PDA

Επιστροφή στο Forum : αποριες για μετατροπη



manos
23-05-10, 19:36
λοιπον μετα απο καποια μαζεματα που εκανα στο αμαξι μου(βαψιμο
ζαντων,αλλαγη ουρανου,τοποθετηση εργοστασιακων door panel μιας και η καθε
πορτα ειχε 3 12ιντζα:thumbsdown: απο τον προηγουμενο κατοχο!)εχω αρχισει και ψαχνω να βρω μετατροπη απο m3 evo 3.2!κοιταζω και για τροπετο και για ολοκληρο αυτοκινητο.κατ'αρχην θελω να μου πει οποιος γνωριζει ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω αν τυχον παρω ολοκληρο το αυτοκινητο εδω απο ελλαδα με ξενες πινακιδες.ας πουμε δηλαδη πως το παιρνω,βγαζω οτι χρειαζομαι απο πανω.μετα τι γινεται με πινακιδες,αμαξωμα κτλ?επισης θελω να μου προτεινετε καποιον μηχανικο γνωστη bmw και προσητο στις τιμες εννοειται που εκτος απο service κι οτιδηποτε αλλες μικροεπισκευες θα χρειαστω να μπορει να αναλαβει και την μετατροπη του αυτοκινητου.δυστηχως εκει που πηγαινα εγω δεν εχω τις καλυτερες εμπειριες και δεν θελω να ξαναμπλεξω!εχω ακουσει για 2 παιδια καπου στα βορεια προαστεια οτι ειναι πολυ καλοι,νομιζω δεν επιτρεπεται να πω ονοματα για λογους διαφημησης και γι αυτο περιμενω πμ σ αυτο το ερωτημα.:thanks:

BILL007
23-05-10, 21:33
εχω ακουσει για 2 παιδια καπου στα βορεια προαστεια οτι ειναι πολυ καλοι,νομιζω δεν επιτρεπεται να πω ονοματα για λογους διαφημησης και γι αυτο περιμενω πμ σ αυτο το ερωτημα.:thanks:

Φίλε μου η δυσφήμιση απαγορεύεται στο χώρο μας.
Η διαφήμιση απο εμπειρία μέλους επιτρέπεται...thumb

Επίσης πες μας για τι αμάξι μιλάς?Ε21?Ε30?Ε36?

m-power_01
23-05-10, 21:34
Τα μηχανικα που θα βγαλεις τα πουλας! Την λαμαρινα που θα σου μεινει, ή την πουλα και αυτη ή την κρατας για ανταλλακτικα! Με τις πινακιδες δεν εχεις θεμα...μιας και στα περισσοτερα ευρωπαικα κρατη δεν χρειαζεται να τις επιστρεψεις!

850 CSI
23-05-10, 21:37
λοιπον μετα απο καποια μαζεματα που εκανα στο αμαξι μου(βαψιμο
ζαντων,αλλαγη ουρανου,τοποθετηση εργοστασιακων door panel μιας και η καθε
πορτα ειχε 3 12ιντζα:thumbsdown: απο τον προηγουμενο κατοχο!)εχω αρχισει και ψαχνω να βρω μετατροπη απο m3 evo 3.2!κοιταζω και για τροπετο και για ολοκληρο αυτοκινητο.κατ'αρχην θελω να μου πει οποιος γνωριζει ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω αν τυχον παρω ολοκληρο το αυτοκινητο εδω απο ελλαδα με ξενες πινακιδες.ας πουμε δηλαδη πως το παιρνω,βγαζω οτι χρειαζομαι απο πανω.μετα τι γινεται με πινακιδες,αμαξωμα κτλ?επισης θελω να μου προτεινετε καποιον μηχανικο γνωστη bmw και προσητο στις τιμες εννοειται που εκτος απο service κι οτιδηποτε αλλες μικροεπισκευες θα χρειαστω να μπορει να αναλαβει και την μετατροπη του αυτοκινητου.δυστηχως εκει που πηγαινα εγω δεν εχω τις καλυτερες εμπειριες και δεν θελω να ξαναμπλεξω!εχω ακουσει για 2 παιδια καπου στα βορεια προαστεια οτι ειναι πολυ καλοι,νομιζω δεν επιτρεπεται να πω ονοματα για λογους διαφημησης και γι αυτο περιμενω πμ σ αυτο το ερωτημα.:thanks:
αν ησουν Θεσ/κη ειναι γεματο ειδικους για μετατροπη σε Μ3 και πολυ καλες τιμες,,,,,αλλα η ιδεα σου να φερεις αμαξι απο γερμανια και να το μεταφερεις στο αμαξωμα με ελλ.πινακιδες τη βλεπω πολυ φινα το καλυτερο που εχεις να κανεις.

