PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση MAF



Samaro
26-05-10, 16:30
Εδω και λίγο καιρό η κούκλα μου (Ε46- Μ54) λαχάνιζε εύκολα,δεν έβγαζε την ζωντάνια και τη δύναμη που την χαρακτηρίζει και λίγο πρίν σταματήσει (με αμπραγιάζ) έριχνε υπερβολικά τις στροφές της και έσβηνε.
Απο την επίσκεψη μας στο διαγνωστικό κέντρο και τις εξετάσεις που ακολούθησαν προέκυψε οτι ήταν αναγκαία μια μικρή αλλα δαπανηρή επέμβαση αντικατάστασης του MAF.(Το φακελάκι κόστισε 340 ευρώ "φιλικά")
Μετά την μικροεπέμβαση η κούκλα μου ξαναβρήκε τον καλό εαυτό της όλη τσαχπινιά και εγώ συνεχίζω μαζί της το φλέρτ!!!.:original:
Συμπέρασμα: Οι αισθητήρες είναι το Α και το Ω των σημερινών αυτοκινήτων.

Stamatis
26-05-10, 16:45
Για πες μονο αυτα ηταν τα συμπτωματα;

Samaro
26-05-10, 16:54
Για πες μονο αυτα ηταν τα συμπτωματα;
Ναι! Ετσι απλά.
Σταδιακή πτώση της απόδοσης και σβήσιμο λίγο πρίν σταματήσω.

paganis
26-05-10, 17:08
πριν κανα 20ημερο αλλαξα το μαφ ,στην ζετα μου!! το εψαξα αρκετα και βρηκα γνησιο καινουριο ...με 125 ευρω...τωρα για δικο σας...σιγουρα θα ηταν λιγο παραπανω η τιμη...αλλα σε καμια περιπτωση πανω απο 150 -170 ευρω!!

Nino
26-05-10, 17:09
Εμενα παλι οπως σου εχω πει.. και με την καχυποψια που με διακρινει χαχαχα ειναι ωρες και στιγμες που εχω την υποψια οτι οι φιλοι μας,λες και τα εχουν προγραμματισει ποτε να χαλασουν...
Το ενα στα τοσα το αλλο στα τοσα χιλιομετρα... και βεβαια παντα μιλαω για τις πιο προσφατες σειρες!!

Monsta
26-05-10, 18:14
Εγώ είμαι.......mafless (χιχιχιχι)

M_Dolce
26-05-10, 18:19
Εγώ είμαι.......mafless (χιχιχιχι)

λεγε με alpha n. (οπως λεμε homeless)??

:th_Laie_67-1:

patriNOS
26-05-10, 21:13
πριν κανα 20ημερο αλλαξα το μαφ ,στην ζετα μου!! το εψαξα αρκετα και βρηκα γνησιο καινουριο ...με 125 ευρω...τωρα για δικο σας...σιγουρα θα ηταν λιγο παραπανω η τιμη...αλλα σε καμια περιπτωση πανω απο 150 -170 ευρω!!

400 περιπου του Μ3

kplc16
26-05-10, 21:13
Εδω και λίγο καιρό η κούκλα μου (Ε46- Μ54) λαχάνιζε εύκολα,δεν έβγαζε την ζωντάνια και τη δύναμη που την χαρακτηρίζει και λίγο πρίν σταματήσει (με αμπραγιάζ) έριχνε υπερβολικά τις στροφές της και έσβηνε.
Απο την επίσκεψη μας στο διαγνωστικό κέντρο και τις εξετάσεις που ακολούθησαν προέκυψε οτι ήταν αναγκαία μια μικρή αλλα δαπανηρή επέμβαση αντικατάστασης του MAF.(Το φακελάκι κόστισε 340 ευρώ "φιλικά")
Μετά την μικροεπέμβαση η κούκλα μου ξαναβρήκε τον καλό εαυτό της όλη τσαχπινιά και εγώ συνεχίζω μαζί της το φλέρτ!!!.:original:
Συμπέρασμα: Οι αισθητήρες είναι το Α και το Ω των σημερινών αυτοκινήτων.

καθε ποτε αλλαζες φιλτρο αερα;

Samaro
27-05-10, 08:12
καθε ποτε αλλαζες φιλτρο αερα;
Σε κάθε Service ( Inspection II ) που κάνω κάθε 2 χρόνια ή περίπου 30.000 χιλ.

S8N
27-05-10, 11:05
Οι αισθητήρες πάντως στα σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν ημερομηνία λήξης. Με τον καιρό γίνονται είτε αναίσθητοι, είτε υπερευαίσθητοι.

