PDA

Επιστροφή στο Forum : [E60] Πρόβλημα με το I-drive



PANOS-E60
31-05-10, 09:01
Μου συμβαίνει το εξής παράδοξο. Οσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία τα καλοκαιρινά μεσημέρια, κάνει διακοπές το ραδιόφωνο ή το cd που ακούω. Τη στιγμή που κάνει τη διακοπή η μουσική, παγώνει όλο το i-drive, δεν έχω δηλαδή ούτε τηλέφωνο, ούτε υπακούει σε άλλη εντολή από το κεντρικό μπουτόν ή το menu. Η διάρκεια της διακοπής είναι μερικά δευτερόλεπτα και επανέρχεται μόνο του. Η συχνότητα του φαινομένου έχω παρατηρήσει ότι εξαστάται από την ένταση της ζέστης.

Διαγνωστικό μπήκε ήδη και δεν έχει καμμία καταγεγραμμένη βλάβη πλην στιγμιαίας υπερφόρτισης μπαταρίας και τροφοδοσίας κεραίας.
:ranting2:
Καμμία καλή ιδέα παιδιά οι 60άρηδες ? Προεόρτια module ίσως ...?

Konstantinos E60
31-05-10, 10:07
Κανε ενα τσεκ τις ασφάλειες.Ξεκινα απο τα απλά και ευκολα.

Stathis
31-05-10, 10:12
σε ηλεκτρονικα ειδη, αν η βλαβη δεν ειναι μονιμη, αλλα περιοδικη και οχι σε τακτο διαστημα, αλλα τυχαιο, ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει και να επισκευαστει.

αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι, ειτε καποια καλωδια εχουν προβλημα με τις θερμοκρασιες και προκαλουν τις διακοπες, ειτε πας για αλλη μοναδα...

PANOS-E60
31-05-10, 10:32
Κανε ενα τσεκ τις ασφάλειες.Ξεκινα απο τα απλά και ευκολα.

Κωνστανίνε, ασφάλεια που να επηρεάζεται από τη ζέστη ...?


σε ηλεκτρονικα ειδη, αν η βλαβη δεν ειναι μονιμη, αλλα περιοδικη και οχι σε τακτο διαστημα, αλλα τυχαιο, ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει και να επισκευαστει.

αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι, ειτε καποια καλωδια εχουν προβλημα με τις θερμοκρασιες και προκαλουν τις διακοπες, ειτε πας για αλλη μοναδα...

Στάθη, μάλλον αυτό είναι το λογικό σενάριο και επειδή τρέχα γύρευε ποιό καλώδιο έχει πρόβλημα με την πολλή ζέστη, ο μηχανικός συνιστά αλλαγή μονάδας. Το ερώτημα είναι αν μετά την αλλαγή της μονάδας, το προβληματικό καλώδιο (πιθανότατα στην τροφοδοσία της κεραίας) εξακολουθεί να διαμαρτύρεται ... Μπέρδεμα τα ηλεκτρονικά δυστυχώς ...
Για να δω τι θα πει και ο grandmaster ...

Konstantinos E60
31-05-10, 10:46
[QUOTE=PANOS-E60;58685]Κωνστανίνε, ασφάλεια που να επηρεάζεται από τη ζέστη ...?




Μην σου φαινεται τίποτα περίεργο.Ειδικά με τα ρευματα...
Και απο την στιγμή που είχες υπερφόρτιση τιποτα δεν αποκλείεται και ακόμη περισσότερο δεν μπορείς να αποκλέισεις μια ασφάλεια που δεν ειναι καλά κουμπωμένη και με τις συστολές-διαστολές λογω θερμοκρασιών να επιρεάζεται.
Βεβαια οι καλωδιώσεις και όλο το συστημα που ανέφερε ο Στάθης ειναι το πιο πιθανό σενάριο αλλα δεν χανεις τιποτα να κοιτάξεις την ασφαλειοθήκη.

NickE60
31-05-10, 11:08
Πάνο βγάλε τη φίσα της μονάδας ULF (bluetooth controller) είναι πίσω αριστερά (πίσω από τα καλύμματα) πλάι στο θόλο του τροχού.

Δεν θα λειτουργεί το bluetooth αλλά θα σταματήσουν οι διακοπές.. 99.9% έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης το ULF...

PANOS-E60
31-05-10, 11:12
Γειά σου Νίκο αρχηγέ !
Αν θέλω να έχω και bluetooth ?

gyiama
31-05-10, 11:16
σε τετοια περιπτωση τοπιθανοτερο ειναι να υπαρχει ''ψυχρη'' κολληση σε καποιο εξαρτημα σε καποια συσκευη πχ οπως λεει ο Νικος στην προκειμενη ειναι το bluetooth λογο ψυχρης κολλησης οταν ζεσταινεται λογο διστολης υπαρχει καποια διακοπη/βραχυκυκλωμα πραγμα που ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει και να διορθωθει!!αν ειναι αυτο απλα αλλαζεις ενα μοντουλ και τελειωνεις!!!