manos
23-05-10, 21:45
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.bill007 μιλαω για ε36 κουπε.ψαχνω τωρα μερες για να βρω κατι καλο αλλα δυστηχως κυκλοφορει πολυ σαβουρα.θελω να βρω ενα σωστο μοτερακι να βαλω πανω για να μην τρεχω μετα.αν ξερετε κατι η εχετε ακουσει κατι και σ αυτο το θεμα δεχτες οι γνωμες σας...

Stamatis
23-05-10, 21:51
Γιατρό και μηχανικό δεν συστήνω ποτέ, οπότε δεν έχω να πώ κάτι για το που να πας.
Οπως λέει και ο 850 παραπάνω, η καλύτερη λύση είναι το Γερμανικό για φουλ μετατροπή στο δικό σου.
(και θα πουλησεις και αρκετά πράγματα που θα περισέψουν)

manos
23-05-10, 22:22
σιγουρα αυτη ειναι η καλυτερη λυση...απλα επειδη το αμαξι μου και look m εχει και σαλονι μ3 εχει το σκεφτομαι να παρω ολοκληρο το αυτοκινητο και να καθομαι μετα να ψαχνω αγοραστες.η διαφορα τροπετου και ολοκληρου του αυτοκινητου ειναι περιπου στα 2 χιλιαρικα.σιγουρα ομως τα μισα και παραπανω θα τα βγαλω μονο απο το σαλονι οποτε μια η αλλη...ας βρω εγω σωστο μοτερακι και το παιρνω ολο το αυτοκινητο.πειτε ομως ρε παιδια κανεναν καλο μαστορα να απευθηνθω!!

manos
24-05-10, 20:07
ξερει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για 2 αδερφια αν δεν κανω λαθος καπου στον αγιο στεφανο οι οποιοι απο οτι εχω μαθει ειναι και πολυ καλοι στην δουλεια τους?

BILL007
24-05-10, 20:46
ξερει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για 2 αδερφια αν δεν κανω λαθος καπου στον αγιο στεφανο οι οποιοι απο οτι εχω μαθει ειναι και πολυ καλοι στην δουλεια τους?

Στείλε φίλε μου ένα pm στον Stefanos_cool (https://www.bmwfans.gr/forum/member.php?u=2)και θα σου πεί...thumb

Skyline_IS
24-05-10, 20:56
Μιας και το ανεφερε ο συνφορουμιτης,αν θελω να φερω ολοκληρο αυτοκινητο απο γερμανια για ανταλακτικα τι διαδικασια απαιτει?Εννοω οτι θα πρεπει να κοπει οπωσδηποτε για να ερθει ως ανταλλακτικα?Τελωνειο θα πληρωσω?

Stamatis
24-05-10, 21:21
Μιας και το ανεφερε ο συνφορουμιτης,αν θελω να φερω ολοκληρο αυτοκινητο απο γερμανια για ανταλακτικα τι διαδικασια απαιτει?Εννοω οτι θα πρεπει να κοπει οπωσδηποτε για να ερθει ως ανταλλακτικα?Τελωνειο θα πληρωσω?

Ausfuhrkennzeichen

και έρχεται σε ένα κομμάτι.

