη.τιμη 50 ευρω.γνωμη μου ειναι να μην πεταξεις πολλα λεφτα σε μπαρα.με την διαφορα αγορασε κατι αλλο για το αυτοκινητο πιο σημαντικο.

manos///3
01-06-10, 14:58
Το 46αρι κουπε εχει πολυ καλο σασι ακομα και σε σκληρη χρηση οπως η πιστα.
Εχει πολυ καλη ακαμψια.
Οι μπαρες βοηθουν επιπλεον στις καταπονησεις ΑΛΛΑ στο δρομο δε πιστευω να στραμπουληξει το σασι καποιος οσο στη πιστα.

Ειναι καλυτερο βεβαια να τοποθετησει καποιος μπροστα μπαρα μονο αλλα σε λογικες και οικονομικες λυσεις. πχ μια μπαρα μπροστα πανω απο 300 ευρω ειναι υπερβολη για ενα οδηγο που η αποκλειστικη χρηση του αυτοκινητου του ειναι στο δρομο.

m-power_01
01-06-10, 15:25
Το 46αρι κουπε εχει πολυ καλο σασι ακομα και σε σκληρη χρηση οπως η πιστα.
Εχει πολυ καλη ακαμψια.
Οι μπαρες βοηθουν επιπλεον στις καταπονησεις ΑΛΛΑ στο δρομο δε πιστευω να στραμπουληξει το σασι καποιος οσο στη πιστα.

Ειναι καλυτερο βεβαια να τοποθετησει καποιος μπροστα μπαρα μονο αλλα σε λογικες και οικονομικες λυσεις. πχ μια μπαρα μπροστα πανω απο 300 ευρω ειναι υπερβολη για ενα οδηγο που η αποκλειστικη χρηση του αυτοκινητου του ειναι στο δρομο.

100% σωστός! Με σκληρές αναρτήσεις, με αντιστρεπτικές, με σινεπμλόκ ,με ευθυγράμμιση φερμένη στα μετρα μου... και παλι στον δρομο διαφορα ίδα σε σταμπαρισμένες στροφες ! Βεβαια δεν ξερω μήπως στα καμπριο εχει πιο εμφανη διαφορα!

mitsos_chania
01-06-10, 15:30
Αυτο ειναι το θεμα μας παιδες.Οταν ειναι καμπριο πιστευω οτι η διαφορα θα ειναι εμφανης ειδικα με 19αρες που εχω εγω πανω.Βεβαια τωρα μιλαω θεωρητικα,σε λιγες μερες θα μπορω να το διαπιστωσω και στην πραξη

m-power_01
01-06-10, 15:32
Αυτο ειναι το θεμα μας παιδες.Οταν ειναι καμπριο πιστευω οτι η διαφορα θα ειναι εμφανης ειδικα με 19αρες που εχω εγω πανω.Βεβαια τωρα μιλαω θεωρητικα,σε λιγες μερες θα μπορω να το διαπιστωσω και στην πραξη

Οτι εχω γραψει παραπανω, και οτι ειπε ο Μανος τα ειχα πει πριν κανα χρονο στον Βασιλη...και οταν την εβαλε μου ειπε οτι ειδε διαφορα στο καμπριο! Για ρωτα τον...

mitsos_chania
01-06-10, 15:38
Οτι εχω γραψει παραπανω, και οτι ειπε ο Μανος τα ειχα πει πριν κανα χρονο στον Βασιλη...και οταν την εβαλε μου ειπε οτι ειδε διαφορα στο καμπριο! Για ρωτα τον...

Αυτο περιμενω Σπυρο,να γραψε και καποιος που εχει εμπειρια με καμπριοthumb

m-power_01
01-06-10, 15:43
και μαλιστα την μπαρα που εβαλε την φοραει και ο ghost-rider σε κουπε...που επισης δεν ειχε δει διαφορα

manos///3
01-06-10, 16:53
Το καμπριο αν εχει προβλημα ακαμψιας θα το εχει πισω και οχι μπροστα.
Βεβαια επηρεαζεται σαν συνολο αλλα δε πιστευω οτι με μια μπροστινη μπαρα θολων θα βγαλει ευκολο συμπερασμα ο οδηγος..μιλαω για το δρομο..

