PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή 540 Ε34



/vaggelis/
25-11-16, 16:44
Από τον Ιούνιο του 2010 είμαι κάτοχος μιας 525 Ε34. Ύστερα από έξι χρόνια αγαστούς συμβίωσης μαζί της έφτασε η στιγμή για το επόμενο βήμα. Ύστερα από αρκετή σκέψη αποφάσισα να ξεκινήσω για μετατροπή. Και αφού έτσι κι αλλιώς θα έμπαινα στα έξοδα το Μ5 Ε34 ήταν μονόδρομος. Ψάχτηκα για μήνες αλλά μου ήταν αδύνατο να βρω γνήσιο Μ5 έτσι ώστε να περάσω όλο τον εξοπλισμό στο 525. Βρήκα μόνο κάποιες μετατροπές της κακιάς ώρας.

Εκτός αυτού ήθελα κάτι πιο “σπάνιο” και ξέρω ότι μετατροπές Μ5 υπάρχουν αρκετές. Έτσι στράφηκα σε άλλα μονοπάτια με περισσότερους κυλίνδρους! Η δεύτερη ιδέα αφορούσε σε 550 Ε34 με V12 μοτέρ από 750 Ε32. Η ιδέα όμως εγκαταλείφθηκε γρήγορα αφού ο M70, με μόνο δύο βαλβίδες ανά κύλινδρο, είναι αρκετά ασθενικός (σκάρτα 300 άλογα). Ναι ξέρω, υπάρχει και ο S70 από την 850CSi με τα 380 άλογα αλλά θα έπρεπε να το φέρω από το εξωτερικό...

Όπως ίσως έχετε καταλάβει ο V8 Μ60 ήταν η τελική μου απόφαση. Στάθηκα αρκετά τυχερός και βρήκα γνήσιο 540 σε μάντρα ανακύκλωσης. Βέβαια ήξερα από την αρχή ότι 540 θα έβρισκα μόνο αυτόματο, ενώ εγώ ήθελα χειροκίνητο.

Το project έχει προχωρήσει και τώρα βρίσκεται στο στάδιο που περνάω στο σκάφος του πρώην 525 τα μηχανικά μέρη του 540. Εννοείται πως έχουν βρεθεί όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα (βολάν, 6-άρι κιβώτιο, LSD 3.45) έτσι ώστε να γίνει χειροκίνητο. Στόχος μου είναι να προσεγγίσω, όσο αυτό είναι εφικτό, τα σπάνια Μ540. Στο τέλος, αν όλα έχουν πάει καλά, πρέπει να μοιάζει με το παρακάτω (δυναμώστε τον ήχο στο βίντεο :) )


https://www.youtube.com/watch?v=EtBJgaP6a98

BILL007
25-11-16, 16:56
Με το καλό το project! :thumbsup:

Αλήθεια το 6άρι απο που το βρήκατε? Είναι δύσκολο σε αυτά τα μοτέρ να το βρεις και να μην το πληρώσεις αδρά. Ωστόσο υπάρχουν πατέντες που προσαρμόζεις σασμάν 6άρι ακόμα και απο άλλες εταιρίες (π.χ Audi A6 2.5TDI) με τον κατάλληλο adaptor και φυσικά πολύ χαμηλότερο κόστος

https://i.ebayimg.com/images/g/QOoAAOSwx~JWFR1-/s-l1600.jpg



https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-V12-M70-M73-ENGINE-ADAPTER-PLATE-TO-BMW-M60-M62-V8-MANUAL-GEARBOX-420G-SWAP-/182365859909?hash=item2a75da3045

Κράτα μας ενήμερους και περιμένουμε πολλές πολλές φωτό!

:worthlesswithoutpic

/vaggelis/
25-11-16, 17:08
Χειροκίνητα 540 φτιάχτηκαν ελάχιστα και απ' όσο γνωρίζω κανένα από αυτά δεν ήρθε στην Ελλάδα τη δεκαετία του 90 (ούτε αργότερα). Επομένως, για χειροκίνητο 6-άρι σαζμάν είχα μόνο μία επιλογή: από Μ5 Ε39. Ευτυχώς βρήκα ένα μεταχειρισμένο το οποίο μου κόστισε 800 ευρώ. Πληροφοριακά, το καινούριο από την αντιπροσωπεία κοστίζει περίπου 5000 ευρώ!!!

m_power_lunatic
25-11-16, 17:49
Χειροκίνητο 540i υπάρχει με ελληνικά νούμερα σε συνεργείο εξειδικευμένο,γνησιο κιόλας.

