PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΓΥΡΙΣΜΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ



Panagiotise46
19-11-16, 08:57
Κατόπιν παρότρυνσης φίλων του forum, γράφω την πρόσφατη εμπειρία μου για γυρισμένα χιλιόμετρα από μάντρα αυτοκινήτων.....

Μετά από αναζήτηση μέσω του car.gr, βρήκα ένα BMW X5 E53 σε μία μάντρα και είπα να περάσω να δω για ανταλλαγή με το δικό μου Ε46.

Το αυτοκίνητο φαίνονταν ότι είχε καθίσει αρκετό καιρό, ήθελε μαζεματάκια, αλλά τίποτα το τραγικό. Για το λόγο αυτό (ότι ήταν καθισμένο) σκέφτηκα ότι ίσως τα 131.000 χλμ που έγραφε επάνω ήταν πραγματικά και όχι γυρισμένα. Ο μαντράς ευχάριστος και συζητήσιμος, νέο παιδί και μου είπε αρχικά ότι το αυτοκίνητο δεν είναι δικό του (εκείνος κάνει μεσιτεία επί της ουσίας). Έκανε test drive το δικό μου, ενθουσιάστηκε με την κατάστασή του και το πως πήγαινε, δέχτηκε την ανταλλαγή και πήρε αμέσως τηλέφωνο κάποιους προκειμένου να το πουλήσει.
Μου έδωσε επίσης και χαρτί από εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW με τα πράγματα που θα έπρεπε να αλλαχτούν στο E53 προκειμένου να μπορεί να λειτουργήσει σωστά. Συζητήθηκε και συμφωνήθηκε η τιμή η οποία ήταν λογική. Εκείνος θα έβγαζε ένα καλό κέρδος και από τα δύο αυτοκίνητα και εγώ δεν θα σκότωνα το δικό μου.
Το μόνο που έμενε λοιπόν ήταν να πάει το αυτοκίνητο μέχρι την αντιπροσωπεία προκειμένου να το δω από κάτω μήπως έχουμε τίποτα εκπλήξεις, κάτι το οποίο θεώρησα ως τελείως τυπικό. Ο μαντράς συμφώνησε και κλείστηκε ραντεβού σε γνωστή αντιπροσωπεία των νοτίων προαστίων.

Λόγω του ότι το αυτοκίνητο δεν είχε πινακίδες, έγραψα τον αριθμό πλαισίου προκειμένου να κάνω και εγώ κάποια έρευνα για ατυχήματα κλπ. Από το vin number ουδέν προέκυψε είτε σε ατυχήματα είτε σε μαϊμουδιές (μη δηλωμένα πράγματα κλπ).

Κλείνοντας το ραντεβού στην αντιπροσωπεία έδωσα τον αριθμό πλαισίου προκειμένου να δουν αν έχουν καταχωρημένο το αυτοκίνητο αναφορικά με τα service του και τα λοιπά. Τους είπα επίσης να τσεκάρουν αν μπορούν τα χιλιόμετρα. Εκεί ήρθε και το σοκ. Το αυτοκίνητο τα δύο πρώτα χρόνια λειτουργίας του είχε κάνει 60.000 χλμ και το τελευταίο service που εμφανίζονταν καταχωρημένο ήταν στα 200.000 πριν από πέντε χρόνια!!!!:hyper: Φυσικά ο μηχανικός μου πρότεινε να το ακυρώσω το ραντεβού και να μην αγοράσω το αυτοκίνητο γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να βρω τα πραγματικά του χιλιόμετρα και κατ' επέκταση να προγραμματίσω τα service κλπ. Έτσι και έγινε

Το εντυπωσιακό ήταν η αντίδραση του μαντρά όταν πήγα και του είπα ότι το αυτοκίνητο έχει γυρίσει τουλάχιστον 70.000 χλμ. Μου είπε ότι κανονικά η αντιπροσωπεία δεν θα έπρεπε να μου πει κάτι τέτοιο γιατί είναι προσωπικό δεδομένο!!!!:gun_bandana::gun_bandana::gun _bandana: Λες και το αυτοκίνητο είναι φυσικό πρόσωπο και έχει δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα!!!!! Φυσικά αρνήθηκε γνώση του γυρίσματος λέγοντας ότι τα είχε γυρίσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης:facepalm::facepalm::facepalm:
Η τελική του αντίδραση ήταν να μειώσει την τιμή για το τεράστιο ποσό των 100 ευρώ.....

Δεν είμαι κολλημένος με τα λίγα χιλιόμετρα και αν ήξερα ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει 250.000 (αυτά είναι τα φυσιολογικά του χιλιόμετρα για τα χρόνια του) και έχει κάνει όλα τα service στην ώρα τους κλπ θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη στην τιμή φυσικά που του αναλογεί.... Και εκεί νομίζω ότι την πατάνε οι μαντράδες. Για να αυξήσουν κέρδος μειώνουν τα χιλιόμετρα ανεβάζοντας ψευδώς την αξία του αυτοκινήτου....

Και μετά από αυτά σκέφτομαι να εγκαταλείψω πλέον την αλλαγή του αυτοκινήτου μου.....

BILL007
19-11-16, 09:36
Παναγιώτη αρχικά σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας! Όπως τα έχουμε πει και απο κοντά κάνε κουράγιο και υπομονή γιατί ο παραλογισμός δεν έχει τέλος σε αυτό τον τόπο. Κάπου θα βρεθεί κάτι λογικό, μη σκας!

PetrosD
19-11-16, 14:08
Δεν είμαι κολλημένος με τα λίγα χιλιόμετρα και αν ήξερα ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει 250.000 (αυτά είναι τα φυσιολογικά του χιλιόμετρα για τα χρόνια του) και έχει κάνει όλα τα service στην ώρα τους κλπ θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη στην τιμή φυσικά που του αναλογεί.... Και εκεί νομίζω ότι την πατάνε οι μαντράδες. Για να αυξήσουν κέρδος μειώνουν τα χιλιόμετρα ανεβάζοντας ψευδώς την αξία του αυτοκινήτου....