NickE60
31-05-10, 11:17
Γειά σου Νίκο αρχηγέ !
Αν θέλω να έχω και bluetooth ?

κανονικά θα πρέπει να αλλάξεις ULF γιατί οι πρώτες version έχουν θέματα... εναλλακτικά μπορεί να του αφαιρέσεις το καπάκι για να αερίζεται καλύτερα και να δεις πως θα πάει (σιγουρέψου όμως ότι δεν θα ακουμπάει κάποιο κάλυμμα/τσόχα/καλώδιο επάνω του.. thumb

NickE60
31-05-10, 11:20
σε τετοια περιπτωση τοπιθανοτερο ειναι να υπαρχει ''ψυχρη'' κολληση σε καποιο εξαρτημα σε καποια συσκευη πχ οπως λεει ο Νικος στην προκειμενη ειναι το bluetooth λογο ψυχρης κολλησης οταν ζεσταινεται λογο διστολης υπαρχει καποια διακοπη/βραχυκυκλωμα πραγμα που ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει και να διορθωθει!!αν ειναι αυτο απλα αλλαζεις ενα μοντουλ και τελειωνεις!!!

κι αυτό είναι πιθανό thumb

PANOS-E60
31-05-10, 11:22
ULF και Module είναι το ίδιο πράγμα ? Ξέρω ότι η τιμή του module τσούζει ...

NickE60
31-05-10, 11:32
ULF και Module είναι το ίδιο πράγμα ? Ξέρω ότι η τιμή του module τσούζει ...

Ναι! thumb

και είναι αυτό

https://img88.imageshack.us/img88/5497/005large.jpg

PANOS-E60
31-05-10, 11:40
Ευχαριστώ πολύ Νικόλα. Βγάζω τη φίσα του bluetooth σε πρώτη φάση και αν δεν γιατρευτούν οι διακοπές, βάζω το χέρι στην τσέπη ...

S8N
31-05-10, 19:15
Νομίζω πως ξέρω τι φταίει.

Κοιτάζω τις πινακίδες σου και παρατηρώ το εξής:

1718.

Κρατάμε τους δυο άσσους και το 8 και έχουμε:

118

Παίρνουμε τα δυο πρώτα νούμερα: 17 ----> 1+7 -----> 8

Το κρατάμε κι αυτό:

1188

Παίρνουμε τον τετραψήφιο απ' την αρχή: 1718 -----> 1+7+1+8 ------> 17 ------> 1+7 ----> 8

Σύνολο:

11888

ΤΥΧΑΙΟ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!


P.S. Αγαπητέ μου Πάνο συγνώμη που παίζω με τον πόνο σου, αλλά έχω βαρέσει μπιέλα με τη ζέστη. Ελπίζω να είναι κάποιο απλό glitch και τίποτα παραπάνω.

PANOS-E60
01-06-10, 07:35
Χα, χα ! Γειά σου Αρη, συνοδοιπόρε !

Εκτός πλάκας, από τότε που συμμετέχω σε αυτό το forum, κάθε τι που συμβαίνει με το αυτοκίνητο το αντιμετωπίζω πολύ διαφορετικά, πολύ πιό ήρεμα. Ξέρω ότι θα το μοιραστώ μαζί σας, θα πάρω υπεύθυνες και εμπεριστατωμένες γνώμες, δεν θα γυρνάω από συνεργείο σε συνεργείο ακούγοντας "χρησμούς" και αν τελικά μπει το χέρι στην τσέπη, θα είμαι πολύ πιό αισιόδοξος για το τελικό αποτέλεσμα.

Πριν ανοίξω αυτό το thread χτες, είχα ήδη πάρει δύο φιλικές γνώμες από μηχανικούς της ευρύτερης περιοχής μου, δυστυχώς αόριστες και οι δύο ... αλλάζουμε μονάδα και βλέπουμε ... είπαν χαλαρά. Ο Νίκος λέει πως το πρόβλημα οφείλεται στον έξοδο του bluetooth, αυτό έλεγε και η δική μου διαίσθηση. Θα κάνω μερικές μέρες δοκιμή να οδηγήσω χωρίς το bluetooth ενεργοποιημένο, θα δοκιμάσω άλλη συσκευή κινητού (ποτέ δεν ξέρεις ...), θα βγάλω τη φίσα από τη μονάδα και αν τίποτα από όλα αυτά δεν δώσει τη λύση, τότε πάω γιά μονάδα.