Στις Σερρες πχ ενιωσα το πλαισιο να ''στραμπουλαει'' μονο σε μια γρηγορη στροφη (Κ13)..εκει πραγματικα ξεπερασα τα ορια του αυτοκινητου. Οπως και το οτι φορουσα ημισλικ επηρεασε την ακαμψια.
Τωρα που εμπαξα αναρτηση καθαρα για πιστα οντως θα εχω προβλημα και αυτο λυνεται με ρολλ κειγκ.

Και παλι θα τονισω οτι τα 46αρια εχουν αριστο πλαισιο για να καταλαβεις τη διαφορα απο τοποθετηση μια μπαρας.
Ομως αν καποιος μπαξει σκληρη αναρτηση η μπαρα χρειαζεται. Οπως επισης χρειαζεται μπαρα πισω για πισω αναρτηση coilover.

M_Dolce
01-06-10, 17:33
Συμφωνω απολυτα με τον Μανο. Το Ε46 εχει αριστο πλαισιο και η διαφορες που θα καταλαβει ο οδηγος στην καθημερινη χρηση με τοποθετηση μπαρας ειναι μηδαμινες. Εαν βεβαια τοποθετηθει σκληρη αναρτηση η μπαρα χρειαζεται για να προστατεψουμε τους θολους του αυτοκινητου (εκει ολα τα Ε46 ειχαν ενα θεμα).

Με σκληρη αναρτηση στους ελληνικους δρομους ειναι δεδομενο οτι τα κοπανηματα θα υπαρχουν. Σε ενδεχομενο δυνατο κοπανημα λοιπον με την μπαρα αποφευγουμε σε μεγαλο βαθμο το στραβωμα/φουσκωμα των θολων.

mitsos_chania
01-06-10, 17:50
Το καμπριο αν εχει προβλημα ακαμψιας θα το εχει πισω και οχι μπροστα.
Βεβαια επηρεαζεται σαν συνολο αλλα δε πιστευω οτι με μια μπροστινη μπαρα θολων θα βγαλει ευκολο συμπερασμα ο οδηγος..μιλαω για το δρομο..

Στις Σερρες πχ ενιωσα το πλαισιο να ''στραμπουλαει'' μονο σε μια γρηγορη στροφη (Κ13)..εκει πραγματικα ξεπερασα τα ορια του αυτοκινητου. Οπως και το οτι φορουσα ημισλικ επηρεασε την ακαμψια.
Τωρα που εμπαξα αναρτηση καθαρα για πιστα οντως θα εχω προβλημα και αυτο λυνεται με ρολλ κειγκ.

Και παλι θα τονισω οτι τα 46αρια εχουν αριστο πλαισιο για να καταλαβεις τη διαφορα απο τοποθετηση μια μπαρας.
Ομως αν καποιος μπαξει σκληρη αναρτηση η μπαρα χρειαζεται. Οπως επισης χρειαζεται μπαρα πισω για πισω αναρτηση coilover.

Πισω το καμπριο εχει ηδη το απαραιτητο δεσιμο(λεγε με x-brace).Ομως αν κριθει απαραιτητο θα μπει και πισω μπαρα


Συμφωνω απολυτα με τον Μανο. Το Ε46 εχει αριστο πλαισιο και η διαφορες που θα καταλαβει ο οδηγος στην καθημερινη χρηση με τοποθετηση μπαρας ειναι μηδαμινες. Εαν βεβαια τοποθετηθει σκληρη αναρτηση η μπαρα χρειαζεται για να προστατεψουμε τους θολους του αυτοκινητου (εκει ολα τα Ε46 ειχαν ενα θεμα).

Με σκληρη αναρτηση στους ελληνικους δρομους ειναι δεδομενο οτι τα κοπανηματα θα υπαρχουν. Σε ενδεχομενο δυνατο κοπανημα λοιπον με την μπαρα αποφευγουμε σε μεγαλο βαθμο το στραβωμα/φουσκωμα των θολων.