Και μετά από αυτά σκέφτομαι να εγκαταλείψω πλέον την αλλαγή του αυτοκινήτου μου.....


Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου. Ούτε εγώ είμαι κολλημένος με τα πολλά χιλιόμετρα και αυτό το δείχνει η πρόσφατη αγορά μου 11 ετών BMW με 280 χιλιάδες. Το μοτέρ όμως όσο και να είναι, είναι κουρασμένο με τόσα χιλιόμετρα και τώρα, εκ των υστέρων, λέω καλύτερα να το είχα αποφύγει.

Καλά είσαι με το E46, κάτσε εκεί.

Dimimav
19-11-16, 15:15
Δεν ειναι θέμα χιλιομέτρων και μονο αλλά και αλλων παραμέτρων.
Πως έγιναν τα χιλιόμετρα; άλλο να είσαι καθε μέρα πολη και να χεις 200 χιλιαδες και άλλο να τα εχεις κανει σε ταξίδια.
Δεν ειναι το ίδιο ως προς τις ώρες λειτουργίας του μοτέρ.
Επίσης, για τι συντηρηση μιλάμε μέχρι αυτά τα χιλιόμετρα; κάθε τριαντα χιλιαδες και
έχει ο θεός ή κάθε δέκα εφτά και πεντε.όλα αυτά κανουν τα κάθε αμάξι ξεχωριστό ως
προς την φθορά του στο χρονο.
Φιλέ Παναγιώτη θέλει πολύ ψάξιμο ιδίως εαν εχεις ενα άριστα συντηρημένο αυτοκίνητο
σε τι ακριβώς άλλο μεταχειρισμένο θα βρείς

savvas bmwdakias
19-11-16, 17:11
Το θεμα ειναι γνωστο εδω και πολλα χρονια. Ο εμπορος ο @ρχ^^^ας ειχε το θρασος να σου πει οτι εκανε και λαθος η αντιπροσωπεια που στο ειπε αντι να βαλει την ουρα στα σκελια. Εγω ειμαι παθων σε αυτοκινητο του πατερα μου και σε παπακι αν ειναι δυνατων!!! Προσφατα φιλος πουλησε Ε46 με 240.000χλμ με πληρες ιστορικο συντηρησης και ο εμπορος που το πηρε τα κατεβασε στα 160.000, βρηκαμε τον καινουριο ιδιοκτητη και σκεφτεται να παει του το πει και αν το κυνηγησει δικαστικα θα παει για μαρτυρας στο δικαστηριο. Εν συντομια η ιστορια του πατερα μου

Ψαχναμε για Ε36 316 το 1999, μετα απο αρκετο ψαξιμο και μεσολαβηση ενως γνωστου που ηταν και μηχανικος σε μεγαλη αντιπροσωπεια BMW δυτικα βρηκαμε ενα πολυ ωραιο κυππαρυσι 316 με πολυ καλο εξοπλισμο(μεχρι και cruise control ειχε 1994 μοντελο!). Αφου πληρωσε κασερακι ο μπαμπας μετα απο λιγο καιρο συναντα τον προηγουμενο ιδιοκτητη εντελως τυχαια, ο οποιος αναγνωρισε το αμαξι απο ενα αυτοκολητο που ειχε στο τζαμι. Ειχε δωσει το Ε36 ανταλλαγη και πηρε τοτε το καινουριο Ε46 μολις ειχε βγει. Στη συζητηση επανω αναφερθηκαν τα χλμ τα οποια ηταν γυρω στις 140.000χλμ και εχεις το αγορασαμε με 80.000χλμ. Το αποτελεσμα ηταν να παει ο πατερας μου απο εκει και να ζητησει τα ρεστα. Ο ιδιοκτητης της αντιπροσωπειας φυσικα και αρνηθηκε οτι το εχει κανει αυτος και μας προτεινε να το παρει πισω στην αξια που το αγορασαμε και να παρουμε το Ε46 σε καλη τιμη. Ο πατερας μου αρνηθηκε και τα βρηκανε κανοντας ενα μεγαλο σερβις αλλαγη λαστιχα και αντικατασταση μιας καμενης αντιστασης απο το θερμαινομενο καθισμα.Εμμεσα ομως παραδεχτηκε το λαθος του κανοντας ολα αυτα.

