PDA

Επιστροφή στο Forum : Z4 2.5i(Ε85) --- ΒΕΛΤΙΩΣΗ



djkostas20
25-05-10, 19:15
Μετά από 2 χρόνια με το αυτοκίνητο σκέφτομαι να του κάνω κάποιες βελτειώσεις! Ωστόσο δεν ξέρω ακόμα ποιές θα είναι... Μόνο η πρώτη είναι αυτή που έχω πάνω πάνω στη λίστα μου!

1) Μπλοκέ διαφορικό από Quaife...Νομίζω ότι είναι το πιο βασικό που λείπει από τα Ζ πλήν του Μ... Αλλιώς βγαίνει μετά η δύναμη στον δρόμο και σίγουρα κάνεις άλλες πάντες μετά!

2)Τελικό και γενικά εξάτμιση αν βρώ κάτι που να αξίζει αλλιώς μόνο τελικό για λίγο καλύτερο ήχο.... Όμως δεν ξέρω αν σε περίπτωση αλλαγής μόνο τελικού πέσει η απόδοση και δεν μείνει στα ίδια???

3)Εισαγωγή---- Εδώ προβληματίζομαι για 2 λόγους... 1ος λόγος είναι η απόδοση, ειδικά από τη στιγμή που τις μόνες που βρίσκω είναι φιλτροχοάνες με ασπίδα θερμοκρασίας(heat shield), κάνει δουλειά η ασπίδα??? Και 2ον από άποψη θορύβου αφού στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα χοάνη και δεν στεκόσουν!!!(Βέβαια είχα και άλλη εξάτμιση από εμπρός)

4)Πρόγραμμα---- Εδώ δεν έχω βρεί κάτι....

**** Γνωρίζω οτι ΦΠΕ δεν είναι αυτο που λέμε value for money****

5)Κομπρέσσορ κιτ---- G-power και ESS είναι τα μόνα που ξέρω και το βλέπω πολύ χλωμό να δίνω τόσα χρήματα!!!

Z-man
25-05-10, 19:31
Κανε οτι βελτιωση θες εκτος απο μηχανικες επεμβασεις.Ο λογος ειναι οτι τιποτα δεν ειναι τοσο αξιοπιστο οσο οι εργοστασιακες ρυθμισεις αρα δεν θες να βρισκεσαι καθε τοσο στοα συνεργεια κ επισης εχεις τωρα αρκετη δυναμη με καλη καταναλωση αρα νομιζω πως σιγουρα δεν θες να αυξησεις την καταναλωση σου...Σκεψου κ το αλλο ,τα ποσα χρηματα θα δωσεις (σημαντικο στις μερες μας )κ τι αποτελεσματα θα εχεις...

deepBLUE
25-05-10, 19:35
Αρχικα πρεπει να αποφασισεις πιο ειναι το ποσο που θες να διαθεσεις.
Οσο για το μπλοκε πραγματικα αξιζει τον κοπο.
Το ιδιο και ο ESS γι αυτο σου λεω ποσα θες να διαθεσεις.
Οταν εκανα την βελτιωση στο δικο μου Ζ3 εβαλα φιλτρο-προγραμμα-εκεντροφορους-χταποδι-καταλυτες-τελικο για να παρω τι?
29 αλογα στο 3.0 μοτερ και κοστος 5500 και με πραγματα αγορασμενα απο το εξωτερικο για να πετυχω καλυτερες τιμες.
Το κοστος αυτο ειναι για να βαλεις ενα κομπρεσορα χωρις τιποτα απο τα παραπανω εκτος απο φιλτρο (μια και το προγραμμα ειναι στην τιμη του πακετου)με 100 αλογα πανω !!!
Τι πιστευεις οτι αξιζει πραγματικα να κανεις ?
Εμενα τοτε που τα εσκαγα δεν υπηρξε καποιος να μου τα πει αυτα.
Αυτη βεβαια ειναι η αποψη μου μια και εχω κανει ολες τις κινησεις.
Καλυτερα υπομονη και μαζεψε για κομπρεσερακι θα εχεις θεαματικα αποτελεσματα.

