PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Ζ4 sdrive 23i Vs 35i



marauder
21-05-17, 07:57
Καλημέρα στο forum. Είμαι κάτοχος μιας Ζ4 2000, μοντέλο 2005 και ήρθε η ώρα να την αλλάξω. Είμαι μεταξύ της 23i και 35i. Αρκετά μεγάλες διαφορές στα δυο αυτοκίνητα. Το 35i ειναι περισσότερα κυβικά και με φοβίζει η εξέλιξη των φόρων πολυτελείας και των τελών κυκλοφορίας. Οικονομικά μπορώ να φτάσω (οριακά) και στα δύο. Πείτε μου γνώμες και εμπειρίες. Υπάρχουν προβλήματα στα αυτοκίνητα;Άλλα θέματα που πρέπει να προσέξω; Σας ευχαριστώ!

Harisp
21-05-17, 12:31
Μέρα με την νύχτα τα 2 αυτοκίνητα.
3.5 άλλο αυτοκίνητο, άσε που με 2 χιλιάρικα μετά το φτάνεις 400+ αξιόπιστα άλογα.
+ότι το 3.5 θα έχει το καλό σασμάν με διπλό συμπλέκτη.

marauder
21-05-17, 12:52
Μαζί με όλα τα άλλα υπερ και κατά που σκέφτομαι, είναι και το θέμα της τιμής και της εμπορικότητας. Τα 23i τα ζητάνε περίπου στα 24.000 και βλέπω να μην πουλιέται κανένα. Υπάρχει κι ένα με 18.500 και δεν φεύγει οούτε αυτό. Τα δε 35i, τα ζητάνε 26-30.000 και επίσης δεν φεύγουν. Νομίζω πως η τιμή τους είναι 20.000 για τα 23 και 24000 για τα 35. Τι λέτε;

nik200
21-05-17, 13:36
το ζ4 το καινουργιο σαν αμαξι σε σχεση με το δικο σου..εχει αρκετη διαφορα οδηγικα....ειναι πιο gt σαν αμαξι..και λιγοτερο οδηγοκεντρικο...απο κει και περα...το 2.3 ειναι αρκετα αργο για το βαρυ αμαξωμα...το διτουρμπινο ειναι εξαιρετικο..αλλα και παλι δεν ειναι το παιχνιδι που νομιζεις!

καλα θα κανεις να τα οδηγησεις και τα δυο..πριν αποφανθεις...

mark e92
21-05-17, 13:44
Μαζί με όλα τα άλλα υπερ και κατά που σκέφτομαι, είναι και το θέμα της τιμής και της εμπορικότητας. Τα 23i τα ζητάνε περίπου στα 24.000 και βλέπω να μην πουλιέται κανένα. Υπάρχει κι ένα με 18.500 και δεν φεύγει οούτε αυτό. Τα δε 35i, τα ζητάνε 26-30.000 και επίσης δεν φεύγουν. Νομίζω πως η τιμή τους είναι 20.000 για τα 23 και 24000 για τα 35. Τι λέτε;

Τα υψηλού κυβισμού έχουν πεθάνει εδώ και καιρό...
Το ότι τα έχουν τόσο δεν σημαίνει τίποτα γιατί όπως είπες και εσύ δεν πουλιούνται.
Το 35αρι είναι πολύ καλύτερη επιλογή αλλά εξαρτάται από σένα αν το αντέχεις, όχι μόνο σαν φόρους κλπ αλλά και από τυχόν ζημιές που μπορεί να βγάλει πχ αντλία υψηλής.

stef
21-05-17, 15:00
Μακράν καλύτερο & μόνο 35άρι αν θες πολύ δύναμη.
Το 23άρι τσουλάει απλα ικανοποιητικά...
Από εκεί και μετά στις μέρες μας παίρνεις πολυ πιο value for money αυτοκίνητα υψηλών κυβικών αρκεί να μπορείς να τα συντηρήσεις....

gnx
22-05-17, 09:30
Καλημέρα στο forum. Είμαι κάτοχος μιας Ζ4 2000, μοντέλο 2005 και ήρθε η ώρα να την αλλάξω. Είμαι μεταξύ της 23i και 35i. Αρκετά μεγάλες διαφορές στα δυο αυτοκίνητα. Το 35i ειναι περισσότερα κυβικά και με φοβίζει η εξέλιξη των φόρων πολυτελείας και των τελών κυκλοφορίας. Οικονομικά μπορώ να φτάσω (οριακά) και στα δύο. Πείτε μου γνώμες και εμπειρίες. Υπάρχουν προβλήματα στα αυτοκίνητα;Άλλα θέματα που πρέπει να προσέξω; Σας ευχαριστώ!

Έχω ενα ζ435. Και πάλι όμως γνώμη για το τί ταιριάζει σε εσένα είναι δύσκολο να εκφέρω διότι απλά δε ξέρω τί σου αρκεί, σε ένα αυτοκίνητο. Γράφουν ότι το 2.3 είναι αργό. Σε σχέση με το 35 ειναι αλλά, σε σχέση με αυτό που οδηγείς δεν είναι. Πρέπει να τα οδηγήσεις και λίγο πιεσμένα μάλιστα για να σχηματίσεις εικόνα. Είναι ενα αυτοκίνητο αρκετα ιδιαίτερο στο δρόμο και θέλει και εξοικίωση αφ'ενός και μικροπαρεμβάσεις με βελτιώσεις αφ'ετερου, για να μπορέσει να βγάλει τον σπορ χαρακτήρα που σηκώνει το μεγάλο μοτερ.

Σίγουρα η συντήρηση του 23 είναι λιγότερα χρήματα και τα πάγια του λίγο λιγότερα. Φόρο πολυτελείας θα έχεις για ενάμισι χρόνο μόνο ακόμη. Οι τιμές που έχεις στο μυαλό σου, 1000 διαφορά μεταξύ των δύο δεν είναι ρεαλιστική. Το τελευταιο τρίμηνο έχουν πουληθεί 3 35άρια, τα δύο ψιλοχρέπια στα 30 και ενα ο Σπανός πολύ καλό με 34.

alexk
22-05-17, 09:37
το ζ4 το καινουργιο σαν αμαξι σε σχεση με το δικο σου..εχει αρκετη διαφορα οδηγικα....ειναι πιο gt σαν αμαξι..και λιγοτερο οδηγοκεντρικο...απο κει και περα...το 2.3 ειναι αρκετα αργο για το βαρυ αμαξωμα...το διτουρμπινο ειναι εξαιρετικο..αλλα και παλι δεν ειναι το παιχνιδι που νομιζεις!

καλα θα κανεις να τα οδηγησεις και τα δυο..πριν αποφανθεις...

Εγώ θεωρώ ότι το νέο Ζ4 είναι πολύ ωραίο στην οδήγηση. Τουλάχιστον το Ζ4 35is που έχω. Μου άρεσει πολύ η οδήγησή του και έχει πολύ δύναμη.

nik200
22-05-17, 09:58
Εγώ θεωρώ ότι το νέο Ζ4 είναι πολύ ωραίο στην οδήγηση. Τουλάχιστον το Ζ4 35is που έχω. Μου άρεσει πολύ η οδήγησή του και έχει πολύ δύναμη.

δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι ωραιο...απλα δεν ειναι τοσο κοφτερο οσο το παλιο..ειναι πιο gt αμαξι..και οχι να το λιωσεις στο στροφιλικι...ειναι λιγακι πιο αγαρμπο στις αντιδρασεις του...δεν ειναι ενα οργανο ακριβειας οπως το δυσκολο z4 m...αυτο εννοω..για αυτο λεω..πρεπει να τα οδηγησει!γιατι η δικη μας γνωμη ειναι καθαρα υποκειμενικη!!

gnx
22-05-17, 10:02
Το Ζ4Μ Νίκο δεν είναι οσο δύσκολο λένε. Λίγο διαφορετική γεωμετρία θέλει μπροστά και μπορείς να βασιστείς πάνω του πραγματικά, χωρίς να είναι ομως και ε46 Μ3 που είναι πραγματικά πολύ φιλικο.

alexk
22-05-17, 10:24
δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι ωραιο...απλα δεν ειναι τοσο κοφτερο οσο το παλιο..ειναι πιο gt αμαξι..και οχι να το λιωσεις στο στροφιλικι...ειναι λιγακι πιο αγαρμπο στις αντιδρασεις του...δεν ειναι ενα οργανο ακριβειας οπως το δυσκολο z4 m...αυτο εννοω..για αυτο λεω..πρεπει να τα οδηγησει!γιατι η δικη μας γνωμη ειναι καθαρα υποκειμενικη!!