farsala
19-11-16, 19:58
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φουρουμ! Εάν και μέλος κάποια χρόνια δεν είχα αποφαςιςει ποτέ να γράψω κάποια εμπειρία μους σχετικά με το προαναφερθέν αιώνιο ζήτημα : γυρισμένα χιλιόμετρα ! Θα κάνω μια σύντομη εισαγωγή και μετά θα περάσω στην εμπειρία μου! Πέρυσι από τον Μάρτιο μέχρι τον Ιούνιο έψαχνα για Χ5 to facelift (2004-2006) ! Το τι βρήκα άστην αγορά αςτα να πάνε! Όχι μόνο από μαντράδες αλλά και από "ιδιώτες" μαντράδες! Επειδή όμως το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ήταν εφηβικό και όχι μόνο όνειρο αποφάσισα να το κυνηγήσω γιατί θα ικανοποιούσα την επιθυμία μου! Στο θέμα μας τώρα! Σε μια από τις πολλές αγγελίες βρίσκω ένα αυτοκίνητο με 112.000χλμ! Παίρνω τηλέφωνο για λεπτομέρειες μου λέει ο υπάλληλος είναι του αφεντικού και πρέπει να πάρεις τον ίδιο! Με τα πολλά μου λέγει έλα Κρυονερι να το δεις! Του λέω ν στο φέρει για έλεγχο σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων στα νότια Προάστεια και μου λέει είναι μακριά , ποιος Θάνος πληρώσει την βενζίνη κλπ φέρε μηχανικό και έλα! Επειδή έχω έναν φίλο που έχει μαγαζί με ανταλλακτικά του λέω την ιστορία και τον παίρνει και ο ίδιος! Μόλις του λέει ότι είναι της δουλειάς και θα βρει ένα έχει κατι το αμάξι του λέει ότι τελικά δεν θα το πουλήσει ( σε μένα έλεγε αλλά) ! Εμένα κάτι με έτρωγε και αποφάσισα να προσπαθήσω να το πάω. Για έλεγχο! Έτσι και έγινε! Μέχρι να γίνει ο έλεγχος ο ασφαλιστής μου έψαχνε το ιστορικό! Να μην τα πολυλογώ όταν βγήκε το ρεπορτ του αυτοκινήτου ήθελε τουλάχιστον 3,600 ευρώ επισκευές και την τελευταία φορά που πήγε για σέρβις ήταν στις 150,000 χλμ το 2010 ( έγραφε το κλειδί 113,000 κάπου εκεί και εγώ το περσα έλεγχο το 2016 ! Έν το έταξε με παίρνει ο ασφαλιστής μου και μου λέει φύγε μακριά 6 ιδιοκτήτες με 10 δηλώσεις ατυχήματος συνολικά! Το γέλιο ήταν ότι το ρεπορτ παραδόθηκε στον υπάλληλο του μαντρα που το έφερε! Ο τύπος είχε καταπιεί την γλώσσα του! Το πήρε και έφυγε στα γρήγορα ! Και επειδή τυχαίνει αν μένω στο εξωτερικό (Καταρ) εάν συνέβαινε κάτι τέτοια εδώ θα τον είχαν κλείσει μετά την καταγγελία συν το πρόστιμο που θα πλήρωνε με δημόσιο κιόλας εξετευλιμσοστις τοπικές εφημερίδες ότι τον έκλεισαν γιατί πουλούσε πειραγμένο αυτοκίνητο ! Αυτά όμως υπάρχουν σαν νόμοι τουκρατους και το Υπουργείο είναι αμείλικτο !
Αυτά από μένα !
Υ.Γ Εάν κάποιος από τα μέλη πουλάει η ξέρει κάποιον να πουλάει κανένα facelift μέχρι το 2006 μπορεί να μου στείλει pm!

Panagiotise46
19-11-16, 21:30
Για να συνεχίσω την κουβέντα, σήμερα μεσημέρι τσέκαρα ένα άλλο X5 E53 σε μάντρα της Αργυρούπολης το οποίο υποτίθεται ότι είχε 80.000 χλμ.

Μετά από έλεγχο προέκυψε ότι το είχε γραφείο ενοικιάσεως αυτοκινήτων στη Μύκονο!!!!

Νοικιάρικο αυτοκίνητο με 80.000 χλμ! :electrician2::electrician2::electrician2:

Απλά εδώ ήμουν τόσο πολύ κουρασμένος που δεν γύρισα καν πίσω στη μάντρα.....

Όπως είδα και από τα Post πολύ κόσμος είτε την έχει πάθει είτε έχει πάει να την πάθει όπως εγώ. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι καλό να γράφονται αυτές οι εμπειρίες όχι τόσο γιατί δεν ξέρουμε ότι στην Ελλάδα οι έμποροι μαϊμουδιάζουν αυτοκίνητα, αλλά γιατί μέσα από αυτά διατηρούμαστε σε εγρήγορση και έτσι δεν μπορούν να μας κοροϊδέψουν.

Ίσως τελικά εξαρτάται και από εμάς. Γιατί αν όλοι οι υποψήφιοι πελάτες είναι υποψιασμένοι και δεν πιάνονται κορόιδα, τότε και οι έμποροι θα αναγκαστούν να λένε την αλήθεια προσαρμόζωντας βέβαια και τις τιμές τους στην αλήθεια (π.χ. αμάξι των 250.000 χλμ στην τιμη των 250.000 χλμ και όχι στην τιμή των 80.000 με γυρισμένα χλμ)....

BILL007
20-11-16, 11:07
τότε και οι έμποροι θα αναγκαστούν να λένε την αλήθεια προσαρμόζωντας βέβαια και τις τιμές τους στην αλήθεια (π.χ. αμάξι των 250.000 χλμ στην τιμη των 250.000 χλμ και όχι στην τιμή των 80.000 με γυρισμένα χλμ)....

Παναγιώτη χωρίς να θέλω να σε πικράνω ξέχασε το το παραπάνω... Ο κοσμος -και απολυτα λογικό άλλωστε- δεν είναι ολοι σχετικοί και έτσι πάντα θα υπάρχει αυτός που θα το αγοράσει το λουλούδι των αγνώστων χιλιομέτρων/ιδιοκτητών/ατυχημάτων. Απο τη στιγμή που η νομοθεσία δεν είναι σκληρή και επιτρέπει, αυτά θα συνεχίσουν να γίνονται... :gr:

vchris
20-11-16, 13:33
Τελικά υπάρχει αυτοκίνητο στην πιάτσα πάνω απο 7ετια απο μαντρά και να μην έχει μαιμουδιστεί???

Panagiotise46
20-11-16, 14:35
Παναγιώτη χωρίς να θέλω να σε πικράνω ξέχασε το το παραπάνω... Ο κοσμος -και απολυτα λογικό άλλωστε- δεν είναι ολοι σχετικοί και έτσι πάντα θα υπάρχει αυτός που θα το αγοράσει το λουλούδι των αγνώστων χιλιομέτρων/ιδιοκτητών/ατυχημάτων. Απο τη στιγμή που η νομοθεσία δεν είναι σκληρή και επιτρέπει, αυτά θα συνεχίσουν να γίνονται... :gr:

Βασίλη αυτό που εγώ μπορώ να κάνω ως άτομο είναι να εφαρμόζω αυτά που ξέρω σε εμένα και από εκεί και πέρα να βοηθήσω όσο μπορω και τους υπόλοιπους. Και ένας να βοηθήθηκε από το thred πηγαίνοντας πλέον να αγοράσει υποψιασμένος και γνωρίζοντας τι πρέπει να κάνει για να μην τη πατήσει, είναι νομίζω κέρδος.... μέχρι εκεί μπορούμε να πάμε

Panagiotise46
20-11-16, 14:40
Τελικά υπάρχει αυτοκίνητο στην πιάτσα πάνω απο 7ετια απο μαντρά και να μην έχει μαιμουδιστεί???

