PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 ή Ε30 δίλημμα.....



Eyfthimis_Lamp
11-06-16, 08:50
Καλησπέρα παιδιά θέλω να προβώ στην αγορά αυτοκινήτου και είμαι ανάμεσα σε Ε30 ή Ε36 ήμουν πρώην κάτοχος Ε36 318ις ... Ποιο πολύ με τραβάει το 30 άλλα από αγγελίες που έχω δει είναι λίγο τσιμπημένες σε σχέση με ένα 36αρι ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι υπάρχουν ανταλλακτικά .Θα ήθελα να μου πείτε και εσείς τι γνώμη σας . Ευχαριστώ έκτων πρότερων

PetrosD
11-06-16, 09:44
Υπάρχουν ανταλλακτικά για E30. Ό,τι μπορεί να χρειαστείς και σε φτηνές τιμές.

m_power_lunatic
11-06-16, 09:52
Οι τιμές για Ε30 είναι σε αρκετές περιπτώσεις παρανοϊκές και για αυτό είναι σχεδόν όλα απουλητα.

Σαν σασί και ακαμψία δεν υπάρχει σχέση ανάμεσα σε Ε36 και σε Ε30,να το ξέρεις.

Για διασκέδαση οδηγική Ε30 για όλα τα άλλα μαζί,Ε36.

Eyfthimis_Lamp
11-06-16, 10:42
Και εγώ για αυτό κοιτάω ποιο πολύ 36αρι...Ένα 36αρι πόσο εύκολο είναι να γίνει μετατροπή σε Μ3 ?

m_power_lunatic
11-06-16, 10:50
ΣχΠιο δύσκολο το Ε30 να γίνει Μ3 Ε30 μηχανικά και φανοποιια,αδυνατο πλέον με τα ανταλλακτικά αν τα βρεις και πόσο θα θα τα βρεις.

Το Ε36 πιο εύκολο σαφώς αλλά είναι προτιμότερο να αγοράσεις κάποιο έτοιμο,δεν συμφέρει να το φτιάξει πλέον εσύ,παλια συνέφερε τώρα όχι από την άποψη ότι ηξερες τι έφτιαχνες εσύ,οικονομικα ούτε τότε συνέφερε.

Eyfthimis_Lamp
11-06-16, 10:56
Από όσες αγγελίες έχω κοιτάξει ένα άντε δυο είναι πολύ καλά αλλά πιστεύω κατά την γνώμη μ ότι 8,000 και 9,000 χιλιάρικα είναι κάπως πολλά για την σημερινή εποχή.

m_power_lunatic
11-06-16, 11:05
Για 3-λιτρο Μ3 Ε36 μέχρι 6 χιλιάρικα θεωρω είναι καλά,εχει και με λιγότερα αλλά εκεί 5-6 θα έδινα.

Eyfthimis_Lamp
11-06-16, 11:08
Σε ένα 36αρι τι πρέπει να κοιτάξω?

steliose36
11-06-16, 12:40
Αφού θα ψάξεις για μετατροπή έτοιμη και Μ3 κιόλας, σίγουρα τσέκαρε τους θόλους πίσω ε και στο μοτέρ τα βανος αν έχει γίνει σέρβις ποτέ κλπ γιατί είναι αρκετά τα λεφτά μετά.Παντως επειδή και γω είμαι στο ψάξιμο και είχα ένα 2.5αρι Ε36 πάρε καλύτερα ένα 36αρι γιατί και γω που βλέπω για 30αρι τώρα νομίζουν ότι πουλάνε χρυσάφι...όποτε αστούς να τα χάζευουν στο Πάρκιν...σαν αμάξι έτσι και αλλιώς σαν σύνολο όπως είπαν είναι πολύ καλύτερο το 36

Eyfthimis_Lamp
11-06-16, 13:07
Φίλε μου δεν ζήτησα να μου το χαρίσουν ούτε να το σκοτώσουν να το αγοράσω θέλω άλλα όχι τούς κλέψω άλλα ούτε και αυτοί το ίδιο καταλαβαίνεις τι λεω λογικα λεφτά για λογικό αμαξι.

Stunt Mike
11-06-16, 15:15
Οι τιμές για Ε30 είναι σε αρκετές περιπτώσεις παρανοϊκές και για αυτό είναι σχεδόν όλα απουλητα.

Σαν σασί και ακαμψία δεν υπάρχει σχέση ανάμεσα σε Ε36 και σε Ε30,να το ξέρεις.

Για διασκέδαση οδηγική Ε30 για όλα τα άλλα μαζί,Ε36.

Εδω δεν με βρισκεις συμφωνο....Με 2-3 πραγματακια επιλεγμενα αλλαγη στο Ε36,δεν εχει σχεση οδηγικα με το Ε30...Πολυ καλυτερο σε πατημα,εξισου κοφτερο σε τιμονι και αντιδρασεις γινεται το Ε36,αν το επιθυμεις....Και με σαφως καλυτερη θεση οδηγησης(αυτην την κλιση προς τα πανω του τιμονιου του Ε30,ποτε δεν την χωνεψα)...Συνολικα ειναι σαφως ανωτερο αμαξι το Ε36 σε ολα του,απλα το εξτρα βαρος κανει επιτακτικη και την αναγκη μεγαλυτερου μοτερ...Μονο εκει υπερτερει το Ε30

m_power_lunatic
11-06-16, 16:01
Μιχαλιω δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός στο θέμα Ε30 vs E36 you know xaxaxa!!!!

Σαν καρότσα συμφωνούμε ότι το Ε36 είναι καλύτερο από το Ε30.

turbodog
11-06-16, 16:39
Οπως το εχουμε συζητησει και παλιοτερα, η αδηλωτη μετατροπη ειναι σαν να κυκλοφορεις με ανασφαλιστο οχημα.

Περαν των κυρωσεων αν σας τσακωσουν, οπως προστιμα, κινδυνος κατασχεσης κλπ. σε περιπτωση σοβαρου τροχαιου δεν θα ειστε καλυμενοι.

Να ειστε σιγουροι οτι οι ασφαλειες τα ψαχνουν κατι τετοια οταν εμπλεκονται σοβαρες ζημιες και τραυματισμοι η θανατηφορα τροχαια.

Και δεν θα θελετε να ειστε ανασφαλιστοι σε περιπτωση που καποιος στραφει εναντιον σας, και σας παει δικαστικως σε καποιο ενδεχομενο ατυχημα με σοβαρο τραυματισμο η θανατο.

Αυτα πολλοι δυστυχως δεν τα σκεφτονται και οταν τους τυχει ειναι πλεον αργα.

Η γνωμη μου ειναι μακρυα απο αδηλωτες μετατροπες ειτε ειναι Ε30, Ε36 η απο οτιδηποτε δεν μπορει να ασφαλιστει κανονικα και νομιμα.

m_power_lunatic
11-06-16, 16:54
Είχα πριν 2 ημέρες κουβέντα με εργαζόμενους του επικουρικου κεφαλαίου των ασφαλιστικών εταιρειών,δεν αναφέρω τι μου είπανε απο περιπτώσεις ανά την Ελλαδα γιατί θα πεσετε-εγω έπεσα από τα σύννεφα.

Έμαθα πράγματα που τα αγνοούσα και είχα λανθασμένη άποψη.Δεν αναφέρω τίποτα σκόπιμα γιατί δεν θα τελειώσει ή κουβέντα ποτέ.

turbodog
11-06-16, 16:58
Είχα πριν 2 ημέρες κουβέντα με εργαζόμενους του επικουρικου κεφαλαίου των ασφαλιστικών εταιρειών,δεν αναφέρω τι μου είπανε απο περιπτώσεις ανά την Ελλαδα γιατί θα πεσετε-εγω έπεσα από τα σύννεφα.

Έμαθα πράγματα που τα αγνοούσα και είχα λανθασμένη άποψη.Δεν αναφέρω τίποτα σκόπιμα γιατί δεν θα τελειώσει ή κουβέντα ποτέ.

Μιας και η συζητηση μας ομως εδω περα αναφερει και την πιθανη αγορα αδηλωτης μετατροπης, θα ειναι χρησιμο αν εχεις καποιες λεπτομερειες πανω στο θεμα ασφαλισης να τις αναφερουμε, εστω και συνοπτικα χωρις να επεκταθουμε, καθως ειναι ενα σοβαρο θεμα που πολλοι υποψηφιοι αγοραστες αγνοουν

m_power_lunatic
11-06-16, 17:25
Δημητρη επειδή θέλω να κάνω ένα θέμα επ αυτου ξεχωριστό,θα αναφέρω ότι και οι δύο εργαζόμενοι και το αφεντικό τους είναι μεγάλοι άνθρωποι σοβαροί με πολύ τρέλα για το αυτοκίνητο και τις βελτιώσεις,πολλες γνώσεις και ο ένας με φανταστικά BMW στο γκαράζ του.

Επειδή ρωτησα ακριβώς για το θέμα των αδηλωτων και των μετατροπών και ειδικά ο ένας το ήξερε άμεσα αν και τα αμάξια του είναι γνήσια,μου είπανε εν ολίγοις ότι αυτό που έχει σημασία είναι η αιτιώδης συνάφεια στις αποζημιώσεις,δηλαδη κατά πόσο κάποια παρατυπία παίζει ρόλο.

Ένα παράδειγμα,μεθυσμενος χωρίς δίπλωμα σταματημένος στο φανάρι κόκκινο με αδηλωτο κινητηρα,πεφτει ο άλλος από πίσω του........τον κώλο του να χτυπήσει κάτω ή ασφαλιστική του πίσω θα αποζημιώσει τον μπροστά.

Απίστευτο????

Ξανά λέω,υπάλληλοι που χειρίζονται χιλιάδες υποθεσεις και με νεκρούς και τραυματισμούς κτλ.

turbodog
11-06-16, 17:46
Οκ αλλα εγω αναφερομαι στην αστικη ευθυνη εναντι τριτων, στο κατα ποσο δηλαδη η ασφαλεια σου θα σε καλυψει σε περιπτωση σοβαρου τροχαιου με τραυματισμους, αναπηριες, θανατους, την ευθυνη σου εναντι αυτων που θα διεκδικουν αποζημιωσεις οταν εμπλακεις σε ενα τετοιο τροχαιο ατυχημα στο οποιο εχεις μεριδιο ευθυνης και το αυτοκινητο σου ειναι αδηλωτο

Stunt Mike
11-06-16, 18:21
Μα γιατι να μην αποζημιωσει τον μεθυσμενο,χωρις διπλωμα,αδηλωτο οδηγο;;;Σταματημενος στο φαναρι ηταν,δεν εφταιγε σε κατι...Για τα 3 αυτα αδικηματα του ειναι υπολογος νομικα μεν αλλα θα αποζημιωθει για την ζημια που του εκανε ο αλλος,κανονικοτατα και με τον νομο...Αν ηταν ομως αυτος στη θεση του πισω,θα ειχε μπλεξιματα ως οδηγος με αδηλωτο κινητηρα;Ακομα κι εκει,αν αποδειξει δικαστικα οτι δεν επαιξε ρολο στην προσκρουση η αδηλωτη μετατροπη,τοτε παλι η ασφαλιστικη θα υποχρεωθει να πληρωσει τον αλλο οδηγο και ισως κινηθει νομικα εναντιον του αδηλωτου,για ψευδη δηλωση στοιχειων και παραβιαση των ορων του συμβολαιου....

Eyfthimis_Lamp
11-06-16, 19:15
Σε όλα αυτά που αναφερθήκατε πάρα πάνω τυχαίνει και τα χαίρω επιδη ο κολιτος μου είναι δικηγόρος σε μια ασφαλιστική εταιρία .Άλλα δύστυχος ζούμε στην Ελλάδα και το αμάξι ειναι η ιερή αγελαδίτσα που αρμέγουν και αρμαιγαν παντα ..Άρα το κράτος μας κανει παρανόμους .

A8hnaios
11-06-16, 23:04
Αδηλωτες μετατροπες vs δηλωμενες.......

Vol 99..... :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn:

HLIAS - E36
11-06-16, 23:11
Γι αυτό βγάλε γούστα όπως μπορείς...:thumbsup:

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, κατά τη γνώμη μου αν ήθελα να ξεκινήσω ένα project αυτή τη στιγμή και να πω ότι θα φτιάξω ένα αυτοκίνητο που να τραβάει βλέμματα θα επέλεγα 30αρι...thumb

Αν είναι να πάρεις κάτι έτοιμο και να προσθέσεις "πινελιές" τότε πας σε Ε36! Στο 36αρι θα συνδυάσεις παραπάνω την δική σου άνεση και ίσως οδηγική απόλαυση αφού κι εγώ πιστεύω πως ξεπερνά την τεχνολογία και το πάτημα από ένα Ε30...

Και θα έρθεις να μου πεις τώρα: "Μα εσύ ρε φίλε έκανες το project στο 36αρι" αλλά εμένα είναι άλλη ιστορία, για ASCONA πήγαινα...:whistle: :thumbsup:

Eyfthimis_Lamp
12-06-16, 07:33
Το θέμα είναι ότι 30αρι σε λογική τιμή δεν υπάρχει φίλε μου έχω λιώσει όλα τα site κοντεύω να μάθω τις αγγελίες απ' έξω .. :P

HLIAS - E36
12-06-16, 09:37
Το ξέρω! Ψάχνει ο αδερφός μου για 30αρι...

Την "ευκαιρία" περιμένουμε όλοι... Το car.gr είναι homepage!!!:thumbsup::th_Laie_67-1:

Αν δεν βρεθεί όμως κάτι μέχρι τέλος του έτους τότε ίσως πάμε σε 36αρι κι εμείς αφού υπάρχει και πληθώρα ανταλλακτικών...:thumbsup:

Eyfthimis_Lamp
12-06-16, 12:40
Και εγώ όπως με βλέπω για 36αρι πάω και βλέποuμε τι μοτέρακι θα μπει :P

HLIAS - E36
12-06-16, 17:33
Προσπάθησε να πάρεις κάτι έτοιμο κι απλώς μετά να το φέρεις στα μέτρα σου με μικρές επεμβάσεις...

TSAF
13-06-16, 11:17
Δηλαδη ρε παιδια ποια ειναι η "σωστη" τιμη για ενα σωστο Ε30?

facelift, mtech II bodykit, ABS, A/C, κλπ

stef
13-06-16, 11:44
Εξαρτάται Δημήτρη αν το παίρνεις ερήπιο και το μαζεύεις εσύ ή το παίρνεις έτοιμο.
Καλή σου μέρα φίλε

TSAF
13-06-16, 13:35
ετοιμο ρε φιλε, ενα καλο Ε30

HLIAS - E36
13-06-16, 14:00
Ένα έτοιμο μέχρι 5000 και πάλι πολλά είναι... Αλλά έτοιμο μιλάμε το αμάξι να "φυσάει" γιατί 5000 δεν φεύγει ούτε το δικό μου που έχει ένα σκασμο πράγματα πάνω...

LEONIDASKAL
13-06-16, 14:10
Εγω νομιζω οτι το 36 ειναι οτι καλητερο μπορεις να παρεις.
ειναι λογικο πλεον μετα απο τοσα χρονια να μην βρισκεις φθηνο ε30.
για να το βρες θα πρεπει να πας σε ανθρωπο που το γνωριζει το θεμα και εχει σκασει και καποια χρηματα
γιατι λοιπον να σου δωσει ο αλλος ενα καλοδιατηρημενο ε30 απο την στιγμη που περνας πλεον σε κλασικο αυτοκινητο .εκει τα σκας και αρκετα μαλιστα.
αν οχι πας περνεις ενα χρεπι και το φτιαχνεις για παρτι σου.εξισου ακριβα θα σου βγει.αρα ποια η λογικη τιμη στο 30αρι ,δεν εχει ταβανι.
απο την αλλη 36αρια βρομαει ο τοπος.αρα εκει πας και κατα την γνωμη μου οσο πιο μπουρδελο γινεται.εξαιρουνται χοντρες στουκες και τα σαπια απο γερμανια.
το κανεις φουλ rebuilt και ξερεις τι εχεις.
ελα ομως μετα αν το πουλησεις να πεις το δινεις φθηνα?????????

LEONIDASKAL
13-06-16, 14:20
το παραπανω σχολιο αφορα σχετικη εμπειρια που ειχα με το ζετακι μου
ποσο πουλιουνται και ποσο το δινω ,γιατι να το δωσω οσο τα αλλα οταν μου εχει φαει ενα σκασμο λεφτα.να κανω μαγκα τον αλλο με το δικο μου κοπο,
θελω να πω πως καποια αυτοκινητα δεν κιοστολογουνται με βαση την αγορα .και τις αγγελιες του car ............ειναι δυνατον ??????
ενα ΕΤΟΙΜΟ 30ΑΡΙ ΚΟΥΚΛΙ ,ΑΨΟΓΟ απο πανω ως κατω και παντου , για μενα, ειναι και πρεπει να ειναι πολυ ακριβο
πανω απο 5 χιλ. τα διπλα μην σου πω και πιο πανω

m_power_lunatic
13-06-16, 14:30
το παραπανω σχολιο αφορα σχετικη εμπειρια που ειχα με το ζετακι μου
ποσο πουλιουνται και ποσο το δινω ,γιατι να το δωσω οσο τα αλλα οταν μου εχει φαει ενα σκασμο λεφτα.να κανω μαγκα τον αλλο με το δικο μου κοπο,
θελω να πω πως καποια αυτοκινητα δεν κιοστολογουνται με βαση την αγορα .και τις αγγελιες του car ............ειναι δυνατον ??????
ενα ΕΤΟΙΜΟ 30ΑΡΙ ΚΟΥΚΛΙ ,ΑΨΟΓΟ απο πανω ως κατω και παντου , για μενα, ειναι και πρεπει να ειναι πολυ ακριβο
πανω απο 5 χιλ. τα διπλα μην σου πω και πιο πανω

Εεεεεεε......κατσε βρε και εσυ!:shok:

m_power_lunatic
13-06-16, 14:41
Εγω κατι τετοιο θα ειχα κατα νου.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8033711/

TSAF
13-06-16, 15:03
Τα διπλα οχι αλλα για ενα σωστο αυτοκινητο σιγουρα αρκετα πανω απο 5κ

HLIAS - E36
13-06-16, 15:20
Αν θες να βγάλεις γούστα με 5Κ χτυπάς 36αρι Μ3 και είσαι άρχοντας... Με 2-3 μαζεματα το φέρνεις στα μέτρα σου και κάνεις αυτό που αγαπάς και με το παραπάνω...thumb

