PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρία με αδηλωτο κινητήρα



KostasGreek
24-04-17, 12:42
Καλησπερίζω το φορουμ.Πρώτη φορά γράφω
Έπεσα σε έλεγχο της τροχαίας και για κακη μου τύχει είχε λήξει η ασφάλεια (εν γνώση μ) μου δίνουν το χαρτάκι 500 ευρω.και μου ξηλώνουν πινακίδες και άδεια..κοιτάνε το μοτέρ βλέπουν αλλά νούμερα..τους λέω το έχω αλλάξει.τους ακολουθώ στο τμήμα για να τσεκάρουν με την άνεση τους τα νούμερα του κινητήρα να δουν αν απασχολεί..το ψάχνουν ολα οκ δν εχει2δηλωθεί κλεμμένος...μου δίνουν και μια κλήση για παράβαση του κοκ άρθρο 89..για να πάρω πίσω την άδεια και τις πινακίδες πρέπει να πληρώσω την κλήση για ανασφαλιστο όχημα και μετά να το ασφαλισω. Με την άλλη κλήση τι γίνεται..πάνω στην κλήση γράφει ότι οι πινακίδες και η άδεια αφαιρούνται μέχρις ότου προσκομισθεί σημείωμα της αρμόδιας Υπηρεσίας Συγκοινωνιών για καταλληλότητα του οχήματος.Λόγω άρθρου 89 κοκ..τώρα εδώ το γίνεται γνωρίζει κανείς?

Harisp
24-04-17, 13:01
Το να κυκλοφορείς χωρίς ασφάλεια είναι ΕΓΚΛΗΜΑ και μπορεί άνετα να σου καταστρέψει την ζωή σε κάποιο ατύχημα και να χάσεις ότι έχεις και δεν έχεις από αποζημειώσεις...Φταις δεν φταις αυτό.

Christopherk
24-04-17, 13:35
Για κακή σου τύχη είχε λήξει η ασφάλεια και δεν το ήξερες ή σε έπιασε η αστυνομία ενώ την πέρναγες στην ζούλα;

KostasGreek
24-04-17, 13:44
Είχε λήξει αλλά επειδή εδω και κνν μήνα χρησιμοποιούσα το μηχανάκι δν το πρόσεξα..τους είπα να την ανανεώσω εκείνη την στιγμή και να λήξει το θέμα αλλά δεν δέχτηκαν με έγραψαν..τώρα Αυτό θα το τακτοποιήσω σε κνν 20ήμερο θα πληρώσω την κλήση και θα το ασφαλισω.με το άλλο θέμα δν γνωρίζω τι να κάνω

BILL007
24-04-17, 13:52
Το μοτέρ έχει διαφορά στα κυβικά (π.χ 316 με μοτέρ 2.5άρι) ή το αντικατέστησες με ίδια κυβικά (π.χ 1800 Μ43 σε 1800 Μ44)?

KostasGreek
24-04-17, 14:01
Η μετατροπή δν μπορεί να δηλωθεί διότι ξεφεύγει για λίγο στο προβλεπόμενο 25%...ο κινητήρας είναι νόμιμος υπάρχει το τιμολόγιο αγορας και το παραστατικό παροχής υπηρεσιών απο το συνεργείο λίγες μέρες πριν τον έλεγχο...τα παιδιά εκεί στο τμήμα δν γνώριζαν και αυτοί τι να κάνουν..ψάξανε το βιβλιαράκι του κοκ και είδανε ποιά παράβαση ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που έκανα και με γράψανε...απ ότι είδα στην κλήση γράφει πως οι πινακίδες και η άδεια στέλνονται στο αρμόδιο τμήμα συγκοινωνιών και θα επιστραφούν όταν προσκομισθεί το κατάλληλο έγγραφο...να δηλώσω την μετατροπή δν γίνεται..τον κανονικό κινητήρα τον έχω και όπως ήρθαν τα πράγματα θα τον ξαναβάλω πανω στο αμάξι όπως ήταν και τον άλλον θα τον επιστρέψω στο παιδί στο συνεργείο για να μπορέσω να πληρώσω το πρόστιμο...στο αρμόδιο τμήμα συγκοινωνιών που λέει να προσκομισω το κατάλληλο έγγραφο.τι να κάνω να πάω να τους πω ξαναεβαλα τον μανισιο κινητήρα που αναγράφεται και στην άδεια?και αυτοί πως θα το διαπιστώσουν?

