PDA

Επιστροφή στο Forum : ESS M3 DCT + Speed & Style



m3est
28-05-10, 23:59
Εχω την τιμη να σας ανακοινωσω οτι μετα απο ενα διαστημα διαπραγματευσεων η ESS Tuning αποφασισε να δωσει στην Speed & Style την αποκλειστικοτητα των supercharger kits για την Ελλαδα.Απο τωρα και στο εξης μας περιλαμβανει και στη λιστα των dealer της.

https://www.esstuning.com/pages/Dealers.html

Με αφορμη το Μ3 Ε92 6ταχ που φτιαχτηκε προσφατα εγιναν αρκετες δοκιμες και αφου ολα εδειξαν να πηγαινουν μεχρι τωρα σωστα φτιαχτηκε και το γνωστο λευκο Μ3 DCT της Speed & Style .

Ετσι την περασμενη εβδομαδα βγηκε στο δρομο και αρχισε το στρωσιμο.Το πρωτο βραδυ η διαδρομη ηταν Αθηνα - Αργος - Λουτρακι και πισω.Δυστυχως ομως εβρεχε ασταματητα και δεν ηταν το ιδανικο.Την κυριακη που μας περασε ο καιρος ηταν καλος και η κλασσικη πια βολτα στο λουτρακι ηταν απιθανη.Το αυτοκινητο λειτουργησε αψογα και ιδιαιτερα οι ανησυχιες μου για τη λειτουργια του σαζμαν εξαφανιστηκαν.Οι αλλαγες συνεχιζουν να γινονται αστραπιαια με τη μονη διαφορα οτι τωρα υπαρχουν διαθεσιμα περιπου 13 κιλα επιπλεον ροπη.Φανταστειτε λοιπον το πεταγμα που κανει απο 2α σε τριτη.Απλα δεν περιγραφεται.

Η ESS δηλωνει 575ps και 530nm ροπη με νορμαλ εξατμιση.Αν λοιπον υπολογισουμε οτι η Akrapovic Evolution δινει 23 ιππους σε εργοστασιακο Μ3 εδω πρεπει να αγγιζουμε τα 600ps.Το αυτοκινητο δεν κρατιεται σε μετρια ασφαλτο.Στην εθνικη λοιπον μετα απο μερικα πατηματα σε καλο κομματι ευθειας ειδα σχετικα γρηγορα τη βελονα του κοντερ να βγαινει κατω απο την τελικη ενδειξη 330 και το ψηφιακο να κολαει στα 340χλμ.Στις δε ρεπριζ δεν περιγραφεται πως ανεβαζει.Συντομα θα ανεβασω και καποιους χρονους απο το Vbox.

Ετσι λοιπον λογω υποχρεωσεων δεν θα μπορεσω να το φερω στο Βολο υποσχομαι στην επομενη συναντηση να φερω το Μ3 και να μοιραστω μαζι σας τη χαρα μου που τωρα πια δεν κρυβεται με τιποτα.:dance1:

NickE60
29-05-10, 00:03
:w00t: ένας από τους 8 στον κόσμο και ένας από τους 2 στην Ευρώπη???

Πολύ καλή κίνηση!!!! :original:

..για τα υπόλοιπα τι να πεις??? :shok:

Konstantinos E60
29-05-10, 00:08
Για εμας τους "μικρους" θα φέρετε κάτι????:original:

Stathis
29-05-10, 00:11
μπραβο νικο και εις ανωτερα ευχομαι...

καλες -και προσεκτικες- βολτες...

ερωτηση: στο επομενο τρακ ντεϊ ποσα σετ ελαστικων θα χρειαστεις??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΔημήτρηςΜ3
29-05-10, 00:11
ετοιμασου
βγαλε προσφορες!!

Stathis
29-05-10, 00:14
αληθεια, με αυτο: https://www.esstuning.com/pages/E6x-M5-SC.html
τι εγινε?

gant
29-05-10, 00:14
Συγχαρητήρια. Καλές δουλειές αν και η εποχή είναι δύσκολη.
Εύχομαι όλα να πηγαίνουν ρολόι και να είστε πάντα άξιοι της εμπιστοσύνης της ESS.

m3est
29-05-10, 07:33
Για εμας τους "μικρους" θα φέρετε κάτι????:original:
Η αρχη εγινε με τα κιτ των Ε92 Μ3.Στην πορεια θα δειξει για ποια μοντελα θα υπαρξει ζητηση.

μπραβο νικο και εις ανωτερα ευχομαι...

καλες -και προσεκτικες- βολτες...

ερωτηση: στο επομενο τρακ ντεϊ ποσα σετ ελαστικων θα χρειαστεις??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Λεω να φερω κανα τριαξονικο με σπονσορα εταιρεια ελαστικων αλλιως δεν βλεπω προκοπη.Ηδη στον δρομο τα τηγανιζει.

αληθεια, με αυτο: https://www.esstuning.com/pages/E6x-M5-SC.html
τι εγινε?

Βρισκεται σε σταδιο εξελιξης και λενε πως θα το εχουν ετοιμο μεχρι το τελος της χρονιας.

merlin
29-05-10, 07:42
Μπράβο Νικόλα !!!
Μία ακόμη επιβράβευση των προσπαθειών σου !!!

Κατά τα άλλα, είσαι κακή παρέα ρε φίλε... Χαχαχα !!!
Το είδα από κοντά το εργαλεία, και ζηλεύωωωωωωωω !!!

Και ξαναζηλεύωωωωωωωωω !!!!!!

NICK_M3
29-05-10, 08:00
Nick να γίνει η δοκιμή!!!
θέλω να το δω απο κοντα το DKG !!!!!

είμαι στο χείλος...ενα σπρωξιματάκι θελώ....χαχαχαχαχαχα

αντε και εις ανώτερα φίλε!!!
το πες και το εκανες.....είσαι μέγιστο "τσογλανι" τελικά....χαχαχαχαχαχαχαχα!! !!!!

Z4 DCT
29-05-10, 08:30
Μπραβο ρε Νικο!!, τετοιες ενεργειες δειχνουν πολλα για την ποιοτητα των υπηρεσιων σου!!!!thumbthumbthumb

Vasilis
29-05-10, 08:36
Μπραβο Νικολα ....κ για την αποκλειστικοτητα απο την ess....αλλα κ για το καμαρι σου...!

Να το χαιρεσαι με συνεση , την γνωση την εχεις αλλωστε!

(για να δουμε...θα προλαβαινουμε να σε τραβαμε εστω κ με ψηφιακο ζουμ βιντεακι τωρα στις βραδυνες?):whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

z3 2.2
29-05-10, 08:45
Αααααυτα ειναι!!!
Μπραβο σου Νικολα,ενα καλο προιον θελει και σωστη υποστηριξη και πανω απ ολα επαγγελματικο after sales,πραγμα που απ οτι ακουω "το εχεις"!

m3est
29-05-10, 09:37
Μπράβο Νικόλα !!!
Μία ακόμη επιβράβευση των προσπαθειών σου !!!

Κατά τα άλλα, είσαι κακή παρέα ρε φίλε... Χαχαχα !!!
Το είδα από κοντά το εργαλεία, και ζηλεύωωωωωωωω !!!

Και ξαναζηλεύωωωωωωωωω !!!!!!
Που να πας και βολτααααααα!!!!!!

Nick να γίνει η δοκιμή!!!
θέλω να το δω απο κοντα το DKG !!!!!

είμαι στο χείλος...ενα σπρωξιματάκι θελώ....χαχαχαχαχαχα

αντε και εις ανώτερα φίλε!!!
το πες και το εκανες.....είσαι μέγιστο "τσογλανι" τελικά....χαχαχαχαχαχαχαχα!! !!!!
Εσυ χαθηκες.Ελα σε καμια συναντηση , παρε κανα τηλεφωνο.

Μπραβο Νικολα ....κ για την αποκλειστικοτητα απο την ess....αλλα κ για το καμαρι σου...!

Να το χαιρεσαι με συνεση , την γνωση την εχεις αλλωστε!

(για να δουμε...θα προλαβαινουμε να σε τραβαμε εστω κ με ψηφιακο ζουμ βιντεακι τωρα στις βραδυνες?):whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Αστα Βασιλη δεν ειναι πια για μες την Αθηνα.Πιο πολυ εθνικη κινειται παρα μεσα στην πολη.Πρωτη δευτερα μενει κατω ακαριαια.Αν ομως βγεις σε ανοιχτο δρομο με καλη ασφαλτο παταει κατω και ανεβαζει με τρομερους ρυθμους.

Z4///M
29-05-10, 10:08
κοβουμε εισητηριο για βολτα? :D

NICK_M3
29-05-10, 10:33
ναι αγορίνα μου έχεις δίκιο..είμαι ένοχος!!! βρίσε οσο θες!!!
στην επόμενη θα έρθω να πιουμε και καφεδάκι να τα πούμε!!!


και πάλι οτι καλύτερο και καλές δουλειές!!!!!

M_Dolce
29-05-10, 12:46
Νικο μου κατ'αρχην συγχαρητηρια για την αντιπροσωπεια. Εξαιρετικη κινηση απο μερους σου. Η ess αντπροσωπευεται πλεον στην Ελλαδα απο τον καλυτερο ισως επαγγελματια του ειδους!! Καλες δουλειες να εχεις και ευχομαι τα καλυτερα!!

Ακομη μια επιβραβευση των προσπαθειων σου απο τον κορυφαιο του ειδους δειγμα τσς υψηλης ποιοτητας των υπηρεσιων της speed & style!!

Οσο για το Μ3 τια πω...Να μην επαναλαβω οτι εχει ειπωθει για το λευκο κτηνος, απλα θελω βολτα!!

:thumbsup:

Dim135
29-05-10, 14:40
μπραβο νικο οσο για το μ3 σου τι να πω πριονι!

fanisk
29-05-10, 15:38
Συγχαρητηρια Νικο!

deepBLUE
29-05-10, 15:45
Μαλιστα...σε λιγο δε θα ξερουμε τι γιατρο θα χρειαστουμε και που θα πρεπει να νοσηλευτουμε...
Φωτιες μας εχεις βαλει....
Ευγε για την αντιπροσωπεια αλλα ess?
Kαμμια καλυτερη εταιρια δε βρηκες ? :hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Πες μας και μια τιμη τωρα για TS3 για μας τους μικρους φουκαριαριδες με πμ.
Να το χαιρεσαι Νικολα τα λογια ειναι περιττα.....:thumbsup:
:fountwtis::fountwtis::fountwtis:

stratos
29-05-10, 16:32
Τι λες τώρα? Να το χαίρεσαι και χωρίς ζημιές και με υγεία. Θυμάμαι εκείνη την βόλτα που 300αρίσαμε. Φαντάσου τώρα... Θα γίνει επανάληψη? χεχεχεχε

Πάντα τέτοια Νίκο

Monsta
29-05-10, 19:46
Τι κοινό έχουν άραγε η ESS με την S&S εκτός από τα δύο 'S' στο διακριτικό τους τίτλο?

Κατά τη γνώμη μου η ESS έκανε τη καλύτερη επιλογή αντιπροσώπου στην ελληνική αγορά, αν και μάλλον (η ESS) δε το γνωρίζει ακόμα. Οι επαγγελματίες του 'χώρου' είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού και η S&S είναι ένας από αυτούς. Εδώ και πολλά χρόνια τώρα...

Νίκο, χαίρομαι ιδιαίτερα για τη νέα σου συνεργασία και είμαι σίγουρος πως θα τα πας περίφημα.

Εύχομαι να υπάρχει κάποιος τρόπος να 'ενισχυθεί' ο S54 ώστε να μπορέσει να αντέξει μια τέτοια βελτίωση μακοπρόθεσμα,γιατί και τα Ε46 είναι μεγάλη αγορά.

m3est
30-05-10, 14:35
κοβουμε εισητηριο για βολτα? :D
Πραγματικα θελουν ολοι βολτα.Λογικο ειναι αλλα πως θα τους προλαβω ολους?

Μαλιστα...σε λιγο δε θα ξερουμε τι γιατρο θα χρειαστουμε και που θα πρεπει να νοσηλευτουμε...
Φωτιες μας εχεις βαλει....
Ευγε για την αντιπροσωπεια αλλα ess?
Kαμμια καλυτερη εταιρια δε βρηκες ? :hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Πες μας και μια τιμη τωρα για TS3 για μας τους μικρους φουκαριαριδες με πμ.
Να το χαιρεσαι Νικολα τα λογια ειναι περιττα.....:thumbsup:
:fountwtis::fountwtis::fountwtis:

Η συμφωνια εκλεισε ξεκινωντας με τα Κιτ των Μ3 Ε9Χ .Για ολα τα υπολοιπα αναλογως την ζητηση θα γινονται και οι παραγγελιες.

gusss
30-05-10, 14:46
330χλμ??????? :worthy: βρες σπονσορα κ βαζω το επικαθημενω.

soc12r
30-05-10, 15:00
Ενα απο ποιο ομορφα και γρηγορα Μ3 Ε92....!!!!!!!!

m3est
30-05-10, 21:26
Ενα απο ποιο ομορφα και γρηγορα Μ3 Ε92....!!!!!!!!

Πραγματι ειναι πολυ γρηγορο αλλα κι εσυ δεν πιανεσαι με τιποτα.Ποτε προλαβες κι εβγαλες φωτο και τις δημοσιευσες κι ολας.:thumbsup:

Karizma Z4
30-05-10, 22:27
Νικο πως το βλεπεις σε σχεση με το χειροκινητο του καρδιολογου ;

m3est
31-05-10, 09:14
Ειναι λιγο πιο γρηγορο.Κερδιζει στις αλλαγες λογω DCT.

yodas
31-05-10, 09:18
κλαψ, σνιφ, γλουπ, σλουρπ...λέξεις δεν βγάινουνε άλλες δυστυχώς

Thomelef
31-05-10, 09:23
κλαψ, σνιφ, γλουπ, σλουρπ...λέξεις δεν βγάινουνε άλλες δυστυχώς


τελείωνε εσύ ρε μλκ. μου θες και FORD τρομάρα σου.

Z4///M
31-05-10, 10:52
Πραγματικα θελουν ολοι βολτα.Λογικο ειναι αλλα πως θα τους προλαβω ολους?

θα σε προλαβω εγω καπου, στο μαγαζι με τη θεληση σου παντα για μια βολτα...:whistle:

Kostas_1
02-06-10, 09:14
τα οφτοπικ μεταφερθηκαν σε νεο θρεντ.....
ας συνεχισουμε επι του θεματος

m3est
02-06-10, 16:07
κλαψ, σνιφ, γλουπ, σλουρπ...λέξεις δεν βγάινουνε άλλες δυστυχώς

Ναι κλαιγε τωρα.Για ελα να κανουμε καμμια βολτα με το Μ3 να σου πω εγω αν θα ξαναπαρεις 335.:rally:

lourbas
07-06-10, 09:08
Ειναι λιγο πιο γρηγορο.Κερδιζει στις αλλαγες λογω DCT.

Einai οντως πιο γρηγορο αλλα θα ηθελα να δω το ποσο πραγματικα...thumb

Θα κανω μια δικαιη συμφωνια με τον Δημητρη...:th_Laie_67-1:
Θα του δωσω το δικο μ ου να κανει τις δουλειες του για 2 μερες κ θα παρω εγω το δικο του να κανω τις ''δουλειες'' μου για αλλες δυο...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

yodas
07-06-10, 09:43
και Μ3 να παρω για ess δεν με βλεπω....θα με μαζευετε απο κανα χωραφι

Thomelef
08-06-10, 07:10
και Μ3 να παρω για ess δεν με βλεπω....θα με μαζευετε απο κανα χωραφι

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

m3est
08-06-10, 09:25
και Μ3 να παρω για ess δεν με βλεπω....θα με μαζευετε απο κανα χωραφι

Μην το λες.Μπορει το αυτοκινητο να μαζευει χιλιομετρα με απιστευτους ρυθμους αλλα ειναι προοδευτικο στην επιταχυνση.Με το DSC στη ρυθμιση MDM (M Dynamic Mode) που ειναι μερικως απενεργοποιημενο επιτρεπει λιγο πλαγιολισθηση και ελαφρο σπιναρισμα οδηγειται κι απο οποιονδηποτε και δεν σε φοβιζει οτι μπορει να το χασεις.:rally:

Stathis
08-06-10, 09:33
ναι, στο καινουργιο λεξικο του ο μπαμπινιωτης διπλα στη λεξη προοδευτικοτητα θα βαλει φωτο ενα Μ3 ESS....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ααααααχαχαχαχα εισαι απιστευτος ρε νικο!!! :thumbsup:

m3est
08-06-10, 18:25
Αμφιβαλλεις?Παμε αυριο βολτα να το δεις πως ειναι οπως τα λεω.Και φερε και το λεξικο μαζι.