Υπάρχουν, αλλά είναι πραγματικά ελάχιστα.... για παράδειγμα από όσα x5 e53 έχω δει στα νότια προάστια (και έχω δει πάνω απο10) μόνο ένα ηταν σωστό.... δυστυχώς σε αυτό το μαντρά δεν τα βρήκαμε στην τιμή γιατί πάλι ήθελε να βγάλει υπερβολικό κέρδος από την αγοραπωλησία...

vchris
20-11-16, 19:32
Υπάρχουν, αλλά είναι πραγματικά ελάχιστα.... για παράδειγμα από όσα x5 e53 έχω δει στα νότια προάστια (και έχω δει πάνω απο10) μόνο ένα ηταν σωστό.... δυστυχώς σε αυτό το μαντρά δεν τα βρήκαμε στην τιμή γιατί πάλι ήθελε να βγάλει υπερβολικό κέρδος από την αγοραπωλησία...

Παναγιώτη ψάχνεις για 4.6is η 4.4i μόνο η κοιτάς και τριλιτρα?

Panagiotise46
20-11-16, 23:20
Παναγιώτη ψάχνεις για 4.6is η 4.4i μόνο η κοιτάς και τριλιτρα?

Πλέον κοιτάω κυρίως για τρίλιτρα. Είναι πιο φθηνά στη συντήρηση, τα προβλήματα του M54 είναι γνωστά και σαφώς λιγότερα από αυτά του V8 και το κυριότερο μετά από λίγο καιρό και μόλις το επιτρέψουν τα οικονομικά, θα βάλω ένα compressor επάνω και θα πηγαίνει σαν 4.8 is! Απλά κάποια ξεφεύγουν πολύ σε τιμή....

farsala
21-11-16, 07:44
Παναγιώτη μπορείς να μου στείλεις σε ποιον μαντρα είδες το Χ5 που ήταν σωστό; στείλτο σε pm ! Επειδή ψάχνω το δικό αμάξι θέλω να δω εάν το έχω απορρίψει για κάποιον λόγο η δεν το ελαβα υπόψιν μου!
Εάν βρω κάτι φυσικά και θα σε ενημερώσω και εγώ !ευχαριστω για τον χρόνο σου!

stef
21-11-16, 08:20
Μόνο αυτό μου "δείχνει" νοικοκυρεμένο

https://www.car.gr/6823782-bmw-x5-3-0i

Panagiotise46
21-11-16, 09:35
Ναι αυτό φαίνεται οκ.... θα πάρω ένα τηλ αν και είναι το facelift οπότε θα ξεφεύγει μάλλον σε τιμή. Τα χλμ και εδώ χαμηλά οπότε θα χρειαστεί ψαξιμο με service

Sent from my SM-A300FU using Tapatalk

vchris
21-11-16, 10:27
https://www.car.gr/6394480-bmw-x5-sport-packet-4-4-individual

αυτό δεν είναι άσχημο, εκτός και αν ξεφεύγει σε $$$

stef
21-11-16, 11:17
Νομίζω 3λιτρο ανέφερε το παιδί

Panagiotise46
21-11-16, 14:58
https://www.car.gr/6394480-bmw-x5-sport-packet-4-4-individual

αυτό δεν είναι άσχημο, εκτός και αν ξεφεύγει σε $$$

Αν και ψάχνω κυρίως για 3λιτρο αυτό το εχω δει απο κοντα....
Μέσα σα καινουριο, αγρατζουνιστο, αλλα αρκετο καιρό καθισμενο και αυτό με φόβησε λόγω του ότι είναι και v8. Επίσης η τιμή ακατέβατη και τα τέλη είναι του αγοραστή οποτε πάει στις 15000. Πέραν του ότι ξεφεύγει πολύ από τις δυνατότητές μου, Τα θεώρησα και υπερβολικά καθόσον στις 12500 υπάρχει 4.6is με προγραμμα κιολας στα 400 άλογα....
Με λίγη υπομονή κάτι θα βρεθει.

farsala
21-11-16, 15:31
Παιδιά το συγκεκριμένο το έχω δει και είναι πολυ προςεγμενο χωρίς ατύχημα ! Το μόνο που με προβλημάτισε ιδιαίτερα είναι τα κυβικά αλλ και ότι έχει αλλάξει 5 ιδιοκτήτες ! Ο τωρινός κάτοχος λέει ότι είναι ο δεύτερος! Έχω και το book service σου συγκεκριμένου σε φωτογραφίες !

vchris
21-11-16, 15:58
Η αλήθεια είναι οτι το οτι καθόταν καιρό ίσως είναι χειρότερο! Τα 15.000 τα θεωρώ οχι απλώς πολλά, ίσως ο ιδιοκτήτης να νομίζει οτι πουλάει χρυσό. Καλή επιτυχία στην εύρεση του επιθυμητού Παναγιώτη.

vchris
21-11-16, 16:01
Μιλάς για το 4.4ι? Γιατί όσο καλό και να είναι τα 15k είναι πάρα πολλά. Απλά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί συζητήσιμη? Θα κόψει 200 Euro και θεωρεί οτι έκανε καλύτερη τιμή? Προσωπικά αν μου λες 13500 συζητήσιμη να περιμένεις μια προσφορά στα 11.500-12.000

BILL007
21-11-16, 16:19
Tα 15 είναι εκτός τόπου και χρόνου όπως και οτιδήποτε πάνω απο 10.000, με βάσει τα χρόνια που έχει αυτή η καρότσα...

Panagiotise46
21-11-16, 17:38
Το συζητήσιμη παει στο να κοψει 200 ευρω από τα τέλη και μέχρι εκει.

m_power_lunatic
21-11-16, 17:43
Καλά αν νομίζουν ότι το συζητήσιμη είναι 100-500 ευρώ είναι βαθιά νυχτωμενοι....