DIM27
24-04-17, 14:14
Πηγαινε εκει που αγορασες,τοποθετησες το μοτερ και αν μπορουν να σου δωσουν προσφατο τιμολογιο π.χ μια ημερα πριν σε πιασουν και μετα συνεχιζεις ,με καποιες προυποθεαεις βεβαια,την προσπαθεια να το δηλωσεις.Εξω απο το υπουργειο ειναι καποια "περιπτερα" οι τυποι θα σε κατατοπισουν.Αν η διαφορα στα μοτερ ειναι μεχρι 25% τα πραγματα ειναι σχετικα απλα.Οι "τυποι" εχουν γνωσεις και "ακρες" για πολλα..

KostasGreek
24-04-17, 14:19
Να το δηλώσω δν θέλω αφού θα το επιστρέψω για να πάρω κάποια χρήματα που χρειάζομαι.τον μανησιο θέλω να ξαναβάλω και να κυκλοφορώ απο εδω και πέρα

DIM27
24-04-17, 14:25
Πηγαινε και συζητησε το μαζι τους.Νομιζω αν βαλεις το δικο του ξανα τα πραγματα ειναι πιο απλα.

KostasGreek
24-04-17, 14:32
Να πάω αλλά που? Δν είμαι Αθήνα. Γρεβενά ειμαι εδώ δν υπάρχει Υπουργείο...να πάω στην Νομαρχία στο τμήμα συγκοινωνιών που πραγματοποιούνται οι μεταβιβάσειςς κτλπ ή να πάω στο αστυνομικό τμήμα?αυτοί στο τμήμα ιδέα δν έχουν

DIM27
24-04-17, 14:36
Καταλαβα.Μηπως να συμβουλευτεις καποιο δικηγορο?

george.x82
24-04-17, 17:11
Καλησπερίζω το φορουμ.Πρώτη φορά γράφω
Έπεσα σε έλεγχο της τροχαίας και για κακη μου τύχει είχε λήξει η ασφάλεια (εν γνώση μ) μου δίνουν το χαρτάκι 500 ευρω.και μου ξηλώνουν πινακίδες και άδεια..κοιτάνε το μοτέρ βλέπουν αλλά νούμερα..τους λέω το έχω αλλάξει.τους ακολουθώ στο τμήμα για να τσεκάρουν με την άνεση τους τα νούμερα του κινητήρα να δουν αν απασχολεί..το ψάχνουν ολα οκ δν εχει2δηλωθεί κλεμμένος...μου δίνουν και μια κλήση για παράβαση του κοκ άρθρο 89..για να πάρω πίσω την άδεια και τις πινακίδες πρέπει να πληρώσω την κλήση για ανασφαλιστο όχημα και μετά να το ασφαλισω. Με την άλλη κλήση τι γίνεται..πάνω στην κλήση γράφει ότι οι πινακίδες και η άδεια αφαιρούνται μέχρις ότου προσκομισθεί σημείωμα της αρμόδιας Υπηρεσίας Συγκοινωνιών για καταλληλότητα του οχήματος.Λόγω άρθρου 89 κοκ..τώρα εδώ το γίνεται γνωρίζει κανείς?

Είσαι τυχερός που έπεσες σε ζώα.....
Για την ασφάλεια είσαι απαράδεκτος.....δεν μπορείς να κάνεις τίποτα το πληρώνεις.
Για το μοτέρ μπορείς να το σώσεις.
Καλό θα είναι το τιμολόγιο τοποθέτησης να είναι σε μια κοντινή ημερομηνία που σε πιάσανε, γιατί στο λέω αυτό.....ο νόμος σου "αφήνει" ένα περιθώριο να το δηλώσεις ενός μήνα!
Οπότε απο την στιγμή που σε πιάσανε και δεν θέλεις να το δηλώσεις για χ ψ λόγους, μπορείς να το επαναφερεις στην αρχική κατάσταση (το μοτέρ που είχε σαν μαμά) και να το πας να το δουν και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Το συνεργείο το ρώτησες άμα παίρνει πίσω το μοτέρ;

KostasGreek
24-04-17, 18:00
Το συνεργείο εντάξει το παίρνει λίγα χρήματα ποιό κάτω απο ότι το αγόρασα αλλά εντάξει οκ τώρα χρειάζομαι τα χρήματα..τιμολόγια κτλπ υπάρχουν λίγες μέρες πριν τον έλεγχο..που να απευθυνθώ δν ξέρω..και το αμάξι που να πάω μα δούνε ότι έβαλα πάλι το μαμα μοτερ? πάλι στο τμήμα που με πιάσανε πρέπει να πάω η εδώ στο κοντινότερο μου η σε κάποιο κτεο?

stef
24-04-17, 19:46
Το nickname σου σε αντικατοπτρίζει πλήρως...

friendgr
24-04-17, 19:58
Κι εκεί που σκεφτόμουν να κόψω την μικτή να γλυτωσω κάνα φράγκο, θεωρώντας οτι ο κόσμος έχει βάλει κάπως μυαλό με τα πρόστιμα, αυτά διαβάζω και δεν κουναω ρούπι.

Panagiotise46
24-04-17, 21:37
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι για την ασφάλεια είναι εγκλημα! Για το μοτέρ (όπως πάλι είπαν οι προηγούμενοι) πρόσφατο τιμολογιο αγοράς ( λίγες ημέρες πριν σε πιάσουν) και υποτίθεται ότι έκανες το αυτοκίνητο δοκιμη στο νέο κινητήρα (σου δίνει ο νόμος νομίζω κάποιες μέρες να δοκιμάσεις τον κινητήρα πριν τον δηλώσεις).

ΥΓ.: Μακάρι να διάβαζαν αυτό το topic όλοι όσοι με έχουν πάρει τηλέφωνο για να αγοράσουν το δικό μου και με κοροιδευουν όταν λέω ότι το αυτοκίνητο είναι δηλωμένο και νομιμο... εκεί έχουμε φθάσει...

turbodog
24-04-17, 22:19
Το συνεργείο εντάξει το παίρνει λίγα χρήματα ποιό κάτω απο ότι το αγόρασα αλλά εντάξει οκ τώρα χρειάζομαι τα χρήματα..τιμολόγια κτλπ υπάρχουν λίγες μέρες πριν τον έλεγχο..που να απευθυνθώ δν ξέρω..και το αμάξι που να πάω μα δούνε ότι έβαλα πάλι το μαμα μοτερ? πάλι στο τμήμα που με πιάσανε πρέπει να πάω η εδώ στο κοντινότερο μου η σε κάποιο κτεο?

Αν εχεις τιμολογιο αγορας πριν τον ελεγχο, τοτε μπορεις να προχωρησεις σε διαδικασιες δηλωσης αν αυτο ειναι εφικτο. Δεν μας εχεις πει τι αμαξι με τι κινητηρα εχεις κανονικα και με τι μοτερ σε σταματησαν στον ελεγχο

BILL007
24-04-17, 22:48
Δεν μας εχεις πει τι αμαξι με τι κινητηρα εχεις κανονικα και με τι μοτερ σε σταματησαν στον ελεγχο

:+1:!!!!!!

KostasGreek
24-04-17, 23:06
Με 316 και μοτέρ 2500cc πράγμα που δν γίνεται να δηλωθεί λόγο 25%

BILL007
25-04-17, 09:06
Με 316 και μοτέρ 2500cc πράγμα που δν γίνεται να δηλωθεί λόγο 25% ������������

:( :( :( :(

330Ci STEPTRONIC
25-04-17, 09:16
φιλε μου εισαι πολυ τυχερος μεσα στην ατυχία σου που δεν έγινες εμπλοκή σε κανένα ατύχημα , γιατί τότε δεν σε έσωνε τίποτα...
βάλε το παλιό μοτεράκι σου πάνω και πήγαινε να τους το δείξεις μίπως και ξεμπερδέψεις έυκολα.
Τώρα για ανασφάλιστο όχημα εν κυκλοφορία ας θυμόμαστε όλοι πότε πρέπει να το ανανεώσουμε γιατι με κατι τέτοια δεν υπάρχει "το ξέχασα" παω να το φέρω
φιλικά πάντα

DIM27
25-04-17, 15:22
Και κατι ακομη,σε σοβαρο ατυχημα η ασφαλεια αν εχεις αδηλωτο κινητηρα και το εντοπισει μπλεκεις ασχημα.

Samaro
26-04-17, 08:25
Πως γίνεται να το ξεχάσεις όταν η ασφαλιστική σου στέλνει ειδοποιητήριο ;; :think:

mark e92
26-04-17, 09:12
Είσαι τυχερός που έπεσες σε ζώα...



???
Ελα ντε ?

KostasGreek
26-04-17, 15:08
Πριν λήξει η ασφάλεια παίρνει τηλ η μανα του ασφαλιστή στο μαγαζί και μας λέει..όταν πήρε το σήκωσε το παιδί που δουλεύει ε όπως τον ενημέρωσε η γυναίκα απ το ενα αυτί μπήκε απ το άλλο βγήκε

katsaraios
26-04-17, 23:09
Ελληνα ακου μαγκια που εκαναν καποτε μπροστα μας ..
Περνουσανε το παλιο μοτερ ,παιρνανε το χαρτι ΚΤΕΟ και ξαναπηγαιναν αφου ξεμπερδευαν και βαζανε το μεγαλυτερο μοτερ...

Μνημονια 330 χρονια ....το 330 ειναι συμβολικο...

Τελειωσανε ή θα το δηλωσεις ή θα βαλεις το παλιο ....

ART1
26-04-17, 23:13
Πριν λήξει η ασφάλεια παίρνει τηλ η μανα του ασφαλιστή στο μαγαζί και μας λέει..όταν πήρε το σήκωσε το παιδί που δουλεύει ε όπως τον ενημέρωσε η γυναίκα απ το ενα αυτί μπήκε απ το άλλο βγήκε

διαβασα ολα τα ποστ απο την αρχη..εισαι αδικαιολογητος σε ολα....η μια παρανομια πισω απο την αλλη.και μοτερ αδηλωτο το οποιο το εβαλες πανω στο αμαξι ενω ηξερες οτι δεν μπορει να δηλωθει και ανασφαλιστος και τωρα ψαχνεις να βρεις την ακρη για τις παρανομιες που εκανες μπας και γλυτωσεις.το προστιμο για την ασφαλεια θα το πληρωσεις οπως το ιδιο θα πληρωσεις και για το μοτερ το οποιο δεν ηταν δηλωμενο που σημαινει αδηλωτο-κλεμμενο απο την στιγμη που αλλα γραφει η αδεια σου και ας υπαρχει και τιμολογιο αγορας.σορυ φιλε κωστα ειμαι λιγο εριστικος στο κειμενο μου αλλα ειλικρινα οταν διαβαζω τετοια ποστ για αδηλωτα μοτερ και ασφαλειες που εχουν ληξει και το ξεχασαμε και το αμελησαμε για μενα ειναι κοροιδια και υποτιμητικο για καποιον που πληρωνει για να βγαινει νομιμα στους δρομους.φροντισε να βρεις τροπο να γλυτωσεις το αδηλωτο μοτερ δεν ξερω πως μπορει να γινει αλλα με λιγο ψαξιμο πιστευω θα υπαρχει τροπος και καποια αλλα μελοι απο το φορουμ πιστευω θα σε κατατοπισουν περισσοτερο