Σωστά μιλάς για την υποκειμενικότητα.
Το δικό μου πολύ μου αρέσει σε στροφές και είναι φοβερά στημένο.
Προσοχή όμως, το 35is είναι αυτό με τον κινητήρα του 1Μ και έχει άλλη ανάρτηση κτλ.

marauder
22-05-17, 10:29
Να πω την αλήθεια, δεν είμαι ο τύπος του οδηγού που θέλω να λιώσω το αμάξι στα όρια του. Μαρέσει η δύναμη, μαρέσουν τα γρήγορα ταξίδια αλλα μέχρι εκεί. Το ίδιο καλά θα μου κάνει και το 23 αλλα αυτές τις κινήσεις τις κάνεις μια φορά. Ματαιοδοξία είναι περισσότερο. Περισσότερο φλερτάρω με το 35. Εκτός απο τα πάγια, φοβάμαι την ευαισθησία που μπορεί να έχει μια τουρμο μηχανή σε σχέση με την ατμοσφαιρική. Σας έχουν βγάλει προβλήματα; Θα ξέρετε ποια είναι τα ευαίσθητα σημεία τους φαντάζομαι...

marauder
22-05-17, 10:34
Μιας και ξέρεις την αγορά, θεωρείς πως τα 24.000 είναι καλά για ενα 35αρι σε άριστη κατάσταση με 50-60 χιλιάδες χιλιόμετρα; Δεν σου κάνει εντύπωση πως βλέπεις αγγελίες με 26-29.000 ευρώ για τουλάχιστον 6 μήνες; επίσης, πουλιέται ενα 23αρι με 18.500, άριστη κατάσταση και δεν φεύγει. Ποιά λες είναι η τιμή για τα δύο μοντέλα που θα φεύγαν σε νορμάλ χρονικο διαστημα ;

nik200
22-05-17, 14:06
Να πω την αλήθεια, δεν είμαι ο τύπος του οδηγού που θέλω να λιώσω το αμάξι στα όρια του. Μαρέσει η δύναμη, μαρέσουν τα γρήγορα ταξίδια αλλα μέχρι εκεί. Το ίδιο καλά θα μου κάνει και το 23 αλλα αυτές τις κινήσεις τις κάνεις μια φορά. Ματαιοδοξία είναι περισσότερο. Περισσότερο φλερτάρω με το 35. Εκτός απο τα πάγια, φοβάμαι την ευαισθησία που μπορεί να έχει μια τουρμο μηχανή σε σχέση με την ατμοσφαιρική. Σας έχουν βγάλει προβλήματα; Θα ξέρετε ποια είναι τα ευαίσθητα σημεία τους φαντάζομαι...

το μοτερ δεν καταλαβαινει τιποτα....μην σε φοβιζει καν...

mark e92
23-05-17, 09:26
Από ζημιές σχεδόν όλα έβγαλαν αντλία υψηλής, πολ/στες, και μπεκ
Στον Ν54 που είχα ήθελαν και τα σωληνακια που πήγαιναν στα βαρελάκια γιατί περνούσαν πάνω από την μηχανή και λόγω ζέστης ξερενονταν.


Γενικά χαζό ζημιές αλλά με κόστος κάθε μία 500 €...

nik200
23-05-17, 09:31
Το Ζ4Μ Νίκο δεν είναι οσο δύσκολο λένε. Λίγο διαφορετική γεωμετρία θέλει μπροστά και μπορείς να βασιστείς πάνω του πραγματικά, χωρίς να είναι ομως και ε46 Μ3 που είναι πραγματικά πολύ φιλικο.

επετρεψε μ να διαφωνησω...το m3 e46 ειναι πολυ φιλικο αλλα μεχρι ενα οριο..δηλαδη μεχρι τα 8/10 απο κει και πανω θελει εμπειρια για να το εμπιστευτεις με τις πολλες μετακινησεις που κανει πισω..και το τιμονι του θελει συνηθειο στα πολλα πολλα..το ζ4μ παλι..σαν μαμα..ειναι επισης κανιβαλλος..αλλα απο τα 7/10...κανει λιγακι τα δικα του..εμενα προσωπικα μ αρεσουν και τα δυο πολυ γιατι βγαζουν χαρακτηρα ετσι..αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και για τον καθενα!