Για 30αρι τόσα λεφτά εγώ προσωπικά δεν θα έδινα... Όπως και να το κάνουμε είναι μία γενιά πίσω... Θα έδινες πχ 8Κ για 36αρι? Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά η πρώτη σκέψη είναι γιατί να μην πάρεις ένα 46αρι....?thumb

TSAF
13-06-16, 15:25
Δεν παει ετσι γιατι στα λεφτα που κανει ενα γνησιο E30 M3 SE παιρνεις και Ε46 csl. Δεν ειναι λογικο αυτο το πλανο. Οτι σε αυτα τα λεφτα παιρνω κατι αλλο, παρε κατι αλλο τοτε. Κατι τετοια μου ελεγαν και εμενα οταν πουλαγα το 02 μου και το 30αρι αλλα παρολα αυτα βρεθηκαν οι ανθρωποι που τα πληρωσαν σωστα τα αυτοκινητα

stef
13-06-16, 15:30
Εγω κατι τετοιο θα ειχα κατα νου.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8033711/



Γιάννη μερικές παρατηρήσεις:
Το αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι facelift μιας και το 1987 δεν είχε βγει...
2ο το αυτοκίνητο ΔΕΝ έχει 98 αλογα αλλά 75 μιας και ΔΕΝ είναι injection αλλά έχει παπά. (άρα δεν είναι Μ40)
3ο το αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι καταλυτικό (απλα το αναφέρω δεν σημαίνει κάτι)

stef
13-06-16, 15:31
ετοιμο ρε φιλε, ενα καλο Ε30



6 για αμάξι που δεν θέλει τίποτα πιστεύω είναι οκ

DIMITr|S
13-06-16, 17:22
Γιάννη μερικές παρατηρήσεις:
Το αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι facelift μιας και το 1987 δεν είχε βγει...
2ο το αυτοκίνητο ΔΕΝ έχει 98 αλογα αλλά 75 μιας και ΔΕΝ είναι injection αλλά έχει παπά. (άρα δεν είναι Μ40)
3ο το αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι καταλυτικό (απλα το αναφέρω δεν σημαίνει κάτι)

το δικο μου ειναι facelift toy 87 με μ10 μοτερ 90 αλογα 1700 κατι κυβικα
εβγαινε απο τοτε

dark knight
13-06-16, 17:23
4ο:αν ειναι οντως 87, βγαζει πινακιδες ιστορικου του χρονουthumb

stef
13-06-16, 17:25
Μ40 μοτέρ βγήκε τέλη 88 αρχές 89
Αυτά είναι τα "καλά" 30άρια κατ εμέ
Φυσικά οι γνώμες είναι διαφορετικές...

dark knight
13-06-16, 17:29
Φεισλιφτ με Μ10 ειχε και συγγενης μου.Ελληνικης αντιπροσωπειας

Skyline_IS
13-06-16, 18:10
Και άλλοι δυστηχώς τα πετάνε στις ανακυκλώσεις..
https://www.metecoparts.gr/car/4786-bmw-318-1991

https://www.metecoparts.gr/car/4740-bmw-316-1986

Δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή τη λογική..


ΥΓ. Υπάρχει περίπτωση να γίνει ανάκληση οριστικής διαγραφής για ανακύκλωση ή όχι?

DIMITr|S
13-06-16, 18:18
μαλλον οχι...δυστυχως...

m_power_lunatic
13-06-16, 18:33
Φεισλιφτ με Μ10 ειχε και συγγενης μου.Ελληνικης αντιπροσωπειας

Στεφάνε από χρόνιες επειδή υπάρχουνε και εισαγωγής Ε30 εκείνα τα χρόνια δεν βγαίνει άκρη και πολλές αγγελίες γράφουνε λάθος ημερομηνίες οι ιδιοκτήτες τους όπως αυτή πιθανότατα.

Facelift E30 με Μ10 ελληνικής αντιπροσωπείας έχω δει πολλά και εγώ.

DaywalkeR
14-06-16, 13:41
Τα φανάρια είναι pro-facelift πάντως, λείπει το χαμογελάκι thumb

edit.
Και έχει κλασικά χαλασμένο χιλιομετρητή όπως τα περισσότερα Ε30 οπότε δεν θα έπαιρνα όρκο για τα πραγματικά 75.000 χλμ

nik200
14-06-16, 20:58
παιδες μην μπερδευεστε...αλλο αμαξι το ε30..αλλο το ε36..

ας ξεκινησουμε απο την βασικη διαφορα....οτι οτι και να κανεις το ε30 παντα θα ειναι 200 κιλα κατω...τουλαχιστον!!!αρα με μιας χρειαζομαστε γυρω στα 40-50 hp παραπανω για να κανει τα ιδια με το ε30...

το ε30 ειναι ενα αμαξι που πρεπει επειγοντως να βαλεις αλλη κρεμαγιερα και μια καλη αναρτηση...φρενα δεν συζηταω καθως δεν θα τα χρησιμοποιεις και πολυ..

στην περιπτωση του ε36...επισης μια καλη αναρτηση και πας πιστα..

σαν μοτερ πιστευω οτι ενα 2.8 ειναι υπεραρκετο και στις δυο περιπτωσεις....για να ξεκινησεις...και απο κει και περα παιζεις με κλιμακωση....συγκεκριμενα στην περιπτωση του ε30..βγαζεις πολυ ωραια γουστα με ενα 2.8 κοντο....και λιγακι λιγοτερο με το ε36....παλι λογω βαρους...

οσο για τις τιμες....με κανα 2.5-3χιλιαρο παιρνεις ετοιμο ε30...με αυτα τα αλογα π λεμε...και 4-4.5 ενα ε36 με τα ιδια.....επιλεγεις και παιρνεις...

υγ...οδηγικα ε30 για μενα ειναι σαφως ανωτερο...με βαση την δυσκολια-αισθηση και διασκεδαση..απλα θελει προσοχη οσο τα χιλιομετρα ανεβαινουν....απο την αλλη αν θες ενα αμαξι που σε φτιαχνει και λιγο μαγκα (σορρυ 36αρακιδες!!!)..παιρνεις ε36 και τελειωνεις οπου δυσκολα θα σε πουλησει....

dark knight
14-06-16, 22:28
η επιλογή είναι δυσκολη. αν είναι το μοναδικο σου αυτοκινητο και το κινεις καθημερινα τοτε το ε36 μοιαζει η καλυτερη επιλογή.πιο συγχρονο με αλλες προδιαγραφες ασφαλειας βλεπε αεροσακους,abs, αντισπιν (στα τελευταια μοντελα),αναρτηση πολλαπλων συνδέσμων πισω,γαλβανισμενο αμαξωμα ,καλυτερη κυλιση,πιο συγχρονο design

από την άλλη αν αγνοεις τα παραπανω, το ε30 είναι ένα διαχρονικο BMW που στους παραπανω τομεις υστερει αλλα .......
εχει διαχρονικο σχεδιο(επιθετικο), αν παρεις τα ρισκα σου μπορεις να βαλεις ότι μοτερ θες,ειναι ελαφρυτερο με ότι αυτό συνεπάγεται σε επιδοσεις,υπαρχουν σχεδόν τα παντα σε φτηνα ανταλλακτικα.

από την άλλη είναι πιο δυσκολο να εντοπίσεις και να αγορασεις ένα ε30 σε πραγματικα καλη κατασταση και εχουν κουσούρια, όπως κρεμαγιερα,πισω διαταξη αναρτησης και προβλήματα λογω ετων και χρησης(σαπακια).καθως πολλα πλησιαζουν η και εχουν ξεπερασει το οριο της 30ετιας και της εκδοσης ιστορικων πινακιδων.

το δικο μου θα το κρατησω και θα του βαλω πινακίδες τον φεβ του 2019......

TSAF
15-06-16, 10:21
Παιδια το ξαναλεω και ας γινομαι γραφικος δεν πειραζει. Σωστο Ε30 στα λεφτα που διαβαζω παραπανω απλα δεν ΠΑΙΖΕΙ!!!. Οι πιο πολλοι γνωριζουν το Ε30 που ειχα αλλα και το Ε30 cabrio που εχω. Σε αυτα τα λεφτα που λετε με μοτερ 2,8 κιολας απλα δεν θα βρειτε σωστο αυτοκινητο. Θα βρειτε κατι χρεπια που απλα πεταξαν ενα 2,8 μεσα για να κανουνε drift. Aυτο δεν λεγεται σωστο αυτοκινητο. Σωστο ειναι ενα αμαξι που εχει τα παντα (bodykit, φρενα, αναρτηση, σωστο σαλονι, δουλευει το ABS, A/C) και πανω απο ολα ειναι ατρακαριστο. Υπαρχουν τετοια αυτοκινητα εξω αλλα οχι σε ψοφια χρηματα.

nik200
15-06-16, 11:14
Παιδια το ξαναλεω και ας γινομαι γραφικος δεν πειραζει. Σωστο Ε30 στα λεφτα που διαβαζω παραπανω απλα δεν ΠΑΙΖΕΙ!!!. Οι πιο πολλοι γνωριζουν το Ε30 που ειχα αλλα και το Ε30 cabrio που εχω. Σε αυτα τα λεφτα που λετε με μοτερ 2,8 κιολας απλα δεν θα βρειτε σωστο αυτοκινητο. Θα βρειτε κατι χρεπια που απλα πεταξαν ενα 2,8 μεσα για να κανουνε drift. Aυτο δεν λεγεται σωστο αυτοκινητο. Σωστο ειναι ενα αμαξι που εχει τα παντα (bodykit, φρενα, αναρτηση, σωστο σαλονι, δουλευει το ABS, A/C) και πανω απο ολα ειναι ατρακαριστο. Υπαρχουν τετοια αυτοκινητα εξω αλλα οχι σε ψοφια χρηματα.

διαφωνω..κολλητος μ πουλησε ε30 του 89 τετραπορτο με 2.8 φουλ μετατροπη αριστο....3300!!!!!!!

υγ..σε γενικες γραμμες συμφωνω...αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις!

TSAF
15-06-16, 12:02
Το θυμαμε το αυτοκινητο και το ειχες ανεβασει και εδω. Ωραιο αυτοκινητο και προσεγμενο, αλλα τετραπορτο αυτοματος πεφτει η τιμη δραματικα. Επισης πλεον τα πραγματα για σωστο Ε30 πλεον δεν υπαρχουν σε ποσοτητες οπως υπηρχαν πριν μερικα χρονια. Για παραδειγμα, mtech II bodykit απλα δεν βρισκετε κατω απο 1500 euro πλεον. Σαλονι κομπλε με πισω καθισματα bucket και προσκεφαλα (βλεπε Ε30 Μ3) μιλαμε για ευκολα πανω απο 1500 euro. Και αμα πουμε να ειναι λειτουργικα τα παντα απο οργανα, ABS, A/C check control, board computer, map light, κλπ τοτε ανεβαινουμε ακομα παραπανω. Αυτοκινητα που φορανε ακρα γνησια Μ3, γεφυρα Μ3 και οχι τραμπες και πατεντες απο Ε36 /Ζ3/compact φτανουν ακομα πιο ψηλα. Οποτε ενα αυτοκινητο τετοιο δεν μπορεις να το δωσεις στα 5κ ρε παιδια. Το καλο αυτοκινητο με πραγματα ΒMW πληρωνεται παντα. Μπορει να αργησει λιγο αλλα θα πληρωθει. Παντως παρολα αυτα καθε γνωμη σεβαστη για να μην παρεξηγουμε

TSAF
15-06-16, 12:13
Επισης το ιδιο παιζει για ενα καλο Ε36. Για παραδειγμα Ε36 Μ3 στα 4,5-5κ ειναι για μονιμη εγκατασταση σε συνεργειο. Ενα σωστο αμαξι ειναι απο 8,5 εως 10κ. Ειναι αυτοκινητο που απλα εχει τα παντα και ειναι σε τελεια κατασταση. Τωρα αμα αρχιζουνε και σου λενε οτι σε αυτα τα λεφτα παιρνω 46 κλπ απλα η κουβεντα σταματαει εκει.

HLIAS - E36
15-06-16, 12:44
Ναι μεν αλλά..... αν θες να πουλήσεις τότε η τιμή πρέπει να συμβαδίζει με την πραγματικότητα και την ελληνική οικονομία..

Υπάρχουν πολλά "καλά" και ακριβά αυτοκίνητα και προσεγμένα που οι αγγελίες τριγυρνανε κοντά στα 3 χρόνια στο car...

nik200
15-06-16, 13:41
Ναι μεν αλλά..... αν θες να πουλήσεις τότε η τιμή πρέπει να συμβαδίζει με την πραγματικότητα και την ελληνική οικονομία..

Υπάρχουν πολλά "καλά" και ακριβά αυτοκίνητα και προσεγμένα που οι αγγελίες τριγυρνανε κοντά στα 3 χρόνια στο car...

σωστοτατος!

nik200
15-06-16, 13:48
Το θυμαμε το αυτοκινητο και το ειχες ανεβασει και εδω. Ωραιο αυτοκινητο και προσεγμενο, αλλα τετραπορτο αυτοματος πεφτει η τιμη δραματικα. Επισης πλεον τα πραγματα για σωστο Ε30 πλεον δεν υπαρχουν σε ποσοτητες οπως υπηρχαν πριν μερικα χρονια. Για παραδειγμα, mtech II bodykit απλα δεν βρισκετε κατω απο 1500 euro πλεον. Σαλονι κομπλε με πισω καθισματα bucket και προσκεφαλα (βλεπε Ε30 Μ3) μιλαμε για ευκολα πανω απο 1500 euro. Και αμα πουμε να ειναι λειτουργικα τα παντα απο οργανα, ABS, A/C check control, board computer, map light, κλπ τοτε ανεβαινουμε ακομα παραπανω. Αυτοκινητα που φορανε ακρα γνησια Μ3, γεφυρα Μ3 και οχι τραμπες και πατεντες απο Ε36 /Ζ3/compact φτανουν ακομα πιο ψηλα. Οποτε ενα αυτοκινητο τετοιο δεν μπορεις να το δωσεις στα 5κ ρε παιδια. Το καλο αυτοκινητο με πραγματα ΒMW πληρωνεται παντα. Μπορει να αργησει λιγο αλλα θα πληρωθει. Παντως παρολα αυτα καθε γνωμη σεβαστη για να μην παρεξηγουμε

αυτο το αυτοκινητο που αναφερουμε ειχε παει τουλαχιστον 6-7 χιλιαρικα..και ισως να λεω και λιγα...αν ειχε και τα πραγματα που αναφερεις θα μασταν στο 10αρικο ευκολα!ποσο να το δωσεις αυτο το αμαξι?θα πιασεις πανω απο 4-5?????αν η αγορα εχει 10 καμενους με ε30 στους 100....ο ενας απο αυτους θα ψαχνει ολα αυτα π λες!και στο κατω κατω να στο πω κι αλλιως...σε αμαξι 30ετιας σαν το δικο μ καλη ωρα...γιατι να τα χει ολα αυτα??????????

ενω αντιστοιχα ενα καλο αυτοκινητο για παντες (με τα παντα μεσα μιλαμε..ουτε ξυλωμενο ουτε τιποτα)...φευγει αυριο το πρωι!!!

dark knight
15-06-16, 14:08
Σε κανενα αυτοκινητο οχι μονο στο ε30 δεν θα παρει κανεις πισω τα λεφτα που εριξε στο αμαξι.ο επιπλεον εξοπλισμος και η πολλη καλη κατασταση θα το καταταξει ΛΙΓΟ πιο πανω απο το μεσο ορο τιμης πωλησης του συγκεκριμενου μοντελου.και αυτο ακομα παιζεται στο σημειο που εχει φτασει σημερα η Ελληνικη αγορα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο εξτρα εξοπλισμος και η καλη κατασταση θα βοηθησουν τον υποψηφιο

Πωλητη να το πουλησει πιο γρηγορα.

Τωρα ερωτηματα του τυπου ειναι ακριβα τα ανταλλακτικα, μου εχει στοιχισει μια περιουσια,μου πηρε 5 χρονια να το φτιαξω κτλ δεν θα βοηθησουν σε τιποτα αφου η αγορα εχει δικους της νομους και λειτουργει με βαση αυτους. Οποιος θελει να πουλησει -πουλαει ,ξεροντας παντα οτι φθηνα θα πουλησει φθηνα θα αγορασει.

DIMITr|S
15-06-16, 15:52
Σε κανενα αυτοκινητο οχι μονο στο ε30 δεν θα παρει κανεις πισω τα λεφτα που εριξε στο αμαξι.ο επιπλεον εξοπλισμος και η πολλη καλη κατασταση θα το καταταξει ΛΙΓΟ πιο πανω απο το μεσο ορο τιμης πωλησης του συγκεκριμενου μοντελου.και αυτο ακομα παιζεται στο σημειο που εχει φτασει σημερα η Ελληνικη αγορα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο εξτρα εξοπλισμος και η καλη κατασταση θα βοηθησουν τον υποψηφιο

Πωλητη να το πουλησει πιο γρηγορα.

Τωρα ερωτηματα του τυπου ειναι ακριβα τα ανταλλακτικα, μου εχει στοιχισει μια περιουσια,μου πηρε 5 χρονια να το φτιαξω κτλ δεν θα βοηθησουν σε τιποτα αφου η αγορα εχει δικους της νομους και λειτουργει με βαση αυτους. Οποιος θελει να πουλησει -πουλαει ,ξεροντας παντα οτι φθηνα θα πουλησει φθηνα θα αγορασει.
αυτο δεν ισχυει οταν μιλαμε για ενα αμαξι 30 ετων,...
τα εξτρα αυτα ειναι πανακριβα και αν τα πουλησεις μεμονωμενα θα παρεις τα λεφτα σου και με το παραπανω...
οποτε απλα πρεπει να περιμενεις περισσοτερα για να βρεις εναν που τα θελει.....που τα θελει ολα μαζι και ειναι διατεθημενος ειτε να το παρει ετοιμο ή τα πληρωσει ξεχωριστα και να το φτιαξει...
δν ειναι πχ 2 ιδια καινουρια γκολφ και το ενα να εχει ναβι πχ αξιας 1500 ευρω και το αλλο που δν εχει να λες θελω συν 1500 ευρω....εκει ναι δν θα τα παρεις αυτα τα 1500
γτ οι επιλογες ειναι πολλες...ο αλλος σου λεει σε 2 χρονια θα εχει μιση τιμη θα το βρω εμπαυ θα βαλω κινεζικου σου ξου μου
τα ακριβα εξτρα στο ε30 ειναι και περιορισμενα και φιξ τιμες θα ελεγα διεθνως...δν εχει το βαζω ιμιτασιον η το φερνω απεξω πιο φθηνα....
οποτε οποιος τα θελει ειτε τα πληρωνει με τη μια ειτε τα βαζει ενα ενα
ετσι επραξε αλλωστε και ο τωρινος ιδιοκτητης....ετσι θα πραξει και ο επομενος που το θελει
το προβλημα για τον πωλητη ειναι οτι θα πρεπει να περιμενει να βρεθει ο καταλληλος αγοραστης
τις προαλες ανεβηκε ε30 ις στα 7.000 στο καρ και σε 2 μερες ειχε εξαφανιστει.....

και επι του θεματος σιγουρα ενα ε36 θα ειναι οβερ καλυτερο και πιο ανετο και πιο ασφλαες αν εχει αεροσακους απο ενα ε30 για καθημερινη χρηση...
το ε30 πρεπει να το εχεις καψουρα για να θεωρηθει ορθη επιλογη κατα τη γνωμη μου στης μερες μας και να σκασεις λεφτα.....με τα ιδια χρηματα παιρνεις πολυ περισσοτερα απο ενα ε36

m_power_lunatic
15-06-16, 17:29
Αν λέμε το ίδιο is ένα γκρι μετατροπή-μολυβι με bbs rs μάλλον τρελός το αγόρασε στα 7 χιλιάρικα (με μαύρα φανάρια μπροστά κτλ).Αν πουλήθηκε ή απλά κατέβηκε ή αγγελία.

Μετατροπή Μ3 Ε30 πριν τρακαρει το παζαρευα 9 χιλ ευρώ.....τώρα το έχω ανταλλακτικά μερικά από αυτά στην αποθήκη.

DIMITr|S
15-06-16, 17:35
ναι το αυτο ειχα δει....
με καποιο παζαρι στα 6 δν ειναι παρανοικο
αν θυμαμαι καλα ειχε τα ζαντολαστιχα που λες
μ τεκ 2
σαλονι τελειο
μοτερ ις
Κλιματισμο υδραυλικο υπολογιστη ταξιδιου
και φαινοταν φρεσκοβαμενο και σιγουρα προσεγμενο στο συνολο
απο τα πιο ομορφα στο καρ

εδω στην ανακυκλωση ολοκαινουριο
https://www.car.gr/parts/photos/6543264/

HLIAS - E36
15-06-16, 18:06
Για να μην γυρίσουμε το θέμα και να μείνουμε στο δίλημμα για να μπορέσει και ο φίλος να πάρει μία απόφαση ας πούμε τις προτάσεις μας ή ας γίνει το thread ψηφοφορία αν υπάρχει δυνατότητα κάποιος από τους διαχειριστές ώστε να διευκολύνουμε την απόφαση...

Γράφτηκαν γνώμες και εμπειρίες, ας συνοψίσουμε...thumb

Πες μας μόνο φίλε μου τι ποσό διαθέτεις έστω και στο περίπου και εάν είσαι διατεθειμένος να ξεκινήσεις ένα project ή αν θέλεις να πάρεις κάτι έτοιμο...

dark knight
15-06-16, 18:09
Εγω φιλε μου σου λεω τι ισχυει στην αγορα.τα περισσοτερα αυτοκινητα αν τα κοψεις θα βγαλεις παραπανω χρηματα.εδω αγοραζουν 330 ε46 και τα κοβουν και μοσχοπουλανε τα ανταλλακτικα και βγαζουν χρηματα που δεν τα πιανουν ως ολοκληρα αυτοκινητα.

Εκτος απο το Μ3 ε30, για κανενα αλλο δεν θα δωσει καποιος σχεδον τη διπλασια τιμη απο το μεσο ορο.τωρα αν θελουμε να κανουμε την εξαιρεση κανονα παω πασσο.το να βρισκεται ενας στους εκατο που εικαζεται οτι εσκασαν χρημα χοντρο για ε30 δεν το κανει κανονα και μπορει να παρει χρονια με χρι να βρεθει ο αγοραστης.

και ολα αυτα τα λεει ενας κατοχος ε30

DIMITr|S
16-06-16, 01:40
Εγω φιλε μου σου λεω τι ισχυει στην αγορα.τα περισσοτερα αυτοκινητα αν τα κοψεις θα βγαλεις παραπανω χρηματα.εδω αγοραζουν 330 ε46 και τα κοβουν και μοσχοπουλανε τα ανταλλακτικα και βγαζουν χρηματα που δεν τα πιανουν ως ολοκληρα αυτοκινητα.

Εκτος απο το Μ3 ε30, για κανενα αλλο δεν θα δωσει καποιος σχεδον τη διπλασια τιμη απο το μεσο ορο.τωρα αν θελουμε να κανουμε την εξαιρεση κανονα παω πασσο.το να βρισκεται ενας στους εκατο που εικαζεται οτι εσκασαν χρημα χοντρο για ε30 δεν το κανει κανονα και μπορει να παρει χρονια με χρι να βρεθει ο αγοραστης.

και ολα αυτα τα λεει ενας κατοχος ε30

τι να πω και εγω εχω ε30 4πορτο απλο
και θελω καποια στιγμη ενα διπορτο ις ιλιοροφατο σαν μοναδικο αμαξι ες αει...
με μ τεκ2 λουκ που για να το βαλω στο δικο μ ειναι 1500 ευρω
ομοιως ζαντολαστιχο ββς αλλα 1500
σαλονι ρεκαρο μπρος πισω αλλα 1500
επισης θελω κλιματισμο ηλεκτρικα παραθυρα κλειδαριες πιλοτο υδραυλικο τιμονι υπολογιστη ταξιδιου αλλα 1000 δλδ πες
αμεσως αμεσως ειμαι στα 5.500 συν βαψιμο συν συν το αμαξι αυτο καθε αυτο
πως μπορω να πω σε εναν πωλητη ις με αυτα οτι δεν του δινω 7.000 για ολο το αμαξι?αφου αυτα θελω και τοσο κανουν....

nik200
16-06-16, 10:46
χωρις να δυναμιτιζω την συζητηση..ουτε να απαξιω τους προηγουμενους φιλους για την αποψη τους...

συγνωμη ρε παιδια αλλα ποιος θα δωσει εν ετει 2016, εν μεσω βαριας κρισης για ενα αμαξι 30 ετιας πανω απο 4χιλιαρικα????δεν πα να χει τον παπα τον ιδιο ενα ε30 ειναι ενα ε30....δεν ειναι m3 e30 γνησιο το οποιο πραγματι πιανει λεφτα..λογω αυθεντικοτητας και λιγων κομματιων....ας ειμαστε και λιγο ρεαλιστες...και στο κατω κατω τι τα θες τα recaro, το απαρχειωμενο board computer, την κρεμαγιερα m3 (που παρεπιπτωντως ειναι 10 φορες χειροτερη απο το z3)...για ενα αμαξι που μονιμα θα βγαζει καποιο προβλημα..λογω του οτι ειναι 30 ετων....εκτος αν εχεις αλλαξει ολο το αμαξι..που και παλι..ολο και κατι θα βγαλει...συγχωρεστε με...αλλα ειναι λιγακι γραφικα για ανθρωπους που εχουν ζησει με παλιο αμαξι επι χρονια...

το παλιο αμαξι ειναι κουμπαρας...και αν δεν εχεις τα απειρα χρηματα και το αμεριστο μερακι απο πισω..ας μην το πλησιασεις καλυτερα..ακομα και για ε30 που ειναι γενικα bullet proof!!!

υγ...δεν ειμαστε στην γερμανια...εδω ειναι ελαντα....και κανεις δεν προκειται να σου πληρωσει κατι τετοιο

υγ2..ειναι τυχαιο που και τα ε30-ε36 γινονται πλεον καυλαμαξα?????μηπως γιατι καποιοι εχουν τραβηξει τα μαλια της κεφαλης τους με αυτα...και τα ακομα καλυτερα συνεργεια μας????

dark knight
16-06-16, 11:54
Σωστος !!!!!!