Αυτο ειναι ενα ακομα θεμα το οποιο θελω να προλαβω και ηδη οι θολοι μου εχουν ζοριστει.Με 19αρες και μ-πακ αναρτηση,η καταπονηση ειναι μεγαλη.
Επισης δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο την αισθηση που εχει το τιμονι μου και ευελπιστω να βελτιωθει με την προσθηκη της μπαρας.

M_Dolce
01-06-10, 17:56
Πισω το καμπριο εχει ηδη το απαραιτητο δεσιμο(λεγε με x-brace).Ομως αν κριθει απαραιτητο θα μπει και πισω μπαρα



Αυτο ειναι ενα ακομα θεμα το οποιο θελω να προλαβω και ηδη οι θολοι μου εχουν ζοριστει.Με 19αρες και μ-πακ αναρτηση,η καταπονηση ειναι μεγαλη.
Επισης δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο την αισθηση που εχει το τιμονι μου και ευελπιστω να βελτιωθει με την προσθηκη της μπαρας.

Η αναρτηση που φορας Δημητρη δεν ειναι ανυποφορη. Ειναι ελαχιστα σκληροτερη απο την απλη εργοστασιακη των Ε46 και με μολις 1,5 ποντο χαμηλοτερη λογω των ελατηριων (m-pack). Κατα τα αλλα συμφωνω οτι οι 19αρες ειναι προβλημα. Εγω εβαλα ενα φεγγαρι και σε αμεσο χρονικο διαστημα υιοθετησα την λυση των 18'' ιντσων. Θεωρω οτι ειναι οριακα οι μεγαλυτερες ζαντες που μπορει να τοποθετησει καποιος σε αυτοκινητο καθημερινης χρησης(με τα Ελληνικα δεδομενα).

Οταν λες οτι δεν εισαι ικανοποιημενος απο το τιμονι, τι ακριβως εχεις παρατηρησει?

mitsos_chania
01-06-10, 18:02
Η γενικοτερη αισθηση που μου δινει το τιμονι δεν ειναι καλη.Δεν ξερω τι μπορει να φταιει.Ισως να ειναι ευθυγραμμιση(αν και εχω κανει 2-3 φορες και η μια στην αντιπροσωπεια της bmw στα Χανια).Για να πω περιληπτικα,στην ευθεια πορεια το τιμονι ειναι σαν να εχει τζογο και γενικοτερα γινεται πολυ ελαφρυ.Στις στροφες δεν ειναι ετσι,σπανια ομως το κανει και τοτε

M_Dolce
01-06-10, 18:07
Η γενικοτερη αισθηση που μου δινει το τιμονι δεν ειναι καλη.Δεν ξερω τι μπορει να φταιει.Ισως να ειναι ευθυγραμμιση(αν και εχω κανει 2-3 φορες και η μια στην αντιπροσωπεια της bmw στα Χανια).Για να πω περιληπτικα,στην ευθεια πορεια το τιμονι ειναι σαν να εχει τζογο και γενικοτερα γινεται πολυ ελαφρυ.Στις στροφες δεν ειναι ετσι,σπανια ομως το κανει και τοτε

το να εχει τζογο δεν μου ακουγεται προβλημα που λυνεται με ευθυγραμμηση η ζυγοσταθμηση. Κανε εναν ελεγχο απο κατω σε πρωτη φαση στα ακρα/φουσκες/σινεμπλοκ κτλ κτλ. Παντως ο τζογος θα ελεγα οτι μαλλον θα επιδηνωθει παρα θα μειωθει με τοποθετηση μπαρας. Οσο αφορα το "ελαφρυ τιμονι", το πιθανοτερο ειναι οτι εχει αρχισει να την ακουει η τρομπα του υδραυλικου.

