PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε36 LPG



TOMIS
14-07-16, 18:14
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας (ξανα)βρήκα!Για όσους πιθανώς με θυμούνται είμαι ο Σπύρος και είμαι κάτοχος ενός Ε36 325i μοντέλο 92`(μετατροπή απο 316).
Μιας και σκάσανε κάποια λεφτά απο τη δουλεία τελευταία αποφάσισα να ξαναβγάλω πινακίδες στο αμάξι μετα απο σχεδόν 1,5 χρόνο και σκέφτομαι την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο.Είμαι κάτοχος και ενος peugeot με υγραέριο το οποίο από οταν το έβαλα μου κάνει διακοπές και ρετάρει οταν ζορίζεται αλλά δεν ειναι αυτό με το οποίο θέλω να ασχοληθώ επί της παρούσης.
Θα ήθελα με τις γνώσεις σας να με καθοδηγήσετε για το εάν είναι ασφαλές να μπει στο συγκεκριμενο μοτερ αέριο,τι προδιαγραφές χρειάζεται κτλ.Επίσης το αμάξι αυτό θα κάνε ταξίδι το καλοκαίρι και προφανώς θα του πιω το αίμα λιγάκι οπότε δεν ξέρω αν το αέριο ενδέχεται να δημιουργήσει προβλήματα μελλοντικά με λίγο σκίσιμο κτλ.Γενικότερα θα εκτιμούσα πολύ μια καθοδήγηση και βοήθεια.
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας εκ των προτέρων!
Υ.Γ:Συγνώμη εάν το ανέβασα το thread σε λάθος ενότητα

HLIAS - E36
14-07-16, 19:18
Γειά σου φίλε! Εγώ θα σου πω αυτό που λέω σε όλους όσους με ρωτάνε περί αερίου κλπ...

Το αυτοκίνητο είναι κατασκευασμένο να λειτουργεί με βενζίνη, αλλάζοντας την λειτουργία του τότε όλα να τα περιμένεις...

Υπάρχουν αυτοκίνητα που λειτουργούν εδώ και χρόνια καίγοντας αέριο, υπάρχουν και άλλα που σκορπανε στα πρωτα 1000χλμ...

Το συμπέρασμα (για μένα τουλάχιστον) λοιπόν είναι ότι ζημιά θα προκληθεί σίγουρα, το θέμα είναι για πόσο θα αντέξει!

TOMIS
14-07-16, 19:27
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Μου επιβεβαίωσες αυτό που όλοι μου λένε ειδικά για 6 κυλινδρο,δηλαδή μακριά!!!

mse36
15-07-16, 20:38
Καλησπερα Σπυρο!
Εγω πιστευω οτι ολα γινονται με αντιστιχο κοστος και κυριως βεβαια, απο την χρηση και την φροντιδα που δειχνει ο ιδιοκτητης. Οποτε επειδη δεν ειμαι ειδικος σε αυτο το θεμα, αλλα γνωριζω καποιους ειδικους, στηλε μου pm για να σου δωσω ενα τηλ, να ρωτησεις οτι θες...