/vaggelis/
26-11-16, 20:05
Μερικές γρήγορες ερωτήσεις:

1. Το 525 έχει τη στενή μάσκα, ενώ το 540 έχει τη φαρδιά. Προς το παρόν, στο 525 θα κρατήσω τη στενή και αργότερα όταν το βάψω θα περάσω τη φαρδιά με το αντίστοιχο καπό μπροστά. Το θέμα είναι ότι πίσω από τη στενή μάσκα δεν χωράνε οι σωληνώσεις από το σύστημα ψύξης του υδραυλικού τιμονιού. Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι το κύκλωμα αυτό δεν είναι απαραίτητο. Έχει δίκιο; Αν λείπει αυτό το κύκλωμα μπορεί να υπάρξουν προβλήματα;
2. Στο 525 όταν ξεκινούσα από στάση με τέρμα γκάζι επάνω στην γρήγορη αλλαγή από δευτέρα σε τρίτη το αμάξι έκοβε απότομα προς τα αριστερά, αν και το τιμόνι ήταν εντελώς ευθεία. Υποθέτω ότι με το απλό ανοιχτό διαφορικό όλη η επιτάχυνση έπεφτε μονοκόμματα στον έναν τροχό και γι’ αυτό δημιουργούσε ροπή προς τα αριστερά. Τώρα με το μπλοκέ διαφορικό πιστεύω πως το φαινόμενο θα αμβλυνθεί. Σωστή η υπόθεσή μου;
3. Το 525 φοράει ήδη εμπρός, πίσω φρένα από Μ5 Ε34. Οι δαγκάνες όμως είναι απλές μονοπίστονες, ενώ οι δίσκοι μπροστά 315mm. Σκέφτομαι για δίσκους μεταξύ 370-380mm και 6-πιστονες δαγκάνες μπροστά και 4-πίστονες πίσω. Από ποιο μεταγενέστερο μοντέλο θα μπορούσα να δανειστώ το ανάλογο σετ που να ταιριάζει όμως σε Ε34; Για παράδειγμα, οι δισκόπλακες από Μ5 Ε60 είναι συμβατές;

Vassilis ///M
27-11-16, 11:36
Καλημέρα Βαγγέλη...
Για να βάλεις φρένα από Μ5 Ε60 θα χρειαςτείς οπωςδήποτε 19αρες ζάντες....
Είςαι πρόθυμος να χάςεις την άνεςη ςου ςε ςχέςη με τώρα που πιθανόν να φοράς 16-17??

Πιθονόν να ταιριάζουν οι διςκόπλακες οι ςυγκεκριμένς είναι 374x36 δν θυμάμαι ακριβώς το offςετ που έχουν...
ςυνδιάζονται πολύ καλά με 6πίςτονες από Cayenne Turbo με τους κατάλληλους αντάπτορες...
Μιλάω για μπροςτά πάντα...

Πάντως ςε Ε39 και Ε38 που έχω δει ταιριάζουν κανονικότατα οι δίςκοι...Κάθονται κουτί..

/vaggelis/
29-11-16, 12:26
Βασίλη καλημέρα,

Το 525 έχει ήδη τις 10-άκτινες 18-άρες ζάντες από Μ3 Ε46. Σε αυτές δε χωράνε το φρένα από Μ5 Ε60; Άνεση ποτέ δεν είχα αφού τα αμορτισέρ (Bilstein κίτρινα B8) είναι κούτσουρα και καταλαβαίνεις και την παραμικρή λακκούβα στο δρόμο!

pilot
29-11-16, 13:48
Με τις 18αρες μπορείς να βάλεις μάξιμουμ δίσκους 365 και 6πιστονη δαγκάνα αλλά θα χρειαστείς αποστατες 20mm

/vaggelis/
02-03-17, 18:43
Το project φτάνει αισίως στο τέλος και ευτυχώς χωρίς απρόοπτα! Ίσως και μέσα στην επόμενη εβδομάδα οι ηλεκτρολογικές εργασίες θα έχουν τελειώσει.

