PDA

Επιστροφή στο Forum : Nurburgring μια βολτα



Nurburgring
29-12-09, 17:15
Να περιγραψω και εγω την εμπειρια μου στην πιστα του Nurburgring....

Οπως πολλοι ξερουν ειναι η δευτερη φορα που ανεβαινω στο Nurburgring με το αυτοκινητο μου να τρεξω στην απιστευτη αυτη πιστα...

Το βιντεο πιστευω οτι μιλαει απο μονο του....

Θελω να πω οτι το ταξιδι καλοκαιρι ηταν απιστευτα ωραιο κι ας μην πηγα στην Μυκονο η Σαντορινι , Ροδο κλπ...

Ο καιρος ηταν πολι καλος σε ολη την διαδρομη πλυν της Ελβετιας που φαγαμε λιγο βροχη....

Φτανοντας λοιπον στο Nurburg συναντησα τον φιλο Αλεξανδρο με ενα M3 CSL ελβετηκο (μενει στην ελβετια πλεον) και τον αδερφο του (δεν θημαμαι το ονομα του) με ενα 125 coupe απιστευτα ομορφο!

Με το που εφτασα λοιπον στην πιστα αμολυσα τον καμερα μαν μου (Σμαραγδα) σε κανα δυο στροφες να τραβηξει και μετα την πειρα και on board...

Καθησα 3 μερες σε ενα ξενοδοχειο λιγο εξω απο το Ring περιπου 24 χλμ απο εκει ...
Ολο το περιβαλον πολυ φιλικο και φτασαμε στην πιστα...

Την πρωτη μερα (Παρασκευη) Μπηκαμε το απογευμα για 2 γυρους που κοστισαν 44 ευρω (42 χλμ) περιπου 1 ευρω το χλμ...

Ο καιρος ηταν πολυ καθαρος και η πιστα ηταν στεγνη οτι πρεπει....
Καναμε λοιπον δυο αναγνωρηστηκες γυρες με πολι αγχως και φοβο αυτην την φορα διοτι οπως σχεδον ολοι ξερετε η επισκευη του αυτοκινητου μου ακομπησε τα 15.000 ευρω και οσο νανε μεσα στην πιστα αν χτυπισεις με αλλον πληρωνει ο καθενας τα δικα του ασχετα με το ποιος φταιει και το βρησκω πολυ λογικο διοτι δεν ειμαστε πλεον στο δρομο...Οποτε με λιγα λογια ειχα πολυ αγχος την πρωτη μερα...

Το σαββατο ξυπνησαμε το πρωι κατα τις 8 και 9 ημασταν στην πιστα να πιουμε καφε και να παρουμε ματι....

Ηπιαμε τον καφε μας και μετα ειπαμε να ριξουμε αλλους δυο γυρους...

Μπηκα μεσα λοιπον και εδωσα 2 καλα laps με καλους χρονους για την κινηση που ειχε μεσα η πιστα...

Την επομενη μερα Κυριακη που ηταν και η πιο δραστηρια καθησα το πρωι για καφεδακι εγιναν πολλα ατυχηματα και η πιστα εκλεινε αρκετες φορες για αρκετη ωρα για να βγαλει η οδικη τα τρακαρισμενα και το ελικοπτερο τραυματιες....

Σε καποια στιγμη βλεπω πολυ κοσμο να φευγει και λιγο κοσμο να μπαινει στην πιστα οποτε λεω ευκαιρια για χρονο να δουμε τι κανουμε....

Μπηκα λοιπον και εκανα 10λεπτα και 30 δευτερολεπτα μια lap κανοντας στην ακρη 8 φορες για να με προσπερασουν κατι gt3 κατι csl και κατι rx-7 τα οποια δεν τα εβλεπα ουτε στο ονειρο μου ετσι ωστε να μην γινουμε σαλτσα οπως εγιναν πολλοι....

Οπως καταλαβαινετε το αυτοκινητο αυτο δεν το εχω μονο για να το γυαλιζω και να το πλαινω αλλα να το ευχαρηστιεμαι πραγματηκα!!!!!


Και οντως παιδες σας το εγκυομαι οτι ειναι οτι πιο ωραιο κανω στην ζωη μου μετα το σεχ ενω και ειτε!!!!

Αυτα τα ολιγα και ειδου και τα δυο βιντεο....

Aκρως απαραιτητο!!!!

Να ανοιξετε την σελιδα στο youtube και να μην δειτε το βιντεο εδω επισης σε full screen και δυνατο ηχο!!!!

Ακομα πιο απαραιτητο (εδω αντιγραφω τον φιλο μου prokoE34 γιατι μου αρεσε και γελαω ακομα ) Μια κασα παγωμενες μπυρες και βολικη καρεκλα!!!


Part 1
Στον πηγαιμο για το ρινκ...Το ταξιδι




https://www.youtube.com/watch?v=bt5e41xk1-A




Part 2
Εισαγωγη





https://www.youtube.com/watch?v=QFbgl4M5i7E


Part 3
Μια καθαρη γυρα 21χλμ χωρισμενη στα δυο λογο youtube..




https://www.youtube.com/watch?v=yYAcUMiuUrM




Part 4
Η αλλη μιση γυρα...





https://www.youtube.com/watch?v=2VeAc-4ZmXU

BILL007
29-12-09, 17:21
Τέλειο!!!!:D

///M3L
29-12-09, 17:27
Μπράβο.
Πολύ καλό.

Stefanos_Cool
29-12-09, 17:32
Φτιάξε μας Ντίνο, φτιάξε μας!

individual
29-12-09, 19:00
Α Ξ Ι Ο Στα λογια ειναι περιττα

Nurburgring
30-12-09, 22:25
Φτιάξε μας Ντίνο, φτιάξε μας!

Να σας φτιαξω? Τι εννοει ο ποιητης? :th_Laie_67-1:

joseph
30-12-09, 23:30
Μπραβο φιλε τελειο!

stefm5
30-12-09, 23:46
ωραία εμπειρία ντίνο!

ΦΑΝΗΣ
31-12-09, 13:26
Πάρα πολύ καλό,ένα όνειρο που πιστεύω κάποτε να το πραγματοποιήσω...:thumbsup:

Nurburgring
06-01-10, 16:16
Οντως ειναι απιστευτη εμπειρια παιδες!

Monsta
06-01-10, 20:15
Απίστευτη εμπειρία, πραγματικά ζηλεύω. Είναι στο πρόγραμμα να το κάνω μέσα στον επόμενο χρόνο!

Driver M
06-01-10, 21:44
Όνειρο ζωής το'χω να τρέξω στο Nurburgring...σαν οδηγός formula 1. :rally: Aλλά και Μ3 δεν με χάλαγε καθόλου! :D

Μπράβο φίλε!

gant
31-01-10, 11:29
Μπράβο σου! Μοναδική εμπειρία και πολύ όμορφη σκέψη να την μοιραστείς μαζί μας.

atha
31-01-10, 12:15
μπραβο ντινο , πολυ οραιο. νοιωθω χαζοσ που ποθ δεν εχω βγαλει ποτε κατι απο το nurburgring παρολο ποθ εχω παει 3-4 φορες. τωρα την ανοιξη με το καλο

yannisv
31-01-10, 12:30
Μπράβο σου Ντίνο!! Πολύ καλό video και απίστευτη εμπειρία!! Πάντα τέτοια!!

Kostas E60
31-01-10, 17:41
πολύ ωραία.... μου άνοιξες την όρεξη. περιμένω να λιώσουν τα χιονια και να άνοιξη το ring... κοντά το έχω. 190 km :thumbsup:

Nurburgring
01-02-10, 20:33
Ευχαρηστώ πολύ παίδες συγκινήθηκα και στεναχωριέμαι που μάλλον φέτος λόγο οικονομικών μπορεί και να μην μπορέσω να πάω γιατί έχουν σφίξει τα πράγματα....Θα το παλέψω όμως..

SuperSonic
01-02-10, 21:26
Τρομερη και τρομακτικη εμπειρια το Νurburgring!!

Eυχομαι να ξαναπας!

BladeGT
03-02-10, 00:00
ντινο για δωσε μια πληροφορια για να ξερω αν θα το ονειρευτω εστω αυτο....

ποσο κοστισε περιπου το ταξιδι(σιγουρα αυτο εξαρταται και απτο τι ατομο εισαι πολυεξοδος κλπ .... τις αναγκες του καθενος...)
Αλλα στο περιπου εισητιρια πλοιου,βενζινες,διαμονη με φαγητο, ποσο κοστισε?
για το κοστος της πιστας μας ειπες ενταξει :)

valantis544
03-02-10, 01:57
Μπράβο, ωραίοςςςς!!

Nurburgring
03-02-10, 16:20
ντινο για δωσε μια πληροφορια για να ξερω αν θα το ονειρευτω εστω αυτο....