mitsos_chania
01-06-10, 18:11
Το θεμα ειναι πως θα καταλαβω αν ειναι η τρομπα του υδραυλικου?Να την αλλαξω?και αν δεν ειναι?Πεταμενα λεφτα.Ο τζογος που εγραψα ειναι το ελαφρωμα,κατω μερη εχουν αλλαχτει σχεδον ολα(τωρα θα αλλαξω και ψαλιδια)

M_Dolce
01-06-10, 18:17
Το θεμα ειναι πως θα καταλαβω αν ειναι η τρομπα του υδραυλικου?Να την αλλαξω?και αν δεν ειναι?Πεταμενα λεφτα.Ο τζογος που εγραψα ειναι το ελαφρωμα,κατω μερη εχουν αλλαχτει σχεδον ολα(τωρα θα αλλαξω και ψαλιδια)

αν αλλαξεις ψαλιδια βαλε του m-pack. ειναι πιο ενισχυμενα και δεν θα σου παρουσιασουν ξανα ποτε κανενα προβλημα. Τα απλα ειχαν εκ φυσεως θεματα...

Αν τα εχεις αλαξει ολα και εχεις ελαφρυ τιμονι με 19αρες(!!), τοτε σιγουρα εισαι για τρομπα συντομα... Δεν θα το καταλαβεις. Απλα καποια στιγμη θα σταματησει να λειτουργει το υδραυλικο... προληπτικα θα την αλλαξεις για να μην σου συμβει.

tmilatos
01-06-10, 18:48
....και μια αποριουλα απο εμενα. Τι θα μπορουσε να παει στραβα αν τοποθετουσαμε μια τετοια φθηνη μπαρα εγω και ο Μητσος https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E46-FRONT-UPPER-STRUT-BRACE-BAR-6-CYLINDER-98-06-/130369285936?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e5a9d6f30 δεδομενου οτι οπως προειπατε το σασι του cabrio ειναι ηδη ενισχυμενο....



-Θεοφιλος-

tassos
01-06-10, 19:11
Το καμπριο αν εχει προβλημα ακαμψιας θα το εχει πισω και οχι μπροστα.
Βεβαια επηρεαζεται σαν συνολο αλλα δε πιστευω οτι με μια μπροστινη μπαρα θολων θα βγαλει ευκολο συμπερασμα ο οδηγος..μιλαω για το δρομο..

Στις Σερρες πχ ενιωσα το πλαισιο να ''στραμπουλαει'' μονο σε μια γρηγορη στροφη (Κ13)..εκει πραγματικα ξεπερασα τα ορια του αυτοκινητου. Οπως και το οτι φορουσα ημισλικ επηρεασε την ακαμψια.
Τωρα που εμπαξα αναρτηση καθαρα για πιστα οντως θα εχω προβλημα και αυτο λυνεται με ρολλ κειγκ.

Και παλι θα τονισω οτι τα 46αρια εχουν αριστο πλαισιο για να καταλαβεις τη διαφορα απο τοποθετηση μια μπαρας.
Ομως αν καποιος μπαξει σκληρη αναρτηση η μπαρα χρειαζεται. Οπως επισης χρειαζεται μπαρα πισω για πισω αναρτηση coilover.

Απο τα πρωτα πραγματα που μπηκαν στο αυτοκινητο ηταν η μπαρα... Δεν περιμενα κατι, κυριως διακοσμητικη πιστευα οτι ειναι...κι ομως η πρωτη βολτα πριν και μετα μου εδωσε την εντυπωση οτι η μουρη ηταν πιο δεμενη και ακουγε πιο αμεσα και αποτελεσματικα στο τιμονι...με τη μαλακη μαμα ακομα αναρτηση που φορουσε τοτε... Γνωμη μου καντο, αξιζει! Αλλα μην ξεφυγεις σε τιμη, οχι γιατι δεν τα αξιζει μια μπαρα, αλλα λογω της γενικοτερης απαξιωσης των αυτοκινητων με την κριση

dark knight
01-06-10, 19:39
....και μια αποριουλα απο εμενα. Τι θα μπορουσε να παει στραβα αν τοποθετουσαμε μια τετοια φθηνη μπαρα εγω και ο Μητσος https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E46-FRONT-UPPER-STRUT-BRACE-BAR-6-CYLINDER-98-06-/130369285936?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e5a9d6f30 δεδομενου οτι οπως προειπατε το σασι του cabrio ειναι ηδη ενισχυμενο....



-Θεοφιλος-

αυτη εχω βαλει στο δικο μου καμπριο.πολυ καληthumb

Vasilis
01-06-10, 22:04
Μητσο....εχω παρει αυτην απο ebay... https://www.bmwfans.gr/forum/album.php?albumid=40&pictureid=321

Η διαφορα μπορω να πω οτι ειναι απο την πρωτη μερα αισθητη!!!

Θα φχαριστηθεις στροφες...κ μαζεμα της μουρης ...αλλη αισθηση!

Οσον αφορα την επιλογη μου...ηταν καθαρα θεμα αισθητικης (καφετεριακιας εχουμε πει)...αλλα κ γιατι εχει βιδες οι οποιες σε περιπτωση προσκρουσης σπανε με συνεπεια να μην μεταφετεται η ζημια στον απεναντι θολο!

Δεν ειμαι ειδημων ...ρωτησα κ μου χαν πει να το προσεξω αυτο...μην ειναι μονοκοματη...να ειναι με βιδες οι οποιες σπαζοντας αποσβαινουν τον κινδυνο μεταφορας της ζημιας!

Σιγουρα κατι επωνυμο ειναι κ καλυτερο...αλλα μην ξεχνας οτι πληρωνεις κ ονομα...

Οσον αφορα το καρμπον....εχει τοσο βαρος το καμπριο...που κ να χεις λιγο αλουμινιο παραπανω ...δεν κοστιζει κ τιποτα....:whistle::thumbsup:


ευχομαι να παρεις την καλυτερη αποφαση....το αξιζει το αμαξι σου!

georggge46
04-06-10, 12:47
δες κι αυτη εδω https://www.fk-automotive.de/websale7/FK-Profi-Line-Strut-Braces---fit-for.htm?Ctx={ver%2f7%2fver}{st%2f3eb%2fst}{cmd%2f0 %2fcmd}{m%2fwebsale%2fm}{s%2ffk-automotive%2fs}{l%2fEnglish%2fl}{mi%2f2-2874%2fmi}{pi%2f1400006%2fpi}{po%2f1%2fpo}{fc%2fx% 2ffc}{p1%2f4b41332dc9e07d9338298975e33884b5%2fp1}{ md5%2f850d01a5a274bff8ea0ae21c950f589b%2fmd5} καλη και φθηνη !!

Libanner
04-06-10, 13:14
δες κι αυτη εδω https://www.fk-automotive.de/websale7/FK-Profi-Line-Strut-Braces---fit-for.htm?Ctx={ver%2f7%2fver}{st%2f3eb%2fst}{cmd%2f0 %2fcmd}{m%2fwebsale%2fm}{s%2ffk-automotive%2fs}{l%2fEnglish%2fl}{mi%2f2-2874%2fmi}{pi%2f1400006%2fpi}{po%2f1%2fpo}{fc%2fx% 2ffc}{p1%2f4b41332dc9e07d9338298975e33884b5%2fp1}{ md5%2f850d01a5a274bff8ea0ae21c950f589b%2fmd5} καλη και φθηνη !!

Φθηνή και μέτρια θα έλεγα και η συγκεκριμένη που είναι για 4κύλινδρα Ε46 σε Μ43 μοτερ δε κάθεται και 100%...Δωσε λίγα παραπάνω και πάρε μια καλύτερη πάσχει σε θέμα εφαρμογής...

raftako
24-12-19, 23:08
Η τοποθέτηση είναι εύκολη για να την κανει καποιος μονος του;Τι ρυθμιση κανεις στις ρυθμιζομενες ας πουμε;

BILL007
31-12-19, 14:54
H τοποθέτηση είναι εύκολη. Δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση, λίγο σφίξιμο αν λες για το συνδετικό στη μέση.


https://www.youtube.com/watch?v=jul2b2boiBI