PDA

Επιστροφή στο Forum : κομπρεσσορας σε Z3 1.9 M43



Σελίδες : [1] 2

paganis
29-12-09, 17:14
εδω και λιγους μηνες ,εχω στην κατοχη μου την κουκλα μου μια ζ3 1900 φεηςλιφτ! ειμαι ερωτευμενος μαζι της..αλλα δεν μου κανει ολα τα γουστα! σαν αμεση συνεπεια αυτου ..ηθελα να της κανω μια αναβαθμιση στο θεμα των επιδοσεων!εξετασα λοιπον ολες τις πιθανες βελτιωσεις.Πρωτα λοιπον εξετασα την λυση της αλλαγης μεγαλυτερου κινητηρα,οπου και απερριψα( τουλαχιστον προς το παρον) λογω αισθητα μεγαλυτερου κοστους συντηρησης( τελη -ασφαλειες)και επιφοβου καθεστωτος με τα τεκμηρια. δευτερο λοιπον εξεταζομενο θεμα...η βελτιστη ατμοσφαιρικη βελτιωση...μετα απο ερευνα κατεληξα στο συμπερασμα πως τουλαχιστον για τον συγκεκριμενο κινητηρα..ειναι η χειροτερη αναλογια κοστους -αποδοσης. Ετσι λοιπον αφου απερριψα και την λυση της ατμοσφαιρας ..αναζητησα τους δρομους της υπερτροφοδοτησης..(οπου μου ειναι γνωριμοι απο αναλογο στο παρελθον προτζεκτ)! Οι λυσεις και προτασεις στο συγκεκριμενο θεμα, αρκετες και σχετικα αξιοπιστες...αλλα με ενα κοινο αρνητικο χαρακτηριστικο -γνωμονα, τα ανεπιθυμητα αυξημενα θερμικα φορτια! επομενη εξεταζομενη μεθοδος λοιπον ο κομπρεσσορας ,μεθοδος εξαιρετικα δημοφιλης στα μεγαλυτερα εξακυλινδρα..αλλα αγνωστα βαθια νερα για τους τετρακυλινδρους!! επειδη ομως το σαρακι της βελτιωσης, του πειραματισμου και τις διαφοροποιησης ειναι μεγαλο...ειπα να το ερευνησω σε βαθος. ψαχνοντας λοιπον για προηγουμενα δεδομενα..υπηρχαν ελαχιστα αλλα θετικα δειγματα ,ικανα ομως για να μου δωσουν το κινητρο για περαιτερω ερευνα! εχω σαν συνθημα οτι ολα γινονται οταν διαθετεις υπομονη, θεληση..και το καταλληλο κινητρο, μετα λοιπον απο τις απαραιτητες ερευνες κατεληξα σε ενα προτζεκτ της d.a. που εβγαινε για m42 και m44...παρολα τις διαφορες σκεφτηκα..οτι ολα προσαρμοζονται! δυστηχως το κιτ..πλεον δεν παραγεται και ειναι χρησιμο σαν βιβλιογραφια και μονο...αρκετο ομως σαν εναυσμα και μπουσουλα στην ολη προσπαθεια! το κιτ χρησιμοποιουσε εναν κομπρεσσορα της eaton τον m45 ..τον οποιο ομως φοραει και το σλκ 200! εφοσον λοιπον δεν μπορω να βρω ετοιμο κιτ σκεφτηκα..επρεπε να φτιαξω εγω ενα στα μετρα μου. επομενη κινηση η ευρεση ενος μεταχειρισμενου σε καλη κατασταση ..(καινουριος εχει 1500 ευρω), μιας και στην ολη προσπαθεια ζητουμενο ειναι να διατηρηθει και το κοστος σε χαμηλα επιπεδα! σειρα ειχε η προσπαθεια χωροθετησης του κομπρεσσορα στο μηχανοστασιο...ετρεξα λοιπον σε διαφορους ψαχνοντας ακρη. ετρεξα-ρωτησα-συγκρινα ...και το πορισμα κοινο ...ολοι λεγαν πως ειναι εφικτο..αλλα κανεις δεν το αναλαμβανε..εκτος ενος! το προτζεκτ περιλαμβανε αλλαγη πολλαπλη εισαγωγης λογω ελλειψης χωρου για να μπει ο κομπρεσσορας, βασεις τροχαλιες,ιμαντες,ιντερκου λερ -σωληνωσεις..ολα ετοιμα!!
επειδη ομως οταν κανουμε σχεδια...ο θεος γελαει μαζι μας, ενας προσφατος τραυματισμος και καποιες αλλαγες πρωτεραιοτητων..με αναγκασαν σε αναβολη-τροποποιηση..του ολου προτζεκτ οχι ομως ματαιωση!!περασε λιγος καιρος απραξιας και αφου λοιπον εχουμε το δεδομενο οτι γινεται...γιατι να μην δοκιμασω και μονος μου??? εξαλλου εχω σπουδασει ουσιαστικα μηχανολογια επανω στην γεωργια και μια ζωη παιδευομαι με μηχανες και αυτοκινητα...ας ξεκινησω και αν κολλησω καπου..θα υπαρξει η αναλογη βοηθεια!! ετσι λοιπον ,ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι το προτζεκτ ξεκινησε...(απο το μηδεν) και ο κομπρεσσορας βρηκε την θεση του, κατω απο το καπω της μπεμπας μου (ναιιι...τελικα σε πεισμα αυτων που θελανε να μην υπαρχει αρκετος χωρος,μπηκε...στην θεση του !! ακομα δεν εχουν φτιαχτει οι βασεις...αλλα απο βδομαδα θα απευθυνθω σε καταλληλο μηχανουργειο..παραλληλα θα φτιαχτει και η αναλογη τροχαλια για να μπει και ο νεος ιμαντας! ξερω πως εχω ακομα πολυ δρομο ακομα..αλλα η αρχη εγινε...και οπως λενε ειναι το ημιση του παντος!! συντομα θα ακολουθησουν φωτο και περισσοτερες πληροφοριες! επισης δεκτες ολες οι πληροφοριες..συμβουλες και προτασεις...

paganis
30-12-09, 18:17
οποιος ειχε δει τις φωτογραφιες στο αναλογο φορουμ να τις ξεχασει!!
εχει γινει επανασχεδιασμος...με αφαιρεση της πεταλουδας του μπαι-πας!! ετσι ο κομπρεσσορας κατεβηκε στα 10 εκατοστα απο τον ιμαντα και πλεον η στηριξη του εγινε απλη υποθεση!!! ηδη σημερα εφτιαξα την μια απο τις τρεις...οι υπολοιπες θα φτιαχτουν σε μηχανουργειο μετα τις γιορτες!! επειδη λοιπον...ενα ενα τα θεματα λυνονται και συντομα θα ξαχνομαι για προγραμματιστη.....εχουμε κανεναν να κανουμε σωστη δουλεια????

Χρίστος
30-12-09, 18:19
συγχαρητηρια για το ολο προτξεκτ.
βαλε καινουριες φωτο να δουμε!

paganis
30-12-09, 18:23
με τις φωτο υπαρχει ενα μικρο θεματακι!! μου εχει δανειστει η αδερφη μου ,την ψηφιακη για ενα ταξιδακι στο εξωτερικο και δεν εχω πως να τις βγαλω τωρα!!!

Χρίστος
30-12-09, 18:27
παρε αμα μπορεις με το κινητο.
οσο για προγραμμα....κοιτα για superchips αν το γραφω καλα.
εδω μεσα ειναι μερικοι που ξερουν να σου πουν 2 λογια παραπανω.

paganis
30-12-09, 18:31
θα κοιταξω μηπως βρω αυριο τα καλωδια που συνδεουν το κινητο με το λαπτοπ..οποτε ισως γινει δουλεια!! τωρα για το θεμα προγραμμα ..περιμενω προτασεις απο τους πιο εμπειρους!!!!

saikoe39
30-12-09, 18:47
Φιλος σε 318is με κομπρεσορα δεν εκανε χρηση προγραμματος...
Δλδ τοπεθησε το κομπρεσερ..και τελος....
Ο κομπρεσορας του ηταν απο εδω https://downingatlanta.com/downingatlanta/index.htm
το οχημα εκανε πολλα χλμ...(100.000 χλμ) χωρις ποτε κανενα θεμα..

BILL007
30-12-09, 19:10
Γνωστό το κιτ της atlanta...Αλλά η εταιρία το σταμάτησε...:thumbsdown:

paganis
30-12-09, 19:35
Φιλος σε 318is με κομπρεσορα δεν εκανε χρηση προγραμματος...
Δλδ τοπεθησε το κομπρεσερ..και τελος....
Ο κομπρεσορας του ηταν απο εδω https://downingatlanta.com/downingatlanta/index.htm
το οχημα εκανε πολλα χλμ...(100.000 χλμ) χωρις ποτε κανενα θεμα..

απο εκει πηρα την ιδεα...αλλα δεν γνωριζω αν η διαχειρηση καυσιμου( ecu, maf,μπεκ και οτι αλλο υπαρχει) ..ειναι τα ιδια στον m43 με τον m44....!!! γνωριζει κανεις τιποτα περι του θεματος??

paganis
30-12-09, 19:37
απο εκει πηρα την ιδεα...αλλα δεν γνωριζω αν η διαχειρηση καυσιμου( ecu, maf,μπεκ και οτι αλλο υπαρχει) ..ειναι τα ιδια στον m43 με τον m44....!!! γνωριζει κανεις τιποτα περι του θεματος??

επισης μηπως μπορω να ερθω σε επικοινωνια με το φιλαρακι που αναφερεις με το κιτ της νταουνινγκ ατλαντα??? τηλ ,email...οποια στοιχεια εχεις???

saikoe39
30-12-09, 19:48
Γνωστό το κιτ της atlanta...Αλλά η εταιρία το σταμάτησε...:thumbsdown:

Κατι ακουσα οτι ξανα εβγαλε καποια κιτακια.....για ρωτα...!!!!

BILL007
30-12-09, 19:49
@Paganis έχεις pm...:)

@saikoe39 θα το κοιτάξω φίλε!Ευχαριστώ...:)

m-power_01
30-12-09, 19:58
απο εκει πηρα την ιδεα...αλλα δεν γνωριζω αν η διαχειρηση καυσιμου( ecu, maf,μπεκ και οτι αλλο υπαρχει) ..ειναι τα ιδια στον m43 με τον m44....!!! γνωριζει κανεις τιποτα περι του θεματος??

Σου εχω απαντησει σχετικα και στο thread με τον MAF που ρωτας.Μπορεις να τα βαλεις ολα πανω και να δουλεψουν.Βαζεις και ενα ρυθμιστη πιεσης βενζινης (για να αποφυγεις τυχον στεγνωματα) και εισαι οκ.Χωρις προγραμμα ομως δεν θα εχεις το μεγιστο...Με ενα καλο προγραμμα θα βγαλεις και το τελευταιο μουλαρι...

paganis
30-12-09, 23:18
Σου εχω απαντησει σχετικα και στο thread με τον MAF που ρωτας.Μπορεις να τα βαλεις ολα πανω και να δουλεψουν.Βαζεις και ενα ρυθμιστη πιεσης βενζινης (για να αποφυγεις τυχον στεγνωματα) και εισαι οκ.Χωρις προγραμμα ομως δεν θα εχεις το μεγιστο...Με ενα καλο προγραμμα θα βγαλεις και το τελευταιο μουλαρι...

καλο αυτο που μου λες..οτι προαιρετικα το δουλευω αρχικα και χωρις προγραμμα!!! αφου δουμε οτι ολα ειναι οκ...και κανω και τις τελευταιες αλλαγες( εξατμιση , καταλυτες κτλ) βαζω το προγραμματακι και ειμαστε κομπλε!!! αυτο με τον ρυθμιστη πιεσης...μηπως ξερεις σε τι πιεση (μπαρ) θα πρεπει να δουλεψει????

m-power_01
30-12-09, 23:20
χμ...δεν θυμαμαι απ'εξω!!! Θα ψαξω λιγο στο νετ.Αν βαλεις ενα οργανο να ελεγχεις το μιγμα σου...θα δωσεις τοσο ωστε να μην στεγνωνεις!

paganis
30-12-09, 23:28
χμ...δεν θυμαμαι απ'εξω!!! Θα ψαξω λιγο στο νετ.Αν βαλεις ενα οργανο να ελεγχεις το μιγμα σου...θα δωσεις τοσο ωστε να μην στεγνωνεις!

ελεγα να βαλω ενα μπαρομετρο να ξερω ποσο φυσαμε..και ενα χαλμιτερ...για να βλεπω αναλογιες..ισως και ενα πυρομετρο...αλλα μαζευονται πολλα πλεον και γινεται πανυγηρι στο ταμπλο....

m-power_01
30-12-09, 23:31
Εφοσον δεν εχεις καποιο ετοιμο κιτ ωστε να εισαι ''ξενιαστος'' θα σου ελεγα να βαλεις το χαλμιτερ και μετα ολα τα αλλα

paganis
30-12-09, 23:40
Εφοσον δεν εχεις καποιο ετοιμο κιτ ωστε να εισαι ''ξενιαστος'' θα σου ελεγα να βαλεις το χαλμιτερ και μετα ολα τα αλλα

ισως γινομαι κουραστικος....αλλα επειδη η da το κιτακι το εδινε για κινητηρες m42 και m44... ειναι σιγουρο πως για τον m43...ισχυουν τα ιδια στην διαχειρηση καυσιμου???

m-power_01
30-12-09, 23:45
Αυτο που λεω ειναι οτι ο MAF ανταποκρινεται μια χαρα μεχρι τα 3 bar.Αυτο σημαινει οτι θα διαβαζει τον εξτρα αερα και θα δινει σημα στον εγκεφαλο να ψεκασει .Για να δουλεψεις σωστα θες βενζινες.Αυτες ειτε θα τις παρεις καταχρηστικα απο εναν ρυθμιστη ,αν δουλεψεις πολυ χαμηλα είτε απο το προγραμμα που ειναι το πιο σωστο.Αναλογα με τι πιεσεις θα παιξεις μπορει να χρειαστει να αλλαξεις μπεκ με αλλα μεγαλυτερης παροχης ή ενα 5ο με παραλληλο εγκεφαλακι.
Ασχετως με την d/a ειχαν γινει καποια ελληνικα προτζεκτ σε Μ43 τουρμπο χωρις προγραμμα τα οποια δουλευα αλλα δεν απεδιδαν τα αναμενομενα.

paganis
30-12-09, 23:54
Ασχετως με την d/a ειχαν γινει καποια ελληνικα προτζεκτ σε Μ43 τουρμπο χωρις προγραμμα τα οποια δουλευα αλλα δεν απεδιδαν τα αναμενομενα.[/QUOTE]

αυτο πρωτη φορα το ακουω....!! οπως και να χει θα μπει προγραμμα..απλα ισως οχι αμεσως( μονο οταν τελειοποιηθει) !! παντως εχει ενδιαφερον να δουλεψει πειραματικα ετσι και να δουμε τι θα βγαλει..σαν αποδοση...

m-power_01
30-12-09, 23:58
Οπως και να χει σου ξαναλεω θες ενα hallmeter να ελεγχεις το μιγμα.Να μην ειναι φτωχο.

paganis
31-12-09, 00:07
Οπως και να χει σου ξαναλεω θες ενα hallmeter να ελεγχεις το μιγμα.Να μην ειναι φτωχο.

ηταν απο τις πρωτες μου σκεψεις οταν ξεκινησα το προτζεκτ!! απο την επομενη βδομαδα θα παω κιολας για ψωνια καθως και για ρυθμιστη βενζινης!!
σ ευχαριστω για τις πληροφοριες....

m-power_01
31-12-09, 00:18
Στην διαθεση σου! δεν κανει τιποτα

paganis
07-01-10, 17:51
σημερα εκανα ακομα ενα βηματακι στο ολο θεμα! κοπηκαν το κομματια και των τριων βασεων, συν της επιπλεον τροχαλιας και απο δευτερα παμε για κολλημα!!!
οποτε σιγα -σιγα θα φτασω και στο θεμα του ιμαντα που θα ειναι κατα 35 με 40 εκατοστα μακρυτερος!!! γνωριζετε αν θα υπαρξει θεμα στην ευρεση του??? επισης γνωριζετε που μπορω να τον προμηθευτω...και ποια μαρκα?????

Stefanos_Cool
07-01-10, 18:47
σημερα εκανα ακομα ενα βηματακι στο ολο θεμα! κοπηκαν το κομματια και των τριων βασεων, συν της επιπλεον τροχαλιας και απο δευτερα παμε για κολλημα!!!
οποτε σιγα -σιγα θα φτασω και στο θεμα του ιμαντα που θα ειναι κατα 35 με 40 εκατοστα μακρυτερος!!! γνωριζετε αν θα υπαρξει θεμα στην ευρεση του??? επισης γνωριζετε που μπορω να τον προμηθευτω...και ποια μαρκα?????

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα Λευτέρη, εδώ (https://www.seeaa.gr/listview_melh.php?id=153) μπορείς να βρείς αρκετούς εμπόρους, ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Και πάλι μπράβο για το project, αλλά θα με κάνεις να έρθω να τραβήξω εγώ φωτογραφίες. :D

Εδώ για μένα είναι οι κορυφαίοι (https://www.gates.com/brochure.cfm?brochure=7911&location_id=11536)

BILL007
07-01-10, 18:50
Ωραίος φίλε!!!!Keep up the good work...:)

paganis
08-01-10, 00:15
Και πάλι μπράβο για το project, αλλά θα με κάνεις να έρθω να τραβήξω εγώ φωτογραφίες. :D

Εδώ για μένα είναι οι κορυφαίοι (https://www.gates.com/brochure.cfm?brochure=7911&location_id=11536)

ευχαριστω Στεφανε....να σαι καλα!!! οσο για τις φωτογραφιες..οταν με το καλο ολοκληρωθει...θα γινει και αυτο!! ελπιζω να τα πουμε αυριο απο κοντα.στην συναντηση!!!

paganis
11-01-10, 22:10
μηπως ξερει κανεις, σε τι πιεση δουλευει ο εργοστασιακος ρυθμιστης πιεσης βενζινης???

m-power_01
11-01-10, 22:58
Το γραφει πανω του...αν δεν κανω λαθος πρεπει να 'ναι 3.5bar

m-power_01
11-01-10, 23:02
και διορθωνω μονος μου ειναι 3bar
https://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_1.9-M43/LHD/N/2000/january/browse/fuel_preparation_system/fuel_injection_system_injection_valve/

paganis
11-01-10, 23:24
ουτε καν περασε απο το μυαλο μου ..πως μπορει να το γραφει επανω του!!! θα του ριξω μια ματια αυριο...! απλα ψαχνω για ποσο μπαρ επιπλεον πρεπει να ειναι ο επομενος,,,,, καποιος μου ειπε για 5μπαρο ...

Κωνσταντίνος
12-01-10, 09:45
Οπως λένε και οι της DA "No chip, EPROM, or other electronic changes are necessary"
Μου είχε κάνει εντύπωση όταν το είχα διαβάσει. Για να το λένε αυτοί κάτι θα ξέρουν.
Πολύ ενδιαφέρον project (και ενδιαφέρει και εμάς τους Μ42-δες)
Καλύ επιτυχία.............

paganis
12-01-10, 15:31
Οπως λένε και οι της DA "No chip, EPROM, or other electronic changes are necessary"
Μου είχε κάνει εντύπωση όταν το είχα διαβάσει. Για να το λένε αυτοί κάτι θα ξέρουν.
Πολύ ενδιαφέρον project (και ενδιαφέρει και εμάς τους Μ42-δες)
Καλύ επιτυχία.............


σ ευχαριστω ελπιζω τελος του μηνα να ειναι ετοιμο ..για τις απαιτουμενες δοκιμες!!

VanVIC
12-01-10, 19:19
Άντε με το καλό !

paganis
14-01-10, 00:11
μακαρι βαγγελη...σημερα τελειωσα και με την τροχαλια!! σιγα...σιγα ..ενα ενα μπαινουν στην θεση τους!!!

m-power_01
14-01-10, 00:17
μακαρι βαγγελη...σημερα τελειωσα και με την τροχαλια!! σιγα...σιγα ..ενα ενα μπαινουν στην θεση τους!!!

Τι εχει μεινει ακομα?

paganis
14-01-10, 00:25
εχουν φτιαχτει οι βασεις συν της τροχαλιας ..ξεχωριστα η καθε μια....και απομενει καποια συγκολληση μεταξυ τους για ενισχυμενη ακαμψια!! αυριο θα παρω και μετρα για τον ιμαντα για να τον παραγγειλω!! πηγα και για ρυθμιστη και οργανα...αλλα αυτα που ηθελα θα τα φερει απο βδομαδα...

Χρίστος
14-01-10, 00:31
λευτερη μαλλον θα ειμαι στα μερη σου καποια στιγμη μεσα στη βδομαδα για να δω κατι συγγενεις!
θα θελα πολυ να το δω απο κοντα!!!

paganis
14-01-10, 00:41
οποτε θελεις....ας ερθεις να το δεις...αρκει να μην εχω στειλει τις βασεις για κολληση και δεν τα δεις οπως πρεπει..

paganis
26-01-10, 21:13
ακομα ..ενα βηματακι στο ολο θεμα σημερα!! μετα απο καποιες τροποποιησεις- βελτιωσεις...σημερα σταλθηκαν οι βασεις για κολληση, απο παρασκευη θα τις εχω ,στα χερια μου..οποτε και θα φορεσω και τον ιμαντα!! ...

NickE60
26-01-10, 21:40
Μπράβο!! thumb

Άντε, να δούμε και καμιά νέα φωτό!

skandalis447
26-01-10, 22:37
Οτι χρειαστεις απο θεμα προγραμματισμου εδω ειμαστε...Αλλα προς Θεου μην το πιεσεις ετσι το μοτερ...με το νορμαλ προγραμμα...Και λαθος βενζινες και λαθος αβανς θα εχεις οποτε...:drive:

paganis
26-01-10, 22:39
δημητρη δεν το εχω ξαχασει..να σαι καλα!!..σιγουρα θα κανουμε μια κουβεντουλα...ισως και στην επομενη συναντηση!! ισως και στην επερχομενη δυναμομετρηση.....να κανουμε δουλιτσα!!

paganis
31-01-10, 23:41
ψαχνοντας ... πληροφοριες για το κιτ της dawning atlanta, εμαθα πως χρησιμοποιει εναν συγκεκριμενο ρυθμιστη πιεσης της BEGΙ..και πως κανενας αλλος δεν κανει για τον συγκεκριμενο προτζεκτ!! ο συγκεκριμενος ρυθμιστης ..αυξανει προοδευτικα την πιεση καυσιμου ..οσο αυξανεται και η πιεση υπερπιεσης! απο μια πηγη μαλιστα ,αναφερθηκε πως σε 318 is με την συγκεκριμενη μετατροπη κομπρεσσορα, σε αλλαγη του ρυθμιστη με αλλο της malpassi...δεν δουλευε! εδω λοιπον ειναι το ερωτημα...κανει οντως μονο αυτος δουλεια?? και αν ναι...που μπορουμε να τον βρουμε ???

fanisk
31-01-10, 23:47
ψαχνοντας ... πληροφοριες για το κιτ της dawning atlanta, εμαθα πως χρησιμοποιει εναν συγκεκριμενο ρυθμιστη πιεσης της BEGΙ..και πως κανενας αλλος δεν κανει για τον συγκεκριμενο προτζεκτ!! ο συγκεκριμενος ρυθμιστης ..αυξανει προοδευτικα την πιεση καυσιμου ..οσο αυξανεται και η πιεση υπερπιεσης! απο μια πηγη μαλιστα ,αναφερθηκε πως σε 318 is με την συγκεκριμενη μετατροπη κομπρεσσορα, σε αλλαγη του ρυθμιστη με αλλο της malpassi...δεν δουλευε! εδω λοιπον ειναι το ερωτημα...κανει οντως μονο αυτος δουλεια?? και αν ναι...που μπορουμε να τον βρουμε ???

https://www.lightningmotorsports.com/begicartech/fuel_pressure_regluators/fmu2025/i-269789.aspx

thumb

paganis
31-01-10, 23:57
https://www.lightningmotorsports.com/begicartech/fuel_pressure_regluators/fmu2025/i-269789.aspx

thumb

φανη ...αυτο το εχω δει ! δυστυχως δεν εχω ξαναπαραγγειλει απο ιντερνετ ..και ουτε γνωριζω τις διαδικασιες!! ελεγα μηπως μπορουσα να το βρω ελλαδα....

fanisk
01-02-10, 00:07
φανη ...αυτο το εχω δει ! δυστυχως δεν εχω ξαναπαραγγειλει απο ιντερνετ ..και ουτε γνωριζω τις διαδικασιες!! ελεγα μηπως μπορουσα να το βρω ελλαδα....

Αμα το βρεις Ελλαδα θα ειναι σιγουρα πιο ακριβο, και δεν γνωριζω αν τους φερνει καποιος.
Θα προτεινα να δοκιμασεις την παραγγελια μεσω Internet (αμα γλυκαθεις δεν ξαναψωνιζεις απο Ελλαδα).

https://www.bellengineering.net/index.php?cPath=7_76

Εδω ειναι το site της begi, και ειναι 29$ πιο ακριβο απο το προηγουμενο link. Τα στελνουν μεσω USPS αρα λιγοτερες πιθανοτητες για τελωνειο(και αν κανουν υποτιμολογηση ακομα καλυτερα για σενα), και δεχονται πληρωμη μεσω paypal..αρα δεν χρειαζεται να φοβασαι τιποτα!

NickE60
01-02-10, 00:15
Αμα το βρεις Ελλαδα θα ειναι σιγουρα πιο ακριβο, και δεν γνωριζω αν τους φερνει καποιος.
Θα προτεινα να δοκιμασεις την παραγγελια μεσω Internet (αμα γλυκαθεις δεν ξαναψωνιζεις απο Ελλαδα).

https://www.bellengineering.net/index.php?cPath=7_76

Εδω ειναι το site της begi, και ειναι 29$ πιο ακριβο απο το προηγουμενο link. Τα στελνουν μεσω USPS αρα λιγοτερες πιθανοτητες για τελωνειο(και αν κανουν υποτιμολογηση ακομα καλυτερα για σενα), και δεχονται πληρωμη μεσω paypal..αρα δεν χρειαζεται να φοβασαι τιποτα!

Πληροφοριακά να πω ότι για πράγματα με αναγραφόμενη αξία ως $100 και αποστολή με USPS (οχι UPS) τα έξοδα τελωνείου είναι 3 ευρώ thumb

paganis
01-02-10, 00:18
ευχαριστω...αλλα θα μπορουσε καποιος, να με κατατοπισει σχετικα με τις αγορες απο το ιντερνετ??? ειμαι παντελως ασχετος......

NickE60
01-02-10, 00:30
ευχαριστω...αλλα θα μπορουσε καποιος, να με κατατοπισει σχετικα με τις αγορες απο το ιντερνετ??? ειμαι παντελως ασχετος......

Πρώτα απ' όλα πρέπει να φτιάξεις μια "pre-paid" κάρτα σε μια τράπεζα, ή αν έχεις πιστωτική κι αυτή κάνει. Μετά ανοίγεις ένα λογαριασμό στην Paypal, δηλώνεις τον αριθμό της παραπάνω κάρτας και τα στοιχεία σου και μετά από 10 περίπου μέρες έρχεται στην τράπεζα ή στη μηνιαίο ειδοποιητήριο κίνησης της κάρτας ένας 4ψήφιος κωδικός της Paypal. Ξαναμπαίνεις στο site της Paypal, και βάζοντας αυτόν τον κωδικό ενεργοποιείς το λογαριασμό σου και είσαι έτοιμος να κάνεις ασφαλείς ιντερνετικές συναλλαγές μέσω Paypal και ebay, σε οποιοδήποτε νόμισμα. Τόσο απλό thumb

fanisk
01-02-10, 00:35
Πληροφοριακά να πω ότι για πράγματα με αναγραφόμενη αξία ως $100 και αποστολή με USPS (οχι UPS) τα έξοδα τελωνείου είναι 3 ευρώ thumb

Νικο εχει τυχει να φερω πραγματα για R/C απο Αμερικη με USPS με τιμολογιο αξιας 220$(!!) και πληρωσα τα 3¤. :th_Laie_67-1:

Αυτο το λεω επειδη, σωστα ο Νικος ανεφερε πως μεχρι 100$ συνηθως ειναι απλα 3¤, και πανω απο 100% πληρωνεις - συνηθως - 25% της αξιας, αλλα ποτε δεν ξερεις..

kloukakis
01-02-10, 01:36
Μου εχει κάτσει εμένα όμως τελωνείο 90 ερώπουλα για πραγματα μηδενικού βάρους και αξία 400$ περίπου, οπότε πρόσεχε φιλε μου
Εχει σημασία αν στο στείλει ασφαλισμένο το δέμα και με τιμολόγιο...

paganis
01-02-10, 15:16
Πρώτα απ' όλα πρέπει να φτιάξεις μια "pre-paid" κάρτα σε μια τράπεζα, ή αν έχεις πιστωτική κι αυτή κάνει. Μετά ανοίγεις ένα λογαριασμό στην Paypal, δηλώνεις τον αριθμό της παραπάνω κάρτας και τα στοιχεία σου και μετά από 10 περίπου μέρες έρχεται στην τράπεζα ή στη μηνιαίο ειδοποιητήριο κίνησης της κάρτας ένας 4ψήφιος κωδικός της Paypal. Ξαναμπαίνεις στο site της Paypal, και βάζοντας αυτόν τον κωδικό ενεργοποιείς το λογαριασμό σου και είσαι έτοιμος να κάνεις ασφαλείς ιντερνετικές συναλλαγές μέσω Paypal και ebay, σε οποιοδήποτε νόμισμα. Τόσο απλό thumb

ευχαριστω ...αντε να δουμε τωρα ,ποτε θα αδειασω να παω σε τραπεζα!! επισης ποιες τραπεζες δινουν αυτες τις καρτες??...

Kostas_1
01-02-10, 15:17
ευχαριστω ...αντε να δουμε τωρα ,ποτε θα αδειασω να παω σε τραπεζα!! επισης ποιες τραπεζες δινουν αυτες τις καρτες??...

H Eurobank σιγουρα

fanisk
01-02-10, 15:39
H Eurobank σιγουρα

Επισης σιγουρα και η Alpha Bank. Αν θυμαμαι καλα και η Πειραιως.

scania124
01-02-10, 15:43
attiaca gift card.την εχεις σε 2 μερες...
βαζεις οσα λεφτα θελεις να ψωνισεις και τελος...

Χρίστος
01-02-10, 16:29
attiaca gift card.την εχεις σε 2 μερες...
βαζεις οσα λεφτα θελεις να ψωνισεις και τελος...

και γω αυτην εχω.
μονο μειωνεκτημα.Ελαχιστη καταβολη=30ε
Καλυτερα να πας απο τραπεζα κυπρου και να βγαλεις την ιδια προπληρωμενη απο κει.
Δε σε περιοριζει σε τιποτα.και 1ε βαζεις αν θες

kloukakis
01-02-10, 18:56
Βγαλε κάρτα σε τράπεζα που έχεις ήδη λογαριασμό προκειμένου να μεταφέρεις τα χρήματα σου απο τον κανονικό σου λογαριασμό στον δευτερο (μεσω e-banking απο τον καναπε σου) που έχεις για να αγοράζεις απο το ιντερνετ...

Έχε τον ένα λογαριασμό μόνο για αγωρες απο νετ και βαζε του μόνο το ποσό που υπολογίζεις να δωσεις! έτσι και να σου παρουν την κάρτα δεν θα βρουν χρηματα!
Εγω πάντως αυτο έχω κάνει και εχω το κεφάλι μου ησυχο

paganis
01-02-10, 20:21
παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! απλα στεναχωριεμαι..γιατι ειμαι σχεδον ετοιμος και με την καρτα( να δω ποτε θα την βγαλω) ,την ενεργοποιηση του λογαριασμου, την παραγγελια και τελος την μεταφορα...θα παμε αρκετα αργοτερα αποτι υπολογιζα!!!!!

m-power_01
01-02-10, 22:10
παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! απλα στεναχωριεμαι..γιατι ειμαι σχεδον ετοιμος και με την καρτα( να δω ποτε θα την βγαλω) ,την ενεργοποιηση του λογαριασμου, την παραγγελια και τελος την μεταφορα...θα παμε αρκετα αργοτερα αποτι υπολογιζα!!!!!

Λεφτερη δεν εχει κανενας φιλος σου να σε εξυπηρετησει?
Και εγω δεν εχω , ενας φιλος με εξυπηρετει!

paganis
01-02-10, 22:24
Λεφτερη δεν εχει κανενας φιλος σου να σε εξυπηρετησει?
Και εγω δεν εχω , ενας φιλος με εξυπηρετει!

δεν παει σε κανεναν. ..ο νους μου , θα ρωτησω !! ισως γινει καπως η δουλεια...!
εχεις αποψη περι του ρυθμιστης πιεσης της begi????.....ειδα πως ειναι αυτος που χρησιμοποιει η da! απ¨οτι ειδα αυξανει πιεση βενζινης...οσο αυξανει η πιεση υπερπληρωσεις ! πρεπει αποκλειστικα να βαλω αυτον..ή μπορω να κανω και με αλλον την δουλεια μου??'
επιπλεον...αν θα σου ηταν ευκολο...μηπως μπορουμε να βρουμε την διαμετρο..της τροχαλιας στοφαλου..και την πιεση που δουλευει η slk 200..μοντελο 2007???????

stratos
01-02-10, 23:16
δεν παει σε κανεναν. ..ο νους μου , θα ρωτησω !! ισως γινει καπως η δουλεια...!
εχεις αποψη περι του ρυθμιστης πιεσης της begi????.....ειδα πως ειναι αυτος που χρησιμοποιει η da! απ¨οτι ειδα αυξανει πιεση βενζινης...οσο αυξανει η πιεση υπερπληρωσεις ! πρεπει αποκλειστικα να βαλω αυτον..ή μπορω να κανω και με αλλον την δουλεια μου??'
επιπλεον...αν θα σου ηταν ευκολο...μηπως μπορουμε να βρουμε την διαμετρο..της τροχαλιας στοφαλου..και την πιεση που δουλευει η slk 200..μοντελο 2007???????

Λευτέρη δουλεύουν 0.4 ct και νομίζω δίνουν ώς και 0.6 πολύ στιγμιαία όταν πατήσεις τέρμα το πεντάλ και πατήσεις ένα κουμπάκι που είναι στο πάτωμα. Επίσης 0.6 δουλεύουν απο τους βελτιωτικούς οίκους και ίσως και 0.7

Ένα τηλέφωνο στην MKB θα σε διαφωτίσει περισσότερο αν λένε τις διαστάσεις τις τροχαλίας.

merbeind
02-02-10, 08:54
Θα σου προτεινα να μιλησεις και με τον Ανδριανακη (plex tuning) που τοποθετει προγραμμα-τροχαλια σε slk και αλλα merc.Θα μπορουσε να σου πει τι διαστασεις τροχαλιας βαζει αυτος σε σχεση με τον εργοστασιακο και σε τι πιεση δουλευουν πριν και μετα

paganis
02-02-10, 11:23
Θα σου προτεινα να μιλησεις και με τον Ανδριανακη (plex tuning) που τοποθετει προγραμμα-τροχαλια σε slk και αλλα merc.Θα μπορουσε να σου πει τι διαστασεις τροχαλιας βαζει αυτος σε σχεση με τον εργοστασιακο και σε τι πιεση δουλευουν πριν και μετα

δυστηχως φιλε μου ...ο αδριανακης ,δεν σου απανταει ακομα και αν προκειτε να σου κανει δουλεια..., ποσο μαλλον οταν απλως θελεις πληροφοριες!! ...

paganis
09-02-10, 20:34
ετσι και για να μην ξεχνιομαστε...σημερα εγινε παραγγελια για τον νεο μου ιμαντα...μηκους 2.08 cm!! o παλιος ηταν 1.80 μετρα...ειχαμε σημαντικη αυξηση μηκους (λογω τροχαλιας κομπρεσσορα αλλα και ραουλου)....αλλα πιστευω αυτο να μην δημιουργει καποιο προβλημα!

kloukakis
09-02-10, 20:40
ετσι και για να μην ξεχνιομαστε...σημερα εγινε παραγγελια για τον νεο μου ιμαντα...μηκους 2.08 cm!! o παλιος ηταν 1.80 μετρα...ειχαμε σημαντικη αυξηση μηκους (λογω τροχαλιας κομπρεσσορα αλλα και ραουλου)....αλλα πιστευω αυτο να μην δημιουργει καποιο προβλημα!

Όντως, αν παρα απο τα 1,8m στα 2,08 cm, όσο να πεις έχει διαφορά thumb
Αντε να γίνει η καλή......
Θέλουμε ντοκουμεντα:rally:

paganis
28-02-10, 12:59
ο κομπρεσσορας ειναι ηδη επανω στο αμαξι ,κουμπωμενος (βασεις κομπλε)! εχει περαστει ο ιμαντας(δουλευει κανονικα) και μου μενει...η ενωση της εξαγωγης του κομπρεσσορα ...με την εισαγωγη της πεταλουδαα!

Stefanos_Cool
28-02-10, 13:01
ο κομπρεσσορας ειναι ηδη επανω στο αμαξι ,κουμπωμενος (βασεις κομπλε)! εχει περαστει ο ιμαντας(δουλευει κανονικα) και μου μενει...η ενωση της εξαγωγης του κομπρεσσορα ...με την εισαγωγη της πεταλουδαα!

Μπράβο Λευτέρη, άντε με το καλό να το δούμε να γαζώνει στο δρόμο.


(φωτογραφίες βάλε να φτιαχτούμε ...thumb)

VanVIC
28-02-10, 13:47
δυστηχως φιλε μου ...ο αδριανακης ,δεν σου απανταει ακομα και αν προκειτε να σου κανει δουλεια..., ποσο μαλλον οταν απλως θελεις πληροφοριες!! ...

Στα τηλέφωνα δεν απαντάει.
Σε e-mail απαντάει.

Στην χειρότερη, πήγαινε μια βόλτα απο την "βάση" του στην Λ.Βάρης-Κορωπίου.
Δεν νομίζω οτι δεν θα σου δώσει μια απάντηση.
Απο προσωπική εμπειρία γνωρίζω οτι είναι διακριτικός και ιδιαίτερα επεξηγηματικός.

z3 2.2
28-02-10, 14:47
Θελω να ρωτησω κατι.
Ο κομπρεσορας αυτος πως λιπαινεται?
Εχει παροχη για λαδι και εξαγωγη για κατερ?
Εχει δικο του λαδι μεσα που το αλλαζεις καποτε?

paganis
28-02-10, 19:39
Στα τηλέφωνα δεν απαντάει.
Σε e-mail απαντάει.

Στην χειρότερη, πήγαινε μια βόλτα απο την "βάση" του στην Λ.Βάρης-Κορωπίου.
Δεν νομίζω οτι δεν θα σου δώσει μια απάντηση.
Απο προσωπική εμπειρία γνωρίζω οτι είναι διακριτικός και ιδιαίτερα επεξηγηματικός.

βαγγελη..επειδη το λες συγκεκριμενα εσυ...θα ξανακανω μια προσπαθεια!! απλα σε αναλογη περιπτωση προγραμματισμου ...ενος παλιοτερου προτζεκτ ...η επικοινωνια μαζι του...ηταν κατι ανεφικτο!!

paganis
28-02-10, 19:42
Θελω να ρωτησω κατι.
Ο κομπρεσορας αυτος πως λιπαινεται?
Εχει παροχη για λαδι και εξαγωγη για κατερ?
Εχει δικο του λαδι μεσα που το αλλαζεις καποτε?

αυτος ο κομπρεσσορας εχει ενσωματωμενο συστημα λιπανσης-ψυξης...κατι σαν το σασμαν! ταπα...ξεβιδωνεις...βγαζεις το παλιο λαδι....αντικαθιστας με νεο...ξανακλεινεις ταπα....τοσο απλο!!

z3 2.2
28-02-10, 19:45
Καπως ετσι το φανταζομουν!:thnx:

stratos
28-02-10, 19:45
Άντε ρε Λευτέρη... μέχρι το Πάσχα που θα έρθω ελπίζω να έχεις τελειώσει με αυτό.

Πρόταση: κάνε έναν μαστό στον λαιμό κομπρέσσορα-εισαγωγής και μπάξε μια σκάστρα για το εφέ....

paganis
28-02-10, 19:52
Άντε ρε Λευτέρη... μέχρι το Πάσχα που θα έρθω ελπίζω να έχεις τελειώσει με αυτό.

Πρόταση: κάνε έναν μαστό στον λαιμό κομπρέσσορα-εισαγωγής και μπάξε μια σκάστρα για το εφέ....

φιλε μου ...ειναι ηδη δρομολογημενο!!! επισης ..εχω ψηθει ασχημα, να το προχωρησω ενα βηματακι παραπανω με την τοποθετηση ιντερκουλερ...θα το ψαξω καλυτερα απο τεταρτη!!

z3 2.2
28-02-10, 19:59
το intercooler μη το βαλεις στο μυαλο σου σαν κατι το πολυ μακρινο παντως.
Μπορει να μην ειναι τουρμπινα αλλα οπως και να χει τον βραζει λιγακι τον αγερα!
πιστευω με ενα μικρο ψυγειακι κανεις τη δουλεια σου.εχει και χωρο μπροστα απο την τραβερσα το zed.
Εχω την εντυπωση οτι το μεγεθος θα πρεπει να το προσεξεις για το θεμα της αποδοσης.

paganis
28-02-10, 20:07
το intercooler μη το βαλεις στο μυαλο σου σαν κατι το πολυ μακρινο παντως.
Μπορει να μην ειναι τουρμπινα αλλα οπως και να χει τον βραζει λιγακι τον αγερα!
πιστευω με ενα μικρο ψυγειακι κανεις τη δουλεια σου.εχει και χωρο μπροστα απο την τραβερσα το zed.
Εχω την εντυπωση οτι το μεγεθος θα πρεπει να το προσεξεις για το θεμα της αποδοσης.

σημερα...που ειχε πραγματικα ανοιξιατικη μερα...συνειδητοποιησα..πως οι ζεστες μερες ,δεν αργουν!! οποτε ..απο τα μεσα της εβδομαδας..θα ψαχτω για i/c...! πιστευω ενα μικρο ψυγειο...μεγιστης ιπποδυναμης 200...ειναι υπεραρκετο! μια σκεψη ειναι να βρω ενα ...με εισαγωγη και εξαγωγη απο την ιδια πλευρα( οπως του ιμπιζα κουπρα-για οποιον γνωριζει)..μιας και ετσι διευκολυνεται, κατα πολυ η τοποθετηση ...αλλα παραλληλα γλυτωνω και ασκοπες γωνιες-μετρα..που οδηγουν σε απωλεια πιεσης και κατα συνεπεια ,μειωσης δυναμης!!

z3 2.2
28-02-10, 20:14
Και πολυ καλα θα κανεις.
Μπορεις και να φτιαξεις ψυγειο με καποιο κοστος.
Δες το.Μπορει τα λεφτα που θα σου ζητησει ο εκαστοτε τεχνιτης να ειναι οκ σε σχεση με το ψαξιμο του καταληλλου ψυγειου και τροπου για να ταιριαξει.
Αν δεν κανω λαθος η προιγουμενη γενια S3 ειχε ενα ψυγειο που θα σε βολευει.

paganis
28-02-10, 20:49
το εχω δει και απο σ3...αλλα εχει πολλα διαφορετικα...με διαφορες εξαγωγες! που θα χασω αρκετο χρονο για να βρω αυτο που με βολευει!!

paganis
01-03-10, 15:23
σημερα ...πηγα σε εναν γνωστο μου, με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα! αφου λοιπον κατεβασα το μισο παταρι (καμια 15 ιντερκουλερ)διπλα απο το ζ3, κατεληξα σε ενα μικρο, απο οπελ ντηζελ. Το συγκεκριμενο εχει εισοδο και εξοδο 60mm( πραγμα δυσκολο να βρεθει..μιας και ολα ηταν απο 3.5 εως 5.5 ποντους),συνεπως δεν πνιγω τις σωληνωσεις, επιπλεον τοσο η εισοδος ,οσο και η εξοδος βρισκονται στην ιδια πλευρα, πραγμα που με διευκολυνει (λιγοτερα μετρα, λιγοτερες γωνιες-μικροτερη απωλεια πιεσης), επισης εχει το σωστο μεγεθος για να χωρεσει στο δεξιο μερος της μετωπης!! ελπιζω απο βδομαδα ν α μπορεσω να το τοποθετησω!!

VanVIC
01-03-10, 16:18
Κανόνισε να μεριμνήσεις για "πατέντα".
Αν σου πετύχει (γιατί όχι) αντιλαμβάνεσαι πόσοι θα θέλουν να σε "κοπιάρουν" ?

Χρίστος
01-03-10, 18:19
Κανόνισε να μεριμνήσεις για "πατέντα".
Αν σου πετύχει (γιατί όχι) αντιλαμβάνεσαι πόσοι θα θέλουν να σε "κοπιάρουν" ?
ελα μωρε, σιγα:whistle:

paganis
03-03-10, 18:47
μηπως γνωριζει κανεις..πως λειτουργει η πεταλουδα στο μπαι πας της σλκ (οχι χωροταξικα και χρηση...αλλα πως ανοιγει και κλεινει...απο που παιρνει ρευμα -ενδειξεις, τι παιζει με το μοτερακι της πεταλουδας?) ?? θελω να δω μηπως ,μπορω να την μπαξω και αυτην στο ολο συστημα!!

m-power_01
04-03-10, 16:48
μηπως γνωριζει κανεις..πως λειτουργει η πεταλουδα στο μπαι πας της σλκ (οχι χωροταξικα και χρηση...αλλα πως ανοιγει και κλεινει...απο που παιρνει ρευμα -ενδειξεις, τι παιζει με το μοτερακι της πεταλουδας?) ?? θελω να δω μηπως ,μπορω να την μπαξω και αυτην στο ολο συστημα!!

Ρωτας εδω μεσα για merc...? Εσυ το εχεις παρακανει!
Λευτερη δεν γνωριζω ,μιας και δεν εχει πεσει ποτε τετοιο αμαξι στα χερια μου...Αλλα αυτο πολυ θες ειναι περιεργο! Γιατι η ωμικη αντισταση του bypass ειναι προσαρμοσμενη στα μετρα ενος αλλου ηλ/κου κυκλωματος! Δηλαδη ακομα και αν μαθεις σε ποιες εξοδους του εγκεφαλου συνδεεται ,δεν σημαινει οτι θα λειτουργει σωστα!

paganis
04-03-10, 17:04
Ρωτας εδω μεσα για merc...? Εσυ το εχεις παρακανει!
Λευτερη δεν γνωριζω ,μιας και δεν εχει πεσει ποτε τετοιο αμαξι στα χερια μου...Αλλα αυτο πολυ θες ειναι περιεργο! Γιατι η ωμικη αντισταση του bypass ειναι προσαρμοσμενη στα μετρα ενος αλλου ηλ/κου κυκλωματος! Δηλαδη ακομα και αν μαθεις σε ποιες εξοδους του εγκεφαλου συνδεεται ,δεν σημαινει οτι θα λειτουργει σωστα!

ναι ..πιστευω, πως οπως και να χει ,θα μου δημιουργησει προβλημα! ηδη ξαχνω για μπαι πας απο μινι κουπερ ς....νομιζω πως θα καταφερω να το παντρεψω!

bomer
04-03-10, 21:01
το προγραμμα κατασκευαζεται πανω στο δυναμομετρο.
το δυναμομετρο που θα δουλεψει ενα τετοιο προτζεκτ ειναι ο ανδριανακης βαρης-κορωπιου, η, ο δημητριαδης πειραια.
ο φιλος που λεει superchips μαλλον δεν ξερει περι τινος θεματος μιλαμε εδω.
πρεπει επισης να ξερεις (αυτο επρεπε να το ηξερες απο πριν) το διαγραμμα παροχης ογκου αερα του κομπρεσσορα, ανα στροφες του.
Επισης με τι λογο (αναλογια τροχαλιων), δουλευει τωρα που τον εβαλες.
Αυτο ειναι πολυ σημαντικο για το αν αντεξει το μοτερ σου, που ειναι σχεδιασμενο για ατμοσφαιρα,
αν αντεξει με τα αποτομα φορτια που θα του δωσεις,
αν μπορει να διαχειριστει θερμοδυναμικα τα ζορια και τις τριβες που θα εχει τωρα,
αν ο δισκος πλατω βολαν μπορουν να διαχειριστουν ολες αυτες τις αλλαγες.
Μαλλον δεν μελετησες τιποτα απο ολα αυτα, και ξεκινησες αναποδα.
Γιατι αν ειχες μελετησει θα κατεληγες στον υπερκυβισμο ο οποιος κοστιζει 2200ε (noellemotors) 170ps/220nm!
στροφαλος
μπιελες
πιστονια
φλαντζες
προγραμμα
και δεν σπαει δεν χαλαει ποτε!
Anyway, καλη επιτυχια στο εργο σου, ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.
Εχω φτιαξει γυρω στα 30 bmw kompressor εως τωρα, με κιτ ψαγμενα σχεδιασμενα απο υπολογιστες,μηχανολογους ολκης, και χρηματα ερευνας αρκετα!
Σε πληροφορω κανενα δεν δουλευε σωστα,και το καθενα ηθελε μια βδομαδα πανω στο δυναμομετρο για να ''κατασκευαστει'' το προγραμμα στα μετρα του.
και το προγραμμα δεν ειναι αστεια....αν γινει ενα λαθος παει το μοτερακι!

Libanner
04-03-10, 21:09
Γιατι αν ειχες μελετησει θα κατεληγες στον υπερκυβισμο ο οποιος κοστιζει 2200ε (noellemotors) 170ps/220nm!
στροφαλος
μπιελες
πιστονια
φλαντζες
προγραμμα
και δεν σπαει δεν χαλαει ποτε!


2200 με ΦΠΑ και χωρίς εργασία να φανταστώ,γιατί σχεδόν άλλο τόσο θα θέλει η εργασία...

paganis
04-03-10, 21:52
το προγραμμα κατασκευαζεται πανω στο δυναμομετρο.
το δυναμομετρο που θα δουλεψει ενα τετοιο προτζεκτ ειναι ο ανδριανακης βαρης-κορωπιου, η, ο δημητριαδης πειραια.
ο φιλος που λεει superchips μαλλον δεν ξερει περι τινος θεματος μιλαμε εδω.
πρεπει επισης να ξερεις (αυτο επρεπε να το ηξερες απο πριν) το διαγραμμα παροχης ογκου αερα του κομπρεσσορα, ανα στροφες του.
Επισης με τι λογο (αναλογια τροχαλιων), δουλευει τωρα που τον εβαλες.
Αυτο ειναι πολυ σημαντικο για το αν αντεξει το μοτερ σου, που ειναι σχεδιασμενο για ατμοσφαιρα,
αν αντεξει με τα αποτομα φορτια που θα του δωσεις,
αν μπορει να διαχειριστει θερμοδυναμικα τα ζορια και τις τριβες που θα εχει τωρα,
αν ο δισκος πλατω βολαν μπορουν να διαχειριστουν ολες αυτες τις αλλαγες.
Μαλλον δεν μελετησες τιποτα απο ολα αυτα, και ξεκινησες αναποδα.
Γιατι αν ειχες μελετησει θα κατεληγες στον υπερκυβισμο ο οποιος κοστιζει 2200ε (noellemotors) 170ps/220nm!
στροφαλος
μπιελες
πιστονια
φλαντζες
προγραμμα
και δεν σπαει δεν χαλαει ποτε!
Anyway, καλη επιτυχια στο εργο σου, ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.
Εχω φτιαξει γυρω στα 30 bmw kompressor εως τωρα, με κιτ ψαγμενα σχεδιασμενα απο υπολογιστες,μηχανολογους ολκης, και χρηματα ερευνας αρκετα!
Σε πληροφορω κανενα δεν δουλευε σωστα,και το καθενα ηθελε μια βδομαδα πανω στο δυναμομετρο για να ''κατασκευαστει'' το προγραμμα στα μετρα του.
και το προγραμμα δεν ειναι αστεια....αν γινει ενα λαθος παει το μοτερακι!

μιας και ''ξεκινω γενικως αναποδα''...θα απαντησω, μια μια τις υποθεσεις -προτασεις σου, απο το τελος προς την αρχη!!

προγραμμα...δοξα το θεο, υπαρχουν ατομα που μπορω να εμπιστευτω , ετσι ωστε να μην κλαψω το μοτερακι μου! ακομα και αν συμβει...θα το ξαναδοκιμασω ..μεχρι να το πετυχω !!
Χρονο για δοκιμες εχουμε...οπως και υπομονη..αλλα μια βδομαδα, σαν πολυ δεν ειναι για καποιον εμπειρο προγραμματιστη??
Για να ισχυριζεσαι πως εχεις φτιαξει 30 αμαξια...κατι ξερεις...επετρεψε μου ..ομως σαν μηχανολογος( εστω και στην γεωργικη βιομηχανια-αυτοματισμους) και εγω ..να φερω γνωμη!
Για τον υπερκυβισμο ,φανταζομαι δεν εχεις υπολογισει μεταφορικα , τελωνεια, φπα και τελος εργατικα! επισης δεν ξερω κατα ποσο , ευχρηστο ειναι μετα το αμαξι (εννοω ,μην κανει σαν ραλλακι 3ου σταδιου). .Μπορει ομως και να ειναι...δεν εχει τυχει να οδηγησω καποιο!!
Ο δισκος πλατο...αντεχει στα αλογα ,που αναμενω να βγαλω...υπαρχει αναλογη εμπειρια απο τουρμπισμενα m43,με παραπλησια αλογα! εξαλλου..παντα υπαρχουν και τα αφτερμαρκετ...αν χρειαστει( που δεν το νομιζω...κυριως λογω γραμμικοτητας)!
Σαν γνωστης ..φανταζομαι..οτι γνωριζεις οτι ο m43, ειναι αρκετα αξιοπιστο μοτερ...με χαμηλη συμπιεση 9.7..και δοκιμασμενο σε αρκετα light τουρμπισματα!
Οσο για τον λογο των τροχαλιων...εδω εχεις ενα δικιο..δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα..(θα βρω .την διασταση τροχαλιας του σλκ...και θα βγαλω τις αναλογιες)...αν και ενα μπαρομετρο , θα μας δειξει που βρισκομαστε! αν ειμαστε ψηλα...θα φτιαχτει νεα τροχαλια! εχω σκοπο να παιξω στο 0.4-0.5!
Το διαγραμμα που λες...το συγκρινα..ειμαστε στα πλαισια! εξαλλου σε μοτερ με παραπλησιο κυβισμο ηταν...και επιπλεον ...ολα αυτα ειναι λιγο σε θεωρητικο επιπεδο!!
οσο για το προγραμμα που λες...προσωπικα προτιμω εκεινο που γινεται στο δρομο...με πραγματικο φορτιο και ροη αερα! δυστηχως θα αρκεστω σε εκεινο του δυναμομετρου...οπου πιστευω ομως ..θα γινει καλη δουλεια!

φιλικα...Paganis

paganis
04-03-10, 21:55
2200 με ΦΠΑ και χωρίς εργασία να φανταστώ,γιατί σχεδόν άλλο τόσο θα θέλει η εργασία...

το ξερω φιλαρακι...σιγουρα ενα 4αρι στο νερο στο συνολο!

bomer
04-03-10, 21:57
Η εργασια κοστιζει 900e στην bmw Ραπαντζης πειραια.
τα ανταλλακτικα μαζι με τον προγραμματισμο κοστιζουν 2.200e και τα μεταφορικα απο Γερμανια με ΤΝΤ-standard 70e.
οσο για αυτα που σου γραψα για το κομπρεσσορ κιτ...
κοιτα μερικα προτζεκτ μου στο αλμπουμ των φωτογραφιων μου και θα καταλαβεις.

Χρίστος
04-03-10, 22:00
παιδια δεν υπαρχει συγκριση.
στη μια μιλαμε για περιπου 4000 και στην αλλη για 1000.

Και χωρις να ειμαι γνωστης μηχανικων και με πτυχιο ασχετο με το χωρο

και να σπασει?τι εγινε?
πλεον τα Μ43 ειναι τσαμπα.
χρονο για δοκιμες να εχουμε και ορεξη φτανει.Τα λεφτα που μιλαμε ειναι παααρα πολυ λιγα σε συγκριση με αυτα που περνουμε.

paganis
04-03-10, 22:10
σημερα μιλουσα με την bmw ραπαντζης ..για ενα αλλο θεμα! αν και μου φαινονται σχετικα λιγα...για ενα τοσο εκτενες rebuilt (εχω κανει και ξερω)..ας υποθεσουμε ,οτι τα στοιχεια σου ειναι ορθα! Γιατι λοιπον να μην δοκιμασω κατι διαφορετικο??...εγω το εχω δει ως προτζεκτ..ακονισματος του μυαλου..εχω μαθει καλυτερα το αμαξι μου...γεμιζω ευχαριστα καποιες ωρες που θα περναγα στην τηλεοραση! το προτζεκτ ..για μενα δεν ειναι αυτοσκοπος...αλλα διασκεδαση...το γουσταρω αυτο που κανω...και αν τυχει να πετυχει ...και μαλιστα ως πρωτος...ακομα καλυτερα!

bomer
04-03-10, 22:11
Διαβαστε το τελευταιο
-κι αν σπασει? τι εγινε? -
και το αρχικο μυνημα
-ειμαι ερωτευμενος με την ζ3 μου.....

βαλε βγαλε σπασμενα μοτερ και γερανος ειναι λιγοτερα απο τον υπερκυβισμο με 3χιλιαρικα που γ...μ..ει και δερνει?
....
καλη συνεχεια παιδια και μαλλον λαθος που πηγα να βοηθησω.
αλλωστε τα Μ43 ειναι τσαμπα!

paganis
04-03-10, 22:15
σε καμια περιπτωση δεν θελω να δω το αμαξι μου κατεστραμενο( ειμαι πραγματικα ερωτευμενος μαζι του)...για αυτο αλλωστε κανω το καθε βημα προσεκτικα...και πριν εχει προηγηθει μελετη!! δεν εχουμε καποια αντιπαραθεση εδω...καθε βοηθεια ειναι δεκτη και υπολογισιμη...ποσο μαλλον απο γνωστες!!'
απλα αυτο που χρειαζομαι...ειναι πληροφοριες πως θα το υλοποιησω..και οχι λογια ματαιωσης!

turbodog
06-03-10, 19:58
σε καμια περιπτωση δεν θελω να δω το αμαξι μου κατεστραμενο( ειμαι πραγματικα ερωτευμενος μαζι του)...για αυτο αλλωστε κανω το καθε βημα προσεκτικα...και πριν εχει προηγηθει μελετη!! δεν εχουμε καποια αντιπαραθεση εδω...καθε βοηθεια ειναι δεκτη και υπολογισιμη...ποσο μαλλον απο γνωστες!!'
απλα αυτο που χρειαζομαι...ειναι πληροφοριες πως θα το υλοποιησω..και οχι λογια ματαιωσης!

Προχωρησε το project οπως το εχεις σκεφτει. Αν βρεις καποιο κιτ ετοιμο θα ειναι ακομα καλυτερο γιατι θα σε βγαλει απο πολλα προβληματα και ασκοπη σπαταλη χρονου. Επειδη το custom tuning στο hardware ειναι στην ελλαδα λιγο πισω, και το κοψε ραψε θα σου φαει πολυ χρονο, αν βρεις εστω ετοιμη βαση κομπρεσσορα, τροχαλιες και καποιες σωληνωσεις, θα ειναι ακομη πιο ευκολο. Intercooler (air to air-φθηνοτερο και ευκολοτερο) οπωσδηποτε. Στην Ελλαδα ειμαστε με πολλες ζεστες μερες, και δεν στοιχιζει και παρα πολυ. Software tuning..τι να σου πω...ειμαι σιγουρος οτι θα εχεις ακουσει/σου εχουν προτεινει πολλους. Εγω θα διαλεγα Δημητριαδη-αυτη ειναι η καθαρα προσωπικη μου αποψη, αν με ρωταγες. Τωρα στα αποτρεπτικα σχολια ωστε να αποφυγεις το κομπρεσσαρισμα και να οδηγηθεις σε αλλες λυσεις, απο καποιους που ακολουθουν την μεθοδο της δυσφημισης των ανταγωνιστικων προιοντων, για να πλασαρουν τα δικα τους, δεν θα το σχολιασω. Το εχω ΗΔΗ κανει στο αλλο topic για το κομπρεσσαρισμα του Μ3. Καλη τυχη με το project σου και καλωσορισες στον μαγικο κοσμο του FI thumb

paganis
07-03-10, 21:35
Προχωρησε το project οπως το εχεις σκεφτει. Αν βρεις καποιο κιτ ετοιμο θα ειναι ακομα καλυτερο γιατι θα σε βγαλει απο πολλα προβληματα και ασκοπη σπαταλη χρονου. Επειδη το custom tuning στο hardware ειναι στην ελλαδα λιγο πισω, και το κοψε ραψε θα σου φαει πολυ χρονο, αν βρεις εστω ετοιμη βαση κομπρεσσορα, τροχαλιες και καποιες σωληνωσεις, θα ειναι ακομη πιο ευκολο. Intercooler (air to air-φθηνοτερο και ευκολοτερο) οπωσδηποτε. Στην Ελλαδα ειμαστε με πολλες ζεστες μερες, και δεν στοιχιζει και παρα πολυ. Software tuning..τι να σου πω...ειμαι σιγουρος οτι θα εχεις ακουσει/σου εχουν προτεινει πολλους. Εγω θα διαλεγα Δημητριαδη-αυτη ειναι η καθαρα προσωπικη μου αποψη, αν με ρωταγες. Τωρα στα αποτρεπτικα σχολια ωστε να αποφυγεις το κομπρεσσαρισμα και να οδηγηθεις σε αλλες λυσεις, απο καποιους που ακολουθουν την μεθοδο της δυσφημισης των ανταγωνιστικων προιοντων, για να πλασαρουν τα δικα τους, δεν θα το σχολιασω. Το εχω ΗΔΗ κανει στο αλλο topic για το κομπρεσσαρισμα του Μ3. Καλη τυχη με το project σου και καλωσορισες στον μαγικο κοσμο του FI thumb

Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια! εχω φτιαξει ηδη τις βασεις ,κουμπωσα τον κομπρεσσορα...εχω τοποθετησει το ιντερκουλερ.. μου μενουν καποιες σωληνωσεις και ο προγραμματισμος! ολα τα εχω φτιαξει μονος μου....και φυσικα εχω παιδευτει αρκετα! ξερω πως με λιγη, υπομονη ακομα...το αποτελεσμα θα με δικαιωσει!

Κωνσταντίνος
07-03-10, 22:39
Διαβαστε το τελευταιο
-κι αν σπασει? τι εγινε? -
και το αρχικο μυνημα
-ειμαι ερωτευμενος με την ζ3 μου.....

βαλε βγαλε σπασμενα μοτερ και γερανος ειναι λιγοτερα απο τον υπερκυβισμο με 3χιλιαρικα που γ...μ..ει και δερνει?
....
καλη συνεχεια παιδια και μαλλον λαθος που πηγα να βοηθησω.
αλλωστε τα Μ43 ειναι τσαμπα!

Σαν τρίτος που διαβάζει το thread, έχω να κάνω μια διόρθωση σε μια φράση σου.
Λες "καλη συνεχεια παιδια και μαλλον λαθος που πηγα να βοηθησω".
Βγάλε την λέξη που είναι σε bold και θα είναι σωστή η φράση.
Aν όντως "πήγες να βοηθήσεις" το κάνεις με λάθος τρόπος.
Ο άνθρωπος σου λέει ότι η ευχαρίστηση του, είναι να το φτιάχνει μόνος του βήμα βήμα, και τα άλογα δεν είναι αυτοσκοπός.


Υ.Γ Το "Supporting Vendor" τι ακριβώς σημαίνει εδώ μέσα ; Περιφέρομαι στα thread και διαφημίζω ;;;

Stathis
07-03-10, 23:02
Υ.Γ Το "Supporting Vendor" τι ακριβώς σημαίνει εδώ μέσα ; Περιφέρομαι στα thread και διαφημίζω ;;;

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=779

paganis
07-03-10, 23:08
Σαν τρίτος που διαβάζει το thread, έχω να κάνω μια διόρθωση σε μια φράση σου.
Λες "καλη συνεχεια παιδια και μαλλον λαθος που πηγα να βοηθησω".
Βγάλε την λέξη που είναι σε bold και θα είναι σωστή η φράση.
Aν όντως "πήγες να βοηθήσεις" το κάνεις με λάθος τρόπος.
Ο άνθρωπος σου λέει ότι η ευχαρίστηση του, είναι να το φτιάχνει μόνος του βήμα βήμα, και τα άλογα δεν είναι αυτοσκοπός.


Υ.Γ Το "Supporting Vendor" τι ακριβώς σημαίνει εδώ μέσα ; Περιφέρομαι στα thread και διαφημίζω ;;;

καλως κακως..δεν ειχε σκοπο να βοηθησει , αν ειχε τετοια προθεση...δεν θα εκανε απλα αρνητικα σχολια για την ολη προσπαθεια μου...αλλα θα προτεινε λυσεις..στις οποιες, πιθανες αποριες μου! εξαλλου οι πραγματικα γνωστες χαιρονται ..να δινουν τα φωτα τους...ολοι οι υπολοιποι κρυβουν την γυμνια τους!

z3 2.2
08-03-10, 00:13
εξαλλου οι πραγματικα γνωστες χαιρονται ..να δινουν τα φωτα τους...ολοι οι υπολοιποι κρυβουν την γυμνια τους!
Γι αυτο σε γουσταρω ρε Λευτερη....εισαι ηρεμη δυναμη!thumb

turbodog
08-03-10, 12:26
Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια! εχω φτιαξει ηδη τις βασεις ,κουμπωσα τον κομπρεσσορα...εχω τοποθετησει το ιντερκουλερ.. μου μενουν καποιες σωληνωσεις και ο προγραμματισμος! ολα τα εχω φτιαξει μονος μου....και φυσικα εχω παιδευτει αρκετα! ξερω πως με λιγη, υπομονη ακομα...το αποτελεσμα θα με δικαιωσει!

Σου ευχομαι τα καλυτερα! Ισως καποια στιγμη να τα πουμε και απο κοντα εχοντας τελειωσει και το project σου.

paganis
08-03-10, 18:41
αλλη μια απορια πανω στο προτζεκτ..για τους γνωστες! τα δικα μου τα μπεκ...ειναι ιδια με αυτα του μ42 και μ44...ή ειναι μικροτερα? θα ταιριαξουν στην δικη μου μπεκιερα..ή η μπεκιερα του μ42 ,μ44...στο δικο μου μοτερ?? επισης πια ειναι τα επομενα μεγαλυτερα απο αυτα..για το δικο μου, στην περιπτωση που δεν μου κανουν???? ευχαριστω προκαταβολικα...οποιον γνωριζει...

m-power_01
08-03-10, 19:39
αλλη μια απορια πανω στο προτζεκτ..για τους γνωστες! τα δικα μου τα μπεκ...ειναι ιδια με αυτα του μ42 και μ44...ή ειναι μικροτερα? θα ταιριαξουν στην δικη μου μπεκιερα..ή η μπεκιερα του μ42 ,μ44...στο δικο μου μοτερ?? επισης πια ειναι τα επομενα μεγαλυτερα απο αυτα..για το δικο μου, στην περιπτωση που δεν μου κανουν???? ευχαριστω προκαταβολικα...οποιον γνωριζει...

Λευτερη αν θυμαμαι καλα ο Μ40 με τον Μ42 φορανε ιδια .
και ο Μ43 με το Μ44 επισης φορανε ιδια.
Τωρα μεταξυ τους τι διαφορες εχουν δεν θυμαμαι!
Θα ψαξω αν ειναι να βρω τις παροχες τους ,αν δεν τις βρω ...θα σου δωσω τους κωδικους της bosch παρεις να ρωτησεις specs

VanVIC
08-03-10, 19:43
αλλη μια απορια πανω στο προτζεκτ..για τους γνωστες! τα δικα μου τα μπεκ...ειναι ιδια με αυτα του μ42 και μ44...ή ειναι μικροτερα? θα ταιριαξουν στην δικη μου μπεκιερα..ή η μπεκιερα του μ42 ,μ44...στο δικο μου μοτερ?? επισης πια ειναι τα επομενα μεγαλυτερα απο αυτα..για το δικο μου, στην περιπτωση που δεν μου κανουν???? ευχαριστω προκαταβολικα...οποιον γνωριζει...

αν χρειαστείς μπεκ, στην περίπτωση που σου κάνουν τα δικά μου (αυτά που φοράω τώρα /30lbs), σε λίγες μέρες θα είναι διαθέσημα (6 τεμ.)

paganis
08-03-10, 19:44
οι κωδικοι μπεκ του μ43 ειναι..13641247931...του μ44 13641247196.. τωρα τι διαφορες στην παροχη εχουν δεν γνωριζω..

paganis
08-03-10, 19:47
αν χρειαστείς μπεκ, στην περίπτωση που σου κάνουν τα δικά μου (αυτά που φοράω τώρα /30lbs), σε λίγες μέρες θα είναι διαθέσημα (6 τεμ.)

σ ευχαριστω Βαγγελη...αν μου κανουν ,θα το κανονισουμε! θα ρωτησω και θα σου πω!να σαι καλα...

turbodog
08-03-10, 20:14
Ενας πινακας με τα specs των bosch injectors:

https://www.injectorrx.com/boschtf.html

και ενα προγραμματακι που σου υπολογιζει τι μπεκ χρειαζεσαι περιπου και σε τι πιεση βενζινης αναλογως με το HP target που εχεις

https://www.injectorrx.com/sizing.html

και εδω πως να υπολογισεις την παροχη τρομπας καθως και τα specs της walbro

https://www.injectorrx.com/fpump.html


Ελπιζω να σε βοηθησουν λιγακι

paganis
08-03-10, 20:25
εκανα τις μετρησεις που μου εδωσες στο λινκ

Target Horsepower at the flywheel 190
Number of Injectors 4
B.S.F.C. * 0.5
Max Duty Cycle in % ** 80
Injector Flow Rate @ 43.5 psi 29,7lb/hr 311,7 cc/min

του Βαγγελη τα μπεκ...ειναι 312 cc.. 30 lbs/hr
αν μου κανουν απο πλευρα τοποθετησης...ουτε παραγγελια να τα ειχαμε ..ακριβως οτι πρεπει!!

turbodog
08-03-10, 20:41
Απο την εμπειρια μου η συγκεκριμενη παροχη των μπεκ μπορει να υποστηριξουν και μεγαλυτερες ιπποδυναμεις (μεχρι 250 bhp) αλλα οπως λεει και το site για να εισαι safe μεχρι 80% injector cycle (βεβαια εντο στο Ελλαντα δεν ειναι σπανιο φαινομενο το 100% injector cycle απο τους περισσοτερους προγραμματιστες).
Οποτε εισαι οκ απο injectors...απο τρομπα θα σου προτεινα μια εσωτερικη walbro...δεν ειναι και ακριβη και χρησιμοποιηται κατα κορον απο ολους,εκτος αν ξερεις την παροχη που ηδη εχει η τρομπα σου και σε καλυπτει.

paganis
08-03-10, 20:54
Απο την εμπειρια μου η συγκεκριμενη παροχη των μπεκ μπορει να υποστηριξουν και μεγαλυτερες ιπποδυναμεις (μεχρι 250 bhp) αλλα οπως λεει και το site για να εισαι safe μεχρι 80% injector cycle (βεβαια εντο στο Ελλαντα δεν ειναι σπανιο φαινομενο το 100% injector cycle απο τους περισσοτερους προγραμματιστες).
Οποτε εισαι οκ απο injectors...απο τρομπα θα σου προτεινα μια εσωτερικη walbro...δεν ειναι και ακριβη και χρησιμοποιηται κατα κορον απο ολους,εκτος αν ξερεις την παροχη που ηδη εχει η τρομπα σου και σε καλυπτει.

δυστηχως ..το ενα φερνει το αλλο....θα ψαξω να βρω παροχες...αν και χλωμο το κοβω να επαρκει!! θα το ψαξω και αυτο!

VanVIC
08-03-10, 21:28
Ενας πινακας με τα specs των bosch injectors:

https://www.injectorrx.com/boschtf.html

...

Mήπως εννοείς bosch fuel injectors που χρησιμοποιεί η BMW ?

turbodog
08-03-10, 21:45
Mήπως εννοείς bosch fuel injectors που χρησιμοποιεί η BMW ?

Εννοω τους κωδικους της Bosch απο το επισημο site της, που αναγραφονται στα μπεκ. Δεν ειμαι σιγουρος αν η BMW χρησιμοποιει δικα της part number σε ολα τα BMW-Bosch μπεκ που χρησιμοποιει στο δικτυο της. Αν και νομιζω οτι στα μπεκ αναγραφεται και ο original κωδικος της bosch.

VanVIC
08-03-10, 21:47
Εννοω τους κωδικους της Bosch απο το επισημο site της, που αναγραφονται στα μπεκ. Δεν ειμαι σιγουρος αν η BMW χρησιμοποιει δικα της part number σε ολα τα BMW-Bosch μπεκ που χρησιμοποιει στο δικτυο της. Αν και νομιζω οτι στα μπεκ αναγραφεται και ο original κωδικος της bosch.

Νομίζω οτι υπάρχουν αρκετοί περισσότεροι (όχι παραίτητα αποκλειστικά για BMW) απ'αυτούς που φαίνονται στο link που έδωσες.

turbodog
08-03-10, 21:51
Νομίζω οτι υπάρχουν αρκετοί περισσότεροι (όχι παραίτητα αποκλειστικά για BMW) απ'αυτούς που φαίνονται στο link που έδωσες.

Αν εχεις κατι με περισσοτερους κωδικους μπορεις να δωσεις και το Link ωστε να εχουμε και καλυτερο update?

VanVIC
08-03-10, 22:23
Αν εχεις κατι με περισσοτερους κωδικους μπορεις να δωσεις και το Link ωστε να εχουμε και καλυτερο update?

Eχω κωδικούς που δεν υπάρχουν στο link που έδωσες.
Δεν έχω κάποιο link

VanVIC
08-03-10, 22:39
Αν εχεις κατι με περισσοτερους κωδικους μπορεις να δωσεις και το Link ωστε να εχουμε και καλυτερο update?


Eχω κωδικούς που δεν υπάρχουν στο link που έδωσες.
Δεν έχω κάποιο link

Ακυρο, έχω κάνει λάθος, sorry !

turbodog
08-03-10, 22:40
Eχω κωδικούς που δεν υπάρχουν στο link που έδωσες.
Δεν έχω κάποιο link

ΟΚ. Αν βρεις πληροφοριες η κατι πιο λεπτομερες σχετικα με επιπλεον κωδικους και παροχες θα με ενδιεφερε. Thanx!

paganis
08-03-10, 23:01
οι κωδικοι που ανεφερα ,σε προηγουμενη απαντηση...για τα μπεκ των μ43 και μ44 ,δεν αναφερονται σε κανενα απο τα specs....! αν μπορουσαμε να βρουμε και για αυτα στοιχεια..θα ηταν χρησιμο!

turbodog
10-03-10, 23:24
οι κωδικοι που ανεφερα ,σε προηγουμενη απαντηση...για τα μπεκ των μ43 και μ44 ,δεν αναφερονται σε κανενα απο τα specs....! αν μπορουσαμε να βρουμε και για αυτα στοιχεια..θα ηταν χρησιμο!

Αν τελικα δεν εισαι σιγουρος για την παροχη των (used) μπεκ που σκοπευεις να χρησιμοποιησεις, τοτε κατα την διαρκεια του καθαρισμου (κατ'εμε απαραιτητη για τα μεταχ/να) κανεις και μια ογκομετρηση,που θα σου δωσει με ακριβεια την παροχη τους. Ειναι η πιο σιγουρη λυση, που εκτος της παροχης, δειχνει και αν υπαρχει καποιο προβλημα με τα μπεκ.

z3outofmind
11-03-10, 01:23
αλλη μια απορια πανω στο προτζεκτ..για τους γνωστες! τα δικα μου τα μπεκ...ειναι ιδια με αυτα του μ42 και μ44...ή ειναι μικροτερα? θα ταιριαξουν στην δικη μου μπεκιερα..ή η μπεκιερα του μ42 ,μ44...στο δικο μου μοτερ?? επισης πια ειναι τα επομενα μεγαλυτερα απο αυτα..για το δικο μου, στην περιπτωση που δεν μου κανουν???? ευχαριστω προκαταβολικα...οποιον γνωριζει...

αυτα θα σου πρότεινα εγω..ειναι μια δοκιμασμενη λυση για τα δικα μας(μ43)

https://global.ebay.com/RC_Fuel_Injectors_BMW_370cc_370_cc_Bosch_M3_S14_M4 3_Z3/330407199173/item

paganis
11-03-10, 21:05
αυτα θα σου πρότεινα εγω..ειναι μια δοκιμασμενη λυση για τα δικα μας(μ43)

https://global.ebay.com/RC_Fuel_Injectors_BMW_370cc_370_cc_Bosch_M3_S14_M4 3_Z3/330407199173/item

αποτι βλεπω ειναι για μ3 ε30....ξερω οτι ταιριαζουν γαντι στα δικα μας και ειχα βρει! σ ευχαριστω για την ενημερωση...

paganis
11-03-10, 21:10
ακομα ενα βηματακι...αυτην την βδομαδα αγορασα την βαλβιδα του μπαι πας( ναι, το σκεφτηκα καλυτερα και θα μπει και αυτη...για να εχουμε οσο το δυνατον το κεφαλι μας ησυχο)! επιπλεον σημερα ...πηγα στον εξατμισα για την πολυποθητη κολληση! δυστηχως ...δεν ειχε χρονο για να μου την φτιαξει αυθημερον...οποτε του αφησα την εξαγωγη του κομπρεσσορα και απο βδομαδα θα του αφησω το αμαξι κανα 2ημερο ..για να τελειωσει με τις σωληνωσεις του ιντερκουλερ! μετα απο αυτο θα ημαστε ετοιμοι...για το προγραμμα..

VanVIC
12-03-10, 11:11
Σου ευχομαι με το Πάσχα, να "αναστήσεις" κι εσύ ρε Λευτέρη !

stratos
12-03-10, 12:17
Παρακαλώ τα 1.4 TSI να χάσουν τον ύπνο τους. Ευχαριστώ

paganis
12-03-10, 16:29
να στε καλα, παιδια! εγω αργησει...αλλα κοντευω...και πιστευω οτι κανω πλεον καλη δουλεια! οσοι το θεωρησαν αδυνατο...ερχεται ο καιρος να τους διαψευσω...οσοι το θεωρησαν εφικτο...ας παιρνουν σειρα!!

Χρίστος
12-03-10, 18:55
το πρωτο αλεξιπτωτο στην ανασταση λευτερη θα φυγει για σενα!!!!!!
χεχε

bill_m3
12-03-10, 19:22
Άντε Λευτέρη να το καμαρώσουμε !!!!:thumbsup::thumbsup:

GIWRGOSPR
15-03-10, 01:40
αντε λευτερη ολοι σε περιμενουμε .......

paganis
23-03-10, 14:27
σημερα επικοινωνησα με τον εξατμισα...! αυριο θα ειναι ολα ετοιμα (ιντερκουλερ-σωληνωσεις .εισαγωγη) και μας μενει η τοποθετηση(μαλλον πεμπτη) ...για να βγει το αμαξακι μου στο δρομο ,για τις πρωτες εντυπωσεις! σειρα εχουν, νεα μεγαλυτερα μπεκ....και τελος προγραμματισμος....τελειωνο υμε!

VanVIC
23-03-10, 15:03
Άντε με το καλό να γίνουν ρε Λευτέρη

BILL007
23-03-10, 18:10
Με το καλό Λευτέρη!:)

Stamatis
26-03-10, 17:40
Μπραβο μπραβο. Αντε να το καμαρωσουμε.

paganis
31-03-10, 20:29
σημερα...πηρα τα πραγματα που ειχα στειλει για κολλημα(κομπρεσσορα ,εξαγωγη ,σωληνωσεις ,ιντερκουλερ)...αυριο ή την παρασκευη θα ασχοληθω με την τοποθετηση τους και τις πρωτες αναγνωριστικες βολτες!!!

Kostas_1
31-03-10, 20:32
Αντε ρε Λευτερη. Εχουμε αγωνια.

paganis
31-03-10, 20:41
ενα ενα Κωστα...τα θεματακια λυνονται...εχουμε μπει στην τελικη ευθεια!

paganis
01-04-10, 23:40
η χαρα μου δεν περιγραφεται...εχοντας 2 ωριτσες ελευθερες και τον κομπρεσσορα, με ολα τα παρελκομενα στα χερια μου...ασχοληθηκα με την τοποθετηση του! τοποθετησα τις βασεις..τον κομπρεσσορα...τον ιμαντα -τροχαλια...την εξαγωγη του κομπρεσσορα...το ιντερκουλερ και τις σωληνωσεις του αφηνοντας για αυριο...την εισαγωγη ,φιλτρο και μαφ! το εβαλα μπροστα (εστω και προχειρα ,τοποθετησα το συστημα εισαγωγης) και το ακουσα να σφυριζει , ενιωσα τον πιεσμενο αερα στο χερι μου ,ξεχασα καθε κουραση και ταλαιπωρια...το καμαρι μου απο αυριο γραφεται μελος στα κομπρεσσορατα....αυριο θα το παω και μια χαλαρη βολτιτσα!

Χρίστος
01-04-10, 23:45
με γειες με γειες

χαιρομαστε με τη χαρα σου!!!!

kloukakis
01-04-10, 23:56
pagani ελπίζω να καταφέρεις επιδόσεις zonda και χωρίς προβλήματα μάλιστα!!!!!!!
Μακαρι να πάνε όλα τέλεια, αντε και στα δικά μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(θέλω βόλτα)

paganis
02-04-10, 00:00
προβληματα πιστευω πως δεν μου δημιουργηθουν,...μιας και για οτι εχει γινει ,εχει προηγηθει μελετη! εφοσον καταφερα να δημιουργω πιεση και παροχη αερα στην εισαγωγη...νομιζω με ενα σωστο προγραμματισμο...θα ειμαι ενταξει!

Kostas_1
02-04-10, 00:30
Αντε με το καλο.

Μη βιαστεις. Αναμενουμε

VanVIC
02-04-10, 07:27
Ρε Λευτέρη μας έχεις και περιμένουμε σαν να παρακολουθούμε το έργο σε εβδομαδιαία επισόδια και δεν βλέπουμε την ώρα πότε θα περάσει η εβδομάδα για να δούμε το επόμενο !
Άντε πάμε για το μεγάλο φινάλε (ή τώρα αρχίζει νέος κύκλος επισοδίων; ;) )

«Καλή Ανάσταση» Λευτέρη ! (απο καρδιάς...)

paganis
02-04-10, 08:19
Ρε Λευτέρη μας έχεις και περιμένουμε σαν να παρακολουθούμε το έργο σε εβδομαδιαία επισόδια και δεν βλέπουμε την ώρα πότε θα περάσει η εβδομάδα για να δούμε το επόμενο !
Άντε πάμε για το μεγάλο φινάλε (ή τώρα αρχίζει νέος κύκλος επισοδίων; ;) )

«Καλή Ανάσταση» Λευτέρη ! (απο καρδιάς...)

Βαγγελη ..δυστηχως το προτζεκτ,γινεται στον ελευθερο χρονο μου..που πλεον ειναι ελαχιστος..επιπλεον εκανα αρκετες διορθωσεις και αλλαγες(πραγμα χρονοβορο)...και καθε βημα εγινε προσεκτικα και διπλοελενχθηκε...τοσο στον γκαραζ...οσο και στον δρομο (μεχρι την τελευταια βιδα και σωληνα) ! νεος κυκλος επειδοδιων δεν θα αρχισει, απο αποψης μηχανολογικης( εκτος μπαιπας..που περιμενω ενα πλακακι ανταπτορα απο το μηχανουργειο για να το τοποθετησω...θεμα 10 λεπτων) θα ειναι ετοιμο σημερα.! τωρα θελει μπεκ και προγραμμα...
καλες γιορτες Βαγγελη....να σαι καλα!

VanVIC
02-04-10, 08:27
Τα δικά μου μπέκ ήρθαν και αναμένω προγραμματισμό.
Αν όλα δουλέψουν όπως προβλέπεται, αν ακόμα χρείαζεσαι τα αρχικά δικά μου (απο την ESS), θα επικοινωνήσουμε.

NickE60
02-04-10, 10:02
«Καλή Ανάσταση» Λευτέρη ! (απο καρδιάς...)

:thumbsup:

Με την ησυχία σου Λευτέρη, η "Ανάσταση" μπορεί να περιμένει λιγάκι, το project είναι μοναδικό και δεν θέλει βιασύνη... θέλει υπομονή κι επιμονή.. το γάιδαρο τον έφαγες..... thumb

paganis
02-04-10, 19:45
σημερα τοποθετησα...την σωληνα(σπιραλ) που παει στον κομπρεσσορα...το μαφ...και το φιλτρο( μανιταρι).ολο δηλαδη το συστημα εισαγωγης...ουσιαστικα δηλαδη μαζι με τα χθεσινα..το αυτοκινητο ηταν ετοιμο για την πρωτη του δοκιμη! εβαλα μπροστα και διαπιστωσα τα εξης....το σπιραλ...θα πρεπει να αλλαχτει με κανονικη σωληνα( σφυριζει αρκετα στην αναρροφηση) ..υπαρχουν καποιες αρυθμιες...και σκαμπανεβασματα στο ρελαντι...(βεβαια δεν δοκιμασα να βγαλω την μπαταρια για να διαβασει τα νεα δεδομενα..πανω στον ενθουσιασμο μου το αφησα για αυριο)...επομενο βημα..μια προχειρη χαλαρη βολτα στο δρομο.! το εβγαλα λοιπον και χωρις να το ζορισω ...εκανα την βολτιτσα μου μιας και το εχω στερηθει τοσες μερες.! στον δρομο το αμαξι μπερδευει...αλλα δειχνει πως εχει σαφεστατα ροπη και δυναμη( βεβαια δεν ανεβασα στροφες ωστε να εχω σωστη γνωμη.)! αλλο συμπερασμα...το αμαξι οπωσδηποτε χρειαζεται σκαστρα ,μπαρομετρο..και το μπαιπας( που ηδη εχει αγοραστει ..και περιμενω εναν ανταπτορα για να τον τοποθετησω)..σε αφημα του γκαζιου...ακουω ενα σκασιμο..και λεω παει εσπασε το μοτερ...ευτυχως απλα ειχε βγει ενα κολλαρο( επιτηδες δεν τα εχω σφιξει τερμα...ωστε σε μεγαλη πιεση να μην σπασω κανα μοτερ.)...η ατυχια ειναι οτι αυτο το κολλαρο ειναι το πιο βαθια χωμενο...και το πιο δυσκολο στην τοποθετηση! ελπιζω να το φτιαξω αυριο ...και να κανω μια δευτερη αναγνωριστικη!

