PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα Χ5 3,0L



TSAF
01-11-16, 11:26
Ειμαι σε σκεψη για αγορα ενος X5 (Ε70) 3.0 μεταχειρισμενου με περιπου 85.000χλμ και θα ηθελα την γνωμη απο κατοχους ή αλλους που γνωριζουν για την συγκεκριμενη σειρα
Αν ποναει καπου,αν πρεπει να κοιταξω κατι συγκεκριμενο,κτλπ.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Δημητρης

A8hnaios
01-11-16, 16:03
Και γω την ιδια σκέψη κανω... Για να ακουσουμε απο τους ειδήμονες....
Επίσης εβγαινε ποτέ σε χειροκίνητο; ή όλα ειναι αυτόματα...

TSAF
01-11-16, 16:31
Ολα αυτοματα ειναι, αυτο το ξερω στα σιγουρα. Το θεμα ειναι απο ζημιες γενικοτερα και αμα ολα εχουν αεροαναρτηση γιατι αμα εχουν ολα κλαυτα Χαραλαμπε

Panagiotise46
02-11-16, 09:32
Δεν νόμιζω ότι έβγαινε το Ε70 χωρίς αερανάρτηση, αλλά αν βρεις κάποιο με χωρίς, ρώτησε μήπως την έχει ξηλώσει ο προηγούμενος κάτοχος. Επίσης μη σε φοβίζει και τόσο η αερανάρτηση. Αυτό που χαλάει είναι το μοτέρ της το οποίο βρίσκεται σχετικά εύκολα και σε λογική τιμή (μέχρι 300€ όχι βέβαια το γνήσιο, αλλά το ίδιο από την ίδια εταιρεία που το παίρνει και η BMW). Αν θέλεις να αποφύγεις την αντικατάσταση του, πήγαινε σε αυτοκίνητο με παραπάνω χιλιομέτρα όπου λογικά θα το είχε αλλάξει ο προηγούμενος (συνήθως σκάει στα 100.000χλμ, ανάλογα βέβαια και με τη χρήση). Από άλλα προβλήματα, αυτό που έχω δει είναι κλασσικά η φλατζούλα (και αυτό μικρή ζημιά).
Τώρα εγώ σαν highlight του Ε70 θεωρώ το αυτόματό σασμάν του, το οποίο γαμ.........!!!!! δεν έχει καμία σχέση με τα άχρηστα σασμάν του Ε53. Επίσης δεν έχω ακούσει να βγάζει κάποια προβλήματα.
Προσωπικά εγώ αν μπορούσα να τα φθάσω οικονομικά θα πήγαινα σε Ε70 με αερανάρτηση. Το θεωρώ εκπληκτικό αυτοκίνητο και στις γρήγορες εκδόσεις του (δεν ξέρω για πιο μοτέρ κοιτάς), πάει πάρα πολύ γρήγορα....

Σημειώνω βέβαια ότι αυτά τα έμαθα ψάχνοντας για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Δεν ήμουν κάτοχος, οπότε καλύτερη άποψη θα λάβουμε από κάποιον που έχει ιδία εμπειρία...

stef
02-11-16, 09:53
Αερανάρτηση είχαν συνήθως τα 4.8, σε 3.0si δύσκολα συναντάς.
Όσο για τον Ν52 ένα έχω να πω: τέρας αξιοπιστίας με σχεδόν μηδενικά προβλήματα. Ο κινητήρας δεν μασάει μία

BILL007
02-11-16, 10:48
Όσο για τον Ν52 ένα έχω να πω: τέρας αξιοπιστίας με σχεδόν μηδενικά προβλήματα. Ο κινητήρας δεν μασάει μία

Eίσαι σίγουρος γι'αυτό Στέφανε? Νομίζω ότι με τα μπεκ κάτι παίζει, όπως και κάποια άλλα που δεν τα λες και φθηνές βλάβες...

TSAF
02-11-16, 11:08
Eίσαι σίγουρος γι'αυτό Στέφανε? Νομίζω ότι με τα μπεκ κάτι παίζει, όπως και κάποια άλλα που δεν τα λες και φθηνές βλάβες...

οπως??? Αμα ξερεις κατι για πες μου σε παρακαλω

stef
02-11-16, 11:10
Eίσαι σίγουρος γι'αυτό Στέφανε? Νομίζω ότι με τα μπεκ κάτι παίζει, όπως και κάποια άλλα που δεν τα λες και φθηνές βλάβες...

8 χρόνια & 2 αυτοκίνητα με Ν52 που είχα/έχω δεν έχω κάποιο πρόβλημα

BILL007
02-11-16, 11:13
οπως??? Αμα ξερεις κατι για πες μου σε παρακαλω


Ψάξε για vanos solenoids και hydraulic valve lifters (HVA) στα N52 :original:

https://www.z4-forum.com/user_images/srhutch/cylinderhead.jpg

https://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?t=10937

stef
02-11-16, 11:29
Για τι ποσοστά μιλάμε;
Εκεί είναι το θέμα

TSAF
02-12-16, 14:44
To E70 ειναι απλα ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ Ε53. Stef αγορασα τελικα του Θανου, φοβερο το αυτοκινητο και φοβερο παιδι ο Θανος. Τhanks για ολα.

stef
02-12-16, 14:52
To E70 ειναι απλα ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ Ε53. Stef αγορασα τελικα του Θανου, φοβερο το αυτοκινητο και φοβερο παιδι ο Θανος. Τhanks για ολα.

Στο ανέφερα γιατί το αμάξι άξιζε και ήσασταν και οι 2 γνωστοί.
Καλορίζικο & καλοτάξιδο εύχομαι!
Το αμάξι είναι τούμπανο & στο σωστό χρώμα/ζάντες/εξοπλισμό

Καλά χλμ φίλε

TSAF
02-12-16, 14:58
Το ειχα δει το αυτοκινητο αλλα δεν ηξερα οτι ο Θανος ηταν φιλος σου. Μετα το τηλεφωνο σου και το ΟΚ απο τον ελεγχο το προχωρησα αμεσως. Ναι ειναι φοβερο και για να μην το διαλυσουμε σαν καθημερινο θα παρω ενα aygo leasing σε κανα 2 εβδομαδες γιατι το αυτοκινητο ειναι πραγματικα αψογο!!!

A8hnaios
02-12-16, 18:13
Kαλοταξιδο Δημητρη !

TSAF
30-12-16, 10:07
Ωραιο το Ε70 αλλα για χιονι ειναι χειροτερο απο το Ε53. Με τα 20αρια δεν ειναι για πουθενα!!!!!!!!!!!! οποτε εβγαλα το τρακτερ εξω για σιγουρια

stef
31-12-16, 08:07
Πάρε μια 4άδα 18άρες με χιονολάστιχα!
Το σκεφτόταν και ο Θάνος αυτό
Με 20άρες είναι απελπισία

TSAF
02-01-17, 10:33
δεν κανει το Χ5 για χιονια Stef. Και εγω αρρωστος ειμαι με τα BMW και το ξερεις πολυ καλα αλλα τα ΒΜW δεν φτουρανε στο χιονι/παγο καθολου!!!!! Ασε που με τα 18αρια θα ειναι σαν περιπτερο χεχεχεχεχεχεχε και θα πρεπει να δωσω και ενα σκασμο λεφτα παλι. Εκανε δουλεια το τρακτερ.

stef
02-01-17, 21:20
Καλά αυτό εννοείται ρε!
Για χιόνια τα 2 Land (Rover & Cruiser) μόνο!!!

TSAF
03-01-17, 14:14
Καλά αυτό εννοείται ρε!
Για χιόνια τα 2 Land (Rover & Cruiser) μόνο!!!

ΠΟΤΕ ΦΙΛΕ!!! ΜΟΝΟ LAND ROVER!!!!!

stef
03-01-17, 15:10
Χιχι!!