PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελαστικα run flat και κιτ επιδιορθωσεις



Gerasimos84
15-06-16, 13:12
Καλησπερα οπως ολοι με run flat ετσι και εγω ρεζερβα δεν εχω! Τι γινεται ομως αν σου τυχει κατι σε μερος χωρις βουλκανιζατερ, μηπως καποιος εχει να προτεινει καποιο repair kit?

BILL007
15-06-16, 13:56
Yπάρχει κιτ ελαστικών BMW Genuine Factory OEM με κωδικό 71100413439

https://ecx.images-amazon.com/images/I/51qY46mAxTL.jpg

Φυσικά υπάρχουν και λύσεις πιο φθηνές :original:

stef
15-06-16, 17:05
Αν κάνεις συχνά ταξίδια ψάξε καλύτερα για μεταχειρισμένο τροχό ασφαλείας

Gerasimos84
16-06-16, 00:13
Για το κιτ bmw μου ειπανε 150ε αλλα το σκεφτομαι αν αξιζει σε σχεση με αλλα σαφως φτηνοτερα προιοντα

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BILL007
16-06-16, 10:59
Για το κιτ bmw μου ειπανε 150ε αλλα το σκεφτομαι αν αξιζει σε σχεση με αλλα σαφως φτηνοτερα προιοντα

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τιμή απο ελληνική αντιπροσωπεία είναι αυτή? Αν ναι απο που αν επιτρέπεται? :original:

Σε κάθε περίπτωση να προσέξεις καλά γιατι όλα αυτά τα κιτ είτε της BMW είτε τα aftermarket έχουν expiration date thumb

Gerasimos84
16-06-16, 11:00
Σπανος φιλε πηρα χτες τηλ. Σου φαινονται πολλα η λιγα?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mark e92
16-06-16, 18:31
Σπανος φιλε πηρα χτες τηλ. Σου φαινονται πολλα η λιγα?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ειναι υπερβολικο το ποσό.
Πάρε ένα κιτ απλό την ίδια δουλειά θα κάνεις

Lefterisk
18-06-16, 10:32
υπερβολικο ποσο!
εγω προσωπικα εχω αντλια και 2 σπρει αντι του 1 που ουσιαστικα χρειαζεσαι.
κατα την αγορα, οπως ειπε και ο Bill007 να ελεγξεις ημερομηνια ληξης του σπρει αλλα και την διαμετρο της ζαντας (τα πιο μικρα συνηθως ειναι για επισκευη μεχρι 16 ιντσες ζαντα ενω τα πιο μεγαλα απο 17 ιντσες και πανω)

stef
18-06-16, 16:09
Από Ε9Χ και μετά θέλει 17 ίντσες spare wheel

Lefterisk
19-06-16, 21:50
γιατι θελει 17" spare?

antrets
20-06-16, 01:25
καλησπερα, εχει τοποθετηση κανεις την ρεζερβα αναγκης σε ε90 οσο κ αν προσπαθησα κ ξυλοσα ολο το πλαστικο πατωμα δεν τα καταφερα

mark e92
20-06-16, 08:32
καλησπερα, εχει τοποθετηση κανεις την ρεζερβα αναγκης σε ε90 οσο κ αν προσπαθησα κ ξυλοσα ολο το πλαστικο πατωμα δεν τα καταφερα

Στο 92αρι δεν υπάρχει πρόβλεψη για ρεζερβα και την είχα μέσα στο πορτμπαγκάζ. Πιστεύω έτσι θα είναι και το 90αρι.

stef
20-06-16, 14:25
γιατι θελει 17" spare?



Λόγω διάστασης φρένων ο 16 δεν χωράει...
Συγγνώμη για Ε92 το λέω στα σίγουρα. Δείτε τι δίνει για Ε90

topmar
20-06-16, 15:13
Λόγω διάστασης φρένων ο 16 δεν χωράει...
Συγγνώμη για Ε92 το λέω στα σίγουρα. Δείτε τι δίνει για Ε90
Τα Ε90 μια χαρά παίρνουν 16αρες ζάντες..... Εδώ το δικό μου με 312mm δίσκους εμπρός, είχε 16αρες.....

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

stef
21-06-16, 12:08
Πρέπει να σαι οκ εσύ με Ε90 όντως

topmar
21-06-16, 15:16
Πρέπει να σαι οκ εσύ με Ε90 όντως
Ναι, είχα 2 φορές κιόλας 16αρες, μια χαρά άνετα τις έπαιρνε.... Πόσο μάλλον το 316 με τα μικρότερα φρένα.....

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

Gerasimos84
07-07-16, 15:27
Απο οτι βλεπω παιδια οι αποψεις ειναι διαφορετικες αλλος spare ζαντα αλλος kit αφρου. Απλα η spare ζαντα πιανει μισο πορτμπαγκαζ γιατι φυσικα δεν υπαρχει χωρος απο την αλλη το κιτ αφρου αν ειναι καλο και δουλεψει σε σωνει αλλα θελει αλλαγη λαστιχο μετα! Διλλημα.....

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsaltinho
07-07-16, 16:19
Απο οτι βλεπω παιδια οι αποψεις ειναι διαφορετικες αλλος spare ζαντα αλλος kit αφρου. Απλα η spare ζαντα πιανει μισο πορτμπαγκαζ γιατι φυσικα δεν υπαρχει χωρος απο την αλλη το κιτ αφρου αν ειναι καλο και δουλεψει σε σωνει αλλα θελει αλλαγη λαστιχο μετα! Διλλημα.....

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Εγω απο την αλλη εχω βαλει συμβατικα λαστιχα κι αγορασα ενα κομπρεσερακι
ωστε σε περιπτωση που δεν κοπει το λαστιχο ( τοτε χρειαζεσαι οδικη), να το φουσκωσεις και να πας στο πρωτο βουλκανιζατερ για επιδιορθωση.