GIWRGOSPR
02-04-10, 19:48
μεγιες ,,μεγιες,.....θα το απολαυσουμε στις 8 απριλη μετα τα λουκανικακια..........

BILL007
02-04-10, 19:49
Ωραία Λευτέρη...Κeep up the good work...:original: :original: :original:

Oσο για τα όργανα για αρχή βάλε τίποτα της "πλάκας" για να κάνεις τις δοκιμές σου και να δεις στο περίπου που είσαι...Μετά το βάζεις και το καλό και στη σωστή θέση...;)

Χρίστος
02-04-10, 20:13
εισαι σχολειο αδερφε. ΤΕΛΟΣ

VanVIC
02-04-10, 22:30
σημερα τοποθετησα...την σωληνα(σπιραλ) που παει στον κομπρεσσορα...το μαφ...και το φιλτρο( μανιταρι).ολο δηλαδη το συστημα εισαγωγης...ουσιαστικα δηλαδη μαζι με τα χθεσινα..το αυτοκινητο ηταν ετοιμο για την πρωτη του δοκιμη! εβαλα μπροστα και διαπιστωσα τα εξης....το σπιραλ...θα πρεπει να αλλαχτει με κανονικη σωληνα( σφυριζει αρκετα στην αναρροφηση) ..υπαρχουν καποιες αρυθμιες...και σκαμπανεβασματα στο ρελαντι...(βεβαια δεν δοκιμασα να βγαλω την μπαταρια για να διαβασει τα νεα δεδομενα..πανω στον ενθουσιασμο μου το αφησα για αυριο)...επομενο βημα..μια προχειρη χαλαρη βολτα στο δρομο.! το εβγαλα λοιπον και χωρις να το ζορισω ...εκανα την βολτιτσα μου μιας και το εχω στερηθει τοσες μερες.! στον δρομο το αμαξι μπερδευει...αλλα δειχνει πως εχει σαφεστατα ροπη και δυναμη( βεβαια δεν ανεβασα στροφες ωστε να εχω σωστη γνωμη.)! αλλο συμπερασμα...το αμαξι οπωσδηποτε χρειαζεται σκαστρα ,μπαρομετρο..και το μπαιπας( που ηδη εχει αγοραστει ..και περιμενω εναν ανταπτορα για να τον τοποθετησω)..σε αφημα του γκαζιου...ακουω ενα σκασιμο..και λεω παει εσπασε το μοτερ...ευτυχως απλα ειχε βγει ενα κολλαρο( επιτηδες δεν τα εχω σφιξει τερμα...ωστε σε μεγαλη πιεση να μην σπασω κανα μοτερ.)...η ατυχια ειναι οτι αυτο το κολλαρο ειναι το πιο βαθια χωμενο...και το πιο δυσκολο στην τοποθετηση! ελπιζω να το φτιαξω αυριο ...και να κανω μια δευτερη αναγνωριστικη!

βρε Λευτέρη δεν πρέπει να φτιαχτεί και το πρόγραμμα πρίν το "ζορίσεις" ?

Kostas_1
03-04-10, 08:37
βρε Λευτέρη δεν πρέπει να φτιαχτεί και το πρόγραμμα πρίν το "ζορίσεις" ?

Σωστα.!!!

Αφου τοσο πολυ το εχεις δουλεψει το θεμα, μολις τελειωσουν τα χειρονακτικα, να παει για ρυθμιση πρωτα. Κριμα θα ειναι να παθει καμμια στραβη μετα απο τοσο κοπο και μερακι

paganis
03-04-10, 10:28
βρε Λευτέρη δεν πρέπει να φτιαχτεί και το πρόγραμμα πρίν το "ζορίσεις" ?

βαγγελη δεν το ζορισα σε καμια περιπτωση...αλλα ηθελα να δω δυο πραγματακια εν κινηση! παντως ο κομπρεσσορας σηκωνει αρκετη πιεση απο χαμηλα....και απο τριτη θα παω για μπαρομετρο...για να δω που ειμαι! το αμαξι πλεον στο δρομο το κινω ως ατμοσφαιρικο..ωστε να μην το ζοριζω αδικα!

paganis
03-04-10, 10:32
κατι αλλο για τους γνωστες....το αμαξι στο ρελαντι ,με τον μαφ συνδενδεμενο μπερδευει..οταν ομως δεν ειναι συνδεδεμενο...δουλευει ρολοι..!! ξερει κανεις τι παιζει με αυτο το θεμα???

Kostas_1
03-04-10, 10:56
κατι αλλο για τους γνωστες....το αμαξι στο ρελαντι ,με τον μαφ συνδενδεμενο μπερδευει..οταν ομως δεν ειναι συνδεδεμενο...δουλευει ρολοι..!! ξερει κανεις τι παιζει με αυτο το θεμα???

Με τον κομπρεσορα να λειτουργει ή οχι?

paganis
03-04-10, 11:12
Με τον κομπρεσορα να λειτουργει ή οχι?

με τον κομπρεσσορα να πρεσαρει κανονικα στην εισαγωγη...το περιεργο ειναι οτι οταν αποσυνδεω τον μαφ...ολα λειτοργουν ρολοι στο ρελαντι

NickE60
03-04-10, 11:36
με τον κομπρεσσορα να πρεσαρει κανονικα στην εισαγωγη...το περιεργο ειναι οτι οταν αποσυνδεω τον μαφ...ολα λειτοργουν ρολοι στο ρελαντι

Λογικό το βρίσκω γιατί πλέον έχεις διαφορά στην ταχύτητα του αέρα στο ρελαντί... αν έχεις λιγότερο απ' όσο πρέπει η περισσότερο, δύσκολο να το διαπιστώσεις εύκολα ..το πιο πιθανό βέβαια είναι να έχεις περισσότερο. Δεν ξέρω αν έχεις βαλβίδα ρελαντί, το πιο πιθανό είναι να έχεις. Αυτή παίρνει στοιχεία και από το MAF για να λειτουργήσει σωστά, οπότε όταν βγάζεις το MAF εκτός, λειτουργεί σε κάποιο mode ασφαλείας ...αυτό μπορώ να υποθέσω έτσι πολύ χοντρικά...

stratos
03-04-10, 14:24
κατι αλλο για τους γνωστες....το αμαξι στο ρελαντι ,με τον μαφ συνδενδεμενο μπερδευει..οταν ομως δεν ειναι συνδεδεμενο...δουλευει ρολοι..!! ξερει κανεις τι παιζει με αυτο το θεμα???


Λογικό το βρίσκω γιατί πλέον έχεις διαφορά στην ταχύτητα του αέρα στο ρελαντί... αν έχεις λιγότερο απ' όσο πρέπει η περισσότερο, δύσκολο να το διαπιστώσεις εύκολα ..το πιο πιθανό βέβαια είναι να έχεις περισσότερο. Δεν ξέρω αν έχεις βαλβίδα ρελαντί, το πιο πιθανό είναι να έχεις. Αυτή παίρνει στοιχεία και από το MAF για να λειτουργήσει σωστά, οπότε όταν βγάζεις το MAF εκτός, λειτουργεί σε κάποιο mode ασφαλείας ...αυτό μπορώ να υποθέσω έτσι πολύ χοντρικά...

Λευτέρηηηηηηηηη ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΤΟ MAF ΚΑΙ ΑΣ ΜΠΕΡΕΔΕΥΕΙ.

Το είπε πολύ σωστά ο Νίκος πιο πάνω. Αλλά όταν δεν έχεις Μαφ κουμπωμένοπ εσύ σπρώχνεις αέρα μέσα αλλά στον εγκέφαλο πάει σήμα ατμοσφαιρικής παροχής με αποτέλεσμα να είσαι απίστευτα φτωχός. Πάντα με το ΜΑΦ κουμπωμένο και ας κάνει μπερδέματα

turbodog
03-04-10, 15:23
Μου ακουγεται οτι ειναι προβλημα bypass/blow off valve. O κομπρεσσορας που εχεις ειναι πιθανον να σηκωνει πιεση και στο ρελαντι (αυτο μπορεις να το τσεκαρεις). Αν σηκωνει, θα πρεπει να 'σπασεις' την πιεση στο ρελαντι ωστε το αμαξι να εχει τιμες ατμοσφαιρικου στην εισαγωγη, οταν βρισκεσαι στο ρελαντι. Και αφου χρησιμοποιεις MAF η επιστροφη της by pass valve μετα το MAF αλλα πριν το κομπρεσσορα.

m-power_01
05-04-10, 00:48
Λευτερη κατι πηρε το αυτι μου οτι τα μικρα slk ειχαν τροχαλια στροφαλου 160 χιλ και καποια μεγαλυτερα 190χιλ. Αληθεια το Ζ τι διασταση εχει?

paganis
05-04-10, 20:52
Λευτερη κατι πηρε το αυτι μου οτι τα μικρα slk ειχαν τροχαλια στροφαλου 160 χιλ και καποια μεγαλυτερα 190χιλ. Αληθεια το Ζ τι διασταση εχει?

σπυρο καπου το ειχα γραψει..αλλα τωρα δεν το βρισκω! θα το ξαναμετρησω αυριο...και θα το ποσταρω! παντως ενα μπαρομετρο θα μας δειξει που βρισκομαστε...κατι ομως μου λεει...οτι σηκωνουμε πιεση αρκετη παραπανω αποτι υπολογιζα!

paganis
05-04-10, 20:56
Λευτέρηηηηηηηηη ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΤΟ MAF ΚΑΙ ΑΣ ΜΠΕΡΕΔΕΥΕΙ.

Το είπε πολύ σωστά ο Νίκος πιο πάνω. Αλλά όταν δεν έχεις Μαφ κουμπωμένοπ εσύ σπρώχνεις αέρα μέσα αλλά στον εγκέφαλο πάει σήμα ατμοσφαιρικής παροχής με αποτέλεσμα να είσαι απίστευτα φτωχός. Πάντα με το ΜΑΦ κουμπωμένο και ας κάνει μπερδέματα

δεν ξερω αν ειναι επειδη το αμαξι ηταν ακινητο 2μιση βδομαδες...αλλα με τον μαφ συνδεμενο...στο ρελαντι πεταγε μαυριλα πισω ...σαν ακαυστες!

Χρίστος
05-04-10, 20:59
σπυρο καπου το ειχα γραψει..αλλα τωρα δεν το βρισκω! θα το ξαναμετρησω αυριο...και θα το ποσταρω! παντως ενα μπαρομετρο θα μας δειξει που βρισκομαστε...κατι ομως μου λεει...οτι σηκωνουμε πιεση αρκετη παραπανω αποτι υπολογιζα!
αυτο υποθετω οτι ειναι καλο ε?

paganis
05-04-10, 21:11
αυτο υποθετω οτι ειναι καλο ε?

οχι απαραιτητα...το αμαξι με εργοστασιακα σωθικα αντεχει εως 0.6 με 0.7 μπαρ(ισως και λιγοτερο αφου δεν εχω βαλει παχυτερη φλαντζα)...αν εγω ειμαι παραπανω πρεπει να την μειωσω...είτε με μεγαλυτερη τροχαλια κομπρεσσορα..είτε με ρυθμιστη πιεσης...οπως και να χει ομως φτιαχνεται..

VanVIC
05-04-10, 21:23
...το αμαξι με εργοστασιακα σωθικα αντεχει εως 0.6 με 0.7 μπαρ...

Λευτέρη πώς το ξέρεις αυτό ?

Χρίστος
05-04-10, 21:23
δες το κι αλλιως.
Μετα μπορεις να ανεβεις κι αλλο αν το θελησεις.

paganis
05-04-10, 21:42
Λευτέρη πώς το ξέρεις αυτό ?

ο Καρρας στο αργος δουλευε εως 0.7 (ορισμενοι εχουν ανεβει και 1 μπαρ)με φλανζτα για περισσοτερη ασφαλεια..χωρις ιδιαιτερα προβληματα.! λογω του οτι δεν εχω ανοιξει μοτερ...θα παιξω χαμηλοτερα στο 0.5..ελπιζοντας η σχετικα χαμηλη συμπιεση του m43...να μου διατηρησει μια σχετικη αξιοπιστια!

scania124
08-04-10, 04:00
να γινουν και η φωτογραφιες παρακαλω.........:whistle: :whistle: :warriorsmiley:

Χρίστος
08-04-10, 04:23
βρηκα κατι που ισως φανει χρησιμο.

https://www.youtube.com/watch?v=mD-DvN7HO8M&feature=related

paganis
09-04-10, 15:20
βρηκα κατι που ισως φανει χρησιμο.
https://www.youtube.com/watch?v=mD-DvN7HO8M&feature=related

χρησιμο το λινκ...ειχα περασει, απο την μερσεντες(λαινοπουλο) για να ρωτησω για αλλαγη λαδιων στον κομπρεσσορα. μου απαντησαν πως δεν αλλαζονται τα λαδια ποτε( ειναι και αυτοι, οπαδοι του long life) και φυσικα δεν εχουν λαδια προς πωληση...οποτε με το βιντεκι,,ειδα τουλαχιστον οτι θελει αλλαγη καθε 50000μιλια...και επιπλεον μια μαρκα λιπαντικων ..

ΔημήτρηςΜ3
09-04-10, 18:03
βαλε φοτο να αρχισουν τα σαλια να τρεχουν!

paganis
10-04-10, 16:29
βαλε φοτο να αρχισουν τα σαλια να τρεχουν!

φιλε μου, οταν ολα ειναι ετοιμα...και εχω τελειωσει και με το θεμα κατοχυρωσης ευρεσιτεχνιας...θα μπουνε φωτογραφιες,,.εως τοτε μονο απο κοντα..και επιλεχτικα το βλεπει κανεις!

NickE60
11-04-10, 01:03
Μπράβο ρε Λευτέρη! Άντε με το καλό! thumb

stratos
11-04-10, 02:32
Εμένα μου έφυγε πάτως η μασέλα που το είδα στην συνάντηση. Κάνει και έναν ήχο, σωστό τρυπάνι

ΔημήτρηςΜ3
11-04-10, 03:25
φιλε μου, οταν ολα ειναι ετοιμα...και εχω τελειωσει και με το θεμα κατοχυρωσης ευρεσιτεχνιας...θα μπουνε φωτογραφιες,,.εως τοτε μονο απο κοντα..και επιλεχτικα το βλεπει κανεις!


σωστοσσσσσσσσσσσσσσσσσ!!
ενα μεγαλο μπραβο για τον κοπο σου ευγε!!!!thumbthumbthumb

Χρίστος
11-04-10, 16:19
οταν με το καλο το κυκλοφωρησεις σωστα λευτερη και πανε(θα πανε) ολα καλα θα ηθελα να εχουμε μια φωτο με το μηχανοστασιο σου πριν τη παραμικρη αλλαγη και αλλη μια με το τελος.
Καθομουν εχθες στο γκαραζ και το κοιταγα.Αν τα θυμαμαι σωστα, μιλαμε για ΠΟΛΥ ξυλωμα πριν καν αρχισεις....

paganis
11-04-10, 22:10
χρηστακο..κομπρεσσορα εβαλα..εδω φιλτροσκουπα βαζεις και ξηλωνεις ποσα πραγματα..!!σε πληροφορω οτι μονο το φιλτροκουτι βγηκε , μεταφερθηκε η τρομπα ανακυκλωσης καυσαεριων και 1 ποντο μετατοπιστηκε το συστημα του abs...ολα τα αλλα παρεμειναν στην θεση τους!

BILL007
11-04-10, 22:15
hehehehe...Σε εσένα Λευτέρη έγινε έτσι...;)
Στο Ε36 και στο Ε46 έχει άλλα θέματα στη χωροταξία...

BILL007
11-04-10, 22:19
Eπίσης και αυτό για τα λάδια του κομπρέσορα https://cgi.ebay.com/ebaymotors/Eaton-M45-M62-M90-M112-M122-Supercharger-Oil-OEM_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem4a9fd9c781QQitemZ32 0509429633QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcce ssories

:original: :original: :original:

paganis
11-04-10, 22:19
hehehehe...Σε εσένα Λευτέρη έγινε έτσι...;)
Στο Ε36 και στο Ε46 έχει άλλα θέματα στη χωροταξία...

στο ε36..εχει σαφεστατα μεγαλυτερο χωρο(αρα και πιο ευκολη τοποθετηση)..στο ε46 ισως ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα...τα εχουμε πει και απο κοντα τι πρεπει να αλλαξει

BILL007
11-04-10, 22:21
;);););););)

Eπίσης κάτι που βρήκα ψάχνοντας για τον συγκεκριμένο κομπρέσσορα δυνατότητες κτλπ...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/ct_128484-1.gif

και ένα λινκ με μπόλικα infos για τα διαγράμματα αυτά https://s115271005.onlinehome.us/TurboSaturns/ (https://s115271005.onlinehome.us/TurboSaturns/)

Χρίστος
11-04-10, 22:31
;);););););)

Eπίσης κάτι που βρήκα ψάχνοντας για τον συγκεκριμένο κομπρέσσορα δυνατότητες κτλπ...

και ένα λινκ με μπόλικα infos για τα διαγράμματα αυτά https://s115271005.onlinehome.us/TurboSaturns/ (https://s115271005.onlinehome.us/TurboSaturns/)

τα βρηκα και γω αυτα τα διαγραμματα ρε βασιλη αλλα δε μπορεσα να καταλαβω τι λενε.
Μη γελασετε αλλα πιο πολυ με χαρτη γεωγραφιας μου εκανε!!!!!

