PDA

Επιστροφή στο Forum : No name action camera



gant
20-04-17, 15:07
Γιά πλάκα και μόνο, την παρήγγειλα πριν 25 μέρες περίπου στα 39,99ε με δωρεάν μάλιστα έξοδα αποστολής από Κίνα.

Υοστηρίζει μέχρι και 4κ βίντεο καθώς και 16MB φωτογραφία.

Μόνο τα 16 εξαρτήματα που έχει υπερβαίνουν τα 40ε που κοστίζει όλο το πακέτο.

Πρώτες πρόχειρες εντυπώσεις, το βίντεο είναι πολύ καλό σε ευκρίνεια αλλά έχοντας πολύ ευρυγώνιο φακό, λογικό είναι να παραμορφώνει, σε στυλ fish eye, τα κοντινά αντικείμενα.
Η φωτογράφια στα 16MB είναι για κλάματα και μάλλον λογικό μου φαίνεται.

Σαν συμπέρασμα, για μια αφορά ακόμη διαπιστώνω πως φτηνά δουλεύουν οι Κινέζοι, για μιά χούφτα ρύζι, αλλά πουλούν και φτηνά όμως και πολλές φορές τα προιόντα τους δεν υστερούν σε τίποτα απ τα brand names που μοσχοπληρώνουμε.

41290

41291

Το youtube πρέπει να ρυθμιστεί σε HD για σωστό play...


https://www.youtube.com/watch?v=3RsvG5UvTng

aristent
20-04-17, 17:37
οπως θα παρατηρησετε,οι βραχιωνες στις τεντες στην Θεσσαλλλονικη,στο 99% των περιπτωσεων,ειναι απο την εξωτερικη πλευρα του τεντοπανου!!!....το θετικο ειναι οτι ειναι σχεδον 100% επιλογη,(τουλαχιστον στην γειτονια του Γκαντ) σε αντιθεση με τις κλασσικες αντιριδες!!! :thumbsup:




https://www.youtube.com/watch?v=3RsvG5UvTng

και τωρα στα τις καμερας....ΑΨΟΓΗ !!!....για τα λεφτα που εδωσες!!!

Με γεια!!!:thumbsup:

friendgr
20-04-17, 22:01
Απλα ολά αυτά είναι χωρίς support. Θα μου πεις και τι έγινε ; το πετάς και παίρνεις άλλο.

Πάντως βαζω στοιχημα ακριβως το ίδιο προιόν αν έγραφε πανω μια μάρκα και είχε και κανά καλογραμμενο software θα πουλιόταν 200+ για πλάκα...εδικα αν μεσολαβησει και ενα καλο marketing εκτοξεύεται η τιμή....

Οτι συμβαίνει και με τα κινητά.

Το τι φούσκες πληρώνουμε στην ζωη μας δεν λέγεται.....ευτυχώς που υπάρχει το ιντερνετ.

Έχει φτασει 500 ευρώ η gopro.......είμαστε σοβαροί;;;

Christopherk
21-04-17, 12:00
Συγνώμη αλλά η ποιότητα που βλέπω εγώ δεν έχει σχέση με κάποια gopro. Πολλά καρέ στην εικόνα, καθόλου ομαλή κίνηση (δεν συζητάω καν να τραβήξεις κάτι γρήγορο), και σχεδόν άχρωμη αποτύπωση. Για 40€ την κάνει την δουλεία της αλλά καμία σχέση με κάποια gopro.

gant
21-04-17, 20:13
Δοκιμή σήμερα στο αμάξι ένα απόσπασμα βίντεο στα 4Κ UHD που κανονικά θέλει οθόνη που να υποστηρίζει UHD ανάλυση για σωστή προβολή και ένα HD 1920X1080, 30fps.

Δεν νομίζω η go pro των 480ε νά έχει 11 φορές καλύτερη εικόνα.


https://www.youtube.com/watch?v=Pcm9BYzi1bU


https://www.youtube.com/watch?v=bGA22U3yI6c

katsaraios
21-04-17, 22:34
Γιωργο δωσε το λινκ να την παραγγειλω και εγω

wheelman
22-04-17, 08:26
Πονεμένη ιστορία οι κάμερες, το 99% δεν είναι αυτό που ισχυρίζεται ότι είναι, δλδ 4K.
Οι λίγες που είναι κοστίζουν πάνω από 200$.

Σίγουρα δεν έχουν support,δεν έχουν image stabilazation αλλά είναι φτηνές και σίγουρα "τραβάνε" τουλάχιστον 720p.
Συνεπώς για ερασιτεχνική χρήση έχουν άψογο vfm

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-850M μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gant
22-04-17, 13:17
Πονεμένη ιστορία οι κάμερες, το 99% δεν είναι αυτό που ισχυρίζεται ότι είναι, δλδ 4K.
Οι λίγες που είναι κοστίζουν πάνω από 200$.

Σίγουρα δεν έχουν support,δεν έχουν image stabilazation αλλά είναι φτηνές και σίγουρα "τραβάνε" τουλάχιστον 720p.
Συνεπώς για ερασιτεχνική χρήση έχουν άψογο vfm

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-850M μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε Ηλία, τα βιντεάκια τα είδες? τι 720p?

gant
22-04-17, 13:19
Γιωργο δωσε το λινκ να την παραγγειλω και εγω

https://www.tomtop.com/sport-cameras-282/p-d3976b.html

wheelman
22-04-17, 14:09
Ρε Ηλία, τα βιντεάκια τα είδες? τι 720p?
Κύριε Γιώργο με όλο τον σεβασμό, αλλά τα 4Κ δεν θα τα δείτε ποτέ...

Ναι μπορει να τραβήξει και 1080.
Αλλά χωρίς gyrο, σταθερό frame rate,Κ αισθητήριο της προκοπής που που συνήθως δεν είναι πάνω από 12mp.
Go pro δεν θα γίνει ποτέ.

Ακόμα και η xiaomi που έχει 200€ & την κοντράρει στα ίσια δεν ειναι ακριβώς αυτό που υπόσχεται...



Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

gant
22-04-17, 14:59
Κύριε Γιώργο με όλο τον σεβασμό, αλλά τα 4Κ δεν θα τα δείτε ποτέ...

Ναι μπορει να τραβήξει και 1080.
Αλλά χωρίς gyrο, σταθερό frame rate,Κ αισθητήριο της προκοπής που που συνήθως δεν είναι πάνω από 12mp.
Go pro δεν θα γίνει ποτέ.

Ακόμα και η xiaomi που έχει 200€ & την κοντράρει στα ίσια δεν ειναι ακριβώς αυτό που υπόσχεται...



Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Σαν να μου λες ότι το 1ο βιντεάκι δεν είναι 4Κ, λίγο ακόμη και θα αυτοθερηθώ βλάκας! :)

wheelman
22-04-17, 15:46
Σαν να μου λες ότι το 1ο βιντεάκι δεν είναι 4Κ, λίγο ακόμη και θα αυτοθερηθώ βλάκας! :)
Κε Γιώργο είναι interpolated

Και εγώ την παλιά xiaomi εχω, αλλά δεν λεω ότι είναι 2Κ, 1080 τραβάει

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

gant
22-04-17, 16:12
[QUOTE=wheelman;583103]Κε Γιώργο είναι interpolated

Και εγώ την παλιά xiaomi εχω, αλλά δεν λεω ότι είναι 2Κ, 1080 τραβάει

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk[/QUOTE

Και όμως, κάνεις λάθος, είναι progressive. :)

wheelman
22-04-17, 16:24
[QUOTE=wheelman;583103]Κε Γιώργο είναι interpolated

Και εγώ την παλιά xiaomi εχω, αλλά δεν λεω ότι είναι 2Κ, 1080 τραβάει

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk[/QUOTE

Και όμως, κάνεις λάθος, είναι progressive. :)
OK πάσο...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

gant
22-04-17, 16:25
Επίσης με stick usb3.0 και στην tv που είναι 4κ, παίζει αλοιφή. Αν θες να το δεις κάπως καλύτερα μπες στο youtube μέσω firefox ρύθμιση στα 2160p και πλήρης οθόνη.
Προς Θεού, δεν την συγκρίνω ούτε κατά διάνοια με gopro, αλλά για τα 39ε της δεν κοροιδεύουν καθόλου και επιπλέον με το XDV και το WIFI που διαθέτει, την χειρίζομαι μέσα απ την οθόνη του κινητού.

Thomelef
02-05-17, 08:47
με 15 φορές κάτω την τιμή της γκο προ, νομίζω τζάμπα το συζητάμε.

πολύ ωραία καμερούλα για τα λεφτά της και για να κάνεις την πλάκα σου.

gant
02-05-17, 09:20
Κε Γιώργο είναι interpolated

Και εγώ την παλιά xiaomi εχω, αλλά δεν λεω ότι είναι 2Κ, 1080 τραβάει

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


[QUOTE=wheelman;583103]Κε Γιώργο είναι interpolated

Και εγώ την παλιά xiaomi εχω, αλλά δεν λεω ότι είναι 2Κ, 1080 τραβάει

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk[/QUOTE

Και όμως, κάνεις λάθος, είναι progressive. :)


[QUOTE=gant;583105]
OK πάσο...



Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Ηλία τώρα που το ξαναδιαβάζω και φυσικά τα 4Κ είναι interpolated.
Στην ροή των ποστ, πήρα το interpolated ως interlaced. :ranting2:

Χρίστος
03-05-17, 10:26
Δεν την εχω δουλεψει την συγκεκριμενη. Φαινεται καλο vfm.
Απο προσωπικη εμπηρια με 1 του πλαισιου, 2 xiaomi, 1 go pro3 και μια της ele, αποφασισα να μν δωσω 40-50$ που υπολογιζα και να παω στα περιπου 100$ για να πιασω χαρ/κα go pro μαζι με καλο support που κατ εμε ειναι περαν της καμερας, κατι που αξιζει τα εξτρα $$.

Το support ειναι τρομερο. Μεσα σε 3 μηνες ηδη 3 φορες που μπηκα στο site τους, ειχαν βγαλει update που πραγματικα εκαναν ολα το software καλυτερο τη καθε φορα!!
Για το θεμα ποιοτητας κατασκευης και παρελκομενων ο Ηλιας την εχει δει και μπορει να επιβεβαιωσει.
Το ονομα αυτης "Thieye T5e"

Tsakirakos
08-05-17, 19:03
για 39€ ειναι αστερι! εγω εχω 2 gopro (νομιζα ειχα χασει την 3 black και πηρα και μια hero +). ta binteo της gopro εχουν πιο καλη ροη αλλα σε καμια περιπτωση δε δικαιολογειται η τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη τους!

https://www.youtube.com/watch?v=CQVk-UrKzN4&t=103s