Ειδικά όσον αφορά τo MAF, αξίζει να δοκιμάσετε πριν το αντικαταστήσετε να το καθαρίσετε. Αυτό ισχύει ιδίως για 'κείνους με aftermarket φίλτρα τύπου K&N τα οποία είναι εμποτισμένα με λιπαντικό.

Ο καθαρισμός γίνεται είτε με spray καθαρισμού επαφών (προσοχή: όχι ποτενσιόμετρων), είτε βουτώντας το για λίγη ώρα (15 λεπτά) σε ποτήρι με ισοπροπυλική αλκοόλη (όχι οινόπνευμα).

Τώρα, αν το MAF είναι καμμένο ο καθαρισμός δε μπορεί να κάνει τίποτα. Επίσης, να γνωρίζετε ότι κάποια MAF είναι πιο επιρρεπή στις βλάβες. Στο ΤΤ που είχα άλλαζα MAF πιο συχνά απ' ότι εσώρουχα. Εκείνα που εξάγουν g/sec μέσω μέτρησης θερμοκρασίας είναι αρκετά ευαίσθητα, εν αντιθέσει μ' εκείνα που μετρούν συχνότητα (Hz).

paganis
27-05-10, 20:05
400 περιπου του Μ3

ok....ο αντωνης εχει μ54 2000cc για αυτο λεω λιγο παραπανω στην τιμη! δεν εχει μ3...ευχαριστουμε παντως,για την πληροφορια!!! .....

Stamatis
27-05-10, 20:08
Το ιδιο με το εργοστασιακο με τον ιδιο κωδικο, απλα δεν γραφει πενβε επανω.
Σημερα ρωτησα και εμαθα.

Δεν χανετε τιποτα να ρωτατε και τους επαγγελματιες που εχουν κανει προσφορες στο φορουμ για να παρετε μια τιμη.

paganis
27-05-10, 20:16
τα μαφ δεν τα βγαζει η bmw....παρα η bosch(υυπαρχουν και αλλες εταιριες)....στην συγκεκριμενη περιπτωση ειτε το παρεις απο την bmw...ειτε απο μαγαζι με ανταλλακτικα....ειναι το ιδιο πραγμα....το μονο διαφορετικο, ειναι το ματωμα της τσεπης!

deepBLUE
27-05-10, 20:16
Το ιδιο με το εργοστασιακο με τον ιδιο κωδικο, απλα δεν γραφει πενβε επανω.
Σημερα ρωτησα και εμαθα.

Δεν χανετε τιποτα να ρωτατε και τους επαγγελματιες που εχουν κανει προσφορες στο φορουμ για να παρετε μια τιμη.

+10000
Πολυ σωστα αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης τους εδω.

Samaro
27-05-10, 22:56
Το ιδιο με το εργοστασιακο με τον ιδιο κωδικο, απλα δεν γραφει πενβε επανω.
Σημερα ρωτησα και εμαθα.

Δεν χανετε τιποτα να ρωτατε και τους επαγγελματιες που εχουν κανει προσφορες στο φορουμ για να παρετε μια τιμη.

Δυστυχώς βιάστικα να προχωρήσω στην αντικατάσταση του,χωρίς πρώτα να ρωτήσω και αλλού.
Δεν την ξαναπαθαίνω όμως και το λέω αναξάρτητα απ'το αν μου εκαναν η όχι καλή τιμή στην αγορά / αντικατάσταση του συγκεκριμένου ανταλλακτικού.

ΔημήτρηςΜ3
28-05-10, 00:26
για το Ε46 Μ3 κανει ακριβως 190 εκτος αντιπροσωποιας!

Kazakos Garage
31-05-10, 11:54
το αλλαξε μπροστα σου.γιατι αυτα δε χαλανε μαφ ευκολα.αισθητηρες εκκεντροφορων ομως πολλους.ειναι ομως και στη μιση τιμη.

kplc16
01-06-10, 15:10
https://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p3984.m570.l1313&_nkw=e46+maf&_sacat=See-All-Categories
δες κι αυτο
https://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p3984.m570.l1313&_nkw=e46+maf&_sacat=See-All-Categories

shadowman14
14-11-14, 18:01
επειδή και μένα με χ3 οταν ειναι κρυο μου τρεμει ο κινητήρας και πιο σπανια βεβαια και ζεστος στο δρομο μου κανει μικρες αρυθμίες, μου ειπαν απ το συνεργείο να αλλάξω maf. επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη, εκτός από την απλούστατη αντικατάσταση του, ισχύει ότι θέλει και κατι σαν reset των παλιών δεδομένων για να αρχίσει να δουλευει σωστα με το νεο εξαρτημα???

tasos.kamv
14-11-14, 18:26
επειδή και μένα με χ3 οταν ειναι κρυο μου τρεμει ο κινητήρας και πιο σπανια βεβαια και ζεστος στο δρομο μου κανει μικρες αρυθμίες, μου ειπαν απ το συνεργείο να αλλάξω maf. επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη, εκτός από την απλούστατη αντικατάσταση του, ισχύει ότι θέλει και κατι σαν reset των παλιών δεδομένων για να αρχίσει να δουλευει σωστα με το νεο εξαρτημα???