Πέρα από αυτό όμως, μόνο και μόνο το γεγονός ότι αυπάρχουν φίλοι εδώ μέσα που δείχνουν αμέσως ενδιαφέρον γιά το θέμα που σε απασχολεί είναι πολύ σπουδαίο πράγμα. :thnx:

NickE60
01-06-10, 09:41
Πάνο μην το ψάχνεις, είναι αυτό 100%. Μην παιδεύεσαι με συσκευές κλπ. Βγάλε τη μεγάλη φίσα από την κάτω πλευρά του ULF και θα το διαπιστώσεις. thumb

PANOS-E60
01-06-10, 10:14
Αν απλά καταργήσω να χρησιμοποιώ τη λειτουργία bluetooth και αφήσω τη φίσα στη θέση της ...? Πως το ακούς ...?

NickE60
01-06-10, 10:26
Αν απλά καταργήσω να χρησιμοποιώ τη λειτουργία bluetooth και αφήσω τη φίσα στη θέση της ...? Πως το ακούς ...?

Δεν έχει να κάνει. Απο τη στιγμή που γυρίζεις το διακόπτη η μονάδα λειτουργεί ασχέτως αν έχει κάνει σύνδεση ή όχι..

PANOS-E60
01-06-10, 10:28
Ο.Κ. sir !

aristent
01-06-10, 14:13
Πανο μη τον(NickE60) ζοριζεις πολυ, οτι σου λεει κανε, εχει βαρεθει να μας συμβουλευει....:th_Laie_67-1:

PANOS-E60
01-06-10, 14:24
Ξέρω ότι το κάνει με χαρά !

Apostolos
01-06-10, 15:55
Πανο μη τον(NickE60) ζοριζεις πολυ, οτι σου λεει κανε, εχει βαρεθει να μας συμβουλευει....:th_Laie_67-1:

χαχαχαχαχαχαχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: γεια σου Άρη!!!

aristent
02-06-10, 06:11
Ξέρω ότι το κάνει με χαρά !

Εννοητε!!!:thumbsup:

aristent
02-06-10, 06:16
χαχαχαχαχαχαχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: γεια σου Άρη!!!

Γεια σου Δημητρη!!!
Εχει πολυ δουλεια τωρα τελευταια ο Νικολας και δεν εχει χρονο για πολλες εξηγησεις...σου λεει κανε αυτο. ΤΕΛΟΣ.Αφου το κατεχει το αντικειμενο πως να το κανουμε....:thumbsup:

E60_Arkadia
02-06-10, 23:49
Πανο ευχομαι να λυθει γρηγορα το προβλημα.Απο την στιγμη που μιλησε ο μιστερ Ε60 (Νικος) να σαι σιγουρος οτι εισαι σε καλο δρομο.Ειχαν καποια θεματακια παντως τα Ε60 με τα ηλεκτρονικα τους.Για ο,τι θες ολη η Ε60 παρεα και οχι μονο ειναι εδω .

PANOS-E60
03-06-10, 07:10
Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε.

NickE60
03-06-10, 07:20
Πάνο καλημέρα! Έκανες δουλειά? ...ή να ανηφορήσω προς το Γέρακα?? χαχαχα

PANOS-E60
03-06-10, 08:47
Καλημέρα Νίκο !

δεν έκανα ακόμα τίποτα, γιατί ο καιρός δρόσισε ... Χα χα !
Είσαι όπως πάντα ευπρόσδεκτος, έστω και γιά καφεδάκι μόνο ! Θα μιλήσουμε.
:thnx:

Apostolos
03-06-10, 09:35
Πάνο καλημέρα. Έχω αγοράσει το κιτάκι για bluetooth για Ε60 για να το τοποθετήσω στο δικό μου αμάξι. Αν θέλεις σου δανείζω το Module να το βάλεις επάνω να δεις αν είναι όντως εκεί το πρόβλημα και μου το ξαναδίνεις πίσω για να το εγκαταστήσω, δεν έχω πρόβλημα:original:

PANOS-E60
03-06-10, 09:44
Καλημέρα Δημήτρη,

καταρχήν θερμά ευχαριστώ γιά το ενδιαφέρον ! Να δει πρώτα ο Νίκος το post και να μας πει αν μπαίνει στο δικό μου ... αν ναι, με μεγάλη μου χαρά !
:thnx:

Apostolos
03-06-10, 09:50
Καλημέρα Δημήτρη,

καταρχήν θερμά ευχαριστώ γιά το ενδιαφέρον ! Να δει πρώτα ο Νίκος το post και να μας πει αν μπαίνει στο δικό μου ... αν ναι, με μεγάλη μου χαρά !
:thnx:

Να'σαι καλά Πάνοthumb. Μπαίνει κανονικά φίλε το ίδιο αμάξι έχουμε. Κατέβα καμιά βόλτα Ν.Κόσμο και έλα πάρτο να το δοκιμάσεις, κράτησέ το μερικές μέρες και αν δεν σου το ξανακάνει πάει να πει πως έφταιγε αυτό. Η μάλλον όχι, μη κατέβεις μόνο σου. Καθώς θα κατεβαίνεις... ξετρύπωσε και τον Νικόλα να πάμε για καφέ χαχαχαχαχαχα:original::original:
(Σου λέω να κατέβεις γιατί, έχω το αμάξι συνεργείο για κάτι "μικροεγκαταστάσεις" ηλεκτρολογικού περιεχομένου χαχαχαχαχαχαχα):th_Laie_67-1::hystericalbs1:

PANOS-E60
03-06-10, 09:53
Φίλε είναι η δουλειά μου στο Ν. Κόσμο και είμαι κάθε μέρα 8 - 4 μμ. σου στέλνω το τηλ. με π.μ.

NickE60
03-06-10, 10:05
.
(Σου λέω να κατέβεις γιατί, έχω το αμάξι συνεργείο για κάτι "μικροεγκαταστάσεις" ηλεκτρολογικού περιεχομένου χαχαχαχαχαχαχα):th_Laie_67-1::hystericalbs1:

χαχαχχα ....μικροεγκαταστάσεις ηλεκτρολογικού περιεχομένου.... καταλαβαίνεις Πάνο, φύλλο και φτερό :whistle:

PANOS-E60
03-06-10, 10:15
Μου εξηγούσε στο τηλέφωνο πως θα μπει το μικρόφωνο του bluetooth εκεί που το έχουμε εμείς από το εργοστάσιο ... Χα χα ! Ανατρίχιασα ...
Νίκο να το πάρω το module του Δημήτρη να το δοκιμάσουμε ?

NickE60
03-06-10, 10:37
Παρ 'το Πάνο αν δεν το βιάζεται ο Δημήτρης και θα το τεστάρουμε.

...ουτε εγώ είχα εργοστασιακό Bluetooth ούτε και προεγκατάσταση ...μπήκε το 2006 και είχα τραβήξει τα ίδια ...Αν δεν έχεις προεγκατάσταση ...το μικρόφωνο είναι το λιγότερο.
...τα μόνα "εργοστασιακά" που έχουν μείνει στο αυτοκίνητό μου είναι: όλες οι λαμαρίνες, όλα τα τζάμια, οι ζώνες και οι αερόσακοι, τα ψυγεία, ο κεντρικός, οι γέφυρες και τα άκρα ....α και οι μοκέτες δαπέδου και πορτ-μπαγκαζ χαχαχαχχα

PANOS-E60
03-06-10, 10:55
Είσαι άπαιχτος !
Θα το πάρω αύριο από το Δημήτρη και δεν το πολυβιάζεται γιατί έχει και άλλες δουλίτσες με τον ηλεκτρολόγο ... (καλά ξεμπερδέματα Δημήτρη !!!!).
Θα σε βρω καθόλου το σαβ/κο Νίκο μήπως το βάλουμε ?

NickE60
03-06-10, 10:57
Σ/Κ καλύτερα ναι

PANOS-E60
17-06-10, 21:13
Σε ένα ταξιδάκι - αστραπή σήμερα προς Επίδαυρο και επιστροφή με 38 - 40 β. θερμοκρασία έκανε μόνο δύο διακοπές του 1'' δευτ. η μία. Αισθητή βελτίωση μετά την πατεντούλα ... Thanks Νίκο ! thumb

E60_Arkadia
17-06-10, 22:25
Πανο τελικα τι πατεντα εκανες για το προβλημα? Ευθυνεται το module?

NickE60
17-06-10, 23:01
Πανο τελικα τι πατεντα εκανες για το προβλημα? Ευθυνεται το module?

100% thumb

To κάναμε "cabrio" :whistle: ...του βγάλαμε το καπάκι για να αερίζεται καλύτερα..

Αν κάναμε τρύπες στο πλάϊ και του βάζαμε και ένα μικρό ανεμιστηράκι στο κέντρο του καπακιού ώστε να απάγει δραστικά τη θερμότητα θα ήταν super! Είναι υπερθέρμανση καθαρά thumb

E60_Arkadia
17-06-10, 23:34
Μπορει δηλαδη να το παθει και το δικο μου τωρα το καλοκαιρι η ειναι σπανιο φαινομενο Νικολα? Δηλαδη την ακουει καποια στιγμη το module?

NickE60
18-06-10, 00:31
Μπορει δηλαδη να το παθει και το δικο μου τωρα το καλοκαιρι η ειναι σπανιο φαινομενο Νικολα? Δηλαδη την ακουει καποια στιγμη το module?

Αν είναι κατασκευής 2003-2004 το αυτοκίνητο, ναι υπάρχει.
Υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει αντικατασταθεί στην εγγύηση απ' τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, αν πρόκειται για μεταχειρισμένο.