PDA

Επιστροφή στο Forum : do the cocktail by yourself(DIY)



patriNOS
27-05-10, 15:55
λοιπόν σήμερα κάθησα και έφτιαξα 1 καταλογάκι με της δοσολογίες για τους καινούργιους στο μαγαζί που δουλεύω(σαν πιο έμπειρος barman) και έχει μέσα κάποια δροσιστικά και μη cocktail και είπα να τα βάλω και εδώ.. σε μερικά δεν είναι η επακριβή συνταγή μιάς και το κάθε μαγαζί έχει τον δικό του τροπο παρασκευής.. επίσης οι γαρνιτούρες επειδή δεν είναι όλες στάνταρ τις έχω παραλείψει σε αρκετά. είναι βασικά cocktails(πόλης και οχι νησιων.....) γευστικότατα(απο ότι μου λένε μιας και γενικά δεν πίνω οπότε δεν τα δοκιμάζω)... λοιπόν για να μην υπάρξουν προβλήματα τονίζωότι τα coctail ειναι ακριβώς οπως τα σερβίρουμε στο μαγαζί και τα παραθέτω ακριβώς έτσι όπως τα έχω γράψει για να τα δώσω. από μαγαζί σε μαγαζί αλλάζουν, παράδειγμα το dry martini φτιάχνετε και με βότκα ή αλλου χρησιμοποιούν tia maria αντι για καλούα ή cappuccino liker και τέτοια.
για λεπτομέριες στον τροπο παρασκευής (μιας και υποτίθετε οτι οι ρέμπελοι που δουλεύω τα ξέρουν που δεν ξέρουν την τύφλα τους )
καντε ερωτήσεις και με την πρώτη ευκαιρία απαντάω

Stamatis
27-05-10, 16:10
Ωραια.

Να ρωτησω κατι με την ευκαιρια;
Τον τελευταιο καιρο οταν παραγγελνω μοχιτο μου το φερνουν τοσο τιγκα στο χορτο που ειναι λες και τρωω σπανακοπιτα.
Το σωστο με ποσα φυλαρακια γινεται;

Ptboul
27-05-10, 16:25
Kαμιά 10αριά φυλλαράκια μέντα ή δυόσμο. Εναλλακτικά πήγαινε Μήλο να στο προσφέρει ο Deep :D

Πολύ καλός ο κατάλογος, δύσκολα θα βρει πεδίο εφαρμογής αυτό το καλοκαίρι :( https://www.clicksmilies.com/s1106/spezial/Fool/ma.gif

Lambros46
27-05-10, 16:42
Ωραια.

Να ρωτησω κατι με την ευκαιρια;
Τον τελευταιο καιρο οταν παραγγελνω μοχιτο μου το φερνουν τοσο τιγκα στο χορτο που ειναι λες και τρωω σπανακοπιτα.
Το σωστο με ποσα φυλαρακια γινεται;


Χα χα χα...!!!!:th_Laie_67-1:

z3 2.2
27-05-10, 18:01
Mπραβο ρε Πατρινε!!!
Ευχαριστουμε!!!
Να δω τι αλλο θα δουμε απο σενα!!!
Μοτερ σπας-επισκευαζεις,κανεις σουζες,body building,ziu-zitsu,μπαρμαν,με υπολογιστες τα βγαζεις περα...ξερω γω...κατι θα ξεχναω!!!
Εσυ δεν εισαι Πατρινος αλλα πασπαρτου-Μαγκαιβερ!!!
χαχαχαχα
Γεια σου ρε Πατρινε!!!

Bellof-3
27-05-10, 22:10
ωραιος ρε βαγγο... που δουλευεις να σε επισκεπτουμε?


υγ. αμα δεν καταλαβες ο κωστας με το γκρι ε30 ειμαι

patriNOS
28-05-10, 13:01
Ωραια.

Να ρωτησω κατι με την ευκαιρια;
Τον τελευταιο καιρο οταν παραγγελνω μοχιτο μου το φερνουν τοσο τιγκα στο χορτο που ειναι λες και τρωω σπανακοπιτα.
Το σωστο με ποσα φυλαρακια γινεται;

κανονικα χρησιμοποιεις απο 4-6 φυλλα και ενα κλαρακι για γαρνιτουρα..


Kαμιά 10αριά φυλλαράκια μέντα ή δυόσμο. Εναλλακτικά πήγαινε Μήλο να στο προσφέρει ο Deep :D

Πολύ καλός ο κατάλογος, δύσκολα θα βρει πεδίο εφαρμογής αυτό το καλοκαίρι :( https://www.bmwfans.gr/forum/

με μηλο ειναι του μαγαζιου....


Mπραβο ρε Πατρινε!!!
Ευχαριστουμε!!!
Να δω τι αλλο θα δουμε απο σενα!!!
Μοτερ σπας-επισκευαζεις,κανεις σουζες,body building,ziu-zitsu,μπαρμαν,με υπολογιστες τα βγαζεις περα...ξερω γω...κατι θα ξεχναω!!!
Εσυ δεν εισαι Πατρινος αλλα πασπαρτου-Μαγκαιβερ!!!
χαχαχαχα
Γεια σου ρε Πατρινε!!!

χαχαχα. πιασε τεχνη και αστην λενε.. εχω δουλεψει και πλακακια οταν ημουν φοιτητης. παραλληλα δουλευα και μπαρμαν. οποτε μπορω να σας φτιαξω μια frozen μαργαριτα και να στρωσω και 10 τετραγωνικα πλακακι με τα σοβατοπια τους ετοιμα...

ωραιος ρε βαγγο... που δουλευεις να σε επισκεπτουμε?


υγ. αμα δεν καταλαβες ο κωστας με το γκρι ε30 ειμαι

οριεντ εξπρες

Dathanaso
29-05-10, 20:41
Δοκιμασα μια φορα το sex on the beach μιλαμε για αχτυπητο coctail υπαρχουν ομως κ μαγαζια που δεν ξερουν πως γινεται για πες μας δοσολογιες

chief
29-05-10, 23:25
Δοκιμασα μια φορα το sex on the beach μιλαμε για αχτυπητο coctail υπαρχουν ομως κ μαγαζια που δεν ξερουν πως γινεται για πες μας δοσολογιες

vodka-peach snaps- χυμος πορτοκαλι- γραναδινη

chief
29-05-10, 23:36
Ολα τα ποτα εχουν πολλες "παραλλαγες".
Εξαρτατε απο το μαγαζι και φυσικα απο τον μπαρμαν.
Το πιο βασικο στα κοκτέηλς ειναι να υπαρχει η σωστη αναλογια. Αλλα και παλι εξαρτατε απο το πως αρεσει η βολευει τον μπαρμαν να το κανει.

patriNOS
31-05-10, 16:30
sex on the beach
1 μεζούρα σνάπς ροδάκινο
1 μεζούρα βότκα
χυμός πορτοκάλι
χυμός cranberry
μια ιδέα χυμός λεμόνι
5 παγάκια
1 φέτα πορτοκάλι

sex on the beach ροδακινο
1 μεζούρα βότκα
1 μεζούρα κουαντρό ή γκραν μαρνιέ
1 μεζούρα σναπς ροδάκινο
1 μεζούρα λικέρ ροδάκινο
2 1/2 μεζούρα χυμός πορτοκάλι
2 1/2 μεζούρα σόδα ή σπράιτ
1 πρέζα σιρόπι γρεναδίνης
κυρίως για σφινάκια ειναι αυτό. ανακατεύουμε ολα τα υλικά εκτός απο την γρεναδίνη σε σεΐκερ και τα σερβίρουμε σε σφινάκια. στο τελος βάζουμε γρεναδίνη για το χρώμα και την γλυκίλα

sex on the beach κοκτειλ απο φρούτα
1 μεζούρα βότκα
3/4 μεζούρα σναπς ροδάκινο
3/4 μεζούρα χυμός βατόμουρο
3/4 μεζούρα χυμός γκρέιπφρουτ
βοτκα και σναπς σε ψηλο ποτηρι και προθετουμε τα υπολοιπα

Sex on the Beach με κρεμα
1/4 μεζούρα βότκα
1 μεζούρα σναπς φράουλα
5-6 μεζούρες χυμός πορτοκάλι
1/4 μεζούρα κρέμα ή σαντιγή έτοιμη
η κρέμα μπαίνει στο τελείωμα

Sex on the Beach - Tropical
1 σφηνάκι μαλιμπού
1 σφηνάκι χυμός μήλο
1 πρέζα σιρόπι γρεναδίνη
1 πρέζα σόδα ή σπράιτ

η γρεναδίνη μπαίνει στο τέλος.

Sex on the Beach liquer
1 μεζούρα βότκα
1 μεζούρα κουαντρό, γκραν μαρνιέ)
1 μεζούρα passoa
1 μεζούρα χυμός πορτοκάλι
σε σεΐκερ με πάγο ανακινούμε και σερβίρουμε.
ποτήρι ψηλό σε αυτήν την περίπτωση....