Ισχύει, για να το καταλάβει αμέσως η dme και να ξεκινήσουν κατευθείαν οι διορθώσεις - προσαρμογές! Και να μην το κάνεις, απλά οι προσαρμογές θα γίνουν σταδιακά και μετά από 2-3 ημέρες έντονης χρήσης τα μίγματα θα ισορροπήσουν στη νέα κατάσταση.
Στο διαγνωστικό υπάρχει μεμονωμένο test που ελέγχεις σχολαστικά τη λειτουργία του maf, το κάνατε??

shadowman14
14-11-14, 19:42
Ισχύει, για να το καταλάβει αμέσως η dme και να ξεκινήσουν κατευθείαν οι διορθώσεις - προσαρμογές! Και να μην το κάνεις, απλά οι προσαρμογές θα γίνουν σταδιακά και μετά από 2-3 ημέρες έντονης χρήσης τα μίγματα θα ισορροπήσουν στη νέα κατάσταση.
Στο διαγνωστικό υπάρχει μεμονωμένο test που ελέγχεις σχολαστικά τη λειτουργία του maf, το κάνατε??

οχι δεν έκανε διαγνωστικό. τώρα που μου είπες ότι έχει τέτοια ειδική λειτουργία θα τον ζορίσω να το κάνει. ελπίζω να γίνεται και εκτός αντιπροσωπείας. αν ισχύει παντως αυτό που λες ότι μετά από λίγες μέρες θα το κάνει από μόνο του το νεο ρεγουλαρισμα , με ανακουφίζεις. το ειχα αγχος αν θα ξερουν να το κανουν ή και αν θα το κάνουν οντως ή θα μου πουν ψέματα

ducatista
14-11-14, 20:22
πριν κανα 20ημερο αλλαξα το μαφ ,στην ζετα μου!! το εψαξα αρκετα και βρηκα γνησιο καινουριο ...με 125 ευρω...τωρα για δικο σας...σιγουρα θα ηταν λιγο παραπανω η τιμη...αλλα σε καμια περιπτωση πανω απο 150 -170 ευρω!!

170 και απο εμενα της μπος το γνησιο!

BILL007
14-11-14, 20:57
Mόλις γράψεις 150-170 χιλιόμετρα με το νεο μάφ το check engine θα σβήσει απο μόνο του ;) Δεν είναι ανάγκη ούτε να το βάλεις στο διαγνωστικό και φυσικά ούτε αυτά τα χιλιόμετρα να τα κάνεις στην τσίτα...Κάνει adaptation απο μόνο του :original:

shadowman14
18-11-14, 23:40
πως θα καταλαβω αν το παλιό μου μαφ κάηκε, αχρηστευτηκε εντελώς?
γιατί μέχρι τώρα δεν έχω καμία ενδειξη στο ταμπλώ και το μόνο σημαδι είναι ενα τρεμουλο της μηχανης με κρυο ρελαντι για 2-3λεπτά, μετά σταματάει.
κάνω ζημιά όσο το δουλεύω και δεν το αλλάζω? μην κάνω τσιγγουνιές για 300ε και πάθω τίποτα πιο χοντρό...

katsaraios
19-11-14, 00:01
πως θα καταλαβω αν το παλιό μου μαφ κάηκε, αχρηστευτηκε εντελώς?
γιατί μέχρι τώρα δεν έχω καμία ενδειξη στο ταμπλώ και το μόνο σημαδι είναι ενα τρεμουλο της μηχανης με κρυο ρελαντι για 2-3λεπτά, μετά σταματάει.
κάνω ζημιά όσο το δουλεύω και δεν το αλλάζω? μην κάνω τσιγγουνιές για 300ε και πάθω τίποτα πιο χοντρό...

Πρωτα απο ολα θα "διαβασει" βλαβη το διαγνωστικο και τουλαχιστον στις μετρησεις που πρεπει να σου κανει το συνεργειο που πας θα δει την ποσοτητα του αερα πολυ αυξημενη στην συγκεκριμενη μετρηση για το MAF.

shadowman14
19-11-14, 00:17
δηλ εγώ εμπειρικά δεν καταλαβαίνω κάτι, κατι χοντρικα... μονο μεσω διαγνωστικου εντοπίζεται και η δυσλειτουργία και η μη λειτουργία του?