(στα όρια της νομιμότητας - ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ)

manos
24-05-10, 21:34
παντως υπαρχουν και εδω στην αθηνα πολλα αυτοκινητα με γερμανικες πινακιδες τα οποια δινονται για ανταλλακτικα...και η τιμη τους ειναι σχεδον ιδια μ αυτα που θα δωσεις εσυ για να το φερεις απο γερμανια μονος σου εκτος κι αν εχεις καποιον γνωστο πανω που να ασχολειται με αυτα..

///M Arios
25-05-10, 01:13
Μιας και το ανεφερε ο συνφορουμιτης,αν θελω να φερω ολοκληρο αυτοκινητο απο γερμανια για ανταλακτικα τι διαδικασια απαιτει?Εννοω οτι θα πρεπει να κοπει οπωσδηποτε για να ερθει ως ανταλλακτικα?Τελωνειο θα πληρωσω?

Arxika prepei na exeis kapoio gnosto stin germania gia na sou brei to autokinito!!! meta dn xreiazete na kopei erxete olokliro alla xwris pinakides kai thewreite "antikeimeno" gia na min pliroseis telonio klp.... ;)

m-power_01
25-05-10, 01:21
Arxika prepei na exeis kapoio gnosto stin germania gia na sou brei to autokinito!!! meta dn xreiazete na kopei erxete olokliro alla xwris pinakides kai thewreite "antikeimeno" gia na min pliroseis telonio klp.... ;)

Ετσι ακριβως...αλλα γραφε με ελληνικους χαρακτηρες σε παρακαλω!

Skyline_IS
25-05-10, 22:41
Ausfuhrkennzeichen

και έρχεται σε ένα κομμάτι.

(στα όρια της νομιμότητας - ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ)

στην εικονα που παραθετεις φιλε snoopy ειναι η προσωρινες πινακιδες σωστα?

Στην γερμανια εχω συγγενεις κλπ δεν ειναι εκει το προβλημα..Απλα δεν γνωριζω τι διαδικασιες χρειαζονται για να ερθει ως ενιαιο κομματι..

BILL007
25-05-10, 22:47
Βγάζεις τις λεγόμενες "τσολ" που είναι γερμανικές πινακίδες για 1 μήνα (αν θυμάμαι καλά) και το φέρνεις το αμάξι...

Το θέμα είναι όταν μπαίνεις στην Ελλάδα να αποφύγεις το τελωνείο...
Δεν είναι τόσο εύκολο!
Αν σε σταματήσει το τελωνείο δεν το βάζεις σαν αντικείμενο ή για ανταλλακτικά εκτός και αν έχει τεράστια ζημιά,παρά σε παραπέμπουν για εκτελωνισμο με το έτσι θέλω...Κοινώς το έχασες το αμάξι...

Για να το βάλεις ολόκληρο λοιπόν στη χώρα πρέπει να το οδηγεί κάποιος που είναι Γερμανός υπήκοος...Τουλάχιστον για να περάσεις το τελωνείο...ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΕΙΣΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ!
Μετά το παίρνεις ολόκληρο και το κάνεις κομματάκια με την ησυχία σου...;)

katsaraios
25-05-10, 23:19
παντως υπαρχουν και εδω στην αθηνα πολλα αυτοκινητα με γερμανικες πινακιδες τα οποια δινονται για ανταλλακτικα...και η τιμη τους ειναι σχεδον ιδια μ αυτα που θα δωσεις εσυ για να το φερεις απο γερμανια μονος σου εκτος κι αν εχεις καποιον γνωστο πανω που να ασχολειται με αυτα..
η πιο σωστη λυση ,υπαρχουν πια αρκετα ετοιμα εδω

Μιας και το ανεφερε ο συνφορουμιτης,αν θελω να φερω ολοκληρο αυτοκινητο απο γερμανια για ανταλακτικα τι διαδικασια απαιτει?Εννοω οτι θα πρεπει να κοπει οπωσδηποτε για να ερθει ως ανταλλακτικα?Τελωνειο θα πληρωσω?