ποσο κοστισε περιπου το ταξιδι(σιγουρα αυτο εξαρταται και απτο τι ατομο εισαι πολυεξοδος κλπ .... τις αναγκες του καθενος...)
Αλλα στο περιπου εισητιρια πλοιου,βενζινες,διαμονη με φαγητο, ποσο κοστισε?
για το κοστος της πιστας μας ειπες ενταξει :)


Υψηλή περίοδος (άυγουστος)

1/3 βενζίνη μέχρι την πάτρα
Γέμισμα τεπόζητο στην πάτρα γιατι Ιταλία-Ελβετία-Αυστρία-Γερμανία είναι πανάκριβη


Πλοίο αυτοκίνητο εγω η κοπελία μου χωρίς καμπίνα (κατάστρομα και σλιπινκ μπανκ) 370 ευρω (κόστος καμπίνας περίπου 300-400 ευρώ +) πήγαινε έλα.

Διόδια Ιταλίας 35 ευρω
Βενζίνες Ιταλιας 800χλμ περιπου 1+1/3 ρεζερβουαρ περίπου 130 ευρω με τιμές ιταλιας

Διόδια Ελβέτιας βινιέτα 30 ευρώ
Βενζίνες Ελβετίας 150χλμ περίπου 30 ευρώ

Διόδια γερμανίας 0 (δεν έχει διόδια για ξένες πινακίδες)
Βενζίνες γερμανίας μέχρι το Nurburgring 500 χλμ περίπου 1 τεπόζητο λόγο υψηλών ταχυτήτων στον αυτοκινητόδρομο που δεν εχει οριο ταχύτητας

21 ευρώ κάθε Lap στο Ring+ οτι βενζίνη κάψεις (πχ εγώ έκαψα 1 τεπόζητο γιά 8 Laps+ ένα ζευγάρι τακάκια + ευθιγράμμιση οταν έφυγα)

200 ευρώ ξενοδοχείο για 3 μέρες με πρωινο 25 χλμ έξω από το Ring διοτι διπλα στην πίστα ήταν απλισήαστες οι τιμές

+ φαγητά διαδρομής + φαγητά στο Ring περίπου 200 ευρώ

+ τον γυρισμό χωρίς τα διόδια της ελβετίας διότι αγοράζεις την βινιέτα που ισχύει για ένα χρόνο.

BladeGT
03-02-10, 17:52
τα τακακια και την ευθυγραμμιση γιατι? :S νταξει ευθυγραμμιση παει στο καλο απτα στροφιλικια δεκτο...τακακια τοσο γρηγορα?ηταν λιωμενα απο πριν?
γιατι σε 8 λαπς να φας τα τακακια μου φαινεται καπως τραβιγμενο :S και αν οχι τραβιγμενο τοτε σιγουρα μετα απο τις θερμοκρασιες θα θες και δισκους :S

atha
03-02-10, 18:33
to proto pou katanalonetai einai ta takakia ekei mesa , meta einai ta lastixa kai meta ola ta alla.
pantos oi mixanikoi pou exoun magazakia ekei gyro einai oloi tous poly asteria paidia .
sas milao exoun poly megali arrostia me to aytokinito

BladeGT
03-02-10, 18:56
νταξει εχω βγαλει τακακια off μεσα σε 1 με 2 μηνες.αυτο ειναι το ρεκορ μου αλλα ηταν και των 30 ευρω τακακια :P

Nurburgring
03-02-10, 20:58
Τακάκια ferodo raceing τα άλλαξα πρίν φύγω το ταξίδι....

Την άκουσαν κανονικά .

Ευθυγράμιση επίσης πρίν φύγω ταξίδι και μόλις μετά την 7η γύρα στο Ring γυρίζοντας στο ξενοδοχείο σε ίσιο δρόμο παρατήρησα ότι το τιμόνι καθόταν πόλυ στραβά...

Stunt Mike
22-03-10, 01:34
Μπραβο ρε Ντινο!Μακαρι να'μουν κι εγω εκει διπλα σου να πεφταμε κατω απ'τα 10'!!Πες μου οτι εβαλες το μοτερ το καλο λεμε!!!!Μιχαλης με το 328 το μπλε....

Nino
10-04-10, 09:44
Εγω παντως προχθες με ενα E60 M5 του 2005 εκανα στο ring 8.49 ναι, ναι 8.49
Κοστος γυρων μηδενικο
τα λαστιχα μετα απο ενα γυρο ηταν σχεδον για πεταμα,ενω απο βενζινη δεν ξερω διοτι ολα τα παραπανω εγιναν στο ps2 στο GTourismo 4 :whistle::th_Laie_67-1:

Fad3In
10-04-10, 12:42
Αρα κοστος 1500¤ στο περιπου...
Νταξ,με διαμονη πιστευω αξιζει το θεμα! thumb
Πρεπει να ναι καλη εμπειρια...
Ν.