z3 2.2
25-05-10, 19:55
βαλε ενα μπλοκε
θα δεις το αυτοκινητο σου με αλλο ματι μετα
αφου βαλεις το μπλοκε ξεζουμισε το και μολις το βαρεθεις τα ξαναλεμε!!!
less is more!!!
ο deep blue που σου γραφει πιο πανω εχει μπερδετει μωρε ο ανθρωπος...
δε μιλαει για αυτοκινητο αλλα για αεροπλανο!!!!

(μη κανεις παρεα με αυτους σου λεω):hystericalbs1:

djkostas20
25-05-10, 21:14
Με τις ισοτιμίες σήμερα το μπλοκέ το παίρνω 1200 + εργασία + βαλβολίνες = 1400 χονδικά!!! Ξέρω ότι μετά μιλάμε για άλλο αυτοκίνητο... 6 χιλιάρικα για κομπρέσσορ δεν έχω και ούτε πρόκειται! Δεν ξέρω πόσο έχει ο G-Power βέβαια που δίνει 50 άλογα!

Από κει και πέρα τελικό θέλω να αλλάξω για να πάρω λίγο ήχο που μου αρέσει... Ωστόσο θα πέσει η απόδοση του αυτοκινήτου ή πρέπει να κινηθώ σε εξάτμιση από εμπρός??? (κόστος χειροποίητου δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι κανά 250 με τοποθέτηση)

Εισαγωγή φαντάζομαι ότι αν κάνει δουλειά το heat shield τότε θα δώσει λίγο ρόπιασμα και τίποτα άλλο + τον θόρυβο τον οποίο δεν ξέρω αν αξίζει να έχω??? ( κόστος της AFE που είναι και η μόνη που έχω βρεί είναι γύρω στα 350-400, τοποθέτηση μόνος φυσικά)

Οπότε χονδικά μιλάμε για 2000 σύνολο! Πρόγραμμα τώρα δεν έχω βρεί κάτι αν και σε ατμοσφαιρικά δεν δίνει τίποτα και δίνεις και κανα 1000...

(DEEP BLUE τι έκανες στο παιδί και μου λέει να μη σε κάνω παρέα???):hystericalbs1::hystericalbs1:

kplc16
25-05-10, 22:12
Μετά από 2 χρόνια με το αυτοκίνητο σκέφτομαι να του κάνω κάποιες βελτειώσεις! Ωστόσο δεν ξέρω ακόμα ποιές θα είναι... Μόνο η πρώτη είναι αυτή που έχω πάνω πάνω στη λίστα μου!

1) Μπλοκέ διαφορικό από Quaife...Νομίζω ότι είναι το πιο βασικό που λείπει από τα Ζ πλήν του Μ... Αλλιώς βγαίνει μετά η δύναμη στον δρόμο και σίγουρα κάνεις άλλες πάντες μετά!

2)Τελικό και γενικά εξάτμιση αν βρώ κάτι που να αξίζει αλλιώς μόνο τελικό για λίγο καλύτερο ήχο.... Όμως δεν ξέρω αν σε περίπτωση αλλαγής μόνο τελικού πέσει η απόδοση και δεν μείνει στα ίδια???

3)Εισαγωγή---- Εδώ προβληματίζομαι για 2 λόγους... 1ος λόγος είναι η απόδοση, ειδικά από τη στιγμή που τις μόνες που βρίσκω είναι φιλτροχοάνες με ασπίδα θερμοκρασίας(heat shield), κάνει δουλειά η ασπίδα??? Και 2ον από άποψη θορύβου αφού στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα χοάνη και δεν στεκόσουν!!!(Βέβαια είχα και άλλη εξάτμιση από εμπρός)

4)Πρόγραμμα---- Εδώ δεν έχω βρεί κάτι....

**** Γνωρίζω οτι ΦΠΕ δεν είναι αυτο που λέμε value for money****

5)Κομπρέσσορ κιτ---- G-power και ESS είναι τα μόνα που ξέρω και το βλέπω πολύ χλωμό να δίνω τόσα χρήματα!!!

δες και το kaaz

deepBLUE
25-05-10, 23:16
Με τις ισοτιμίες σήμερα το μπλοκέ το παίρνω 1200 + εργασία + βαλβολίνες = 1400 χονδικά!!! Ξέρω ότι μετά μιλάμε για άλλο αυτοκίνητο... 6 χιλιάρικα για κομπρέσσορ δεν έχω και ούτε πρόκειται! Δεν ξέρω πόσο έχει ο G-Power βέβαια που δίνει 50 άλογα!

Από κει και πέρα τελικό θέλω να αλλάξω για να πάρω λίγο ήχο που μου αρέσει... Ωστόσο θα πέσει η απόδοση του αυτοκινήτου ή πρέπει να κινηθώ σε εξάτμιση από εμπρός??? (κόστος χειροποίητου δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι κανά 250 με τοποθέτηση)

Εισαγωγή φαντάζομαι ότι αν κάνει δουλειά το heat shield τότε θα δώσει λίγο ρόπιασμα και τίποτα άλλο + τον θόρυβο τον οποίο δεν ξέρω αν αξίζει να έχω??? ( κόστος της AFE που είναι και η μόνη που έχω βρεί είναι γύρω στα 350-400, τοποθέτηση μόνος φυσικά)

Οπότε χονδικά μιλάμε για 2000 σύνολο! Πρόγραμμα τώρα δεν έχω βρεί κάτι αν και σε ατμοσφαιρικά δεν δίνει τίποτα και δίνεις και κανα 1000...

(DEEP BLUE τι έκανες στο παιδί και μου λέει να μη σε κάνω παρέα???):hystericalbs1::hystericalbs1:

Χωρις να ξερω λεω πως ο ess για το δικο σου το μοτερ δε κανει τοσο.
Η τιμη που λες ειναι για το 3.0.
Με προγραμμα φιλτρο τελικο το πολυ 5-7 αλογα να παρεις.
Οσο για το τελικο θα το πληρωσεις αναλογα με το που θα πας να το βαλεις.
Εχω δει και τελικα 600 ευρω απο φιρμα του ειδους οταν το supersprint το παιρνεις απ εξω 500-550.
Για να δεις ουσιαστικη διαφορα σε αλογα θες και εκεντροφορους και χταποδι καταλυτες.
Πας ψιλα για να παρεις 20-25 ?
Μαζεψε σιγα σιγα και προχωραsesssthumb

fanisk
26-05-10, 01:44
Κωστα επειδη εχω και εγω το ιδιο αυτοκινητο με τις ιδιες ανησυχιες..
Το quaife απο τον Birds θα το παρεις? Ρωτα τον αν η τιμη παραμενει η ιδια ή αλλαζει για 2..

thumb

djkostas20
26-05-10, 10:58
Από birds ναι.... Από άλλο φόρουμ κάποιος είχε πεί ότι δεν κάνει καλύτερες τιμές! Ωστόσο μια ερώτηση ποτέ δεν βλάπτει... Φυσικά γύρω στα Χριστούγεννα υπολογίζω πιθανή αγορά!

Παραπέρα τώρα.... Γνωρίζω ότι με ΦΠΕ δεν θα πάρω πολλά... Απλώς δεν ξέρω αν χάσω κιόλας???
Τελικό πιο πολύ για λίγο θόρυβο θέλω να βάλω!!!

Όσο για ESS και 3-4 χιλιάρικα να έχει.... 1ον θα χρειαστώ άλλα φρένα λογικά(ήδη θα ήθελα για το δικό μου πόδι καλύτερα) και 2ον δεν ξέρω κανέναν μηχανικό που να το τοποθετεί και να κάνει αξιόπιστη δουλειά(δεν θέλω να πάρω το μετέρ στο χέρι)...

**** Και μην μου πείτε ότι έχει οδηγίες και μπορείς και μόνος σου!!! Από άλλο φόρουμ ένας που το έβαλε μόνος του έκανε πόσες μέρες και οι οδηγίες ήταν όπως έλεγε για άλλο αυτοκίνητο και όχι για Ζ4 καθώς και για προγραμματισμό έπρεπε να στείλει τον εγκέφαλο Σουηδία, Νορβηγία όπου είναι τέσπα η ESS να τον προγραμματίσουν και να τον στείλουν πίσω!****

Ε και άλλο 500-800¤ για μια σπιρτάδα απλώς και λίγο θόρυβο και άλλο 4-5 χιλιάρικα, αφού εξάλλου κοντράκιας δεν είμαι και σαν επιδόσεις σίγουρα το αμάξι δεν το πάω καν στα 5/10 του! Βέβαια πάντα θέλουμε παραπάνω αλογατάκια!!!

Σίγουρα στη μία περίπτωση μιλάμε για άλλο αυτοκίνητο και στην άλλη απλώς με λίγο κ@υλωτικό θόρυβο!

z3 2.2
26-05-10, 12:50
Καταλαβαινω ακριβως τι θελεις.
Καπως ετσι ειναι και το δικο μου αυτοκινητο με τη μονη διαφορα οτι εμενα το μπλοκε το ειχε απο τη μανα του.
Εβαλα και γω ενα ωραιοτατο τελικο να ακουω τον εξακυλινδρο και τιποτα αλλο.
Ακομα θα μπορουσες να εβαζες ενα sprint booster και να σου δωσει λιγακι νευρο χαμηλα.

Αν παλι θες να ασχοληθεις με ess πιστευω οτι τα παιδια (deep blue,VanVic και Vassilis330) θα ειναι διπλα σου για οποια πληροφορια σχετικα με την μετατροπη του αυτοκινητου σου σε αεροπλανο !!!!!
Αμα δεις τα αεροπλανα τους...εεεε αυτοκινητα τους θα καταλαβειςthumb

djkostas20
26-05-10, 18:22
Η αλήθεια είναι ότι και εγω προς τα εκεί τείνω ωστόσο καλό είναι να παίρνω απόψεις!!! Όσο για ess όποιος γνωρίζει εννοείται ότι θα ήταν χρήσιμος αν και από άποψη κόστους δύσκολα θα πάω για πτήσεις και θα μείνω στο έδαφος...

Αλλά μπλοκέ είναι κάτι που δεν παίρνει συζήτηση και θα γίνει όσο πιο γρήγορα είναι δυνατόν!!!

Z4///M
27-05-10, 01:23
Το κοστος αυτο ειναι για να βαλεις ενα κομπρεσορα χωρις τιποτα απο τα παραπανω εκτος απο φιλτρο (μια και το προγραμμα ειναι στην τιμη του πακετου)με 100 αλογα πανω !!!
Τι πιστευεις οτι αξιζει πραγματικα να κανεις ?


το οτι αξιξει ή αν δεν αξιζει κατι δεν κρινεται μονο απο τα αλογα, αλλα και απο την αξιοπιστια. Προσωπικη αποψη.

fanisk
27-05-10, 01:55
το οτι αξιξει ή αν δεν αξιζει κατι δεν κρινεται μονο απο τα αλογα, αλλα και απο την αξιοπιστια. Προσωπικη αποψη.

Τα ESS ομως τα βλεπεις εξω Δημητρη..μια χαρα δουλευουν. Ως value for money αξιζει, αν σκεφτεις πως ενα φ.π.ε (ολοσωμη) ειναι 2? χιλιαδες κατω.. και αρκετα αλογα κατω.

deepBLUE
27-05-10, 02:45
το οτι αξιξει ή αν δεν αξιζει κατι δεν κρινεται μονο απο τα αλογα, αλλα και απο την αξιοπιστια. Προσωπικη αποψη.

Δοξα το θεο ακομα κανενα απο αυτα που εχουν φτιαχτει και γνωριζω δεν εχει σπασει.
Εγω δε μιλησα μονο για αλογα αλλα και για αξιοπιστια.
Εκτος του οτι το αμαξι ειναι απιστευτα γραμμικο και φιλικο για τον οδηγο !!

deepBLUE
27-05-10, 02:56
Όσο για ESS και 3-4 χιλιάρικα να έχει.... 1ον θα χρειαστώ άλλα φρένα λογικά(ήδη θα ήθελα για το δικό μου πόδι καλύτερα) και 2ον δεν ξέρω κανέναν μηχανικό που να το τοποθετεί και να κάνει αξιόπιστη δουλειά(δεν θέλω να πάρω το μετέρ στο χέρι)...

**** Και μην μου πείτε ότι έχει οδηγίες και μπορείς και μόνος σου!!! Από άλλο φόρουμ ένας που το έβαλε μόνος του έκανε πόσες μέρες και οι οδηγίες ήταν όπως έλεγε για άλλο αυτοκίνητο και όχι για Ζ4 καθώς και για προγραμματισμό έπρεπε να στείλει τον εγκέφαλο Σουηδία, Νορβηγία όπου είναι τέσπα η ESS να τον προγραμματίσουν και να τον στείλουν πίσω!****

Ε και άλλο 500-800¤ για μια σπιρτάδα απλώς και λίγο θόρυβο και άλλο 4-5 χιλιάρικα, αφού εξάλλου κοντράκιας δεν είμαι και σαν επιδόσεις σίγουρα το αμάξι δεν το πάω καν στα 5/10 του! Βέβαια πάντα θέλουμε παραπάνω αλογατάκια!!!

Σίγουρα στη μία περίπτωση μιλάμε για άλλο αυτοκίνητο και στην άλλη απλώς με λίγο κ@υλωτικό θόρυβο!

Κοιταξε εγω προσωπικα ξερω 2 συνεργεια που εχουν βαλει αρκετους κομπρεσορες και πια η τοποθετηση γι αυτους ειναι ρουτινα και το εννοω.
Οσο για τον εγκεφαλο πιο ειναι το προβλημα να παει μεχρι την Νορβηγια για προγραμματισμο και να γυρισει?
Ολοι ετσι καναμε και μια χαρα δουλευουν μεχρι τωρα τα μοτερ με τους κομπρεσορες !!!
Ειναι βεβαιο πως αλλο 500-800 και αλλο 5000 γι αυτο σε ρωτησα μεχρι ποσα θες να ξοδεψεις οπως και σου ειπα και ποσα θα παρεις με την καθε προσθηκη.
Αποψη μου παντα η σπιρταδα που θες δε θα σε καλυψει και συντομα θα θες και κατι παραπανο.
Κοντρακιας ουτε εγω ειμαι και ουτε ηταν αυτη η αιτια της βελτιωσης του Ζ3 ομως το χαιρομαι και μου κανει τα κεφια.
Πληρωνα και ελεγα μεχρι εκει οκ φτανει και τα ιδια και τα ιδια και βαλε προγραμμα φιλτρο αντε και ενα τελικο ε δωσε και εκεντροφορους,,και γιατι οχι και χταποδι καταλυτες ελα και ενα sprint boster,,και αντε και λιγο και βαλε ..και ξεφυγαμε τελειως !!!:whistle:

mitsos_chania
27-05-10, 09:46
Ρε παιδια το ξερουμε ολοι οτι τα εςς δουλευουν παρα πολυ καλα και ειναι πολυ γραμμικα και ολοι χαιρομαστε πολυ αλλα το παιδι ρωταει κατι συγκεκριμενο και αναφερει συνεχεια οτι δεν θα παει σε λυση εςς.
Στην ερωτηση σου λοιπον εχω να σου πω οτι με ενα custom προγραμμα για να παρει λιγο νευρο το αυτοκινητο(μην περιμενεις τρελα πραγματα αλλα διαβασε και τις εντυπωσεις του ΓΙΑΝΝΗ με μια τετοια τοποθετηση) και μια λιγο πιο ελευθερη εξατμιση θα εισαι ευχαριστημενος.Οσο για το φιλτρο που λες,στη θεση σου θα το απεφευγα,γενικοτερα ολα τα bmw εχουν καλα σχεδιασμενη εισαγωγη,το πιθανοτερο το μονο που θα παρεις ειναι ηχος απο αυτο.
Παντως γενικοτερα αν γινει η δουλεια αυτη απο υπευθυνα ατομα πτωση αποδοσης εννοειται δεν θα εχεις

djkostas20
27-05-10, 11:51
Κοιταξε εγω προσωπικα ξερω 2 συνεργεια που εχουν βαλει αρκετους κομπρεσορες και πια η τοποθετηση γι αυτους ειναι ρουτινα και το εννοω.
Οσο για τον εγκεφαλο πιο ειναι το προβλημα να παει μεχρι την Νορβηγια για προγραμματισμο και να γυρισει?
Ολοι ετσι καναμε και μια χαρα δουλευουν μεχρι τωρα τα μοτερ με τους κομπρεσορες !!!
Ειναι βεβαιο πως αλλο 500-800 και αλλο 5000 γι αυτο σε ρωτησα μεχρι ποσα θες να ξοδεψεις οπως και σου ειπα και ποσα θα παρεις με την καθε προσθηκη.
Αποψη μου παντα η σπιρταδα που θες δε θα σε καλυψει και συντομα θα θες και κατι παραπανο.
Κοντρακιας ουτε εγω ειμαι και ουτε ηταν αυτη η αιτια της βελτιωσης του Ζ3 ομως το χαιρομαι και μου κανει τα κεφια.
Πληρωνα και ελεγα μεχρι εκει οκ φτανει και τα ιδια και τα ιδια και βαλε προγραμμα φιλτρο αντε και ενα τελικο ε δωσε και εκεντροφορους,,και γιατι οχι και χταποδι καταλυτες ελα και ενα sprint boster,,και αντε και λιγο και βαλε ..και ξεφυγαμε τελειως !!!:whistle:

Μακάρι να φτάσω να έχω διαθέσιμα 6-7 χιλιάρικα για να βάλω ESS αλλά αυτό ίσως γίνει σε ορίζοντα 2 χρόνων και αν μετά θα θέλω να τα δώσω??? με το σκεπτικό ότι ήδη το αυτοκίνητο είναι 6+ χρόνων και έχει 131000 χλμ....και με τους δικούς μου ρυθμούς χρήσης σε 2 χρόνια θα έχει 185-190 χιλιάδες!!! Θα πουλιέται και αν 10 χιλιάρικα! Να του βάλω και πάνω 6-7 ακόμα??? τα οποία μάλιστα δεν θα πάρω ποτέ??

Μετά δεν ξέρω αλλά καθαρά μηχανικά, πόσες μερες θέλει το συνεργείο να τοποθετήσει τον κομπρέσσορα και όλα τα συναφή??? Ο εγκέφαλος φαντάζομαι ότι να πάει και να έρθει θα κάνει κανά 10άρι μέρες σίγουρα...Αν κάνω λάθος διορθώσε με!

fanisk
27-05-10, 12:48
Μακάρι να φτάσω να έχω διαθέσιμα 6-7 χιλιάρικα για να βάλω ESS αλλά αυτό ίσως γίνει σε ορίζοντα 2 χρόνων και αν μετά θα θέλω να τα δώσω??? με το σκεπτικό ότι ήδη το αυτοκίνητο είναι 6+ χρόνων και έχει 131000 χλμ....και με τους δικούς μου ρυθμούς χρήσης σε 2 χρόνια θα έχει 185-190 χιλιάδες!!! Θα πουλιέται και αν 10 χιλιάρικα! Να του βάλω και πάνω 6-7 ακόμα??? τα οποία μάλιστα δεν θα πάρω ποτέ??

Μετά δεν ξέρω αλλά καθαρά μηχανικά, πόσες μερες θέλει το συνεργείο να τοποθετήσει τον κομπρέσσορα και όλα τα συναφή??? Ο εγκέφαλος φαντάζομαι ότι να πάει και να έρθει θα κάνει κανά 10άρι μέρες σίγουρα...Αν κάνω λάθος διορθώσε με!

Αμα θες το βγαζεις και το πουλας το kit του ess. Σιγουρα δεν θα παρεις πισω οσα εδωσες(6-7χιλ) αλλα νομιζω και 4-5 να φυγει παλι μια χαρα θα'ναι.

Το συνεργειο θελει 1-2 μερες, ο εγκεφαλος πανε-ελα 7-10.

djkostas20
27-05-10, 13:07
Ακριβώς εκεί λοιπόν είναι το μεγάλο πρόβλημα ακόμα και να έβρισκα τα λεφτά!!! 10 μέρες χωρίς αυτοκίνητο είναι πάρα πολλές... Να ανέβαινα Παρασκευή Αθήνα και να έφευγα Δευτέρα-Τρίτη το πολύ ΟΚ αλλά να φύγω μία εβδομάδα+ μετά??? Λίγο δύσκολο!

Μετά σε κάθε περίπτωση που έβγαζα τον ESS άντε πάλι η ίδια διαδικασία με επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου σε εργαστασιακές ρυθμίσεις αν δεν το κάνουν εδώ αυτό και φυσικά πόσα θα ζητάνε... + η μηχανική δουλειά για την αφαίρεση!

Ναι ξέρω μετά από 192 παώ κοντά στα 300 αλογάκια!!! ΤΕΡΑΣ αλλά δεν ξέρω αν θα έδινα τόσα χρήματα...Πραγματικά δεν νομίζω να τα έδινα με ελαφρά την καρδια!

djkostas20
27-05-10, 13:16
Ξεχάστηκα να γράψω και δεν πρόλαβα και τα 5 λεπτά για να κάνω το edit....
Μόλις μου ήρθε mail από James Bird.

Dear Mr Liopetas,

Unfortunately I can't offer discounts to private individuals, as it would work against our Quaife dealers.

Αλλά μου έδωσε αριθμό τηλεφώνου με μαγαζί στη Αθήνα για να ρωτήσω καλύτερη τιμή.... Ίσως αν βρεθούμε και παραπάνω άτομα, κανα 4αρι να γλιτώσουμε κάτι!

fanisk
27-05-10, 13:19
Ξεχάστηκα να γράψω και δεν πρόλαβα και τα 5 λεπτά για να κάνω το edit....
Μόλις μου ήρθε mail από James Bird.

Dear Mr Liopetas,

Unfortunately I can't offer discounts to private individuals, as it would work against our Quaife dealers.

Αλλά μου έδωσε αριθμό τηλεφώνου με μαγαζί στη Αθήνα για να ρωτήσω καλύτερη τιμή.... Ίσως αν βρεθούμε και παραπάνω άτομα, κανα 4αρι να γλιτώσουμε κάτι!

Ας βρουμε αλλους 2 λοιπον :warriorsmiley:

stavrosit
14-08-10, 18:09
Παιδια χαιρετε μολις αγορασα μια Z4 3.0 2005 και εψαχνα τις προαλες εταιριες για αναβαθμισεις.Βρηκα schnitzer,Hammann,G power,Magnat.αλλα σαν την Μ δεν υπαρχει θα διαλεγατε κατι απο τις ανωθεν η θα ψαχνατε για Μ κινητηρα.Επισης τι μετατροπη θα κανατε για αρχη

djkostas20
19-08-10, 09:00
Προσωπικά κινητήρα δεν ξέρω αν θα άλλαζα σε φάση "αδήλωτο"... Μόνο αν μπορούσα να το δηλώσω!

Νο1 και πιο βασικό από όλες τις μετατροπές όπου σίγουρα θα δείς και άλλο αυτοκίνητο και θα νομίζεις ότι σου έδωσαν και κάτι αλογάκια παραπάνω είναι το ΜΠΛΟΚΕΕΕΕΕΕ
και σε νορμάλ τιμή,μαζί με τοποθέτηση κοντά 1500-...Μπλοκέ διαφορικό από την quaife...Καλύτερη τιμή που έχω βρεί από την www.birdsauto.co.uk

***Μετά αν έχεις λεφτά να τρέχουν τότε μπορούμε να κάνουμε συζητήσεις επί συζητήσεων και....και...και....

850 CSI
19-08-10, 10:22
Μετά από 2 χρόνια με το αυτοκίνητο σκέφτομαι να του κάνω κάποιες βελτειώσεις! Ωστόσο δεν ξέρω ακόμα ποιές θα είναι... Μόνο η πρώτη είναι αυτή που έχω πάνω πάνω στη λίστα μου!

1) Μπλοκέ διαφορικό από Quaife...Νομίζω ότι είναι το πιο βασικό που λείπει από τα Ζ πλήν του Μ... Αλλιώς βγαίνει μετά η δύναμη στον δρόμο και σίγουρα κάνεις άλλες πάντες μετά!

2)Τελικό και γενικά εξάτμιση αν βρώ κάτι που να αξίζει αλλιώς μόνο τελικό για λίγο καλύτερο ήχο.... Όμως δεν ξέρω αν σε περίπτωση αλλαγής μόνο τελικού πέσει η απόδοση και δεν μείνει στα ίδια???

3)Εισαγωγή---- Εδώ προβληματίζομαι για 2 λόγους... 1ος λόγος είναι η απόδοση, ειδικά από τη στιγμή που τις μόνες που βρίσκω είναι φιλτροχοάνες με ασπίδα θερμοκρασίας(heat shield), κάνει δουλειά η ασπίδα??? Και 2ον από άποψη θορύβου αφού στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα χοάνη και δεν στεκόσουν!!!(Βέβαια είχα και άλλη εξάτμιση από εμπρός)

4)Πρόγραμμα---- Εδώ δεν έχω βρεί κάτι....

**** Γνωρίζω οτι ΦΠΕ δεν είναι αυτο που λέμε value for money****

5)Κομπρέσσορ κιτ---- G-power και ESS είναι τα μόνα που ξέρω και το βλέπω πολύ χλωμό να δίνω τόσα χρήματα!!!
Εγω Φιλε μου δινω την ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΤΕΡΕΟΤΗΤΑ αν ημουν στη θεση σου στο Μπλοκε διαφ. και μετα βλεποντας και κανοντας ΑΛΛΑ αν βαλης το μπλοκε θα με θημηθης θα νομιζης οτι μπηκες σε αλλο αμαξι.

djkostas20
19-08-10, 10:36
Μετά από συζητήσεις και σε άλλα φόρουμ και εκτός bmw σε αυτό έχω καταλήξει και εγώ... Για αυτό και το προτείνω και στον φίλο παραπάνω!!!!
Μπλοκέ πρώτα και μετά βλέπουμε...................

djkostas20
14-01-11, 23:40
Μετά από email που έλαβα για μία έκπτωση μπορώ να πάρω με 2500 το κιτ κομπρέσσορα της G-Power... Το πρώτο που σε πάει στα 230hp. Τι έχετε ακούσει για την αξιοπιστία της εν λόγω εταιρίας???