Lefterisk
22-11-16, 17:19
δυστυχως υπαρχουν πολλοι τροποι να μπορουσαν να αποφευχθουν οι μαϊμουδιες στα χλμ αλλα υπαρχουν και ακομα τοσα συμφεροντα που συντηρουν αυτην την κατασταση...

mark e92
22-11-16, 17:37
Καλησπέρα
Δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί που παρόλο που βλέπουν ότι κάτι δεν πάει καλά τα αγοράζουν...
Φίλος έψαχνε ένα v60 μετά από καιρό βρήκε ένα στον Β.... Η κατάσταση του ήταν άθλια έγραφε όμως 50000 χλμ το πήγε σε εξειδίκευμενο δεν του είπαν τίποτα.
Δυστυχώς δεν με άκουσε... Οταν το πήγε για service και του έκαναν update έγραψε 105000 χλμ.
Δεν έκανε την παραμικρή φασαρία...

topmar
22-11-16, 19:57
Καλοσυντηρημένο + γνήσια χιλιόμετρα & φτηνό + έμπορος , είναι έννοιες ασύμμετρες!

Μιλάω εκ πείρας, ως - πρώην - πωλητής του δικού μου.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

mark e92
23-11-16, 09:07
Καλοσυντηρημένο + γνήσια χιλιόμετρα & φτηνό + έμπορος , είναι έννοιες ασύμμετρες!

Μιλάω εκ πείρας, ως - πρώην - πωλητής του δικού μου.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Δεν είναι όλες οι αντιπροσωπιες-μαντραδες ίδιοι.

stef
23-11-16, 10:07
Δεν είναι όλες οι αντιπροσωπιες-μαντραδες ίδιοι.

+1000000000

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου!

m_power_lunatic
23-11-16, 10:21
Συμφωνω αλλα η πλειοψηφια ειναι απατεωνες του κερατα......

Panagiotise46
23-11-16, 13:56
Όλα τα αυτοκίνητα που έχω αγοράσει μέχρι τώρα είναι από ιδιώτες εκτος από ένα. Το μόνο που μου βγήκε σκαρτο (ήμουν κάθε μήνα συνεργειο) ήταν αυτό που είχα πάρει από μάντρα..... αυτό νομίζω είναι δεικτικό....

topmar
23-11-16, 13:58
Δεν είναι όλες οι αντιπροσωπιες-μαντραδες ίδιοι.
Ο τιμιοτερος μαντρας = ο χειρότερος ιδιώτης....

Όπου υφίσταται κέρδος, υπάρχει το ψέμα.... Νόμος!

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

stef
23-11-16, 15:12
Ο τιμιοτερος μαντρας = ο χειρότερος ιδιώτης....

Όπου υφίσταται κέρδος, υπάρχει το ψέμα.... Νόμος!

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Υπάρχουν και ιδιώτες λαμόγια που πουλάνε φυκια για μεταξωτές κορδέλες!
Εχώ γνωρίσει τουλάχιστον 3-4 μαντράδες που τα αμάξια τους ήταν ακριβώς αυτό που μου είπαν!
Αυτό έχει σημασία. Να έχει βάψει πόρτα πχ κ να στο πει πριν τον έλεγχο

mark e92
23-11-16, 17:13
Ο τιμιοτερος μαντρας = ο χειρότερος ιδιώτης....

Όπου υφίσταται κέρδος, υπάρχει το ψέμα.... Νόμος!

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Εχω δει και ιδιώτες που έκλεισα ραντεβού και δεν παταγανε...
Ξεφτιλες υπάρχουν παντού, τουλάχιστον αν είναι να πάρεις μτχ να πας σε αντιπροσωπία.
Έχω πουλήσει αρκετά ούτε ένα σε ιδιώτη διότι όλοι το παίζανε πονηροι και ξερολες.
Γιαυτό ανταλλαγή και ας το πληρώσουν παραπάνω
Μία φορά μάλιστα ήρθε ένας ιδιωτης μου έβγαλε την ψυχή στο παζάρι δεν συμφωνήσαμε και μετά το χρυσό πλήρωσε εκεί που το έδωσα.

Cobalt
24-11-16, 09:00
προσωπική μου εκτίμηση και εμπειρία είναι οτι πιο εύκολα θα την πάθεις απο ιδιώτη παρά απο μαντρά.
θεωρώ οτι ο μαντρας δεν θα βάλει στο μαγαζί του σκάρτο πράγμα (και πιστέψτε με ξέρουν να αναγνωρίζουν και τα τρακαρισμένα και τα γυρισμένα χιλιόμετρα που πλεον τα γυρίζουν οι ίδιοι οι ιδιώτες πριν τα βάλουν αγγελία αλλα και πολλά άλλα) το οποίο ξέρει οτι θα δυσκολευτεί να πουλήσει αργότερα!
στόχος κάθε επαγγελματία μαντρα δεν ειναι να εχει το αμάξι να καθεται περισσοτερο απο 1-3 μήνες.
οπότε προσωπικά το μαντρας δεν το ταυτίζω με το απατεώνας, μάλλον το αντίθετο!
τώρα καλοί και κακοί στη δουλιεά τους υπάρχουν παντού και σε κάθε κλάδο.

αυτοκίνητο που πηρα απο μαντρα ειναι αστερι και αυτοκινητο που πηρα απο ιδιωτη μου εχει αλλάξει τα πετρέλαια σε συνεργεία κ ας είναι Ιαπωνικό.

συνήθως οι μαντράδες στοχέυουν σε μια χαμηλή τιμή αγοράς (λογικό κατ εμέ) και οχι σε αμάξια χρέπια.

επίσης μου έχει τύχει αποδεδειγμένα μεγάλη αντιπροσωπεία να μου πουλάει μεταχειρισμένο ως ατρακάριστο και ακομα και παιδακι έβλεπε οτι έχει βάψει κομματια.

όλα λοιπόν είναι σχετικά και θεωρώ επίσης οτι παίρνοντας μεταχειρα ρισκάρεις εν γνώση σου οπότε οφείλεις όσο μπορείς να το ψάξεις αυτό που πας να αγοράσεις.

dreamer
24-11-16, 15:46
φιλος μου αγορασε απο αντιπροσωπεια καινουριο ξαναβαμμενο,το παραδεχτηκαν μετα και αυτοι(αντιπροσωπεια)...τι να πεις ??? ασε μην σου τυχει ειναι,απο παντου τελικα μπορει να την βρεις...

mrclouzo
24-11-16, 18:39
Ο μαντράς είναι επιχειρηματίας και τον ενδιαφέρει η μεγιστοποίηση του κέρδους του. Όταν αγοράσει σε χαμηλή τιμή ένα αυτοκίνητο με περισσότερα χιλιόμετρα από τον μέσο όρο σε πολύ καλή εξωτερική και εσωτερική κατάσταση ξέρει ότι με ένα γύρισμα και ένα γυάλισμα θα το σπρώξει εύκολα, θα είναι πιστευτός και θα βγάλει περισσότερα χρήματα. Θα μπορούσε όμως να βγάλει λιγότερα και να το πουλήσει ως έχει. Πόσοι το κάνουν αυτό? Δυστυχώς οι σοβαροί και σωστοί έμποροι αυτοκινήτων είναι πλέον οι εξαιρέσεις του κανόνα.
Και για να επιβεβαιώσω αυτό που ειπώθηκε για τις αντιπροσωπείες, καταθέτω αυτό που είδα με τα μάτια μου. Ένα φεγγάρι εργαζόμουν σε μεγάλη αντιπροσωπεία, ξεφορτώνει η νταλίκα ένα καινούριο αυτοκίνητο που το χρώμα του από μπλε είχε γίνει μπλε πουά (είχαν πέσει παντού πιο σκούρες σταγόνες κόκκινου ανοιχτού χρώματος, ουδείς ξέρει πού και πώς). Πώς να το δεί ο πελάτης, τα κεντρικά δεν δέχονταν με τίποτα επιστροφή πώλησης. Τελικά παίρνει ο αντιπρόσωπος μια γενναία επιδότηση να την δώσει στον πελάτη ως έκπτωση για να δεχτεί να πάρει το αυτοκίνητο ξαναβαμμένο (μιλάμε γύρω στα 4 χιλιάρικα). Μαντέψατε τι έγινε, ο πελάτης είδε το αυτοκίνητο, δεν πήρε χαμπάρι τίποτα και το πλήρωσε κανονικότατα σαν καινούριο (όλη την επιδότηση την τσέπωσε ο αντιπρόσωπος). Φανταστείτε τώρα να πάει να το πουλήσει ο άνθρωπος μετά από 5-6 χρόνια και ενώ το είχε στην πένα και ατρακάριστο και να του λέει ο φανοποιός του υποψήφιου αγοραστή ότι είναι όλο ξαναβαμμένο...
Ούτε όλοι οι ιδιώτες είναι άγγελοι αλλά είναι πιο εύκολο να βρεις αμάξι με τα γνήσια χιλιόμετρα που έχει και -κυρίως- σε πραγματικά καλή τιμή ή τέλος πάντως σε αυτή που πρέπει να έχει με βάση την πραγματική του κατάσταση.
Και για να κλείσω, πρέπει όλοι να ρωτάμε τον εαυτό μας, γιατί σκοτώνει κάποιος το αγαπημένο του αυτοκίνητο? Πέραν της προφανούς απάντησης (λόγω οικονομικών δυσκολιών ή λόγω αλλαγής κατηγορίας ή λόγω παλαιότητας) πολλές φορές το φαινομενικά άριστο αυτοκίνητο που μας έχει γυαλίσει μπορεί να έχει βγάλει του κόσμου τα προβλήματα. Δυστυχώς το μεταχειρισμένο είναι λαχείο και καλό είναι να συνεκτιμώνται και τα πιθανά μελλοντικά προβλήματα κατά την αγορά του.

savvas bmwdakias
24-11-16, 19:10
Αδερφε μου θα διαφωνισω μαζι σου, διαβαζω διαβαζω ενταξει μην παμε να τους βγαλουμε και λαδι. Οι 9 στους 10 ειναι ΛΑΜΟΓΙΑ Τ Ε Λ Ο Σ. Ειμαι καθετος σε αυτο,μπορει καποιοι να εχουν ατρακαριστα αυτοκινητα αλλα οπως ειπα οι 9 στους 10 πειραζουν τα χλμ. Πας για ανταλλαγη σου βγαζουνε σκαρτο το αμαξι σου(και τι δεν εχω ακουσει δεν ειναι εμπορικο το χρωμα σου, το αμαξι σου ειναι 1997 μοντελο ενω ηταν 1999, γιατι εχει αλλαγμενο παρμπριζ , ειναι τρακαρισμενο ε νυσαφι) και τα δικα τους ειναι πενα παντα. Ασε μας ρε φιλε, κανε μας τη χαρη, εχουνε μαζεψει ολη τη σαβουρα της Γερμανιας και παμε εμεις και τα αγοραζουμε ευκαιριες και καμαρωνουμε κιολας. Εχω δει τα απιστευτα, βιβλια σερβις μουφα, ατρακαριστα με αλλαγμενο ουρανο, ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ με κατεβασμενα χλμ τι να λενε τωρα. Και οι ιδιωτες κανουν μαμουνιες, αλλα παλι φταινε οι εμποροι, μπες στο car.gr και δες αγγελιες σε συγκεκριμενα αυτοκινητα, οταν των ιδιωτων εχουν 180.000 και 200.000 φευγα χλμ και βλεπεις των εμπορων ολα κατω απο 100.000 αντε 120.000χλμ , που να τα πουλησουν οι αμοιροι οι ιδιωτες. Οσο ζω ξανα δεν αγοραζω απο μαντρα, δεν δινω δεκαρα τσακιστη, να κλεισουν ολοι δεν με ενδιαφερει. Τελος παντων παθων ειμαι γιαυτο η ενταση με συγχωρητε.

vchris
24-11-16, 19:27
Πόσο θα συμφωνήσω. Όταν τους πας αυτοκίνητο για ανταλλαγή κοιτάνε μέχρι και τα μπουλόνια αν έχουν το σωστό χρώμα, αλλά αν τους πεις οτι το δικό τους στον έλεγχο της αντιπροσωπείας έβγαλε αυτό και αυτό, λένε: "το ενα λύνεται, τι περίμενεις μεταχειρισμένο είναι το θες και καινουριο" κτλ. Ο άλλος είχε ενα αυτοκόλητο Techart και διαφήμιζε το αυτοκίνητο ως ολο Techart. Πήγα το είδα και έβαλα τα γέλια.
Δεν είπα να μην βγάλουν κέρδος, όπως και φυσικό είναι στην ανταλλάγη να χάσεις περισσότερα, αλλά αυτό που οι περισσότεροι έχουν υφάκι λες και πουλάνε χρυσάφι, εε πάει πολύ!!!

