PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με clima bmw e46



Moufas E46
13-06-16, 18:08
Το τελευταιο καιρο παρατηρησα ενα θορυβο ελαφρο αλλα συνεχομενο οταν παταω το κουμπι του a/c για να το ενεργοποιησω. Οταν κλεινω το a/c και δουλευει η θερμαση σταματαει. Μεχρι τωρα ηξερα το προβλημα του γνωστου φακιρη ο οποιος περυσι το καλοκαιρι μου σταματησε κανα 3αρι φορες αλλα επανηλθε με απο λιγο καιρο. Τωρα εχω ενα λαχανιασμα στο φυσημα του αερα αυξομειωση δηλαδη το οποιο λογικα προερχετε απο το φακιρη. Μεχρι εδω ολα καλα μεχρι που προτινος ρωτησα καποιον και μου ειπε οτι το προβλημα του θορυβου προερχετε απο το μοτερ του κλιματισμου και οχι απο το φακιρη και μου πε να βγαλω το φιλτρο και να ψεκασω με αντισκουριακο την εβαπορετα και το μοτερ και κατα πασα πιθανοτητα το θεμα θα λυθει. Ξερει κανεις κατι περι αυτου? Η αμελεια μου στη μη αντικατασταση του φακιρη μηπως επηρεαζει τη λειτουργια του κλιμα?

ghost-rider
13-06-16, 19:22
Αν ο θορυβος προερχεται απο το μοτερ του κλιμαστικου (φανταζομαι μιλαμε για τον συμπιεστη) τοτε δε νομιζω οτι λυνεται με αντισκωριακο.

Θεωρω οτι πρεπει να κανεις ενα τσεκ στο φρεον του κλιμαστιστικου και να κοιταξεις ποσο λαδι ψυκτικου εχει στο κυκλωμα και αν θελει συμπληρωμα φρεον και λιπαντικου.
Να σημειωσουμε πως ειναι μια διαδικασια που κανονικα πρεπει να γινεται καθε ανοιξη και συνηθως δε γινεται ποτε.

Αν ειναι απο συμπιεστη ο θορυβος με τον παραπανω τροπο θα του δωσεις παραταση.

Lefterisk
13-06-16, 22:13
συνηθως λενε οτι το σερβις στο κλιματιστικο γινεται ανα 2ετια.
επισης, πως μπορει καποιος να ελεγξει την ποσοτητα του λαδιου στο κυκλωμα??
αυτο δεν νομιζω οτι μπορει να γινει γιατι οπου και οποτε ρωτησα δεν πηρα απαντηση και θα με ενδιεφερε κατι τετοιο.
στο σερβις αφαιρειται μια μικροποσοτητα λαδιου και προστιθεται μια αντιστοιχη μικροποσοτητα λαδιου παλι στο κυκλωμα.

A8hnaios
13-06-16, 22:49
Eγω Λευτερη εκανα σερβις και τσεκαρα και το λαδι, σε μαστορα επι της Βουλιαγμενης στην Αργυρουπολη....

Ολ οk

deepBLUE
14-06-16, 00:12
Το σφυριγματάκι αυτό είναι συχνό φαινόμενο σε Ε46 σε Χ3 ίδιας γενιάς κλπ όταν ανοίγει το κλιματιστικό.
Λογικά ακούγεται όταν ο αμεμιστήρας είναι σε χαμηλή ταχύτητα και όταν δυναμώσει τότε χάνεται.
Το αφήνεις ως έχει δεν αξίζει να μπείς σε διαδικασία αλλαγής και ούτε πρόκειται να σε αφήσει .
Δεν έχει να κάνει με τον φακίρη.

ghost-rider
15-06-16, 20:05
συνηθως λενε οτι το σερβις στο κλιματιστικο γινεται ανα 2ετια.
επισης, πως μπορει καποιος να ελεγξει την ποσοτητα του λαδιου στο κυκλωμα??
αυτο δεν νομιζω οτι μπορει να γινει γιατι οπου και οποτε ρωτησα δεν πηρα απαντηση και θα με ενδιεφερε κατι τετοιο.
στο σερβις αφαιρειται μια μικροποσοτητα λαδιου και προστιθεται μια αντιστοιχη μικροποσοτητα λαδιου παλι στο κυκλωμα.

Mε υστέρηση απόκρισης(sorry αλλά τρέχω και δε φτάνω)..
Όταν το μηχάνημα ρουφάει φρέον και λιπαντικό, τα διαχωρίζει και βλέπει τι ποσότητες έχεις από το καθένα.
Συμπληρώνεις αν χρειάζεται, όσο χρειάζεται στο καθένα και τα ξαναβάζεις μέσα.

Με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο και τα μηχανήματα που, συνήθως, έχουν τα συνοικιακά συνεργεία δε γίνεται.

Moufas E46
16-06-16, 10:33
το αυτοκινητο πηγε για ελεγχο σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο bmw. μου συμπληρωσε φρεον ειχα γυρω στα 300 γραμμαρια απο τα 750 που παιρνει κανονικα δηλαδη ελειπε το μισο. συμπληρωσαμε και λαδι και αφου εκανε ενα ολοκληρωμενο ελεγχο μου ειπε οτι δε εχω κανενα θεμα και ο θορυβος ειναι κατι φυσιολογικο απο ενα σημειο και μετα στα 46αρια και να μη ασχολουμαι. ακριβως οπως τα ειπε πιο πανω ο βαγγελης deep bluethumb

Lefterisk
18-06-16, 10:28
Mε υστέρηση απόκρισης(sorry αλλά τρέχω και δε φτάνω)..
Όταν το μηχάνημα ρουφάει φρέον και λιπαντικό, τα διαχωρίζει και βλέπει τι ποσότητες έχεις από το καθένα.
Συμπληρώνεις αν χρειάζεται, όσο χρειάζεται στο καθένα και τα ξαναβάζεις μέσα.

Με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο και τα μηχανήματα που, συνήθως, έχουν τα συνοικιακά συνεργεία δε γίνεται.

αυτο δεν το εχω ξανακουσει ουτε το το γνωριζα! οποτε εχω ρωτησει σχετικα μου ελεγαν αερολογιες δηλαδη λιγο λαδι αφαιρεται και λιγο λαδι προστιθεται.
Ευχαριστω λοιπον για την ενημερωση! :thumbsup: