PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε30] Φτυνει λαδια...



Jimmakoss e30
23-05-10, 13:21
Στην αρχη νομιζα οτι δεν ειναι κατι σοβαρο, κατα τα λογια του μαστορα ειναι υγρασια που βγαινει οταν ειναι κρυο. Με τον καιρο ομως παρατηρησα οτι και να ζεσταθει φτυνει παλι και αφηνει και σημαδι. Τωρα τελευταια νοιωθω οτι κατι δεν ακουγεται καλα μετα τις 4000 στροφες και εχω και μια ασταθεια στο ρελαντι. Απο θερμοκρασιες δεν ειναι σταθερο αλλα ποτε δεν περναει την μεση. Επισης τα νερα ειναι νορμαλ και δεν φαινεται να περναει λαδι.
Εχω σκεφτει τα παντα αλλα με φοβιζει οτι πρεπει να ανοιξω καπακι φλατζες..
Τι λετε?

giannis_compact
23-05-10, 13:44
Και μενα ακριβως αυτο με φοβιζει οτι πρεπει να αλλαξεις φιλε μου...

m-power_01
23-05-10, 13:44
Δεν μας ειπες ομως απο που φτυνει λαδι???

Jimmakoss e30
23-05-10, 16:56
Απο τη εξατμιση φτυνει καθε φορα που παταω γκαζι. Αν μπερδευε νερο με λαδι δεν θα το εβλεπα στο παγουρακι του ψυγειου? Η ειναι νωρις ακομα και καποια στιγμη θα το βγαλει?

paganis
23-05-10, 18:08
μαλλον, φθορα στους κυλινδρους δειχνει αυτο...ή εστω ελατηρια πιστονιων...οπως και να χει θελει προσοχη!

NickE60
23-05-10, 18:17
μαλλον, φθορα στους κυλινδρους δειχνει αυτο...ή εστω ελατηρια πιστονιων...οπως και να χει θελει προσοχη!

ή κάποια από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων στην εξαγωγή "δεν υπάρχουν" καθόλου.....

oldcarskickass
23-05-10, 20:13
Είσαι σίγουρος ότι φτύνει λάδι από την εξάτμιση;;;

Γιατί για να φτάσει λάδι μέχρι την εξάτμιση πρέπει να περάσει από τους κυλίνδρους άρα να καεί, άρα να βγει από την εξάτμιση ως ΑΤΜΟΣ, όχι υγρό.

Δεν υπάρχει περίπτωση.

Κατά 99% είναι υγροποιημένα καυσαέρια.

*Άχρηστη πληροφορία.

Τα υγραέρια περιέχουν υδρατμούς, και για να φτάσουν σε σημείο υγροποίησης πρέπει να είναι κάτω από το σημείο δρόσου τους. Συνήθως μαζεύονται στο τελικό καζανάκι και σε κανένα πάτημα δυνατό τα φτύνει έξω με τη μορφή νερού.

Αν ΔΕΝ γίνει αυτό ίσως μαζεύονται εκεί για μέρες και μόλις το βάζεις μπροστά αρχίζει να τα φτύνει.

Μην ανησυχεις ΔΕΝ παίζει να είναι λάδι, γιατί για να φτάσει να βγαίνει ΥΓΡΟ λάδι από την εξάτμιση οι φλάτζες θα ήταν το τελευταίο που θα σε απασχολούσε.

850 CSI
23-05-10, 21:27
Στην αρχη νομιζα οτι δεν ειναι κατι σοβαρο, κατα τα λογια του μαστορα ειναι υγρασια που βγαινει οταν ειναι κρυο. Με τον καιρο ομως παρατηρησα οτι και να ζεσταθει φτυνει παλι και αφηνει και σημαδι. Τωρα τελευταια νοιωθω οτι κατι δεν ακουγεται καλα μετα τις 4000 στροφες και εχω και μια ασταθεια στο ρελαντι. Απο θερμοκρασιες δεν ειναι σταθερο αλλα ποτε δεν περναει την μεση. Επισης τα νερα ειναι νορμαλ και δεν φαινεται να περναει λαδι.
Εχω σκεφτει τα παντα αλλα με φοβιζει οτι πρεπει να ανοιξω καπακι φλατζες..
Τι λετε?

Λαθος δεν πρεπει να ανοίξεις να βγαλεις φλαντζα κεφαλης. Γιατι δεν δοκιμαζεις με το ενισχυτικό το MotorΚote ,να δεις τι θα δείξει??? θα στρωσει??

Fad3In
24-05-10, 16:09
Στην αρχη νομιζα οτι δεν ειναι κατι σοβαρο, κατα τα λογια του μαστορα ειναι υγρασια που βγαινει οταν ειναι κρυο. Με τον καιρο ομως παρατηρησα οτι και να ζεσταθει φτυνει παλι και αφηνει και σημαδι. Τωρα τελευταια νοιωθω οτι κατι δεν ακουγεται καλα μετα τις 4000 στροφες και εχω και μια ασταθεια στο ρελαντι. Απο θερμοκρασιες δεν ειναι σταθερο αλλα ποτε δεν περναει την μεση. Επισης τα νερα ειναι νορμαλ και δεν φαινεται να περναει λαδι.
Εχω σκεφτει τα παντα αλλα με φοβιζει οτι πρεπει να ανοιξω καπακι φλατζες..
Τι λετε?

Συμφωνω με oldcarskickass για το θεμα λαδι...thumb
Τεχνικα ειναι πολυ δυσκολο να περασει ετσι χυμα λαδι ως και εξατμιση!
Επισης το θεμα φλατζας θα σου δινε εστω και λιγο τσιμπημενες (προς τα πανω) θερμοκρασιες ειδικα σε αρχικα σταδια και θα χειροτερευε σταδιακα αναλογα την ζημια/φθορα και τον τροπο χρησης του αυτοκινητου.

Το αντιτριβικο MotorΚote που σου προτεινει ο συμφορουμιτης παραπανω κανει δουλεια και προτεινεται και προσφερει τα εξης:

Μείωση τριβής, θορύβου και θερμοκρασίας.
Μείωση φθοράς & κατανάλωσης.
Μείωση κόστους συντήρησης – επισκευής.
Μείωση ρύπων καυσαερίου.
Προστασία του κινητήρα από τα οξέα των λιπαντικών.
Εύκολη εκκίνηση κινητήρα.
Παράταση της ζωής του κινητήρα.
Εμποδίζει το κόλλημα των μεταλλικών εξαρτημάτων.
Σιγουρα μα σιγουρα κακο δεν κανει!

Ν.

z3 2.2
24-05-10, 18:52
Ο φιλτατος oldcarskickass τα ειπε ολα.
αν ηταν λαδι θα ντουμανιαζε το συμπαν!!!
νερακι το οποιο παρασερνει την καπνα της εξατμισης ειναι μαλλον!

kplc16
24-05-10, 19:01
Συμφωνω με oldcarskickass για το θεμα λαδι...thumb
Τεχνικα ειναι πολυ δυσκολο να περασει ετσι χυμα λαδι ως και εξατμιση!
Επισης το θεμα φλατζας θα σου δινε εστω και λιγο τσιμπημενες (προς τα πανω) θερμοκρασιες ειδικα σε αρχικα σταδια και θα χειροτερευε σταδιακα αναλογα την ζημια/φθορα και τον τροπο χρησης του αυτοκινητου.

Το αντιτριβικο MotorΚote που σου προτεινει ο συμφορουμιτης παραπανω κανει δουλεια και προτεινεται και προσφερει τα εξης:

Σιγουρα μα σιγουρα κακο δεν κανει!

Ν.

σε βλεπω γνωστη στο συγκεκριμενο προιον. Προτεινω να ξεκινησεις thread για να ξεστραβωσουμε

Jimmakoss e30
24-05-10, 22:58
Σαν να ηρεμησα λιγο. Ισως να εχω καταντησει παρανοικος με το αμαξι αλλα δεν μπορω να πω οτι του συμπεριφερομαι ασχημα. Ζητημα να εχω πιασει κοφτη 2-3 φορες αλλες τοσες να εχω ανοιξει με αλλους και ποτε δεν εχω τελικιασει. Να μην αναφερω το service πριν απο 2 μηνες στο οποιο ο μαστορας 'ξεχασε' να μου αλλαξει ροδελα στο καρτερ και οπου σταθω και οπου βρεθω αφηνω και μια κηλιδα. +οτι προσφατα μου χτυπησανε το αμαξι πισω δεξια (ζαντα πορτα ψαλιδι).
Ευχαριστω για την πληροφορια θα το δοκιμασω συντομα και θα σας πω αποτελεσματα.
Και μια καγκουρια στην οποια εχω υποπεσει, υστερα απο παροτρυνση φιλου ειναι η υπαρξη φιλτρου απορροφητηρα στην εισαγωγη αερα η οποια καγκουρια ισως να εχει να κανει με την ασταθεια του ρελαντι. Για μια βολτα δεν υπηρχε καν φιλτρο αλλα τοτε το αμαξι πεταγε. Ουτε ασταθεια, αρπαζε κατευθειαν, πηγαινε καλυτερα και ελυσε και ενα προβλημα που ττο εχω απο την 1η μερα, οτι δλδ καθε φορα που παταω γκαζι με νεκρα το μοτερ κατεβαζει στις 500-600 σαλ και υστερα δινει

Fad3In
25-05-10, 01:59
Σαν να ηρεμησα λιγο. Ισως να εχω καταντησει παρανοικος με το αμαξι αλλα δεν μπορω να πω οτι του συμπεριφερομαι ασχημα. Ζητημα να εχω πιασει κοφτη 2-3 φορες αλλες τοσες να εχω ανοιξει με αλλους και ποτε δεν εχω τελικιασει.
Μην σκας για τους κοφτες! Χτυπαω 7αρες καθε λιγο και λιγακι εδω και 6 χρονια.Συνηθως στιγμιαια σε αργες αλλαγες και ενιοτε για καμμια φλογα! thumb Δεν εχει κανει κιχ το Μ10 και λαδια ζητημα αν συμπληρωνω .5λτ στα 5.000χλμ κι αυτο αναλογα και την εποχη! :original:


Ουτε ασταθεια, αρπαζε κατευθειαν, πηγαινε καλυτερα και ελυσε και ενα προβλημα που ττο εχω απο την 1η μερα, οτι δλδ καθε φορα που παταω γκαζι με νεκρα το μοτερ κατεβαζει στις 500-600 σαλ και υστερα δινει
Αυτο παλι μου ακουγεται κλασσικη περιπτωση προβληματος στο MAF!

Ν.

Konstantinos e46
31-05-10, 07:30
Μην σκας για τους κοφτες! Χτυπαω 7αρες καθε λιγο και λιγακι εδω και 6 χρονια.Συνηθως στιγμιαια σε αργες αλλαγες και ενιοτε για καμμια φλογα! thumb Δεν εχει κανει κιχ το Μ10 και λαδια ζητημα αν συμπληρωνω .5λτ στα 5.000χλμ κι αυτο αναλογα και την εποχη! :original:


Αυτο παλι μου ακουγεται κλασσικη περιπτωση προβληματος στο MAF!

Ν.

Τον αισθητηρα Λ τον εχει σκεφτει κανείς??