LEONIDASKAL
24-11-16, 22:56
ξερω μερικους μαντραδες , και θα ελεγα οτι η γνωμη μου ειναι καπου στην μεση.δηλαδη ολα τα αυτοκινητα της δουλειας μου ειναι μεταχειρισμενα το χειροτερο απο αυτα . η πιο αποτυχια σαν αγορα εγινε απο ιδιωτη , το καλυτερο αυτοκινητο και το αυτοκιμητο που πηρα σαν ευκαιρια (συναρτηση τιμης -καταστασης αυτοκινητου) ηταν απο μαντρα .
το υφακι και την συμπεριφορα απλα δεν τα δεχεσαι ,ο επαγγελματιας ,αν ειναι οντως , ξερει να φερθει και να σου δωσει να καταλαβεις τι πουλαει .τους αλλουσ απλα τους αγνοεις γιατι αλλιως δεν σου φταιει τκανενας αμα πας μονος σου στο στομα του λυκου.
δεν πρεπει παντα να ψαχνουμε ευκαιριες μιας και οτι πληρωνεις περνεις, εχω κανει αρκετες αγορες διαφορων αυτοκινητων κυριως επαγγελματικων που τρωνε πολλα ''μαμισια'' σε σχεση με τα ιχ. ολα ειχαν ιγυρισμενα χιλιομετρα χαζος δεν ειμαι αλλα ενταξει πρεπει να αναθεωρησουμε τις αποψεις μας περι αντοχης κινητηρων και χιλιομετρων.
οποιος περνει μεταχειρισμενο εχει να ξοδεψει και αλλα χρηματα περαν της αγορας . οποιος παει με την νοοτροπια του καινουργιου ψαχνεται για δουλεμα κα κοροιδια.
κακη παιδεια εχουμε ,οχι κακους μαντραδες και ιδιωτες πωλητες . δηλαδη βλεπεις Ε46 του 01 με 150.000 και το πιστευεις εεεεεεε οχι πας γυρευοντας.
τελος παντων δεν παω να υπερασπιστω κανεναν δικιο εχουν και τα παιδια παραπανω αλλαααααα ειπαμε τα θελει ο κ......ς μας

Panagiotise46
25-11-16, 06:33
Το αν όλοι οι μαντράδες είναι σκάρτοι ή όχι δεν μπορώ να το ξέρω. Αυτό που ξέρω σιγουρα είναι το εξής....
Όλα τα Bmw x5 E53 (μέχρι 8000€) που είδα σε μάντρες των νοτίων προαστίων έχουν γυρισμένα χιλιόμετρα εκτός από ένα.τα πιο ακριβά δεν τα κοίταξα γιατί ξεφεύγουν από το budget μου και επίσης τα θεωρώ πολλά χρήματα για αυτοκίνητα τετοιας ηλικίας. Στο mobile έχουν 4 και 5 χιλιάδες, οπότε θεωρώ ότι μέχρι 8000 πρέπει να είναι η τιμή τους Ελλάδα...

Καταλήγω ότι αν αυτά που είδα είχαν τα πραγματικά τους χιλιόμετρα,τότε θα έπρεπε να τα έχουν το πολύ 6000€ γι αυτό και τα γυρισαν, ώστε να πουληθούν πιο ακριβά και να αυξηθεί το κέρδος τους. Και με βάση τον ελληνικό ποινικό κώδικα αυτή η πράξη ονομάζεται απάτη (άρθρο 386).

m_power_lunatic
25-11-16, 07:06
Οι περισσοτεροι ειναι απατεωνες μην επιμενετε,ελαχιστοι ειναι σωστοι και τιμιοι και θα διωξουνε αυτοκινητο απο το μαγαζι που ειναι σκαρτο.

Απλα ελαχιστοι αγαπανε το αυτοκινητο πραγματικα,οι περισσοτεροι το βλεπουνε σαν εμπορευμα και μονο και η νοοτροπια ειναι οτι καποιος θα το παρει και ολα εχουνε τον αγοραστη τους.

Cobalt
25-11-16, 11:38
οπως και να έχει οταν πας να αγοράσεις κατι που σε ενδιαφέρει οφείλεις οπως αναφέρθηκε πολύ σωστά πιο πριν να μην ψάχνεις τη σκοτωμένη ευκαιρία γιατι πολύ απλά δεν υπάρχει αλλα επίσης οφείλεις και να το ελέγξεις οσο μπορείς.
πλεόν όλα τα βρίσκουν, και γυρισμένα χλμ και ολα... πιο δυσκολο ειναι να βρεις γερη στούκα παρά γυρισμένα χλμ που στην τελική τα χλμ για μενα δεν παιζουν κ ρολο ιδαίτερο εφόσον το αμάξι έχει σωστό ιστορικό συντήρησης.

m_power_lunatic
25-11-16, 13:35
οπως και να έχει οταν πας να αγοράσεις κατι που σε ενδιαφέρει οφείλεις οπως αναφέρθηκε πολύ σωστά πιο πριν να μην ψάχνεις τη σκοτωμένη ευκαιρία γιατι πολύ απλά δεν υπάρχει αλλα επίσης οφείλεις και να το ελέγξεις οσο μπορείς.
πλεόν όλα τα βρίσκουν, και γυρισμένα χλμ και ολα... πιο δυσκολο ειναι να βρεις γερη στούκα παρά γυρισμένα χλμ που στην τελική τα χλμ για μενα δεν παιζουν κ ρολο ιδαίτερο εφόσον το αμάξι έχει σωστό ιστορικό συντήρησης.

Με γυρισμενα χλμ ΔΕΝ Μπορεις να εχεις σωστο ιστορικο συντηρησης αυτο ειναι το προβλημα μιας και δεν ξερεις τί εχει γινει και ποτε εχει γινει.

Cobalt
25-11-16, 13:48
Με γυρισμενα χλμ ΔΕΝ Μπορεις να εχεις σωστο ιστορικο συντηρησης αυτο ειναι το προβλημα μιας και δεν ξερεις τί εχει γινει και ποτε εχει γινει.

άλλο είπα....
είπα οτι δεν με νοιάζει αν έχει καταγεγραμένα πολλά χλμ εφόσον εχει το ιστορικό συντήρησης.
εννοείται οτι αν ειναι γυρισμένα θα λείπουν και σελίδες απο το ιστορικό ΕΑΝ υπάρχει καν ιστορικό.

m_power_lunatic
25-11-16, 14:16
Αυτο ναι οκ,ισχυει το πιστευω και εγω.

Koyotte
25-11-16, 15:42
Κάποιοι ντρέπονται να πουν πόσο αγόρασαν ένα αυτοκίνητο, αν φαίνεται λίγο "τσιμπημένο", και για να μην τους πουν Κώτσους ή για να το παίξουν πονηροί στους κολλητούς πάνε στο πιο φτηνό. Άλλοι δεν έχουν το απαιτούμενο μπάτζετ και ψάχνουν ευκαιρίες. Τρίτη κατηγορία, οι καρμίροιδες που πιστεύουν ότι θα αγοράσουν Μ3 σε τιμή punto (άλλα όταν εκείνοι θέλουν να πουλήσουν ζητάνε όσα για μια LaFerrari)...Τέταρτη ομάδα, οι άσχετοι με τα αυτοκίνητα. Όλοι οι παραπάνω είναι η χαρά του μαντρά και του λαμογιου ιδιώτη.
Μαντράδες πλην ελαχίστων, ελαχιστότατων εξαιρέσεων, ούτε να κρυφοκοιτάξεις απο γωνία δεν αξίζει. Οι ιδιώτες όμως που συνήθως κάνουν λαμογιές, είναι στην ουσία μικροέμποροι, που με ένα κεφάλαιο αγοράζουν-πουλάνε για να βγάλουν κέρδος. Ο απλός ιδιώτης, με λίγη κουβέντα μαζί του, πριν δεις το αυτοκίνητο, καταλαβαίνεις με τι έχεις να κάνεις, αν είναι νοικοκύρης ή παρτάλι, οπότε αντίστοιχο θα είναι και το αυτοκίνητο του.

katsaraios
27-11-16, 05:45
ξερω μερικους μαντραδες , και θα ελεγα οτι η γνωμη μου ειναι καπου στην μεση.δηλαδη ολα τα αυτοκινητα της δουλειας μου ειναι μεταχειρισμενα το χειροτερο απο αυτα . η πιο αποτυχια σαν αγορα εγινε απο ιδιωτη , το καλυτερο αυτοκινητο και το αυτοκιμητο που πηρα σαν ευκαιρια (συναρτηση τιμης -καταστασης αυτοκινητου) ηταν απο μαντρα .
το υφακι και την συμπεριφορα απλα δεν τα δεχεσαι ,ο επαγγελματιας ,αν ειναι οντως , ξερει να φερθει και να σου δωσει να καταλαβεις τι πουλαει .τους αλλουσ απλα τους αγνοεις γιατι αλλιως δεν σου φταιει τκανενας αμα πας μονος σου στο στομα του λυκου.
δεν πρεπει παντα να ψαχνουμε ευκαιριες μιας και οτι πληρωνεις περνεις, εχω κανει αρκετες αγορες διαφορων αυτοκινητων κυριως επαγγελματικων που τρωνε πολλα ''μαμισια'' σε σχεση με τα ιχ. ολα ειχαν ιγυρισμενα χιλιομετρα χαζος δεν ειμαι αλλα ενταξει πρεπει να αναθεωρησουμε τις αποψεις μας περι αντοχης κινητηρων και χιλιομετρων.
οποιος περνει μεταχειρισμενο εχει να ξοδεψει και αλλα χρηματα περαν της αγορας . οποιος παει με την νοοτροπια του καινουργιου ψαχνεται για δουλεμα κα κοροιδια.
κακη παιδεια εχουμε ,οχι κακους μαντραδες και ιδιωτες πωλητες . δηλαδη βλεπεις Ε46 του 01 με 150.000 και το πιστευεις εεεεεεε οχι πας γυρευοντας.
τελος παντων δεν παω να υπερασπιστω κανεναν δικιο εχουν και τα παιδια παραπανω αλλαααααα ειπαμε τα θελει ο κ......ς μας
Εξ οσων γνωριζω υπαρχουν σιγουρα 2 αυτοκινητα μελων του φορουμ Ε46 με λιγοτερα απο 100.000 χλμ...οποτε δεν ειναι απιθανη περιπτωση

sheriff
27-11-16, 08:02
Σωστο,εγω ημουν κατοχος ενος 3.0 Ζ4 .Αγοραστηκε καινουριο τον Οκτωβρη του 2004 και πουληθηκε Μαρτη του 2011.χιλιομετρα?36500 μεσα σε 6,5 χρονια,σχολαστικοτατα service και ατελειωτο σκισιμο!Το πηρε ιδιωτης και μετα απο σχεδον 6 χρονια δεν εχει κανει τσικ!

LEONIDASKAL
27-11-16, 09:58
Εξ οσων γνωριζω υπαρχουν σιγουρα 2 αυτοκινητα μελων του φορουμ Ε46 με λιγοτερα απο 100.000 χλμ...οποτε δεν ειναι απιθανη περιπτωση
Ωραίαααα.,η εξαίρεση που επιβεβαίωνει τον κανόνα, ψάξε λοιπόν την εξαίρεση στις μαντρες, είναι δυνατόν και ακόμα και αν σου κάτσει, υπάρχει περίπτωση να πουληθεί ένα τέτοιο αυτοκίνητο φθηνά

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk