PDA

Επιστροφή στο Forum : E46 θορυβος κυλισης( βουητο)



dark knight
17-12-16, 13:20
Εδω και καιρο το αυτοκινητο μου κανει ενα εντονο και εκνευριστικο θορυβο κυλισης. Οπως οταν ρολλαρει σε σαγρε ασφαλτο. Ο θορυβος ξεκιναει στα 80 χλμ και παραμενει αμειωτος. 2 φορες εκανα ευθυγραμμιση ολα οκ. Τα λαστιχα σχεδον καινουρια..συνεμπλοκ καινουρια. Σημερα αλλαξα καιζαντες με φιλου που εχει το ιδιο αυτοκινητο. Αμεταβλητος ο θορυβος. Ο μηχανικος σε προφορικη επικοινωνια μου ειπε για ρουλεμαν η αρπαγμενο διαφορικο. Δεν πιεζω τοσο πολυ το αμαξι για να αρπαξει το διαφορικο.οσο για τα ρουλεμαν τα ειχα αλλαξει το 11. Αν θυμαμαι καλα ο νικος valvetronic ειχε αναφερει για ενα θορυβο που σχετιζοταν μετους θολους. Ακουω αποψεις

Lykouras
17-12-16, 15:34
Θεωρώ πως αν επρόκειτο για διαφορικό ή ρουλεμάν,ο θορυβος δεν θα ξεκινουσε από τα 80χλμ αλλά από πιο πριν και θα αυξανόταν ανάλογα.Ας περιμένουμε να μας πουν κι οι πιο εμπειροι τη γνώμη τους.

BILL007
17-12-16, 20:14
Πόσες χιλάδες χιλιόμετρα έχεις? Έχει ξαναλλάξει ρουλεμάν?

Εγώ το δίνω πρώτο ρουλεμάν και μετά διαφορικό, καλά στα είπε ο μάστορας thumb

savvas bmwdakias
17-12-16, 21:14
Γιαννη εμενα πριν σπασει το διαφορικο μου εκανε θορυβο σε ολα τα χλμ στο αφημα του γκαζιου.

dark knight
18-12-16, 11:10
Βασιλη 240.000χλμ.σαββα οχι εμενα μου κανει συνεχεια μετα απο καποια ταχυτητα.

dark knight
18-12-16, 11:13
Βασιλη ειχα αλλαξει το 11ρουλεμαν πισω. Νομιζω και το 14 το ενα πισω.μπροστα ποτε. Εχω την εντυπωση οτι ακουγεται απο μπροστ και λιγοτερο απο πισω.

JiMk86
18-12-16, 23:49
Αν την ώρα που περπατάς και κάνει θόρυβο, βάλεις νεκρά, τι κάνει; στο κάνει ότι ταχύτητα και αν έχεις κουμπωμένη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

dark knight
19-12-16, 12:49
Κανει θορυβο δημητρη και με νεκρα

nikos valvetronic
19-12-16, 22:04
Όχι καμία σχέση οι θόλοι με κάτι τέτοιο.Εμένα μου έβγαζε θόρυβο στο στρίψιμο ένα ελλατωματικό top mount.
Και εγώ λέω ρουλεμάν τροχού και μετά διαφορικό.Το διαφορικό αλλάζει θόρυβο στο πάτα-άσε.Το ρουλεμάν
είναι μόνιμο.Τα πίσω τα βρίσκεις εύκολα.Στην ράμπα επάνω βάζεις πέμπτη πατάς και ακούς.

dark knight
30-12-16, 13:29
Μουαγιε εμπρος παει για αλλαγη.ελπιζω να σταματησει το βουητο