Arxika prepei na exeis kapoio gnosto stin germania gia na sou brei to autokinito!!! meta dn xreiazete na kopei erxete olokliro alla xwris pinakides kai thewreite "antikeimeno" gia na min pliroseis telonio klp.... ;)
και η σωστη απαντηση,χωρις πινακιδες ουτε τσολ νουμερα καθως μετα πρεπει να παρεις ΔΑΟ και να πας για χαρατσι οεο.

m-power_01
26-05-10, 02:59
Ουτε πινακιδες ουτε τιποτα!!! Στην νταλικα φορτωνεται και ερχεται Ελλαδα! Η νταλικα στο φερνει σπιτι σου! Τελωνειο πας μονο αν θες να βγαλεις πινακιδες!

manos
05-06-10, 01:14
Λοιπον επανερχομαι στο θεμα μιας και ολες αυτες τις μερες ειμαι στην αναζητηση για το καταλληλο μοτερ.καποιοι φροντησαν να με φουντωσουν και κοιταζω μηπως βαλω μ5 απο ε34!θελει βεβαια περισσοτερη δουλεια απο ενα μ3 ε36 αλλα τρελα ειναι αυτη και αν μας μπει κατι στο κεφαλι μας δεν φευγει ευκολα.πηγα σημερα με τον ξαδερφο μου(panos 316t)να δουμε ενα γνησιο μ3 με αγγλικες πινακιδες.το αυτοκινητο ειναι δεξιοτιμονο αν και δεν ειναι κατι δυσκολο νομιζω στο να τοποθετηθει η πλεξουδα του στο δικο μου.εχει 91000 μιλια αλλα φαινεται πολυ προσεγμενο!ειναι αρκετα τα χιλιομετρα ομως και με προβληματισε καπως αυτο!σε βολτα που πηγαμε ο τυπος δεν το ανοιξε πανω απο 4500-5000 στροφες και δεν μπορεσαμε να καταλαβουμε πολλα πραγματα.απο ροπη φαινοταν οτι ειχε μπολικι παντως!λεω την δευτερα να το παω σε καποιον αντιπρωσοπο να το ανεβασουμε στο διαγνωστικο για να δω αν ειναι ολα οκ...αρκει να βρω καποιον που να εχει ορεξη στο να το σκαλισει γτ λιγο πολυ ολοι ξερουμε την κατασταση σε καποιες αντιπρωσοπειες!το βαζουν στο διαγνωστικο βλεπουν την μνημη του εγκεφαλου οτι ειναι οκ απο βλαβες και σου λενε μια χαρα ειναι το αμαξι!

Stunt Mike
05-06-10, 02:15
Φιλε καιγομαι κι εγω για την απαντηση στο θεμα αν μπαινει η πλεξουδα απ'το δεξιοτιμονο στο δικο μας!Εχω ενα 328 Ε36 και φερνω τωρα ολοκληρο Μ3 3.2 για μενα δεξιοτιμονο ομως.Για μαθε μην την πατησουμε....

manos
05-06-10, 02:20
νομιζω μπαινει σιγουρα...γυρναει η πλεξουδα αναποδα και ολα κομπλε.πρεπει ομως να το κατεχει και ο μαστορας!

Christos 330
05-06-10, 11:07
To ιδιο ακριβος καναμε στον M-sak περυσι . . .

Φεραμε ενα Ε36 328 το ξηλωσε ο αδερφος μου και περασε τα παντα επανω στο δικο του...

Μαλιστα ηταν τοσο τυχερος που ειχε μεχρι και μπλοκε το 328 που φεραμε . . .

Η καλυτερη δουλεια ειναι αυτο που σκεφτεσαι ενα Μ3 απο Γερμανια και θα γινει το

δικο σου σαν μαμα μιας και θα μπουν επανω ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!

Με το καλο φιλε μου . . .

Οσον αφορα τις τιμες μην φοβασαι ειδικα εδω Θεσσαλονικη ειναι σε λογικα πλαισια . . .

manos
05-06-10, 11:27
ετσι οπως τα λες ειναι με την μονη διαφορα οτι το αμαξι ειναι απο αγγλια...ειναι γνησιο μ3 τελειως μαμα...κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι το καπακι του μοτερ ειχε μια μικρη διαβρωση σε μερικα σημεια.σε τι μπορει να οφειλεται αυτο?

manos
07-06-10, 18:20
το αμαξι πηγε σημερα στον μηχανικο τελικα για ελεγχο και οχι σε αντιπρωσοπεια...το εψαξε το εβαλε σε διαγνωστικο και για να μην πολυλογω ολα μια χαρα μου ειπε...το μονο παραπτωμα να το πω ετσι ειναι οτι ακουγεται η καδενα λιγο,πραγμα το οποιο ειναι φυσιολογικο μου λεει λογω των χιλιομετρων(140000 χμ)και δεν εχει την αρχικη πιεση λαδιου.βανος και αλλα που με ενδιεφεραν περισσοτερο δουλευουν ρολοι.αυριο θα του πω την τελικη μου αποφαση μιας και εχω στο μυαλο μου και ενα τροπετο που δινει ενας τυπος και ισχυριζεται οτι εχει 58000 χμ!!!ζηταει 7000 με ολα οσα χρειαζονται για την μετατροπη.και εδω ειναι το διλλημα τωρα...αν οντως ισχυουν τα χμ μιλαμε για καινουργιο μοτερακι!αναιβαινει ψηλα ομως το κοστος!ενω το αυτοκινητο το παιρνω με 6500 και πραγματα οπως σαλονι m και look m φευγουν σχετικα ευκολα μιας κι εγω τα εχω αυτα και βγαινουν καποια σπασμενα!καμια γνωμη ρε κοπέλια?

m-power_01
07-06-10, 18:48
Θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα να αγοραζεις ολοκληρο αυτοκινητο! Το οδηγεις το βλεπεις το ακους! Ενω το τροπετο ειναι τροπετο! Επισης θεωρω την τιμη του εξτρα τσιμπημενη!

kplc16
07-06-10, 18:51
Φιλε καιγομαι κι εγω για την απαντηση στο θεμα αν μπαινει η πλεξουδα απ'το δεξιοτιμονο στο δικο μας!Εχω ενα 328 Ε36 και φερνω τωρα ολοκληρο Μ3 3.2 για μενα δεξιοτιμονο ομως.Για μαθε μην την πατησουμε....

βλεπω δε κρατιεσαι

manos
07-06-10, 19:16
οντως η καλυτερη λυση ειναι να αγορασεις ολοκληρο το αυτοκινητο μιας και οτι σου χρειαστει υπαρχει πανω σ αυτο!η τιμη του τροπετου ειναι τσιμπημενη αλλα αν ισχυουν τα χμ ισως και να αξιζει τον κοπο!

manos
07-06-10, 19:16
βλεπω δε κρατιεσαι

καθολου ομως!

BILL007
07-06-10, 19:21
1)Θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα να αγοραζεις ολοκληρο αυτοκινητο! Το οδηγεις το βλεπεις το ακους!
2)Ενω το τροπετο ειναι τροπετο!
3)Επισης θεωρω την τιμη του εξτρα τσιμπημενη!

+10000000000 Kαι στα 3!

manos
07-06-10, 19:33
να σημειωσω οτι στην περιπτωση του τροπετου το αυτοκινητο ειναι ολοκληρο και αν του πω το οκ τοτε θα το κοψει να μου δωσει οτι χρειαζεται.βολτα δεν νομιζω να μπορει να βγει μιας και πρεπει να εχει δωσει σαλονι τιμονι κ.α για ανταλλακτικα.απλα περνει μπροστα!

Stunt Mike
07-06-10, 19:57
βλεπω δε κρατιεσαι

Με τιποτα ομως!!!Περιμενω ανυπομονα το e-mail με τις φωτο απ'το οχημα μου!Σημερα εμαθα οτι η πλεξουδα μπαινει ανετα καθως οι ασφαλειοθηκες και η εισοδος της πλεξουδας ειναι απ'την ιδια μερια σε ολα ανεξαιρετως θεσης τιμονιου.Το μονο που ειναι αναποδα ειναι η τρομπα φρενων που κραταω την δικια μου....Προβλεπω συντομα να βαζω αγγελια τα πραγματα απ'το 28αρι μου! Οσοι πιστοι εις εναν εξακυλινδρο θεο,προσελθετε!!

NickE60
07-06-10, 21:25
Γιατρό και μηχανικό δεν συστήνω ποτέ...

Πολύ σωστός!! Τα καλά τα κρατάμε για εμάς... και δεν έχουμε και ευθύνη για τους άλλους :original: thumb

manos
08-06-10, 15:51
ηρθε η ωρα να τελειωσει το θρεντ <<αποριες για μετατροπη>> και να ξεκινησει καινουργιο με θεμα ε36 προτζεκτ!!!αγοραστηκε ολοκληρο το αυτοκινητο τελικα και απο αυριο ξεκιναμε σιγα σιγα!αντε και καλη επιτυχια!!!

deepBLUE
08-06-10, 16:47
Τα παιδια που λες στον Αγ Στεφανο ειναι μια χαρα και ακουγονται πολυ καλα λογια !!

Panos 316T
09-06-10, 12:52
καλοκούμπωτο!!!:original:

άντε με το καλό ...thumb

θέλουμε νέο thread με φώτος και παρελκόμενα...


υγ:και που σαι μικρέ ...μη με λοξοκοιτάζεις ...σε βλέπω...:th_Laie_67-1:

Apostolos
09-06-10, 12:56
ηρθε η ωρα να τελειωσει το θρεντ <<αποριες για μετατροπη>> και να ξεκινησει καινουργιο με θεμα ε36 προτζεκτ!!!αγοραστηκε ολοκληρο το αυτοκινητο τελικα και απο αυριο ξεκιναμε σιγα σιγα!αντε και καλη επιτυχια!!!

Άντε με το καλό Μάνο, εύχομαι όλα να πάνε καλά thumb. Ανέβασε καμιά φώτο να γουστάρουμε κατά τη διάρκεια της μετατροπής!!

Panos 316T
09-06-10, 13:52
που να βλέπατε το Μ3 που ήρθε από την Αγγλία οδικώς για "σφάξιμο"...
χαρακώθηκα , μιλάμε για γνήσιο δεξιοτίμονο και αυτό το περίεργο το χρωματάκι σε μπλε σιέλ...

manos
09-06-10, 14:57
που να βλέπατε το Μ3 που ήρθε από την Αγγλία οδικώς για "σφάξιμο"...
χαρακώθηκα , μιλάμε για γνήσιο δεξιοτίμονο και αυτό το περίεργο το χρωματάκι σε μπλε σιέλ...

κι εγω το λυπαμαι ρε γαμωτο...τι να κανουμε ομως θα το θυσιασουμε για την μετατροπη!και ο μαστορας το ιδιο ακριβως μου ειπε!!δεν μου κανει καρδια λεει να το γδυσω!μακαρι να ηταν αλλιως τα πραγματα εδω στο ελλαδα οσον αφορα την διαδικασια για την εκδοση πινακιδων και η μονη μετατροπη που θα εκανα θα ηταν να γινει αριστεροτιμονο!!!

Stunt Mike
09-06-10, 16:01
Αντε καλοριζικο!!3.2 ειναι??Μανο μολις το φτιαξετε θελω να μιλησουμε για το τι θεματακια αντιμετωπισατε λογω του οτι ειναι δεξιοτιμονο.....στειλε μου το τηλεφωνο σου με ΠΜ να σε ρωτησω αν θες...

manos
09-06-10, 19:25
ευχαριστω φιλε μου...ναι 3.2 ειναι!εχει μερικα θεματακια αλλα οχι τιποτα σπουδαιο.θα μιλησουμε στο τηλ να τα πουμε καλυτερα...