PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλησπέρα και απο μένα.Θεματάκι με Ε46



biris156
18-07-16, 19:35
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια 316 valvetronic του 2003.Έχω 1 θεματάκι σχετικά με τα λάδια δηλαδή καίει λιιιίγο λάδι παραπάνω μόνο 1 λίτρο ανα 1000 χιλιόμετρα. Ξέρω ότι μάλλον παίζει να είναι τσιμουχάκια λογικά απο λάδια βάζω τα longlife 5-30.Θα ήθελα τα φώτα σας αν έχουμε κάποιο καλό μηχανικό να το πάμε κατά προτίμηση σε Βοιωτία και Χαλκίδα αλλά και Αθήνα γιατί το έχω πάει σε διάφορους και αυτό το ναι είναι τσιμουχάκια αλλά αν δεν το ανοίξω δεν μπορώ να ξέρω με κάνει να μην εμπιστεύομαι τον εκάστοτε μηχανικό.Α και άμα μπορείτε να μου πείτε και πόσο κοστίζει όλο αυτό.Ελπίζω να μην είναι και για έμφραγμα γιατί δεν παίρνω και τα εκατομύρια αλλά η καψούρα είναι καψούρα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.....:thanks::thanks::thanks::thanks :

gyiama
18-07-16, 20:13
Θεωρείς οτι το 1 λίτρο λάδι στα 1000χλμ,ειναι λιγο παραπάνω; Δλδ στα 5000χλμ εχεις κάψει ολο το λάδι του κινητήρα και ειναι λιγο αυτο; Φιλε μου αυτο δεν ειναι τσιμουχακια βαλβίδων, ειναι μετατροπή του μοτέρ απο 4χρονο σε 2χρονο!!! Για συνεργείο δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στις περιοχές που αναφέρεις αλλα σίγουρα τσιμουχακια βαλβίδων δεν ειναι !!!!

Panagiotise46
18-07-16, 20:58
1 λίτρο λάδι ανά 1000 χλμ είναι πολύ.... Έχεις παρατηρήσει πουθενά διαρροές?

Στάζει λάδι από κάτω από το μοτέρ?
Βλέπεις λάδια στο ψευτοκάπακκο?
σου μυρίζει καθόλου λάδι όταν ζεστένεται το αυτοκίνητο?

Σε κάθε περίπτωση και ειδικά αν δεν έχεις κάτι από τα παραπάνω πας σε συνεργείο για να σου πάρει συμπίεση στο μοτέρ και μετά βλέπουμε.....

biris156
18-07-16, 21:54
τά χω μαζέψει όλα και ολα τα λαστιχάκια κ τα orings και ψευτοκάπακο κ τάπα καρτερ τα πάντα. Δέν μυρίζει τίποτα.Πάντως δείτε και το θέτικο έχω πάντα φρέσκο λάδι χαχαχα :) θα παω να κοιτάξχ και την συμπίεση αλλά τον κινητήρα μια χαρά τον ακούω :/ και για Αθήνα να έχετε κάποιον θα το κάνω το ταξίδι

Panagiotise46
19-07-16, 08:10
τά χω μαζέψει όλα και ολα τα λαστιχάκια κ τα orings και ψευτοκάπακο κ τάπα καρτερ τα πάντα. Δέν μυρίζει τίποτα.Πάντως δείτε και το θέτικο έχω πάντα φρέσκο λάδι χαχαχα :) θα παω να κοιτάξχ και την συμπίεση αλλά τον κινητήρα μια χαρά τον ακούω :/ και για Αθήνα να έχετε κάποιον θα το κάνω το ταξίδι

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε κάποιο εξουσιοδοτημένο ή αντιπροσωπεία προκειμένου να μου πουν πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ούτως ή άλλως η διάγνωση θα στοιχίσει από τίποτα έως ελάχιστα. Τώρα από εκεί και πέρα παίρνεις μία τιμή από εκεί ώστε να έχεις μία αρχική εκτίμηση και κοιτάς και για αλλού... Για συγκεκριμένο τώρα συνεργείο θα σου στείλω πμ.

ΥΓ: Όσον αφορά το φράσκο λάδι ευκαιρία να δοκιμάσεις τώρα που έχεις κατανάλωση και πολλά διαφορετικά και να πεις και τις εμπειρίες σου σχετικά με τις διαφορές..!:original::original:

turbodog
19-07-16, 09:31
Δεν μας εχεις αναφερει ποσα χλμ εχει κανει ο κινητηρας. Τοσο πολυ λαδι ειναι δυσκολο απο τα τσιμουχακια, πιθανον να εχεις και φθαρμενα ελατηρια πιστονιων η και υπερβολικες ανοχες στον κυλινδρο.

Η μετρηση συμπιεσης δεν ειναι απαραιτητο οτι θα μας δειξει και την οποια φθορα στα ελατηρια λαδιου του εμβολου, καθως μειωμενη συμπιεση μπορουμε να εχουμε και απο αλλους παραγοντες οπως απο τις βαλβιδες.

Θα πρεπει να λυσεις καπακι, να μετρησεις οδηγους βαλβιδων και να αντικαταστησεις αν χρειαζεται καποιον απο αυτους μαζι με ενα σετ γνησια τσιμουχακια βαλβιδων.

