PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίσω φρένα!



MIKE
26-06-16, 21:06
Παιδιά καλησπέρα!Προκειται να αλλάξω τους πίσω δίσκους και τα τακάκια.Σκεφτηκα με την ευκαιρία αφού θα τα αλλάξω που θα τα αλλάξω μήπως ταυτόχρονα έκανα αναβάθμιση τους.Δηλαδη αν μπαίνουν χωρίς καμία μετατροπή από κάποιο μεγαλύτερο μοντελο μεγαλύτεροι δίσκοι.Το αυτοκίνητο ειναι E46 2.2 coupe m pack.Ακουω γνώμες παιδιά...Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
*Δεν θελω να ξεφύγω πολυ σε κόστος


Sent from my iPhone using Tapatalk

giannis_compact
27-06-16, 00:18
Μπορείς να βάλεις φρένα απο 325. Το μόνο που διαφέρει είναι η βάση της δαγκάνας για να κρατήσει πιο πίσω τη δαγκάνα για να χωρέσει ο δίσκος από το 325 που η διάμετρός του είναι 294Χ19. Η δαγκάνα είναι ίδια, όπως και τα τακάκια.

MIKE
27-06-16, 09:23
Άρα πρέπει να αλλάξω και τις βάσεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

HLIAS - E36
27-06-16, 23:04
Από 330 δεν μπορείς να βάλεις? Δεν ξέρω κάτι με σιγουριά αλλά αν βρεις δαγκάνες - δίσκους - τακάκια έχω την εντύπωση ότι μπαίνουν χωρίς κόπο... Και έχουν και αεριζόμενο δίσκο πίσω!

giannis_compact
28-06-16, 05:54
Από 330 δεν μπορείς να βάλεις? Δεν ξέρω κάτι με σιγουριά αλλά αν βρεις δαγκάνες - δίσκους - τακάκια έχω την εντύπωση ότι μπαίνουν χωρίς κόπο... Και έχουν και αεριζόμενο δίσκο πίσω!

Αεριζόμενο πίσω δίσκο έχουν όλα τα Ε46 από 2.0 και πάνω. Τα φρένα από το τρίλιτρο δεν μπαίνουν έτσι απλά και σίγουρα όχι με μικρό κόστος, αλλά και με κόψε-ράψε άν δε θες να αλλάξεις γέφυρα ή άκρα μαζί με ημιαξόνοα πίσω και πάει λέγοντας. Το αμέσως μεγαλύτερο είναι από το 325 που το μόνο που χρειάζεται είναι βάσεις δαγκάνας, δίσκους και τακάκια. Άν και πιο φθηνά θα του βγει ένα ολοκληρωμένο σετ φρένων πίσω από το 325 παρά το να αγόρασει τις βάσεις.

MIKE
28-06-16, 08:49
Αυτο σχετικά με το 330 το εχω ακούσει κι εγω θέλει πολυ κόψε ράψε για να ταιριάξουν Έκτορ αν βάλεις κομπλέ γέφυρα από το τρίλιτρο.Εγω όπως είπα δεν θελω να ξεφύγω απλά είπα με την ευκαιρεια της αντικατάστασης να κοιτούσα κατι σχετικά καλύτερο!Ξερεις κανείς κομπλέ ποσό εχουν δίσκοι-τακάκια-βάσεις από 325;


Sent from my iPhone using Tapatalk

dark knight
28-06-16, 11:14
Αν αλλαξεις τα πισω κοιτα και για τα μπροστα.αν δεν κανω λαθος φορας εμπρος 286.τα πισω 294 πανε σετ με μπροστινα 300 χιλ. που ειναι το σετ απ του 325-328 ε46και του 2,2( μονο το καμπριο φορουσε λογω εξτρα βαρους).το λεω γιατι ισως να σου επηρεασει την κατανομη πεδησης η αλλαγη μονο πισω.

MIKE
28-06-16, 11:42
Μπροςτα εχω από m3!!![emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk