PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιμέ σε Ε92 και πρόβλημα!



maris7
13-06-16, 15:11
Καθώς ήρθε η ωρα φιμέ πληροφορήθηκα απο την lumar ότι υπάρχει θέμα στο πίσω τζαμί και δεν μπορεί να μπει η ζελατίνα μέχρι πάνω
Εχει βάλει κανεις;



Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
13-06-16, 15:25
Εμένα είχε 3Μ μέχρι πάνω πάνω αλλά τα ξήλωσα γιατι ήταν κατράμι.
Θα ξαναβάλω όμως πιο light

mit
13-06-16, 15:59
Θα βαλω την αλλη βδομαδα δεν μου εχουν πει κατι τετοιο εκει που ρωτησα....

stef
13-06-16, 17:21
Δες στην άκρη των παραθύρων όπως μου λεγε και ο Ε91 κατά πόσο θα κολλησουν σωστά εκεί που είναι τα μαύρα μπιμπίκια του τζαμιού

Ε91
13-06-16, 17:47
Τα πλαϊνά παράθυρα (οδηγού - συνοδηγού) στην άκρη τους,εκεί πο εφάπτονται με τη B-pillar, οπως και το πίσω παρμπρίζ ψηλά, στα Ε92 εχουν ανάγλυφες κουκκίδες (τα λεγόμενα και dot matrix),τα οποία δεν επιτρέπουν στις μεμβράνες να κολλήσουν σωστά,όπως θα κολλούσαν σε μία εντελώς επίπεδη επιφάνεια,με αποτέλεσμα να δημιουργούνται γκρίζες ζώνες,σε σχεση με το υπόλοιπο τζαμί.
Υπάρχουν διαφορές τεχνικές για να κολλήσουν οι μεμβράνες πανω στο dot matrix (τοποθέτηση κόλλας κλπ),αλλα προσωπικά δεν θα τις εμπιστευόμουν,γιατι σε περίπτωση τυχόν αφαίρεσης της μεμβράνης απο το το τζαμί θα μείνουν υπολείμματα. Παντως,αν η μεμβράνη δεν κάτσει σωστά απο την αρχή δεν πρόκειται να κάτσει ποτέ σωστά. Όποτε συμβουλές του τύπου "πάτησε το με το δάχτυλο και θα στρώσει" δεν στέκουν.
Περιέργως,παρότι και το μπροστινό παρμπρίζ του Ε92 εχει κουκκίδες (dot matrix),αυτές δεν ειναι ανάγλυφες,με αποτέλεσμα η μεμβράνη να κολλάει σωστά.

Nikos320
13-06-16, 18:31
Εγώ έχω βάλει και πράγματι πίσω έχει ένα μικρό θεματάκι γιατί όπως είπε ο Ε91 έχει τις ανάγλυφες κουκκίδες.Το είχα ψάξει και εγώ πρέπει να υπάρχει και συζήτηση εδώ ανοιχτή που ψαχνόμουν.

maris7
13-06-16, 20:08
μηπως ειναι θεμα ποιοτητας ζελατινας?
θα ρωτησω και στον βαγιαννακη που δουλευει 3Μ να δουμε τι θα πει

Nikos320
13-06-16, 20:35
Μπα όλοι έχουν θέμα εκεί,άμα ψάξεις στο youtube θα δεις διάφορες πατέντες που κάνουν μερικοί,εγώ έχω ακούσει για άλλους που βάφουν το τζάμι σε εκείνο το σημείο,για άλλους που κολλάνε αυτοκόλλητο μαύρο εκεί κτλ

mark e92
13-06-16, 22:01
Στο Ε46 που έχει το ίδιο θέμα την είχαν κολλήσει μέχρι την 2η σειρά και από κει και πέρα βαφτηκε φιμε και δεν φαινόταν τίποτα.
Στο 92αρι είχα μαμά κρύσταλλα αλλά και πάλι αν έβαζα μεμβρανες έτσι θα το έφτιαχνα.

nikos valvetronic
13-06-16, 22:02
Και το 46άρι έχει κουκίδες στο πίσω τζάμι.Στο δικό μου κόλλησαν πολύ καλά
πάντως (όχι 3Μ).Μετά την τοποθέτηση μου είχαν δώσει μια πλαστική σπάτουλα
και μου είπαν για κανα-δυο μέρες να πατάω σε αυτά τα σημεία.Αν θυμηθώ θα
βγάλω φώτο.

A8hnaios
13-06-16, 22:08
Aκριβως οπως τα λεει ο Νικος.... και γω lumar φοραω 4μιση χρονια τωρα, κανενα προβλημα/

Lefterisk
13-06-16, 22:09
οι αναγλυφες κουκιδες υπαρχουν σε παρα παρα παρα πολλα οχηματα διαφορων κατασκευαστων. θυμαμαι οτι ειχα θεμα σε οτι αμαξι κι αν ειχα.
προσωπικα εκτιμω οτι δεν θα εκανα την παραχωρηση του στυλ δεν βαζω μεμβρανες γιατι εκει θα φαινεται σα βλακεια, απλα τις βαζω και δεν ασχολουμαι με το συγκεκριμενο θεμα.

οντως οι πρακτικες του στυλ πατα τες τις πρωτες μερες με το δαχτυλο δυνατα κλπ κλπ κλπ μονο μπουρδες ειναι. ειχα κατσει και το εκανα οταν δεν ηξερα, πιεζα με πιστωτικες καρτες κλπ αλλα ποτέ δεν διορθωθηκε το θεμα και τα παρατησα.

καλοφορετες!

ninja2
13-06-16, 22:33
και εγω οταν ειχα το Ε92 ειχα μεχρει επανω και κανενα προβλημα.