Σειρά έχει ο θεός Ήφαιστος (εξατμισάς). Στο θέμα της εξάτμισης έχω κάποιους προβληματισμούς και θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω σκοπό να τοποθετήσω ανοξείδωτες σωλήνες αλλά το θέμα είναι το μήκος τους. Να ξεκινάνε ακριβώς από τα χταπόδια ή λίγο μετά από εκεί που κουμπώνουν οι αισθητήρες λ; Το πιο εύκολο είναι σίγουρα το δεύτερο. Πόσο διατομή πρέπει να έχουν οι δίδυμες σωλήνες; Προσωπικά σκέφτομαι κάπου μεταξύ από 2 έως 3 ίντσες η καθεμία. Καταλύτες και μεσαίο έχουν ήδη πεταχτεί και στη θέση τους θα μπει σκέτη σωλήνα. Για την άκρη έχω αγοράσει ένα μεταχειρισμένο τελικό Eisenmann race από Μ5 Ε34 με μπούκες 86mm η καθεμία. Υποθέτω ότι με αυτή τη διάταξη ο ήχος θα παραπέμπει σε φόρμουλα 1 της δεκαετίας του 90!

Και για τους πολύ μερακλήδες... Πόσο εύκολο είναι να φτιαχτεί σε Ε34 διπλή εξάτμιση σαν κι αυτή

41076

stef
02-03-17, 19:14
Την μετατροπή την δήλωσες ή παραμένει αδήλωτο....;
Κάτι μου λέει μετά το τραγικό τροχαίο οι έλεγχοι θα αυξηθούν πανελλαδικώς...

/vaggelis/
02-03-17, 19:36
Το 525 είναι από ΟΔΔΥ (στον αριστερό θόλο φέρει ειδικό αριθμό). Στην άδεια όμως (πρώτη Ελληνική) είναι δηλωμένο 2000 κυβικά. Όσους κι αν ρώτησα (φοροτεχνικούς, λογιστές, δικηγόρους) κανένας δεν ήξερε τι ακριβώς ισχύει με τα αυτοκίνητα από ΟΔΔΥ. Απ’ ότι μου είπαν, είναι πάγια τακτικά στην άδεια ενός αυτοκινήτου από ΟΔΔΥ να αναγράφονται πάντα λιγότερα κυβικά απ’ ότι είναι. Πόσο λιγότερα; Κανένας δεν ξέρει με ακρίβεια. Πάντως εδώ στην επαρχία δεν υπάρχουν τέτοιοι έλεγχοι. Για παράδειγμα το καλοκαίρι είχα βγάλει το 540 στο δρόμο δίχως πινακίδες και δίχως κανένα χαρτί με σταμάτησαν και εκεί που ήμουν σίγουρος ότι τον είχα πιει μου έκαναν μόνο σύσταση, αφού βέβαια τους εξήγησα ότι το έχω για ανταλλακτικά.

stef
03-03-17, 08:58
Πάντως εδώ στην επαρχία δεν υπάρχουν τέτοιοι έλεγχοι. Για παράδειγμα το καλοκαίρι είχα βγάλει το 540 στο δρόμο δίχως πινακίδες και δίχως κανένα χαρτί με σταμάτησαν και εκεί που ήμουν σίγουρος ότι τον είχα πιει μου έκαναν μόνο σύσταση, αφού βέβαια τους εξήγησα ότι το έχω για ανταλλακτικά.

Μάλιστα....
Τώρα αυτά τα γράφεις πραγματικά ή θέλεις να μας δείξεις κάτι...;
Όλα τα ανωτέρω είναι παραβάσεις πού δεν αξίζει να αναφέρονται δημόσια σε ένα forum...
Μετά λέμε για αυτοκινητιστική παιδεία....
Πολύ κρίμα

/vaggelis/
17-03-17, 16:16
*** UPDATE ***

Μόλις στα 162 χλμ μετά το τέλος της μετατροπής συνέβη το ακόλουθο: στην ευθεία και πάνω στην αλλαγή από 3η σε 4η, με περίπου 130 km/h, ακούστηκε ένας έντονος μεταλλικός θόρυβος σπασίματος και το αυτοκίνητο έμεινε. Η αυτοψία έδειξε ότι ο δίσκος του συμπλέκτη καταστράφηκε τελείως (σκόνη), ενώ τα θραύσματά του προκάλεσαν και μια ρωγμή στη χελώνα του κιβωτίου.