kostis032
29-04-17, 00:50
Καταρχήν φίλε μου όπως προανέφεραν και οι άλλοι φίλοι πιο πάνω είσαι αδικαιολόγητος , τώρα ως προς το πρόβλημα σου όταν σε γράφουν για ασφάλεια γίνεται αφαίρεση των πινακίδων, του διπλώματος και της άδειας κυκλοφορίας για 10 μέρες και το πρόστιμο δεν είναι μισό όποτε 500E . Στην περίπτωση σου όμως εσύ θα μπορέσεις να πάρεις μόνο το δίπλωμα σου πίσω σε 10 ήμερες το άρθρο 89 του ΚΟΚ έχει να κάνει με την μεταβoλή στoιχείων της άδειας κυκλoφoρίας όποτε οι πινακίδες σου και η άδεια θα πάει στην Υπηρεσίας Συγκοινωνιών ( στην επαρχεία νομαρχεία στεγάζεται αυτή η υπηρεσία νομίζω ) θα πρέπει το όχημα να περαστεί ΚΤΕΟ εκ νέου και εάν κριθεί ότι είναι κατάλληλο ως προς αριθμό πλαισίου και κινητήρα τότε με το χαρτί αυτό πας και παίρνεις πίσω τις πινακίδες. Τυχερός θα είσαι εάν οι κύριοι ( αστυνομικοί ) μαζί με τις 2 κλήσεις ΚΟΚ ξεχάσαν να σου κάνουν και σχετική μήνυση όσο άφορα το άρθρο 89 , εάν σου έκαναν να γνωρίζεις ότι θα γίνει δικαστήριο κάποια στιγμή και αντιμετωπιζεις φυλάκιση ενός μηνά μέχρι τριών μηνών.

george.x82
29-04-17, 13:02
???
Ελα ντε ?

Εκεί ήθελα να καταλήξω …..γιατί από ότι κατάλαβα δεν έκαναν κάτι τέτοιο (εκεί πήγαινε το σχόλιο Είσαι τυχερός που έπεσες σε ζώα...)


Καταρχήν φίλε μου όπως προανέφεραν και οι άλλοι φίλοι πιο πάνω είσαι αδικαιολόγητος , τώρα ως προς το πρόβλημα σου όταν σε γράφουν για ασφάλεια γίνεται αφαίρεση των πινακίδων, του διπλώματος και της άδειας κυκλοφορίας για 10 μέρες και το πρόστιμο δεν είναι μισό όποτε 500E . Στην περίπτωση σου όμως εσύ θα μπορέσεις να πάρεις μόνο το δίπλωμα σου πίσω σε 10 ήμερες το άρθρο 89 του ΚΟΚ έχει να κάνει με την μεταβoλή στoιχείων της άδειας κυκλoφoρίας όποτε οι πινακίδες σου και η άδεια θα πάει στην Υπηρεσίας Συγκοινωνιών ( στην επαρχεία νομαρχεία στεγάζεται αυτή η υπηρεσία νομίζω ) θα πρέπει το όχημα να περαστεί ΚΤΕΟ εκ νέου και εάν κριθεί ότι είναι κατάλληλο ως προς αριθμό πλαισίου και κινητήρα τότε με το χαρτί αυτό πας και παίρνεις πίσω τις πινακίδες. Τυχερός θα είσαι εάν οι κύριοι ( αστυνομικοί ) μαζί με τις 2 κλήσεις ΚΟΚ ξεχάσαν να σου κάνουν και σχετική μήνυση όσο άφορα το άρθρο 89 , εάν σου έκαναν να γνωρίζεις ότι θα γίνει δικαστήριο κάποια στιγμή και αντιμετωπιζεις φυλάκιση ενός μηνά μέχρι τριών μηνών.