Απο κει και περα, αφου εχει λυθει το καπακι να ελεγχθει και να μετρηθει ο κυλινδρος για τυχον ανοχες περαν των εργοστασιακων οριων.

Σε αυτο το σταδιο και αν οι κυλινδροι ειναι ενταξει, καλο ειναι να περασουμε ενα καινουργιο σετ ελατηριων πιστονιων ωστε να ελλατωσουμε την οποια πιθανοτητα για καταναλωση λαδιου απο τα ελατηρια.

biris156
19-07-16, 17:12
ακούγεται μεγάλο το κουστούμι ή μου φαίνεται.έχει 152800 χιλιόμετρα τώρα

dark knight
19-07-16, 19:38
με σωστη συντηρηση αυτό το μοτερ τα 153.000 χλμ τα εχει για πρωινο και στο λεω από προσωπικη εμπειρια. μηπως εχει καψει φλαντζα. ελεγξε και το ψυγειο νερου για τυχον αναμιξεις παραλφλου-λιπαντικου

biris156
19-07-16, 19:44
Το αμάξι το αγόρασα τον Απρίλιο απο ιδιώτη είχε book service το είχα πάει και σε μηχανικό και φανοποιό και μου είπαν αστέρι είναι πάρτο.Και μετά απο 1 μήνα μου έβγαλε αυτό.Είπα να αλλάξω τσιμουχάκια και φλάτζα.Αλλά όταν μου λένε ξεκινάμε απο 400 και δεν ξέρω πόσα 8α πάει αυτό με τρομάζει.Αυτό με την ανάμειξη παραφλού λιπαντικού 1η φορά το ακούω.

tasos.kamv
19-07-16, 20:10
Τσιμουχάκια βαλβίδων είναι... έχουν διαλυθεί τελείως γι 'αυτό κ τόσο μεγάλη κατανάλωση λιπαντικού... με 250 γιούργια το επισκευάζεις κ γίνεσαι άρχοντας!! thumb
99,99999% από εκεί είναι, μην αλλάζεις τζάμπα κι άλλα πράγματα..

biris156
19-07-16, 21:09
έχεις κάποιον υπόψιν σου για να πάω ?? 250 είναι καλή τιμή.Το τι τιμές έχω ακούσει δεν μπορείς να φανταστείς.Έχω στεναχωρεθεί πολύ και θέλω να το φτιάξω γιατί μαρέσει πολύ.

biris156
19-07-16, 21:16
αυτο το 0.00000000001 % τι μου το άφησες? με τρομάζει χαχαχα :)

tasos.kamv
19-07-16, 21:29
Αν ψάξεις λίγο στο forum, θα βρεις πολλά posts για κατανάλωση λιπαντικού σε Ν42.
Είναι κλασική βλάβη... :thumbsdown:
Δεν κατεβάζεις καπάκι βαλβίδων, αλλάζεις τα τσιμουχάκια από "πάνω".
Η τιμή που σου λέω, παίζει σε αρκετά συνεργεία στην Αθήνα και έχει καταντήσει "ρουτίνα" πλέον... :facepalm:

Dimimav
19-07-16, 22:02
Δεν ειναι τόσο απλό.
Για αλλαγή τσιμουχάκια βαλβίδων, πρέπει να γίνουν τα ακόλουθα.
- Ξεμοντάρισμα ξευτοκάπακο.
- Ξεμοντάρισμα κεφαλάρι.
- αλλαγή τσιμούχες βαλβίδων
- αλλαγή οδηγών βαλβίδων.
- πλανάρισμα κεφαλής
- Καθάρισμα, ίσως και αντικατάσταση βαλβίδων.
- επανατοποθέτηση το κεφαλάρι με νέες βίδες και νέα φλάτζα.
- επανατοποθέτησή ψευτοκάπακου με νέα φλάτζα.
Η τιμή για μια σωστη δουλεια και όχι πρόχειροδουλειές
δεν πέφτει κάτω απο 800¤:original:
Τα υπολοιπα ειναι κάτι λιγοτερο απο μισές δουλειές!

biris156
19-07-16, 22:12
Tσαμπα πραγμα δηλαδη και φαινεται ευκολοδουλεια σαν να αλλαζεις λαμπα χαχαχα

I_MNL
20-07-16, 18:41
Τελικά τι θα κάνεις? Βρέθηκε η λύση στο προβλημα?

panose30
20-07-16, 20:55
ενα απλο τεστ για να δεις αν χανεις λαδια απο τα τσιμουχακια ειναι το εξης.
το πρωι οταν το αμαξι ειναι κρυο ,ξεκινησε το και αφησε το αμαξι για 20 λεπτα να δουλευει στο ρελαντι.Μετα το 20 λεπτο πατα φουλ το γκαζι σαν ειναι σταματημενο.αν βγαλει ασπρο καπνο απο την εξατμιση τοτε θες τσιμουχακια

biris156
21-07-16, 16:48
Φίλε μου δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα γιατί όλη μέρα είμαι στην δουλειά.Απογεύματα φεύγω.Στην άδεια του καλοκαιριού θα το κοιτάξω

biris156
21-07-16, 16:51
θα το κάνω και θα σας πω