DaywalkeR
16-06-16, 12:23
Διαβάζω εδώ και μέρες αυτά που γράφετε και έχετε δίκιο και οι δυο πλευρές.
Τα ανταλλακτικα για Ε30 δεν είναι ούτε εύκολα να τα βρεις ούτε και φθηνα πλέον και απορώ πως όλοι θεωρείτε ότι τα βρίσκουμε και στα περίπτερα. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.
Τα περισσότερα ανταλλακτικά είναι δυσεύρετα και πανάκριβα.
Τα αμάξια αυτά τείνουν να γίνουν συλλεκτικά και η τιμή τους είτε το θέλετε είτε όχι ανεβαίνει παγκοσμίως.
Αν κάποιος δεν έχει διάθεση να βάλει το χέρι βαθιά στην τσέπη του καλύτερα ας το αφήσει και ας πάει προς Ε36 όπου όντως ισχύει το "υπάρχουν ανταλλακτικά και στα περίπτερα" σε πολύ προσιτές τιμές.
Ακόμα και τζάμπα να πάρει κάποιος ένα Ε30 θα πρέπει να ρίξει πολλά λεφτά πάνω του για να το κάνει σωστό παιχνιδιάρικο και ότι άλλο έχει βάλει στο μυαλό σας ο μύθος που συντηρείται για το Ε30.
Το ποσό που θα πρέπει να πληρώσει είναι ανάλογο της γκ@υλας που έχει για το Ε30 και πιστέψτε με υπάρχουν πολλοί τέρμα γκ@υλωμένοι με το Ε30 που πληρώνουν πολλά ακόμα και σε εποχές κρίσης οπότε και διατηρούνται οι τιμές αυτές στα ανταλλακτικά του.
Γνώμη μου αν δεν είστε τρελλαμένοι με το Ε30 μην ασχοληθείτε καθόλου γιατί θα κουραστείτε γρήγορα και θα παρατήσετε το άθλημα.
Και για να κλείσω με την πιπίλα "κρίση έχουμε, είναι εξωπραγματικές οι τιμές για τέτοιες εποχές κτλ..." να σας πω ότι όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί ας πάει να πάρει κάνα Hyundai ή ΚΙΑ και να μην παραπονιέται.
Η γκ@υλα τα γούστα και οι μ@λ@κίες πληρώνονταν και θα πληρώνονται ακριβά.

:warriorsmiley: :thanks:

HLIAS - E36
16-06-16, 12:58
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7939515/

Με 2500¤ δεν θεωρείται μία καλή βάση?

steliose36
16-06-16, 13:23
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8215723/
Και αυτό μόλις ανέβηκε αφού κοιτάς και αδήλωτα!

stef
16-06-16, 13:37
2.5άρι, δηλωμένο 1800 στο ατύχημα απλά σου έχουν πάρει ότι έχεις και δεν έχεις...

BILL007
16-06-16, 13:48
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7939515/

Με 2500¤ δεν θεωρείται μία καλή βάση?

Άσχετο- Εμένα μου αρέσει η κονσόλα απο Ε46! :D :D :D :D

nik200
16-06-16, 16:01
2.5άρι, δηλωμένο 1800 στο ατύχημα απλά σου έχουν πάρει ότι έχεις και δεν έχεις...

ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ...ΤΟΣΕΣ ΜΑΝΤΡΕΣ,ΤΟΙΧΟΙ,ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ!!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

A8hnaios
16-06-16, 17:02
συγνωμη ρε παιδια αλλα ποιος θα δωσει εν ετει 2016, εν μεσω βαριας κρισης για ενα αμαξι 30 ετιας πανω απο 4χιλιαρικα????

Νικο εμένα αν μου δώσουν πανω απο 4000. θα το δώσω... :whistle: :whistle:

Sorry για το off... :popcorn:

mark e92
16-06-16, 22:02
συγνωμη ρε παιδια αλλα ποιος θα δωσει εν ετει 2016, εν μεσω βαριας κρισης για ενα αμαξι 30 ετιας πανω απο 4χιλιαρικα????δεν πα να χει τον παπα τον ιδιο ενα ε30 ειναι ενα ε30....
Κανείς.
Ένας φίλος μου πουλαγε ένα 2πορτο πριν ένα χρόνο περίπου γύρω στο 1000, ε κανένας σοβαρός δεν εμφανίστηκε και το εργαλείο ήταν στην τρίχα... Τελικά το πέταξε για απόσυρση.

A8hnaios
16-06-16, 23:16
.ας ειμαστε και λιγο ρεαλιστες...και στο κατω κατω τι τα θες τα recaro????

Να ηταν αυτα να πω ναι....... :tt1: :tt1: :tt1:

Sorry για το 2ο off.. :v:

HLIAS - E36
16-06-16, 23:52
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7214407/

Ορίστε και ένα Μ3 που ο τύπος το πουλάει σύμφωνα με συναισθηματική αξία ενός θρυλικου αυτοκινήτου, σπάνιου κλπ κλπ όπως ανέφεραν πιο πάνω...

Και ρωτάω εγώ τώρα, πόσο καιρό βρίσκεται αυτό το αυτοκίνητο στο car? Που είναι αυτός ο μερακλής που το έχει καψουρα και θα τα σκάσει για να το πάρει κλπ? Ούτε ένας στους χιλιάδες που θέλουν να πάρουν 30αρι?

Πάνε αυτά είτε μας αρέσει είτε όχι... Αν θέλω να πουλήσω το αυτοκίνητο μου δεν θα το βάλω ποτέ για 12.000¤ γιατί απλώς θα το χαζευω στο car... Θα αποδεχτω ότι δεν θα βγάλω τα λεφτά μου αν θέλω να φύγει!

stef
17-06-16, 00:06
ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ...ΤΟΣΕΣ ΜΑΝΤΡΕΣ,ΤΟΙΧΟΙ,ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ!!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:



Εσύ προσέχεις, ο άλλος όμως με τίποτα...

stef
17-06-16, 00:09
Χρώμα, εσωτερικό & ζάντες απλά χαλια...
Σιγά μην δώσει κάποιος αυτά τα λεφτα....

dark knight
17-06-16, 00:20
πουληθηκε ε30 325 24v , με αρκετα εξτρα ,2 πορτο στα 2000,σημερα

DIMITr|S
17-06-16, 01:44
αυτα ειναι παρανομα αυτοκινητα...δν εχουν την ιδια αξια με αυτα στα οποια αναφερομαι εγω

Panagiotise46
17-06-16, 07:18
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7214407/

Ορίστε και ένα Μ3 που ο τύπος το πουλάει σύμφωνα με συναισθηματική αξία ενός θρυλικου αυτοκινήτου, σπάνιου κλπ κλπ όπως ανέφεραν πιο πάνω...

Και ρωτάω εγώ τώρα, πόσο καιρό βρίσκεται αυτό το αυτοκίνητο στο car? Που είναι αυτός ο μερακλής που το έχει καψουρα και θα τα σκάσει για να το πάρει κλπ? Ούτε ένας στους χιλιάδες που θέλουν να πάρουν 30αρι?

Πάνε αυτά είτε μας αρέσει είτε όχι... Αν θέλω να πουλήσω το αυτοκίνητο μου δεν θα το βάλω ποτέ για 12.000¤ γιατί απλώς θα το χαζευω στο car... Θα αποδεχτω ότι δεν θα βγάλω τα λεφτά μου αν θέλω να φύγει!

Προσωπική μου άποψη πάντα, είναι ότι αυτές οι τιμές είναι εξωπραγματικές.... (και για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το οποίο γνωρίζω καλά).

Αν είναι να έχει κάποιος τη διάθεση να δώσει τόσα χρήματα, καλύτερα να πάρει ένα κουφάρι Ε30 ή Ε36 με τα χαρτιά του νόμιμο και να το κάνει Μ3. Θα του πάει στα ίδια χρήμτα με τη διαφορά ότι θα το έχει φτιάξει όπως θέλει και θα γνωρίζει το αυτοκίνητό του από το μηδέν.

TSAF
17-06-16, 11:51
Διαβάζω εδώ και μέρες αυτά που γράφετε και έχετε δίκιο και οι δυο πλευρές.
Τα ανταλλακτικα για Ε30 δεν είναι ούτε εύκολα να τα βρεις ούτε και φθηνα πλέον και απορώ πως όλοι θεωρείτε ότι τα βρίσκουμε και στα περίπτερα. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.
Τα περισσότερα ανταλλακτικά είναι δυσεύρετα και πανάκριβα.
Τα αμάξια αυτά τείνουν να γίνουν συλλεκτικά και η τιμή τους είτε το θέλετε είτε όχι ανεβαίνει παγκοσμίως.
Αν κάποιος δεν έχει διάθεση να βάλει το χέρι βαθιά στην τσέπη του καλύτερα ας το αφήσει και ας πάει προς Ε36 όπου όντως ισχύει το "υπάρχουν ανταλλακτικά και στα περίπτερα" σε πολύ προσιτές τιμές.
Ακόμα και τζάμπα να πάρει κάποιος ένα Ε30 θα πρέπει να ρίξει πολλά λεφτά πάνω του για να το κάνει σωστό παιχνιδιάρικο και ότι άλλο έχει βάλει στο μυαλό σας ο μύθος που συντηρείται για το Ε30.
Το ποσό που θα πρέπει να πληρώσει είναι ανάλογο της γκ@υλας που έχει για το Ε30 και πιστέψτε με υπάρχουν πολλοί τέρμα γκ@υλωμένοι με το Ε30 που πληρώνουν πολλά ακόμα και σε εποχές κρίσης οπότε και διατηρούνται οι τιμές αυτές στα ανταλλακτικά του.
Γνώμη μου αν δεν είστε τρελλαμένοι με το Ε30 μην ασχοληθείτε καθόλου γιατί θα κουραστείτε γρήγορα και θα παρατήσετε το άθλημα.
Και για να κλείσω με την πιπίλα "κρίση έχουμε, είναι εξωπραγματικές οι τιμές για τέτοιες εποχές κτλ..." να σας πω ότι όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί ας πάει να πάρει κάνα Hyundai ή ΚΙΑ και να μην παραπονιέται.
Η γκ@υλα τα γούστα και οι μ@λ@κίες πληρώνονταν και θα πληρώνονται ακριβά.