Gerasimos84
07-07-16, 16:20
Συμβατικα.... Αλλο ενα διλλημα ενα αμαξι που βγαινει με run flat και ξερεις οτι με βαση την ασφαλεια μπορει να σωσει, πως μπορεις να το γυρισεις σε κανονικα?!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsaltinho
07-07-16, 16:32
Συμβατικα.... Αλλο ενα διλλημα ενα αμαξι που βγαινει με run flat και ξερεις οτι με βαση την ασφαλεια μπορει να σωσει, πως μπορεις να το γυρισεις σε κανονικα?!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοεις οταν λες " ενα αμαξι που βγαινει με run flat και ξερεις οτι με βαση την ασφαλεια μπορει να σωσει " .
Εχω βαλει λαστιχα τα οποια η ιδια η bmw προτεινει....!

Gerasimos84
07-07-16, 16:34
Εννοω οτι η bmw βγαζεο τα αμαξια με run flat και για αυτο δεν δινει ρεζερβα! Πολλοι λογω ανεσης τα βγαζουν για συμβατικα ειναι ομως πιο ασφαλεις?! Τι θα γινει σε ενα κλαταρισμα με 100 χιλιομετρα και στις δυο περιπτωσεις?!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsaltinho
07-07-16, 16:47
Εννοω οτι η bmw βγαζεο τα αμαξια με run flat και για αυτο δεν δινει ρεζερβα! Πολλοι λογω ανεσης τα βγαζουν για συμβατικα ειναι ομως πιο ασφαλεις?! Τι θα γινει σε ενα κλαταρισμα με 100 χιλιομετρα και στις δυο περιπτωσεις?!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με βαζεις σε σκεψεις.....!
Δηλαδη με τα αλλα αυτοκινητα που εχουν συμβατικα τι γινεται?
Ειναι καταδικασμενοι οι ανθρωποι?
Οταν με 100χλμ παρεις το λαστιχο στο χερι, δε νομιζω να σε σωσει το runflat..!

Gerasimos84
07-07-16, 16:50
Απο βιντεακι που εχω δει στο ενα σωζεσαι στο αλλο εφερε τουμπες το αμαξι! Για να τα βαζουν λογω ασφαλειας και με λιγοτερη ανεση ισως ξερουν κατι παραπανω! Ισως παλι κανω λαθος απλα λεω κατι οπως βγαινει απο το εργοστασιο βγαινει για καποιο λογο!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsaltinho
07-07-16, 17:03
Απο βιντεακι που εχω δει στο ενα σωζεσαι στο αλλο εφερε τουμπες το αμαξι! Για να τα βαζουν λογω ασφαλειας και με λιγοτερη ανεση ισως ξερουν κατι παραπανω! Ισως παλι κανω λαθος απλα λεω κατι οπως βγαινει απο το εργοστασιο βγαινει για καποιο λογο!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Οταν το λαστιχο σου σκαει και γινεται κομματια, ο τροπος για να σωθεις ειναι να μην αφησεις το γκαζι.
Αν πατησεις φρενο, γινεται οτι ειδες στο βιντεο που εφερε τουμπες το αυτοκινητο.
Ουσιαστικα τα runflat σου επιτρεπουν την κινηση οτα εχεις απωλεια αερα.
Ενω με το συμβατικο το λαστιχο γινεται πιτα, με το runflat λογω των ειδικων τοιχωματων κρατα μια ποσοτητα αερα χανοντας την προοδευτικα.
Ετσι υποτιθεται οτι μπορεις να κανεις 150-200 χλμ. Αν το εχει καταφερει κανεις, ας μου το πει.

Gerasimos84
07-07-16, 17:07
Κοιτα το τι αντιδραση θα εχει καποιος κανεις δεν ξερει ακομα και να ξερει τι πρεπει να κανει στον πανικο του κανει λαθος!ακομα και αυτο που λες για τα run flat ισως αξιζει να τα εχεις!ειναι επιπλεον ασφαλεια! Γιατι αυτο μπορει να σου τυχει στο πουθενα τρεις το βραδυ! Αν τα run flat σου δινουν τα χιλιομετρα να γυρισεις σπιτι δεν αξιζει?!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antrets
24-07-16, 11:39
ετσι ακριβως κ εγω αλλα σου τρωει το πορτ μπαγαζ, ελεγα μηπως εχει γινει η αναλογη πατεντα. εμενα η αναγκης ειναι 115 90 16

mark e92
24-07-16, 13:44
Οταν το λαστιχο σου σκαει και γινεται κομματια, ο τροπος για να σωθεις ειναι να μην αφησεις το γκαζι.
Αν πατησεις φρενο, γινεται οτι ειδες στο βιντεο που εφερε τουμπες το αυτοκινητο.
Ουσιαστικα τα runflat σου επιτρεπουν την κινηση οτα εχεις απωλεια αερα.
Ενω με το συμβατικο το λαστιχο γινεται πιτα, με το runflat λογω των ειδικων τοιχωματων κρατα μια ποσοτητα αερα χανοντας την προοδευτικα.
Ετσι υποτιθεται οτι μπορεις να κανεις 150-200 χλμ. Αν το εχει καταφερει κανεις, ας μου το πει.


Εμένα έσκασε πισινό με 160 ... εκτός απο την ένδειξη δεν έκανε κάτι άλλο .
Φυσικά μετά απο 70 χλμ απόσταση και με ταχ. μέχρι 50 ,το λάστιχο έγινε κομμάτια (255/30/19)
Το μόνο "κακό" ήταν οτι δεν είχε χώρο για την ρεζέρβα και αναγκαστικά την είχα μέσα στο πορτ μπαγκαζ.