Όλο το σετ του συμπλέκτη καθώς και το βολάν αγοράστηκαν καινούρια από την Πλατωτεχνική στην Αθήνα δίνοντας αριθμό πλαισίου από χειροκίνητο 540 Ε34. Ο δίσκος είμαι σίγουρος ότι ήταν ο κατάλληλος αφού είχε τη σωστή διάμετρο (265mm).

Το ερώτημα είναι το εξής: τι προκάλεσε την τόσο γρήγορη φθορά του;

Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι δεν άντεξε τη μεγάλη ροπή του V8 καθώς τα λαμάκια που συγκρατούν περιμετρικά τα φερμουίτ είναι πάρα πολύ λεπτά. Μάλιστα μου έδειξε δίσκο από αμάξι 1000 κυβικών με πιο χοντρά λαμάκια. Μπορεί όντως να ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, παγκοσμίως όλα τα χειροκίνητα 540 Ε34 δε θα είχαν εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα;

Η λύση που προτάθηκε είναι να φτιάξουμε χειροποίητο ενισχυμένο δίσκο σε μαγαζί που ειδικεύεται σε ανταλλακτικά για αγωνιστικά αμάξια.

Επίσης συμβαίνει και το εξής: στο ρελαντί το μοτέρ παρουσιάζει έναν έντονο κραδασμό (τρέμει έντονα στη θέση του) που μεταδίδεται σε όλο το αμάξωμα. Λογικά ο κραδασμός αυτός θα υπάρχει και εν κινήσει που όμως δεν γίνεται αισθητός λόγω της ταχύτητας. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτός ο κραδασμός μπορεί να προκάλεσε την αστοχία του δίσκου...

Καμιά ιδέα κανείς;

BILL007
17-03-17, 19:14
*** UPDATE ***

Μόλις στα 162 χλμ μετά το τέλος της μετατροπής συνέβη το ακόλουθο: στην ευθεία και πάνω στην αλλαγή από 3η σε 4η, με περίπου 130 km/h, ακούστηκε ένας έντονος μεταλλικός θόρυβος σπασίματος και το αυτοκίνητο έμεινε. Η αυτοψία έδειξε ότι ο δίσκος του συμπλέκτη καταστράφηκε τελείως (σκόνη), ενώ τα θραύσματά του προκάλεσαν και μια ρωγμή στη χελώνα του κιβωτίου.

Όλο το σετ του συμπλέκτη καθώς και το βολάν αγοράστηκαν καινούρια από την Πλατωτεχνική στην Αθήνα δίνοντας αριθμό πλαισίου από χειροκίνητο 540 Ε34. Ο δίσκος είμαι σίγουρος ότι ήταν ο κατάλληλος αφού είχε τη σωστή διάμετρο (265mm).

Το ερώτημα είναι το εξής: τι προκάλεσε την τόσο γρήγορη φθορά του;

Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι δεν άντεξε τη μεγάλη ροπή του V8 καθώς τα λαμάκια που συγκρατούν περιμετρικά τα φερμουίτ είναι πάρα πολύ λεπτά. Μάλιστα μου έδειξε δίσκο από αμάξι 1000 κυβικών με πιο χοντρά λαμάκια. Μπορεί όντως να ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, παγκοσμίως όλα τα χειροκίνητα 540 Ε34 δε θα είχαν εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα;

Η λύση που προτάθηκε είναι να φτιάξουμε χειροποίητο ενισχυμένο δίσκο σε μαγαζί που ειδικεύεται σε ανταλλακτικά για αγωνιστικά αμάξια.

Επίσης συμβαίνει και το εξής: στο ρελαντί το μοτέρ παρουσιάζει έναν έντονο κραδασμό (τρέμει έντονα στη θέση του) που μεταδίδεται σε όλο το αμάξωμα. Λογικά ο κραδασμός αυτός θα υπάρχει και εν κινήσει που όμως δεν γίνεται αισθητός λόγω της ταχύτητας. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτός ο κραδασμός μπορεί να προκάλεσε την αστοχία του δίσκου...

Καμιά ιδέα κανείς;

Aρχικά θέλω να πιστεύω ότι ο κραδασμός μάλλον είναι κάποια βασή μηχανής. Για το πιο ενισχυμένο βολάν και δίσκο θα σου πρότεινα να μην πας σε 6φτερους και αγωνιστικούς, γιατί κατα 98% δεν θα σου είναι μια ευχάριστη εμπειρία. Θα προσανατολιζόμουν σε βολάν και δίσκο απο Μ5 Ε34 που είναι δοκιμασμένη ήπια λύση.