:warriorsmiley: :thanks:

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ

m_power_lunatic
17-06-16, 13:18
To λαθος που κανουνε οι περισσοτεροι ειναι να εξισωνουνε τις τιμες Ευρωπης με αυτες της Ελλαδας.Η Ελλαδα ειναι χεωκοπημενη και η Αγγλια και η Γερμανια εχει μαζεψει ολο το χρημα της Ευρωπης με τρελους μισθους κτλ-κτλ.

Μην πατε μακρυα και μην μπερδευεστε,FOCUS RS MK1 στην Ελλαδα αξιζει ενα καλο γυρω στα 7 χιλ και το ιδιο αμαξι ακριβως με εξαγωγη Γερμανια πουλιεται ακριβως τα διπλα+.......

Να βγει καποιος να ζητησει για Ε30 απλο και ας εχει πανω τα εξτραδακια του και να ζητησει 8.000 ευρω να δω ποτε θα το πουλησει.Δεν......

Ρε παιδια,γνησια 2002ti και tii δεν πουλιουνται ποτε στην Ελλαδα και στο εξωτερικο τα κυνηγανε με το τουφεκι.

Το οτι θα πουληθει κατι εν τελει μετα απο 2 χρονια προφανως δεν ειναι ο κανονας την στιγμη που θα εχουνε πουληθει αλλα 50 σε πολυ χαμηλοτερη τιμη.

Δηλαδη ο βλακας που θα το χρυσοπληρωσει ειναι πιο εξυπνος απο τους αλλους 50 με δεδομενο οτι εχουνε και οι 51 την ιδια οικονομικη δυνατοτητα.Το γεγονος οτι ο αλλος εχει δις και καθονται και πληρωνει οτι του ερχεται στο κεφαλι δεν ειναι ο κανονας της αγορας.-

Δυο φορες το ιδιο αμαξι πουληθηκε 13.000 ευρω και καποιοι λεγανε οτι η τιμη του ητανε 18-20-25.000 ευρω,π@π@ρι@ μαντολες λεω εγω,η τιμη ητανε αυτη που εν τελει πουληθηκε (χωρις να το χαρισει προφανως).Το πρωτο μαθημα που μας ειπε οντας πρωτοετης στο πανεπιστημιο ο καθηγητης μας.

Βεβαια το γουστο του ο καθενας δεν του το υπαγορευουνε οι τριτοι αλλα δεν κανει και τον κανονα.Εξαρταται την αντιληψη του καθενος βεβαια για το αυτοκινητο,εγω για παραδειγμα οτιδηποτε εκτος απο αυτο που οριζει ο VIN number εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων το προσμετρω αρνητικα κατα την αγορα μου και βεβαια οσα σου κοστισε το αυτοκινητο δεν προκειται να τα παρεις πισω.

TSAF
17-06-16, 13:45
Γιαννη δεν ειναι ετσι γιατι τα καλα και σωστα αυτοκινητα αλλαζουνε χερια και το ξερεις και τις πιο πολλες φορες δεν εμφανιζονται καν στο car. Δεν ειναι θεμα βλακειας, αλλα ποσο θελει καποιος ενα συγκεκριμενο αυτοκινητο. Και εγω πουλαγα το σκαθαρι εδω και με επαιρνε ο καθε καημενος και μου ελεγε την μαλακια του. Το εβαλα εξω και εφυγε μεσα σε μια εβδομαδα. Και πιστεψε με οτι για συγκεκριμενα αυτοκινητα ε30 υπαρχει κοσμος που τα πληρωνει αρκετα. Βy the way γνησια 2002ti & tii που? Γιατι δεν γνωριζω καποιο ΓΝΗΣΙΟ παρα μονο βαφτισμενα!!!

LEONIDASKAL
17-06-16, 14:00
Και εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τα ακριβώς παραπάνω

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

m_power_lunatic
17-06-16, 14:46
Γιαννη δεν ειναι ετσι γιατι τα καλα και σωστα αυτοκινητα αλλαζουνε χερια και το ξερεις και τις πιο πολλες φορες δεν εμφανιζονται καν στο car. Δεν ειναι θεμα βλακειας, αλλα ποσο θελει καποιος ενα συγκεκριμενο αυτοκινητο. Και εγω πουλαγα το σκαθαρι εδω και με επαιρνε ο καθε καημενος και μου ελεγε την μαλακια του. Το εβαλα εξω και εφυγε μεσα σε μια εβδομαδα. Και πιστεψε με οτι για συγκεκριμενα αυτοκινητα ε30 υπαρχει κοσμος που τα πληρωνει αρκετα. Βy the way γνησια 2002ti & tii που? Γιατι δεν γνωριζω καποιο ΓΝΗΣΙΟ παρα μονο βαφτισμενα!!!

Ρε Μητσο αφού το λες μόνος σου,εξω το έδωσες όχι εδώ!!!!!!!!!

HLIAS - E36
17-06-16, 15:05
Ρε παιδιά ο ενδιαφερόμενος που βρίσκεται?

TSAF
17-06-16, 15:36
Ρε Μητσο αφού το λες μόνος σου,εξω το έδωσες όχι εδώ!!!!!!!!!

Τα ΒΜW εδω ομως και σε τιμη πραγματικα σωστη. Ασε το σκαθαρι εδω δεν εχει τετοιο κοινο για κανενα λογο. Anyway εμενα η γνωμη μου ειναι οτι για ολα υπαρχει ο αγοραστης. Απλα δεν θεωρω βλακα καποιον που πληρωνει για κατι που πραγματικα θελει. Anyway φροντισε να φτιαξεις κανα 30αρι να κανουμε και καμια ωραια βολτουλα. Τα παντα εχεις στο garage, προχωρα accordingly.

m_power_lunatic
17-06-16, 15:42
Ναι το βλακα ήτανε χάριν λόγου δεν θεωρώ κανέναν βλακα,απλα το τονισα παραπάνω.

Ναι κάτι θα φτιαξω προσεχώς,θα ανακατασκευασω κάποιο πιθανά.

TSAF
17-06-16, 15:56
Ελα φτιαξε ενα 30αρι ωραιο να τελειωνουμε. Μια χαρα ειναι και για everyday use. Εχτες Αθηνα - Θεσσαλονικη με Α/C on με την "γριουλα" και σταθερα στα 160. Μαλιστα στην Κατερινη σε ενα κατηφορικο κομματι στο κοντερ ειδαμε και 205, για 18αρι καλα ειναι πιστευω. Κανενα προβλημα απολυτως!!!

PetrosD
17-06-16, 18:29
Και παραπάνω έπρεπε να δεις.

m_power_lunatic
17-06-16, 18:37
Για να μην παρεξηγθω εγώ είμαι αυτός που χρόνια λέω ότι το καλό πληρώνεται και θα πληρωθεί κάποια στιγμή αλλά η ένσταση μου είναι σχετικά με την χώρα μας στην παρούσα κατάσταση.

Αν βάλεις αγγελία τώρα και πουλήσεις σε 3 χρόνια αυτό δεν είναι πώληση που ορίζει την αγορά,α ν κάποιος καταλάβει τι θέλω να πω με το τελευταιο νομίζω δεν θα με παρεξηγήσει.

Γενικά αυτό που εσύ θεωρεις χρυσάφι είναι σκουπίδι για τον άλλον και αντίστροφα,ενας κύριος πέρυσι μου είπε ότι για την Ε30 του ήθελε 7 χιλ ευρώ (320is μετατροπη έλεγε),το αμάξι φαινότανε εξαιρετικό με εξαίρεση το γεγονός ότι ο αριθμός πλαισίου ήτανε από τετραπορτο και αυτό ήτανε διπορτο.

Δεν ξέρουνε όλοι οι αγοραστές τί αγοράζουνε πραγματικά και αντίστοιχα δεν γνωρίζουνε όλοι οι πωλητές πόσο πραγματικά αξίζει αυτό που πουλάνε.

Αυτό το αμάξι για παράδειγμα κάποιοι θα το πλήρωναν στην Ελλαδα,στην Γερμανια είναι σκουπίδι σχεδόν.Η ελληνική πραγματικότητα στα αυτοκίνητα παλαιότερων ετών είναι εντελώς διαφορετική από την ευρωπαϊκή.

stef
17-06-16, 19:46
Μερικά παραδείγματα στο πόσο τα δίνουν εξωτερικό σχετικά με αυτό που λέει ο Γιάννης:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=224431177

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=222740385
(Πολύ ακριβό)

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=225600278

Εγώ με ένα τέτοιο είμαι ΟΚ

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=227999304

m_power_lunatic
17-06-16, 20:12
Ο Στεφανος βοηθησε τα μεγιστα με τα παραδειγματα που εβαλε και με εβγαλε απο τον κοπο,ευχαριστω Στεφανε!

Καταλαβε τι θελω να πω, φανταστείτε αυτα τα αυτακινητα στην Ελλαδα, πρωτον σχεδον δεν υπαρχουνε αντιστοιχα στην Ελλαδα και δευτερον αν υπηρχανε με αυτες τις τιμες θα πηγαινε το δουλεμα συννεφο.

DIMITr|S
17-06-16, 21:21
ενα ις γνησιο λοιπον με τα εξτρα π ανεφερα πιο πανω δν ειναι υπερβολη στα 7 οταν εξω πωλειται 10 γυμνο....
και οπως αυτο το ις δν ειναι ο κανονας αναμεσα στα ε30 ετσι και δν απευθυνεται στους κατα κανονα υποψηφιους αγοραστες.

m_power_lunatic
17-06-16, 21:28
Γνήσια is μέσα στο 2015 πουλήθηκανε με 3χιλ(3παρα κατι βασικά) και 5.5χιλ ευρώ,γνήσια ατρακαριστα και γενικά καθαρά αυτοκίνητα,μέλος μας πήρε is με ένα σκασμό έξτρα στα 5 και κατι και θεώρησε ότι του πιάσανε τον πισινό.

Ξαναλέμε όμως,βάζω αγγελία και περιμενω 3 χρονια δεν ειναι πώληση και κανόνας για Ελλαδα παντα έτσι;

DaywalkeR
17-06-16, 21:33
Ρε παιδιά μην επαναλαμβάνουμε συνέχεια το κρίση και κρίση, το καλό πληρώνεται παντού, όποιος δεν έχει λεφτά λόγω κρίσης απλά δεν αγοράζει τέτοιο αυτοκίνητο.
Κι εγώ θέλω να πάρω Ferrari αλλά δεν θα μου την χαρίσει κανένας ούτε θα μου την δώσει φθηνά λόγω κρίσης.

m_power_lunatic
17-06-16, 21:39
Παντού δεν πληρώνεται αν δεν υπάρχουνε λεφτα.

Το 320is στο car.gr ειναι σχεδόν 3 χρονια αγγελία,ειναι σπάνιο και σε συμπαθητική κατάσταση,που ειναι ο αγοραστής;;;

Το Μ3 Ε30 έστω αυτο που ειναι τέλος πάντων,συμπαθητικό σε σχέση με αλλά,που ειναι ο αγοραστής με 35χιλιαρικα;

Το καλο πληρώνεται παντα όπως λεω.....στο εξωτερικό οχι εδω πλέον,αυτο φωνάζω και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ βέβαια.

stef
17-06-16, 21:47
Γνήσια is μέσα στο 2015 πουλήθηκανε με 3χιλ(3παρα κατι βασικά) και 5.5χιλ ευρώ,γνήσια ατρακαριστα και γενικά καθαρά αυτοκίνητα,μέλος μας πήρε is με ένα σκασμό έξτρα στα 5 και κατι και θεώρησε ότι του πιάσανε τον πισινό.



Θέλω και εγώ!!!

m_power_lunatic
17-06-16, 21:52
Θα σου πω αν ακούσω κατι το ξέρω ότι κοιτας.

Στην Γερμανια ζητάνε 40-70χιλ για Μ3 Ε30 με βιβλια σέρβις,πλήρες ιστορικό,συντήρηση σε αντιπροσωπεία με αποδείξεις κτλ δυο-τρεις ιδιοκτήτες κτλ.

Τα ίδια ζητάνε και εδω μερικοί χωρίς τα αμάξια να ειναι αντίστοιχα-σαραβαλάκια και με μίσους μισθούς,δεν θα πουληθεί η θα πάρει καμία πενταετία και εάν.Απλα πραγματα ειναι δεν έχουμε να χωρίσουμε κατι.

m_power_lunatic
17-06-16, 22:04
Να συμπληρώσω και να κλείσω σχετικά με την άποψη μου που ειναι σταθερή διαχρονικά,τα ελληνικά αν πανε έξω όπως προείπα πιο πανω δεν πιάνουνε ούτε τα μισα εκτός εξαιρέσεων (γι τα Μ3 Ε30 ειδικά οχι όλα τα αμαξια).

PetrosD
17-06-16, 22:36
Γνήσια is μέσα στο 2015 πουλήθηκανε με 3χιλ(3παρα κατι βασικά) και 5.5χιλ ευρώ,γνήσια ατρακαριστα και γενικά καθαρά αυτοκίνητα,μέλος μας πήρε is με ένα σκασμό έξτρα στα 5 και κατι και θεώρησε ότι του πιάσανε τον πισινό.

Να διευκρινήσεις ότι μιλάς για 318is, έτσι δεν είναι; Και όχι για 320is.

m_power_lunatic
17-06-16, 23:26
Ναι Πέτρο ακριβώς,ήτανε στο car.gr τα αυτοκίνητα δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου,ένα κόκκινο και ένα λευκό.Πουληθηκε και μαύρο γνήσιο is με αλλαγμένο άριθ.πλαισιου με μικρότερο λόγω παράνομης εισαγωγής απο το εξωτερικό με πολλα έξτρα απο Μ3 Ε30,στα 3-4χιλ αν θυμάμαι καλα.

stef
17-06-16, 23:34
320is δύσκολα να βρεθεί Ελλάδα... Μην πω πιο δύσκολα και από Μ3 Ε30...

tokiko
20-06-16, 16:33
Ένας βασικός παράγοντας στις αυξημένες τιμές των οχημάτων που αναφέρατε από Γερμανία, παλιά (γνωστό πλέον στους περισσότερους) χρησιμοποιούσαν αλάτι για τα χιόνια σε όλους τους δρόμους μέχρι και στα πεζοδρόμια το οποίο πλέον έχει αντικατασταθεί με ψιλό χαλικάκι, είναι πολύ δύσκολο να βρεις 'καθαρά' αυτοκίνητα ίδιας χρονολογίας χωρίς σάπια στη Γερμανία. Γιαυτό οι τιμές ανεβαίνουν κάθε χρόνο για αυτά τα 'διαμάντια' επηρεάζοντας και αυτούς που ίσως να έχουν το ίδιο αμάξι αλλά σε πολύ χειρότερη κατάσταση...

Σε όποιο ξένο φόρουμ και αν παρακολουθήσετε μια ανακατασκευή συγκεκριμένα Γερμανικών οχημάτων BMW, Porsche κλπ τα σάπια τμήματα που πρέπει να επιδιορθωθούν είναι τουλάχιστον τα διπλάσια στις περισσότερες φορές σε σχέση με ένα που κυκλοφορούσε Ελλάδα.

TSAF
21-06-16, 13:07
Και παραπάνω έπρεπε να δεις.

για cabrio φορτωμενο, με Α/C, 38+ εξω και με 17αρια καλα ειναι νομιζω, εχει και 162Κ στην πλατη η γιαγια.

m_power_lunatic
21-06-16, 22:21
Το αμαξι αυτο το πουλαγε ο ιδιωτης αν δεν κανω λαθος-ειμαι σχεδον σιγουρος για λιγοτερα απο 1000 ευρω,το θυμαμαι γιατι ειναι pro-facelift με τους σιδερενιους προφυλαχτηρες ή ''σιδερενιο'' οπως τα λεω εγω και ειναι σε χρωμα που μου αρεσει και με αγαπημενη ζαντουλα και σκεφτομουνα επειδη ητανε πολυ φθηνο να το αγοραζα.

Τι μεσολαβησε και πηγε στα 2.500 ευρω........κανεις δεν ξερει.Εν τω μεταξυ για το ατρακαριστο αν δεν δω στην κορυφη τα μπροστινα φτερα (δεν φαινεται απο την φωτο) δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι 100% ατρακαριστο.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8236239/

m_power_lunatic
21-06-16, 22:25
Ένας βασικός παράγοντας στις αυξημένες τιμές των οχημάτων που αναφέρατε από Γερμανία, παλιά (γνωστό πλέον στους περισσότερους) χρησιμοποιούσαν αλάτι για τα χιόνια σε όλους τους δρόμους μέχρι και στα πεζοδρόμια το οποίο πλέον έχει αντικατασταθεί με ψιλό χαλικάκι, είναι πολύ δύσκολο να βρεις 'καθαρά' αυτοκίνητα ίδιας χρονολογίας χωρίς σάπια στη Γερμανία. Γιαυτό οι τιμές ανεβαίνουν κάθε χρόνο για αυτά τα 'διαμάντια' επηρεάζοντας και αυτούς που ίσως να έχουν το ίδιο αμάξι αλλά σε πολύ χειρότερη κατάσταση...

Σε όποιο ξένο φόρουμ και αν παρακολουθήσετε μια ανακατασκευή συγκεκριμένα Γερμανικών οχημάτων BMW, Porsche κλπ τα σάπια τμήματα που πρέπει να επιδιορθωθούν είναι τουλάχιστον τα διπλάσια στις περισσότερες φορές σε σχέση με ένα που κυκλοφορούσε Ελλάδα.

Αυτο εινα αληθεια εννοειται αλλα το προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι δεν υπαρχει ιστορικο των αυτοκινητων,εχουνε αλλαξει απειρα χερια και το βασικοτερο απο ολα τα περισσοτερα σε πολυ μεγαλο βαθμο εχουνε προβλημα νομιμοτητας με παραποιημενους αριθμους πλαισιων και αδειες κατι το οποιο τα καθιστα σχεδον αχρηστα ειδικα αν το αναφερεις σε καποιον ανθρωπο του εξωτερικου μιας και αυτο (η αδεια,ο αριθμος πλαισιου) ειναι που δινει την αξια στο αυτοκινητο αρχικα και μετα η συνολικη κατασταση.

Panagiotise46
23-06-16, 15:57
Μιας και το topic είναι Ε30 ή Ε36, θεωρώ ότι αυτό το video θα βοηθήσει στην επιλογή.....


https://www.youtube.com/watch?v=adU1V9aiZqM