Κατατοπιστικότατος!

LEONIDASKAL
01-05-17, 11:38
για τον φιλο που ανοιξε\ το θεμαα δεν εχω να πω τιποτα περαν των παραπανω που διαβασα και συμφωνω.
με την ευκαιρια ομως θελω να ρωτησω κατι για την δικη μου περιπτωση που ειναι πιο light .
δηλαδη στο ζετακι μου εβγαλα το m43b18 και εβαλα το m44b19 τι σοι δηλωση πρεπει να κανω ,σαφως εχω παραστατικο αγορας και εργασιων απο συνεργειο.

harris
05-05-17, 22:08
Πώς γίνετε πάντως να έχεις θέμα εάν βάλεις μεγαλύτερο μοτέρ και δεν έχεις θέμα εάν του βάλεις turbo? Και με τους 2 τρόπους αυξάνεις την ιπποδύναμη.

turbodog
06-05-17, 08:05
Πώς γίνετε πάντως να έχεις θέμα εάν βάλεις μεγαλύτερο μοτέρ και δεν έχεις θέμα εάν του βάλεις turbo? Και με τους 2 τρόπους αυξάνεις την ιπποδύναμη.

Τι εννοεις πως γινεται? Ετσι οριζει η νομοθεσια. Τωρα αν το ερωτημα σου ειναι αν αυτο ειναι λογικο θα σε παραπεμψω σε πολλα αλλα παραλογα πραγματα οπως τεκμηρια χρησης, ΦΠΔ, ΤΚ βαση κυβικων κλπ.

Μην ψαχνεις να βρεις λογικη, το μονο που τους απασχολει ειναι ποσα θα αρπαξουμε και φετος, του χρονου βλεπουμε, εχουμε καιρο να το μελετησουμε και να τα αρπαξουμε και του χρονου

turbodog
06-05-17, 08:07
Αλλωστε αν δεν υπηρχε αυτος ο παραλογισμος με την αγρια φορολογηση βαση κυβικων, δεν νομιζω να κυκλοφορουσαν αδηλωτα, δεν θα ειχε κανενα νοημα να μην το δηλωσεις και να εισαι νομιμος

Stunt Mike
06-05-17, 13:22
Πώς γίνετε πάντως να έχεις θέμα εάν βάλεις μεγαλύτερο μοτέρ και δεν έχεις θέμα εάν του βάλεις turbo? Και με τους 2 τρόπους αυξάνεις την ιπποδύναμη.

Συμφωνα με την νομοθεσια απαγορευεται η υπετροφοδοτηση ατμοσφαιρικου μοτερ,οπως και η αλλαγη τουρμπινας με μεγαλυτερη σε ηδη τουρμπατο μοτερ...Ουτε καν δηλωνεται,απλα απαγορευεται,θεωρειται το ιδιο παρανομο με το αδηλωτο μοτερ...Ασχετως οτι η Αστυνομια δεν ασχολειται ακομη με τετοιες περιπτωσεις....

turbodog
06-05-17, 14:31
Σε ποιο άρθρο της νομοθεσίας αναφέρεσαι για την απαγόρευση της υπερτροφοδοτησης ?

BILLYS
06-05-17, 14:55
Είχα ρωτήσει σχετικά παλαιότερα σε ΚΤΕΟ.
Μου είχαν πει ότι η αύξηση ιπποδύναμης δεν τους ενδιαφέρει.
Μόνο η δήλωση αλλαγής κινητήρα.

Stunt Mike
06-05-17, 16:19
Αν μπεις τωρα στο YME.GR θα δεις οτι ειναι υπο αναθεωρηση.....Παλιοτερα το εγραφε ξεκαθαρα....Τωρα το μονο που αναφερει ειναι οτι επιτρεπεται η βελτιωση του κινητηρα εφ'οσον παρεις εγκριση απο την αντιπροσωπεια....Πραγμα που δεν προκειται να γινει ποτε....Επισης στα νεωτερα αυτοκινητα θελει και βεβαιωση ρυπων...αν καποιος καταφερνει λοιπον σε καινουριο τουρμπακι,να βαλει μεγαλυτερο σετ απ και να μεινει ακομα νομιμος στα καυσαερια,τοτε ναι δηλωνεται....Γενικως ο νομος ειναι φουλ ασαφης σε τετοια θεματα και γι'αυτο κανεις δεν ασχολειται στην Ελλαδα....Γι'αυτο και στην αλλαγη μοτερ πλεον,επικρατησε το +25% σε κυβικα και ισχυ και τελος....Δεν τους νοιαζει αν η μετατροπη σου ειναι σωστη πχ απο 316 σε 330,αφου δεν ειναι μεσα στο 25%,δεν δηλωνεται.....Νομος ηλιθιων και ισοπεδωτικος...Και σε αυτη την ακαμψια ερχεται να προστεθει και το φορολογικο μας συστημα.....Μπαχαλο απλα....κι ετσι δημιουργειται μια στρατια παρανόμων,ειτε το θελουν ειτε οχι....

turbodog
06-05-17, 17:51
Συμφωνα με την νομοθεσια απαγορευεται η υπετροφοδοτηση ατμοσφαιρικου μοτερ,οπως και η αλλαγη τουρμπινας με μεγαλυτερη σε ηδη τουρμπατο μοτερ...Ουτε καν δηλωνεται,απλα απαγορευεται,θεωρειται το ιδιο παρανομο με το αδηλωτο μοτερ...Ασχετως οτι η Αστυνομια δεν ασχολειται ακομη με τετοιες περιπτωσεις....

Αρα μετα και τα τελευταια λεγομενα σου δεν υπαρχει καποια νομοθεσια που να απαγορευει ρητα την υπερτροφοδοτηση η την αλλαγη τουρμπινας και να θεωρειται παρανομο οπως το αδηλωτο μοτερ. Οσο για τις ασαφειες των νομων, στην Ελλαδα ολοι οι νομοι ασαφεις ειναι

Stunt Mike
07-05-17, 02:02
Αυτη τη στιγμη που μιλαμε,Μαιο του 2017,δεν υπαρχει ρητη απαγορευση αλλα ουσιαστικα αν πας με το γραμμα του Νομου,αν η ''αλλαγη'' ξεπερναει το +25% σε ιπποδυναμη,δεν εχεις παει να την δηλωσεις και δεν εχεις την αντιστοιχη εγκριση απο την αντιπροσωπεια,θεωρητικα παντα και μονο σε περιπτωση καταγγελιας ή χοντρου ατυχηματος,ενδεχεται να μπλεξεις.....Αλλα οπως ειχα πει και παλιοτερα και ισχυει και στην υπολοιπη Ευρωπη,αυτα τα θεματα τα ριχνουν σιγα σιγα στις ασφαλιστικες εταιρειες,να τα ξεμπλεκουν...Κι αυτο ισως φανει οταν οριστικοποιηθει μια νεα νομοθεσια πανω στο θεμα αυτο των μετατροπων και των ανικανων ΚΤΕΟ.....
Παρεπιπτοντως,επισης σε αναθεωρηση βρισκεται η νομοθεσια περι ρυμουλκουμενων,τρειλερ αυτοκινητων και τροχοσπιτων,μετα τις διαμαχες που ανοιξαμε αρκετοι απο μας,σχετικα με τις αδειες ελξης....Περιμενουμε κι εκει εξελιξεις,γιατι υπαρχει τεραστιο κενο,πολυ μεγαλυτερο των αλλαγων κινητηρα....

m_power_lunatic
07-05-17, 19:39
ΕΛΛΑΔΑ=Χωριο.-