:original:

panos320
18-03-17, 07:02
Μήπως ,λεω μήπως, ειναι προβληματικο και το βολαν σου; Αυτός ο κραδασμος ποι λες μήπως ειναι απο κακο ζυγισμα και κακη τοποθετηση του βολαν και στραβογυρνα δημιουργοντας αντιβαρο;Λογικά το σασμαν σου θα πρεπει να ειναι απο καποιο χειροκινητο v8 της BMW γιατι 540 χειροκινητο δεν πρεπει να βγήκε και αν βγηκε θα πρεπει να ειναι super σπάνιο.Οι χώρες στις οποιες απευθύνεται αυτο το μοντέλο εχουν παραδοση στο cruising και σε αυτοματα κιβώτια με πολλα κυβικά. Τι προτείνω λοιπόν........ Αν το σασμαν σου ειναι π.χ. απο m5 βαλε βολαν και δισκο πλατω απο Μ5 και ουτω καθ εξής. Θέλω να πιστευω οτι απο εκει ειναι το προβλημα σου

/vaggelis/
18-03-17, 11:30
Το βολάν και το σετ συμπλέκτη τα αγόρασα από την Πλατωτεχνική στην Αθήνα δίνοντας αριθμό πλαισίου από χειροκίνητο 540 Ε34. Το κιβώτιο είναι το 6-άρι από 540 Ε39.

Βολάν και δίσκος από Μ5 Ε34 6-κύλινδρο δεν ταιριάζουν σε 8-κύλινδρο. Ο δίσκος του Μ5 Ε34 για παράδειγμα δεν χωράει στο μπριζντιρέκ. Μόνο σετ από Μ5 Ε39 αλλά είναι πανάκριβο!

Για να εξετάσω αν το βολάν είναι αυτό που δημιουργεί τον κραδασμό σκέφτηκα το εξής. Να το βγάλω και στη θέση του να βάλω την απλή λαμαρίνα που είχε αρχικά το αυτόματο 540. Λογικά η μίζα θα ξεκινήσει το μοτέρ και με την απλή λαμαρίνα, σωστά; Αν ο κραδασμός είναι και πάλι παρόν τότε σίγουρα φταίει η λειτουργία του μοτέρ. Η διάγνωση έδειξε μια σποραδική βλάβη στον αισθητήρα λ 1 και επίσης ότι το μπλοκ 1 έχει πολύ πλούσιο μείγμα. Υποθέτω ότι ίσως κάποιο μπεκ είναι κολλημένο ή ακόμα και σπασμένο ψεκάζοντας συνεχώς βενζίνη με αποτέλεσμα το μπλοκ 1 να μην συγχρονίζεται με το μπλοκ 2. Στα 162 χλμ που πρόλαβα να διανύσω είχα μια μέση κατανάλωση 26.7 L/ 100 km που είναι απλά υπερβολική ακόμα και για V8!

Βέβαια, ούτε στο μάστορα έχω εμπιστοσύνη και φοβάμαι ότι ίσως έγινε και κακή τοποθέτηση. Το ερώτημα είναι μπορεί να γίνει κακή τοποθέτηση κι αν ναι, πώς; Ή μήπως το σετ συμπλέκτη θα κουμπώσει σωστά ή καθόλου!

PetrosD
18-03-17, 11:34
Δεν είναι δύσκολο να βγάλεις τα μπεκ και να τα πας να σου μετρήσουν την παροχή τους.

BILLYS
18-03-17, 12:30
Το συνεργείο ασχολείται με bmw ή και με ότι κάτσει;
Αν ισχύει το τελευταίο και δεν λυθεί το πρόβλημα με τη λαμαρίνα που είπες παραπάνω, σε κόβω να καταλήγεις σε συνεργείο bmw και να το ξαναπληρωνεις βάλε - βγάλε.
Ειλικρινά σου εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεις .

/vaggelis/
18-03-17, 12:41
Δυστυχώς στην περιοχή που μένω υπάρχει μόνο ένα συνεργείο που ειδικεύεται σε BMW αλλά ο μάστορας φοβήθηκε να αναλάβει τη μετατροπή. Έτσι μοιραία οδηγήθηκα σε άλλο συνεργείο με μάστορα που διέπεται από τη νοοτροπία του όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω... Για παράδειγμα, όταν του πήγα το τεράστιο βολάν διπλής μάζας το πέρασε για χαλασμένο καθώς δεν ήξερε και ούτε είχε το ειδικό TORX κλειδί για τις 9 βίδες που δένουν στο στρόφαλο.

Αν βάλω τη λαμαρίνα του αυτόματου στη θέση του βολάν το μοτέρ θα ξεκινήσει, σωστά; Αν τότε το μοτέρ δεν τρέμει σημαίνει αυτόματα ότι έχει γίνει λάθος τοποθέτηση του βολάν που σίγουρα οδήγησε και στην πρόωρη αστοχία του δίσκου. Αν όντως συμβεί αυτό με βλέπω να πηγαίνω με ερπυστριοφόρο Cat στο συνεργείο του για γκρέμισμα...

dklitiro
18-03-17, 13:58
Σε Ε36 m44 1,9, μετά από ταξίδι βγαίνοντας σε έξοδο της Αττικής οδού μου έκανε κραδασμούς σαν να μην δουλευε ένας ή δυο κυλινδροι. Εν κινήσειδεν παρουσιαζε τίποτα. Τελικά είχε καταστραφεί η βάση του βολάν (διπλής μάζας) με αποτέλεσμα να δουλεύει έκκεντρα και να δημιουργει τους κραδασμούς. Η αντικατάστασή του ελυσε το προβλημα των κραδασμών αλλα η επιπολαιότητα του μηχανικου στο μονταρισμα δημιούργησε αλλα προβλήματα μετά, οποτε προσοχή μεγάλη σε όποιον βάζει χέρι στο αυτοκίνητο!

BILLYS
18-03-17, 15:01
Εδώ μιλάμε για σοβαρή και ιδιαίτερη μετατροπή.
Κατ αρχήν ξεκινάμε από το συνεργείο .
Αν ασχολείται με bmw , αν έχει ειδικές μηχανολογικές γνώσεις και τον απαραίτητο εξοπλισμό.
Εφόσον βρεθούν αυτά πάμε στο projekt.
Αν γίνεται και πως γινεται και το κυριότερο αν έχει ξαναγίνει.
Με λίγα λόγια όλο το εγχείρημα απαιτεί σχεδιασμό και φυσικά χρήμα.

Το δικό μου 90αρι όπως έχω γράψει τσιμπάει λάδι.
Πήγα λοιπόν σε εξειδικευμένο bmw και ξέρεις τι μου είπε μάστορας;
"Βάλε ένα 335".
Φυσικά από τότε ούτε απ έξω δεν περνάω.

panos320
18-03-17, 15:47
Με αυτά που αναφέρεις νομίζω πως λογικά ια έχεις πρόβλημα και με το βολάν.Ενας Θεός ξέρει πως το εφάρμοσε επάνω στον στροφαλο και με τι ροπη το έσφιξε.Απο αυτό και μονο μπορει να δημιουργήσει αντίβαρο.Έλεγξε το οσο ειναι ώρα για ναμην παρεις τον στροφαλο με τα καβαλετα στο χερι.Τα μπεκ τα ελέγχεις πολυ ευκολα.σε ενα δοκιμαστηριο και τα διορθωνεις ή τα αντικαθιστας.

/vaggelis/
18-03-17, 18:05
Γενικά τι πρέπει να προσέξω και πώς μπορώ να αποδείξω ότι το σπάσιμο του δίσκου οφείλεται στη λάθος τοποθέτηση από το μηχανικό;

Για παράδειγμα, αν με τη λαμαρίνα του αυτόματου στη θέση του βολάν το μοτέρ δεν τρέμει τότε 1000% είχε βιδώσει στραβά το βολάν, σωστά; Και είναι λογικό 30 κιλά βαρίδι αν περιστρέφεται παράκεντρα μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει.

panos320
19-03-17, 06:05
Κάπως έτσι. Δοκιμάστε αυτό που είχε από την μάνα του και αν δεν υπάρχει κραδασμός τότε ξέρεις τι πρέπει να κάνεις thumb

DIM27
19-03-17, 07:15
Παρακολουθησα την πεντε μηνων κα 32 σελιδων οδυσσεια της μετατροπης (Σε αδελφο forum) η οποια εγινε πραγματικα μεσω πληκτρολογιου και πραγματικα με οσα καταλογιζες στον μηχανικο και ηλεκτολογο σου δεν περιμενα οτι θα δουλευε εστω και 162 χλμ.Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω τους εχεις κανει συνεταιρους στην τσεπη σου.

/vaggelis/
28-03-17, 20:40
Καθώς τοποθετούσαμε τον καινούριο δίσκο τράβηξα ένα βίντεο με το βολάν να γυρίζει μόνο του. Το βολάν είναι φυσικά διπλής μάζας και παρατηρώ τα εξής: το μέσα μέταλλο (αυτό με το χτένι που χτυπάει η μίζα) γυρνάει κανονικά. Το έξω μέταλλο όμως, εκεί που ακουμπάει ο δίσκος, γράφει κάποια μικρά οχτάρια. Είναι φυσιολογικό αυτό; Προσωπικά νομίζω πως όχι.


https://www.youtube.com/watch?v=baEKJUbTNEE

Στο ρελαντί υπάρχει ακόμα ο κραδασμός του μοτέρ που μεταφέρεται σε όλο το σκάφος. Δείτε για παράδειγμα στο παρακάτω βίντεο πόσο τρέμει η κάμερα, που αρχικά είναι επάνω στο τιμόνι, όταν ξεκινά το μοτέρ. Και επίσης το πόσο τρέμει το μπουκάλι με το νερό επάνω στη μηχανή. Σίγουρα αυτό το φαινόμενο δεν είναι καθόλου φυσιολογικό. Φαίνεται σαν το μοτέρ να ρετάρει κάπως. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το εξής: εν κινήσει στο δρόμο, μπορεί να προκληθεί κάποια άλλη βλάβη από αυτόν τον κραδασμό; Η διάγνωση βγάζει ότι το μπλοκ 2 έχει πολύ πλούσιο μείγμα. Σήμερα έγραψα μια απόσταση περίπου 6 χλμ και η μέση κατανάλωση ήταν 25.6L/100 km, που σίγουρα είναι υπερβολική! Θα ξεκινήσω με καθαρισμό των μπεκ και βλέπουμε...


https://www.youtube.com/watch?v=eHmrlijF3SE

PetrosD
28-03-17, 22:31
Εμένα δε μου φαίνεται φυσιολογικό το παίξιμο, αλλά δεν έχω γνώση ή εμπειρία για να σου πω με σιγουριά ότι έχεις πρόβλημα.
Επίσης, φτιάξε σύντομα το πλούσιο μείγμα. ΑΜΕΣΑ!

/vaggelis/
06-04-17, 20:42
Σήμερα τοποθετήθηκε η νέα εξάτμιση. Λίγο μετά τους αισθητήρες λ ξεκινάνε δίδυμες ανοξείδωτες σωλήνες διαμέτρου 63.5mm (2.5 ίντσες), χωρίς φυσικά καταλύτες και μεσαίο, και καταλήγουν σε ένα τελικό Eisenmann από Μ5 Ε34. Το τελικό είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό στο παρακάτω βίντεο


https://www.youtube.com/watch?v=ufBBkFixmx0

Δυστυχώς το ηχητικό αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό. Ο ήχος στο ρελαντί αλλά και σε υψηλές στροφές δεν παραπέμπει καθόλου σε V8 μοτέρ. Ίσως να είναι και λιγότερο θορυβώδες από το 525 που και εκεί ήταν μόνο το εργοστασιακό τελικό, δίχως καταλύτες και μεσαίο. Υποθέτω ότι όλα οφείλονται στη μικρή διατομή του σωλήνα μέσα στο τελικό (περίπου 30mm), καθώς και στα αρκετά φίλτρα που έχει περιμετρικά, τα οποία και πνίγουν τον ήχο.

Υπάρχει βέβαια πάντα η λύση του απλού σωλήνα που όμως θα ακούγεται υπερβολικά πολύ και θα ενοχλεί ειδικά σε μεγάλες διαδρομές.

Εσείς τι προτείνετε;

Προσωπικά θα ήθελα να ακούγεται σαν ένα από τα παρακάτω

1. Loud

https://www.youtube.com/watch?v=mHkxR1W9li0

2. More loud

https://www.youtube.com/watch?v=EtBJgaP6a98

3. Extreme!

https://www.youtube.com/watch?v=rpBrmKFyQS4

Εσείς τι θα προτιμούσατε από τα παραπάνω τρία και γιατί;

BILLYS
06-04-17, 21:34
Αν ο θόρυβος ανταποκρίνεται σε πραγματικές συνθήκες, έτσι και ξεκινήσεις για Θεσσαλονίκη, ζήτημα να φτάσεις μέχρι Μαλακάσα κι εκεί με ασπιρίνες.
Το ζητούμενο είναι να φτιάξεις μία εξάτμιση που από τη μία να χαρακτηρίζει το μοτέρ και να είναι ευχάριστο στην οδήγηση με μία σπορ νότα.
Βέβαια μιλάμε για προσωπικά γούστα...

m_power_lunatic
07-04-17, 07:00
Απο την μια αυτα που λεει ο παραπανω και απο την αλλη να μην μολυνει το περιβαλλον χωρις καταλυτες......

PetrosD
07-04-17, 13:53
Με το πλατό και το δίσκο του συμπλέκτη, τί έκανες;

DIM27
07-04-17, 13:54
Τι να σχολιασει κανεις.Ισως το "μπουρι"της σομπας να ειναι η λυση σου.!!!

/vaggelis/
07-04-17, 15:14
Με το πλατό και το δίσκο του συμπλέκτη, τί έκανες;

Τοποθετήθηκε καινούριος ενισχυμένος δίσκος και μέχρι στιγμής όλα δείχνουν καλά, καθώς το σημείο αποσύμπλεξης είναι το αναμενόμενο.


Τι να σχολιασει κανεις.Ισως το "μπουρι"της σομπας να ειναι η λυση σου.!!!

Νομίζω πως δε ζητάω κάτι παράλογο! Που να πάρει η ευχή δεν μπορεί να έχεις V8 με πάνω από 5 λίτρα και να ακούγεται περίπου σα δίλιτρο! Αμαρτία δεν είναι;

Όταν σπούδαζα στη Θεσσαλονίκη είχα την τύχη να βρεθώ συνοδηγός σε Ferrari Modena με επίσης V8 αλλά μόλις 3500 κυβικά. Ο ήχος ήταν απλά απίστευτος. Εντάξει συμφωνώ ότι το μοτόρι της Ferrari στροφάρει στις 9000+ στροφές αλλά και οι 7500 του V8 της BMW δεν είναι λίγες.

Το βέλτιστο θα ήταν το εξής: μέχρι τις 2500-3000 σαλ να ο ήχος να είναι σχετικά ήρεμος με ένα ευχάριστο γουργούρισμα αλλά μετά τις 3000 να νομίζεις πως έρχεται η Αποκάλυψη!

Πριν μερικά χρόνια είχα δει ένα βίντεο (δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω τώρα) που έδειχνε μια έξυπνη κατασκευή ενός Ιταλού. Σε μια καινούρια 330 είχε κάνει το εξής. Το σύστημα της εξάτμισης ήταν εντελώς απείραχτο με κανονικά τους καταλύτες, μεσαίο και τελικό και ο ήχος ήταν νορμάλ (εργοστασιακός). Λίγο πριν τους καταλύτες είχε τοποθετήσει μια βαλβίδα και ένα στόμιο προς το έδαφος. Με ένα συρματόσχοινο, δίπλα στο χειρόφρενο, ενεργοποιούσε τη βαλβίδα και έτσι η ροή των καυσαερίων πήγαινε κατευθείαν προς τα έξω δημιουργώντας έτσι έναν τέλειο ήχο, όποτε γούσταρε!

BILL007
08-04-17, 21:27
ενεργοποιούσε τη βαλβίδα και έτσι η ροή των καυσαερίων πήγαινε κατευθείαν προς τα έξω δημιουργώντας έτσι έναν τέλειο ήχο, όποτε γούσταρε!

Αυτό που ψάχνεις είναι γνωστό και σαν Cut off valve και παίζει πολύ σαν λύση.

41219

Απλά κοιτα το κιτάκι να είναι καλής ποιότητας γιατι τα κινεζικοφθηνά χαλάνε πάρα πολύ γρήγορα ;)

https://www.ebay.com/bhp/electric-exhaust-valve

https://www.ebay.com/itm/QTP-QTEC60CPSK2-Dual-3-Electric-Exhaust-Valves-SS-Cutouts-Turn-Downs-Remotes-/361253455335?hash=item541c6245e7:g:ex0AAOSwPhdVFGs N&vxp=mtr


https://www.youtube.com/watch?v=3rCT5FfwBl0