BILL007
11-04-10, 22:50
Aμα διαβάσεις το λινκ θα καταλάβεις λεπτομερώς Χρηστάρα...:)

Παράτησα τους υπολογιστές και άρχισα να διαβάζω μηχανολογία...LOL!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

paganis
12-04-10, 09:50
τα βρηκα και γω αυτα τα διαγραμματα ρε βασιλη αλλα δε μπορεσα να καταλαβω τι λενε.
Μη γελασετε αλλα πιο πολυ με χαρτη γεωγραφιας μου εκανε!!!!!

δηλαδη ..δεν ειναι τοπογραφικος χαρτης με ισουψης καμπυλες???βρε πως την πατησα ετσι?? χαχααα
χρηστακο...δεν ειναι κατι δυσκολο να διαβασεις τον χαρτη.....απλως παρατηρησε καλα τις κλιμακες ( χ και ψ αξονες)...και προσπαθησε να αλληλοσυνδεσεις τα δεδομενα...

paganis
12-04-10, 12:31
λοιπον...σημερα θα παω για μπαρομετρο...στην τοποθετηση...μπορω να το συνδεσω στο σωληνακι της υποπιεσης του μπαιπας ή θελει καπου συγκεκριμενα??

Stamatis
13-04-10, 23:06
Aμα διαβάσεις το λινκ θα καταλάβεις λεπτομερώς Χρηστάρα...:)

Παράτησα τους υπολογιστές και άρχισα να διαβάζω μηχανολογία...LOL!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Να αφήσεις τη μηχανολογία στην άκρη.

Μηχανολόγους έχουμε αρκετούς στο φόρουμ

Computer Master Moderator δεν θα ξαναβρούμε, οπότε άσε τις νεες εμπνεύσεις.

paganis
13-04-10, 23:15
Να αφήσεις τη μηχανολογία στην άκρη.

Μηχανολόγους έχουμε αρκετούς στο φόρουμ

Computer Master Moderator δεν θα ξαναβρούμε, οπότε άσε τις νεες εμπνεύσεις.

η αληθεια ειναι, οτι εχουμε μαζευτει πολλοι μηχανολογοι( ναι μεν με πτυχιο γεωπονου ΓΠΑ..αλλα απο τομεα.. αγροτικων κατασκευων και μηχανολογιας.)..εχει δικιο ο σνουπυ,,,εχουμε πηξει!!χαχαα

Stamatis
13-04-10, 23:20
η αληθεια ειναι, οτι εχουμε μαζευτει πολλοι μηχανολογοι( ναι μεν με πτυχιο γεωπονου ΓΠΑ..αλλα απο τομεα.. αγροτικων κατασκευων και μηχανολογιας.)..εχει δικιο ο σνουπυ,,,εχουμε πηξει!!χαχαα

Και καλά κάνουμε και εχουμε πήξει. Πέντε έξι μηχανολόγοι είναι πάντα χρειαζούμενοι.

Εγώ το λέω μην αρχίσω και ψάχνω τον Μπιλ στα συνεργεία και μετά ποιός θα φροντίζει το φόρουμ....

paganis
13-04-10, 23:27
Και καλά κάνουμε και εχουμε πήξει. Πέντε έξι μηχανολόγοι είναι πάντα χρειαζούμενοι.

Εγώ το λέω μην αρχίσω και ψάχνω τον Μπιλ στα συνεργεία και μετά ποιός θα φροντίζει το φόρουμ....

καλα κανεις...αλλα εγω το μπιλ τον εχω για ανωτερα πραγματα! χαχααα
μπιλ...αντε να μαθεις προγραμματισμο αυτοκινητου ,αγορι μου( ζηταν πολλα λεφτα)....και εγω θα βαζω τους κομπρεσσορες ε46...!! αντε να κανουμε κατι καλο για το κλαμπ....

kloukakis
14-04-10, 13:45
Eπίσης και αυτό για τα λάδια του κομπρέσορα https://cgi.ebay.com/ebaymotors/Eaton-M45-M62-M90-M112-M122-Supercharger-Oil-OEM_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem4a9fd9c781QQitemZ32 0509429633QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcce ssories

:original: :original: :original:

Λευτέρη θέλεις να παραγγείλω τα λάδια? Στείλε αν θέλεις με πμ τα στοιχεία σου να κάνω την αγορά

paganis
14-04-10, 16:35
Λευτέρη θέλεις να παραγγείλω τα λάδια? Στείλε αν θέλεις με πμ τα στοιχεία σου να κάνω την αγορά

τελικα ..τα εχω ηδη παραγγειλει...σ ευχαριστω παντως

BILL007
14-04-10, 17:39
Και καλά κάνουμε και εχουμε πήξει. Πέντε έξι μηχανολόγοι είναι πάντα χρειαζούμενοι.

Εγώ το λέω μην αρχίσω και ψάχνω τον Μπιλ στα συνεργεία και μετά ποιός θα φροντίζει το φόρουμ....

:shok: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :warriorsmiley:

VanVIC
14-04-10, 21:13
Και καλά κάνουμε και εχουμε πήξει. Πέντε έξι μηχανολόγοι είναι πάντα χρειαζούμενοι.

Εγώ το λέω μην αρχίσω και ψάχνω τον Μπιλ στα συνεργεία και μετά ποιός θα φροντίζει το φόρουμ....

Οι καλοί παντού χωράνε...

paganis
14-04-10, 23:12
Οι καλοί παντού χωράνε...

οντως ο μπιλ...ειναι πολυ καλο παιδι...και μοιραζεται μαζι μας την τρελλα της βελτιωσης!!

kloukakis
18-04-10, 17:59
Ο λαος απαιτεί νούμερα!!
εκτιμώ 150 ρόδα!!

Άντε ρε Λευτέρη.... μα πως μπορείς και έχεις τόση υπομονή?

paganis
18-04-10, 20:57
φιλαρακι....το καλο πραγμα αργει....ειδικα ,οταν κατι γινεται πρωτη φορα!!

paganis
19-04-10, 21:26
φθανουμε στην τελικη ευθεια....πριν λοιπον βαλουμε το αυτοκινητο στο δυναμομετρο...εχει προγραμματιστει ενα γενικο σερβις( για να ειναι ,ολα ετοιμα...) ..σημερα εβαλα μπουζι πλατινας ngk, αυριο θα αλλαξω την τρομπα νερου(προληπτικα κυριως ,μιας και ειχε λιγο τζογο),και τεταρτη παει συνεργειο..για γενικο τσεκ απ.. λαδια -φιλτρα...και επ ευκαιριας σινεμπλοκ απο μ3....

kloukakis
20-04-10, 10:33
Σκεψου το για τα συνεμπλόκ αλλη μια φορά. Αν βάλεις τα παράκεντρα να ξέρεις οτι το αυτοκίνητο θα ακούει πιο άμεσα και θα διαβάζει τα πάντα στον δρόμο! Μαζι και τις ανωμαλίες! όπου ο δρόμος κάνει νερά το τιμόνι σου θα στρίβει μονοτου και θα τις διαβάζει! Πρεπει ν ακρατάς συνέχεια το τιμόνι, αλλιώς δεν πηγαίνεις ευθεία

paganis
21-04-10, 15:20
τα σινεμπλοκ μπηκανε( απο μ3) ...μαζι αλλαχτηκαν, μπουζι( πλατινας.), τρομπα νερου,λαδια, φιλτρο λαδιου & βεβζινης,ψυχτικο υγρο , εγινε τσεκ στο διαγνωστικο και ειναι ολα καλα! παρατηρηθηκε μονο μια διαρροη λαδιου ,απο την βαση του φιλτρου(θα το φτιαξω το σαβ/κο...μιας και για να γινει..πρεπει να ξηλωθουν ολα ξανα)...ευκαιρια...για τις μικροαλλαγες που ηθελα να κανω στην εισαγωγη!!

paganis
21-04-10, 15:28
Σκεψου το για τα συνεμπλόκ αλλη μια φορά. Αν βάλεις τα παράκεντρα να ξέρεις οτι το αυτοκίνητο θα ακούει πιο άμεσα και θα διαβάζει τα πάντα στον δρόμο! Μαζι και τις ανωμαλίες! όπου ο δρόμος κάνει νερά το τιμόνι σου θα στρίβει μονοτου και θα τις διαβάζει! Πρεπει ν ακρατάς συνέχεια το τιμόνι, αλλιώς δεν πηγαίνεις ευθεία

το οδηγησα για περιπου 15 χιλιομετρα ετσι...ειναι σαφεστατα πιο σφικτο...οχι ομως τοσο κουραστικο ,οσο το παρουσιαζεις! το τιμονι διαβαζει τα παντα,,..αλλα η αναρτηση ακομα κανει την δουλεια της! συμπερασμα δεν εχω βγαλει ακομα...ολοκληρωμενο...θα πρεπει να στριψω και να γραψω χλμ...αλλα οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες!

Nickolas_s2k
21-04-10, 15:54
μπραβο ρε λευτερη πολυ καλη κινηση τα σινεμπλοκ!!και εγω που τα φοραω ειμαι πολυ ικανοποιημενος..το αμαξι γινεται αρκετα πιο σφιχτο αλλα εμενα μου αρεσει δε με κουραζει!σειρα εχουν τα φρενα να φανταστω τωρα εε?

paganis
21-04-10, 16:07
μπραβο ρε λευτερη πολυ καλη κινηση τα σινεμπλοκ!!και εγω που τα φοραω ειμαι πολυ ικανοποιημενος..το αμαξι γινεται αρκετα πιο σφιχτο αλλα εμενα μου αρεσει δε με κουραζει!σειρα εχουν τα φρενα να φανταστω τωρα εε?

στο μυαλο μου εισαι!! σημερα πηγα σε κανα 2 μαντραδες για φρενα,,,,κανεις δεν ειχε απο 330...( αν και απο οτι μου ειπαν, πισω δεν κανουν σε ζ3)...βεβαια και μικροτερα δεν τα αποκλειω..διοτι,δεν θελω μπροστα τερατα και πισω μικρα..(θα χασω ισορροπια )..οποτε η αναζητηση συνεχιζεται...

kloukakis
21-04-10, 17:20
Σκεψου το για τα συνεμπλόκ αλλη μια φορά. Αν βάλεις τα παράκεντρα να ξέρεις οτι το αυτοκίνητο θα ακούει πιο άμεσα και θα διαβάζει τα πάντα στον δρόμο! Μαζι και τις ανωμαλίες! όπου ο δρόμος κάνει νερά το τιμόνι σου θα στρίβει μονοτου και θα τις διαβάζει! Πρεπει ν ακρατάς συνέχεια το τιμόνι, αλλιώς δεν πηγαίνεις ευθεία

sorry, ήθελα να πω κυματισμούς....
Εννοώ αυτους που γίνοται απο νταλίκες κατα κύριο λόγο, και είναι σαν ένα κύμα απο άσφαλτο πάνω στην άσφαλτο....

Δεν μετανιώνω που τα έβαλα, απλά ήθελα να στο πω για να το ξέρεις.... Μην τα πάρεις και μετα πεις ωχχχ....

Άντε μεγειες μεγειές:original:

GIWRGOSPR
21-04-10, 19:16
αντε λευτερη ειναι ετοιμο...ασε τα φρενα....ουτως η αλλως τα ιδια φοραει και το 2λιτρο...

paganis
21-04-10, 23:06
οντως ..ειμαι ''σχεδον ετοιμος'', θα βγαλω αλλη μια φορα ,τον κομπρεσσορα..για να φτιαξω την διαρροη που εχει απο την βαση του φιλτρου...θα λειανω καποιες ακμες των βασεων, ισως βαλω και μια πιο χονδρη σωληνα εισαγωγης(για μειωση θορυβου, μπορει και καποιο φιλτρο ηχου)...και πλεον μπεκ και προγραμμα!!! ξεχασα μπηκε και μπαρομετρο.....απο βδομαδα θα εχω και χαλμιτερ πανω!

Χρίστος
22-04-10, 01:19
οντως ..ειμαι ''σχεδον ετοιμος'', θα βγαλω αλλη μια φορα ,τον κομπρεσσορα..για να φτιαξω την διαρροη που εχει απο την βαση του φιλτρου...θα λειανω καποιες ακμες των βασεων, ισως βαλω και μια πιο χονδρη σωληνα εισαγωγης(για μειωση θορυβου, μπορει και καποιο φιλτρο ηχου)...και πλεον μπεκ και προγραμμα!!! ξεχασα μπηκε και μπαρομετρο.....απο βδομαδα θα εχω και χαλμιτερ πανω!
το λες ρε λευτερη λες και ειναι να βγαλεις μια μπυρα απο το ψυγειο!!!!

Τωρα θα μου πεις, με τοσα βαλε βγαλε με το δικιο σου σου εχει γινει τετοια ρουτινα!

paganis
22-04-10, 15:30
το λες ρε λευτερη λες και ειναι να βγαλεις μια μπυρα απο το ψυγειο!!!!

Τωρα θα μου πεις, με τοσα βαλε βγαλε με το δικιο σου σου εχει γινει τετοια ρουτινα!

θελω κανα 3-4ωρο για ολη την διαδικασια...δεν ειναι και το πιο απλο! παντως στο συνεργειο ,που το ειχα για το σερβις...μου προτειναν, να το φτιαξω μονος μου...μιας και του ηταν, κομματακι δυσκολο, να ξηλωσει εκεινος τον κομπρεσσορα!!!..οπως και να χει πρεπει να φτιαχτει....χανει καμποσο ...και λερωνω το γκαραζ με λαδια!

kloukakis
23-04-10, 20:56
Το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει Λευτέρη..... Όταν τελειώσεις, θα θέλεις να μην είχε τελειώσει!! Έλα που δεν σου αρέσει τώρα......


Να ρωτήσω κάτι άλλο που το έχω απορεία και για εμένα?
Όταν πας για ρύθμιση, πως θα ξέρεις οτι ο κομπρεσσορας έχει τη σωστή τροχαλία? Αν εν τέλη δουλεύεις 0,2 ή 0,7 bar (λέμε τώρα), τι θα κάνεις? Θα πεις μισο να βάλω τροχαλία και έρχομαι? Ή δεν σε νιάζει αν παίζει στα 0,2?

paganis
23-04-10, 21:05
η αληθεια ειναι, οτι χωρις να εχω τελειωσει, σκεφτομαι ηδη το επομενο προτζεκτ! στα αναφερθεντα...πρεπει να προστεθει και ενα καινουριο μαφ...μιας και ηταν, ηδη στα τελευταια του και τα βαλε βγαλε...τον τελειωσαν!!!
υπαρχουν αρκετες λυσεις για να ριξεις την πιεση....να ειναι λιγοτερη παντως, απο αυτην που θελω...δεν ειναι, σιγουρα.. τεσταρισμενο πλεον!!

kloukakis
23-04-10, 21:20
απο αυτην που θελω...δεν ειναι, σιγουρα.. τεσταρισμενο πλεον!!

Πως θα την ρίξεις? θα στενέψεις κάπου?

Τώρα που παίζεις? για κάνε μια ενημέρωση..... τα μισα μας λές και ψηνόμαστε

paganis
23-04-10, 21:27
ενημερωση (πληρης ,με φωτογραφιες ισως και βιντεο, αρκει να με βοηθησει καποιος που ξερει),θα κανω οταν θα εχουν ,με το καλο ολα τελειωσει!! και πιεση δεν ριχνεις στενευοντας καπου...απο πιεση παντως ο κομπρεσσορας σηκωνει αρκετη....φτανει ανετα το 1 μπαρ...αν δεν προσεξεις!!

paganis
18-05-10, 20:59
μιας και χαθηκαν τα τελευταια ποστ...επαναφερω τον τελευταιο μου προβληματισμο!!
ψαχνω για μπεκ παροχης απο 270 εως 320 cc στα 3bar ! καθως και τροπο..ταιριασματος τους στην δικη μου πολλαπλη μιας και αποτι φαινεται...θα απαιτηθουν και εκει πατεντες!! οποιος γνωριζει τιποτα...ας προτεινει....

paganis
19-05-10, 22:28
εχθες και σημερα....ετρεξα ..ρωτησα..και τελικα μπερδευτηκα ακομα πιο πολυ!! το μονο, που τυχαια βρηκα, ειναι οτι τα μπεκ που μου προτεινε ο σκανδαλης απο μ5 ε34...μαλλον τα φοραει και το απλο, πλην τιμιο πουντο gt....!!! σημαντικο μιας και ...μεταχειρισμενα..τα βρισκω στην μιση τιμη!! ο κωδικος τους ειναι 0280150701...ξερει κανεις αν ισχυει αυτο...?????

bmw316turbo
19-05-10, 22:59
Βγαλε αμα μπορεις μια φωτο απο εισαγωγη (εκει που εφαρμοζουν τα μπεκ) και απο τα μπεκ που φορας.

paganis
19-05-10, 23:04
θα βγαλω μια φωτο αυριο ...αν και απο την πολλαπλη, δυσκολα να καταλαβει κανεις τιποτα!! ελπιζω να καταφερω, να τις ανεβασω..μιας και ειμαι, παντελως ασχετως με αυτα!!

paganis
20-05-10, 14:04
σημερα αγορασα τα μπεκ....πηρα απο punto gt! οσο αφορα την τοποθετηση τους, βρεθηκε λυση...(θα φτιαχτουν, ειδικες λαστιχενιες τσιμουχες)...οποτε δευτερα που θα τις παραλαβω, θα μπουν και τα μπεκ επανω! αντε ....να τελειωνουμε.....

Χρίστος
20-05-10, 14:07
σημερα αγορασα τα μπεκ....πηρα απο punto gt! οσο αφορα την τοποθετηση τους, βρεθηκε λυση...(θα φτιαχτουν, ειδικες λαστιχενιες τσιμουχες)...οποτε δευτερα που θα τις παραλαβω, θα μπουν και τα μπεκ επανω! αντε ....να τελειωνουμε.....
παιζει να προλαβεις το ταμ ταμ???

paganis
20-05-10, 14:10
παιζει να προλαβεις το ταμ ταμ???

θα το προσπαθησω....βεβαια εξαρταται και απο τον δημητρη ! παντως οπως και να χει...ειμαστε σχεδον στο τελος!!

Panos 316T
20-05-10, 14:30
σημερα αγορασα τα μπεκ....πηρα απο punto gt! οσο αφορα την τοποθετηση τους, βρεθηκε λυση...(θα φτιαχτουν, ειδικες λαστιχενιες τσιμουχες)...οποτε δευτερα που θα τις παραλαβω, θα μπουν και τα μπεκ επανω! αντε ....να τελειωνουμε.....

Λευτέρη στα πόσα cc παίζουν αυτά;

paganis
20-05-10, 14:43
σε εναν πινακα,,,ειδα πως γραφει 230cc ...στους υπολοιπους γραφει πως ειναι 250 cc...οσο ακριβως μου ζητησε ο δημητρης...! σε συνεργεια που ρωτησα ..μου ειπαν πως επαρκουν εως 200 αλογα!!! οποτε ειναι κομπλε....!

paganis
20-05-10, 14:48
να προσθεσω...οτι και ο Καρρας, στο αργος...απο πουντο βαζει στα τουρμπατα μ43!! συνεπως ειναι δοκιμασμενα....

Χρίστος
20-05-10, 14:56
με αφορμη το ονομα του καρρα να αφιερωσουμε το παρακατω σε μερικους κακοπροερετους και δυσπιστους.

Αστους λοιπον να λενε λεφτερη μου!!!

https://www.youtube.com/watch?v=doweiJUVjmw&feature=related

paganis
28-05-10, 18:38
τα μπεκ...μπηκαν...φτιαχτηκαν ανταπτορες...και ολα κομπλε!!! σημερα...αγορασα και μια φιλτροχοανη διπλης ροης....και αυριο θα μπει πανω!!! τωρα ομως...προεκυψε αλλο θεμα....χρειαζομαι αλλαγη εξατμισης!!! η εργοστασιακη..δυστυχως δεν επαρκει οποτε...πρεπει να φυγει και την θεση της να παρει...αν βρεθει , απο ζ3 1,9 is..ή να φτιαχτει ολοκληρη σε εξατμισα!! αν εχει κανεις , να προτεινει τιποτα επι του θεματος...εδω ειμαστε!!!

Libanner
28-05-10, 19:52
Λευτέρη πως βγήκε το συμπέρασμα οτι η εργοστασιακή δεν επαρκεί;Eγώ οταν το είχα light turbo κανονικά με την εργοστασιακή το δούλευα (εκτός απο πολλαπλή εξαγωγή και νταουνπιπε που ήταν χειροποίητα) αλλά όλα τα άλλα ήταν στη μαμά διάμετρο.Τωρα με αυτη του is δε ξέρω τι γίνετε,τι διάμετρο έχει αν κουμπώνει η πολλαπλή εξαγωγη απο το Μ44 σε Μ43 ή τα θα χρειαστεί για να κουμπώσει.

paganis
28-05-10, 19:58
στο 46...ισως η διαμετρος ειναι μεγαλυτερη...στο ζ3 που το πισω μερος ειναι απο ε30...αν δεις τι στενεμα τρωει η εξατμιση στην πισω γεφυρα....σιγουρα θα απορρισεις γιατι την φτιαξαν τοσο στενη!!!οπως και να χει, θελω κατι για να απελευθερωσει λιγο την εξαγωγη....ειναι τελειως πνιγμενη!!

Libanner
28-05-10, 20:07
Εχω αρκετο καιρό που ασχολήθηκα με το θέμα της εξάτμισης και έχω ξεχάσει τελείως τις διαμετρους...
Ψάξε να βρεις τις διαμέτρους γιατί μπορεί τελικά να μην αξίζει να βάλεις απο Μ44.Αν και απο οτι θυμάμαι Ζ3 με Μ44 δεν έβγαινε facelift άρα αμα βρεις θα είναι αρκετά παλιά και η κατάσταση ανάλογη...Μάλλον η χειροποίητη είναι μονόδρομος...

paganis
17-06-10, 19:40
μιας και μου εχει ζητηθει ,καποια φωτογραφια ,απο το μηχανοστασιο, υπαρχει πλεον στο προφιλ μου....

paganis
26-11-10, 16:59
ας επαναφερω το θεμα...μιας και μετα απο μια περιοδο απραξιας...ο κομπρεσσορας ξανακουμπωσε παλι πανω στο μοτερ! σημερα λοιπον ,το εβγαλα στο δρομο και ειπα να το δοκιμασω απο πρωτη εως τριτη ταχυτητα..! ανοιγω λοιπον την πρωτη εως τις 5χιλ στροφες , η πιεση ανεβαινει κανονικα εως το 0,45-0,5 ..το αμαξι δινει ικανοποιητικα...και αλλαζω σε δευτερα....η πιεση πεφτει στο 0,25-0.3 και παραμενει εκει...με τις στροφες να ανεβαινουν με ρυθμο ατμοσφαιρας...βαζω και 3η και η πιεση σταθερη στα 0,25-3! το ξαναδοκιμασα...και τα αποτελεσματα ηταν ιδια....! απο ρελαντι με 2η ή 3η ταχυτητα....το αμαξι δινει δυνατα και αστραπιαια πιεση 0,2 εως 0,3...και μετα παραμενει σταθερη ...ανεξαρτητως στροφων....! το αμαξι δεν φοραει προγραμμα...παρα μονο ενα σετακι μεγαλυτερα μπεκ 230cc...υπολογισμενα για την απαιτουμενη παροχη...! τι μπορει να φταιει για την μειωμενη πιεση ,ενω στην πρωτη βγαζει κανονικα το 0.5 που υπολογισα βαση τροχαλιας?????

Dimzan
26-11-10, 19:56
το by-pass μονο.

εφοσον ο κομπρεσσορας γυρναει κανονικα δεν εχεις αλλο σημειο φυγης ο αερας.

το γιατι γινεται επιλεκτικα στις υπολοιπες ταχυτητες ειναι μαλλον ηλεκτρολογικο προβλημα. Με 4η και 5η δοκιμασες..?

απο που παιρνει σημα το by-pass?

kloukakis
26-11-10, 21:29
Το by-pass του Λευτέρη δεν είναι ηλεκτρονικό, λειτουργεί με την πίεση.

Υπάρχει περίπτωση να εκτονώνει την πίεση στην αλλαγή απο 1η σε 2α και μετα να μην μπορεί να γεμίσει?

Δηλαδή αν κουμπώσει 2α και πέσει στις 3-4.000στροφές όπου ο κινητήρας έχει κάποια χ κατανάλωση αέρα, ο κομπρέσσορας να μην μπορεί να σπρώξει τόσο παραπάνω αέρα ώστε να ανεβάσει 0,5bar? O Λευτέρης έχει ιντερκούλερ και την παλιά εισαγωγή που αυξάνουν το μήκος των σωληνώσεων.

Dimzan
26-11-10, 21:36
ας δοκιμασει να σφιξει το by pass και να του αλλαξει την πιεση. Εστω δηλαδη οτι θα το ρυθμισει για να σηκωσει 1 μπαρ (λεμε τωρα) και να δει τι πιεση θα σηκωσει στις αλλες ταχυητητες. Με την προυποθεση κι ολας οτι αρκει το μεγεθος της τροχαλιας γι αυτη την πιεση

paganis
29-11-10, 07:34
εχθες δοκιμασα να γεμισω την τεταρτη, σε κατηφορικη ευθεια..γεμισε κανονικα εως τις 5χιλ στροφες στο 0,45-0,5 μπαρ....θα δοκιμασω και την 2α-3η σε κατηφορα... να δω τι παιζει! τωρα ειναι που μπερδευτηκα τελειως....

bmw316turbo
29-11-10, 09:09
Εισαι σιγουρος οτι δεν χανεις πιεση απο καπου??\
Συνηθως η πιεση χανεται στα μεγαλα φορτια (βλεπε 3η-4η-5η ταχυτητα) απο τα κολαρα ιντερκοολερ -σωληνωσεων ή απο την εισαγωγη.Θα προτεινα να φουσκωσεις το κυκλωμα εισαγωγης με αερα στα 1,5-2 μπαρ και να ψεκασεις με σαπουνονερο ολες τις συνδεσεις - φλαντζες.Αν βγαζεις φυσαλλιδες εκει χανεις πιεση.Υποψιν στο κυκλωμα σερβο των φρενων με την εισαγωγη υπαρχει check valve.Δεν πιστευω να την εχεις καταργησει?

paganis
29-11-10, 09:43
δυστηχως ,δεν μπορω να ειμαι απολυτως σιγουρος! εχω κανει προσωπικα τις συνδεσεις...τις οποιες τις προσεξα με χειρουργικη ακριβεια...αλλα πλεον πρεπει να ελενξω ολα τα ενδεχομενα! πως θα μπορουσα να φουσκωσω το κυκλωμα? επισης αν εννοεις το σωληνακι που φευγει απο το σερβο...και καταληγει στην εισαγωγη...το εχω διατηρησει! ενα αλλο σωληνακι που φευγει κατω απο την πεταλουδα και καταληγει σε μια βαλβιδα...δεν ξερω τι ειναι...

paganis
30-11-10, 19:15
ερωτηση για γνωστες! το μ43 1.9 κατασκευης 2000...διαθετει σενσορα για τα πειρακια??? και αν διαθετει ...απο την στιγμη που ανιχνευτουν...τα εμφανιζει ως βλαβη στο καντραν?

Kostas_1
30-11-10, 19:27
Νομιζω (θα ελεγα οτι ειμαι σιγουρος ) οτι διαθετει.

Αν τα εμφανιζει? χμμ.... μαλλον οχι, αλλα για αυτο δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος

bmw316turbo
30-11-10, 19:31
ερωτηση για γνωστες! το μ43 1.9 κατασκευης 2000...διαθετει σενσορα για τα πειρακια??? και αν διαθετει ...απο την στιγμη που ανιχνευτουν...τα εμφανιζει ως βλαβη στο καντραν?

Εφοσον εχει το δικο μου 2 σενσορες (μ43) αποκλειεται να μην εχει το δικο σου.Αυτοι βρισκονται βιδωμενοι στο μπλοκ κατω απο την πολλαπλη εισαγωγης.Απο οτι ξερω δεν εμφανιζει βλαβη στο καντραν, απλα οταν χτυπανε πειρακια στο μοτερ ενεργοποιουνται οι σενσορες (πιεζοηλεκτρικοι) και δινουν εντολη στον εγκεφαλο να κοψει αβανς

paganis
30-11-10, 19:34
Εφοσον εχει το δικο μου 2 σενσορες (μ43) αποκλειεται να μην εχει το δικο σου.Αυτοι βρισκονται βιδωμενοι στο μπλοκ κατω απο την πολλαπλη εισαγωγης.Απο οτι ξερω δεν εμφανιζει βλαβη στο καντραν, απλα οταν χτυπανε πειρακια στο μοτερ ενεργοποιουνται οι σενσορες (πιεζοηλεκτρικοι) και δινουν εντολη στον εγκεφαλο να κοψει αβανς

κατα συνεπεια να μην ανεβαζει στροφες....ή αν ανεβαζει ..να ανεβαζει με μικροτερο ρυθμο??

Kostas_1
30-11-10, 19:36
κατα συνεπεια να μην ανεβαζει στροφες....ή αν ανεβαζει ..να ανεβαζει με μικροτερο ρυθμο??

Ναι, αλλα δεν ειναι τοσο εμφανες. Συνηθως διορθωνει αμεσως....

bmw316turbo
30-11-10, 19:42
κατα συνεπεια να μην ανεβαζει στροφες....ή αν ανεβαζει ..να ανεβαζει με μικροτερο ρυθμο??

Μπορει να χτυπας πολλα πειρακια και να σου κοβει τοσο αβανς ωστε να φαινεται νεκρο.Θα σου προτεινα μια λυση.Παρε εναν wideband , βγες σε δρομο για data logging και φορεσε ακουστικα με ενα μικροφωνο πανω στην εισαγωγη του κινητηρα .ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ αφρ και το θορυβο (πειρακια) θα βγαλεις συμπερασμα για το πως λειτουργει ο κινητηρας.

Panos 316T
30-11-10, 20:43
Λευτέρη δεν έχεις βάλει πρόγραμμα;

paganis
01-12-10, 18:09
Λευτέρη δεν έχεις βάλει πρόγραμμα;

οχι Πανο....δουλευει με εργοστασιακο προγραμμα ...αλλα μεγαλυτερα μπεκ απο πουντο! γι αυτο ρωταω για τα πειρακια...επειδη δεν καταλαβαινω αν συμβαινουν....! μεχρι στιγμης...δεν μου εχει αναψει ουτε το τσεκ....

PANOS-E60
01-12-10, 18:22
οχι Πανο....δουλευει με εργοστασιακο προγραμμα ...αλλα μεγαλυτερα μπεκ απο πουντο! γι αυτο ρωταω για τα πειρακια...επειδη δεν καταλαβαινω αν συμβαινουν....! μεχρι στιγμης...δεν μου εχει αναψει ουτε το τσεκ....

Λευτέρη, όπως είπαν τα παδιά παραπάνω, το επιβεβαιώνω και εγώ από παλιότερη εμπειρία μου, δεν ανάβει το check engine λόγω πειρακίων. thumb

vaspap
09-02-11, 20:15
Μπορει να σου εχει φυγει και καποιο σωληνακι υποπιεσης, ελενξε και το σωληνακι του μπαρομετρου.
Υπαρχει κι ενα κουτι που συγκεντρωνει τις υποπιεσεις!
Εχω κι εγω κομπερσορα και ειχα παθει τα ιδια μια φορα.Τελικα ηταν ραγισμενο αυτο το κουτι.

paganis
19-02-11, 11:43
ας επαναφερω λιγο το θεμα ..μιας και ειχα μια νεα εξελιξη! το θεμα με την πιεση ,που δεν ανεβαινε υπο φορτιο ,λυθηκε...τελικα το προβλημα ξεκιναγε απο ελαττωμα-φθορα του κομπρεσσορα! δοκιμασα εναν αλλον κομπρεσσορα...και η πιεση παιζει πλεον στα καθορισμενα επιπεδα..(0,6-0.65)..ο θορυβος με τον νεο κομπρεσσορα ειναι αισθητα μικροτερος( σφυριζει λιγοτερο)...και φυσικα πλεον το αμαξι αποδιδει σωστα! οταν προλαβω θα το παω και για μια αναλυση καυσεριων ...για να δουμε που παιζουμε...!

Panos 316T
19-02-11, 16:49
αν και τα παμε και από κοντά ;) , μπράβο και από δω! οπότε μετά τις υποχρεώσεις σου, λίγα πράματα έμειναν για να σαι κομπλέ.

και που σαι....θέλω βόλτα εννοείται !

paganis
19-02-11, 17:48
αν και τα παμε και από κοντά ;) , μπράβο και από δω! οπότε μετά τις υποχρεώσεις σου, λίγα πράματα έμειναν για να σαι κομπλέ.

και που σαι....θέλω βόλτα εννοείται !

πανουλη μπορει η βολτα που θα σε παω..να μην ειναι σαν την δικη μου στο αμαξι σου...αλλα σιγουρα θα την κανουμε! σημερα την εκανα βολτα μετα απο πολυ καιρο...και ευτυχως μετα το προβλημα που λυθηκε..μου φανηκε να πηγαινει αρκετα καλα!

kloukakis
19-02-11, 19:45
Άντε ρε Λευτέρη με το καλό να το τελειώσεις 100%!!

Kostas_1
19-02-11, 21:00
Μπραβο ρε Λευτερη, σε χαιρομαι πραγματικα.

BILL007
20-02-11, 15:03
Ωραίος Λευτέρη!Άιντε να το χαρείς όπως το έχεις ονειρευτεί :original: :original:

z3 2.2
20-02-11, 18:23
μπραβο Λευτερακο!
το κακο ειναι πως η δικια μου δεν εχει πινακιδες να καναμε την μετρηση που λεγαμε...
μακαρι να την καναμε και μακαρι να μου ριχνες και κυαλι!

paganis
23-10-11, 21:56
μετα απο ενα μεγαλο διαστημα δυσκολιων στην συνδεση του εγκεφαλου(μιας και δεν υπηρχαν ετοιμα διαγραμματα συνδεσης και ρυθμισεων)..ο παραλληλος εγκεφαλος της perfect power...βρισκεται συνδεμενος στην θεση του και σεταρισμενος! σημερα εγιναν μερικα περασματα απο παραλιακη...και εκανα ακομα μερικες ρυθμισεις! την επομενη βδομαδα...το αμαξι θα βρεθει κατω απο την επιβλεψη του φιλου Ζωη..(bmw316turbo)για εναν τελικο ενδελεχη ελενχο και ισως γινει και ενα περασμα απο δυναμομετρο! το αμαξι αυτην την στιγμη δουλευει σε πιεση 0,5 bar και υποσχεται αρκετα για την μετεπειτα αυξηση πιεσης(οχι αμμεσα)! ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο Ζωη , που με βοηθησε σε ολα τα σταδια της βελτιωσης (ειχα πει καποια στιγμη να τα παρατησω...αλλα με ενθαρρυνε να συνεχισω) και να το τελειωσω!