PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με την GM(μοναδα ηλεκτρονικων)



gyiama
23-05-10, 23:42
λοιον εχω το εξης προβλημα!!! μετα απο αλλαγη της lcm(μοναδα φωτων)με μια καινουρια για να ολοκληρωθει ολο το προτζεκτ με τα xenon προεκυψε το παρακατω προβλημα! καθως πηγαμε να κωδικοποιησουμε τα κλειδια του αυτοκινητου μας εβγαλε οτι υπαρχει βλαβη στον αισθητηρα RLS(αισθητηρας βροχης/φωτων)και σταματαει την διακδικασια!το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ εχω αισθητηρα βροχης/φωτων ουτε ποτε ειχα και αυτο μου βγαζει οτι εχει βλαβη!!βασικα ''ψιλοχεστηκα'' αν εχει βλαβη αυτος αλλα εξαιτιας του δεν μπορω να κανω τιποτα στην μοναδα αυτη!!δλδ ουτε τις κλειδαριες μπορω να προγραμματισω ουτε τπτ αλλο ηλεκτρονικο στο αυτοκινητο!!!!! εχει κανεις αλλος παρομοια εμπειρια?να σημειωσω οτι το καινουριο μοντουλ φωτων εχει την λειτουργια γι αυτοματο αναμα φωτων,αλλα δεν εχει να κανει αυτο μιας και δεν ειναι συνδεμενο τπτ επανω του!!!τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν απαιζε ρολο αυτο!!υπραχει περιπτωση να οφειλεται στην μοναδα φωτων η οποια ειναι τελευταιας παραγωγης οποτε και λογο sw να ζηταει και αισθητηρα????? η την ''ακουσε'' η GM στα καλα καθουμενα?

katsaraios
23-05-10, 23:51
λοιον εχω το εξης προβλημα!!! μετα απο αλλαγη της lcm(μοναδα φωτων)με μια καινουρια για να ολοκληρωθει ολο το προτζεκτ με τα xenon προεκυψε το παρακατω προβλημα! καθως πηγαμε να κωδικοποιησουμε τα κλειδια του αυτοκινητου μας εβγαλε οτι υπαρχει βλαβη στον αισθητηρα RLS(αισθητηρας βροχης/φωτων)και σταματαει την διακδικασια!το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ εχω αισθητηρα βροχης/φωτων ουτε ποτε ειχα και αυτο μου βγαζει οτι εχει βλαβη!!βασικα ''ψιλοχεστηκα'' αν εχει βλαβη αυτος αλλα εξαιτιας του δεν μπορω να κανω τιποτα στην μοναδα αυτη!!δλδ ουτε τις κλειδαριες μπορω να προγραμματισω ουτε τπτ αλλο ηλεκτρονικο στο αυτοκινητο!!!!! εχει κανεις αλλος παρομοια εμπειρια?να σημειωσω οτι το καινουριο μοντουλ φωτων εχει την λειτουργια γι αυτοματο αναμα φωτων,αλλα δεν εχει να κανει αυτο μιας και δεν ειναι συνδεμενο τπτ επανω του!!!τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν απαιζε ρολο αυτο!!υπραχει περιπτωση να οφειλεται στην μοναδα φωτων η οποια ειναι τελευταιας παραγωγης οποτε και λογο sw να ζηταει και αισθητηρα????? η την ''ακουσε'' η GM στα καλα καθουμενα?

φιλε μου εχω να σου προτεινω ενα καλο συνεργειο,γατο στα ηλεκτρονικα,δεν μπορω να σε βοηθησω αλλιως.
μακαρι καποιο αλλο παιδι να ξερει κατι καλυτερα.

gyiama
23-05-10, 23:58
δυστυχως Γιωργο θεσ/νικη ειμαι ρε γμτ,οποτε....!!!σ ευχαριστω παντως!!!!

NickE60
24-05-10, 00:06
Είσαι σίγουρος πως είναι η σωστή μονάδα για το δικό σου? Με κωδικό VIN την αγόρασες??

gyiama
24-05-10, 00:13
ναι Νικο στα Ε46 οι μοναδες ειναι ιδιες με εξαιρεση τα κομπακτ(που και αυτα ιδια μοναδα εχουν απλα αλλη κωδικοποιηση) αλλα ναι με το πλαισιο την αγορασα απλα εχει μια λειτουργεια παραπανω δλδ το αυτοματο αναμα φωτων η οποια τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν υπηρχε καποιο προβλημα με αυτο εννοω στις μεχρι τωρα μοναδες!!γι αυτο ρωταω αν εχουν πλεων καμια διαφορα οι καινουριες απο τις παλιες λογο αλλαγης sw

BILL007
24-05-10, 00:15
Είναι καινούργια ή μεταχειρισμένη η μονάδα φώτων?

Επίσης εφόσον έχει τη λειτουργεία των αυτόματων φώτων (δηλαδή προυποθέτει αισθητήρα βροχής) δεν το γλιτώνεις το λάθος...Και απ'οτι φαίνεται το κακό είναι ότι το λάθος σταματάει την όλη διαδικασία...

Τι να πω...Αν ήσουν Αθήνα ξέρω και εγώ έναν που θα το έφτιαχνε το θέμα...Απο Θεσσαλονίκη μεριά δυστηχώς δεν κατέχω...:(

NickE60
24-05-10, 00:23
Όταν είναι προγραμματισμένη για αυτόματο άναμμα από το εργοστάσιο, ψάχνει και τον ανάλογο αισθητήρα στην κωδικοποίηση. Μήπως πρέπει να αφαιρέσει τη λειτουργία αυτή μετά την κωδικοποίηση?? Ή να την κάνει erase, να διαγράψει δηλαδή ότι υπάρχει μέσα της και να ξεκινήσει την κωδικοποίηση από την αρχή?..

μια ερώτηση.. Τα xenon στα 46αρια δεν έχουν υποχρεωτικά και αυτόματο άναμμα???

gyiama
24-05-10, 00:26
η μοναδα ειναι εντελος καινουργια το θεμα ειναι Βασιλη οτι οι μεχρι τωρα μοναδες φωτων που ειχαν αυτη τη λειτουργεια δεν ειχαν τετοιο θεμα δλδ δεν ζητουσαν αισθητηρα ααα και μια λεπτομερια σε πρωτη φαση την μαναδα δεν μπορουσαμε να την προγραμματισουμε λογο λειτουργικου (ο ηλεκτρολογος ειχε το DIS) το οποιο δεν μπορουσε να προγραμματισει την συγκεκριμενη μοναδα λογο του οτι ειναι πολυ καινουργια οποτε και ηθελε το EES (αν θυμαμαι ετσι ειναι το καινουργιο) η ενα ακομα πιο καινουργιο που εχει πλεον η αντιρποσωπεια!!ετσι και βαλαμε παλι την παλια μοναδα η οποια δεν εχει αυτη την επιλογη του αισθητηρα και προσπαθοντας να προγραμματισουμε τα κλειδια εβγαζε αυτο το σφαλμα!!!δλδ ζητουσε αισθητηρα φωτων!!!για την ακριβεια ελεγε (σφαλμα μοναδας RLS στον 1ο με το παλιο προγραμμα) στην παλια μοναδα και οταν βαλαμε την καινουργια στον αλλο (μοναδα RLS δεν απαντα στον 2ο με το καινουργιο προγραμμα)

gyiama
24-05-10, 00:31
τα ξενον στα Ε46 ειναι μεγαλη ιστορια!!μεχρι πριν το facelift στα σενταν δεν ειχαν αισθητηρα φωτων μονο αν ηθελες βροχης,μετα στα facelift οταν ειχαν ξενον ειχαν και αισθητηρα φωτων στον στανταρ εξοπλισμο!στα κουπε δεν ειχαν μεχρι τα facelift στανταρ αν ηθελες εβαζες και μετα στα facelift ειχε στανταρ με τα ξενον!!! γενικα ψιλομπαχαλο!!το δικο μου ειναι facelift sedan οποτε κανονικα εχει!!!!λετε να ειναι σαν λειτουργεια περασμενη στο αυτοκινητο οποτε τωρα τα βλεπει ολα και βγαζει αυτο το σφαλμα?ναι αλλα μεχρι τωρα γιατι δεν εβγαζε τετοιο θεμα?βεβαια με την παλια μοναδα ειχα αλλο κουλο,δεν εβλεπε τους αισθητηρες στα ψαλιδια και τους εβγαζε χαλασμενους γι αυτο πηρα καινουργια μοναδα και τωρα αυτη ολα καλα με τους αισθητηρες και βγαζει αλλο κουλο σφαλμα!!!!!!
ξερω σας μπερδεψα,:shok::shok:και γω το ιδιο με σας μπερδεμενος ειμαι!!!!!:hystericalbs1:

NickE60
24-05-10, 00:46
τα ξενον στα Ε46 ειναι μεγαλη ιστορια!!μεχρι πριν το facelift στα σενταν δεν ειχαν αισθητηρα φωτων μονο αν ηθελες βροχης,μετα στα facelift οταν ειχαν ξενον ειχαν και αισθητηρα φωτων στον στανταρ εξοπλισμο!στα κουπε δεν ειχαν μεχρι τα facelift στανταρ αν ηθελες εβαζες και μετα στα facelift ειχε στανταρ με τα ξενον!!! γενικα ψιλομπαχαλο!!το δικο μου ειναι facelift sedan οποτε κανονικα εχει!!!!λετε να ειναι σαν λειτουργεια περασμενη στο αυτοκινητο οποτε τωρα τα βλεπει ολα και βγαζει αυτο το σφαλμα?ναι αλλα μεχρι τωρα γιατι δεν εβγαζε τετοιο θεμα?βεβαια με την παλια μοναδα ειχα αλλο κουλο,δεν εβλεπε τους αισθητηρες στα ψαλιδια και τους εβγαζε χαλασμενους γι αυτο πηρα καινουργια μοναδα και τωρα αυτη ολα καλα με τους αισθητηρες και βγαζει αλλο κουλο σφαλμα!!!!!!
ξερω σας μπερδεψα,:shok::shok:και γω το ιδιο με σας μπερδεμενος ειμαι!!!!!:hystericalbs1:

και γιατί δεν βάζεις και ένα αισθητήρα να είσαι κομπλέ? Κολλητός δεν είναι??

gyiama
24-05-10, 09:07
ναι ο αισθητηρας κολλητος ειναι αλλα θελει αλλαγμα το μπαρμπριζ!!αυτο ειναι το μονο σχετικα ευκολο να βαλω αισθητηρα γι αυτο ανοιξα και το αντιστοιχο thread,απλα λεω μηπως δεν ειναι απο αυτον και τζαμπα να κανω ολη αυτη τη διαδικασια!!!!ολα τα κουλα σε μενα συμβαινουν ρε γμτ μου εχει σπασει τα νευρα αυτη η ιστορια:ranting2::ranting2:

gant
24-05-10, 13:52
μια ερώτηση.. Τα xenon στα 46αρια δεν έχουν υποχρεωτικά και αυτόματο άναμμα???

Οχι Νίκο, τα δικά μου που είναι μαμά, υποχερωτικό ήταν μόνο το πλυστικό.

gyiama
24-05-10, 14:59
εσενα Γιωργο δεν εχει αισθητηρα ε?ολα τα γερμανικα facelift με xenon εχουν

NickE60
24-05-10, 15:22
Οχι Νίκο, τα δικά μου που είναι μαμά, υποχερωτικό ήταν μόνο το πλυστικό.

Τα facelift δεν είναι όλα Bi-xenon?? Τα Bi-xenon απ' ότι γνωρίζω έχουν όλα αισθητήρα βροχής/φώτων

aris
24-05-10, 17:08
δυστυχως Γιωργο θεσ/νικη ειμαι ρε γμτ,οποτε....!!!σ ευχαριστω παντως!!!!

Ρουστεμης! Βρισκεται λαχαναγορα διπλα στον πετροπουλο! Εχει το μηχανημα αναγνωσεις του εγκεφαλου και σε διαγραφει οτι σφαλμα εχει! Εμενα οι αισθητηρες μου εβγαζαν σφαλμα και δεν αναβαν τα φωτα! Μετα την επισκεψη μου εκει ολα ληθηκαν! Δεν χανεις να ρωτησεις!

Αν υπαρχει προβλημα και θεωρηθει διαφημηση παρακαλω των moderator να το σβησει!!

kplc16
24-05-10, 19:04
δυστυχως Γιωργο θεσ/νικη ειμαι ρε γμτ,οποτε....!!!σ ευχαριστω παντως!!!!

πανε στο γνωστο γνωστη των bmw. Ιποκρατειο.

gant
24-05-10, 21:22
Τα facelift δεν είναι όλα Bi-xenon?? Τα Bi-xenon απ' ότι γνωρίζω έχουν όλα αισθητήρα βροχής/φώτων

Τουλάχιστον για Ελλάδα, στην παραγγελία του αυτοκινήτου, το 2003 τα xenon κόστος 567ε και καπέλο υποχρεωτικό το πλυστικό άλλα 324. Ο αισθητήρα βροχής απ ότι βλέπω στον κατάλογο των extras (τα φυλάσσω όλα ακόμη), κόστιζε άλλα 137ε.

gyiama
25-05-10, 09:06
οπως ειπε και ο Νικος ολα τα facelift ειναι Bi xenon και κανονικα θα επρεπε να εχουν αισθητηρα(τουλαχιστον ολα τα γερμανικα ετσι ειναι )αλλα στη Ελλαδα ολα εξτρα ειναι!!!!!
Δυστυχως στο ιποκρατειο δεν καναμε δουλεια λογο λογισμικου αναγνωσης DIS οποτε η αντιπροσωπεια η σε αυτον που πηγα και εκανα την κωδικοποιηση!!!!δεν το εχει αλλος στη Θεσ/νικη το προγραμμα αυτο!!!!θα δω θα δοκιμασω αλλη μια στον Σακη και βλεπουμε

m-power_01
25-05-10, 13:54
Τα facelift δεν είναι όλα Bi-xenon?? Τα Bi-xenon απ' ότι γνωρίζω έχουν όλα αισθητήρα βροχής/φώτων
Οχι δεν εχουν ολα...ηταν extra! Απλα εχουν προτζεκτορες στα φαναρια για αυτο σε μπερδευουν!